Şimdi Ara

KONUT SEKTÖRÜ BÜYÜK KRİZDE SAKIN EV ALMAYIN. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
972
Cevap
22
Favori
143.041
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
282 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aynen.Mucizenın ötesınde hatta.
    Bizim İstanbul oturduguum yerde de fıyatlar böyle .Yani uçuk olanlarda var ama 400-600 arası 3+1 ler cok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • O kafayla oyle rastgele yazmisim ki simdi tek tek butun cevaplari toplayip duzeltme yapiyorum.

100-150 arasina diyecektim. Artik isin yogunlugundan, stresinden foruma dikkatsizce yazmaya baslayacak kadar kafam gitmis. Ozur.

100-150 ay. Aslinda normali 10-15 yildir bir emlagin kirasi ile kendini amorti edecegi sureyi belirtmek icin kullanilan aylik kira carpani. (120-180 ay bandi)

100'e abarti diyecekler olacaktir, bence degil. 10+ yillik bir insaat muhendisi olarak sektorun 2001 yilindaki gibi bir kriz ile resetlenmesi gerektigini dusunuyorum. O donemleri yasayanlar bilir, millet borcunu odeyemiyordu, ev tapusu veriyordu birbirine. Likidite sifirdi.

Su anda da boyle olmasi gerekiyor isin dogasi geregi ama devlet bunun olmasina izin vermiyor. Kamu bankalari ile batik kredileri yapilandirmaya calisiyor. Muteahhit'in borcunu resmen uzerine aliyor. Senin benim omuzlarimiza yikiyor geri odemesini. Senin benim hayatimiza koydugu ekstra zamlar, ekstra vergiler ile bunun olmasini onluyor. Ancak nereye kadar? Benimde icinde bulundugum, bankalardaki mevduatlarin %50 den fazlasi doviz. Bu mevduatlar da cozulmeyecek. Dolar 3 lira olsa bile cozulmeyecek.

Emlak piyasasinin resetlenmesi icin;

1- Doviz devalue edilecek ve bankalardaki-yastik altindaki doviz TL ye donmeye baslayacak.
    2- Emlak fiyatlari %35-%45 hatta bazi cidden fais olan yerlerde %50 ve uzerinde azalacak.

Bunlar olmadan insanlarin doviz birikimleri cozulmez, emlak stoklari erimez.

Basit bir ornek vereyim. Izinlerde Turkiye'ye geldigimde ailemin oturdugu civardaki evleri takip ediyorum. Bundan 6 sene once o gunki doviz kurundan hesaplandiginda 90-100 bin Dolar civarinda satilan evlerin su anki doviz kuruna gore degerleri 70-80 bin dolar. Ki bu dolarin 5.60 oldugunu dusunursen. Dolarin olmasi gereken aralik 7-8. Boyle bir gercek var iken kim emlak alir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leipold -- 4 Ağustos 2019; 12:27:30 >

• Leipold kullanıcısına yanıt
    2001 den daha kötü durumda değil miyiz ? rant gereği devlet buna izin vermiyor .Tek bildiği yaptığı inşaat inşaat inşaat çünkü.Bıraz sıcak para gecse yine inşaat yapacaklar oraya dökecekler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eyoruk -- 4 Ağustos 2019; 12:28:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

2001 den daha kötü durumda değil miyiz ? rant gereği devlet buna izin vermiyor .Tek bildiği yaptığı inşaat inşaat inşaat çünkü.Bıraz sıcak para gecse yine inşaat yapacaklar oraya dökecekler
    2001 den daha kotu duruma dogru gidiyoruz ama daha faylar kirilmadi, ara ara artcilar yasaniyor ama hala deprem olmadi. Ertelendikce de yaratacagi yikim riski daha da buyuyor. 2001 de bir anda oldu, tertemiz oldu, ulke olarak ekonomimiz reseti yedi. Sonra oyle boyle toparlandi.
  • KONUT SEKTÖRÜ BÜYÜK KRİZDE SAKIN EV ALMAYIN.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnsanlar zaten istese de ev alamaz oldu bu fahiş fiyatlarda. Ulan bu müteahhitler var ya ülkeyi batıran bunlar he.

Hali hazırda bi eviniz varsa satmaya da kalkışmayın dursun.

Ev almak isteyenler içinse zaten bu fiyatlar sevvve sevvve düşecek merak etmeyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyinadukeeee -- 4 Ağustos 2019; 13:5:23 >
  • 2/3 oraninda teklif verin

• Organismus O kullanıcısına yanıt
    Bir kişiyi atladın hocam.Emlakçıdan önce tanıdığa eşe dosta sorulur yabancıya gitmesin diye.Ben ilk evimi öyle aldım mesela.Akrabamın ev sahibiydi buna söylemiş önce o da bana aldırttı.Ev emlakçıya gitse en az 50 bin koyardı üstüne.Arkadaşada çapada öyle aldırttık 320bine emlakçıdaydı ev 275bine mal sahibinin çok yakın arkadaşını devreye sokarak bitirdik.
  • Bekirin kullanıcısına yanıt
    Hocam öyle bir yazmışsınki 2+1 350bin neye göre kime göre adam akıllı yer.Bakırköy'ün neresinde olursa olsun 2+1 350bine arakat ev bulsam yarın alırım yada Beşiktaş'ta.Ama Esenyurttaki eve 150binde 200binde kolay kolay vermem.
    Olaya çok farklı bir yorum getirip bodoslama dalmışsın konuya
    Kimse müteahhitlerin koynuna girmezde müteahhitlerin hangi yandaşların koynuna girdiği belli.
  • Leipold kullanıcısına yanıt
    Aynen.Ayrıca 2001 de bu kadar geniş değildi kriz.
    Şimdiki 2 yıldır geliyor ve 2019 yılı boş boş geçti koca yılı bir şey yapmadan geçirdiler .Ne yapıldı ? Zam ..Harcama ...

• Doğu illeri içinde Elazığ ev ve kira fiyatlarında rakip tanımıyor. Şehir dışından gelen herkesi öpüyorlar. Elazığ’da şehir merkezinde bir en az 250-300 bin arası biraz daha rağbet gören semtler 400binden aşağı değil. Malatya eskiden daha makuldü Elazığ’a göre ancak burada da ev fiyatları arttı. Her iki şehirde de 600-700 hatta daha yüksek fiyatlardan ev satılıyor. Alanlar kimler bir çoğu kaçakçı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 0,99 dan bile almayın arkadaşlar bi zaman sonra mecbur 0,60 0, 70 e inecek faizler, o zaman bu kredinizi yapilandiramayacaksiniz

3 ay önce kredi çektim 1.55 ten şimdi yapılandırma yapmıyorlar,,,

inaninki tek yapılandırma umudu ile çektim bu krediyi

• Zygoma kullanıcısına yanıt
    Kara para aklıyorlar bende gezdim Malatyayı ort.Şehir merkezinde eski evler 80-120 bin arası satılıyor.Dağın eteğinde siteler var ordada 3+1 ler 180bin civarı evler büyük güzel planlı,kanal boyunun oralar biraz daha pahalı.İsmini unuttum Malatyanın sosyetik biyeri varmış ordada ev fiyatları çok uçuk çok fahişmiş.
  • Malatya'da Fahri Kayahan, Elazığ'da Çaydaçıra her iki semtde rantın en yüksek olduğu yerler.
  • Diyarbakırda da durum aynı ,fiyatlar gercekten de her yıl ciddi oranda artıyor.

• Antep her konuda uzman hiç açımaz,

• Allah c.c bu zulmü görmüyor mu. öncekilerin zulmünü gördüğü gibi.

• Ev bakıyorum
    Müteahhit 600 istiyorum dedi
    Bende nakit 350 verim dedim
    Banka manka yok canlı gel al dedim.

Adam yok dedi şimdi 450 diyor.
    Ben de 350 ye tamam dersen de demiceksen beni ne ara ne sor.

Ev çok dedim

Başka yerde 400 e buldum
    250 dedim adam naptın diyor.

Eee napim banka faizleri belli yok 0.99 a düşmüş de bilmem ne geçicen o işleri

Ziraat Bankası maaş müşterisine veriyormuş bilmem ne beni bağlamaz.

Araba satanlara da cevabım aynı
    Bayi fiyatı beni bağlamıyor.
    Yeni araba mı satacaksın bana ee sat da görelim

Geçti artık Renault symbol 1.5 dizel e 90 vs isteyen.

Varsa bilinçli tüketici alsında göreyim

• Bekirin kullanıcısına yanıt
    Çıtır bir müteahhit isyan ediyordu.
  • skymasterrr kullanıcısına yanıt
    Herkes bu karı gördüğü için zaten bu işe girdi. 500bin müteahhit var ülkede daga ne konuşuyorsun? Ülkedeki bakkal sayası 70 bin.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.