Şimdi Ara

kondansatörler şişerse!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, EP-8KHA+ (kt266a) anakartta işlemcinin çevresinde bulunan mosfetlerin yakınındaki kondansatörlerde sızıntı ile birlikte şişme gözlemledim. Bu durumun oc ile açığa çıkan ısıdan ve voltaj dengesizliğinden kaynaklandığını zannediyorum (her ne kadar kasam buz gibi olsada). Gerçi fazladan verilmiş 0.5 v un mevcut ısı değerlerinde uzun süre kullanımlarda bile bu denli yıpranmaya sebep olabileceğini düşünmüyordum. Mevcut durum ile alakalı yorumlarınızı bekliyorum.....

İşlemcim +0.5 v altında; idle durumunda 32-35, load durumunda 42-45 derece oluyor. (kasa sıcaklığı 23-26 derecelerde dolaşıyor) Kullandığım fsb hızı şuan için 180 mhz.

Bu arada eklemeden geçemeyeceğim bu anakartta max 133 mhz lik işlemciler kullanılıyor frekansı 200 mhz e kadar arttırmak mümkünse de pci, agp, v.s..... kiliti yada herhangi bir böleni olmadığından frekans arttırımları direk bu bağlantı noktalarını da etkiliyor. Psu ma gelince modifiye edilmiş markasız bir 300 watt psu kullanıyorum lakin doğru çıkış değerlerini elde ettiğimden eminim, bizzat ölçümlerim sorunun psu dan kaynaklanmadığını kanıtlıyor.

Biraz dağınık oldu aklıma gelenleri hemen yazdım lakin takdir edersiniz ki bu saatte ağrıyan bir baş ile ancak bu kadar yazılabiliyor. Yorumlarınızı bekliyorum...

Saygılar....

• benimkide bu nedenle reset atıyor olabilirmi?
  • bazı anakartlarda cpu sogutmanın hava çıkışı cpuyu besleyen kondansatorlere denk geliyor ve kondansatorler sürekli sıcak hava ile karşılaştıgı için kısa süre içersinde sızıntıya ve şişmeye başlıyorlar.bazı üreticiler çok kaliteli kondansator kullanıyor.bu durumu böyle telafi ediyorlar.
  • 2 kez kondansatörlerim yandı ve değişmek için garantiye götürmek zorunda kaldım.bu konuda tecrübeliyim diyebilirim.
    epox 8rda+ 1.1 de bu sorunu iki kez yaşadım.

2 sene amd2100+'ü hiç bir şekilde o/c'siz kullanmama rağmen kondansatörler iki kez bu işlemciyi kullanırken yandı.
    kondansatörlerin amacı anakarta gelebilecek voltaj yükselmelerinde koruyucu rol üstlenmek.içerisinde özel bir sıvı var ve bu sıvı yaklaşık 70-80 dereceye kadar dayanıklı.benim cpu max 55 derece görüyordu.teknik servisin bana dediği nedenler

--makinenin sürekli açık kalması
    (1 senedir hiç kapatmıyorum.elektrik kesintileri ve şehir dışı seyahatlerim hariç)
    --ani voltaj dalgalanmaları ve elektrik kesintileri gibi voltajla ilgili sorunlar..

bu iki nedende bütünleşik olarak sonuç olabilir.
    ancak kondansatör şişmelerinı ben sıcaklığa bağlamıyorum.dediğim gibi içindeki sıvı 70-80 dereceye kadar dayanabiliyor..

Senin makinene ne olur?
    kondansatörler şişmişse,inmesini bekleyemezsin.
    kondansatörlerden 1 yada daha fazlası iflas ettiği zaman bilgisayarın açılır ancak ekrana hiç bir şey gelmez ve bip seslerini duyup durursun.
    ancak içindeki sıvı ile patlarsa
    bunu iyiki yaşamadım ama vereceği zarar daha büyük olabilir

garanti ne yapıyor?
    kondansatörlerin tanesi 10bin lira falan bilen biri için değiştirmek max 30 dakika 1 saati alır.
    mascom bu işi 5-7günde gönderip yolluyorlar.zaten garanti takibi 15 güne yayıldığı için 1 günde yollamak zorunda değiller.

benim tavsiyem aldığın yere yada yetkili servise bir götürmen.
    benimkilerde şişiyordur sanırım yine.garanti bitti bu sefer ancak mascomdaki yetkililer bir kez daha yani 3. kez olursa bu sefer anakartı komple yenileriz güvencesini verdiler içim rahat .

• kondansatorler yük depolarlar.amacları voltajı dengelemek yada düzeltmek degildir.elektrolitik sıvı aşırı sıcaklıga uzun süre maruz kaldıgında sızma yapar.çünkü kondansatorsun içbasıncı yükselir.kuru kondansatorler bu tür sızma yapmazlar ama pahalıdırlar.bu nedenle üreticiler kullanmak istemez.anakartlardaki 2200-10000 uF kondansatorler yaklaşık 1-5 milyon TL arası deişen fiyatlardadırlar.
  • Drift.....

Senin makinenin bu nedenle reset atacağını sanmıyorum. Çünkü benim makinede hali hazır durumda şu ana kadar reset, kilitlenme, v.s. gibi herhangi bir problemle karşılaşmadım.

Dracul....

İşlemci fanının sıcak havayı doğrudan kapasitörlere ilettiğini göz önüne alarak tam üstlerine 12 cm lik 12v ve 0.8 amp harici beslemeyle çalışan üç yapraklı bir amfi fanı koymuştum. (ki bu fanın verimi inanamayacağınız kadar yüksek, havayı sadece üflemiyor yüksek basınçla beraber itiyor neredeyse kendi kendine uçacak) Dolayısıyla direk sıcak havanın kapasitörlere isabeti sonucu bu durumla karşı karşıya kalmaları bana pek de yüksek ihtimalli bir neden gibi görünmedi...

Nitrogliserin...

Benzer durum karşısında yaşadıklarını yazmışsız teşekkür ederim. Mascom'un teknik servisiyle irtibata geçme fikri bana pekde sıcak bir fikir gibi gelmemişti (sonuçta garantisi dolalı 3 sene olmuş eski bir karta sahibim) lakin yazdıklarından sonra denemeye değer gibi görünüyor.

• Biraz önce Mascom'un online destek hattıyla irtibata geçtim. Sonuç olarak beni İzmir teknik servisine yönlendirdiler. Çözümsüzüm herhalde....
  • nerde oturuyorsunki?
  • izmir ne oldu :)
  • sorduğum sorulara doyurucu cevap alamadığım için öyle yazdım galiba yalnış anladın
  • e götürüver işte niye çözümsüz olcaksın
  • ilk defa duydum ve çok şaşırdım.demekki sıcaklık nelere kadir .
  • Şişmesinin bir nedeni de voltajın yüksek gelmesi olabilir. Birkeresinde 12V luk kapasitöre 22V bağlayan arkadaşımızın yanındayım, valla 10 saniye içinde şişip ve patlamıştı, bomba gibi ses çıkarmıştı
  • condanstorler iki nedenle siserler 1 cisi yanlis voltaj 2 hatali uretim sonucu icindeki kimyevi maddenin kurumasi denebilir,aslinda sisen kondanstorler gorev yaparlar ,yanliz tam kapasite calismadiklari icin sinyal dogrultmalarida saglikli olmaz,bu olay devredeki diger ayni yolu kullanan bilesenlerede zamanla zarar verir,
    anakartlar uc yollu oldugu icin tamirleride zordur,basit bi kondanstor direnc degistirmek bile bazen anakartti komple degistirmenize sebep olabilir,
  • quote:

Orjinalden alıntı: Nitrogliserin

e götürüver işte niye çözümsüz olcaksın

Çünkü benim sorduğum sorular kesin olarak yanıtlanmadı, hep getirin görelim şeklindeydi (benim beklediğim açıkçası bu değildi) benim kartı götürmeme gerek yok zaten kapasitörleri kendim değiştirebilirim onun için böle yazdım

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pratik Elektronik
    Mehmet Ali SÜZER

Kondansatörü bir miktar elektrik yükü depo edebilen elektronik devre elemanı olarak tarif edebiliriz. İki iletken levha arasına konulmuş ince bir yalıtkandan oluşur. Kondansatör şarj edildiğinde iletken levhalardan biri pozitif diğeri ise negatif olarak yüklenir. Bir kondansatörün (kapasitör) kapasitesi levhaların yüzeylerinin genişliğin, iki levha arasındaki uzaklığa ve bu iki levha arasında kullanılan yalıtkan maddenin dielektrik sabitine bağlıdır. Kondansatörler sabit ve ayarlı olarak iki ana başlık altında toplanır.

Sabit kondansatörler değeri sonradan değiştirilemeyen kondansatörlere denir. Sabit kondansatörler, yapılarında kullanılan dielektrik maddenin cinsine göre (mika, seramik, kağıt, elektrolitik, tantal gibi) değişik şekilde isimlendirilirler. Bu tür kondansatörler mutlaka doğru gerilim ile çalıştırılmalıdırlar. Ters gerilim iletken levhaların arasına konulan yalıtkan oksit filmi bozar. Ters polarlama ile oluşan gaz basıncı kondansatörün patlamasına neden olur. Yüksek sızıntı akımları vardır, çevredeki yüksek ısıdan dolayı kurudukları için ömürleri kısadır.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi f@Zus -- 23 Aralık 2004, 22:15:26 >

• valla sen bilirsin artık
  • Bazı anakart üreticilerin maliyeti düşürmek için ucuz ve düşük kondansitörleri kullandıklarını duymuştum genelde onlarda bu tür sorunlar yaşanıyordu.Mesela yanlış hatırlamıyorsam Gigabyte(marka farklı olabilir) giriş seviyesinde ki bir modelinde bunları kullanmıştı.Sonra o kartlar da da oc olamdığı halde zamanla bu olay baş göstermişti.Daha sonra Gigabyte bu kartları toplattmıştı.Tabi bu olay fi tarihinde gerçekleşmişti.
  • benim kartımında yaklaşık "fi" tarihinde imal edilmiş sayabiliriz
  • Şişince makina acılmaz acılısta kalır yada acılıp resetleme yapar kendi kendine...
  • Sanırım o dediğin ileriki safhalarda gerçekleşiyor, çünkü kondansatörlerim şişmelerine rağmen zorunlu olmadıkça bilgisayarımı kapatmıyorum (3 gündür)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.