Şimdi Ara

Konuyu Silinsin (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
113
Cevap
11
Favori
65.211
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: DontMakeMeLaugh

Merhaba arkadaşlar,
    Mutlaka hepinize olmuştur.
    * derin nefes alma ihtiyacı
    * aldığınız hava yetmiyormuş gibi.

aslında bu hastalık piskolojik olarak geçici birşeymiş.
    bu iş bende 7-8 gündür var ve hayatımı çok ciddi etkiledi keyif alamıyorum.
    Aklımda olduğu sürece maf derin nefes alma ihtiyacı tekrarlıyor ve alamadıkça iyice stre oluyorum.

araştırdığım sebep ise şu:

Nefes alırken normalde göğüs kafesi kaslarımızı (ve aklımızı) kullanmayız. Bizler farkına bile varmadan otomatik olarak karnımız şişip iner, karın boşluğu ile göğüs boşluğumuzu ayıran diafragmanın yardımı ile ciğerlerimiz temiz hava ile dolar. Gerginliğe bağlı nefes darlığında bu otomatik nefes alıp verme sistemi devreden çıkar, aklımızla – göğüs kaslarımızı kullanarak- nefes alıp vermeye çalışırız. Bu durum bir süre sonra göğüs ve sırtta garip ağrılar oluşmasına neden olur. Hava açlığı çeken hastalar daha önce olmayan bu ağrılar nedeniyle daha da telaşlanır ve endişe ile nefes darlığının birbirini artırdığı fasit bir daireye girerler.

aynı bu durumu yaşıyorum. normalde herkes geçici birşey demiş ama 1 haftayı geçti hala aynıyım
    kalp böbrek dalak akciğer karaciğer kan tahlili polen ne varsa yaptırdık birşey çıkmıyor.

böyle birşey yaşamış geçirmiş tecrübesi olan birisi lütfen ama lütfen bir yardımda bulunsunlar.
    en azından ne kadarda geçti, herhangi bir tedavi uygulandımı.?
    şu anca ilk günlere göre şükür daha iyiym ancak hiç geçmeyecekmiş gibi ie döngüye sürüklüyor insanı.
    en azından paylaşım yapalım varsa bu şekilde olan arkadaşlara yardımcı olur.

teşekkürler.

bendede öyle oluyo ama
    kronik gribim heralde.alerji tedeavimide yarıda bıraktım
    genelde burnum tıkalı olur yarısı filan
    normal değl demi

• Dert etme üstad üzerşne düştükçe daha fena okuyor kendi haline bırak rahatla birşwylerle ıgraş geçiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • otonom sinir sistemiyle alakalı sanırım,

bendede daha değişik şeyler vardı, prof destek aldım tabiki, şükür iyi şimdi

otonom sisteme bilinçli olarak müdahil olmaya çalıştığımızda değiştirmeye başladığımızda dengeler alt üst oluyor, göz kapaklarını açıp kapatmak gibi farkına varırsınız bi süre sonra yorulduğunu sanarsın, yada kalbinin atıp atmamasını kontrol ettiğini sanırsın, konuda ki gibi nefes alıp vermede zorluk, sık tuvalet ihtiyacı, ağız kuruluğu, heycan, tepki bir sürü şey daha

adı üstünde bu sistemin otomatik kalması lazım, sende biraz manuele almaya çalışmışsın, alamassında gerçi aldığını sanıyorsun bende de oluyordu kimisi zamanla geçiyor kimisi için tedavi gerekiyor
  • Bu ve benzeri konularda pm den ulaşabilirsiniz bana iyi forumlar

• Bendede olmustu gecen seneler 2 ay kadar cekmistim. Su ara yine olmaya basladi ve hayatimi mahvediyor yasama sevinci birakmadi insanda.
    Arkadaslara katiliyorum psikolojik bir sorun.
    Bir seyi cok kafana taktiginda, asiri yemek yediginde, yapacak bir isin olmayip canin sikildiginda aklina birden geliyor ve yakalaniyorsun, mesela bugun yine oldum hersey normal giderken aklima geldi derin nefes aldim aldim, alabilirmiyim dedigimde kitlendim ve hala ayniyim, uyuyamiyorum stress yaptim salak salak evde odalari dolasiyorum gecmiyor ve aklimdan cikana kadar gecmeye niyetide yok.
    Bildiginiz Dualari eksik etmeyin yinede bol bol okuyun.
    Allah cumlemize sifa versin

• Kişiye göre farklı nedenlerden yada sağlık problemlerinden kaynaklanabilir, uzmanlık gerektirir bir konu bilemiyorum. Fakat mentollü sigaranın bazı insanlarda buna sebebiyet verdiğini deneme-yanılma yoluyla keşfetmiş bulunmaktayız.
  • Sigara içtiğim için sabahları 30dk kadar oluyor. Sanki ciğerler büzüşüyor da çeke çeke açıyormuşum gibi bir his oluyor
  • Bu başlıkta birşey var bence :)) Şaka bir yana , bağlantılı'mı onu'da bilmem ama ben bu sorunun ardından Pnomotoraks rahatsızlığı geçirdim. Çok evhamlı olanlar ben yazdıktan sonra PNOMOTORAKS'ı zaten araştıracaktır.
  • aynısı oldu yalnız senin yüzünden. zaten arada bir oluyordu, ama şimdi 10 dakikadır geçmiyor nalet olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: byloki

aynısı oldu yalnız senin yüzünden. zaten arada bir oluyordu, ama şimdi 10 dakikadır geçmiyor nalet olsun

:) Kimin yüzünden benim mi? Valla birisi hortlatmış konuyu bende görünce yeniden o sorun oldu 1-2 dakika. Sonra düşündüm, kafama takmadım, ilgilendiğim birşey vardı ona fokus oldum. Unutmuşum gitmiş. Şimdi senin yazınla döndüm :) Ama gördüm ki sorun kafada. Şunu yapabilirsiniz, gidip tomografi çektiğin akciğer tomografisi. İnce dokulara detayına kadar baktırın. BÜL denen şeylerde durumunuz nedir diye. Eğer çok bir sorun yoksa , bu nefes olayı psikolojik :)
  • Kulaklıkla müzik dinlerken yaşıyorum bunu bende özellikle otobüste.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARCadaS

quote:

aynısı oldu yalnız senin yüzünden. zaten arada bir oluyordu, ama şimdi 10 dakikadır geçmiyor nalet olsun

:) Kimin yüzünden benim mi? Valla birisi hortlatmış konuyu bende görünce yeniden o sorun oldu 1-2 dakika. Sonra düşündüm, kafama takmadım, ilgilendiğim birşey vardı ona fokus oldum. Unutmuşum gitmiş. Şimdi senin yazınla döndüm :) Ama gördüm ki sorun kafada. Şunu yapabilirsiniz, gidip tomografi çektiğin akciğer tomografisi. İnce dokulara detayına kadar baktırın. BÜL denen şeylerde durumunuz nedir diye. Eğer çok bir sorun yoksa , bu nefes olayı psikolojik :)

zaten psikolojik onu biliyorum da işte insanın kafasına takıldı mı da çok kötü oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: DontMakeMeLaugh

Merhaba arkadaşlar,
    Mutlaka hepinize olmuştur.
    * derin nefes alma ihtiyacı
    * aldığınız hava yetmiyormuş gibi.

aslında bu hastalık piskolojik olarak geçici birşeymiş.
    bu iş bende 7-8 gündür var ve hayatımı çok ciddi etkiledi keyif alamıyorum.
    Aklımda olduğu sürece maf derin nefes alma ihtiyacı tekrarlıyor ve alamadıkça iyice stre oluyorum.

araştırdığım sebep ise şu:

Nefes alırken normalde göğüs kafesi kaslarımızı (ve aklımızı) kullanmayız. Bizler farkına bile varmadan otomatik olarak karnımız şişip iner, karın boşluğu ile göğüs boşluğumuzu ayıran diafragmanın yardımı ile ciğerlerimiz temiz hava ile dolar. Gerginliğe bağlı nefes darlığında bu otomatik nefes alıp verme sistemi devreden çıkar, aklımızla – göğüs kaslarımızı kullanarak- nefes alıp vermeye çalışırız. Bu durum bir süre sonra göğüs ve sırtta garip ağrılar oluşmasına neden olur. Hava açlığı çeken hastalar daha önce olmayan bu ağrılar nedeniyle daha da telaşlanır ve endişe ile nefes darlığının birbirini artırdığı fasit bir daireye girerler.

aynı bu durumu yaşıyorum. normalde herkes geçici birşey demiş ama 1 haftayı geçti hala aynıyım
    kalp böbrek dalak akciğer karaciğer kan tahlili polen ne varsa yaptırdık birşey çıkmıyor.

böyle birşey yaşamış geçirmiş tecrübesi olan birisi lütfen ama lütfen bir yardımda bulunsunlar.
    en azından ne kadarda geçti, herhangi bir tedavi uygulandımı.?
    şu anca ilk günlere göre şükür daha iyiym ancak hiç geçmeyecekmiş gibi ie döngüye sürüklüyor insanı.
    en azından paylaşım yapalım varsa bu şekilde olan arkadaşlara yardımcı olur.

teşekkürler.

lise 1de notlarım kötüyken en son sınavların olacağı sınav haftası öncesi hiçbir sınava çalışmadığımda olmuştu, sınavlar bitince geçmişti

• quote:

quote:

quote:

zaten psikolojik onu biliyorum da işte insanın kafasına takıldı mı da çok kötü oluyor

Zayıf, uzun boylu, ve 20-35 yaş aralığında mısınız? Ve erkek misiniz? Soru size değil sadece genele yazıyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Zayıf, uzun boylu, ve 20-35 yaş aralığında mısınız? Ve erkek misiniz? Soru size değil sadece genele yazıyorum.

kilom normal boyum 178 yaş 17 Son sorunun cevabını zaten biliyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ianFraser -- 9 Mart 2013; 19:38:01 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

kilom normal boyum 178 yaş 17 Son sorunun cevabını zaten biliyorsun

Kilon normalde neye göre :) Neyse fazla takmayın kafanıza bu nefes olayını. Başka şeye odaklanın başka şeye fokus olun.

• Merhabalar ne yazık ki bendede bu problem 7-8 yıldır devam etmekte. Bu konuda tecrübeliyim ama halen kalıcı bir çözüm yolu geliştiremedim. Sadece uykuya daldığımda ve yapmaktan zevk aldığım bir işi yaparken (bilgisayar oynamak, yeni elektronik eşyalarla ilgilenmek ps veya telefon gibi , güzel kızlarla konuşmak :) ) nefes konusu o faaliyet bitene kadar rahatsız edici olmuyor. Ancak ne zaman ki uyandın veya en sevdiğin bilgisayar oyunu bitti ve kendi başına kaldın nefes alma olayı yeniden manuele geçiyor.

İyi haber 7 yıldır ölmedim :)

Ama süründüğümü söylemeden edemeyeceğim. Çünkü yaşam kalitesini çok düşürüyor. Bu sorunu uzun süreli yaşadığınız zaman delilik kavramının ne olduğunu tam anlamıyla anlayabiliyorsunuz.Çünkü o aşamaya zaman zaman çok yaklaşıyorsunuz. Aileniz,arkadaşlarınız bile sizdeki bu problemi görüyor size karşı korku,acıma hissedip, bazı konularda güvenlerini yitiriyorlar bu yüzden yanlız kalmaya başlıyorsunuz. Günleriniz dış dünyadan çok kendi iç dünyanızda geçiyor sanki sanal bir ortamdaymışsınız gibi beyninizin içinde kayboluyorsunuz orda yaşıyorsunuz,yaşlanıyorsunuz. :( Oysa sevdikleriniz aileniz diğer dünyadalar ve size ihtiyaçları var sizinde onlara ama çıkamıyorsunuz iç dünyanızdan. Birden gözünüzü bir açıyorsunuz babanız arabayı sürüyor, arkada anneniz ve kardeşiniz bir akrabanıza gidiyorsunuz arabaya ne zaman bindiğinizi hayal mayal hatırlıyorsunuz onlarla ilgilenemeden nefesinizin hala yetersiz geldiğini hissediyorsunuz ve iç dünyanızda yeniden kayboluyorsunuz.

Özellikle kapalı alanlarda sinema,dolmuş,sınıf, akrabalarla aynı odada otururken veya hava karardıktan sonra veya birisinin öldüğünü duyduğun vakit veya kulaklıkla müzik dinlediğin zaman, yemek yerken,su içerken (kola fanta aynı etkiyi yapmıyor saçma gelebilir),banyoya girdiğin zaman,evde yanlız kaldığın zaman,geç saatlerde eve dönerken ,korku filmi izlerken vb olaylarda nefes kontrolunu manuele alma olayı maximuma çıkabiliyor ve kendinizi acil serviste ekg çektirirken buluyorsunuz.

Hastane aşamalarından bende geçtim. Yaklaşık 2 yıldır nefes problemi yüzünden hastaneye gitmiyorum çünkü gittiğim zaman birşey görünmüyor deniliyor. Ayrıca hastaneye gittiğim zaman çekilen tomografi,ultrason veya röntgen sonucunda vücudun ayrıca zarar gördüğüde acı gerçek bu yüzden gitmeyi bıraktım.

Tabiki psikologada gittim ancak verdiği ilaçlar uzun süreli kullanmama rağmen işe yaramadı sadece uykumu getirip derslerimde daha başarısız olmama neden oldu.

Nefes almanın farkındalığı hastalığından kurtulmak için (isim bile koydum :) ) bundan sonra deneyeceğim yöntemler şunlar olacaktır.

1)Bu konu için sadece psikologa başvuracağım ama ilaç tedavisi için değil konuşmak için, dertlerimi,sorunlarımı paylaşmak için.
    2) Beceremiyorum ama erken yatmak ve erken kalkmak istiyorum ancak uyumakta uyanmakta çok zor oluyor.
    3) Düzenli beslenmek
    4) Acilen bir sevgili bulmak ( bu hastalıkla uğraşmaktan karşı cins bulmak çok zor :( ama olurda bulursan vede güzelse seni iç dünyandan uzaklaştırabilir. )
    5)Bilgisayarın başında az kalmak ( Nefes problemini unutmak için bilgisayar karşısına geçiyorsun buda seni bilgisayara bağımlı yapıyor ve pc başından kalktığında direk panik atak moduna giriyorsun ayrıca zaman çok hızlı geçiyor pc karşısında bir bakmışsın deden ölmüş annenin yüzü kırışmış baban moruklamış gibi)
    6)Daha önce denemediğin şeyler denemek
    7) Spor yapmak ama endişelerim var nefes almayı kontrol ederken spor yapmak çok zor olcaktır.
    8)Yanlız başına kalmamak.
    9) Sevmediğin kişilerle görüşmemek, korku filmi izlememek.
    10)Herhangi bir dinle ilgilenmek olabilir hangi dine mensup olduğunu düşünüyorsan onu öğrenip gereklerini yapmaya çalışmak olabilir.

Ben bunları deniycem bunlarda olmazsa ve hala ölmemiş olursam bir kaç yıl sonra yeni maddeler eklerim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: hentai_sama

Merhabalar ne yazık ki bendede bu problem 7-8 yıldır devam etmekte. Bu konuda tecrübeliyim ama halen kalıcı bir çözüm yolu geliştiremedim. Sadece uykuya daldığımda ve yapmaktan zevk aldığım bir işi yaparken (bilgisayar oynamak, yeni elektronik eşyalarla ilgilenmek ps veya telefon gibi , güzel kızlarla konuşmak :) ) nefes konusu o faaliyet bitene kadar rahatsız edici olmuyor. Ancak ne zaman ki uyandın veya en sevdiğin bilgisayar oyunu bitti ve kendi başına kaldın nefes alma olayı yeniden manuele geçiyor.

İyi haber 7 yıldır ölmedim :)

Ama süründüğümü söylemeden edemeyeceğim. Çünkü yaşam kalitesini çok düşürüyor. Bu sorunu uzun süreli yaşadığınız zaman delilik kavramının ne olduğunu tam anlamıyla anlayabiliyorsunuz.Çünkü o aşamaya zaman zaman çok yaklaşıyorsunuz. Aileniz,arkadaşlarınız bile sizdeki bu problemi görüyor size karşı korku,acıma hissedip, bazı konularda güvenlerini yitiriyorlar bu yüzden yanlız kalmaya başlıyorsunuz. Günleriniz dış dünyadan çok kendi iç dünyanızda geçiyor sanki sanal bir ortamdaymışsınız gibi beyninizin içinde kayboluyorsunuz orda yaşıyorsunuz,yaşlanıyorsunuz. :( Oysa sevdikleriniz aileniz diğer dünyadalar ve size ihtiyaçları var sizinde onlara ama çıkamıyorsunuz iç dünyanızdan. Birden gözünüzü bir açıyorsunuz babanız arabayı sürüyor, arkada anneniz ve kardeşiniz bir akrabanıza gidiyorsunuz arabaya ne zaman bindiğinizi hayal mayal hatırlıyorsunuz onlarla ilgilenemeden nefesinizin hala yetersiz geldiğini hissediyorsunuz ve iç dünyanızda yeniden kayboluyorsunuz.

Özellikle kapalı alanlarda sinema,dolmuş,sınıf, akrabalarla aynı odada otururken veya hava karardıktan sonra veya birisinin öldüğünü duyduğun vakit veya kulaklıkla müzik dinlediğin zaman, yemek yerken,su içerken (kola fanta aynı etkiyi yapmıyor saçma gelebilir),banyoya girdiğin zaman,evde yanlız kaldığın zaman,geç saatlerde eve dönerken ,korku filmi izlerken vb olaylarda nefes kontrolunu manuele alma olayı maximuma çıkabiliyor ve kendinizi acil serviste ekg çektirirken buluyorsunuz.

Hastane aşamalarından bende geçtim. Yaklaşık 2 yıldır nefes problemi yüzünden hastaneye gitmiyorum çünkü gittiğim zaman birşey görünmüyor deniliyor. Ayrıca hastaneye gittiğim zaman çekilen tomografi,ultrason veya röntgen sonucunda vücudun ayrıca zarar gördüğüde acı gerçek bu yüzden gitmeyi bıraktım.

Tabiki psikologada gittim ancak verdiği ilaçlar uzun süreli kullanmama rağmen işe yaramadı sadece uykumu getirip derslerimde daha başarısız olmama neden oldu.

Nefes almanın farkındalığı hastalığından kurtulmak için (isim bile koydum :) ) bundan sonra deneyeceğim yöntemler şunlar olacaktır.

1)Bu konu için sadece psikologa başvuracağım ama ilaç tedavisi için değil konuşmak için, dertlerimi,sorunlarımı paylaşmak için.
    2) Beceremiyorum ama erken yatmak ve erken kalkmak istiyorum ancak uyumakta uyanmakta çok zor oluyor.
    3) Düzenli beslenmek
    4) Acilen bir sevgili bulmak ( bu hastalıkla uğraşmaktan karşı cins bulmak çok zor :( ama olurda bulursan vede güzelse seni iç dünyandan uzaklaştırabilir. )
    5)Bilgisayarın başında az kalmak ( Nefes problemini unutmak için bilgisayar karşısına geçiyorsun buda seni bilgisayara bağımlı yapıyor ve pc başından kalktığında direk panik atak moduna giriyorsun ayrıca zaman çok hızlı geçiyor pc karşısında bir bakmışsın deden ölmüş annenin yüzü kırışmış baban moruklamış gibi)
    6)Daha önce denemediğin şeyler denemek
    7) Spor yapmak ama endişelerim var nefes almayı kontrol ederken spor yapmak çok zor olcaktır.
    8)Yanlız başına kalmamak.
    9) Sevmediğin kişilerle görüşmemek, korku filmi izlememek.
    10)Herhangi bir dinle ilgilenmek olabilir hangi dine mensup olduğunu düşünüyorsan onu öğrenip gereklerini yapmaya çalışmak olabilir.

Ben bunları deniycem bunlarda olmazsa ve hala ölmemiş olursam bir kaç yıl sonra yeni maddeler eklerim :)

nefes almanın farkına varınca ne oluyor ki ? bende şu an farkına vardım mesela normal yine nefes alıyorum sende noluyor bu durumda ?.. acayip ilginçmiş.

fitness a başla derim.. bunada faydası vardır zira hareketlerde zorlanınca exhale yapıyorsun mesela ağırlığı kaldırırken exhale indiriken inhale.. her harekette böyle.

• Anlatılan aaaaynı mesele bende de baş gösterdi 1 haftadır. Nasıl çözdünüz?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.