Şimdi Ara

Koronavirüs aşısı 28 gün arayla uygulanacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Koronavirüs aşısı 28 gün arayla uygulanacak

Türkiye’nin Çin’den sipariş ettiği koronavirüs aşılarının ilk bölümü dün sabah Türkiye’ye geldi. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, aşıların dağıtım ve uygulanışı hakkında açıklamalarda bulundu.

Aşılar TİTCK tarafından rastgele seçilip test edilecek. Olumlu bulunması durumunda Acil Kullanım Onayı verilecek ve aşılama maratonu başlayacak. Bilim Kurulu tarafından alınan alınana karara göre aşılar 28 gün ara ile iki doz halinde uygulanacak. Çinli koronavirüs aşısının Faz 3 deneme çalışmaları Türkiye’de yapılmış ve gönüllülere 14 gün arayla iki doz halinde uygulanmıştı. Bu defa iki doz arasında daha uzun aralık olacak.

Ayrıca Bkz.İsrail koronavirüs aşılama oranında Dünya'da lider konumda

Aşı takviminin ilk basamağında sağlık çalışanları ve huzur evlerinde bulunan kişiler var. Bu kişilere ilk aşılar yapılacak. Sonrasında sağlık riski ve bulaştırma riskine göre diğer vatandaşlara aşı yapılacak. Aşı takvimi önümüzdeki günlerde detaylıca açıklanacak. Aşılama önceliğinde bilim kurulunun belirlediği stratejik plan dışında hiçbir öncelik tanınmayacak.

Nerede aşı olacağız?

Öncelik grubundaki kişilere SMS, çağrı vb. yolla bilgilendirme yapılacak. Bilgilendirme yapılan kişiler MHRS (Merkezi Randevu Sistemi) üzerinden aile hekimi veya uygun bir kamu ya da özel hastaneden randevu alarak aşılarını yapabilecek.

Vatandaşlar konumlarına göre risk sıralamasını Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan web sitesinden takip edebilecek. Aşı dağıtım ve uygulama sonuçlarını anlık olarak takip edebilecek.

• CHP li Özgür Özel'in açıklaması

“Bırakın Çin aşısını kötülemeyi. Çin mallarına duyduğunuz güvensizlikle Çin’de üretilen aşıyı karıştırmayın. Bir eczacı olarak söylüyorum: Çin’in aşıyı üretme yöntemi, doğru bir yöntemdir. Süreçler geçtikten sonra ben bu aşıyı olacağım. Tüm sevdiklerime de olmalarını tavsiye edeceğim. Bu konuda siyasi kutuplaşmanın dışına çıkmak lazım. Sağlık Bakanı’na çağrımdır: Gelin, bu konuda ulusal bir kampanya yapalım. Biz bu konuda elimizi uzatmaya hazırız. ”
  • CHP li Özgür Özel'in açıklaması

“Bırakın Çin aşısını kötülemeyi. Çin mallarına duyduğunuz güvensizlikle Çin’de üretilen aşıyı karıştırmayın. Bir eczacı olarak söylüyorum: Çin’in aşıyı üretme yöntemi, doğru bir yöntemdir. Süreçler geçtikten sonra ben bu aşıyı olacağım. Tüm sevdiklerime de olmalarını tavsiye edeceğim. Bu konuda siyasi kutuplaşmanın dışına çıkmak lazım. Sağlık Bakanı’na çağrımdır: Gelin, bu konuda ulusal bir kampanya yapalım. Biz bu konuda elimizi uzatmaya hazırız. ”

• Vay be daha çok kişiyi aşılamak için aradaki süreyi azaltmışlar millet en az bir doz alıp az çok bir koruma almasını istiyorlar müthiş akıllıca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gun

Vay be daha çok kişiyi aşılamak için aradaki süreyi azaltmışlar millet en az bir doz alıp az çok bir koruma almasını istiyorlar müthiş akıllıca.

gün hocam bende sırf aşıya ulaşabilmek için denek olacaktım ama yemedi

• YigitErkin20 Y kullanıcısına yanıt
    Şu anda benim olduğum aşıdan 1 milyon kişi olmuş bu kadar kişi olacağını tahmin etmiştim artık denek denmez bu kadar rakama.
  • CleanCoders C kullanıcısına yanıt

bu tatlı su solcuların ve siyasal islamcıların çin devletini öve öve bitirememesiKoronavirüs aşısı 28 gün arayla uygulanacak .

allah aşkına yalan yanlış bilgi veren çin e neden bu kadar güveniyorlar anlamıyorum.

bu tatlı su solcuların şangay beşlisi ve siyasal islamcıların ayran gönüllüklari bu ülkeyi mahvedecek.

• BalkanGöçmeniBirBey kullanıcısına yanıt

CHP li Özgür Özel'e mi tatlı su solucanı ve siyasal islamcı diyorsunuz.

• CleanCoders C kullanıcısına yanıt

siyasal islamcı demiyorum onun için :)

ifadeni düzelt tam şikayet etmelik.Koronavirüs aşısı 28 gün arayla uygulanacak solucan ne ya Koronavirüs aşısı 28 gün arayla uygulanacak 

• Asi olcaklara Allah akıl fikir versin. Heleki 0 40 yaş aralığında olanlara

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeter artık aşı olmak için neredeyse can verecekler olun şu lanet aşınızı da benim gibi olmamak isteyenleri de rahat bırakın.

• Kardeşim Chpli diye bir insan yanlış beyanda bulunamazmı hatalı olamazmı niye herşeyin altına bunu kopyala yapıştır yapıyorsun.

• Fahrettin'e güvenen kaldı mı? 10 şey söylüyor 9 u yalan. Birde doktor olacak.

• Senede 1 kere yapmadıklarına şükür edin!

• Birini oluncada belli bir koruma sağlıyor mu ?

• Çin aşısı içinde küçük çinliler var(!) tarzında bir saçmalamayla karşıma gelip aşı olmayacak adam, bana maske tak virüs var çok öldürücü zart zurt derse inandığı mitolojik karakter dahi gelse elimden alamaz. Ya paşa paşa aşınızı olup tehlikeli(!) virüsten kendinizi koruyacaksınız ya da normal hayata tıpış tıpış döneceksiniz ve döneceklere de laf etmeyeceksiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cheers darlin -- 2 Ocak 2021; 2:52:9 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.