Şimdi Ara

Kondansatör Değeri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16
Cevap
0
Favori
592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 6 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 5
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 6
  • Ortalama Mesaj Aralığı 11 saat 7 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • kankixx123 (6 mesaj) Sozuak (4 mesaj) FISION (4 mesaj) BARIŞ55 (1 mesaj) ipli jeton (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (2 mesaj) Mobil (6 mesaj) Mini (1 mesaj)
  • @
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    551 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Selamın aleyküm arkadaşlar. TDA 2005 amfi devresi yapıyordum. Malzeme listesinde 0.1 uF yazıyor. Ben de elektrolitik kondansatör almıştım. Fakat devreye baktığımda kutupsuz gözüküyor. Kutupsuz değeri de 100 nF oluyor. Hangisini takmalıyım? Elimde elektrolitik var onu kullansam sıkıntı olur mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |

Kutupsuz olanı takmalısın. Kutuplu olan ses sinyalinin artı ve eksi alternanslarında farklı tepki verir. Bu da ses için iyi olmaz. Ayrıca elektrolitiklerin zamanla kapasitesini yitirmesi durumu var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 15 Şubat 2015; 13:14:22 >
    |
    |
    kankixx123 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Teşekkürler

|
    |
    Bahsedilenler: AdmGdk
    Ben yaptığım ampli devresinin girişine 6.3 v 4700uf kondansatör koydum.Ampli 1 HZ frekansı bile veriyor. Çok derin basslar , kaliteli tiz sesler alıyorum benim amacım çok düşük frekansları duymak olduğu için yüksek kapasite kullandım.Kutuplu kondansatör ses sinyalini bozmaz, sedece müzikteki düşük frekansları verir.Bu ampliden sonra 5 sene önce aldığım oto amplinin sesini hiç beğenmedim
    |
    |
  • Yüzbaşı
    551 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Bende onu soracaktım. Elimde 3 tane 100nf kondansatör var. 10luk paket olarak da 0.1uf var. Devrede 5 tane malzeme kullanıldığı için üçünü 100nf ikisini 0.1uf yaptım sorun olur mu?

|
    |
    Bahsedilenler: AdmGdk, mert.gur.165
    |
    |
  • Yüzbaşı
    551 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Sorun çıkmaması için soruyorum zaten :》. Deneyenbilirim ama bana bir entegreye mâl olbilir. Neyse devreye sigorta eklemesi yapayım bari...

|
    |

O ampli devresi ile değil 1 Hz yi 20 Hz yi hoparlörden alın dişimi kırarım. 20 Hz yi bile alabilmek için devasa bobinli büyük diyaframlı hoparlör gerekir. Evde amatör bütçe ile bu mümkün değil o nedenle ne kendinizi ne de başkalarını yanıltmayın.

Kullanılan kondansatörler kullanıldıkları yere göre değişik görevler üstlenirler. 0.1 mikrofarad yani 100 nF kondansatörler besleme ile toprak hattı arasına tercihen 1000-2200 mikrofarada elko ile paralel konur amacı besleme hattındaki parazitik sinyalleri toprağa kısadevre edip çıkışa yükseltilerek ulaşmasını engellemek.Benzer şekilde çıkışta da radyo yayınlarını bastırıp devreye vermesin (uzun hoparlör hatları radyo anteni gibi sinyalleri toplar) hoparlöre seri bobin ve çıkışta boucherot hücresi denilen istenmeyen osilasyonları yok eden çıkış ile toprak hattı arasına seri bağlı RC elemanları konur.

Bir amplifikatör devresinin iyi olması devrede sinyal yollarındaki kondansatör sayısının azlığı ve giriş çıkış kuplajının DC dediğimiz direkt bağlanması ile elde edilir. Besleme hatlarında istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Kondansatörler değerleri frekans ile değişen elemanlardır ve ses sinyali üzerine binen çok farklı frekans değerlerini birbirlerinden farklı sürelerde geçiriz faz kaymalarına yol açtığından tasarımlarda minimal kullanılır tabi ses sinyalinin yollarından bahsediyorum.

• Teğmen
    165 Mesaj

Hoparlörden alıyorum zaten 30 cm 0.5 ohm tüp bass var.Yaptığım ampli ile bunu öttürüyorum.Hoparlör 1 , 5 , 10 , 20 Hz sesleri rahat veriyor, wooferın hareketini görüyorum çok fena esniyor 16 Hz frekansta oda ciddi bir şekilde sallanıyor.Denemeleri 20 - 30 Hz müziklerle yapıyorum titreşimden insanın içi titriyor.Üstüne üstlük ampli mono tüm frekansları woofera veriyorum ve ona paralel kondansatörle bağlı bir tweeter.Amatör bütçe deyip geçmeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FISION -- 16 Şubat 2015; 2:19:19 >
    |
    |
    Sozuak kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2680 Mesaj
    Hoparlör titrese de duyamazsınız, Dalgaboyu ile o dalgaboyunu yaymaya yarayan boyut arasında bir ilişki var araştırmanızı tavsiye ederim. 20 Hz civarına inebilmek için 30 cm değil daha büyük hoparlör ve buzdolabı kadar kabin gerekir.
    |
    |
    20Hz'e inmek zor iş değil. Aktif crossoverle yapılabiliyor ama tam ses dalgası yakalanamıyor. En ideali 35-100Hz arası. Tabii dediğiniz doğru. Tam 20Hz'i almak için büyük bir hoparlör şart ama buzdolabı kadar kabin felan biraz fazla...

|
    |
    Simdi bakin hoparlorun titremesi onun o sesi verebildigini gostermez. Ayrica onemli olan nokta dexiginiz frekanslara inen yada cikan cihazlarin o frekanslari olmasi gereken degerin ne kadari oraninda verdigidir. Ornegin frekans spektrumunda 1 birim seviyesi olan sinyali veriyor dediginiz hoparlor olmasi gereken degerin -3 dB oraninda veriyorsa en az olmasi gerekenin yarisi demektir o da hifi dedigimiz gercek ses reproduksiyonunda zayifliktir. Yani siz o sesi gercek seviyesi de duyamiyorsunuz demektir. Bu da muzik yayininda gercegi ile reproduksiyonu arasinda buyuk fark demek. Yani siz bu durumda ki genelde bu araligi verdigini iddia eden sistemler ( ampliler isleyebilir ama hoparlorler isleyemez) uygun boyutta degilse dogru sonuc vermezler.

Dediklerinizin hepsi doğru ama benim oda küçük 2 m2 düşük frekanslara cevap veriyor bir de hoparlör 30 cm olunca 10 - 20 hz arası sesleri duyamam ama hissediyorum , salona geçince aynı olay olmuyor frekans cevabı değişiyor , zaten frekans düştükçe hoparlörün verdiği dB kayıplarını ses potunu artırarak telafi ediyorum bunda sorun yok.
    |
    |
    Sozuak kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2680 Mesaj
    Hala anlamamışsınız benim bahsettiğim kayıplar toplam kayıp değil belli bir müzik yayınının içindeki belli frekansların spektrumdaki orijinal güç dağılımına göre farklı güç dağılımına giderek orijinal kaynaktan uzaklaşması. Bu iş o kadar basit ve ucuz olsaydı insanlar AUDIOPHILY denilen alanda tonlarla para dokmek yerine sizdeki gibi 2 m2 alana ucuz anfi hoparlör koyup dinlerlerdi. Bu iş için ev parası bağlanıyor o duymasam da hissesiyorum dediğiniz 20 Hz yi duyabilmek-alabilmek adına. Neyse ben bu iş bu kadar basit değil bilin istedim ama inatla ben yapıyorum diyorsunuz başkalarını yanıltıyorsunuz elinizde bu iş için herhangi bir ölçüm cihazı varmı en basitinden spektral güçlerin eşit olduğu test amaçlı gürültü kaynağı ve kalibre edilmiş bir spektrum analizörü felan. Pek sanmıyorum ama siz kendinizi kandırıyorsunuz bari başkalarını da yanıltmayın lütfen.
    |
    |

Orijinalden alıntı: Sozuak

0.1 mikrofarad ile 100 nanofarad aynı değer zaten.

O ampli devresi ile değil 1 Hz yi 20 Hz yi hoparlörden alın dişimi kırarım. 20 Hz yi bile alabilmek için devasa bobinli büyük diyaframlı hoparlör gerekir. Evde amatör bütçe ile bu mümkün değil o nedenle ne kendinizi ne de başkalarını yanıltmayın.

Kullanılan kondansatörler kullanıldıkları yere göre değişik görevler üstlenirler. 0.1 mikrofarad yani 100 nF kondansatörler besleme ile toprak hattı arasına tercihen 1000-2200 mikrofarada elko ile paralel konur amacı besleme hattındaki parazitik sinyalleri toprağa kısadevre edip çıkışa yükseltilerek ulaşmasını engellemek.Benzer şekilde çıkışta da radyo yayınlarını bastırıp devreye vermesin (uzun hoparlör hatları radyo anteni gibi sinyalleri toplar) hoparlöre seri bobin ve çıkışta boucherot hücresi denilen istenmeyen osilasyonları yok eden çıkış ile toprak hattı arasına seri bağlı RC elemanları konur.

Bir amplifikatör devresinin iyi olması devrede sinyal yollarındaki kondansatör sayısının azlığı ve giriş çıkış kuplajının DC dediğimiz direkt bağlanması ile elde edilir. Besleme hatlarında istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Kondansatörler değerleri frekans ile değişen elemanlardır ve ses sinyali üzerine binen çok farklı frekans değerlerini birbirlerinden farklı sürelerde geçiriz faz kaymalarına yol açtığından tasarımlarda minimal kullanılır tabi ses sinyalinin yollarından bahsediyorum.

Elektronik böyle öğrenilir işte.
    |
    |

• Yüzbaşı
    551 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Brn zaten TDA 2050 ile 20Hz'lik bir ses beklemiyorum. Zaten amacım da bu değil. Çok profesyonel birşey olmadığını biliyorum. Sadece CENTER için kullanacağım. STK serisi ile profesyonel bir devre de yapabilirdim ama center için gereksiz buldum. Sizin dediğiniz hazır transistör devrelerden 10 kat daha iyi ses verebileceğini biliyorum hiç değilse. Tamam mosfet jfet devreler de iyi ses veriyor ama şu sitedeki 10 kişiden en az 8'i STK der. Haa BJT dersek o biraz daha yakın bir sese sahip. Ayrıca bu konu ile 20Hz arasında ne ilişki var onu sormak lazım. Yani bu konu kondansatör değerinden 20Hz'ye nasıl geldi? Ben ses kalitesi nasıl diye sormadım. Kondansatörde bir sıkıntı olur mu diye sordum. Bizde biliyoruz 0.1uF'nin 100nF olduğunu. Zaten devre çalışmadı. Lütfen sadece konu ile ilgili konuşalım olur mu? Yararlı bilgi vermiyorsunuz...

Saygılar...

|
    |
    Bahsedilenler: Sozuak
Reklamlar
kripto para haberleri
SEO
Sohbet
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,531
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.