Şimdi Ara

Konut Kredisi Kullananlar için İpotek Fekki Ücretinden Kurtulmak (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
577
Cevap
61
Favori
127.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bende aynı şekilde akbankı 250 tl ipotek feki için thh ne verdim. ayhan 1966 gelişmeleri bildirirsen sevinirim.
  • arkadaşlar benimde kredim bitti yeni gelişmeler varmı. anladığım kadarı ile önce ödeyip sonra geri alacağız. yardımcı olursanız sevinirim.
  • arkadaşlar mayıs ayı sonu itibariyle başvurduğum thh 2 ay gibi bir sürede sonuçlandı, sms ile sonucu almam istendi, sonuç olarak alınan 250 TL nin tamamının geri ödenmesine karar verilmiş... bankayı aradığımda belge kendilerine ulaştığında genel müdürlüğe göndereceklerini ve ödemenin yapılacağını söylediler...
    biraz savsaklıyorlar gibi geldi ama takipcisi olacağım...
    diğer arkadaşlarda inş olumlu sonuçlar alırlar...
  • çok önemli bir konu
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonhaberci1

arkadaşlar benimde kredim bitti yeni gelişmeler varmı. anladığım kadarı ile önce ödeyip sonra geri alacağız. yardımcı olursanız sevinirim.

.Ben de henüz fek yazısını almadım ve ücret ödemedim.Sorduğumda 400 TL gibi bir rakam söylenmişti Ücret ödedikten sonra mı yapacağız bu işlemleri.
    Yapı Kredi'den iade alabilen oldu mu, imzalanan sözleşmelerde geçip geçmediğini hatırlamıyorum. Geçiyorsa alamıyor muyuz?
  • ilk sayfada belirtiliyor.. tüm işlemleri bitirip fek ücretini ödüyorsunuz, 1 hafta içerisinde ipotek kaldırma için gerekli belgeyi bankadan alıp tapuya götürüyorsunuz, ipoteğiniz kalktıktan sonra da thh için işlemlere başlayabilirsiniz.. bankaya fek ücretini vermek istemediğinizi bile söyleyebilirsiniz belki makul birşey söylerler, bunu yapan arkadaşlar vardı...
  • Garanti bankasından fek ücretini geri alan oldumu acaba.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maksimu_s

ilk sayfada belirtiliyor.. tüm işlemleri bitirip fek ücretini ödüyorsunuz, 1 hafta içerisinde ipotek kaldırma için gerekli belgeyi bankadan alıp tapuya götürüyorsunuz, ipoteğiniz kalktıktan sonra da thh için işlemlere başlayabilirsiniz.. bankaya fek ücretini vermek istemediğinizi bile söyleyebilirsiniz belki makul birşey söylerler, bunu yapan arkadaşlar vardı...

Tapudada ücret alınıyormu acaba.
  • tapuda ipoteki kaldırmak için herhangi bir ücret alınmıyor ipotek kaldırma yazısını ve tapuyu götürüyorsunuz o kadar...
  • bende hakem heyetine başvurdum fakat duruşmaya gidemedim. lehime karar verilecek iken duruşmaya gelen banka yetkilisi sözleşmede tüketicinin bu masrafları kabul ettiğini gösteren maddeler yer aldığını söylemiş. işin garibi duruşmaya gelirken de sözleşmeyi getirmemiş daha sonra getireceğini söylemiş. heyet ise 10 gün sonrasına tekrar görüşme günü vermiş ki sözleşmeye bakabilsinler.

bu banka yetkilisinin yaptığı işe şimdi anlam vermeye çalışıyorum. madem sözleşmeye göre banka haklı ise niye duruşmaya getirip heyete göstermedi? yoksa zaman kazanmaya mı çalışıyolar??

diyelim ki sözleşmede fek yazısı masrafı tüketiciye aittir diye yazıyor.. fakat hakem heyetleri sözleşmede net bir rakam yazmadığından bir çok tüketiciyi haklı, bankayı da haksız bulmuşlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: nabiaga

bende hakem heyetine başvurdum fakat duruşmaya gidemedim. lehime karar verilecek iken duruşmaya gelen banka yetkilisi sözleşmede tüketicinin bu masrafları kabul ettiğini gösteren maddeler yer aldığını söylemiş. işin garibi duruşmaya gelirken de sözleşmeyi getirmemiş daha sonra getireceğini söylemiş. heyet ise 10 gün sonrasına tekrar görüşme günü vermiş ki sözleşmeye bakabilsinler.

bu banka yetkilisinin yaptığı işe şimdi anlam vermeye çalışıyorum. madem sözleşmeye göre banka haklı ise niye duruşmaya getirip heyete göstermedi? yoksa zaman kazanmaya mı çalışıyolar??

diyelim ki sözleşmede fek yazısı masrafı tüketiciye aittir diye yazıyor.. fakat hakem heyetleri sözleşmede net bir rakam yazmadığından bir çok tüketiciyi haklı, bankayı da haksız bulmuşlar...

benim kararada da belgeyi getirmemeleri sebebiyle olumlu sonuç çıkmıştı....Yani adamlar o belgeyi bile götürmeye tenezzül etmeden olayı üstte çözeriz havasındalar..

Burada başvuru yapan arkadaşlar paralarını aldıklarını söylediler ama anladığım kadarıyla artık bankalar taktik değiştirdiler...
    Bu gün aldığım tebiigata göre 1 şubat 2012 de İstanbul 2. Tüketici mahkemesinde duruşmam var.Kısaca imzaladığım belgede her türlü masrafı kabul ettiğim belirtilmiş(tabii miktar belirtilmiyor ve Hakem heyetleri de zaten bu nedenle tüketici lehine karar veriyor..) ayrıca hesabımdan 249.99 çekilmesine rağmen benim 250 TL istemem dikkat çekilmiş...Yargılama giderleri ve vekalet ücretinin de benim tarafımdan ödenmesi için dava açılmış...Ayrıca Fazlaya ilişkin her türlü talep dava ve şikayet haklarımız saklı kalmak koşuluyla demeyi de unutmamışlar....

Sonuçta önce '' Siz 7 yıllık maaşını tüm işlemlerini bankamız üzerinden yapan müşterimizzsiniz bu parayı sizden almayız deyip gGenel Müdürlük vermeyince ve ben Hakem Heyetine gideceğimi söyleyince de '' Gidinde sonucu gösterelim( Haddinizi bildirelim)'' diyen müşteri temsilcisinin dedikleri oluyor...

Tabii bu iş bu kadar kolay değil.. zaten yapılan haksızlığın ve terbiyesizliğin cezasız kalmaması için bu işe girmiştim bırakmayacağımda...

Bundan sonraki süreçte davaya hazırlık yapacağım...

Ayrıca Tüketici hakem heyetinin düzgün duruşma yapmaması eleştirilmiş..Bu durumda hakkını aramak için bir devlet kurumuna başvuran bir vatandaş niçin sonraki süreçteki vekalet ve dava masraflarını ödemek zorunda bırakılsın...

Bundan sonraki süreçte olaya katkı sağlayacak arkadaşların yardımını bekliyoruz...

Ama Lütfen 300-400 TL için değer mi? Biz dememişmiydik gibi laflar söyleyecek arkadaşlar olmasın...

• quote:

Orijinalden alıntı: maksimu_s

quote:

bende hakem heyetine başvurdum fakat duruşmaya gidemedim. lehime karar verilecek iken duruşmaya gelen banka yetkilisi sözleşmede tüketicinin bu masrafları kabul ettiğini gösteren maddeler yer aldığını söylemiş. işin garibi duruşmaya gelirken de sözleşmeyi getirmemiş daha sonra getireceğini söylemiş. heyet ise 10 gün sonrasına tekrar görüşme günü vermiş ki sözleşmeye bakabilsinler.

benim kararada da belgeyi getirmemeleri sebebiyle olumlu sonuç çıkmıştı....Yani adamlar o belgeyi bile götürmeye tenezzül etmeden olayı üstte çözeriz havasındalar..

Burada başvuru yapan arkadaşlar paralarını aldıklarını söylediler ama anladığım kadarıyla artık bankalar taktik değiştirdiler...
    Bu gün aldığım tebiigata göre 1 şubat 2012 de İstanbul 2. Tüketici mahkemesinde duruşmam var.Kısaca imzaladığım belgede her türlü masrafı kabul ettiğim belirtilmiş(tabii miktar belirtilmiyor ve Hakem heyetleri de zaten bu nedenle tüketici lehine karar veriyor..) ayrıca hesabımdan 249.99 çekilmesine rağmen benim 250 TL istemem dikkat çekilmiş...Yargılama giderleri ve vekalet ücretinin de benim tarafımdan ödenmesi için dava açılmış...Ayrıca Fazlaya ilişkin her türlü talep dava ve şikayet haklarımız saklı kalmak koşuluyla demeyi de unutmamışlar....

Sonuçta önce '' Siz 7 yıllık maaşını tüm işlemlerini bankamız üzerinden yapan müşterimizzsiniz bu parayı sizden almayız deyip gGenel Müdürlük vermeyince ve ben Hakem Heyetine gideceğimi söyleyince de '' Gidinde sonucu gösterelim( Haddinizi bildirelim)'' diyen müşteri temsilcisinin dedikleri oluyor...

Tabii bu iş bu kadar kolay değil.. zaten yapılan haksızlığın ve terbiyesizliğin cezasız kalmaması için bu işe girmiştim bırakmayacağımda...

Bundan sonraki süreçte davaya hazırlık yapacağım...

Ayrıca Tüketici hakem heyetinin düzgün duruşma yapmaması eleştirilmiş..Bu durumda hakkını aramak için bir devlet kurumuna başvuran bir vatandaş niçin sonraki süreçteki vekalet ve dava masraflarını ödemek zorunda bırakılsın...

Bundan sonraki süreçte olaya katkı sağlayacak arkadaşların yardımını bekliyoruz...

Ama Lütfen 300-400 TL için değer mi? Biz dememişmiydik gibi laflar söyleyecek arkadaşlar olmasın...
    quote:

benim kararada da belgeyi getirmemeleri sebebiyle olumlu sonuç çıkmıştı....8D]

sayın maximus ... belge derken neyi kastettiniz biraz açarmısınız lütfen.. banka hangi belgeyi getirmedi??

• quote:

quote:

benim kararada da belgeyi getirmemeleri sebebiyle olumlu sonuç çıkmıştı....8D]

sayın maximus ... belge derken neyi kastettiniz biraz açarmısınız lütfen.. banka hangi belgeyi getirmedi??

siz sözleşmeyi getirmemelerinden bahsetmişsiniz bende benim durumda da sözleşmeyi getirmemişlerdi bu nedenle thh kötü niyet deyip karar verdi diyorum...

Bu arada araştırmalarıma göre Tüketici mahkemelerinde de epey miktar emsal dava var tüketici lehine...

Hayırlısı bakalım...
  • hakem heyetinden sözleşmeye bakılması için ek süre isteyip, 2. duruşmada da heyete sözleşmeyi getirmeyen banka haksız bulunmuş. yani lehime karar çıkmış..
    sayın maximus ile aynı durumdayız yani..

pe ki hakem heyeti bu tür alaşmazlıklar için adı hakem de olsa küçük bir mahkeme statüsünde olduğu halde, kararlarına uyulmadığı zaman icra yolu açık olduğu halde, yaptırım gücü normal mahkameler gibi olduğu halde banka niye hakem heyetinin karar verirken üzerinde inceleme yapacağı sözleşmeyi getireceğim demiş olmasına rağmen getirmez. hakem heyetine getirmeyip daha sonrasında da tüketici mahkemesine gitmesi, mahkeme heyeti tarafından usulsüz anormal vb. (hangi sıfatı kullanayım bilmem ki,) kabul edilmezmi.. bankanın takındığı bu tavır, yani alt mahkemeye belgeyi ibraz etmeyip aleyhine karar çıktıktan sonra üst mahkemeye belgeyi ibraz ederek haklılık iddaa etme yöntemi usulü üst mahkemenin hakimi tarafından düşünmeye değerlendirmeye tabi olmaz mı, bu yanlış yöntem hakimin kararına etki etmemeli mi??

anlatmaya çalıştığımız mevcut yanlış yöntemin, durumun hukuk dilinde bir yeri bir tabiri adı olması lazım.. lütfen hukukçu arkadaşlar yardımlarını esirgemesinler..

• Arkadaşlar 2008 mayıs ayında akbanktan aldığım kredi 2011 ağustos ayında bitti. 200 tl ipotek fekki ve 50 tl hesap işletim ücreti istediler. ekteki yazıyı banka şubesine iadeli taahhütlü gönderdim.6 eylül de ellerine ulaştı.(mektubun ulaştığına dair kağıt gelecek sakın atmayın) ayrıca tüketici hakem heyetine gittim ve bankadan gelecek cevap için 30 iş günü bekleyip başvurmamı söylediler.bugün bankayı aradım yetkili kişi dosyamı işleme koyduklarını ve herhangi bir ücret almayacaklarını söylediler.hayırlı günler

23.08.2011
    İHTARNAME

MUHATAP : banka şube

KEŞİDECİ : ad soyad adres

KONU: İpotekli taşınmazlar üzerindeki ipotek şerhinin ücret alınmadan kaldırılması istemidir.

BANKANIZ ……… ŞUBESİ …. NO.LU HESABA BAĞLI KONUT KREDİSİ MÜŞTERİNİZİM. BU KREDİNİN TEMİNATINI TEŞKİL ETMEK ÜZERE ADIMA İSTANBUL İLİ, … MAHALLESİ, …PAFTA, ..PARSELDE KAYITLI TAŞINMAZ ÜZERİNDE BANKANIZ LEHİNE İPOTEK TESİS EDİLMİŞTİR.

KULLANDIĞIM KREDİNİN TAKSİTLERİ GÜNÜ GÜNÜNE ÖDENMİŞ EN KÜÇÜK BİR GECİKME DAHİ OLMAMIŞTIR.BU HUSUS KAYITLARINIZ İNCELENDİĞİNDE AÇIKÇA ORTAYA ÇIKACAKTIR.

GÜVENİLİR VE DÜRÜST BİR MÜŞTERİNİZ OLARAK KREDİ TAKSİTLERİMİ BİTİRDİKTEN SONRA İPOTEK TESİS EDİLEN TAŞINMAZIMIN ÜZERİNDEKİ BANKANIZ LEHİNE İPOTEKLİDİR KAYDININ KALDIRILMASI İÇİN KREDİ KULLANDIĞIM KADIKÖY ŞUBESİNE BAŞVURDUM.

ŞUBENİZDEN ALDIĞIM YANIT TAPU KAYDINDAKİ ŞERHİN KALDIRILMASI İÇİN AVUKATLARINIZIN YETKİLİ OLDUĞU VE 200 TL ÖDEMEM GEREKTİĞİ ŞEKLİNDE OLDU.

KREDİLİ MÜŞTERİNİZ OLARAK SORUMLULUĞUMU EKSİKSİZ YERİNE GETİRDİKTEN SONRA TAŞINMAZLARIMIN ÜZERİNDEKİ İPOTEK ŞERHLERİNİN KALDIRILMASINI İSTEMEM EN DOĞAL HAKKIMDIR.

KALDI Kİ, GEREK TAPU DAİRELERİ, GEREKSE HUKUKÇULARDAN ALDIĞIM BİLGİ VE TÜM MEVZUATA GÖRE İPOTEK KALDIRMA İŞLEMİ İÇİN BANKANIZ VEKİLLERİNE HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEK ZORUNLULUĞU ALTINDA DEĞİLİM, ZİRA İPOTEK KALDIRMA İŞLEMİ TARAFINIZIN YAPMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU BİR İŞLEMKEN BU ŞEKİLDE MÜŞTERİLERİNİZİ MAĞDUR ETMENİZ HAKSIZ VE HUKUKA AYKIRIDIR.

SONUÇ VE İSTEM

GENEL MÜDÜRLÜK VE ŞUBE NEZDİNDE DOSYAMDA MEVCUT, TEMİNAT OLARAK VERİLEN TAŞINMAZIM ÜZERİNDEKİ İPOTEK ŞERHİNİN İŞ BU İHTARNAME TEBLİĞ TARİHİNDEN İTİBAREN 3 GÜN İÇİNDE KALDIRILMASINI AKSİ TAKDİRDE YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIMI İHTAREN BİLDİRİRİM.

Ad soyad
    imza

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimboli -- 29 Eylül 2011; 11:49:47 >

• cimboli senin adına sevindim bu kadar sıkıcı durumla uğraşmak zorunda kalmamışsın fakat bankaların hepsi ve hatta her şube bu kadar kolay bırakmıyor...
    ben istediğimde önce parayı yatırmam gerektiğini söylediler sonra da tamam paranızı geri iade edeceğiz deyip sonradan vazgeçmişlerdi..
    arkadaşlar bu yolu bir denesinler inş onlarda da iyi sonuçlanır...
  • arkadaşlar banka lehimize çıkan hakem heyeti kararını temyiz için tüketici mahkemesine götürür ise biz bunu nasıl öğrenebiliriz? posta ile mahkeme celbi almadan önce öğrenebileceimiz bir yer var mı? e-devlet şifresi aldığımızda acaba internet den e-devlet sayfasından görülebilir mi? ya da tüketici mahkemesine gidip direkt sorma olabiliyor mu...?
  • hakem heyetinden güzel bir karar daha.. kararlarımızı paylaşalım ki durum hakkında ki bilgimiz bakış açımız gelişsin..

Konut Kredisi Kullananlar için İpotek Fekki Ücretinden Kurtulmak

Konut Kredisi Kullananlar için İpotek Fekki Ücretinden Kurtulmak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nabiaga -- 1 Ekim 2011; 0:48:57 >

• İpotek kaldrıma yükümlülüğünün bankaya ait olduğu konusunda karar verildiği gözükmektedir.
  • banka kendini garanti altına almak için ipotek koyuyo.. kredi masrafları dışında ipotek konulduğu için de tapuya ipotek masrafı da ödüyoruz.. aslında bu masrafta bankaya ait olmalı. 2004 den sonra yapılmış ipoteklerin kaldırılması için tapu herhangi ücret istemiyor. banka kendisini garantiye almak için koyduğu ipoteği borç bittiğinde kendisi kaldırmalı.. illa bizim başvurmamıza gerek kalmamalı, borç biter bitmez ipoteği kaldırmalı.. ve ücret ödememize ve de elden teslim alıp tapuya git gel yapmamalı, kendileri evrakları götürmeli..

- dikkat ettiğim kadarıyla bankaların müşteri ile matbu sözleşme yapması, masrafları müşteri ile karşılıklı müzakere etmemesi, sözleşmede masrafların apaçık ve net şekilde yazılı olmaması gibi durumlar haksız ve yanlış uygulama sayılıyor.

geçen evime döşettiğim kombi tesisatı için yaptığım anlaşma-sözleşme metnini ve senetleri karşımdaki satış sorumlusu bana bir bir göstererek, senetlerin hepsini bana teker teker sayarak imzamı aldı. şimdilerde bankaların sözleşmedeki şartları masrafları karşılıklı müzakere etme şartını öğrenince o satış yetkilisinin niçin öyle yaptığını daha iyi anlıyorum... bankalara gidiyoruz sormadan söylemiyorlar, çeşitli aşamalara gelmeden o aşamanın masrafını önceden duymak pek mümkün olmuyor...

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.