Şimdi Ara

Konut Kredisi Kullananlar için İpotek Fekki Ücretinden Kurtulmak (26. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
577
Cevap
61
Favori
127.555
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Stilt_Skin

sayın doğru söz, ben halk bankasından 5 ay önce çekmiş olduğum konut kredisini gene aynı bankanın aynı şubesinde yaıpaldırdım. benden % 2 erken kapama cezası yani 73.000 liraya 1460 lira aldılar. bir de 10 yıllık vadeyi 7 yıla düşürdüm 250 lirada vade değişikliği parası aldılar. bu paraları alırkende 1460 lira erken kapama parası ve vade değişikliği 250 olmak üzere 1710 lira ödemeyi kabul ediyorum yazılı bir belge imzalattılar. imzalamasam kredi yapılandırmayacaklardı. şimdi ben denizli oturuyorum nereye müracat edeyim. şikayet etsem sonucu ne olur. ne dersiniz tşkrler.

1.191 TL üzeri için Tüketici Mahkemesi'ne (İlde T.M. yoksa, Asliye Hukuk Mahkemesi'ne) başvurmak gerekiyor. Ancak size bir taahhütname imzalattıkları için kazanma şansınız düşebilir. Hukukçuya danışın.

• quote:

Orijinalden alıntı: dogru_soz

quote:

Orijinalden alıntı: Stilt_Skin

sayın doğru söz, ben halk bankasından 5 ay önce çekmiş olduğum konut kredisini gene aynı bankanın aynı şubesinde yaıpaldırdım. benden % 2 erken kapama cezası yani 73.000 liraya 1460 lira aldılar. bir de 10 yıllık vadeyi 7 yıla düşürdüm 250 lirada vade değişikliği parası aldılar. bu paraları alırkende 1460 lira erken kapama parası ve vade değişikliği 250 olmak üzere 1710 lira ödemeyi kabul ediyorum yazılı bir belge imzalattılar. imzalamasam kredi yapılandırmayacaklardı. şimdi ben denizli oturuyorum nereye müracat edeyim. şikayet etsem sonucu ne olur. ne dersiniz tşkrler.

1.191 TL üzeri için Tüketici Mahkemesi'ne (İlde T.M. yoksa, Asliye Hukuk Mahkemesi'ne) başvurmak gerekiyor. Ancak size bir taahhütname imzalattıkları için kazanma şansınız düşebilir. Hukukçuya danışın.

teşekkür ederim. bir hukukçuya danışayım.sonucu yazarım.

• 8 yıl sonra nihayet iş bankası konut kredim bitti, şimdi ise ipotek kaldırma işlemi yapacağım banka benden ücret talep edecek mi? Yapmam gereken işlem nedir? Bankaya müracaat edip kağıdı alıp tapuya mı vereceğim?
  • Bu gün bankaya müracaat edip dilekçeyi verdik, yazı Cuma gününe kadar gelecekmiş, masraf var mı diye sordum; Masraf var ama size yok dedi. Bende fazla karıştırmadan bankayı terk ettim.
  • arkadaşlar

******ücretsiz 15 bankadan şartlarınıza göre konut kredisi teklifi almak içinwww.ev-konutkredisihesaplama.blogspot.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

incelemenizde fayda var, ayrıca masraf ve diğer giderleride ayrıntılı olarak görebiliyorsunuz....
  • Konut kredisi yeniden yapılandırdım. İpotek tesisi ve ipotek fekki ayrıca komisyon masrafı için türkiye finans katılım bankasınnı hakem heyetine verdim daha sonuçlanmadı 3 ayı geçti.
  • Bugün Garanti Bankası'na iptotek fek yazısı için başvurdum, 350 tl istediler
  • Noterle ihtarname çekmiştim yaklaşık 1ay sonra şöyle bir cevap geldi

Öncelikle görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İpotek fek ücreti ile ilgili iletiniz Bankamızca incelenmiştir.

Bankacılık hizmetleri ile ilgili müşterilerimizden alınması gereken ücret, komisyon ve masraflara ait tarife Genel Müdürlüğümüzce tespit edilmekte ve şubelerimizce bu oranlar dahilinde müşterilerimizden ücret talep edilmektedir.

İpotek fekki için asgari 300-TL ve bu tutar üzerinden %5 B.S.M.V masraf tahsil edilmektedir.

Bilgilerinize sunar, Bankamızla çalışmayı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Akbank T.A.Ş.

bundan sonra ne yapmalıyım arkadaşlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: m.gokmen

Noterle ihtarname çekmiştim yaklaşık 1ay sonra şöyle bir cevap geldi

Öncelikle görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İpotek fek ücreti ile ilgili iletiniz Bankamızca incelenmiştir.

Bankacılık hizmetleri ile ilgili müşterilerimizden alınması gereken ücret, komisyon ve masraflara ait tarife Genel Müdürlüğümüzce tespit edilmekte ve şubelerimizce bu oranlar dahilinde müşterilerimizden ücret talep edilmektedir.

İpotek fekki için asgari 300-TL ve bu tutar üzerinden %5 B.S.M.V masraf tahsil edilmektedir.

Bilgilerinize sunar, Bankamızla çalışmayı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Akbank T.A.Ş.

akbank benden de istedi. sanirim mecbur odeyecegiz sonra hakem heyetine basvuracagiz. islemlerden birbirimizi haber edelim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İş bankası ostim şubesine ipotek fek yazısı için başvurduktan 1 hafta sonra yazı geldi bankaya 1 kuruş bile ödemedim. Oradan aldığım yazıyı Etimesgut tapuya götürdüm oradan sadece 36 TL civarı ziraat bankasına yatırmam gereken harç çıktı onuda yatırıp tapuda ki işimi hallettim. İŞ BANKASI BENDEN HİÇ BİR ÜCRET TALEP ETMEDİ.
  • arkadaşlar bankadan konut kredisini kapattım ipoteğin kaldırılmasını istedim. genel müdürlüğe yazı yazacaklarını ve tapudan bir belge almamı istediler. böyle bişi var mı ? o kadar ipotek kaldırılması için yazı okudum hiçbirinde böyle bi belge göremedim acil yardım....
  • quote:

Orijinalden alıntı: edgesoul

arkadaşlar bankadan konut kredisini kapattım ipoteğin kaldırılmasını istedim. genel müdürlüğe yazı yazacaklarını ve tapudan bir belge almamı istediler. böyle bişi var mı ? o kadar ipotek kaldırılması için yazı okudum hiçbirinde böyle bi belge göremedim acil yardım....

Bir üst mesajı oku
  • quote:

DOSYA MASRAFI - YAPILANDIRMA - İPOTEK ÜCRETİ - SİGORTALAR - KREDİ KARTI AİDATLARI - HESAP İŞLETİM ÜCRETİ HAKKINDA BİLGİLER:

1. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru sınırı 01.01.2013'den başlayarak 1.191,52 TL dir, yani bu miktara kadar Tüketici Hakem Heyetine (THH) başvuru zorunludur.
    Miktar bunun üzerinde ise Tüketici Mahkemesine (TM) başvuru zorunludur.

NOT: Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 01.01.2013'den başlayarak 3.110,58 TL'dir. (Bu konuda yasada çelişki varmış. Antalya'da bu konuyu araştırdık, 1.191 TL üzeri İçin Tüketici Mahkemesine başvuru yapın, dediler.)

2. Kredi kullanırken alınan dosya masrafları (konut kredisi, tüketici kredisi) için THH'ye veya TM'ye başvuru hakkınız vardır. Dosya masrafının içeriğini banka ispatlamakla yükümlüdür. Eğer ispatlayamazsa ödemek zorunda kalır.
    Örnek: Sizden 2.000 TL dosya masrafı alındı, TM'ye gittiniz, banka TM'ye savunma verir. TM'nin belirlediği bilirkişi masrafları inceler ve TM bilirkişi raporuna göre masrafın tamamını veya bir kısmını size iade edebilir.

3. İpotek fek (kaldırma) ücreti için THH'ye başvuru hakkınız hakkınız vardır. (Genelde bu ücret yasal sınır altında 250-500 TL civarı olduğu için TM'ye başvurulamaz.)
    İpotek koyma ücreti için başvuru hakkı olup-olmadığını bilmiyorum.

4. Eğer konut kredisi borcunuzu erken kapatırsanız, bankanın yasal olarak %2 erken kapama cezası kesme hakkı vardır ve bu hak yasaldır. THH'ye veya TM'ye başvuru hakkınız yapmayın, %100 kaybedersiniz.

5. Kredinizi aynı bankada yapılandırdıysanız ve sizden %2 ceza kesildiyse bunun için THH'ye veya TM'ye başvuru hakkınız vardır ve %99 kazanırsınız. Ancak başka bankaya transfer ettiyseniz ve önceki bankanız sizden %2 ceza kesti ise THH'ye veya TM'ye başvuru yapmayın, %100 kaybedersiniz.

6. DASK zorunlu bir sigortadır, THH'ye başvuru yapmayın, %100 kaybedersiniz.

7. Konut Sigortası ve Hayat Sigortası isteğe bağlıdır, ancak siz sözleşmede "Bu sigortaları istemiyorum." diye bir şerh koymadıysanız, bu sigortaların ücretlerini geri isteme hakkınız olmaz.

8. THH'nin kararlarına karar tebliğinden 15 gün içinde TM'ye itiraz hakkı vardır. Bu durumda TM'nin verdiği karar kesin olur. Yargıtay'a gidilemez.
    TM'nin kararlarına ise 15 gün içinde Yargıtay'a itiraz hakkı vardır.

9. Kredi kartı aidatları için THH'ye başvuru hakkınız vardır ancak sözleşmede kart aidatı yazıyorsa kazanma şansınız düşüktür. Kartınız eski ise, o yıllarda yapılan sözleşmelerde kart aidatı ücretinden pek bahsedilmediği için kazanma ihtimaliniz yüksektir.

10. Bildiğim kadarıyla "hesap işletim ücreti" konusunda THH'nin karar verme yetkisi olmadığına dair yargı kararı var, zaten birçok THH, hesap işletim ücreti başvurularını kabul etmiyor.

NOT: Hukukçu değilim. Yukarıdaki açıklamalar, bu konulardaki araştırmalarım ve tecrübelerim sonucunda öğrendiklerimdir. Sorumluluk kabul edemem. Çünkü THH'ler ve TM'ler aynı konuda farklı kararlar verilebiliyor. Yanlışım varsa düzeltiniz.

Sayın Dogru_söz,

benim durumum 5 nolu maddeye uyuyor. Aynı bankadan yapılandırma yaptım ve yüzde 2 yapılandırma bedeli kestiler. Bu durumda geri alma ihtimalimin yüksek olduğunu söylemişssiniz. Fakat ilgili sözleşmede erken kapama bedeli olarak yüzde 2 komisyon alınır diye bir madde var. Benim durumum taksitlerimi ödemeye devam ettiğim için erken kapama değil ama yapılandırma olarak geçtiğinden bunu kapsamaz diye düşünüyorum.

Forumdaşlar erken kapama bedeli olarak sözleşmesinde yüzde 2 bedel alınır diye madde olup da başvuran var mı acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: astalavista_b

Sayın Dogru_söz,

benim durumum 5 nolu maddeye uyuyor. Aynı bankadan yapılandırma yaptım ve yüzde 2 yapılandırma bedeli kestiler. Bu durumda geri alma ihtimalimin yüksek olduğunu söylemişssiniz. Fakat ilgili sözleşmede erken kapama bedeli olarak yüzde 2 komisyon alınır diye bir madde var. Benim durumum taksitlerimi ödemeye devam ettiğim için erken kapama değil ama yapılandırma olarak geçtiğinden bunu kapsamaz diye düşünüyorum.

Forumdaşlar erken kapama bedeli olarak sözleşmesinde yüzde 2 bedel alınır diye madde olup da başvuran var mı acaba?

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının tüketici sitesindeki Tüketici Bülteni'nin 18. sayısını indirip Yargıtay Üyesi Candaş İLGÜN'ün yazısını okuyunuz, link:
    http://www.tuketici.gov.tr/?wapp=bultenler_tr&open=7&cat=bultenGN

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: astalavista_b

Sayın Dogru_söz,

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının tüketici sitesindeki Tüketici Bülteni'nin 18. sayısını indirip Yargıtay Üyesi Candaş İLGÜN'ün yazısını okuyunuz, link:
    http://www.tuketici.gov.tr/?wapp=bultenler_tr&open=7&cat=bultenGN

Teşekkürler yargıtay üyesi sizin de belirttiğiniz gibi aynı bankadan yapılandırmadan alınan %2 komisyon ücretinin haksız bulunup kararın açıkça yargıtay tarafından da onaylandığını belirtmiş :

"Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2011/9823 Esas 2011/19204 Karar 15.12.2011 Tarihli Onama ilamı ile yerel mahkemenin gerekçesindeki nedenlerle” Somut olayda bankayı yeniden yapılandırmaya zorlamak yasal olarak mümkün olmamakla birlikte banka kendi inisiyatifiyle yapılandırmayı kabul ettiğine göre tüketiciye yapılandırma ile ilgili faiz oranını her şey dâhil olmak üzere net biçimde ve kalan süre için ödenecek taksit tutarını bildirerek yapmak zorundadır. Borç yapılandırmasını kabul eden bankanın erken ödeme komisyonu adı altında ve plan değişikliği adı altında yeniden ücret talep etmesi usul ve yasaya aykırıdır. Faiz oranlarındaki düşüş nedeniyle bankanın yeniden yapılandırma talebini kabul ettiği, bu nedenle komisyon adı altında ücret talep etmesinin usul ve yasaya uygun olmadığı, aksi halin haksız şart niteliğinde olacağı” açıklanmıştır.

Bu karardan anlaşıldığı üzere Yüksek Özel Daire konut kredisinin borçlu tüketici tarafından tamamen kapatılması halinde erken ödeme cezasının alınabileceğini ancak kredi kapatılmayıp bankanın kendi inisiyatifi ile tüketicinin düşen faiz oranı sonrası önceki krediyi görünürde kapatıp yeni faiz oranından kredi kullandırmasını kredi kapama olarak kabul etmemektedir

SONUÇ:

Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin emsal kararlarından anlaşılacağı üzere; Konut kredisinin gerçekte kapatılmadığı halde bankanın düşen faiz oranı sonrasında müşterisini kaybetmemek için krediyi yeniden pazarlama düşüncesiyle yeni bir sözleşme yaparak kredi kullandırması ve önceki krediyi kapatma göstererek erken ödeme cezası almasını sözleşme ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un genel ilkelerine aykırı bulmaktadır."

Candaş İLGÜN
    Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Üyesi

• quote:

Orijinalden alıntı: yahsiman1

merhaba konut kredısı kullanmıştım ipotek fek için dilekçe vermiştim bugun cevap geldi.eklıyorum.şimdi ne yapmam lazım.27.01.2010 kesıntı tarıhı.bu tarıhtekı parayı alabılırmıyım.yardımlarınızı beklıyorum.garanti bank
     Konut Kredisi Kullananlar için İpotek Fekki Ücretinden Kurtulmak

Foto discovery ile çekilmiş :D

• ipotek fekki ödedim geri almak için ne yapmalıyım peki ?
  • arkadaşlar bugün yapıkredi bankasında işim vardı. bu arada temmuzda biten konut kredim için ipoteğin kaldırılması için başvurdum.
    bu arada sordum ücret kalktı mı diye. evet dediler artık bu işlem için komisyon alınmayacak dediler. dilekçemi verdim . ipoteği kaldıracaklar.
  • Arkadaşları konut kredisine ait dosya masrafina yasal faiz uygulanıyor mi?Ben 2008de kredi kullandım 1100tl masraf kesildi.THH iade kararı verdi diyelim banka bana 5sene öncesinin 1100lirasını mi ödeyecek sadece?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi diabrek -- 11 Ekim 2013; 18:55:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fagala

quote:

Orijinalden alıntı: m.gokmen

Noterle ihtarname çekmiştim yaklaşık 1ay sonra şöyle bir cevap geldi

Saygılarımızla,

Akbank T.A.Ş.

akbank benden de istedi. sanirim mecbur odeyecegiz sonra hakem heyetine basvuracagiz. islemlerden birbirimizi haber edelim.

HOCAM NAPTINIZ BASVURDUNUZMU BENDE AKBANKA VERDİM ÜCRET BERABER HAREKET EDELİM.

• 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.