Şimdi Ara

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: pyrus apollonir Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 7 Misafir (3 Mobil) - 4 Masaüstü4 Mobil
5 sn
63.699
Cevap
260
Favori
3.156.058
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 37 dk. önce
 • Cevaplayan Üyeler 2932
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 1996
 • Ortalama Mesaj Aralığı 6 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1110
 • Favoriye Eklediklerim 262
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • ComradeMRX (2625 mesaj) BlackLead (1996 mesaj) Mete Can Karahasan (1281 mesaj) CeyKalDa (1249 mesaj) Hendrik Johannes Cruijff (1033 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (35367 mesaj) Mobil (17862 mesaj) Mini (5372 mesaj) Uygulama (5097 mesaj)
 • @
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  16198 Mesaj

  Evet, kafanız sonunda aldıysa eğer, ameliyathanede baygın yatan hastanın ağzında maske varken, üstü örtü ile örtülüyken, tüm bu bariyerleri aşıp cerrahlara korona bulaştırmasını beklemiyorsunuz herhalde, yoğun bakımda yatan ciğeri patlarcasına öksüren ve nefes alamayan bir hastanın yerine.
  N95 ayrıca ffp2 sınıfı oluyor, ffp3 N97.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Interstellar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  16198 Mesaj
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1817 Mesaj

  Yazdım oraya, okudunuzu anlamıyorsunuz sanırım tekrarlayayım: diğerlerinin bir anlamı var ve yıllardır bu şekilde idare edebiligorlar. Ancak salgının tehlikesini düşük göstermek çok değil birkaç hafta içinde sağlık sistemini kitler ve döner kendilerini vurur. Kimse bu kadar salak değil.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  radko kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  PCR testi nasıl 10 kat yanlış sonuç veriyor: konusunu baştan başlayarak okuyun

  https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/145486354
 • Yarbay
  2096 Mesaj

  Maskenin sağlıklı bir şekilde kullanımı ve maximum takma süresi ne kadar olmalı türünden araştırmalar yapmaya çalıştım. Belli saatler sonunda nemlenen ve ister istemezde olsa dokunulan maskelerin bir süre sonra sağlığı tehdit etmesi, hele ki çoçuklarda, öğrencilerde ve gerekse en nihayetinde bizlerde bu maske kullanımın bir cerrah kadar özenli olamayacağı gerçeği ki bunu zaten gezerken, çalışırken ister istemez de olsa gözlemliyoruz.

  Nacizane araştırmalarımda ulaştığım araştırma örneklerine gelirsek "vaktiniz varsa" buyrun okuyun ve sizlerinde değerli görüşlerinizi almaktan memnunluk duyarım;


  "Yüz maskeleri Coronavirus risklerini artırabilir mi?

  Solunum maskeleri, solunum sistemine aerosol tortularını önlemenin önündeki engeller olarak algılanmasına rağmen, acı gerçek, maskelerin daha derin solunum yolu enfeksiyonu riskini artırmasıdır. Perencevich ve ark. 2020, “Ortalama bir sağlıklı insan sahte bir güvenlik duygusu yarattığı ve maske takmamaya kıyasla yüzlerine daha sık dokunma eğiliminde olduğu için maske takmamalıdır”. Ameliyat maskeleri, enfeksiyon riskini azaltmak yerine, virüsü içeren damlacıkları yakalamak için tartışılır."

  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306987720317126
  Hastane sağlık çalışanları tarafından kullanılan tıbbi maskelerin dış yüzeyinde solunum virüsleri ile kontaminasyon


  Amaç: Tıbbi maskeler, sağlık çalışanlarını (HCW) solunum ve diğer enfeksiyonlardan korumak için sağlık ortamlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Havadaki solunum patojenleri, kullanılan maske katmanlarının yüzeyine yerleşerek kontaminasyona neden olabilir. Bu çalışmanın temel amacı, tıbbi maskelerin yüzeyinde virüs varlığını incelemekti.

  Yöntemler: Maksimum viral partikül içermesi muhtemel maskelerin alanlarını belirlemek için laboratuvar ve klinik ortamlarda iki pilot çalışma yapılmıştır. Manken ve flüoresan spreyi kullanan bir laboratuvar çalışması, tıbbi maskelerin sağ üst, orta ve sol bölümlerinde yoğunlaşan maksimum parçacıklar gösterdi. Bu bulgular küçük bir klinik çalışma ile doğrulanmıştır. Ana çalışma daha sonra Pekin Çin'de seçilen üç hastanenin yüksek riskli servislerinde gerçekleştirildi. Katılımcılardan (n = 148) bir vardiya için (6-8 saat) veya tahammül edebildikleri sürece tıbbi maske takmaları istendi. Kullanılmış tıbbi maske örnekleri, pilot çalışmalara uygun olarak tıbbi maskelerin üst bölümlerinde solunum virüslerinin varlığı açısından test edilmiştir.

  Sonuçlar: Genel virüs pozitiflik oranı% 10.1 (15/148) idi. Maske örneklerinden yaygın olarak izole edilen virüsler adenovirüs (n = 7), bocavirüs (n = 2), solunum sinsityal virüsü (n = 2) ve influenza virüsü (n = 2) idi. Virüs pozitifliği> 6 saat (% 14.1, 14/99 ve% 1.2, 1/49, OR 7.9,% 95 CI 1.01-61.99) için kullanılan maske örneklerinde ve> 25 hastayı inceleyen katılımcıların kullandığı örneklerde anlamlı derecede daha yüksekti. gün (% 16.9,% 3.9'a karşı 12/71, 3/77 veya OR 5.02,% 95 CI 1.35-18.60). Katılımcıların çoğu (% 83.8, 124/148) maske kullanımı ile ilişkili en az bir sorun bildirmiştir. Yaygın olarak bildirilen problemler yüzdeki baskı (% 16.9, 25/148), solunum zorluğu (% 12.2, 18/148), rahatsızlık (% 9.5 14/148), hastayla iletişimde sorun (% 7.4, 11/148) ve baş ağrısı (% 6.1, 9/148).

  Sonuç: Kullanılan tıbbi maskelerin dış yüzeyindeki solunum patojenleri kendi kendine kontaminasyona (bulaşmaya) neden olabilir. Daha uzun maske kullanımı (> 6 saat) ve daha yüksek klinik temas oranları ile risk daha yüksektir. Maske kullanım süresine ilişkin protokoller, maksimum sürekli kullanım süresi belirtmeli ve yüksek temas ayarlarında rehberliği dikkate almalıdır. Virüsler, yaklaşık% 10 numunenin üst bölümlerinden izole edildi, ancak maskelerin diğer bölümleri de kontamine olabilir. Sağlık çalışanları, kendilerini ve çevrelerindeki insanları korumak için bu risklerin farkında olmalıdır

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31159777/
  Operatif prosedürler sırasında bakteriyel kontaminasyon kaynağı olarak cerrahi maskeler


  Giriş: Cerrahi maskeler (Surgical masking - SM'ler) ağız, burun ve yüzdeki bakteriyel dökülmeyi azaltmak için kullanılır. Bu çalışma, SM'lerin cerrahi alan enfeksiyonu riskini artıran potansiyel bir bakteriyel dökülme kaynağı olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır.

  Yöntemler: SM'lerin (Surgical masking - Cerrahi maske) bakteriyel kontaminasyonu, maskenin dış yüzeyinin steril kültür ortamı üzerinde hemen izlenmesiyle test edildi. Cerrahlar tarafından giyilen SM'ler ile ameliyathanede (operating room -OR) kullanılmayanlar arasındaki bakteri sayımları arasındaki farkı ve belirtilen aşınma süresi ile bakteri sayımı varyasyonunu araştırdık. Ayrıca, çift katmanlı SM'lerin birinci ve ikinci katmanları arasındaki dış yüzeydeki bakteri sayımlarındaki fark da değerlendirildi.

  Sonuçlar: SM'lerin (Cerrahi Maskelerin) yüzeyindeki bakteri sayısındaki artış uzun çalışma süreleriyle artmıştır; 4-6 saatlik ve 0 saatlik gruplar arasında anlamlı fark bulundu ( p <0.05). Aynı cerrahın bakteri sayımlarını incelediğimizde, 2 saatlik grupta anlamlı bir artış kaydedildi. Ayrıca, bakteri sayımları cerrahlar arasında OR'den anlamlı olarak daha yüksekti. Ek olarak, ikinci maskenin dış yüzeyinin bakteri sayımı birincininkinden önemli ölçüde yüksekti.

  Sonuçlar: SM'lerde bakteriyel kontaminasyonun kaynağı, ameliyathanelerin OR ortamından ziyade vücut yüzeyi idi. Ayrıca, cerrahların her ameliyattan sonra, özellikle 2 saatten fazla olan maskeyi değiştirmeleri önerilir. Çift katmanlı SM'ler veya mükemmel filtreleme işlevine sahip olanlar da daha iyi bir alternatif olabilir.

  Bu makalenin öteleme potansiyeli: Bu çalışma, klinik uygulamalarda cerrahi alan enfeksiyonunun önlenmesinde alarm ve dikkat için bir neden olması gereken operasyonel prosedürler sırasında bakteriyel kontaminasyon kaynağı olarak SM'lerin tanımlanması için güçlü kanıtlar sunmaktadır.

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30035033/


  Bir de bu maskeleri iş yerlerinde uzun çalışma saatleri boyunca takmak zorunda olanlar için düşünün o maskeye kimbilir ister istemez ne kadar dokunduğunu veya dokunmak zorunda kaldığını ve temposuna göre nemliliğini düşünün...Normal bir çalışan ile doktor/hemşire arasında ki kullanım farkını ciddiyetini düşünün sonra insanların çalıştığı iş ortamlarını göz önünde bulundurun. Çoçukları ve dolayısıyla öğrencileri düşünemiyorum bile.


  Ayrıca özellikle şuna dikkat edin: Bir cerraha her farklı oparasyonunda ve 2 saati aşmayan sürelerle maskesini değiştirmesini öneriyor. İster istemez 2 saat sonra kullanılan cerrahi maskenin kendisi bakteri ve virüs kaynağına dönmeye başlıyor. Bu cerrahi maskelerle gün boyu farklı ortamlarda hareketli çalışan insanları, okullarda öğrencileri ve çoçukları şimdi bir daha düşünün.


  Büyük ameliyat sırasında maske kaynaklı deoksidasyon (oksijen miktarı düşmesi)


  Sonuçlar. Çalışmamız tüm cerrah gruplarında arteriyel nabızların (Kan Oksijen Doygunluğu - SpO2) oksijen satürasyonunda bir azalma ve ameliyat öncesi duruma göre nabızlarda hafif bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Bu azalma, 35 yaş üstü yaş grubunda daha fazlaydı. Sonuçlar. Bulgularımıza göre, nabız sayısı artar ve operasyonun ilk saatinden sonra SpO2 konsantrasyonu azalır. SpO2'deki bu erken değişiklik, maske veya müdahalenin stresinden kaynaklanabilir. Bu seviyede doygunluktaki hafif bir azalma PaO2'de (oksijen basıncında) daha fazla bir azalmayı yansıttığından, verilerimiz sağlık personeli ve cerrahların sağlığı için klinik değere sahip olabilir.

  Bir de iş yerinde saatlerce maske takmayı düşünün hele tempoluysanız Allah yardım etsin.

  "Solunan havadaki oksijen basıncı azalırsa, bu durum vücudun özellikle oksijene en duyarlı olan beyin, akciğer, göz vs. gibi organlarında kısmî veya tam oksijen yetersizliği (yani hipoksi ve anoksi) oluşmasına neden olur."


  http://scielo.isciii.es/pdf/neuro/v19n2/3.pdf
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18500410/

  Yukarıdaki gibi konuları araştırırken Covid19 ölüm oranının gripte gördüğümüzden radikal olarak farklı değil iddiasında bulunan İsveç'in şu anki devlet epidemiyoloğu ve konusunda uzmanlaşmış bir İsveç doktoru Nils Anders Tegnell aşağıdaki açıklamalarına da yer vereyim:

  Virüsün, Dr. Tegnell'in inandığı her şeyin dışlanmasına vurgu, vaka sayısı ölüm sayısıyla daha az ilişkili olduğundan yanlış yönlendirildi.

  “Ölümler, bir ülkede geçirdiğiniz vakaların miktarıyla çok yakından ilişkili değil. Sahip olduğunuz ölümlerin miktarını etkileyen başka birçok şey var. Nüfusun hangi kısmı isabet alıyor? Yaşlı insanlar mı? Uzun vadeli tesislerinizdeki insanları ne kadar iyi koruyabilirsiniz? Sağlık sisteminiz ne kadar iyi işlemeye devam ediyor? Yoğun bakım ünitelerinde tedaviyi nasıl iyileştirebiliriz? Bunların hepsi son birkaç ay içinde çok değişiyor… Bu şeyler, ölüm oranını hastalığın gerçek yayılımından çok daha fazla etkileyecek. ”

  İnancına göre, son hesapta, Enfeksiyon Ölüm Oranı grip benzeri olacaktır: “enfekte olan kişilerin% 0,1 ila% 0,5'i arasında bir yerde, belki… Ve bu, yıllık gripte gördüğümüzden radikal olarak farklı değil .”


  https://unherd.com/2020/07/swedens-anders-tegnell-judge-me-in-a-year/


  Son hesapta gerçekten Nils Anders Tegnell ile benzer açıklamalara başka örnek konu


  Ölüm Oranları

  Güncel bir örnek olarak, New York kentinde COVID-19 kaynaklı ölüm oranının kamuoyuna yansıtılmasını inceleyelim. 1 Mayıs 2020 tarihinde NY yerel yönetimi, testleri pozitif çıkan kayıtlı 13.156 ölüme 5.126 adet semptom görülen, ama test uygulanmayan ölümü ve geçen yılların kayıtlarının ortalamasına göre fazla gelen nedeni belirlenmemiş 5.148 "fazladan ölümün" tümünü ekleyerek, New York kentinde hayatını COVID-19 nedeniyle kaybetmiş insan sayısını 23.430 olarak belirledi.

  Bu hesaplamanın ne kadar gerçekçi olduğunu şimdilik bir yana bırakıp, ölüm oranlarının bu 23.430 sayısından yola çıkarak, kamuoyuna nasıl yansıtıldığına bakalım:


  1. Bazı medya kuruluşları ve bazı sosyal medya kullanıcıları, ölüm sayısı olan 23.430'u kayıtlı pozitif test sonucu olan 166.883 sayısına bölerek ölüm oranını %14 buldular (kayıtlı vaka ölüm oranı).

  2. New York Eyaleti ise yaptığı antikor testlerinin yaklaşık %20'sinin antikor taşıdığını buldu. Bu oran ve kayıtlı pozitif test sonucunu kullanarak şimdiye kadar 1.671.351 kişiye virüs bulaştığını öngördüler. Ölüm sayısı olan 23430'u da 1.671.351 sayısına bölerek “enfeksiyon ölüm oranı” olarak %1.4 buldular.

  3. Tam bu arada, NY kenti yerel yönetimi %0.28 crude mortality rate (kaba ölüm hızı) şeklinde bir sayı açıklayarak kafaları iyice karıştırdı. Bu rakam ölüm sayısını kentte kayıtlı toplam nüfusa bölerek elde ediliyordu ki, hem zaman içinde değişkendi, hem de hastalığın bulaşma durumundaki ölüm tehlikesi hakkında bilgi vermiyordu.

  4. New York eyalet valisi Andrew M. Cuomo açıklama yaparak ölüm oranının beklenenden daha düşük, %0.5 civarında olduğunu ilan etti. Columbia Universitesinden epidemiyolog (salgın hastalıklar uzmanı) Jeffrey Shaman ise tüm ABD için ölüm oranını %0.6 civarında hesaplamıştı.

  5. En iyimser tahmin, Kaliforniya'daki bir grubun ölüm oranını %0.12-%0.2 arasında hesaplayan istatistik çalışması - ki bu oran bile mevsimsel grip kaynaklı ölüm oranının 2 katına kadar fazla. Çalışma, antikor testi yapılan katılımcıların bir kısmının Facebook üzerinden, istekliler arasından seçilmesi yüzünden eleştirildi, ancak yazarlar, virüsün bulaşma oranının sosyal medya kullanan/kullanmayan arasında fazla dağılım farkı göstermediği argümanıyla çalışmalarını savundular.

  Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, ABD'de mevsimsel grip kaynaklı ölüm oranı %0.1 olarak kabul ediliyor.


  Speküle edilen bu oranların en iyimseri ile en kötümseri arasında 100 kattan fazla fark var. Bu son derece ciddi bir sayı, ziya eğer %0.12 oranı doğru olsa, uygulanan tüm karantina, hayatı durdurma vb. önlemler aşırı önlemler olacak ve Dünya Sağlık Örgütü'nün inandırıcılığı, daha önce A-H1N1 örneğinde olduğundan daha ağır bir şekilde sarsılacak. Yok eğer %14 oranı doğruysa, alınan önlemler yetersiz ve derhal, katı bir karantina başlatılmalı. Zaten şu ana kadar uygulanan kilitlenmenin gerçek bir karantina değil, ancak salgını yavaşlatmaya yönelik bir girişim olduğu unutulmamalı.

  %14... %1.4... %0.6... %0.28... %0.12... Şimdi, bu sayılardan hangisine güvenelim?

  Öncelikle ne konuda bilgi istendiğini anlamamız, ve hangi konuda bilgi verdiğimizi anlatmamız lazım. Örneğin halkın cevap aradığı soru “Hastalık bulaşan kişilerin iyileşememe, hayatını kaybetme oranı nedir?” ise, vereceğimiz sayıyı tam olarak ifade etmemiz gerek: "Virüs bulaşan her 100 kişiden kaçı öldü?” Bu da kayıtlara geçmiş veya geçmemis toplam sayıların öngörülmesi ve ölüm sayısının bulaşma sayısına bölünmesi ile elde edilir, yani Gerçek Ölüm Oranı.

  Yukarıdaki şıklardan 1 ve 3 farklı parametreleri, Vaka Ölüm Oranı ve Kaba Ölüm Oranlarını ölçer, aradığımız bilgiyi vermez. 2, 4 ve 5 teorik olarak aradığımız bilginin farklı yöntemlerle ekstrapole edilerek (çıkarımlanarak) öngörülmesidir. Aralarındaki nicel farklılık ise çıkarım yöntemlerindeki farklılıklardan kaynaklanır.

  Henüz mart ayı sonunda, gerçek ölüm oranının %1'in altında olabileceği yayımlanmıştı. Şu anki araştırmalar %0.5 - %0.6 civarını gösteriyor. Bu oran, halen mevsimsel gribe göre 5-6 kat yüksek olsa da, daha önce açıklananlardan daha rahatlatıcı bir oran gibi görünüyor. Ancak aritmetik olarak bu düzeltme, bulaşma oranının sanılandan daha yüksek olduğu gerçeğiyle birlikte geliyor.

  Buraya kadar geldiğimiz nokta "enfeksiyon sayısının gerçekte daha yüksek olduğunun bulunması" sonucunda dolaylı olarak ölüm oranının daha düşük bir değere düzeltilmesinden bahsediyor. Buna ek olarak, ölüm ve vaka sayılarının zaman içinde değişimini inceleyerek son haftalarda ölüm oranında gerçek bir düşüş olduğu görülebilir. Küresel verilere göre, nisan ortasında doruğa çıkan günlük can kaybı sayısı, mayıs ayı sonunda vaka sayısının artış hızına göre yavaşlamış görünüyor:


  Bu yavaşlama -bir olasılıkla- hastalık tedavisindeki gelişmelere, özellikle de yanlış tedavi protokollerinin belirlenip bırakılması (örneğin invaziv vantilasyon/entübasyonun azaltılması) sayesinde ölüm oranının doğrudan düşürülmüş olmasına bağlanabilir. 21 Nisan'da yayımlanan bir çalışmaya göre, solunum aygıtlarının kullanımında gidilecek bir değişiklikle, ağır vakaların ölüm oranlarında %50'ye varan bir azalma sağlanabiliyordu.

  Aritmetik olarak, grafikte gözlemlenen yavaşlamayı açıklayabilecek diğer bir olasılık da, ölüm oranının değişmeyip, gerçek vaka sayısının azalmış, ancak yapılan test sayısının artmış olması. Bu durumda da yukarıdaki grafiklere benzer bir eğilim görülebilir. Dünyada yapılan test sayısının artıp artmadığı, ülkelerden alınan bilgilerden bulunabilir, ancak bir diğer değişken de günlük yapılan testlerin rasgele mi, yoksa semptom gösterenlerin çoğunlukta olduğu bir popülasyona mı uygulandığı. Bu da işleri karıştırıyor.

  https://evrimagaci.org/covid19-daha-az-oldurucu-daha-cok-bulasici-8840  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Interstellar -- 1 Ağustos 2020; 12:29:16 >
  |
  |
  Ultrasaray0643 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  | Streacom ST-BC1 - SilverStone ES02 | Asrock Z370 Taichi | i7 8700K - NZXT Kraken X62 | TEAMGROUP T-Force Xtreem 16Gb 4133MHz | Evga TitanX (Maxwell) - NZXT Kraken G12 Liquid Cooling Mounting Kit - NZXT Kraken X62 (Hybrid) | Samsung 960 Evo 500Gb | Evga SuperNOVA 1200 P2 | Asus PG278Q - Nvidia 3d Vision2 | Sapphire Nitro RX 5700 XT |
  "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!" Mustafa Kemal ATATÜRK.
  "Arap kültürünü İslamiyet sanmakla, Avrupa kültürünü medeniyet sanmak aynı hatadır" Muhsin Yazıcıoğlu.
  "Ben hiç bu kadar sevmedim, ömrümce siyahı."
 • Uzaklaştırılmış 6 gün cezanın, 5 gün 2 saat 54 dakika kadarı kaldı.
  3 Not
  İngiltere'de hala birçok önlem alınıyor, örneğin düğünler hala yasak ama günlük vaka sayılar 880. Hiçbir önlem almayan ülkemizde işte 960'larda. Hakikaten bıktırdilar yahu. Her yerde yoğun bakım üniteleri dolmuş durumda....  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yarbay
  13916 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: felsefesever

  İngiltere'de hala birçok önlem alınıyor, örneğin düğünler hala yasak ama günlük vaka sayılar 880. Hiçbir önlem almayan ülkemizde işte 960'larda. Hakikaten bıktırdilar yahu. Her yerde yoğun bakım üniteleri dolmuş durumda....

  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  16198 Mesaj

  Söylediklerinin tamamı onaylanmamış deli saçması önçalışmalar.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Interstellar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  16198 Mesaj  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yarbay
  2096 Mesaj
  İsveç bildiğiniz önlemleri almadı hatta maske kullanımını bile önermiyor

  "Neden İsveç'te maske takmıyoruz?

  İsveç'te neredeyse tüm ayarlarda maske kullanımı minimum düzeydedir. Neden maske kullanılmasını bile önermiyor?"

  https://unherd.com/2020/07/swedens-anders-tegnell-judge-me-in-a-year/  " Vaka ve can kayıplarının düştüğü İsveç, yeterli bağışıklığa ulaştı mı?


  İsveç'te covid-19 nedeniyle vaka ve can kayıpları ile ilgili sayılarda önemli bir düşüş görülüyor.Halk Sağlığı Kurumu verilerine göre, son bir günde 99 yeni vaka tespit edilirken, iki kişininde hayatını kaybettiği bildirildi.Ülke genelinde şuana kadarki toplam vaka 79 bin 395 olurken, can kaybı 5 bin 702 oldu.

  Avrupa'da yaz dönemiyle birlikte ekonomik açılımlar sonucu, turistik hareketlerle vaka sayısında artış gözlenirken, İsveç Temmuz ayında, önceki aylara göre en düşük vaka ve can kayıpları rakamlara doğru geriledi.

  Covid-19 bağlantılı hastanelerde tedavi gören toplam hasta sayısı 2 bin 506 olarak açıklanırken, ülke genelinde solunum cihazına bağlı entübe hasta sayısı 46'ya kadar geriledi.

  Küresel ölçekte vakaların artmaya devam etmesi ile ilgili endişeler devam ederken, bir diğer endişe verici unsur ise Avrupa'daki bazı ülkelerde yaşanan vaka artışları olarak öne çıkıyor.

  Almanya, Belçika ve İspanya başta olmak üzere, bazı ülkelerde son haftalarda yeni vaka sayısında artış görülüyor. Artışın yaşandığı ülkelerde yeni tedbirler alınmaya başlanırken, ikinci dalga olarak değerlendiriliyor.

  İsveç Halk Sağlığı Kurumu, devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell, yaşanan vakaların ikinci dalga olduğunu söylemek için henüz erken olduğunu, bu artışın ikinci dalgadan çok, daha önce alınan kısıtlamalarla vakaların düştüğü dolayısıyla düşüşün doğal bir düşüş olmaması nedeniyle artışında ikinci dalga olarak görülmemesi gerektiğini savundu


  Tegnell'in tezi doğrulanıyor mu?

  Salgının başlamasından bu yana öneriler ve bilgilendirmeler dışında sert önlemler almayan İsveç'in uzun vadede pandemide toplum olarak daha dayanaklı olacağı tezi üzerinde duran Tegnell, sürü bağışıklığı modelini uygulayan tek ülke olarak öne çıkıyor.

  Başlangıçta İngiltere'nin uygulamaya çalıştığı, ancak daha sonra vazgeçerek sert önlemler almak zorunda kaldığı stratejiyi devam ettiren İsveç, toplum olarak bağışıklık kazanma noktasında en avantajlı ülke olarak görülüyor.

  Karantina ve kısıtlamalar sonucunda vakaları düşüren ancak açılmayla birlikte vakaların tekrar yükselen ülkeler, yeni tedbirler almaya çalışırken, İsveç'in bu konuda yeni bir tedbir almasına gerek olmadığı düşünülüyor.

  Tegnell, İsveç'te ikinci bir dalga olma olasılığını görmüyoruz ifadeleri ve Stockholm'de tahminlere göre, toplumun yüzde 40 oranında bağışıklık kazandığı görüsü bu konuda İsveç'in daha avantajlı olma ihmalini güçlendiriyor.

  Eylül ve Ekim aylarında virüsün çok daha güçlü bir şekilde toplumlarda etki yapması beklenirken, İsveç'te nasıl bir durumun yaşanacağı merak edilen konular arasında."


  https://www.isvecgundemi.com/vaka-ve-can-kayiplarinin-dustugu-isvec-yeterli-bagisikliga-ulasti-mi-resimleri,4336.html  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Interstellar -- 1 Ağustos 2020; 13:9:22 >
  _____________________________
  | Streacom ST-BC1 - SilverStone ES02 | Asrock Z370 Taichi | i7 8700K - NZXT Kraken X62 | TEAMGROUP T-Force Xtreem 16Gb 4133MHz | Evga TitanX (Maxwell) - NZXT Kraken G12 Liquid Cooling Mounting Kit - NZXT Kraken X62 (Hybrid) | Samsung 960 Evo 500Gb | Evga SuperNOVA 1200 P2 | Asus PG278Q - Nvidia 3d Vision2 | Sapphire Nitro RX 5700 XT |
  "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!" Mustafa Kemal ATATÜRK.
  "Arap kültürünü İslamiyet sanmakla, Avrupa kültürünü medeniyet sanmak aynı hatadır" Muhsin Yazıcıoğlu.
  "Ben hiç bu kadar sevmedim, ömrümce siyahı."
 • Yarbay
  16198 Mesaj

  İsveç'in yüzölçümünde nüfusa oranına bak, bir de bizimkine bak.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Interstellar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  16198 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32669297/  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  16198 Mesaj
  Siz daha bekleyin, R0 oranı 1'in üzerine çıktı diye açıklama yapıyor Prof. Bülent Ertuğrul.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  13916 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Ruslar gelmeye başladı 1 ağustos itibariyle. Adamların verilerde hala corona baya can yakıcı.

  avrupa ikinci dalgayı yaşamaya başlamış bütün ülkeler yeniden önlemler almaya başlamışken bizim koronavirüs vaka sayısı en yüksek olan ülkelerden biri olan rusyaya para uğruna kapılarimızı açtık, artık hakkımızda hayırlısı.


  "Türkiye ile Rusya arasında yeni tip corona virüsü (Covid-19) nedeniyle durdurulan tarifeli uçuşlar, yeniden başladı. Yaklaşık 4 aylık aranın ardından ilk Rus turistler, THY'nin Moskova uçağıyla sabah saatlerinde İstanbul'a geldi. "


  https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/rusyadan-turkiyeye-4-ay-sonra-ilk-tarifeli-ucus-5964101/
  _____________________________
 • Yarbay
  2096 Mesaj
  "İsveç'in koronavirüs stratejisi başarılı mı yoksa başarısız mı?"  "İsveç sürü bağışıklığı kazandı mı?"  "İsveç yetkilileri hiçbir zaman sürü bağışıklığının elde edilmesinin hedefleri olduğunu söylemediler, ancak toplumun daha fazla açık kalmasıyla İsveçlilerin Covid-19'a karşı bir direnç geliştirmesinin daha muhtemel olacağını iddia ettiler.

  İsveç Halk Sağlığı Kurumu araştırmasına göre, Avrupa'nın pandemisine beş ay kaldı ve buradaki nüfusun sadece % 6'sının antikorları olduğu biliniyor.

  Devlet epidemiyoloğu, Karolinska Enstitüsü tarafından koronavirüs antikorları için negatif test yapan kişilerin bile enfekte olmuş hücreleri tanımlayıp yok ederek bağışıklık sağlayabilen spesifik T hücrelerine sahip olduğunu tespit eden son araştırmalara işaret ediyor.

  Ancak diğer İsveçli bilim adamları, virüse karşı direnci tahmin etmek konusunda daha temkinli. “Sanırım aşırı kendine güveniyor,” diyor Helena Nordenstedt. "Hepimiz sonbaharda İsveç'teki enfeksiyon vaka sayıları üzerinde bir etkisi olacağını umabiliriz, ancak henüz bilmiyoruz."

  Bununla birlikte, Anders Tegnell gerçek bağışıklığın "kesinlikle çok daha yüksek" olduğuna inanıyor, çünkü dokunulmazlık "ölçülmesi şaşırtıcı derecede zor"."


  https://www.bbc.com/news/world-europe-53498133  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Interstellar -- 1 Ağustos 2020; 13:37:47 >
  |
  |
  _____________________________
  | Streacom ST-BC1 - SilverStone ES02 | Asrock Z370 Taichi | i7 8700K - NZXT Kraken X62 | TEAMGROUP T-Force Xtreem 16Gb 4133MHz | Evga TitanX (Maxwell) - NZXT Kraken G12 Liquid Cooling Mounting Kit - NZXT Kraken X62 (Hybrid) | Samsung 960 Evo 500Gb | Evga SuperNOVA 1200 P2 | Asus PG278Q - Nvidia 3d Vision2 | Sapphire Nitro RX 5700 XT |
  "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!" Mustafa Kemal ATATÜRK.
  "Arap kültürünü İslamiyet sanmakla, Avrupa kültürünü medeniyet sanmak aynı hatadır" Muhsin Yazıcıoğlu.
  "Ben hiç bu kadar sevmedim, ömrümce siyahı."
 • Yarbay
  2096 Mesaj
  Ne de olsa İsveç'in koronavirüs stratejisi işe yarıyor mu?  İsveç, yeni koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almaya çalışırken İskandinav komşularına tamamen farklı bir yaklaşım benimsedi.

  İsveç stratejisi insanların büyük ölçüde normal yaşamalarını sağladı. Mağazalar ve restoranlar açık kaldı - birçok okul da öyle.

  Bir ile COVID-19 ölü sayısı 5.700 arasında, hastalıktan İsveç'in ölüm oranı şu anda yaklaşık dörtte yüksek nüfus oranına göre ABD, daha olduğunu.

  Ancak yetkililer, son haftalarda ölüm sayısının önemli ölçüde düştüğü konusunda ısrar ediyor.

  Stockholm Karolinksa Enstitüsü'nün küresel bulaşıcı hastalık epidemiyolojisi klinik profesörü Anna Mia Ekström, "Nisan ayının ortasından bu yana yoğun bakımdaki hasta sayısında ve ayrıca ölüm sayısında belirgin bir düşüş eğilimi gördük" dedi.

  Ayın başlarında, başkentteki bir hastanede coronavirüs hasta sayısı, Mart başından beri ilk kez 100'ün altında düşmüştü.

  Karolinska Enstitüsü'nde bulaşıcı hastalık kontrolü profesörü Jan Albert, "Şimdi günde bir veya iki ölüm ve yoğun bakım ünitesine (yoğun bakım üniteleri) kabul edilen çok az sayıda insan görüyoruz" dedi.

  Euronews, "Nisan ayında olduğundan çok daha iyiyiz" dedi.

  Meslektaşı Ekström, yaz tatillerinde, daha az insanın iş yerinde veya toplu taşımada olduğunu ve açık havada daha fazla zaman harcadıklarını, bu nedenle virüsün daha az yayılma fırsatı bulduğunu söyledi.
  https://www.euronews.com/2020/07/28/sweden-s-coronavirus-spread-slows-but-immunity-still-a-puzzle


  İsveç'teki salgın hakkında bilmeniz gerekenler:

  https://www.thelocal.se/20200310/timeline-how-the-coronavirus-has-developed-in-sweden
  |
  |
  _____________________________
  | Streacom ST-BC1 - SilverStone ES02 | Asrock Z370 Taichi | i7 8700K - NZXT Kraken X62 | TEAMGROUP T-Force Xtreem 16Gb 4133MHz | Evga TitanX (Maxwell) - NZXT Kraken G12 Liquid Cooling Mounting Kit - NZXT Kraken X62 (Hybrid) | Samsung 960 Evo 500Gb | Evga SuperNOVA 1200 P2 | Asus PG278Q - Nvidia 3d Vision2 | Sapphire Nitro RX 5700 XT |
  "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!" Mustafa Kemal ATATÜRK.
  "Arap kültürünü İslamiyet sanmakla, Avrupa kültürünü medeniyet sanmak aynı hatadır" Muhsin Yazıcıoğlu.
  "Ben hiç bu kadar sevmedim, ömrümce siyahı."
 • Binbaşı
  1083 Mesaj
  beyler 3 gündür geceleri yüksek ateş ( gündüz fazla değil ) halsizlik ve iştahsızlık var.parol içtiğimde gece ateşim düşüyor fakat halsizlik ve iştahsızlık geçmedi bi türlü.sadece kraker yiyip sıvı tüketebiliyorum.insanların topluca girip çıktığı bi yerde çalışıyorum hastaneye gitsem test yaparlarmı ? veya yapmasalar bile rapor verirlermi ? bide ankarada hangi hastaneler yapıyor testleri ? (kronik rahatsızlığım yok)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erenfb1907 -- 1 Ağustos 2020; 13:52:15 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  13916 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  13916 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Rusya'yla bugünden itibaren uçuşlar başladı. Rusya'nın son 24 saatlik verisi
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2394 Mesaj
  Ailecek yurtdışına çıkmak için pcr testi yaptırdık. Bu sabah arayıp bilgilendirdiler annemin testi pozitif çıkmış ancak şu an hiç bir belirtisi veya şikayeti yok. Bu nasıl olabiliyor. Şoktayım şu anda.
  _____________________________

  Türkiye Cumhuriyeti Kurucu Önderi ve İlk Cumhurbaşkanı,Gazi Mareşal,Başkomutan,Başöğretmen,Ulu Başbuğ,Kağan,Mustafa Kemal Han Hazretleri Diyeceksiniz.
Reklamlar
Canlı Tv izle
Sohbet
Cancer Clinical Trials
Radyo Dinle
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,672
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.