Şimdi Ara

Kontrolsüz kavşakta kaza (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
53
Cevap
1
Favori
3.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: fractal design

Sana şöyle izah edeyim. Sana göre yukarıdaki kazada A aracı B aracına çarpmış olsaydı. Kim haklı olacaktı? Sen diyorsun ki kavşağa önce giren haklı. B aracı haklı olacaktı diyorsun.

Ama kurallar öyle değil. A aracı B aracının taaa arka çamurluğuna dahi vursa orada B aracı sağdan gelene yol vermesi gerektiği için %100 kusurlu çıkar. Örnekleri forumda da çok ara bak istersen. Deneyim, bilgi olur senin için.

Kavşaklarda dikkat et kendine. Aman diyeyim. Kötülüğünü istemem. Hepimiz trafikteyiz sonuçta.

Yukarda iki araç da her türlü kusurlu kavşağa yaklaşma kuralına uymadığı için kusulu. Yani sigorta şirketleri 50/50 deyip ödeme yapmayabilir. kaldıki sokaktan yola çıkmanın kurallarıda ayrıdır b ana yolda seyrediyor olabilir.

A aracı B aracına kavşağın içinde yandan çarpmiş olsaydı hiç bir fark olmayacaktı çarpan kişi suçlu olacaktı çünkü kavşağa girerken google side kural kitabıda yavaşlayacaksın durup kontrol edeceksin sonra hareket edeceksin der...

Senin söylediğinin her iki aracında kavşağa yaklaşma kuralına uyup girişte beklediği hal durumda geçerli. Ne olsun istiyosun kavşağa girelim sağdan araç gelebilir mi diye bekleyek mi?

Farkına varamadın hala hayal edemedin senin söylediğin hal bir paradoks

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wehrmacht -- 27 Ekim 2020; 22:17:6 >

• wehrmacht kullanıcısına yanıt

Kısaca aynen öyle sağdan gelen araç var mı diye bakman gerekiyor kontrolsüz kavşakta. Ama sen kafana göre takıl. Başına gelirse böyle bir olay o zaman kavrarsın belki.

• Herhangi bir ışık veya levha yoksa
    1- kavşağa yaklaşırken yavaşlamak
    2- dönüş yaparken düz gidene yol vermek
    3- sağdan gelene yol vermek
    4- geçiş üstünlüğüne sahip araçlara yol vermek zorunludur
    Geçmiş olsun, açıklama çok kısa olmuş şu istikametten gelip şu yöne giderken şuradan gelen araç aracımın sol yan kısımlarına çarptı demek daha açıklayıcı olurdu
  • quote:

Kısaca aynen öyle sağdan gelen araç var mı diye bakman gerekiyor kontrolsüz kavşakta. Ama sen kafana göre takıl. Başına gelirse böyle bir olay o zaman kavrarsın belki.

Sende sola hiç bakma direk dal benim ki gibi bir arabaya sahip birine denk gelirsen üstünden geçer gider el sallarsın..

Bunun dışında anayol bağlantıları hariç hiç istisnası yok kontrollü kontrolsüz döner veya düz kavşağa yaklaşırken;

Ya-vaş-la-ya-cak-sın-ız

Kontrolsüz kavşağa girmeden evvel durup kontrolünüzü yapıp gireceksiniz

Sağ veya sol kavşağın içindeki araç geçene kadar bekleyeceksiniz.

Her hangi bir alternatifte kavşağın içindeki araca çarparsanız net suçlusunuz

Sen sağdan gelene bakmazsan tabi üstüne çıkarsın herkesin. Üstüne bir de haksız olacağından karşı tarafın hem masrafıyla başbaşa kalırsın hem de Allah göstermesin katil olursun. Ama ben kavşağın içindeydim dersin ozaman belki işine yarar.

Umarım başına gelmez ama bu düşünce ile yaşarsın gibi geliyor.

Bu arada hecelemende de sıkıntı var. O konuda da eksiğin var.

• _Glorious_ _ kullanıcısına yanıt

kardeşimin başına geldi aynı durum. Sizin gibi haklı çıktı. Aracı kaskonuzdan yaptırın kaskonuz ücreti karşı taraftan karşılar. Değer kaybını da tamir yaptırdığımız servis akrabamızdı bir avukata yönlendirdi onlar da belli yüzde ile anlaşarak değer kaybını almışlardı.

• quote:

Sen sağdan gelene bakmazsan tabi üstüne çıkarsın herkesin. Üstüne bir de haksız olacağından karşı tarafın hem masrafıyla başbaşa kalırsın hem de Allah göstermesin katil olursun. Ama ben kavşağın içindeydim dersin ozaman belki işine yarar.

Umarım başına gelmez ama bu düşünce ile yaşarsın gibi geliyor.

Bu arada hecelemende de sıkıntı var. O konuda da eksiğin var.

Ya arkadaş seçmece misiniz hepiniz benim ne anlatmaya çalıştığımı net anladığını idda ediyormusun gerçekten kendi cümlelerin ile takrar edermisin?

Sağ sol fark etmez kavşağın içindeki araca çarparsanız suçlusunuz demektir istisnası geçiş üstünlüğü bulunan polis itfaye ambulans olsa dahi yok.

Tekraren;

kavşağa yaklaşma kuralları kimsenin arabasına refleksine veya keyfine bakmaksızın herkes için genel geçer kuraldır yavaşlayacak duracaksın kontrollü kavşak sana yeşil dahi yanıyor olsa sen yavaşlamak zorundasın bir kamu aracı çıkar önüne patlarsın.

O arada amaç gramer değil anlayacağınız ölçekte vurgulama yapmak koşa koşa dil bilgisi kıtabına sarılacağınıza bir kural sorgulayın

Sağdan gelene bakmayıp, yol vermeyip kavşağın içindeyken sağ arkadan yediğin darbe ile kaplumbağa gibi ters döndüğün zaman "ben haklıyım kavşağın içindeydim" dersin olay oracıkta çözülür. Bu kafayla devam et sen. SBM sana acı gerçeği gösterir o zaman.

Sen başka türlü bunu anlamayı kabul etmiyorsun. Sana hayatta başarılar.

• quote:

Sağdan gelene bakmayıp, yol vermeyip kavşağın içindeyken sağ arkadan yediğin darbe ile kaplumbağa gibi ters döndüğün zaman "ben haklıyım kavşağın içindeydim" dersin olay oracıkta çözülür. Bu kafayla devam et sen. SBM sana acı gerçeği gösterir o zaman.

Sen başka türlü bunu anlamayı kabul etmiyorsun. Sana hayatta başarılar.

Gerçekten kişiselleştirmeden samimi olarak böyle mi düşünüyorsun acaba merak ediyorum.

Değil benim arabaya çarpmayı hissetmeden yürümüşlüğüm vardır  

gel bu burada kalmasın forumda exper olarak çalışan üyeler var bir bilen bulalım onlar hakemlik etsin aramızda.

Hocam sorması ayıp aracınız neydi?

Hayhay buyursun eksper bir forum üyesi değerlendirsin durumu. Krokisini de çizelim gösterelim. Doğrusunu söylesin.

Bu arada araç ne Hummer mı? Geçen sene açtığın konudaki subaru ise o kadar büyütülecek bir araç değil o konuda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 28 Ekim 2020; 19:32:39 >
  • quote:

Hayhay buyursun eksper bir forum üyesi değerlendirsin durumu. Krokisini de çizelim gösterelim. Doğrusunu söylesin.

Bu arada araç ne Hummer mı? Geçen sene açtığın konudaki subaru ise o kadar büyütülecek bir araç değil o konuda.

Gayet mantıklı.

Hammer değil. aslında geçen seneki açtığım konuya kadar takip ettiğine göre biliyor olman lazım sefer görev emri ilk çıkacak olan araçlardan kendisi.

10 ton man :)

Yok o kadar takip etmedim. Sadece açtığın konulara baktım subaru legacy nasıl satılır diye yazmışsın onu gördüm.

Mobilden zor oluyor bakmak şimdi bakamayacağım daha derinlemesine. İstersen yazarsın ne olduğunu. Dediğine göre 4x4 orası belli sadece.

• quote:

10 ton man :)

Yok o kadar takip etmedim. Sadece açtığın konulara baktım subaru legacy nasıl satılır diye yazmışsın onu gördüm.

Mobilden zor oluyor bakmak şimdi bakamayacağım daha derinlemesine. İstersen yazarsın ne olduğunu. Dediğine göre 4x4 orası belli sadece.

He bende onu diyecektim burunlu kırmızı manaş.

Bizim diğer meseleyi bırakmayalım.

@Sigorta Eksperi var forumda direkt ilgilenirse eğer

• quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

Ya arkadaş seçmece misiniz hepiniz benim ne anlatmaya çalıştığımı net anladığını idda ediyormusun gerçekten kendi cümlelerin ile takrar edermisin?

Sağ sol fark etmez kavşağın içindeki araca çarparsanız suçlusunuz demektir istisnası geçiş üstünlüğü bulunan polis itfaye ambulans olsa dahi yok.

Tekraren;

kavşağa yaklaşma kuralları kimsenin arabasına refleksine veya keyfine bakmaksızın herkes için genel geçer kuraldır yavaşlayacak duracaksın kontrollü kavşak sana yeşil dahi yanıyor olsa sen yavaşlamak zorundasın bir kamu aracı çıkar önüne patlarsın.

O arada amaç gramer değil anlayacağınız ölçekte vurgulama yapmak koşa koşa dil bilgisi kıtabına sarılacağınıza bir kural sorgulayın

Alıntıları Göster
    Sizin söylediğiniz kavşak içindeki durumlar döner kavşaklarda geçerlidir Döner kavşaklarda geçiş üstünlüğü aksine levha yoksa kavşak içindeki araçlardadır bu olayda döner kavşak yok

• quote:

Orijinalden alıntı: kalekale

Sizin söylediğiniz kavşak içindeki durumlar döner kavşaklarda geçerlidir Döner kavşaklarda geçiş üstünlüğü aksine levha yoksa kavşak içindeki araçlardadır bu olayda döner kavşak yok

Alıntıları Göster

Abi her durumda soldaki vatandaş başka birinin sağına düşmediği sürece yürüyemez resmen paradoks 

Döner kavşakta aksi bir hal durumu mümkün değil ki zaten. ada etrafında dönen adamın önünü kesmek olmaz değil ama büyük zahmet olur gibime geliyor

Bakın meselede kavşağa yaklaşma kuralları gereği yavaşlar durulur o esnada sağdaki yürür ama kaza varsa mesele başka türlü bir hal alıyor kavşağa yaklaşma kurallarına uyulmamış veya ben sağdayım diye evvelden kavşağa giren adamın üzerine sürülemez durup kontrol edilmemiş her iki taraf içinde bu geçerli

Paradoksluk bir durum yok aslında. Sağı boş olan yola devam edecek.

Kavşakta 4 araç birden denk gelirse dönecek olanlar düz gidenlere yol verecek, sağdakine yol verme kuralına dikkat ederek.

Konuya davet ettiğin sigorta eksperi 3 yıldır foruma girmemiş görünüyor.

• quote:

Paradoksluk bir durum yok aslında. Sağı boş olan yola devam edecek.

Kavşakta 4 araç birden denk gelirse dönecek olanlar düz gidenlere yol verecek, sağdakine yol verme kuralına dikkat ederek.

Konuya davet ettiğin sigorta eksperi 3 yıldır foruma girmemiş görünüyor.

senin tarif ettiğin senaryoda herkes kavşağa yaklaşma kurallarına uyup girişte durup kontrolünü yaptığı durumda geçerli... Bu halde kaza olma ihtimali zaten düşük kaçırdığın nokta bu.

Sigorta experi tanıdığımız bir o vardı eskilerden senin varsa bildiğin onu hakem tutalım.

Birebir bahsettiğimiz olay örneği;

https://forum.donanimhaber.com/kontrolsuz-kavsak-kazasi-tahmini-kusur-orani--116914084

Kusur %100 sağdan gelene yol vermeyene verilmiş.

Hatta benim dediğim "sağ arka çamurluğuna vurup da kaplumbağa gibi dönersin" tabiri şeklinde olan kaza için de yazmış bir arkadaş aynı konuda.

Kontrolsüz kavşakta kaza

Yeterince açıklayıcı olmuştur umarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 30 Ekim 2020; 11:34:32 >

• quote:

Birebir bahsettiğimiz olay örneği;

https://forum.donanimhaber.com/kontrolsuz-kavsak-kazasi-tahmini-kusur-orani--116914084

Kusur %100 sağdan gelene yol vermeyene verilmiş.

Hatta benim dediğim "sağ arka çamurluğuna vurup da kaplumbağa gibi dönersin" tabiri şeklinde olan kaza için de yazmış bir arkadaş aynı konuda.

Kontrolsüz kavşakta kaza

Yeterince açıklayıcı olmuştur umarım.

Sen okudunmu alıntıyı??

Sağ arkadan çarpıyor hemde tali yoldan geliyor

Bakın burası çokomelli;

Sağdan kavşağa girene yol ver tabelası asılmışKontrolsüz kavşakta kaza 

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.