Şimdi Ara

Komünizm ve Liberalizme Neden Alternatif Yapılamadı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
0
Favori
951
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki

Komünizm ve Liberalizme Neden Alternatif Yapılamadı

(En Son Oy Tarihi: 12.4.2022)
Giriş

reenkarnasyon'nun hiç önemi yok bence ateizm açısından baksak bile dünyada sürekli bir devirdaim var biri geliyor biri gidiyor önceki hayatımızı hatırlamıyor olmamız çok mu önemli? sonuçta aynı mahsülün ürünleriyiz ne ektiysek, dünyaya farklı biri olarak gelsek de onu biçeceğiz. ama yok o zengin olacak başkalarının sırtından geçinecek zengin olamayacaksın kardeşim ben sana işin gerçeğini söyleyeyim biraz istatistik bilgin varsa yüzde kaç ihtimalin var sen de görürsün tabii sen başkasın ama onu unutmuşum  tam hatırlamıyorum şöyle bir söz vardı çembere aldığın düşmana küçük bir çıkış bırak ki kaçıp gidebileceğini sansın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mobidik

Zaten kendine hizmet aslında dolaylı yoldan başkalarına da hizmettir. Büyük pencereden bakıldığı zaman, aynı zamanda başkalarına hizmet de bir dolaylı kendine hizmet şeklidir.

Kapitalizmin çökmemesinin nedeni, sürecin çok uzun olmasıdır. Diğer taraftan da kendine hizmet sistemi de galip gelebilme şansına sahiptir. Ancak günümüzde tabanını güçlendirecek şekilde bir kendine hizmet sistemi her ülkede yok. Sistemin düzgün işlediği dediğiniz ülkelerde kendine hizmet daha çok kendine kazanma zemini hazırlıyor. Kendine hizmetin başarılı olması için, piramitin tepesinden aşağıya doğru kademe kademe yayılan bir gelir dağılımı ve geçim standardı da olmalı. Çünkü piramit ancak bu şekilde büyüye büyüye tüm sistemi tamamen eline geçirebilir. Eğer gelir dağılımı arasındaki uçurum büyüyorsa, burada kendine hizmet sistemi kendi varlığını tüketmeye yüz tutar. Ancak bunu en tepedekiler her zaman iyice hesaplayarak durumu idare edemez. Çünkü yukarı kademeler de birbirleriyle rekabet halindedirler.

Olaya öyküsel yönden bakarsak da, en tepeye deccal geçip, tüm sistemi ele geçirmek isteyecektir diye anlatılır.

Piramitin orta sınıflarını yok edersen, o 1 doların arka yüzündeki piramit çöker. Üst seviyelerdeki rekabet, alt kesimdekileri oloabildiğince sömürme anlayışında olduğu için, piramitin çökmeden ayakta kalabilmesi için, sistemin en tepedeki bir deccale gereksinimi vardır.

Başkalarına hizmet sisteminin yürüyememesi de en tepeye geçecek egosal sorunu hiç olmayan çok güçlü iradeye sahip birinin olmaması ve lider durumuna geçenlerin egosuna hakim olamayıp, sistemi hep kendine yontar şekilde dizayn edecek olmasındandır. Yine öyküye bakarsak da, bu görevi başarıyla yürütebilecek olan Mehdi'dir. Hatta İstanbul'u fethedecek kumandan da esasen Fatih değil Mehdi'dir denmektedir. Elbette bunlar işin mitolojik yönü ama şaşırtıcı derecede de hayatın gerçeklerine uyan bir öyküden söz ediyoruz.

Kapitalizm ve liberalizmde sistemin ilk başları çok masalsıdır. Ancak sürecin sonlarında kapitalizmin devleri karşı karşıya gelecek ve içlerinden biri en güçlü olarak tüm kontrolü eline almak durumunda kalacaktır. Burada ideal yürüyen bir sistemden ve kendine hizmetin dünyaya hakim olmasından, yani dünyanın giderek kısım kısım ve finalde tamamen şeytanın yoluna girmesinden söz ediyoruz. Bu da cennetten düşmüşlüğün kalıcılığı ve insanlığın tekrar cennete dönememesine karşılık geliyor. Başkalarına hizmet tamamen hakim olursa da, cennet bir nevi dünyada yaşanmaya başlanıyor.

Bir diğer çok çok güçlü olasılık da dünyanın iki ayrı kutuplu olarak iki büyük coğrafi bölüme bölünmesi ve kendine hizmetle başkalarına hizmetin bölgelerinin ayrılması. Herkesin kendi istediği bölümde hayatını sürdürmesi.

Bu olasılıkları insanlığın bir büyük felaketle kendini yok etmeden yol alabilmesi olasılığına göre kurdum. İnsanlık ne zaman ki dünyadan bağımsız olabileceği kadar yüksek bir teknolojiyle uzaya açılabilir ve uzayda ve devasa uzay gemilerinde komünler kurarsa, ancak o zaman kendi neslini kurtarmış sayılır. Nitekim "istikbal göklerdedir".

Alıntıları Göster

Yönetim sistemi veya ekonomik sistemi ne olursa olsun insanın doğal amacı her zaman kendine hizmet olacaktır. Bencil olmak insanın doğasında vardır. Genin bencil olmasıyla açıklayabiliriz bunu. Sistem bunu değiştiremez. Komunizmde de sosyalizmde de kapitalizmde de insan önce kendini düşünür kendine hizmet eder.

Burada sistemin yapması gereken şey kendine hizmet eden insanın bunu yaparken de farkında olarak veya olmayarak topluma da hizmet etmesini sağlamaktır. İnsanın kendine hizmet etmenin yolunun başkalarına hizmet etmekten geçtiği bir sistemden bahsediyorum. Düzgün işlediğinde bunu sağlayabilen tek sistem kapitalizmdir.

Diğer yandan komunizm denen sistem daha bunu anlayabilmekten acizdir. İnsanın doğasını bile kavrayamamıştır.

Bu sistemler insanı başkalarına hizmet etmekten her zaman mutluluk duyan hayatlarının çok çok büyük bir bölümünde her zaman toplum için çalışan kendisini hiç düşünmeyen bir işçi arı olarak varsayarlar. Bütün ekonomik sistemi de insanın bu olmayan iyi niyeti üzerine kurarlar. Ben her şeyi eşit dağıtırsam mülkiyeti tamamen ortadan kaldırırsam insanların kendine hizmet etme duygusu da zamanla biter herkes başkalarına hizmet etmek için çalışan bir işçi arıya dönüşür diye düşünürler.

Halbu ki bu tamamen yanlıştır. Zira uygulandığı hiçbir ülkede bu olmamıştır. Ben daha fazlasını elde edemiyorsam niye çalışıyorum daha çok çalışmamın bana hiçbir katkısı elin adamı için neden daha fazla ter dökeyim demiştir. Bu düşünce de toplumun geneline yayıldığında bu sistemi uygulayan ülkeler üretim yoksunluğu çekmiş, açlık ve sefaletle boğuşmuştur.

Aslında ilk başları masalsı olan kapitalizm değil komunizmdir. "Herkes eşit olacak gelir eşit olarak dağılacak rekabet etmek zorunda kalmayacaksın yarış atı muamelesi görmeyeceksin." Bu masallar ortalama ve ortalama altı zekadaki pek çok insanı cezbedecek türde masallardır.

Diğer yandan kapitalizm hiç de öyle masalsı değildir. "Sen çalışacaksın patronun elini kolunu sallamadan para kazanacak, dünyadaki zenginliğin %99'u %1'in elinde vs... "... Ama bu sistemi düzgün işleten ülkelerde refah seviyesi toplumun her seviyesinde artmış. Açlık, sefalet neredeyse bitmiştir.

Evet kapitalizmde bir ortadireğin pastadan aldığı dilimin açısı çok küçüktür sosyalizme göre ama burada asıl sorulması gereken soru şudur :

"Çapı 100cm olan bir pastadan %1 lik bir dilim mi almak istersin yoksa çapı 20cm olan bir pastadan %10'luk bir dilim mi almak istersin"

Bu soruya "2. yi isterim çünkü eşit dağılıyor yeahhh" diyenlerin sistemidir komunizm.

• quote:

Orijinalden alıntı: mechatengu

Yönetim sistemi veya ekonomik sistemi ne olursa olsun insanın doğal amacı her zaman kendine hizmet olacaktır. Bencil olmak insanın doğasında vardır. Genin bencil olmasıyla açıklayabiliriz bunu. Sistem bunu değiştiremez. Komunizmde de sosyalizmde de kapitalizmde de insan önce kendini düşünür kendine hizmet eder.

Burada sistemin yapması gereken şey kendine hizmet eden insanın bunu yaparken de farkında olarak veya olmayarak topluma da hizmet etmesini sağlamaktır. İnsanın kendine hizmet etmenin yolunun başkalarına hizmet etmekten geçtiği bir sistemden bahsediyorum. Düzgün işlediğinde bunu sağlayabilen tek sistem kapitalizmdir.

Diğer yandan komunizm denen sistem daha bunu anlayabilmekten acizdir. İnsanın doğasını bile kavrayamamıştır.

Bu sistemler insanı başkalarına hizmet etmekten her zaman mutluluk duyan hayatlarının çok çok büyük bir bölümünde her zaman toplum için çalışan kendisini hiç düşünmeyen bir işçi arı olarak varsayarlar. Bütün ekonomik sistemi de insanın bu olmayan iyi niyeti üzerine kurarlar. Ben her şeyi eşit dağıtırsam mülkiyeti tamamen ortadan kaldırırsam insanların kendine hizmet etme duygusu da zamanla biter herkes başkalarına hizmet etmek için çalışan bir işçi arıya dönüşür diye düşünürler.

Halbu ki bu tamamen yanlıştır. Zira uygulandığı hiçbir ülkede bu olmamıştır. Ben daha fazlasını elde edemiyorsam niye çalışıyorum daha çok çalışmamın bana hiçbir katkısı elin adamı için neden daha fazla ter dökeyim demiştir. Bu düşünce de toplumun geneline yayıldığında bu sistemi uygulayan ülkeler üretim yoksunluğu çekmiş, açlık ve sefaletle boğuşmuştur.

Aslında ilk başları masalsı olan kapitalizm değil komunizmdir. "Herkes eşit olacak gelir eşit olarak dağılacak rekabet etmek zorunda kalmayacaksın yarış atı muamelesi görmeyeceksin." Bu masallar ortalama ve ortalama altı zekadaki pek çok insanı cezbedecek türde masallardır.

Diğer yandan kapitalizm hiç de öyle masalsı değildir. "Sen çalışacaksın patronun elini kolunu sallamadan para kazanacak, dünyadaki zenginliğin %99'u %1'in elinde vs... "... Ama bu sistemi düzgün işleten ülkelerde refah seviyesi toplumun her seviyesinde artmış. Açlık, sefalet neredeyse bitmiştir.

Evet kapitalizmde bir ortadireğin pastadan aldığı dilimin açısı çok küçüktür sosyalizme göre ama burada asıl sorulması gereken soru şudur :

"Çapı 100cm olan bir pastadan %1 lik bir dilim mi almak istersin yoksa çapı 20cm olan bir pastadan %10'luk bir dilim mi almak istersin"

Bu soruya "2. yi isterim çünkü eşit dağılıyor yeahhh" diyenlerin sistemidir komunizm.

Alıntıları Göster

Sanırım benim komünizmin doğru olduğunu ve doğru uygulandığını savunduğum gibi bir ön yargıya kapılmışsınız. Ben bu başlıktaki ilk iletimde her sistemin savunularına göre bir benzerlik kurmuştum ama bunu günümüz insanları mevcut gözlemlerine göre yanlış yorumlayabiliyor.

Başkalarına hizmet ya da kendine hizmet sistemi bilgilerini yüksek bilinçli olanlara borçluyuz. Nitekim insanoğlunun doğal olarak kendine hizmet etme eğiliminde olduğu zaten doğrudur. Nitekim zaten cennet de herkese vaat edilmez. Ama öyle bir vaat vardır. İşin dini yönü böyle. Bunu yüksek bilinçli tekamül açıklamalarına göre yorumlarsak, kendine hizmette başarılı olabilmek için, %95 oranında başarı yakalamak gerekir. Tıpkı bir Cengiz Han gibi, Rasputin gibi, Teras Bulba gibi. Ya da %51 oranında başkalarına hizmet oranı ile başkalarına hizmet yolunda tekamül başarısı sağlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şudur ki, hala %49 kendine hizmet payı kalmıştır. Yani egoizmden yarıdan bir puan fazla vazgeçilmiştir sadece. Ve bu kadarını yapmak dahi çok zordur. Hani sevaplarımızın günahlarımızdan bir parça ağır basması anlatımında olduğu gibi.

Bunlar derin bilgilerdir ve forumda iki dakikada akıl yürütmeyle otorite olunamayacak kadar kadim bilgilerdir. Herkes de bilmez. Temeli olmayan da anlayamaz ya da itiraz eder. Çünkü bilgi de altı yeterince dolu bilinçlerde kendine yer bulabilir. Yoksa sadece okuyup geçilir ve anlaşılamaz. Tıpkı ilkokul öğrencisine doktora bilgisi verilmeye kalkılırsa, bir şey ifade etmeyeceği gibi.

• Aklınızda bir şeyler düşünmüşsünüz ve yazmışsınız ama biz o düşünceleri ve dayandığı temel bilgileri bilmeden, bu iç içe geçmiş karmaşık cümleleri çözümleyemiyoruz maalesef. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Mobidik

Aklınızda bir şeyler düşünmüşsünüz ve yazmışsınız ama biz o düşünceleri ve dayandığı temel bilgileri bilmeden, bu iç içe geçmiş karmaşık cümleleri çözümleyemiyoruz maalesef. :)

kafa gitmiş onun boşver  

• mechatengu kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    pandemiyi bitirecek olan ilaç firmaları, pandemiden en çok kazanan yine ilaç firmaları, ben olsam pandemiyi bitirmezdim.

var mı buna bir çözümün? yoksa bu yaşam tarzını benimsiyor musun?

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4D62BFE91

Alıntı

metni:
    pandemiyi bitirecek olan ilaç firmaları, pandemiden en çok kazanan yine ilaç firmaları, ben olsam pandemiyi bitirmezdim.

var mı buna bir çözümün? yoksa bu yaşam tarzını benimsiyor musun?

Problem ne burda?

Pandemiyi ilaç firmalarının mı çıkardığını düşünüyorsun yoksa ilaç firmalarının bilerek ve isteyerek pandemiyi tam olarak bitirecek ilacı piyasaya sürmediğini mi düşünüyorsun?

sürmediğini düşünmüyorum sürmeyebileceğini düşünüyorum. burada problem görmüyorsan bu hayat tarzını benimsiyorsun demektir.

• quote:

sürmediğini düşünmüyorum sürmeyebileceğini düşünüyorum. burada problem görmüyorsan bu hayat tarzını benimsiyorsun demektir.

Biontech firmasının şu anki aşısı FDA'ya göre %95 koruma sağlıyor. Diyelim ki ben Biontech ve %100 koruyan bir aşı buldu bir kere yapıyosun aşıyı ve ömür boyu bir daha aşı olmana gerek kalmıyor covide yakalanmıyorsun %100 koruma.

Biontech'in şu anda aşıdan elde ettiği gelir 10 milyar doları aştı. Eğer biontech'in aşısı %100 efektif olsaydı ve bunu piyasaya sürseydi bu aşıdan geliri çok çok daha fazla olurdu.

%100 ile %95 arasında çok fark var. %100 koruma olduğunda insanların artık tedbir almasına gerek kalmaz. dolayısıyla bütün devletler bu aşıyı almak ister. diğer %90 civari koruma sağlayan bütün aşılar piyasadan silinirdi çünkü %95 korumada bile hala önlem almak zorundasın. devletlerin önlem alması demek milyarlarca dolar gelir/vergi kaybı demek. dolayısıyla biontech sattığının belki de 10 katı aşı satardı sadece o %5 farkı için.

Diğer bir fark da bu aşıyı olduğun zaman bir daha fazıymış seneye tekrar olmakmış uğraşmıyorsun. bu da biontech aşısı için çok önemli bir tercih sebebi olurdu.

Biontech için diğer bir opsiyon ise bu 100% korumalı aşıyı piyasaya sürmemek böylece her sene aşı satıp düzenli gelir elde etmek.

Bu 2. seçenek gerçekten çok ama çok aptalca. Neden mi?

Biontech'in aşıyı bilerecek piyasaya sürmedi diyelim ve süreç şu anki şekilde gerçekleşti. Bu süreç içinde başka bir firma bu mükemmel aşıyı geliştirip piyasaya sürebilir ve diğer bütün %90lık koruma sağlayan aşıları piyasadan silebilir. Biontech dahil hiçbir firma bu riski almaz. Çünkü hepsi biridir parselin çoğunu bu mükemmel aşıyı ilke piyasaya süren ve mükemmellik onayını ilk alan firma bütün parseli götürecek.

Bu yüzden Biontech asla böyle bir riske girmezdi ve bulduğu gibi piyasaya sürerdi aşıyı.

Ha diceksinki aralarında anlaşırlar böyle bir aşıyı bulsak bile asla piayasaya sürmeyeceğiz diye.

Anlaşamazlar.

Yani evet anlaşırlar ama kesinlikle birisi bozar o anlaşmayı.

Ben mesela Moderna'nın sahibiyim. Böyle bir anlaşma yaptım sonra gittim mükemmel aşıyı buldum. Moderne'nın şu anki pazar payı %30 falan. Mükemmel aşıyı bulsam pazar payım %90'ın üzerinde olacak ve sattığım fiyatın çok daha fazlasına satabilecem aşıyı. Hayatımın volesini vurucam yemişim anlaşmasını. Zaten bu anlaşma resmi bir anlaşma da olamaz.

Bütün firmalar diğer firmalarında böyle düşüneceğini bilerek asla böyle bir anlaşmaya yanaşmazlar. Hiçbiri o kadar gerizekalı değil.

planlı eskitme! anlamak istemeyince öyle oluyor işte ille de işleyen örnek gerekiyor.

• quote:

planlı eskitme! anlamak istemeyince öyle oluyor işte ille de işleyen örnek gerekiyor.

Planlı eskitme tek başına hiçbir işe yaramaz. Planlı eskitmenin işleyebilmesi için ürünün hala gelişim potansiyelinin olması belirli periyotlarda o ürünün daha iyisinin bir çok firma tarafından piyasaya sürülmesi gerekir.

Televizyon, telefon, bilgisayar, giysi gibi.

Eğer TV'de artık geliştirilebilecek hiç bir şey kalmasaydı her sene daha iyi TVler piyasaya sürülmeseydi pazar payı %1 olan uyanık bir TV firması 30 sene garantili TV'leri piyasaya sürer bütün pazarı ele geçirir planlı eskitme ile 100 senede elde edeceği geliri 1 senede elde edip giderdi. Planlı eskitme yapan diğer bütün TV firmaları da nalları dikerdi.

Aşı örneğinde eğer o mükemmel aşı varsa planlı eskitme işe yaramaz.

Verdiğim hiçbir örneğe açıklamaya en ufak bir karşı argüman sunmadan sağdan soldan duyduğun terimleri buraya yazıyorsun. Aslında sana bu kadar bile uzun yazmamam gerekiyor.

bunların hepsi ticari kaygılardan dolayı bilginin saklanması anlamına geliyor. a şirketi yaptığı arge çalışmalarının sonucu b şirktine vermez, örneğin iki ayrı şirket a ve b olmak üzere aynı ürünün arge çalışmalarını yapıyor olsun, a şirketi ürünün 5. aşamasını tamamlamışken b şirketi hala 2. aşamasındadır, bu da israf anlamına gelir. eğer bilgi paylaşımı olsaydı iki şirket de 6. aşama üzerinde çalışacaktı. askeri teknolojiler her zaman vatandaşın kullandığı teknolojiden daha ileridedir, hakim ülkelerin hepsi mevcut seviye +1 ini bulmadan bu teknoloji vatandaşa sunulmaz.

• quote:

bunların hepsi ticari kaygılardan dolayı bilginin saklanması anlamına geliyor. a şirketi yaptığı arge çalışmalarının sonucu b şirktine vermez, örneğin iki ayrı şirket a ve b olmak üzere aynı ürünün arge çalışmalarını yapıyor olsun, a şirketi ürünün 5. aşamasını tamamlamışken b şirketi hala 2. aşamasındadır, bu da israf anlamına gelir. eğer bilgi paylaşımı olsaydı iki şirket de 6. aşama üzerinde çalışacaktı. askeri teknolojiler her zaman vatandaşın kullandığı teknolojiden daha ileridedir, hakim ülkelerin hepsi mevcut seviye +1 ini bulmadan bu teknoloji vatandaşa sunulmaz.

doğal olarak patente de karşısın tabi.

firmalar arasında sınırsız bilgi paylaşımı olsaydı hiçbir fima arge yapmazdı.

2 tane aynı ürünü ürünü üreten firma düşün. ikisinin de üretim ve lojistik çıktığında elde kalan bütçesi 500 milyon olsun.

A firması bu bütçenin 400 milyonunu argeye 100 milyonunu pazarlamaya harcasın.

B firması bu bütçenin tamamını pazarlamaya harcasın. argeye 0 harcasın.

A geliştirdiği teknolojiyi B ile paylaşmak zorunda. Dolayısıyla ikisi de günün sonunda teknolojik olarak en aynı seviyede oluyor.

B firmasının pazarlamaya çok daha fazla para harcadığı için pazar payı A'dan çok daha yüksek oluyor.

Belli bir zaman sonra A firması yeteri kadar ürün satamadığı için piyasadan siliniyor ya da "B firması gibi yapmak varken neden argeye bu kadar para dökeyim" diyor o da argeye para harcamıyor. Beli bir zaman sonra bütün firmalar diğerlerinden alırım diye arge yapmaktan vazgeçiyor.

Ha diyeceksin ki teknolojileri eşit paylaşsınlar iki tel firması biri kameranın sensörüne arge yapsın diğeri merceğine yapsın öyle değiş tokuş yapsınlar. Onu yapıyorlar zaten.

Bunun dışıında patenti kaldırırsan bütün firmalar "ben milyarlarca dolar harcıcam teknoloji geliştircem diğer firmalar 5 kuruş ödemeden benim geliştirdiğim teknolojiye sahip olacak" der kimse arge yapmaz. teknolojinin ilerlemesi durur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mechatengu -- 19 Eylül 2021; 2:10:23 >

alıntıladığın mesajımda israfı açıkça belirttim, cevap olarak bu israf zorunludur diyorsun ben de diyorum ki bu israfı önleyememek ya akılsızlıktır yada bencilliktir.

devlet bin lira kazanacağına ben 100 lira kazanayım yada ben 100 lira kaybedeceğime devlet bin lira kaybetsin. bu mantıkla kazandığını sanırsın ama kaybedersin. dahası torunlarına yaşanacak bir dünya bırakmadığın için iyi anılmazsın  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4D62BFE91 -- 19 Eylül 2021; 13:0:37 >
  • quote:

alıntıladığın mesajımda israfı açıkça belirttim, cevap olarak bu israf zorunludur diyorsun ben de diyorum ki bu israfı önleyememek ya akılsızlıktır yada bencilliktir.

devlet bin lira kazanacağına ben 100 lira kazanayım yada ben 100 lira kaybedeceğime devlet bin lira kaybetsin. bu mantıkla kazandığını sanırsın ama kaybedersin. dahası torunlarına yaşanacak bir dünya bırakmadığın için iyi anılmazsın  

zorunlu demedim diğer türlüsünün neden aptalca olduğunu yazdım okusan anlardın belki.

çalıyor ama çalışıyor. bu düşünce tarzı seni hırsızlığa kadar götürür bekle ve gör  

• quote:

çalıyor ama çalışıyor. bu düşünce tarzı seni hırsızlığa kadar götürür bekle ve gör  

senin gerçekten kafan gitmiş beynin falan sulanmış. ya çok yaşlısın ya da belli bir yaşa kadar bilişsel hiç bir faaliyette bulunmamışsın çok yanlış geç zamanda başlamışsın bişeyleri öğrenmeye yarım yamalak slogan vari şekilde bir takım laflar ile saçma sapan fikirler edinmişsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mechatengu -- 19 Eylül 2021; 21:27:3 >

lafın fazlası aptala söylenirmiş. al sana bir slogan daha  o kadar örnek verdim kıvıra kıvıra bir hal oldun işlenen suçların %90'ı kapitalizm kaynaklıdır hatta biraz daha derin bağlantılar kursan bu oran %99'a kadar çıkar, biraz da sen düşün gerisini sen getir.

• quote:

lafın fazlası aptala söylenirmiş. al sana bir slogan daha  o kadar örnek verdim kıvıra kıvıra bir hal oldun işlenen suçların %90'ı kapitalizm kaynaklıdır hatta biraz daha derin bağlantılar kursan bu oran %99'a kadar çıkar, biraz da sen düşün gerisini sen getir.

Ben gerçekten sana gereğinden fazla laf söyledim.

Sorduğun her sloganvari saçma sapan soruyu hem argümanlarla hem de örneklerle açıklamaya çalıştım. Sen her defasında saçma sapan laflarla yine geldin. Hem anlamıyorsun hem de kendi açtığın konu üzerinde 2 cümle bile yazabilecek kapasitede değilsin. Bu yüzden saçma sapan bir şekilde konudan konuya atlıyosun. pandemi arge planlı eskitme şimdi de suç.

suç konusunda da savunmanı yap müsait bir zamanda hepsine toplu gireyim  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4D62BFE91 -- 19 Eylül 2021; 23:14:40 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.