Şimdi Ara

KONSANTRASYON ARTTIRMA YÖNTEMLERİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
6
Favori
49.432
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bazı konularda konsantrasyaon sorunu yaşıyorum
    örneğin ders çalışırken 1 saat gibi bi süreden sonra dikkatim dagılıyo ve toparlayamıyorum
    veya kitap okurken 10-15 sayfa sonra bırakıyorum
    ciddi şekilde zorluk yaşıyorum
    bana tavsiye verebilir misiniz?

• ders çalışırken bir saatten fazla aralıksız çalışman zaten sağlıklı değil. bunun sebebi ise fizyolojik. kısa süreli hafızana çok şey yüklersen bunları uzun süreli hafızana atman zorlaşır. arada gerçekleşen fizyolojik reaksiyonların gerçekleşmesi için zaman tanımalısın beynine. o yüzden 45-50 dakikada bir 10 dakikalık ara vermek öürenme açısından iyidir (tabi çok fazla bilgi yüklemesi yapmayan bir konuya çalışıyorsan o ayrı)

kitap okurken sıkılıyorsan muhtemelen zevk almıyorsundur . şaka bir yana eğer bu sorundan çok mustarip isen bir psikiatriste görünmende fayda var çünkü sorun beyninde olabilir. benim kardeşimde de vardı aynı sorun. bir süre tedavi gördü ama ne yazık ki fahiş fiyatlar yüzünden devam edemedi. yine de az da olsa bir ilerleme var.

ben lisedeyken başarının sırrı diye bir kitap okumuştum sanırım. o kitapta bu gibi sorunlar için öneriler vardı galiba. işine yarayabilir belki.

• Selamlar,

Konsantrasyon sorunun eğer "bazı konularda" ise sebep o konulara karşı ilgisizliğin olmalı.

Kitap okumak ilgini çekmeyebilir, ders çalışmayı zaten %99 sevmez.

Psikiatristlik bir durum oladuğunu sanmıyorum,

Psikoloğa gidebilirsin....
  • haklısınız aslında temel sorun ilgisizlik
    su an okudugum kitap beklediğim kadar sürükleyici cıkmadı yarım bırakmak istemediğim içinde devam ediyorum
    derslerle ilgili bişey diyemicem cünkü kendimi bildim bileli böyleyim
  • konsantrasyon sağlamak için kullanılan ilaçlar da var bildiğim kadarıyla.
  • Konsantrasyon artırıcı olduğuna inanılan bir oyun tavsiye edeyim ben. Yoğunlaşma süresini uzatır bir tür egzersiz haline getirirsen bunu derslerine de yansıtabilirsin. Ancak senin çaban gerek. Oyunun işe yaradığına inanman gerek ayrıca.

http://rapidshare.de/files/14869680/WordSearch.exe.html
  • bu nasıl bi oyun
    amaç ne
    bu arada herkese teşekkür ederim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sanctus Diavolos

bu nasıl bi oyun
    amaç ne
    bu arada herkese teşekkür ederim

Hani şu bildiğimiz oyunlardan. Adı konsantrasyon oyunu diye de geçiyor. Kelimeleri arayıp buluyorsun. Arama sürecinde bir yoğunlaşma yaşıyorsun. Bu tür bir yoğunlaşma sen kelimeyi bulana kadar devam ediyor. Günde yarım saat bir saat arası bu oyundan oyna. Alışkanlık edin. Sonra derslerine çalışırken de derslere yoğunlaşmak sana zor gelmez. Çünkü beyin alışkındır artık konsantre olmaya. Kendi kelimelerini de ekleyebilirsin. Sana tavsiyem büyük tabloda oynaman.

KONSANTRASYON ARTTIRMA YÖNTEMLERİ

• sağol trackfind
    bu oyunun bu kadar faydalı oldugunu bilseydim daha öncede oynardım
    benim için sadece vaikt geçirmelik bi şeydi bu oyun
  • bence bir işe yaramaz, boşa zaman kaybı
  • konsantrasyon problemi bende de var en ilgi duyduğum seylerde bile tam bir odaklanma olmuyor
    diğerlerinde iise şiddetli bir dikkat dağınıklığı problemim var bi yolunu bulup kurtulmak lazım
  • quote:

Orjinalden alıntı: 555_53_78

konsantrasyon problemi bende de var en ilgi duyduğum seylerde bile tam bir odaklanma olmuyor
    diğerlerinde iise şiddetli bir dikkat dağınıklığı problemim var bi yolunu bulup kurtulmak lazım

bende uzun zamandır var artık katlanılmaz olmaya başladı
    hadi dersi gectim pek kimse ders çalışmayı sevmez zaten ama ben kitap bile okuyamıyorum
  • Ben de satrancın önemli bir konsantrasyon ve bellek antrenörü olduğunu okumuştum. Brejnev gibi 90'lık pekçok çok devlet başkanının zihnini satranç ile uyanık tutmuşlar.
    Bununla beraber damar tıkanıklığı (kolesterol gibi) hastalıkları ile de dikkat dağılabiliyormuş.

Adil Maviş diye bir adam, konsantrasyonunuzu artırıyorum sloganıyla yola çıkınca telefon açtım. seansına 360 YTL istediğini ve en az iki kişi katılmam gerektiğini söyledi (vazgeçtim).

Sizlerin konsantrasyonu artırmak için bildiğiniz yollar var mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: belirsizlik

Ben de satrancın önemli bir konsantrasyon ve bellek antrenörü olduğunu okumuştum. Brejnev gibi 90'lık pekçok çok devlet başkanının zihnini satranç ile uyanık tutmuşlar.
    Bununla beraber damar tıkanıklığı (kolesterol gibi) hastalıkları ile de dikkat dağılabiliyormuş.

Adil Maviş diye bir adam, konsantrasyonunuzu artırıyorum sloganıyla yola çıkınca telefon açtım. seansına 360 YTL istediğini ve en az iki kişi katılmam gerektiğini söyledi (vazgeçtim).

Sizlerin konsantrasyonu artırmak için bildiğiniz yollar var mı?

aslında haklısın satranç iyi bi yöntem olabilir çünkü insan satranç oynarken sadece oyuna konsantre oluyor
    denemek lazım,hatta bilgisayara satranç oyunun yüklemekte iyi olabilir

• quote:

Orjinalden alıntı: Sanctus Diavolos

quote:

Orjinalden alıntı: 555_53_78

konsantrasyon problemi bende de var en ilgi duyduğum seylerde bile tam bir odaklanma olmuyor

bende uzun zamandır var artık katlanılmaz olmaya başladı
    hadi dersi gectim pek kimse ders çalışmayı sevmez zaten ama ben kitap bile okuyamıyorum
    aynen arkadaşım aslında hafızam çok iyi dikkatimi toplayabilsem çok iileri gideceğim derslerim ve diğer konularda
    ama ne mümkün
  • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu dernekleri var. Her ilde yoktur belki ancak Ankara'da olduğunu biliyorum.
    Ne yazık ki dikkat eksikliği çoğunlukla kişinin kapasitesini kullanamamasına sebep olan ciddi bir rahatsızlık.
    Kızım bir türlü derslerinde başarılı olamıyordu, tv hariç dikkatini hiçbir şeyde yoğunlaştıramıyordu. Anlama güçlüğü, anlatma güçlü çekiyordu. Ciddi bir şekilde çocuğun zekasında sorun olduğunu düşündüm. Psikiyatr'a gittik, psikoloğa da bir sevk yapıldı yeniden psikiyatra derken, çocuğun üstün zekalı olduğu ancak dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu bulunduğu teşhisi kondu.

Tofranil isminde bir ilaç verildi. Prospektüsüne bakarsanız dikkat eksikliğiyle ilgili hiçbir şey yok ancak kişide bir sakinlik uyuşukluk hali yaratıyor.
    Faydası oldu mu ilacın? HAYIR... hala hiçbir şeye odaklanamıyor kendisini de Einstein'ın da bir yaşa kadar geri zekalı zannedildiği sonradan açıldığı hikayesine kaptırmış öyle avunuyor.

Derneğe götürsek faydası olacağını tahmin ediyorum.

Dikkat eksikliği ve tedavisinde kullanılan bir ilacın bağımlılık yapıp yapmadığıyla ilgili Hürriyette bir yazı çıkmıştı. Amerikadaki bazı okullarda daha okulun kapısında hemşire her öğrencinin ağzına bir hap atarmış. 'İ' harfiyle başlayan bir ilaçtı, şimdi hatırlayamıyorum adını. (ne ala memleket)

• quote:

Orjinalden alıntı: su*fi

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu dernekleri var. Her ilde yoktur belki ancak Ankara'da olduğunu biliyorum.
    Ne yazık ki dikkat eksikliği çoğunlukla kişinin kapasitesini kullanamamasına sebep olan ciddi bir rahatsızlık.
    Kızım bir türlü derslerinde başarılı olamıyordu, tv hariç dikkatini hiçbir şeyde yoğunlaştıramıyordu. Anlama güçlüğü, anlatma güçlü çekiyordu. Ciddi bir şekilde çocuğun zekasında sorun olduğunu düşündüm. Psikiyatr'a gittik, psikoloğa da bir sevk yapıldı yeniden psikiyatra derken, çocuğun üstün zekalı olduğu ancak dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu bulunduğu teşhisi kondu.

Tofranil isminde bir ilaç verildi. Prospektüsüne bakarsanız dikkat eksikliğiyle ilgili hiçbir şey yok ancak kişide bir sakinlik uyuşukluk hali yaratıyor.
    Faydası oldu mu ilacın? HAYIR... hala hiçbir şeye odaklanamıyor kendisini de Einstein'ın da bir yaşa kadar geri zekalı zannedildiği sonradan açıldığı hikayesine kaptırmış öyle avunuyor.

Derneğe götürsek faydası olacağını tahmin ediyorum.

Dikkat eksikliği ve tedavisinde kullanılan bir ilacın bağımlılık yapıp yapmadığıyla ilgili Hürriyette bir yazı çıkmıştı. Amerikadaki bazı okullarda daha okulun kapısında hemşire her öğrencinin ağzına bir hap atarmış. 'İ' harfiyle başlayan bir ilaçtı, şimdi hatırlayamıyorum adını. (ne ala memleket)

isterük
    o ilacı n adını isterük

• DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

- Çoğunlukla elleri ayakları kıpır kıpırdır ve oturduğu yerde kıpırdanıp durur.

- Çoğu zaman hareket halindedir ve bir motor tarafından sürülüyormuşçasına koşuşturur durur, yükseklere tırmanır.

- Oturması istendiğinde, oturduğu yerde bir müddet kalmakta güçlük çeker.

- Dikkati konu dışı uyaranlarla çabuk dağılır.

- Zihinsel çabayı gerektiren ders dinleme, ders çalışma, okuma ve yazma görevlerinden kaçar.

- Ödevlerde ve sınavlarda dikkatsizce hatalar yapar.

- Sabırsızdır, sırasını beklemekte güçlük geçer

- Kendisiyle konuşulduğunda sanki dinlemiyormuş izlemini verir.

- Sakin ve gürültüsüz biçimde oynamakta zorluk çeker

- Verilen yönerge ve ödevleri yapmakta zorlanır, bu işi tamamlamadan diğerine geçer

- Çok konuşur, sık sık başkalarının sözünü keser ve lafa girer.

- Çabuk unutur, sık eşya kaybeder.

- Çoğu zaman sonuçlarını düşünmeden tehlikeli işlere girişir.

pedam.com'dan alıntıdır.

İlacı buldum, 'i' ile başlamıyormuş ikinci harfi 'i' imiş. RİTALİN. Ancak bildiğim kadarıyla yeşil reçeteli bir ilaç. Yani bu ilaca ulaşmak için psikiyatr'a gitmek şart. Tabii çok yakınınız bir eczacı değilse ve yeşil reçeteli bir ilacı reçetesiz satmanın sonuçlarını göze alabiliyorsa.

• quote:

Orjinalden alıntı: su*fi

DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

- Çoğunlukla elleri ayakları kıpır kıpırdır ve oturduğu yerde kıpırdanıp durur.

- Çoğu zaman hareket halindedir ve bir motor tarafından sürülüyormuşçasına koşuşturur durur, yükseklere tırmanır.

- Oturması istendiğinde, oturduğu yerde bir müddet kalmakta güçlük çeker.

- Dikkati konu dışı uyaranlarla çabuk dağılır.

- Zihinsel çabayı gerektiren ders dinleme, ders çalışma, okuma ve yazma görevlerinden kaçar.

- Ödevlerde ve sınavlarda dikkatsizce hatalar yapar.

- Sabırsızdır, sırasını beklemekte güçlük geçer

- Kendisiyle konuşulduğunda sanki dinlemiyormuş izlemini verir.

- Sakin ve gürültüsüz biçimde oynamakta zorluk çeker

- Verilen yönerge ve ödevleri yapmakta zorlanır, bu işi tamamlamadan diğerine geçer

- Çok konuşur, sık sık başkalarının sözünü keser ve lafa girer.

- Çabuk unutur, sık eşya kaybeder.

- Çoğu zaman sonuçlarını düşünmeden tehlikeli işlere girişir.

pedam.com'dan alıntıdır.

İlacı buldum, 'i' ile başlamıyormuş ikinci harfi 'i' imiş. RİTALİN. Ancak bildiğim kadarıyla yeşil reçeteli bir ilaç. Yani bu ilaca ulaşmak için psikiyatr'a gitmek şart. Tabii çok yakınınız bir eczacı değilse ve yeşil reçeteli bir ilacı reçetesiz satmanın sonuçlarını göze alabiliyorsa.

başkalarınnın sözünü kesmek eşya kaybetmek dışında hayatımı anlattın diyebilirim

• bakalım bugün kendi kendime verdiğim bazı kararları uygulamaya çalışacagım
    kararlarımı yaptıklarımı ve işe yarayıp yaramadıgını akşam burada yazarım
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.