Şimdi Ara

Köpek tüyü yuttu hayatı karardı...aman dikkat...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
53
Cevap
0
Favori
34.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Köpek tüyü yuttu hayatı karardı
    Beyninden 8 tane kist çıktı!

22.06.2008 09:46
    Sol kolu tutmadığı için Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 14 yaşındaki Ayşe Demir'in beyninden 8 tane köpek tüyü kisti çıktı. Müdahale edilmese köpek tüyünden geçen kistlerin genç kızı bir süre sonra tamamen felç edebileceği belirtildi.

Konak Tahir Merzeci İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Ayşe Demir, bir süre önce şiddetli baş ağrıları ve sol tarafından hareket azlığından şikayet etmeye başladı. Sol kolu tutmamaya başlayan genç kız, ailesi tarafından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

Hastanede yapılan tahlillerde, uzun zamandır köpek besleyen Ayşe Demir'in beyninin sol tarafında, bölgeyi tamamen kaplayan ve köpek tüyünden oluşan kist bulunduğu görüldü. Tıp dilinde "Ekinokok Kisti" adı verilen köpek kistinin alınması için Beyin Cerrahı Op. Dr. Özcan Binatlı acil ameliyat kararı verdi. Op. Dr. Özcan Binatlı ve Dr. Bülent Sarıkaya, yaklaşık 5 saat süren operasyonla Ayşe Demir'in beynindeki 12 ile 8 santim büyüklüğündeki 8 kisti aldı.

Ameliyat sonrası baş ağrıları azalan ve kolunu hareket ettirebilen genç kız, "Köpeğimiz Konti'yi hala çok seviyorum ve hastaneden çıkınca da sevmek istiyorum. Köpeğimi veteriner kontrolünden geçirip gerekli ilaçları almasını da sağlayacağım" dedi. Zorlu ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Özcan Binatlı, Ayşe Demir'in durumunun gayet iyi olduğunu, fizik tedavi ile vücudunun sol tarafını eskisi gibi hareket ettirebileceğini söyledi.

MR'da görülen kisti çıkarmak için beyni açtıklarında kistin kendi içinde üreyerek 8 adet olduğunu gördüklerini söyleyen Op. Dr. Binatlı, ekinokok kistine bağlı bu kadar büyük kisti ilk defa gördüğünü ve geç kalındığı takdirde kişiyi beyin fıtığına bağlı ölüme götüreceğini açıkladı.

EKİNOKOK KİSTİ NEDİR ?

Asıl kaynağı köpekler olan "ekinokok paraziti"nin insanda yaptığı ve en çok karaciğerde görülen kistik bir hastalık. Ev köpeği, kurt ya da tilki gibi hayvanların bağırsağında yaşayan yassı solucan ve yumurtalarının, dışkıyla dışarı atılışı sırasında, bulaştığı su ya da yiyeceklerin insanla temasında ara konağa geçer ve gelişimini sürdürür.

İnsan vücudunda dolaşıma geçen embriyonlar karaciğere gelip yerleşir ve buradan da akciğere ya da beyne geçebilir. Bu organlarda solucan, kist haline geçer. Kistlerin içinde sıvı ve iç cidarında zamanla büyüyüp serbest hale geçen yavru hücreler vardır. Bu keselere kist hidatik adı verilir. Her bir yavru hücrenin dokulara gidip kist hidatik yapma yeteneği vardır. Karaciğerde yerleşen hidatik kistler yavaş büyürler ve geç belirti verirler. Beyinde oluşan kistler epilepsiye ya da felce neden olabilir.

Uzmanlar, evde beslenen köpeklerin tüylerinin bu parazitin yumurtasını taşıma riski olduğunu belirterek, "Paraziti taşıyan köpeklerin tüylerine parazitin yumurtaları yapışır ve yumurtaların yapıştığı bu tüyler havada uçuşur. Uçuşan bu tüyleri de ağız yoluyla alma riski bulunur. Ancak, bu parazit, 3 ayda bir evde beslenen köpeklere yaptırılacak parazit tedavisiyle yok edilmesi mümkündür" dedi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=81682&cat=220&dt=2008/06/22

• bu kist işinin kedide olma olasılığı yok galiba burda sadece köpek demiş.
  • salak kız nerdeyse felç olacak düşündüğü şeye bak
  • arkadaşlar bu köpek kılı olayı gerçek maalesef. bizim köyümüzde de bir tanıdığımız akciğerlerinden rahatsızlanmıştı doktora götürmüşle doktor akciğerlerinden birisinden yumruk kadar kist almış ve incelemeişler köpek kılından dolayı olduğunu söylemişler.

onun içindirki bu konuyu tüm yakınlarınıza mail yoluyla iletin gerçekten tehlikeli hele şu evde köpek besleme olayı çok daha tehlikeli çünkü kılını eve döker ve evde küçük çocukta varsa vay haline o yavrucağın
  • Evet köpekle haşir neşir olanların dikkat etmesi lazım köpek tüyü tehlikeli. Akrabağıma da olmuştu aynı durum ameliyat yapmışlardı.
  • EVDE HAYVAN BESLENMEZ BENCE...BENDE 2 TANE SİNGAPUR KAPLUMBAĞASI VAR..ŞUANDA NASIL DEHLESEM DİYORUM (CAPS AÇIK KALMIŞ, SORRY)
  • yazıyı dikkatle bidaha okuyun. kızın ailesi köpeğini aşılamamış. doktor da demiş zaten parazit tedavisi ile hayvandan böyle birşey geçmezmiş. ben yıllardır kedi besliyorum ve aynısı kediler için de geçerli. kızın ailesi gerçekten salakmış. haber de öyle yazılmış ki sanki köpek suçlu çıkacak nerdeyse
  • quote:

Orjinalden alıntı: Elmedin

yazıyı dikkatle bidaha okuyun. kızın ailesi köpeğini aşılamamış. doktor da demiş zaten parazit tedavisi ile hayvandan böyle birşey geçmezmiş. ben yıllardır kedi besliyorum ve aynısı kediler için de geçerli. kızın ailesi gerçekten salakmış. haber de öyle yazılmış ki sanki köpek suçlu çıkacak nerdeyse

+1 köpeğin hiç bi sucu yok suclu olan cocuguna kıllı yemegı yedıren ana da
  • evde köpek beslemenin neden günah olduğunun kanıtı işte.ya o hayvan evde gezdirilirmi?yaşadığın evde.bahçen varsa bahçede besle.
  • evet evde köpek beslemek günah bunu camide hoca bir vaazında söylemişti. hatta köpek olan eve iyilik melekleri girmezmiş
  • quote:

Orjinalden alıntı: Old_Town

evet evde köpek beslemek günah bunu camide hoca bir vaazında söylemişti. hatta köpek olan eve iyilik melekleri girmezmiş

Kur'an'da var mı bÖyle birşeY ?
  • Oldum olası kedi ve köpeklerden bu nedenle nefret ederim, iğrenirim, dokunamam
  • hmm o zaman köpek beslersek belki daha uzun yaşarız (bkz. azrailde bi melek)
  • quote:

evet evde köpek beslemek günah bunu camide hoca bir vaazında söylemişti. hatta köpek olan eve iyilik melekleri girmezmiş

2. kısım yanlış...
    Günah olması da şöyle; hayvanı doğal ortamından alıp 4 duvar arasına hapis ediyorsun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Riqimaru

quote:

2. kısım yanlış...
    Günah olması da şöyle; hayvanı doğal ortamından alıp 4 duvar arasına hapis ediyorsun.

ben evin içinde bakmıyorum,bahçede bakıyorum.o zaman melekler geliyor dimi?

• Resûl-i Ekrem (s.a.v.) şöyle buyuruyor: «Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar (kıyrât) eksilir.» (Buhâri, K. ez-Zebâih, 6; Müslim, K. el-Müsâkat, 46, 50, 56-58.)
    Köpek bulunan eve meleğin girmediğini bildiren hadisler (Ebû Dâvud. K. et-Tahârah, 89; Buhârî Bed'u'l-halk, 7, 17, el-Libâs, 77; Müslim, K. el-Libâs, 81.) de yukarıdaki hadise eklenince çıkan netice şudur: Korunma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslâmda men edilmiştir; çünkü:
    a) Köpek besleyecek kadar imkânı olanların bakım ve harcamalarına yoksul, kimsesiz insanlar daha lâyıktır.
    b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen bir çok tehlikeli hastalıklar mevcuttur.
    c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri ve bir şey istemek için geleni korkutur, rahatsız eder...
    Bununla beraber zararı olmayan köpekler itlâf edilmez; her canlıya merhamet edilir, yardım edilir ve ecir alınır. Bir kuyunun başında susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğe su veren günahkârın ilâhi afva mazhar olduğunu Resûlullah haber vermiştir. (Buhari, K. eş-Şürb, 9; el-Edeb, 27; Müslim, K. es-Selâm, 153.)

Kaynak: Hayreddin Karaman- Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar

http://www.islamiyasam.com/Forums-file-viewtopic-t-974.html

http://www.islamiforum.com/lofiversion/index.php/t11147.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 24 Haziran 2008; 12:12:33 >

• quote:

Orjinalden alıntı: denizg

quote:

Orjinalden alıntı: Riqimaru

quote:

2. kısım yanlış...

ben evin içinde bakmıyorum,bahçede bakıyorum.o zaman melekler geliyor dimi?

Bahçe varsa no problem

Dipnot:o melekler gelmez hikayesi zaten uydurma, evde beslemesinler diye

• bence penguendeki haluk dedeye soralım en ii cevabı o verir
  • quote:

cebrailde giremez azrailde giremez
  • quote:

Orjinalden alıntı: burak1952

quote:

cebrailde giremez azrailde giremez

Süper yaklaşım

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.