Şimdi Ara

Kopuk kesim aleti yapmak istiyorum..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
5.487
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaslar resistans teli ile kopuk (strafor) kesim aleti yapmak istiyorum.. Daha once bir sitede gordugum liste vardi devre elemanlarinida aldim ama o siteyi bir daha bulamadim :)

0,19mm 330 Ohm/m resistans teli aldim. Kopuk kesme islemi icin ortalama olarak 1 metre uzungunda yapmak istiyorum

sorum su ne kadarlik voltaj vermem gerekiyor 220 ?

tesekkurler

• 120 volt yeter bence hatta 32 volt bile yeter ama çok beklemen gerekir

ama düzgün bir devre kurup normal fişede takabilirsin ama yüksek voltaj dikkat et bir kaç bilene sormadan bişey yapma sigortayı yakabilirsin

bütün tesisatın değişmesi gerekir aman dikkat
  • Aradığın şey bu olsa gerek ?

http://www.kendinyapsitesi.com/proje.asp?id=377

Normalde 12 v'luk bir trafo yeter ama ne kadar kalınlıkta ve uzunlukta tel kullanacağına bağlı.Senin telin 330 ohm 0,19 yüksek direnç değerine sahip.20 telin uzunluğunu belirle ve direncini ölç.Mesela 30 cm kullandın.15 OHM direç ölçtün diyelim.Bu durumda 1-2 a 12 voltluk trafo fazlası ile işini görür.Ama 330 ohm direnç ile 220/330 = 0,60 ma eder işin içinde yüksek voltaj var ve sen kesim yapacaksın.Linkini verdiğim projeyi incele istersen.
  • Arkadaslar ozur dilerim yanlis okumusum /yazmisim. (yanyana buyuk yazinca 33Ohm gibi okumusum:) .....
    gercek degeri 33 ohm / m
    (ac trafomu kullanmaliyim dc adaptor mu ?)

cok tesekkurler
  • bir dimmer devresinin cikisina lamba yerine bir trafo bagla... (trafonun primerine, yani 220 girisine dimmer bagla.) trafo 220V ac-18V ac olabilir. (gucu onemli burada, 40 Watt falan isini gorur tahminimce. 80 watt olursa daha iyi, guclu bir cihazin olur.) trafo cikisina rezistansi bagla, rezistansin kizginligini dimmer ile ayarla... denenmistir...

1 metre demissin simdi farkettim, rezistansin boyu uzadikca trafoyu da buyutmen (gucunu ve gerilimini) gerekir.... trafoyu cok buyutursen dimmerin gucune de dikkat etmek gerek.
  • hepinize tesekkurler 11.6v ve 560mA/6,5VA ile kesme islemini yapabildim...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.