Şimdi Ara

Konut Kredisi Kullananlar için İpotek Fekki Ücretinden Kurtulmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
577
Cevap
61
Favori
127.554
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Konut kredisi kullananlar bilir ; kredi bittiginde ''ipotek fekki ücreti '' adı altında bankalar , ucret talep ederler. Ancak bu yasal degildir. (250-350 tl arası degişir) . Ama konut kredisi biten müsteri , aman tapuyu bir an evvel üzerime alayım , basımın gözümün sadakası olsun diye düşündüklerinden bu ücreti öderler. Ancak kanunen bu durum yasal degil. Tıpkı Kredi Kartları için aldıkları ücretler gibi. Sozkonusu ucret karsılığı verdikleri A4 kagıdına ilgili tapu dairesine yazılmıs bir yazıdır sadece. İnternette nasıl itiraz edecegizle ilgili bir cok yazı var. Takılan olursa pm atabilir. Ben yaptım 350 TL cebimde kaldı :))

iyi gunler
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Bankalar bunu gizlice istemiyor,açık açık söylüyorlar bunu.
    Anlayamıyorum hiç mi bir devlet çalışanı görmüyor bu bankaların kestikleri haraçları?
    Aslında anlayamıyorum da lafın gelişi,bende anlıyorum herkesde anlıyor ama sesini çıkaran yok,nereye kadar gidecek devletin bu bankaları pohpohlaması çok merak ediyorum!
    Onlar yüzünden insanlar tüketici mahkemeleri ile,davalar ile,kavga dövüş ile bankaların kestiği haraçları geri almaya çalışıyorlar!
  • Konut kredisi kullanırken bankaların aldığı dosya masrafı, expertiz ücreti adı altindaki paralar da yasal değilmiş. Bu konuda birçok kişi tüketici hakem heyetine başvurup ödedikleri haksız ücretleri bankadan almış. Bu konuda bilgisi olan var mı?
  • hım ben halkbankasından kulandım 250artı 750 aldılar toplam 1000

şimdi krediyi bankaya odedikten sonrada mı kesinti olcak ''ipotek fekki ücreti ???
  • quote:

Orijinalden alıntı: ikokci

Konut kredisi kullanırken bankaların aldığı dosya masrafı, expertiz ücreti adı altindaki paralar da yasal değilmiş. Bu konuda birçok kişi tüketici hakem heyetine başvurup ödedikleri haksız ücretleri bankadan almış. Bu konuda bilgisi olan var mı?

yok artık. çok saçma...

ekspertiz ücreti kesinlikle hakettikleri bir ücret. ev ile ilgili tapu/haciz.. vs her türlü işi araştırıyorlar ve sen hiç uğraşmadan sadece imza atıyorsun. bence bu rahatlık için ödenir. ama sen ödemem dersen o başka...

dosya masrafı da aynı şekilde alınması normal (1000TL gibi abartılı rakamlar da var yuh diyorum). ama kamu kuruluşu olan trafiğe gidince bile ruhsat-ehliyet gibi işlerde de dosya parası alıyorlar 50-80-100 ne denk gelirse. buna ne diyecek bu hakem heyeti..!!!

• Ben bankadan kesintilerle ilgili evrakları istedim. Evraklar gelince parayı önce bankadan talep edeceğim. Tabiiki olumsuz cevap gelecek. Ona istinaden tüketici hakem heyetine başvuracağım. Bu konuda emsal teşkil edecek kararlar varmış. Aynı şekilde bir arkadaşım dosya masrafını bankadan aldı. (Mahkeme kararı ile) Şunnu da belirteyim, bu olaydan sonra bankalar kredi oranlarını yükseltecek ve sıfır masraflı konut kredisi verecek. Yakında duyarsınız. Benim bulunduğum yerde yüzlerce arkadaş başvuruda bulundu, büyük ihtimal kazanacaklar..
  • bu konuda kesinleşmiş mahkeme kararı da var. buyrun karar:http://www.memurlar.net/haber/191074
  • Ben ziraat bankasından 150 lira tutan fek ücretini hakem heyeti kararıyla geri aldım.Sonra işyerindeki arkadaşları da uyardım onlar da hepsi dava açıp geri aldı
  • Mesajım bulunsun lazım olacak.
  • araba ruhsatlarındada aynı sistem var rehini kaldırmak istiyorsan 150-200 lira tutarında para verip aynı belgeden alıyorsun ?
  • mesajım bulunsun...
  • mesaj +1
  • Merhaba,
    Ben tüketici hakem heyetine başvurdum.
    Kapattığım konut kredisindeki fek ücretini geri almak istediğimi söyledim.
    Bankaya ihbarlı mektup gönderip hayır cevabı aldıktan sonra onlara başvurmamı söylediler.
    Ellerinde örnek yokmuş. Ne yazılır?, nasıl gönderilir? bilmiyorum.
    Bilgisi olan buraya adımları yazabilir mi?

Teşekkürler.
  • garanti bankasından başka bir bankaya refinansman yaptırmıştım ve 350 tlk ipotek fek ücreti ödedim.Daha sonra ipotek fek ücretini geri istiyorum,yoksa mahkmeye veririm dedim.Mahkemeye vermeden parayı geri yatırdılar.
  • tarih
    TÜRKİYE ******************ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE ;
    Aşağıda açıklaması yapılan hukuki sebebe istinaden, ********* tarihinde kapatılan konut kredisi için, ******* nolu hesabımdan tahsil edilen ***** TL’lik ipotek FEK komisyonunun tarafıma iadesini, reddi sözkonusu ise şubeniz tarafından yazılı açıklamanın aşağıda belirttiğim mail adresine ya da fax numarasına gönderilmesini bilgilerinize arz ederim.

Hukuki Sebep : 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun,24.maddesi, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. ve 31. maddeleri, 4822 Sayılı Kanunla Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. maddesine dayanarak hazırlanan Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesi ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 23.11.2005, E.2005/11428-K.2005/17306 ve 02.06.2008 tarih E.2008/4345-K.2008/6088 sayılı kararlarında belirtilen “satıcı, sağlayıcı ve kredi veren tarafından tüketici ile akdedilen sözleşmede kullanılan haksız sözleşme şartları geçersizdir.” hükmüne göre ayrıca ilgili Banka savunmasında fek ücretinin alınmasına gerekçe olarak gösterilen sözleşme hükümleri incelenmiş, sözleşmede fek ücretinin alınacağı ve ne kadar alınacağının açıkça yazılı olmadığı, oysa kredi kullanan tüketicilerden alınacak masraf ve kesintilerin sözleşmede açıkça yazılı olması gerektiği. Kaldı ki ipotek işlemi bankanın kendi alacağını garanti altına almak için yapmış olduğu bir işlem olup fek ücretinin de kendilerince karşılanması gerektiği, bu nedenle yasanın 4/A ve 10. maddelerine göre, tüketici talebinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Ad Soyad : İmza :
    T.C. Kimlik No:
    Cep Tel No: Fax NoE-Mail :

Mahkemeden önce bankaya yazmanız gereken dilekçe

• quote:

Orijinalden alıntı: TWiST_oF_FaCe

quote:

Konut kredisi kullanırken bankaların aldığı dosya masrafı, expertiz ücreti adı altindaki paralar da yasal değilmiş. Bu konuda birçok kişi tüketici hakem heyetine başvurup ödedikleri haksız ücretleri bankadan almış. Bu konuda bilgisi olan var mı?

yok artık. çok saçma...

ekspertiz ücreti kesinlikle hakettikleri bir ücret. ev ile ilgili tapu/haciz.. vs her türlü işi araştırıyorlar ve sen hiç uğraşmadan sadece imza atıyorsun. bence bu rahatlık için ödenir. ama sen ödemem dersen o başka...

dosya masrafı da aynı şekilde alınması normal (1000TL gibi abartılı rakamlar da var yuh diyorum). ama kamu kuruluşu olan trafiğe gidince bile ruhsat-ehliyet gibi işlerde de dosya parası alıyorlar 50-80-100 ne denk gelirse. buna ne diyecek bu hakem heyeti..!!!

Allah aşkına arkadaşım nasıl hakettikleri bir ücret eksper ücreti?
    Elinde kağıt kalemle bir adam geliyor,evin sağına,soluna bakıp özelliklerini yazıp basıp gidiyor.
    En fazla 5 dk. süren bir iş için 500-750 tl gibi bir asgari ücreti göz zaçıp kapayıncaya kadar cebe atıyor.
    Eğer sen buna hakediyorlar diyorsan bende sana bir eksper 750 tl'lik ne iş yaptı derim?

Ayrca dosya masrafı ise tamamen uydruma,bankaların müşteriyi sömürmek amacı ile uydurdukları bir para.
    Ve dosya masrafında kamu trafiği ile ilgili bir şeyler yazmışsınız,dosya masrafının kamu trafiği ile hiç bir alakası yok.
    Hatta bankanın hiçbir kamu kuruluşu ile bir işi yok,kendi içerisinde şube ve genel müdürlükler arasında iki üç faks çekilir kredi onayı alınırsa direk tapuya gidip işlem yapılır,hiç bir kamu kuruluşu ile temas sağlanmaz hiç bir aşamada.
    Yani 750-1000 tl dosya ücreti 2-3 faks,1 mail için alınan paradır.

• quote:

Orijinalden alıntı: anilxx92

quote:

quote:

yok artık. çok saçma...

Elinde kağıt kalemle bir adam geliyor,evin sağına,soluna bakıp özelliklerini yazıp basıp gidiyor.
    En fazla 5 dk. süren bir iş için 500-750 tl gibi bir asgari ücreti göz zaçıp kapayıncaya kadar cebe atıyor.
    Eğer sen buna hakediyorlar diyorsan bende sana bir eksper 750 tl'lik ne iş yaptı derim?

Ayrca dosya masrafı ise tamamen uydruma,bankaların müşteriyi sömürmek amacı ile uydurdukları bir para.
    Ve dosya masrafında kamu trafiği ile ilgili bir şeyler yazmışsınız,dosya masrafının kamu trafiği ile hiç bir alakası yok.
    Hatta bankanın hiçbir kamu kuruluşu ile bir işi yok,kendi içerisinde şube ve genel müdürlükler arasında iki üç faks çekilir kredi onayı alınırsa direk tapuya gidip işlem yapılır,hiç bir kamu kuruluşu ile temas sağlanmaz hiç bir aşamada.

Farkli dusuncelere sahibiz, bu cok normal.

Ben stresli adamim, bir isi yaparken hele cok para harcayacaksam isin dibine kadar arastiririm. Ev alirken sen nelere dikkat edilir, hangi konularda sorgulamalar yapilir biliyorsun sanirim, ve ugrasabilirim diyorsun. Ben ugrasamam ve ne yapmam gerektigini bilmiyorum. Eksperin sadece evin sagina soluna baktigina inanmiyorum. Sana bankanin parasini verecegi icin ev ile ilgili herseyi dibine kadar arastiriyor. Kafam cok rahat olacagi ve hicbir isle ugrasmayip sadece imza atacagim icin bu ekspertiz parasini ben veririm.

Dosya masrafi konusunu sanirim anlatamadim. Soyle sorayim; trafikte ruhsat islemi icin 80 - 100 lira civari dosya masrafi aliyor. Bunu hakediyormu?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: anilxx92

quote:

quote:

yok artık. çok saçma...

Farkli dusuncelere sahibiz, bu cok normal.

Ben stresli adamim, bir isi yaparken hele cok para harcayacaksam isin dibine kadar arastiririm. Ev alirken sen nelere dikkat edilir, hangi konularda sorgulamalar yapilir biliyorsun sanirim, ve ugrasabilirim diyorsun. Ben ugrasamam ve ne yapmam gerektigini bilmiyorum. Eksperin sadece evin sagina soluna baktigina inanmiyorum. Sana bankanin parasini verecegi icin ev ile ilgili herseyi dibine kadar arastiriyor. Kafam cok rahat olacagi ve hicbir isle ugrasmayip sadece imza atacagim icin bu ekspertiz parasini ben veririm.

Dosya masrafi konusunu sanirim anlatamadim. Soyle sorayim; trafikte ruhsat islemi icin 80 - 100 lira civari dosya masrafi aliyor. Bunu hakediyormu?

Şimdi öncelikle sizi anlıyorum uğraşmayayım banka uğraşsın diyorsunuz ama benim anlatmak istediğim bankanın uğraştığı hiç bir şey yok.
    Alınan para ile şunu şunu yapıyor desem o da yok çünkü yaptığı bir şey yok.
    İnanın siz herhangi bir takipçiye gidin bankanın yaptığı işi sen yap deyin ,100 liraya bütün işinizi rahat rahat yaptırırsınız.Çünkü yapılacak bir iş yok.
    En fazla tapudan evin bir dökümü istenir o kadar.
    Ruhsat için ise 80-100 isteniyor hakeder mi dediğinizde benim cevabım kesinlikle evet hakeder olur.
    Şimdiye kadar 3 araç değiştirdim hepsindede sabahın köründe emniyete gittim akşamdan önce çıkamadım,hatta bazen aynı gün bile işim tamamlanmadı rezil olduk emniyet köşelerinde.
    İşte bunun için değer,çünkü adamlar senin yerine ruhsatıdır,plakasıdır,vergisidir ödüyor ve ilgisiz alkasız memurlar ile muhattap oluyor.
    Üstelik istedikleri ücret 80 tl fakat bankanın kendini beğenmiş eksperleri 5 dk'lık bir olay için 750 lirayı cebe atıp gidiyor.
    Ve emin olun eksperin evi incelemek ve evin belediye mevzuatına uygun olup olmadığını araştırmak haricinde yaptığı hiç bir iş yok.
    Dediğim gibi eksperin yaptığı işin aynısını herhangi bir takipçiye hatta elini öpene 100 liraya yaptırırsın.

ekleme:Bu arada bu 80-100 tl emniyetin aldığı ücreti kastetmişsiniz galiba,bende trafik takipçilerinin aldığı ücret diye anladım.
    O konuda tabi ki haklısınız 100 tl bir nevi devlete vergi ödüyorsunuz,adı da ruhsat masrafı oluyor.
    Mesela basit bir örnek ehliyet alırken vergi olarak 300 küsür lira ödüyorsunuz fakat bununla da bitmiyor birde verdikleri adi karton ehliyet için 70 lira ücret talep ediliyor sizden.
    Malesef o konuda yapılacak bir şey yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anilxx92 -- 10 Nisan 2011; 16:02:31 >

• teşekkürler
  • ruhsat için 80-100 lira verilmesi bankanın yüzlerce liralık dosya masrafı almasını nasıl haklı çıkartıyor anlamadım? o ne kadar yanlışsa bu da o kadar yanlış? devlet vatandaşa sunduğu hizmetini topladığı veya bizimki bir ülkede toplayamadığı (yani hepimizin bir şekilde kaçırdığı) vergilerle finanse etmelidir. yine de para hepimizi bir aradığı yaşatan devlete gittiği için bana koymaz. ancak özel bir işletmenin (bankanın)n insanlardan bu ve bunun gibi yollarla aldığı paralar kesinlikle haksızdır; evinize giren hırsızın yaptığından hiçbir farkı yoktur. tıpkı hesap işletim ücreti almaları gibi. vs vs...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.