Şimdi Ara

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU] (2972. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
98.169
Cevap
237
Favori
4.378.922
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
250 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 29702971297229732974
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu arada hükümetin verilerine inanmıyorum artık, sadece boluda 50 vaka varmış günde milleti eve yolluyorlar hastanelerde yer yokmuş. boluda böyleyse büyük şehirkeri düşünmek dahi istemiyorum. nereye kadar saklayacaklar, millet panik olsunki korksunlar artık

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Maskeyle ilgili yakın mesajlarda pek çok makaleyi peş-peşe seri olarak paylaşmıştım, gerekirse tekrar bir daha paylaşırım.

Herkesin çalışma koşulları bir değil kan-ter içinde çalışan insanların saatlerce maskeyle çalışmasını mukayese edin. Futbolcular maçlarda takamadı bile (ölüm riski, yemedi).

Bakın 2008 yılında yapılmış bir araştırmaydı bu...
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18500410/

Majör (büyük-önemli) cerrahi sırasında cerrahi maske ile indüklenen deoksijenasyon hakkında ön rapor

Amaç: Bu çalışma, cerrahların hemoglobinin oksijen doygunluğunun büyük operasyonlar sırasında cerrahi maskeden etkilenip etkilenmediğini değerlendirmek için yapıldı.

Yöntemler: 53 cerrah üzerinde ameliyat öncesi ve sonrası nabız oksimetresi kullanılarak tekrarlanan ölçümler, boylamsal ve prospektif gözlemsel çalışma yapıldı.

Bulgular: Çalışmamız tüm cerrah gruplarında ameliyat öncesi değerlere kıyasla arteriyel nabızların (SpO2) oksijen satürasyonunda bir azalma ve nabız oranlarında hafif bir artış olduğunu gösterdi. Bu düşüş 35 yaş üstü cerrahlarda daha belirgindi.

Sonuç: Sonuçlar: Bulgularımız göz önüne alındığında, cerrahın nabız sayısı ve kan oksijen doygunluğu ( SpO2 ) ilk saatten sonra azalmaktadır. SpO2'deki bu erken değişiklik, yüz maskesine veya operasyonel strese bağlı olabilir. Bu seviyede doygunluktaki çok küçük bir azalma, oksijen basıncında ( PaO2'de) büyük bir azalmayı yansıttığından, bulgularımız sağlık çalışanları ve cerrahlar için klinik bir değere sahip olabilir.

Sonuça bakın kan oksijen doygunluğu ilk saatten sonra azalmaktadır diyor ve kan oksijen doygunluğunda çok küçük bir azalma bile oksijen basıncında büyük bir azalmayı yansıttığından yani hipoksi ve anoksiden bahsetmiş olur ki zaten araştırmanın klinik değeri olduğuna dikkat çekilmiş...Bir de iş yerinde saatlerce maske takmayı düşünün hele tempoluysanız Allah yardım etsin.

"Solunan havadaki oksijen basıncı azalırsa, bu durum vücudun özellikle oksijene en duyarlı olan beyin, akciğer, göz vs. gibi organlarında kısmî veya tam oksijen yetersizliği (yani hipoksi ve anoksi) oluşmasına neden olur."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 29 Temmuz 2020; 16:58:6 >

• Kardeşim ezbere paylaşıp durmasana, araştırmacılar kendileri demişler. Oksijen düşmesi yok, istemli soluk alıp verme isteğinde yavaşlama var. Beyninizi kullanın beyninizi. Adamın soluk alıp verecek vakti yok, derin derin soluyor. Dikkati başka yerde, istemli solunum yapmıyor.
    Azıcık bilginiz olsun konuştuğunuz konuda, her işe aklınızın ereceğine iddialaşmayın. Komik oluyorsunuz.
    1.
    quote:

Thus it is hard to believe that these masks serve
    as a reducer of oxygen uptake, but they may be acting as
    a psychological restriction over spontaneous breathing of
    the active surgeon.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    quote:

" Considering our findings, this is the first clinical investigation reporting a decrease in blood O2 saturation and an increase in pulse rates of the surgeons after the operations due to surgical mask usage. This change in SpO2 may be either due to the facial mask or the operational stress, since similar changes were observed in the group performing surgery without a mask. However, it cannot be decided whether stress plays any role on the late changes, namely pulse rate increase and SpO2 level decrease; since surgeons are not allowed to perform major surgery without a facial mask in most institutions. In order to better elucidate the effects of stress, a randomized control study should have been conducted in a more controlled environment with different sorts of workers from different gender who are or are not used to wearing face masks on (such as anesthesiologists, nurses) also working the same durations. Thus, it is important not to generalize the results of this preliminary study, and further studies involving measurement of gas tensions over time, both from blood and from samples obtained under the mask (in order to show a presumed build-up of CO2 under the mask) have to be carried out to elucidate this issue."

http://scielo.isciii.es/pdf/neuro/v19n2/3.pdf
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18500410/

Stres mi maske mi konusunda maske altında karbondioksit birikmesi miktarının ölçümünden bahsetmiş ki...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 29 Temmuz 2020; 17:34:20 >

• Bugün yarın vaka sayısı 1000leri geçerse şaşmam.

• radko kullanıcısına yanıt
    test yapsalar zaten geçecek yapmıyorlar ki bilerek...
  • lido kullanıcısına yanıt
    %40 doğruluk payı olan testten ne beklenir

• Yine hiç öyle birşey demiyor. Okuduğunuzu anlamadan konuşmayın bir daha. Teşekküre gerek yok.
    Okuryazarlığınız mı yok anlamıyorum ki, sen bu işten anlamazsın arkadaşım. Temel bilgin yok. Gidip itfaiyeciye yangın nasıl söndürülür anlatmaya kalıyor musun? Şu şöyle yapılır diye bilgiçlik taslıyor musun? Sanki ömrünü vermiş gibi ne bu usturupsuzluklar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 29 Temmuz 2020; 18:17:7 >
  • Birşey bulamadık dediği yeri bile kesin sonuçmuş gibi paylaşıyor. Makale dediği de iki sayfalık ilkokul müsamere yazısı.

• radko kullanıcısına yanıt
    Kan testi daha güvenli. Pencere dönemi daha kesin aralıklı.

• Üniversitelerin durumunu merak ediyorum. Sizce nasıl olur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: the guardian14

bu arada hükümetin verilerine inanmıyorum artık, sadece boluda 50 vaka varmış günde milleti eve yolluyorlar hastanelerde yer yokmuş. boluda böyleyse büyük şehirkeri düşünmek dahi istemiyorum. nereye kadar saklayacaklar, millet panik olsunki korksunlar artık
    Yani hükümet olayı kontrolsüz bırakıp salgının bütün ülkeyi esir almasına mı istiyor?
    Salgın artsın insanlar ölsün, hastaneler dolsun taşsın, ekonomi dursun vs vs. Yıllardır altının artacağımı öngörerek altına yatırım yapan devletimiz , hastalığı kontrolsüz bırakırsa sonuçlarını öngöremiyor, öyle mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • nucro kullanıcısına yanıt
    Siz kendinize iyi bakacaksınız. Temizliğinize, mesafenize çok iyi dikkat edeceksiniz. Bunu sizden samimiyetle ben de rica ediyorum, lütfen bu aldıkları vazifeyi yüzüne gözüne bulaştıran parti trollerine kulak asmayın, bunlar hepinizin sağlığını hortumlamaya bakıyor. Özel hastanelere müşteri yapmaya çalışıyorlar sizi, sgkyı dolandırıyorlar.

Bunların tuttuğu yolunun yol olmadığını söylediğimizde bizi kara çalıyorlardı. Yolsuzluk yaptıkları ispatlandı. Lütfen bunlara devlet görevlisi olarak bakmayın, bunlar sizin sağlığınızı riske atıyor kendi çıkarı için.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Hadi ya seroloji testi mi?

Ben ne dedim?

covid-19 dedim. COronaVIrusDisease-19. Yani SARS-CoV-2'nin yaptığı hastalığın WHO tarafından adlandırılan ismi dedim.

Seroloji ise Covid-19 geçirip geçirmediğini IgG ve IgM ölçümü yapandır di mi? efendim?

Bunu sizin gibi yüksek bilgili akademik bir şahsiyetin biliyor olması lazım.

Covid-19 tespiti KAN ile yapılamıyor. Şu anda ÖYLE BİR TEST_KIT geliştirilmedi. Bi tarafından sallama.

Ne insanlar var yahu.

Bir de sen doktor muydun yoksa? Vah vah eğitimine üzülürüm bak eğer doktorsan. üzülürüm aldığın eğitime

• 
Sayfa: önceki 29702971297229732974
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.