Şimdi Ara

koreliler nasıldır? (18. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
407
Cevap
9
Favori
148.166
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merabalar arkadaşlar..bir film araştırırken kendimi bu sitede buldum yazılanları baştan sona okuma fırsatım oldu..herkes çok bilgilendirici şeyler paylaşmış..bu anlamda ilgili arkadaşlara teş ediyorum..bir kore sineması hayranı olaraktan kore sinemasının kendi insanlarının hayatlarının ne kadarını perdelerine yansıttığını bilmek , sempati kazanırken aynı zamanda objektif bakabilmenin de yolunu açıyor diye düşünüyorum...

Yorumları okuduğum kadarıyla çoğu arkadaşta benim gibi kore filmleri refaransıyla koreliler hakkında yorum yapıyor..Açıkcası ben birebir koreli biriyle tanışmadım ama bir rastlantı eseri tanışmış olduğum kore sinemasıyla kendilerini izleyiciye ne denli sempatik,tatlı,romantik,kibar,saf,masum,karakterli,erdemlivs vs gösterdikleri kanısıda vardım..Vardığım kanıyla birlikte zeki olduklarınıda sıralamaya ekledim.. Amerikayı birçok anlamda örnek alan KORE anlaşılan o ki örneğinin stratejisini de kendisine rehber edinmiş..
    Günümüzde kullanılan en büyük kitlesel silahlardan biri olarak kabul edilen sinema sektörü,kültürel ve toplumsal dejenerasyona sebebiyet verip buna istinaden yozlaşmanın en büyük tetikleyicisidir.Ve bu silahı cok uzun yıllar kulanan abd bu yolla kendine savaşmadan bir çok sömürge ülkesi edinmiş ve bu sömürgelerininde dolaylı yoldan aynı silahı kullanıp daha fazla sömürgeye sahip olmayı hedeflemiştir...

Nerden nereye diyeceksiniz şimdi malakelam diyelim bizde o zaman;en ucube ve kötü şey bile alalanıp,pullanarak karşınıza getirildiği zaman sizi büyüleyebilir.Ama o şeyin özünü temizleyip güzelleştirmek la mümkündür.Bu yüzden fanları diyebileceğim kadar fanatikleşmiş sempatizanları görünüşten öteye geçerek özü araştırmaya irdelemeye davet ediyorum..Hiç birşeyin göründüğü üzre olmadığı ne yazıkki ortada..Şovanistlik gibi olmasın amma;ne türk kızları gibi kız,nede türk erkekleri gibi erkek yok bu alemde.. uzaklara bakıcam derken gözünüzün önündekilerden olmamanız tavsiyesiyle..

not:pisipati ve muratto
  • Kore'li olmadı ama Japon-Çin'li tanıdıklarım var..

Çin'li olan bayanın maço ve iri yarı bir Türk kocası var. Japon'un ise yine çekik gözlü bir hanımı var.

Çekik gözlü denmesinden hiç hoşlanmıyorlar. Herhalde Kore'liler de hoşlanmıyordur..
  • ben korelileri cok merak ediyorum cunku herkes farkli yorumlar yapmis ama koreyede gidemem suan acaba netten nasil tanisabilirim .D
  • 2 tane korelı arkadasım var kız erkek cok candan ınsanlar :)
    erkek olan eyvallah kanka dıyor arada
  • Merhaba arkadaşlar,gene ben.Thegrandnarrative gene ilginç bir postla,Kore'de evlilik hayatının iç yüzünü anlatan bir postla karşımızda
    http://thegrandnarrative.wordpress.com/2010/01/20/korea-sex-marriage-prostitution/ yorumlarıyla meraklılarımız okusun,ilginç tartışmalar oluyor yorumlarda
    Kore'de evli erkeklerin yüzde 80'inin karılarını aldattığı internette yapılan bir anketle ortaya çıkmış
    http://blogs.abcnews.com/worldview/2008/12/why-is-adultery.html
    Kore'de 1980li-90lı yıllardaki kız bebek kürtajlarından dolayı kız-erkek sayısındaki dengesizlik 2014yılında her 5 evlilik çağındaki erkekten birinin Kore içinde eş bulamamasına sebep olacak imiş
    http://roksojourn.blogspot.com/2010/01/female-foeticideinfanticide-decreases.html
    Kore'de yükselen şiddet olaylarına dair metropoliticiandan bir post
    http://metropolitician.blogs.com/scribblings_of_the_metrop/2010/02/guess-im-not-the-only-one-whos-noticed.html
  • Uçan tekme haklısın.Zaten Kore müzik,film,pembe dizi sanayisinin arkasında Kore devletinin fazlasıyla desteği var.Hatta bu durumun adı bile var HALLYU Türkçesi Kore dalgası.Türkiye'de o kadar etkili değil ama Çin,Japonya,Moğolistan,Güneydoğu Asya ülkeleri hatta Orta Asya ülkelerinde baya etkili.Gerçekte ne Koreli erkekler ne Koreli kızlar dizilerdeki gibi,oyuncuların,şarkıcıların çoğu estetikli,gerçi Kore'de estetik halk arasında da yaygın hale gelmiş.Kendi eğlence sektörleri Korelilerin bile güzellik anlayışını sapıttırmış ve kendi ırklarında az bulunan özellikleri arar,sahip olmaya çalışır olmuşlar.Romantik Koreli erkekler falan gerçekte yok yada nadir,ama Kore'de evlenecek kız bulamayan toplumun çürüğü erkekler bu hallyunun da göz boyamasıyla Güneydoğu Asya ülkelerinden hatta Orta Asya ülkelerinden bile acentalar aracılığıyla gelin ithal eder olmuşlar.Tabi bu zavallı gelinler Kore'ye gelince anyayı konyayı anlıyorlar ve aşırı ırkçı,kendilerini ve doğan çocuklarını küçümseyen bir toplumda çoğu zaman şiddete maruz kalarak varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar.Son zamanlarda Kore devleti bu bayanların ve çocuklarının toplum tarafından kabul edilmesi için birşeyler yapsa da (doğum oranı en düşük ülke Kore OECD'de) toplum çok inatçı.Kore sosyoloji meraklısıysan çok ilginç bir ülke
  • @pisipati, paylaştığın birbirinden güzel linkler için sana öncelikle teşekkür etmek isterim, çok güzel bir bilgi hazinesinin oluşmasına çok büyük katkı sağlıyorsun.

Bu başlık altında çok yararlı şeyler konuşulmuş Kore sosyal yaşamı hakkında.

Benim merak ettiğim Kore'de profesyonel yaşam.
    Özel sektörde expat olarak çalışmanın avantaj-dezavantajlarından, özel sektördeki hierarşık yapıdan, işyerlerindeki ayrımcılıktan, Korelileri kayırma durumundan, bir Türk veya yabancı olarak Koredeki çokuluslu firmalarda yükselmenin zorluklarından bahsedebilecek olan var mı?

Bir de Kore'de özel sektörde çalışma yoğunluğu nedir?
    Genelde herkes Kore'lilerin çok çalışkan, çok yoğun çalışan insanlar oldugundan bahsediyor.
    Bu durumu örnekleyebilir misiniz?

Özel sektörde mesela işe kaçta gidilir, kaçta çıkılır, haftasonu çalışılır mı? Vb...
  • Merhaba Bonatschi,benim bugüne kadar ki okuduğum bloglardan gözlemlerim bazen uykusuz 48saati tamamlayacak kadar çalışabiliyorlar,genelde de örneğin sabah 8'de başlayan mesai gece 11'e kadar sürebiliyor,gerekirse cumartesi-pazar bile çalışıyorsun.Kore'de hayatta geç işten çıkmaya uymuş,yemek yerlerinden gece 2'de 3'de bile birşeyler ısmarlıyabiliyorsun,alışveriş merkezleri en az gece 12'ye kadar açık.İşyerinde patrondan önce katiyen çıkamazsın,bu Türkiye'de de böyle gerçi.Koreli bir çalışan olarak,patronun bir (hadi biz pavyon diyelim)pavyonda haftanın bir kaç günü içkili kadınlı toplantı düzenlediğinde gitmezsen işyerinde yükselme şansın düşer,neredeyse sıfırlanır.Bence Kore'de Avrupalı yada Amerikalı bir şirkette çalışmak bir yabancı için çok daha mantıklı,ayrıca o şirket çalışma iznini falan da sağlıyacaktır.Gene bir yabancı olarak,bir Kore şirketine (Samsung,L.G. falan gibi en büyük Kore şirketleri alırsa yabancı alır) dünyada çok ama çok nadir bulunan bir hizmet sağlamıyorsan (Örneğin alanında dünyada ilk sıralarda yer alan bir genetikl mühendisisin v.b. gibi),alınma olasılığın düşük,iş piyasası baya yabancılara kapalı zaten.
  • bi çok koreliyle konuştum.. konuşmayada devam ediyorum.. korelilerle türkler yapı olarak birbirine benziyor..
  • ne zamandır bu başlığa uğramamıştım. pisipati yine boş durmamış sağolsun :)

patronların düzenlediği içkili toplantılarda içki gerçekten su gibi akıyor. örneğin garson geldiğinde soju ve bira tane ile değil, kasa ile sipariş ediliyor :) tabi erkek erkeğe.. onlara göre kadınlar evde beklesin, çocuklara baksın. işleri ne.. tabi o kadar içilince de kontrollerini kaybediyorlar. birbirlerine ikram edip, sürekli fondip durumu.. sadece patronlar/müdürler daha az içiyor. çünkü içip çenesi düşen personelin kendileri hakkında ne düşündüğünü ya da ağızlarından kaçabilecek herhangi bir bilgiyi öğrenmek istiyorlar :)

quote:

Orijinalden alıntı: pisipati

Merhaba Bonatschi,benim bugüne kadar ki okuduğum bloglardan gözlemlerim bazen uykusuz 48saati tamamlayacak kadar çalışabiliyorlar,genelde de örneğin sabah 8'de başlayan mesai gece 11'e kadar sürebiliyor,gerekirse cumartesi-pazar bile çalışıyorsun.Kore'de hayatta geç işten çıkmaya uymuş,yemek yerlerinden gece 2'de 3'de bile birşeyler ısmarlıyabiliyorsun,alışveriş merkezleri en az gece 12'ye kadar açık.İşyerinde patrondan önce katiyen çıkamazsın,bu Türkiye'de de böyle gerçi.Koreli bir çalışan olarak,patronun bir (hadi biz pavyon diyelim)pavyonda haftanın bir kaç günü içkili kadınlı toplantı düzenlediğinde gitmezsen işyerinde yükselme şansın düşer,neredeyse sıfırlanır.Bence Kore'de Avrupalı yada Amerikalı bir şirkette çalışmak bir yabancı için çok daha mantıklı,ayrıca o şirket çalışma iznini falan da sağlıyacaktır.Gene bir yabancı olarak,bir Kore şirketine (Samsung,L.G. falan gibi en büyük Kore şirketleri alırsa yabancı alır) dünyada çok ama çok nadir bulunan bir hizmet sağlamıyorsan (Örneğin alanında dünyada ilk sıralarda yer alan bir genetikl mühendisisin v.b. gibi),alınma olasılığın düşük,iş piyasası baya yabancılara kapalı zaten.
  • Ben 1 yıla yakın süre ortak bir projede çalışmak üzere Kore'de bulundum. Öncelikle Korece bilmeyen birinin işinin çok zor olduğunu söylemeliyim. Amerika'da, İngiltere'de vs yaşamış insanlar dışında İngilizce bilenlerle anlaşmak çok zor. Telaffuza alışmak haftalar alıyor. Bunun dışında zaten sokağa çıktığınızda Seul gibi bir metropolde değilseniz İngilizce konuşacak birilerini bulmak da çok kolay değil. En büyük ikinci şehir Busan bile bu konuda sıkıntı yaratabilir.

Daha önce de söylenmiş, Koreliler çok çalışıyorlar. Hele yöneticileri fazla mesaide ise onlar da mutlaka kalıyor ve yönetici çıkana kadar onlar da bekliyorlar. Bizdeki durumdan pek farklı değil yani. Ben 8-17 saatleri arasında çalışıyordum. Bu normal mesai saatiydi. Fakat pek çok Koreli akşam 7-8'e kadar fazla mesaiye kalıyordu. Ek bir ücret de almıyorlardı. İş yoğunluğuna göre Cumartesi günleri de çalışıyorlar. Bir Pazar günü masamda unuttuğum birşeyi almak için uğradığımda yine çalışan birkaç kişi görmüştüm :)

Çalışkan insanlar, bu kesin. Fakat verimli çalışıyorlar mı derseniz emin değilim. Örneğin bir sorunla karşılaşıldığında uzun süre aynı şekilde çözmeye çalışıyorlar. Çalışmayan bir sistem var diyelim, saatlerce başa dönüp usanmadan aynı şeyleri uyguluyorlar. Bu sefer belki düzelir diye mi düşünüyorlar bilmiyorum :) Bu sahneyi izleyen her Türk de aynı şeyi düşünüyordu: "Ulan biz olsak şimdiye kadar en az 10 farklı çözüm yolu denemiştik" :) Pek pratik zekaları yok, ama çok çalışarak bu açığı kapatıyorlar.

Heryerde olduğu gibi kadınlara pek hoş davranılmıyor. Benim bulunduğum yaklaşık 3000 çalışanlı şirkette tek bir kadın yönetici bile görmedim. Yabancı olarak da sadece benim gibi farklı projeler için ortak iş yapılan şirketlerden gelen kişiler bulunuyordu. Fakat yabancı bir kadınsanız sözlü tacize uğramanız kaçınılmaz. Fazlasına kimsenin cesareti olamaz ama sözlü olarak yabancı kadınların rahatsız edildiğini çok gördüm. Tabi bu yemeğe davet etmek, salakça iltifat etmekten öteye gitmiyor. Bir de "ikinci eşim olur musun" gibi tekliflerde bulunuyorlar duyduğum kadarıyla. Sorma şekilleri aynen bu..

Koreliler son derece milliyetçi insanlar. Kendileri dışındaki milletlere iyi davransalar bile çok güvendiklerini söyleyemem. Dolayısıyla yükselmek bence imkansız. Kore'de Kore firmasında iş bulmak yerine Kore ile iş yapan çok uluslu bir şirket adına orada bulunmak daha avantajlı olabilir. Elektronik ilk akla gelen sektör olsa da otomotiv ve özellikle de gemicilik sektörleri bence bu amaca çok uygun. Ülkenin pek çok bölgesinde dev tersaneler var. Örneğin Sabancı firması Ulsan şehrinde bir tanker yaptırdı. Projede pek çok Türk'ün de çalıştığını duydum.

Şayet düzene alışırsanız ve Kore kültürünü benimserseniz Kore uzun süre yaşanabilecek, rahat bir ülke. Şehir olarak ise Seul ve Busan ilk tercihler olmalı bence. Küçük şehirlere adapte olmak çok daha zor olabiliyor. Ben yaşadım, oradan biliyorum :)

quote:

Orijinalden alıntı: Bonatschi

@pisipati, paylaştığın birbirinden güzel linkler için sana öncelikle teşekkür etmek isterim, çok güzel bir bilgi hazinesinin oluşmasına çok büyük katkı sağlıyorsun.

Bu başlık altında çok yararlı şeyler konuşulmuş Kore sosyal yaşamı hakkında.

Benim merak ettiğim Kore'de profesyonel yaşam.
    Özel sektörde expat olarak çalışmanın avantaj-dezavantajlarından, özel sektördeki hierarşık yapıdan, işyerlerindeki ayrımcılıktan, Korelileri kayırma durumundan, bir Türk veya yabancı olarak Koredeki çokuluslu firmalarda yükselmenin zorluklarından bahsedebilecek olan var mı?

Bir de Kore'de özel sektörde çalışma yoğunluğu nedir?
    Genelde herkes Kore'lilerin çok çalışkan, çok yoğun çalışan insanlar oldugundan bahsediyor.
    Bu durumu örnekleyebilir misiniz?

Özel sektörde mesela işe kaçta gidilir, kaçta çıkılır, haftasonu çalışılır mı? Vb...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratto -- 27 Nisan 2010; 16:21:05 >
  • iyidir
  • Çok teşekkür ederim.

Samsung Electronics'den yeni mezun marketing pozisyonu için iş teklifi aldım. (Yurtdışında okuyorum)
    Suwon diye bir şehirde imiş Samsung.

Bütün bu merakımın nedeni bu.
    Hayatımda hiç gitmediğim ve bilmediğim bir ülkede, çok istediğim bir alanda ve sektörde çalışma hayatına başlamak heyecanlandırıyor. Ancak çok yoğun iş temposu ve Türkiye'yi ve kültürümü özleme korkusu da diğer yandan geliyor.

İnternette Kore iş yaşamıyla ilgili özellikle Türklerin tecrübelerini bulmak son derece sıkıntılı, o nedenle sizlerin tüm yönlendirmeleri ve bilgilendirmeleri açıkçası altın değerinde.

Tekrar teşekkürler
  • Hayırlı olsun Bonatschi inşallah bir Türk olarak bol başarılara imza atarsınız.
    Gider gitmez gözlemlerinizi paylaşırsanız seviniriz.
  • ASYALILARA HEP İLGİ DUYMUŞUMDUR
  • Çok teşekkürler, yaz sonu orda olacağım isallah.
    Yasayacagım ve gitmeden araştırarak öğreneceğim her seyi paylaşırım seve seve
  • Suwon'u hiç görmedim. Ama Seul'e giderken yolda tabelalarını görürdüm. 1 saatlik bir mesafede olsa gerek.

Yeni mezun biri için güzel bir tecrübe olacaktır. Samsung inanılmaz bir firma. Arabadan gemiye kadar o kadar çok şey üretiyorlar ki.. Biz sadece elektronik firması olarak tanıyoruz. Bence güzel bir şans.

Türkiye illa ki özlenir. Ama böyle bir fırsat da insanın eline bir kez geçer diye düşünüyorum. Suwon'da ev kiraları nasıldır bilemem ama çok çok küçük birşey düşünmüyorsanız minimum 1000 lirayı gözden çıkarmak gerek. Ev kiraları biraz yüksek. Fakat çok uygun fiyata araba sahibi olabilirsiniz. Benzin fiyatları da bizdeki fiyatların tam yarısı. Hatta bir ara mazot ve benzin kafa kafaya idi.. Yalnız ilk etapta araba kiralamayı düşünüyorsanız uluslararası ehliyetiniz yoksa sorun çıkarabilirler. Aklınızda bulunsun. Bir araştırın derim.

Yemek en büyük sıkıntı. Bizim tuzla pişirdiğimiz ne varsa onlar şekerle pişiriyorlar :) Dana eti, tavuk eti, ördek.. Aklınıza ne gelirse şekerli. Salatalık turşusu alırsınız marketten, o bile şekerli çıkar. Peynir seviyorsanız unutun. Orada en fazla rendelenmiş pizza kaşarı ve mozarella bulabilirsiniz. Beyaz peynire benzesin derseniz yunanlıların feta peyniri var. Home Plus adlı bir market zincirleri var. İngiliz Tesco grubuna ait. Bizdeki Kipa'lar gibi.. Oralardan bazı peynir çeşitleriyle beraber pek çok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Dana eti olarak Avustralya ve Kore etleri mevcut. Kore eti çok pahalı, Avustralya fiyat ve kalite olarak fena değil. Seul'de, özellikle Itaewon semtinde çok fazla yabancı yaşıyor. Bu bölgede Foreign Market genel adıyla bilinen pek çok yabancı marketleri var. Aradığınız bazı şeyleri de oralardan edinebilirsiniz.

Ayrıca global.gmarket.co.kr adresinden paypal account ile alışveriş de yapabilirsiniz. Elektronik eşyadan gıdaya kadar pek çok şey var. gittigidiyor mantığında çalışıyor, fakat açık arttırma yok. Sabit fiyat.

Kore'de yaşamanın bir başka güzelliği de oradaki pek çok ülkeye (Çin hariç) vizesiz olarak gidebilmeniz. Seul'den uçağa binip 3 saat sonra Tokyo'da inebilirsiniz. 3 aya kadar vizesiz kalınabiliyor. Özellikle Amerikan North West şirketinin uçak biletleri çok ucuz. Yine o bölgede gezebileceğiniz Hong Kong da vizesiz gidilebilen bir yer. 6 saat mesafede ise Tayland ve Phuket adası var.

Uzakdoğu'da en uygun otel fiyatlarını bulabileceğiniz sitewww.agoda.com. Üye olmanızda yarar var.

Gidişiniz kesinleşirse daha detay konularda bilgi vermeye her zaman hazırım. İşi kabul etmeye karar verirseniz Korece'yi olmasa bile Kore alfabesini öğrenmeniz çok iyi olur. Kore'deki hayatınız çok çok kolaylaşır. Pek çok yerde Latin harflerini görebilirsiniz ama bazen gördüğünüz tek şey Kore harfleri oluyor ve bunu okuyabilmek hayat kurtarabiliyor. İngilizceden geçmiş pek çok kelimeyi bu şekilde tanıyabilirsiniz. Örneğin 피자 kelimesindeki ilk karakter p, ikincisi i, üçüncüsü c ve sonuncusu da a olarak okunur. Yani "pica". Bu da pizza demek :) İngilizce konuşurken de bu şekilde telaffuz ediyorlar.. Samsung ise yanlış hatırlamıyorsam şu şekilde yazılıyor: 삼성 (sam-seong)

"Learn hangul" diye aratarak pek çok korece öğreten site bulabilirsiniz. Bence alfabeyle bu işe girişin.. Çok zevkli.

quote:

Çok teşekkür ederim.

Samsung Electronics'den yeni mezun marketing pozisyonu için iş teklifi aldım. (Yurtdışında okuyorum)

Hayatımda hiç gitmediğim ve bilmediğim bir ülkede, çok istediğim bir alanda ve sektörde çalışma hayatına başlamak heyecanlandırıyor. Ancak çok yoğun iş temposu ve Türkiye'yi ve kültürümü özleme korkusu da diğer yandan geliyor.

İnternette Kore iş yaşamıyla ilgili özellikle Türklerin tecrübelerini bulmak son derece sıkıntılı, o nedenle sizlerin tüm yönlendirmeleri ve bilgilendirmeleri açıkçası altın değerinde.

Tekrar teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratto -- 28 Nisan 2010; 16:38:57 >
  • muratto,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten o kadar değerli bilgiler ki benim için.. eminim kore ile ilgilenen diğer arkadaşların da çok çok işine yarayacaktır.

Daha detaylı 1-2 ufak sorumu forum başlığını çok fazla konu dışına çıkarmamak için buradan sormuyorum. Uygun görürseniz özelden sizinle iletişime geçtim, uygun değilse sizin için lütfen kusura bakmayın.

Bu başlığı inceledikten sonra Kore çok daha çekici geliyor zaten insana.. Çok çok başka bir dünya gibi. Merak uyandırıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: muratto

Suwon'u hiç görmedim. Ama Seul'e giderken yolda tabelalarını görürdüm. 1 saatlik bir mesafede olsa gerek.

Yeni mezun biri için güzel bir tecrübe olacaktır. Samsung inanılmaz bir firma. Arabadan gemiye kadar o kadar çok şey üretiyorlar ki.. Biz sadece elektronik firması olarak tanıyoruz. Bence güzel bir şans.

Türkiye illa ki özlenir. Ama böyle bir fırsat da insanın eline bir kez geçer diye düşünüyorum. Suwon'da ev kiraları nasıldır bilemem ama çok çok küçük birşey düşünmüyorsanız minimum 1000 lirayı gözden çıkarmak gerek. Ev kiraları biraz yüksek. Fakat çok uygun fiyata araba sahibi olabilirsiniz. Benzin fiyatları da bizdeki fiyatların tam yarısı. Hatta bir ara mazot ve benzin kafa kafaya idi.. Yalnız ilk etapta araba kiralamayı düşünüyorsanız uluslararası ehliyetiniz yoksa sorun çıkarabilirler. Aklınızda bulunsun. Bir araştırın derim.

Yemek en büyük sıkıntı. Bizim tuzla pişirdiğimiz ne varsa onlar şekerle pişiriyorlar :) Dana eti, tavuk eti, ördek.. Aklınıza ne gelirse şekerli. Salatalık turşusu alırsınız marketten, o bile şekerli çıkar. Peynir seviyorsanız unutun. Orada en fazla rendelenmiş pizza kaşarı ve mozarella bulabilirsiniz. Beyaz peynire benzesin derseniz yunanlıların feta peyniri var. Home Plus adlı bir market zincirleri var. İngiliz Tesco grubuna ait. Bizdeki Kipa'lar gibi.. Oralardan bazı peynir çeşitleriyle beraber pek çok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Dana eti olarak Avustralya ve Kore etleri mevcut. Kore eti çok pahalı, Avustralya fiyat ve kalite olarak fena değil. Seul'de, özellikle Itaewon semtinde çok fazla yabancı yaşıyor. Bu bölgede Foreign Market genel adıyla bilinen pek çok yabancı marketleri var. Aradığınız bazı şeyleri de oralardan edinebilirsiniz.

Ayrıca global.gmarket.co.kr adresinden paypal account ile alışveriş de yapabilirsiniz. Elektronik eşyadan gıdaya kadar pek çok şey var. gittigidiyor mantığında çalışıyor, fakat açık arttırma yok. Sabit fiyat.

Kore'de yaşamanın bir başka güzelliği de oradaki pek çok ülkeye (Çin hariç) vizesiz olarak gidebilmeniz. Seul'den uçağa binip 3 saat sonra Tokyo'da inebilirsiniz. 3 aya kadar vizesiz kalınabiliyor. Özellikle Amerikan North West şirketinin uçak biletleri çok ucuz. Yine o bölgede gezebileceğiniz Hong Kong da vizesiz gidilebilen bir yer. 6 saat mesafede ise Tayland ve Phuket adası var.

Uzakdoğu'da en uygun otel fiyatlarını bulabileceğiniz sitewww.agoda.com. Üye olmanızda yarar var.

Gidişiniz kesinleşirse daha detay konularda bilgi vermeye her zaman hazırım. İşi kabul etmeye karar verirseniz Korece'yi olmasa bile Kore alfabesini öğrenmeniz çok iyi olur. Kore'deki hayatınız çok çok kolaylaşır. Pek çok yerde Latin harflerini görebilirsiniz ama bazen gördüğünüz tek şey Kore harfleri oluyor ve bunu okuyabilmek hayat kurtarabiliyor. İngilizceden geçmiş pek çok kelimeyi bu şekilde tanıyabilirsiniz. Örneğin 피자 kelimesindeki ilk karakter p, ikincisi i, üçüncüsü c ve sonuncusu da a olarak okunur. Yani "pica". Bu da pizza demek :) İngilizce konuşurken de bu şekilde telaffuz ediyorlar.. Samsung ise yanlış hatırlamıyorsam şu şekilde yazılıyor: 삼성 (sam-seong)

"Learn hangul" diye aratarak pek çok korece öğreten site bulabilirsiniz. Bence alfabeyle bu işe girişin.. Çok zevkli.

quote:

Çok teşekkür ederim.

Tekrar teşekkürler

• Ben Suwona gittim küçük bi yer ama gezebileceğin değişik çok güzel yerler var ve gece hayatı da güzel Seule trenle 1 saate yakın sürede gittim.
    Rahat edebileceğin bi yer bence.İnşallah güzel günleriniz geçer.
  • kore ye gidesim geldi
  • 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.