Şimdi Ara

Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
271
Cevap
8
Favori
261.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kara Kuvvetleri Komutanlığı
    331'inci Dönem Yedek Subay Sınıflandırma Sonuçları
    Sonuç Açıklama Tarihi: 10 Aralık 2009

Aday Nu. 24721
    Adı ve Soyadı MEHMET ALİ GÜREL
    Baba Adı AHMET SEZER
    Kuvveti Kara Kuvvetleri
    Sınıfı Hava Svn.
    Statüsü Yedek Subay
    Branşı 40 MM. K/M ÇEKİLİ HV.SVN.TK.K.
    Kabul Toplama Merkezi
    Gideceği Sınıf Okulu / Eğitim Merkezi HV. SVN. OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI KONYA

quote:

Orijinalden alıntı: jetro

SELAM DOSTUM.. ÖNCELİKLE TÜM BU SAĞLIKLI VE SAĞLAM BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER.
    BEN DE 40 MM YEDEK SUBAY OLARAK GELİYORUM YARIN KONYA'YA VE ÇOKÇOKÇOK ACİL OLARAK TAVSİYELERİNİ BEKLİYORUM.
    UMARIM BUGÜN GİRİŞ YAPAR VE GÖRÜRSÜN BU MESAJI.

quote:

Orijinalden alıntı: Joneleth

Ben de bu okulda yedek subay adayı olarak eğitim almıştım. Ama bizim zamanımızda bu okul İstanbul Çekmeköy'deydi. Bizim zamanımız dediğim de geçen sene.

15 gün ağır fiziksel eğitim. Yedek subay olacağınız için szi kısa dönemlere göre daha sıkı eğitecekler. 15 günden sonra defter kitap ders göreceksiniz. Bol bol yürüyüş çalışması (yemin töreni daha sonra da diploma töreni için). Ama zevkli geçer göreceksiniz. Daha sonra da kuralar çekilip dağılacaksınız.

@beren

40 mm kundağı motorlu çekili topların olduğu birlikler ağırlıklı olarak doğuda... Batıda da tek tük var. Ama meraklanma hava savunma zor bir sınıf değildir.

Yedek subaylıkla ilgili merak ettiğiniz sorulara yanıt verebilirim arkadaşlar. Hepinize hayırlı olsun.

• @jetro

Kardeşim 40 mm'lik toplar ordumuzdaki en eski ve külüstür toplar. taa 2. dünya savaşın teknolojisi. dediğim gibi kura yerleri batıda az. ama moral bozmak yok. doğuya giden arkadaşlarımın çoğu rahattı. ama herkesten duyabileceğin gibi önemli olan faktör başındaki komutan. yerin hiç önemi yok. şimdi okul zamanıyla ilgili bilgiler vereyim.

konya'yı bilmiyorum. okul geçen sene istabuldaydı. hatta okulu biz taşımıştık kamyonlara. istanbuldaki son dönemdik. ama sonuçta eğitim her yerde aynıdır.

ilk 15 gün çok ağır bir eğitim sürecine gireceksiniz. çok ağır diyorum çünkü alışık olmadığınız bir tempo olacak bu. yanaşık düzen eğitimi (sağa dön, sola dön, selam vs...) yemin töreni için bol bol yürüyüş provası yapacaksınız. en yorucu da bunlar olacak. yemin töreninden sonra dersliklerde sınıfınızla ilgili (hava savunma) eğitimler göreceksiniz. okulun sonlarında doğru da sınav olacaksınız. sınavların çoğu uygulamalı... örneğin 40 mm'lik topların kullanımı gibi...

orası bir eğitim merkez komutanlığı olduğu için çevrenizde eğitim gören astsubaylar, subaylar da göreceksiniz. kafanızı her çevirdiğiniz yerde albaylar olacak. kuralar çekilip kıtaya giderseniz bir albayı belki de ayda 1 kez göreceksiniz.

derslere çok çalışıp kısım 1.'si olursan kura çekmiyorsun. direk istediğin yere gidiyorsun. bizim dönemde 40 mm'lik kısmın mevcudu 10-15 arası bir şeydi.
    Giderken yanında çok fazla şey götürmene gerek yok. Şu çok önemli. 1 çift spor ayakkabısı mutlaka götür. Ben götürmemiştim. Koşularda botlarla koşmak zorunda kalmıştım bir kaç kez.

Asteğmen olduktan sonra zaman o kadar çabuk geçecek ki. memur gibi sabah 8, akşam 5 çalışacaksın. haftasonu ve bayramlarda nöbetleri genelde asteğmenlere kakalarlar. o biraz can sıkar ama zor birşey değil o da. asteğmen olmadan önceki 2,5 ay bir geçsin gerisi rahat;)

• quote:

Orijinalden alıntı: Bruj

Kuvveti Hava Kuvvetleri
    Sınıfı Hava Svn.
    Statüsü Yedek Subay
    Branşı 35 MM. OER.HV.SVN.TK.K.
    Kabul Toplama Merkezi
    Gideceği Sınıf Okulu / Eğitim Merkezi HV. SVN. OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI KONYA

çoğu kişide gördüğüm kadarıyla kuvveti diye kara kuvvetleri yazıyor ama bende hava kuvvetleri yazıyor, hava ve kara karışık mı bu okul?

İşte şanslı azınlıktan birisi. Dostum ben de senin gibi 35 mm'lik hava savunma kısmındaydım, ama havacı değildim. sen havacısın. 35likçilerden çok az kişi (bizde 3 ya da 4 kişiydi) havacıydı. Bu ne demek? kur'alarını hava kuvvetlerine bağlı birliklere çekecekler. kura yerleri istanbul, kayseri ve manisaydı yanılmıyorsam. şundan emin ol. oradaki herkes sana imrenerek bakacak:)

35'lik toplar kullanması çok zevkli toplar. biz canlı atış yapamamıştık ama siz yapacaksınız. çok zevkli oluyormuş. 35'lik birliklerin kura yerleri ağırlıklı olarak batıda. şanslı bir kısım yani.

• çok teşekkürler yardımın için, epey faydası oldu :)
  • Yedek subay adayları için şunları da ekleyeyim: Bizim odalar 5 kişilikti. Dolaplarımız o ufak metal dolaplarda değil, geniş ve ahşaptı. Sonuçta subay olacaksınız, bir ere göre daha çok rahat ettiriyorlar. Yemin töreninden sonra haftasonları çarşıya çıkabileceksiniz. İnanın o ilk çarşıya çıkışta hissedilenler o kadar garip duygular ki. Dışarı çıkmayalı 1 yıl olmuş gibi gelecek size.

"Derslerinizi çalışmazsanız, sınavları geçemezseniz asteğmen olamazsınız" şeklindeki laflara hiç bakmayın (komutan söylese bile). herkes mutlaka mezun olup asteğmen oluyor. Emirlere itaat ettiğiniz sürece komutanlarınız sizi sevecek, göreceksiniz. Ama çıkıntılık yaparsanız her gün süründürürler, çarşınızı keserler. İnanın bu çarşı cezası en ağır cezadır.

Kantinde birçok şeyi bulabileceksiniz. Çok dolu gitmeyin boşuna. Ama kışın gittiğiniz için içlik mutlaka alın derim.

Bizim mevcudumuz 55 civarı birşeydi. 4 ayrı kısma ayrılıyoruz.

20 mm Oerlikon
    20 mm Rheinmetal
    35 mm Oerlikon
    40 mm K/M

İşte bu 4 ayrı kısım yemin töreninden sonra kendi derslerini almaya başlayacak. Diploma törenine yakın bir de tatbikat yaptırırlar. Ondan sonra da kuralar. Asteğmen olarak göreve başlarsınız. Mezuniyetten sonra 15 gün yol izni var. Ama olur da Konya'ya kura çekerseniz o izin yok. Direk 1 martta göreve başlarsınız.

• Çok sağol dostum.. Açıklamaların bayağı rahatlattı beni. 40 mm'lik subayları doğuda ve batıda nerelere gidiyor biliyo musun?
    Hangisi daha rahattır?
    Sana neresi çıkmıştı.. iyi miydi??

quote:

Orijinalden alıntı: Joneleth

@jetro

Kardeşim 40 mm'lik toplar ordumuzdaki en eski ve külüstür toplar. taa 2. dünya savaşın teknolojisi. dediğim gibi kura yerleri batıda az. ama moral bozmak yok. doğuya giden arkadaşlarımın çoğu rahattı. ama herkesten duyabileceğin gibi önemli olan faktör başındaki komutan. yerin hiç önemi yok. şimdi okul zamanıyla ilgili bilgiler vereyim.

konya'yı bilmiyorum. okul geçen sene istabuldaydı. hatta okulu biz taşımıştık kamyonlara. istanbuldaki son dönemdik. ama sonuçta eğitim her yerde aynıdır.

• Ya millet , bi de 1 günlük gecikme ciddi bi sorun yaRatır mı acaba? benm ev taşıma işleri bitmedi .. bugüne yetişemycem heralde...
  • quote:

Orijinalden alıntı: jetro

Ya millet , bi de 1 günlük gecikme ciddi bi sorun yaRatır mı acaba? benm ev taşıma işleri bitmedi .. bugüne yetişemycem heralde...

şimdi sorun olmaz diyemem. ama çok da ciddi bir baş ağrısı da yaratmazlar diye tahmin ediyorum. gittiğinde komutanını bulup uygun bir dille derdini anlatırsan anlayışla karşılayabilir. komutanlar kendilerine saygıda kusur etmeyen askerlerini severler.

bu arada bana kurada istanbul çıkmıştı. ama ben 35'likçiydim. 40'lıklarda aklımda kalan yerler şanlıurfa, şırnak, kıbrıs, istanbul gibi birkaç yer. daha aklıma gelmeyen çok yer var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: completely

Antalya'dan otobüs ile gelecek arkadaşlar araç teslim olacağınız birliğin önünden geçer..Ayrıca otoğardan şehir merkezine geldiğinizde iki dolmuş hattından birine bineceksiniz meram yaka veya meram yeniyol yalnız sondurakları ile sizin gideceğiniz birlik arasında 2 km kadar mesafe var şöfere söylerseniz büyük ihtimal götürür giderken muhabbeti kurun... bir diğer konu Konya da taksiye binmeyin çok bayılırsınız gideceğiniz birlik orman manzaralı Antalya yolu üzerinde güzel bi yer tadını çıkartın..
     Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı

bahsettiğin yer dediğin yerin tam karşısı arkadaşım gösterdiğin yer bizim arsa

• Kuvveti Kara Kuvvetleri Komutanlığı
    Sınıfı HAVA SAVUNMA
    Statüsü Yedek Subay
    Gideceği Sınıf Okulu / Eğitim Merkezi HV. SVN. OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI
    KONYA

pazar akşamı kısmetse istanbul otogardan 23:00 arabasıyla ulusoyla gidiyorum. orada görüşmek üzere. (PM e açığım)
  • quote:

Orijinalden alıntı: siber84

Kuvveti Kara Kuvvetleri Komutanlığı
    Sınıfı HAVA SAVUNMA
    Statüsü Yedek Subay
    Gideceği Sınıf Okulu / Eğitim Merkezi HV. SVN. OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI
    KONYA

pazar akşamı kısmetse istanbul otogardan 23:00 arabasıyla ulusoyla gidiyorum. orada görüşmek üzere. (PM e açığım)

Selam kardes, benim de aynisi. Su anda istanbuldayim ama Ankaradan giderim ben heralde. haberleselim...
  • TEVFİK VEDAT YEŞİLCE
    Sınıfı PİYADE
    Statüsü Kısa Dönem Er
    Branşı -
    Gideceği Sınıf Okulu /
    Eğitim Merkezi HV. SVN. OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI
    KONYA
    arkadaşlar bende buraya çıktım bende sanırım pazar akşamı gideceğim artık orada görüşürüz....
  • arkadaşlar ben de kısa dönem olarak konya hava savunmaya gidiyorum istanbuldan pazartesi sabahı yola çıkacağım. forumdan önceden tanışalım
  • Kuvveti Kara Kuvvetleri Komutanlığı
    Sınıfı HAVA SAVUNMA
    Statüsü Yedek Subay
    Branşı 20 MM. ÇEKİLİ HV.SVN.TK.K. (RHEİNMETALL (R/M))
    Gideceği Sınıf Okulu /
    KONYA

Benimde olayım budur, bilgiye aç bir şekilde bekliyorum. Biz kimik, ne işe yararık, nerelere dağılırız, ağzımıza ne kadar sıçılır vs. Joneleth in yazdıklarını okudum ama malum sonradan Konya'ya taşınmış, değişmiştir belki.

Ben bilgisayar mühendisiyim, bununla bi alakası var mı yoksa tamamen denk gelme meselesi mi acaba.

Giden arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GrodT

Sınıfı HAVA SAVUNMA
    Statüsü Yedek Subay
    Gideceği Sınıf Okulu /
    KONYA

Benimde olayım budur, bilgiye aç bir şekilde bekliyorum. Biz kimik, ne işe yararık, nerelere dağılırız, ağzımıza ne kadar sıçılır vs. Joneleth in yazdıklarını okudum ama malum sonradan Konya'ya taşınmış, değişmiştir belki.

Ben bilgisayar mühendisiyim, bununla bi alakası var mı yoksa tamamen denk gelme meselesi mi acaba.

abi ben de elektronik muhendisiyim. hala inanamiyorum uzun ciktigina, hic alistirmamisim kendimi yeni farkettim.
    simdi 75 gun acemilik falan resmen patladik. neler bekliyor bizi allah bilir, herkes icin hayirli olur umarim...

Sınıfı HAVA SAVUNMA
    Statüsü Yedek Subay
    Gideceği Sınıf Okulu /
    KONYA

• quote:

Orijinalden alıntı: chivalric

quote:

Sınıfı HAVA SAVUNMA
    Statüsü Yedek Subay
    Gideceği Sınıf Okulu /
    KONYA

abi ben de elektronik muhendisiyim. hala inanamiyorum uzun ciktigina, hic alistirmamisim kendimi yeni farkettim.
    simdi 75 gun acemilik falan resmen patladik. neler bekliyor bizi allah bilir, herkes icin hayirli olur umarim...

Sınıfı HAVA SAVUNMA
    Statüsü Yedek Subay
    Gideceği Sınıf Okulu /
    KONYA

Kısa dönem işaretleyip soruları yaptın mı? Bi alakası var mı nedir neye göre patladı ben anlamadım valla, Ama ben kısa çıkarsa çabuk bitecek, uzun çıkarsa en nihayetinde maaş alıcaz para falan birikir işte gelince takılırım diyodum, hala da öyle diyorum, keyfimin kaçmasına müsade etmem yani :). Pozitif düşünmek lazım işte çok spor varsa kas yaparız, çok ders varsa sınıfta takılırız. Askerlikle alakalı tek beklentim sorumluluk almıyacağım işler olmasıydı (ot yolmak falan gibi) o biraz patladı sanki :)

• GÖKHAN PAŞAOĞLU
    Baba Adı AHMET ZEKİ
    Sınıfı HAVA SAVUNMA
    Statüsü Yedek Subay
    Branşı 20 MM. ÇEKİLİ HV.SVN.TK.K. (OERLİKON)
    Gideceği Sınıf Okulu /
    KONYA

GrodT ve chivalric kardeşler aynı yere gidiyoruz.haberleşelim, facebooktan beni aratıp bulabilirsiniz, 333 kd grubunada kayıtlıyım.

Ben de Kimya yüksek mühendisiyim, hiç beklemediğim bir yerdi, güzel bir yerdir inş. ne diyelim.

2 sene öncesine kadar istanubldaymış, konya meram a taşınmış. Belki dağıtımda daha iyi yerlere gidebiliriz.

Benim için kısa uzun farketmezdi açıkçası, ikisininde avantajı dezavantajı var.ilk 3 ayı atlattıkmı rahat ederiz gibime geliyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: chivalric

quote:

Sınıfı HAVA SAVUNMA
    Statüsü Yedek Subay
    Gideceği Sınıf Okulu /
    KONYA

Sınıfı HAVA SAVUNMA
    Statüsü Yedek Subay
    Gideceği Sınıf Okulu /
    KONYA

Kısa dönem işaretleyip soruları yaptın mı? Bi alakası var mı nedir neye göre patladı ben anlamadım valla, Ama ben kısa çıkarsa çabuk bitecek, uzun çıkarsa en nihayetinde maaş alıcaz para falan birikir işte gelince takılırım diyodum, hala da öyle diyorum, keyfimin kaçmasına müsade etmem yani :). Pozitif düşünmek lazım işte çok spor varsa kas yaparız, çok ders varsa sınıfta takılırız. Askerlikle alakalı tek beklentim sorumluluk almıyacağım işler olmasıydı (ot yolmak falan gibi) o biraz patladı sanki :)

Walla hepsini yaptik mal gibi. Yanimda isyerinden bi arkadas vardi o da hepsini yapmisti Isparta komando uzun donem cikmis. Konya`nin en guzel yerlerinden birindeymis burasi. Hayirlisi artik, rahat oluruzinsallah...

• quote:

Orijinalden alıntı: lervolerto

Konya Hava Savunma Okulunda Kısa Dönem Askerim.
    Kısa Dönem Çıkan arkadaşlar Eğitim taburunda 28 gün acemi asker olarak evrak işleri, talimatlar ve içtimalarla vakit geçirecekler.
    Günde 6 kere iştima olur, Uzman Çavuşlar, AstSubaylar ve Subaylar Çok iyi insanlardır. Yemin törenine kadar geçen 28 günlük sürede acemi askerlere temel eğitim verilir, biz aralıkda geldiğimiz için hava soğuktu ama soğuk havanın avantajı ile genelde içerideydik, umarım havaların ısınmasıyla eğitim ağırlaşmaz ama yine de acemi eğitimi çok çok rahattır.
    Yemin töreninden sonra usta birliğinize dağılırsınız ve askerlik başlar...
    Usta birliği dağıtımı, aynı kışla içerisindeki birliklere ve konya il/ilçe, karaman, aksaray askerlik şubelerine yapılr.
    Düşeceğiniz usta birliğine göre koşullar değişecektir ama eninde sonunda 4 ay bir şekilde bitecektir.
    Size şuraya düşersen rahat edersin, şurası çok zordur vs. gibi şeyler söyleyeceklerdir. bu söyletilere kulak asmayın
    acemi birliğinin tadını çıkarın, keyfinize bakın.

Fazla birşey getirmenize gerek yok buradan herşeyi verecekler size, diğer ihtiyaçlarınızı da kantinden edinebilirsiniz.

Kısa Dönem Er
    KONYA çıktı kardeş gazino varmı orda,ben müzisyenimde belki oraya alırlar diye düşündüm.

• Gazino dendiğinde aklına gelen gazino tasviri değil askeriye gazinosu.

Birçok sandalye ve bir televizyon. O kadar.
    Yani öyle bildiğin gazino mantığı değil.
    Müzisyensen eğer gösteri ve bando takımı filan varsa birliğinde, gidince "ben müzisyenim şu ensturmanı çalıyorum" filan diyerek bir sansını deneyebilirsin.
    Zaten kimse senden konçerto filan beklemez :)
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.