Şimdi Ara

Konu Dışı Zeka Yarışması [Göster Kendini]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
0
Favori
2.954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cevabı verene kadar, doğru cevabı veren herkişiye +1 puan gelir,

Not : Çözüm yolunuzu yazarsanız yarışma dışı kalırsınız, sadece cevap.

Soru 1 :
    Elinizde 500 tane mısır koçanı var ve her mısır koçanında 100 tane mısır tanesi var,
    İstediğiniz kadar tavuğunuz var,
    Ancak mısır koçanlarından bir tanesi tamamen zehirli(her mısır tanesi),
    Ertesi gün ise mısırları tamamen zehirsiz bir şekilde satmanız gerekiyor,
    Tavuklara yem olarak mısır verildiğinde zehir etkisi bir gün içerisinde ortaya çıkıyor ve tavuğu öldürüyor,
    Bulmanız gerekenler;
    1) Zehirli mısırın hangisi olduğunu kesinlikle bulmak koşuluyla; en az kaç tavuk öldürmeniz(zehirlemeniz) gerekiyor?
    2) Zehirli mısırın hangisi olduğunu kesinlikle bulmak için; tavuklara, tüm hesap toplamında en az kaç mısır tanesi yedirmeniz gerekiyor?

Soru 2 :

1000 km'lik yolun başındasınız,
    Arabanız her km'de 1litre benzin yakıyor ve en fazla 1000litre benzin taşıyabiliyor(depo dahil),
    Yolun başında 3000litre benzininiz var ve istediğiniz kadar boş bidonunuz var,
    Yol çok güvenli,
    Bulmanız gereken;
    Yolun sonuna en fazla kaç litre benzin taşıyabilirsiniz?

Puan Listesi(Üye Adları) :

1-
    2-

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gezizekalı -- 24 Şubat 2011; 5:11:07 >

• alırım 5 tavuk 5 tane koçan var demi. He 5 tavuğun kafayı daldırırım koçanlara yiyebildikleri kadar yerler.1 saat sonra hangisi geberirse o koçanı hoop çöpe.hadi eyv.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RiverStyx -- 24 Şubat 2011; 4:01:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RiverStyx

alırım 5 tavuk 5 tane koçan var demi. He 5 tavuğun kafayı daldırırım koçanlara yiyebildikleri kadar yerler.1 saat sonra hangisi geberirse o koçanı hoop çöpe.hadi eyv.

"...Tavuklara yem olarak mısır verildiğinde zehir etkisi bir gün içerisinde ortaya çıkıyor..."
  • quote:

Orijinalden alıntı: ©hessmaste®

quote:

alırım 5 tavuk 5 tane koçan var demi. He 5 tavuğun kafayı daldırırım koçanlara yiyebildikleri kadar yerler.1 saat sonra hangisi geberirse o koçanı hoop çöpe.hadi eyv.

"...Tavuklara yem olarak mısır verildiğinde zehir etkisi bir gün içerisinde ortaya çıkıyor..."

o zaman dua edelimde misafir kadir gecesi doğmuş olsun.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ©hessmaste®

quote:

o zaman dua edelimde misafir kadir gecesi doğmuş olsun.

amin.
  • 1. soru
    2 şıkta cevap 1.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DreamingLight -- 24 Şubat 2011; 4:11:51 >
  • Soru-1

a-) 500

b-)Bu da 500. Ama bütün tavuklara yedirilen mısır 500. Eger tek bir tavuga yedirecegimizi soruyorsan muhtemelen 1 olur.

Soru-2

Soruyu anlayamadım bu saate. Yarın bakarım

Edit: Yanlışsa pm at msj'ımı usulca silerim. Herkesin içinde fişleme beni

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.B.V. -- 24 Şubat 2011; 4:15:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeLancoliq MeLody

1-) cevap 1. 500 tane tavuğa 500 tane mısır koçanı yediririm. her tavuk farklı mısır koçanından yer. 500 mısır koçanıda tadılmış olur. ölen tavuğun yediği mısır koçanı zehirlidir.
    2-) cevap 1. çünkü her mısır tanesi zehirliymiş. her tavuk en az 1 tane mısır tanesi yer ve zehirli koçanı buluruz.

499 tavuğa yedirmek daha mantıklı hiçbirine bi şey olmazsa kalan koçan zehirlidir ama bence daha da az sayıyla yapılır düşünmek gerek
  • Düz mantık teoremiyle çözdüm
    1. Soru
    1) 1
    2) 499

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Superior -- 24 Şubat 2011; 4:13:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PhsycoMantis

quote:

1-) cevap 1.
    2-) cevap 1.

499 tavuğa yedirmek daha mantıklı hiçbirine bi şey olmazsa kalan koçan zehirlidir ama bence daha da az sayıyla yapılır düşünmek gerek

çözüm şekli yazmak yasakmış editlerseniz sevinirim
  • quote:

quote:

1-) cevap 1. 500 tane tavuğa 500 tane mısır koçanı yediririm. her tavuk farklı mısır koçanından yer. 500 mısır koçanıda tadılmış olur. ölen tavuğun yediği mısır koçanı zehirlidir.
    2-) cevap 1. çünkü her mısır tanesi zehirliymiş. her tavuk en az 1 tane mısır tanesi yer ve zehirli koçanı buluruz.

KARDEŞ 499 YA DA 500 MISIR YEDIRINCE MISAFIR NE YIYECEK.AYIP BE...
  • yalnız benim 1. soruda anlamadığım şu soruda neden her mısır koçanında 100 adet mısır tanesi olduğu verilmiş gereksiz bir bilgi değil mi? yoksa gerekiyo mu sevdim ya soruları cevabı açıklamayın hemen düşünelim .oku çıkmasın konunun :D
  • quote:

yalnız benim 1. soruda anlamadığım şu soruda neden her mısır koçanında 100 adet mısır tanesi olduğu verilmiş gereksiz bir bilgi değil mi? yoksa gerekiyo mu sevdim ya soruları cevabı açıklamayın hemen düşünelim .oku çıkmasın konunun :D

yazdığın çözüm yolunu editlersen iyi olur . 100 adet mısır tanesi gerekli bilgi o olmazsa soru anlamsız olur
  • 2. soru
    zaten en fazla 1000 taşıyabilir diyor. cevap 1000 mi yanlış mı okuyorum soruyu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DreamingLight -- 24 Şubat 2011; 4:18:03 >
  • 2. soruda hiç mantık yürütemedim kafa durdu galiba gece gece yada soruda bi enteresanlık var
  • quote:

2. soru
    zaten en fazla 1000 taşıyabilir diyor. cevap 1000 mi yanlış mı okuyorum soruyu.

Depo dahil en fazla 1000 taşıyabiliyor yani yolda yakılcak benzin.
  • 1. soru için.
    Eğer 1 tane tavuk 500 tane mısır tanesi yiyebiliyorsa 1 tane tavuğa her koçandan 1 mısır tanesi yedirerek öğrenebiliriz.

Düzeltme: Zaman faktörüne dikkat etmemişim.
    500 tane tavuğun her birisine farklı koçanlardan 1 mısır tanesi verip beklersek aynı gün içerisinde hangi koçanın zehirli olduğunu öğrenebiliriz.
    Yani cevap 1 mısır tanesi ile 1 tane tavuğu zehirleyerek öğrenebiliriz.

2. soru için.
    Yolun sonuna arabanın deposu ne kadar benzin alıyorsa o kadar benzin taşıyabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yaman01 -- 24 Şubat 2011; 4:26:47 >
  • ya mısırların yarısını yedir tavuklara,ölen olursa yedirmediğin mısırları kullanırsın.ölen olmazsa da yedirdiğin mısınrları kullanırsın 250 tane mısırla ordu doyar yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: z for zambrotta

ya mısırların yarısını yedir tavuklara,ölen olursa yedirmediğin mısırları kullanırsın.ölen olmazsa da yedirdiğin mısınrları kullanırsın 250 tane mısırla ordu doyar yani.

"...Zehirli mısırın hangisi olduğunu kesinlikle bulmak koşuluyla..."
  • soru 1de soyle bisey dusundum olurmu bilmem kopekler zehirin farkina varir mısıra biraz et surtersin kopegin yemedigi zehirlidir bence olmazmi yedimi?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.