Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
15 Misafir - 15 Masaüstü
5 sn
30.134
Cevap
530
Favori
1.260.562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
65. Sırada  bugün en iyi #13
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: lostdolphin

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

quote:

quote:

2 aydır okuyorum.. Hala eve doğalgaz döşetemedim.
    bir yeri düzeltsek, bir yeri içime sinmiyor.
    Bu Pprc boru konusu çok havada..

kalde var, fıratpen var.. borusan var.. oksijen bariyerli diyorum zaten hepsi öyle diyor cam elyaf takviyeli diyorum başka birşey diyor..
    En iyi boruyu nasıl tarif edicem. şu marka şu model boru takacaksın arkadaş desem daha doğru olacak sanki.. yoksa işler karışacak..

Bana direk boru söyler misiniz çok bulunan ve kaliteli..??

1) pprc dizayn oksi plus (öncelikle öneririm)
    2) pprc deliksiz alüminyum folyolu boru
    3) pprc kalde oksijen takviyeli boru

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

kesinlikle DÜZ KOMPOZİT boru tercih etmeyin.bu boru cinsi tesisatınıza oksijen sokar

Teşekkürler.. Bu sıralama bağlantı setleri içinde geçerli mi?
    Bağlantı seti deyince ne marka alayım?

ECA confeo Premiks S yoğuşmalı mı yoksa Buderus GB072 yada GB 042 mi? (GB072 olunca 200TL fazla istiyor sadece)
    Döşemesi bize aynı fiyata geliyor ikisi de.. 5400TL peşin....

demirdöküm petekler, oda termostatı, herşey aynı ilginçtir aynı fiyat istiyorlar hemen hemen...
    Hangisini seçeyim kişisel fikriniz nedir?

Lütfen ikiside iyi demeyin netten kombilerin fiyatlarını karşılaştırınca bile ECA ile buderus 072 arasında 900tl fark var:)

şahsen genelde fiyat-performans ürünler öneririm.çünkü pahalı cihazlar malzeme kalitesi haricinde daha az harcamaz

hepsinin minimum ısıl güç tüketim tabloları modülasyon oranları bellidir

yani buderus gb72 alınca daha az gaz yakmaz,bende 900lira fazladan ödemeye gerek yok

para durumunuz iyiyse buderus gb72 öneririm,çok kalitelidir

ama bence hiç gerek yok,eca confeo premix daha ucuz ama kesinlikle verimli ve sorunsuzdur

tercih sizin

bir de şu kombi bağlantı boruları için marka verebilirseniz çok iyi olacak hocam...

tds

http://www.kombiveklima.com/TDS-Princ-Kombi-baglanti-Seti,PR-378.html

• quote:

Teşekkürler bağlantı seti de tamamdır..
    dizayn oksi plus konusu biraz kafamı karıştırdı.. Firma öncelikle istediğin boruyu takarız sen markasını söyle fiyat farkı çok az dedi.Yani uyarının parayla alakası yok. Sonra uyardı: bu oksijen bariyerliler için traşlanıp kaynak yapılması gerekiyor köşelerde eklenirken filan, bu da ilerde iyi tutmuyor baloncuk yapıyor böyle şikayetler alıyoruz. Genelde alüminyum folyolu borulardan vazgeçme var kamuoyunda..
    Kalde cam elyaf takviyeli boru en çok tutan dediler.. Onlarda birleştirirken traşlama filan gibi sorunlar olmuyormuş. Ortası kırmızı bir boru gösterdiler.

Alüminyum folyo konusunda, özellikle dizayn oksi plus konusunda devam edeyim mi yoksa borularımı değiştireyim mi?

• quote:

quote:

Teşekkürler bağlantı seti de tamamdır..
    dizayn oksi plus konusu biraz kafamı karıştırdı.. Firma öncelikle istediğin boruyu takarız sen markasını söyle fiyat farkı çok az dedi.Yani uyarının parayla alakası yok. Sonra uyardı: bu oksijen bariyerliler için traşlanıp kaynak yapılması gerekiyor köşelerde eklenirken filan, bu da ilerde iyi tutmuyor baloncuk yapıyor böyle şikayetler alıyoruz. Genelde alüminyum folyolu borulardan vazgeçme var kamuoyunda..
    Kalde cam elyaf takviyeli boru en çok tutan dediler.. Onlarda birleştirirken traşlama filan gibi sorunlar olmuyormuş. Ortası kırmızı bir boru gösterdiler.

Alüminyum folyo konusunda, özellikle dizayn oksi plus konusunda devam edeyim mi yoksa borularımı değiştireyim mi?

iyi usta her cins borunun montajını yapabilir
    sizin usta dizayn oksi plus montajını beceremiyorsa sizin bileceğiniz iş
    cam elyaf takviyeli boruda sızıntı yapabilir.
    önemli olan iyi bir işçiliktir

kalde cam elyaf takviyeli boru da öneririm,ama her zaman öncelikle dizayn oksi plus öneririm

+ iyi bir işçilik

borunun oksijen bariyerli olması tek başına yeterli değil

• Merhaba arkadaşlar
    Evim Burdur/Merkezde Akdeniz bölgesi olmasına rağmen -3, -5 santigrat derecelerin görüldüğü bir yer.
    4 cephesi de açık ilerde güney cephesine ev yapılabilir. Giriş katı ve çatı katı olarak dublex şeklinde, batı cephesi tarafında yarım bodrum var.
    Çatı malzemesi shingle denilen özel çatı kaplamasından yapılmış ve çatının alt tarafı görüntüyü düzeltmek amacı ile 0.5cm kalınlığında mdf kaplı sunta ile kapatılmış(Çatı üst tahtası da mevcut). Bu iki tahta arasına strafor doldurmayı düşünmekteyiz.
    Evde herhangi bir yalıtım mevcut değil, 2-3 yıl içinde mantolama yaptırmayı düşünüyoruz.

Oda çizimlerini pek orantılı olmasa da ekledim ve boyutlarını oda numaralarına göre yazacağım.

1 Numaralı Oda: Oturma Odası --> 8m2

2 Numaralı Oda: Salon --> 15m2

3 Numara: Tuvalet --> 2,5m2

4 Numara: Koridor --> 6.2m2

5 Numara: Mutfak --> 7.5m2

6 Numara: Banyo-1 --> 3m2 Havlupan 60*80 yeterli mi yoksa 60*110 falan mı yapmalıyım?

7 Numaralı Oda: Yatak Odası-1 --> 12m2

8 Numara: Apartman şeklinde Merdiven

9 Numaralı bölgeye kombinin montajı yapılacak

10 Numaralı Bölge şu an açık kombi ve tesisat döşendikten sonra pvc ile balkon şeklinde kapatılacak

11 Numaralı Oda: Yatak Odası-2 --> 14m2

12 Numara: Banyo-2 --> 4.5m2

13 Numara: Koridor ve Mutfak --> 21m2

14 Numaralı Oda: Yatak Odası-3 --> 12m2

15 Numara: Teras ve balkon yani 2 Numaralı odanın üzeri açık ve sadece kalebodur var

Evin yapısı ve odaların boyutları yukarıda belirttiğim şekildedir.
    Bu koşullarda Demirdöküm Plus 60/22 panel boyu önerileriniz nelerdir?

Kombi için başta Buderus GB012 model standart yoğuşmalı kombiyi düşünmekteydim ancak okuduğum postlar sonucu premix yoğuşmalı ECA Confeo Premix-24KW ve Ariston Class Premium-24kw almanın daha mantıklı olacağını düşünmekteyim. Ayrıca bu sistemde zemin kat mutfak ve koridoru için termostatik vana ve oturma odası için modülasyonlu dijital oda termostatı almayı düşünmekteyim.
    Isınma döneminin %70' inde sadece 1, 14 numaralı odalar, zeminkat mutfak banyo ve koridor kullanılacak diğer odaların kapısı bile açılmayacaktır. kalan %30'luk günlerde evin tamamı ısıtılacaktır.
    Bu %70lik dönemde beni ekonomik ve sorunsuz ısıtması ama kalan %30luk günlerde de evin tamamını ısıtabilmesi için ayrıca modülasyonlu dijital oda termostatı ile sorunsuz kullanabileceğim cihaz bu 3 modelden sizce hangisi yada bu fiyatlar civarında sizin öneriniz hangisi bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Biliyorum çok uzun bir post oldu ama umarım ihtiyacımız olan tüm bilgileri yazabilmişimdir. Yardımcı olan/olmayan üşenmeyip okuyan herkese teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: scorpioff

Merhaba arkadaşlar
    Evim Burdur/Merkezde Akdeniz bölgesi olmasına rağmen -3, -5 santigrat derecelerin görüldüğü bir yer.
    4 cephesi de açık ilerde güney cephesine ev yapılabilir. Giriş katı ve çatı katı olarak dublex şeklinde, batı cephesi tarafında yarım bodrum var.
    Çatı malzemesi shingle denilen özel çatı kaplamasından yapılmış ve çatının alt tarafı görüntüyü düzeltmek amacı ile 0.5cm kalınlığında mdf kaplı sunta ile kapatılmış(Çatı üst tahtası da mevcut). Bu iki tahta arasına strafor doldurmayı düşünmekteyiz.
    Evde herhangi bir yalıtım mevcut değil, 2-3 yıl içinde mantolama yaptırmayı düşünüyoruz.

Oda çizimlerini pek orantılı olmasa da ekledim ve boyutlarını oda numaralarına göre yazacağım.

6 Numara: Banyo-1 --> 3m2 Havlupan 60*80 yeterli mi yoksa 60*110 falan mı yapmalıyım?

10 Numaralı Bölge şu an açık kombi ve tesisat döşendikten sonra pvc ile balkon şeklinde kapatılacak

15 Numara: Teras ve balkon yani 2 Numaralı odanın üzeri açık ve sadece kalebodur var

Kombi için başta Buderus GB012 model standart yoğuşmalı kombiyi düşünmekteydim ancak okuduğum postlar sonucu premix yoğuşmalı ECA Confeo Premix-24KW ve Ariston Class Premium-24kw almanın daha mantıklı olacağını düşünmekteyim. Ayrıca bu sistemde zemin kat mutfak ve koridoru için termostatik vana ve oturma odası için modülasyonlu dijital oda termostatı almayı düşünmekteyim.
    Isınma döneminin %70' inde sadece 1, 14 numaralı odalar, zeminkat mutfak banyo ve koridor kullanılacak diğer odaların kapısı bile açılmayacaktır. kalan %30'luk günlerde evin tamamı ısıtılacaktır.
    Bu %70lik dönemde beni ekonomik ve sorunsuz ısıtması ama kalan %30luk günlerde de evin tamamını ısıtabilmesi için ayrıca modülasyonlu dijital oda termostatı ile sorunsuz kullanabileceğim cihaz bu 3 modelden sizce hangisi yada bu fiyatlar civarında sizin öneriniz hangisi bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Biliyorum çok uzun bir post oldu ama umarım ihtiyacımız olan tüm bilgileri yazabilmişimdir. Yardımcı olan/olmayan üşenmeyip okuyan herkese teşekkürler

evinizde yalıtım olmadığı için petek boylarını uzun tutun,petek boyunu 9 metreden aşağı tutmayın,ayrıca banyoları boş bırakmayın küçük havlupanlar monte edin,koridora da mutlaka petek montajı yaptırın,petek montaj boruları yoksa en yakın odadan uzattırın

kesinlikle premix yoğuşmalı kombi alın,kombi bağlantı setini plastik değil pirinç alın,peteklerin arkasına izopan alüminyum levhası alabilirsiniz.bu başlıkta ilk sayfada gerekli açıklamaları yaptım

yazdığınız premix yoğuşmalı kombileri öneririm,modülasyonlu termostatı da evin orta bir kısmına hemen ısınmayacak bir noktaya monte edin.eğer çabuk ısınan bir yere monte ederseniz.odalar arasında ısı farklılıkları oluşur
    kombiye yakın hemen ısınabilecek odalara da termostatik vana monte edin.aynı odada termostatik vana ve modülasyonlu termostat olmaz
    haberiniz olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 15 Eylül 2012; 9:43:13 >

• quote:

quote:

Merhaba arkadaşlar

evinizde yalıtım olmadığı için petek boylarını uzun tutun,petek boyunu 9 metreden aşağı tutmayın,ayrıca banyoları boş bırakmayın küçük havlupanlar monte edin,koridora da mutlaka petek montajı yaptırın,petek montaj boruları yoksa en yakın odadan uzattırın

kesinlikle premix yoğuşmalı kombi alın,kombi bağlantı setini plastik değil pirinç alın,peteklerin arkasına izopan alüminyum levhası alabilirsiniz.bu başlıkta ilk sayfada gerekli açıklamaları yaptım

yazdığınız premix yoğuşmalı kombileri öneririm,modülasyonlu termostatı da evin orta bir kısmına hemen ısınmayacak bir noktaya monte edin.eğer çabuk ısınan bir yere monte ederseniz.odalar arasında ısı farklılıkları oluşur
    kombiye yakın hemen ısınabilecek odalara da termostatik vana monte edin.aynı odada termostatik vana ve modülasyonlu termostat olmaz
    haberiniz olsun

Cevabınız için teşekkürler.

Alt kattaki 3m2 banyo için 60*80 boyutlarında havlupan düşünmekteyim sizce yeterli olur mu yoksa boyutu biraz daha artırmalı mıyım?

Forumda okuduğum yorumlar sonucu evim yalıtımsız olduğu için modulasyonlu oda termostatı almaktan vazgeçtim sadece kolay ısınacak odalara oda termostatı düşünmekteyim.

Ancak kombi seçiminde karar veremedim birtürlü Ariston Genus Premium modelinde kontrol paneli çok iyi, detaylı ve zamanlama seçeneği olması avantaj ayrıca güneş enerji sistemiyle uyumlu
    Eca Confeo Premix de ise kontrol paneli çok basit ama servis yönünden daha iyi olduğu söylenmekte
    Bunların dışında aralarında belirgin bir fark var mı seçimi kolaylaştırması açısından?

1. Sayfada belirttiğiniz detaylar için çok teşekkür ederim firma karşısına bilinçsiz çıkmamamızı sağladınız ilimizde doğalgaz yeni olduğu için firmalar önce pastadan büyük payı kapmak istiyorlar. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sözleşmemi detaylandıracağım. Teşekkürler.

• quote:

quote:

quote:

Merhaba arkadaşlar

haberiniz olsun

Cevabınız için teşekkürler.

Alt kattaki 3m2 banyo için 60*80 boyutlarında havlupan düşünmekteyim sizce yeterli olur mu yoksa boyutu biraz daha artırmalı mıyım?

Forumda okuduğum yorumlar sonucu evim yalıtımsız olduğu için modulasyonlu oda termostatı almaktan vazgeçtim sadece kolay ısınacak odalara oda termostatı düşünmekteyim.

Ancak kombi seçiminde karar veremedim birtürlü Ariston Genus Premium modelinde kontrol paneli çok iyi, detaylı ve zamanlama seçeneği olması avantaj ayrıca güneş enerji sistemiyle uyumlu
    Eca Confeo Premix de ise kontrol paneli çok basit ama servis yönünden daha iyi olduğu söylenmekte
    Bunların dışında aralarında belirgin bir fark var mı seçimi kolaylaştırması açısından?

1. Sayfada belirttiğiniz detaylar için çok teşekkür ederim firma karşısına bilinçsiz çıkmamamızı sağladınız ilimizde doğalgaz yeni olduğu için firmalar önce pastadan büyük payı kapmak istiyorlar. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sözleşmemi detaylandıracağım. Teşekkürler.

yalıtımlı evlerde oda termostatları daha verimli oluyor.binanıza yalıtım yapılacağı zaman modülasyonlu termostat alırsanız faydasını görürsünüz
    kombiye yakın çabuk ısınabilecek odalara ve kapalı tutacağınız odalara termostatik vana taktırabilirsiniz,soğuk oda,buz gibi soğuk kalacağına termostatik vana ile en düşük kademede ılık kalsın.çünkü kışın odalar arası soğuk geçişi olabiliyor.aslında evde 2 petek hariç diğer kalan odalara termostatik vana uygulanabilir. termostatik vana markası olarak: siemens ve danfoss öneririm

bölgenizde hangisinin servisi daha iyiyse o kombiye yönelin.
    eca confeo premix çok hafif uğultulu çalışır kombiyi evin içine monte edecekseniz ve sessizlik açısından biraz sorun olabilir

hem ariston genus premium hemde eca confeo premix öneririm.alternatif olarak premix yoğuşmalı baymak duo tec ve baymak brötje novadens te öneririm

kolay gelsin

• quote:

yalıtımlı evlerde oda termostatları daha verimli oluyor.binanıza yalıtım yapılacağı zaman modülasyonlu termostat alırsanız faydasını görürsünüz
    kombiye yakın çabuk ısınabilecek odalara ve kapalı tutacağınız odalara termostatik vana taktırabilirsiniz,soğuk oda,buz gibi soğuk kalacağına termostatik vana ile en düşük kademede ılık kalsın.çünkü kışın odalar arası soğuk geçişi olabiliyor.aslında evde 2 petek hariç diğer kalan odalara termostatik vana uygulanabilir. termostatik vana markası olarak: siemens ve danfoss öneririm

bölgenizde hangisinin servisi daha iyiyse o kombiye yönelin.
    eca confeo premix çok hafif uğultulu çalışır kombiyi evin içine monte edecekseniz ve sessizlik açısından biraz sorun olabilir

hem ariston genus premium hemde eca confeo premix öneririm.alternatif olarak premix yoğuşmalı baymak duo tec ve baymak brötje novadens te öneririm

kolay gelsin

Önerileriniz için teşekkür ederim

Bu durumda ariston kafama yattı ama Baymak ları hiç araştırmamıştım onları da araştırdıktan sonra akşama sözleşmeyi yapmayı düşünüyorum.

Teşekkürler

• formunuzdaki önerilerinizi ve diğer katılımcıların sorularını inceledim epeycede bir fikir sahibi oldum.Hepinizinde emeğine sağlık ancak aklıma takılan 1-2 soru sorup sizleride çok meşgul etmek istemiyorum.Afyonda ikamet ediyorum.6 katlı bir apartman dairesinin 4.ve 5. arakatlarındaki Merkezi ıstmalı 2 daireme doğalgaz bağlatacağım.
    daireler altlı üstlü 105'er m2 ve mobil sistem mevcut 5.40cm petek boyları var koridor 12 m2 ve hiç petek yok. Odalara giden mobil sistem borularının hepside koridordan geçmekte.
    1- kendi oturduğum 5.katdaki daireme Bosch classic condense 28Kw kombi taktırmayı ve koridora 1 metre tül,diğer odalarada 40+40= 80 cm petek ilave ederekten toplam petek boylarını 7.20cm e yükseltmek istiyorum.
    2- hemen altımda bulunan 4.kattaki daireye ise Bosch condense 2000W kombi ve koridorda 60 cm.petek ilavesi ile toplam 6.00 cm petek boyuna ulaşmak istiyorum.ancak taktıracağım kombilerin minimum ısı güc değerlerinin (8.0) gibi olduğunu gördüm (siz ise bu değerlerin 5-6 gibi düşük olan kombilerin tercih edilmesi gerektiğini ifade etmişsiniz) bu yakıt tüketiminde sorun yaratır mı? ayrıca 7.20 cm.petek boyu yoğuşma yapabilmek acısından Bosch classic condense 28Kw kombi için yeterlimi? önerileriniz için teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: erhanacikgoz1

formunuzdaki önerilerinizi ve diğer katılımcıların sorularını inceledim epeycede bir fikir sahibi oldum.Hepinizinde emeğine sağlık ancak aklıma takılan 1-2 soru sorup sizleride çok meşgul etmek istemiyorum.Afyonda ikamet ediyorum.6 katlı bir apartman dairesinin 4.ve 5. arakatlarındaki Merkezi ıstmalı 2 daireme doğalgaz bağlatacağım.
    daireler altlı üstlü 105'er m2 ve mobil sistem mevcut 5.40cm petek boyları var koridor 12 m2 ve hiç petek yok. Odalara giden mobil sistem borularının hepside koridordan geçmekte.
    1- kendi oturduğum 5.katdaki daireme Bosch classic condense 28Kw kombi taktırmayı ve koridora 1 metre tül,diğer odalarada 40+40= 80 cm petek ilave ederekten toplam petek boylarını 7.20cm e yükseltmek istiyorum.
    2- hemen altımda bulunan 4.kattaki daireye ise Bosch condense 2000W kombi ve koridorda 60 cm.petek ilavesi ile toplam 6.00 cm petek boyuna ulaşmak istiyorum.ancak taktıracağım kombilerin minimum ısı güc değerlerinin (8.0) gibi olduğunu gördüm (siz ise bu değerlerin 5-6 gibi düşük olan kombilerin tercih edilmesi gerektiğini ifade etmişsiniz) bu yakıt tüketiminde sorun yaratır mı? ayrıca 7.20 cm.petek boyu yoğuşma yapabilmek acısından Bosch classic condense 28Kw kombi için yeterlimi? önerileriniz için teşekkür ederim.

bosch classic condens'in minimum ısıl güç tüketimi 8kw ama bu kombi kendi modülasyonlu oda termostatlarıyla yakıt tüketimi üzerinde dengelemeler yaparak iyi sonuçlara ulaşıyor
    o yüzden modülasyonlu termostatla kullanımını öneririm. yalnız binanızda yalıtım var mı?

ayrıca bosch condens 2000w yerine aynı paralara premix yoğuşmalı kombi öneririm

petek boyu ile evinizde kış sezonunda 55c ve altında ısınabilirseniz tabii ki yeter ama bu evin yalıtım+evdeki ısı kayıpları ve petek boyu ile doğrudan ilgilidir

önemli olan evi kış sezonunda düşük kazan sıcaklığında ısıtabilmek : 40c ,45c,50c en fazla 55c

• Salon 25 m2
    Oturma odası 10.7 m2
    Çocuk odası 10.66 m2
    Yatak odaası 18.3 m2
    Mutfak 10.27 m2
    Hol 9m2 (tam emin olmamak ile beraber )
    Banyo 4.8 m2

Bursa'da güney cephe olan yeni evimin ölçüleri bu şekildedir.4 katlı binada 3. Kattayım. Üst katım dubleks. Evi daha teslim almadım. Şu anda evde petek yok. Satıcı petekleri demir döküm marka yaptıracağını, hatta evin doğalgaz tesisatını yapan firmaya yaptıracağını söyledi.Başka bir daireyi yaptıranların peteklerine baktım ama o daire dubleks olduğu için kaç metre petek olduğu ile ilgili fikir edinemedim.Evlerin yapıları farklı.Tesisatı yapan firma olunca evi, binayı tanıdığı için uygun petek boyunda takacağını düşünüyorum.Tabii yinede takmadan önce toplam kaç metre petek takacağını konuşacağım.Yeni olduğu için tesisatın ne şekilde, ne tarz bir tesisat olduğu bilgim yok.Sizlere verebileceğim bilgi evin mantolamalı ve her odada yere kadar cam olduğu yönünde.Hol de dahil her odada birer tane petek olacak.Salonun kapısı yok.Hol ile bağlantılı.Bu durumda salondaki peteği geniş tutmamıza neden olacak ki petek yeri yemek masası boyu kadar müsait.Yerler hol, mutfak da dahil laminant parke.Mutfak ve salonun ortak balkonu ve çocuk odası ile yatak odasının çıktığı ortak balkonları var.Daha önce dediğim gibi evde pencere yok, hep Fransız balkon tarzı yere kadar ve kapılı.

Doğalgaz tecrübem 1-2 senelik. Son 1 sene ariston egis marka kombi kullandım ve 1 senelikte olmasından dolayı memnun sayılırdım. İşin özü pek bilgim olan bir konu değildir. Doğalgazı kullanım şeklimiz şu şekilde.2 kişilik bir aile olduğumuz için oturma odası ve yatak odasını açıyoruz sadece. En düşükte mümkün olduğu kadar kapatmadan çalıştırıyoruz. Doğru bir çalıştırma biçimi mi bilmiyorum. Bir yerde en az 3 petek açık olmalı diye okumuştum sanırım. Diğer odalar kapalı kalıyor.Zaten ikimizde çalıştığımız için sıkıntı olmuyor.Oturma odası ve yatak odasına termostatik vana takmam ne kadar doğrudur, gereklidir?

Araştırmaya da yeni başladığımdan hermetik nedir, yoğuşmalı nedir, evime hangisi uygundur, daha tam kavrayamadım. Tesisatı yapan firmadan da fikir almayı düşünüyorum ama adamların bilgisini, tecrübesini bilmediğimden tek başına onlarada güvenmek istemiyorum. Kombi konusunda 1500 diyorum ama duruma göre çok çok gerekiyorsa 2000tl’ye çıkabilirim. Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama bu verdiğim bilgiler doğrultusunda nasıl bir kombi almalıyım. Hangi marka ve model olarak tavsiye verirseniz sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: zaccar

Salon 25 m2
    Oturma odası 10.7 m2
    Çocuk odası 10.66 m2
    Yatak odaası 18.3 m2
    Mutfak 10.27 m2
    Hol 9m2 (tam emin olmamak ile beraber )
    Banyo 4.8 m2

Bursa'da güney cephe olan yeni evimin ölçüleri bu şekildedir.4 katlı binada 3. Kattayım. Üst katım dubleks. Evi daha teslim almadım. Şu anda evde petek yok. Satıcı petekleri demir döküm marka yaptıracağını, hatta evin doğalgaz tesisatını yapan firmaya yaptıracağını söyledi.Başka bir daireyi yaptıranların peteklerine baktım ama o daire dubleks olduğu için kaç metre petek olduğu ile ilgili fikir edinemedim.Evlerin yapıları farklı.Tesisatı yapan firma olunca evi, binayı tanıdığı için uygun petek boyunda takacağını düşünüyorum.Tabii yinede takmadan önce toplam kaç metre petek takacağını konuşacağım.Yeni olduğu için tesisatın ne şekilde, ne tarz bir tesisat olduğu bilgim yok.Sizlere verebileceğim bilgi evin mantolamalı ve her odada yere kadar cam olduğu yönünde.Hol de dahil her odada birer tane petek olacak.Salonun kapısı yok.Hol ile bağlantılı.Bu durumda salondaki peteği geniş tutmamıza neden olacak ki petek yeri yemek masası boyu kadar müsait.Yerler hol, mutfak da dahil laminant parke.Mutfak ve salonun ortak balkonu ve çocuk odası ile yatak odasının çıktığı ortak balkonları var.Daha önce dediğim gibi evde pencere yok, hep Fransız balkon tarzı yere kadar ve kapılı.

Doğalgaz tecrübem 1-2 senelik. Son 1 sene ariston egis marka kombi kullandım ve 1 senelikte olmasından dolayı memnun sayılırdım. İşin özü pek bilgim olan bir konu değildir. Doğalgazı kullanım şeklimiz şu şekilde.2 kişilik bir aile olduğumuz için oturma odası ve yatak odasını açıyoruz sadece. En düşükte mümkün olduğu kadar kapatmadan çalıştırıyoruz. Doğru bir çalıştırma biçimi mi bilmiyorum. Bir yerde en az 3 petek açık olmalı diye okumuştum sanırım. Diğer odalar kapalı kalıyor.Zaten ikimizde çalıştığımız için sıkıntı olmuyor.Oturma odası ve yatak odasına termostatik vana takmam ne kadar doğrudur, gereklidir?

Araştırmaya da yeni başladığımdan hermetik nedir, yoğuşmalı nedir, evime hangisi uygundur, daha tam kavrayamadım. Tesisatı yapan firmadan da fikir almayı düşünüyorum ama adamların bilgisini, tecrübesini bilmediğimden tek başına onlarada güvenmek istemiyorum. Kombi konusunda 1500 diyorum ama duruma göre çok çok gerekiyorsa 2000tl’ye çıkabilirim. Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama bu verdiğim bilgiler doğrultusunda nasıl bir kombi almalıyım. Hangi marka ve model olarak tavsiye verirseniz sevinirim.

petek boyunu toplam metrajda 6 metreden aşağı tutmayın

kombi olarak premix yoğuşmalı kombi öneririm.en yeni teknoloji ve en tasarruflu cihazlar bu tür kombilerdir
    fiyatları 1500liradan başlar ve 3000liraya kadar gider

eviniz mantolamalı,premix yoğuşmalı kombiden çok verim alırsınız emin olun
    kombiyi düşük kazan sıcaklığında kullanma olasılığınız çok yüksek. bu sayede faturalarınız komşularınıza göre daha düşük gelir

marka model olarak bu başlıkta önerdiğimiz kombileri araştırabilirsiniz
    kombi bağlantı setini plastik değil pirinç kombi bağlantı seti tercih edin
    ayrıca kombiyi balkona değil mümkünse evin içine monte edin

• Teşekkkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Bağlantı parçası için prinç olmasına dikkat edeceğim.Kombi yeri için maalesef balkon düşünülmüş.

Isıtma kapasitesi için ne söyleyebiliriz.24kw 20.000kcal yeterli olur mu?

Kullanım tarzım ile bağlantılı olarak termostatik vana taktırmam ne kadar önemli.Sadece 2 petek açarak kış geçiriyorum.

Sanırım evimde her odaya ayrı tesisat gitmiyor.Çünkü aşağıdaki gibi bir çalışma görmedim evde.Tabii tesisatı yapan firma ile görüşmekte fayda var.

Çok soru soruyorum farkındayım ama kusura bakmayın lütfen.Premix genel bir özellik mi yoksa siz direk eca'yı mı tavsiye ettiniz.Yoksa bu sayfada yoğuşmalı olarak tavsiye ettikleriinizden herhangi biri için genel bir tabir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zaccar -- 18 Eylül 2012; 11:37:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: zaccar

Teşekkkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Bağlantı parçası için prinç olmasına dikkat edeceğim.Kombi yeri için maalesef balkon düşünülmüş.

Isıtma kapasitesi için ne söyleyebiliriz.24kw 20.000kcal yeterli olur mu?

Kullanım tarzım ile bağlantılı olarak termostatik vana taktırmam ne kadar önemli.Sadece 2 petek açarak kış geçiriyorum.

Sanırım evimde her odaya ayrı tesisat gitmiyor.Çünkü aşağıdaki gibi bir çalışma görmedim evde.Tabii tesisatı yapan firma ile görüşmekte fayda var.

evinize 24kw premix yoğuşmalı kombi yeter

kışın vanasını kapalı tutacağınız odalar soğuk kalacak.bu soğuk odalardan ısındığınız odalara duvarlar vasıtasıyla soğuk hava transferi olabilir bu muhtemel
    böyle bir risk yoksa termostaik vana taktırmayın.ama kışın soğuk bırakacağınız odalardan soğuk hava geçişi olabilirse bu odalara termostatik vana takın ve kademesini en düşükte bırakın
    oda soğuk kalacağına ılık kalsın

resimdeki tesisat mobil sistemdir.kollektör vardır

kombi balkondaysa,kombiye çift cam ısıcam dan pvc muhafaza yaptırmanızı öneririm.sadece kombi dolabı kombiyi korumaz,kışın kombinin verimi düşer
    ayrıca dış faktörlere maruz kalır ömrü azalır

• Mrblar.
    Bilgisi ve fikri olan arkadaslar cevap verirse sevinirim.
    ısıtması merkezi sistem bina da eve dogalgaz çektiriyoruz-hermetik şofben de takılacak.Ek olarak bütün petek(radyatörleri) de degştirecegim.
    1)Hermetik Şofben için ECA marka düşünüyorum.
    2)Bütün petekleri de ECA marka ve termostatlı olarak düşünüyorum.(Demirdöküm plus le ECA arasında ECA yı seçtim).
    3)Salon 24 mt2 ve karşılıklı 80 cm ve 100 cm petek taktıracagım.(Tekli 150-160 cm lik taktırmaktansa 2 tane ayrı ayrı taktırmak daha mantıklı geldi).
    4)Merkezi sistem ısınan yerlerde termostatik vana mecburi hale gelecek deniyor-dogrumudur?

yukardaki hususlarda farklı önerisi ve tavsiyesi olan arkadaslar varmı?
  • Merhaba arkadaşlar Samsun'da evimize doğalgaz bağlatacağız,
    evimizin ısı yalıtımını henüz yaptıramadık (yaklaşık 30 senelik evimiz) bir kış yalıtımsız kullanacağız,şu an kullanımda olan alan 80 m2 yalnız yaklaşık bir 40 m2 de üst kat (doublex vari) mevcut ama daha orayı kullanmıyoruz ama ileriki zamanlarda yaptırıp kullanmayı düşünüyoruz,ara boşluk mevcut evin içinde yani üst kata geçiş.
    kombi için arkadaşımın eve takmayı düşündüğü marka BOSCH CLASİC SİLVER, bu modeli bizim için yeterli olacak mı?ve bu modelin yakıt tüketimi hakkında bilginiz var mı?
    şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum,kolay gelsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: zahirrrr

Merhaba arkadaşlar Samsun'da evimize doğalgaz bağlatacağız,
    evimizin ısı yalıtımını henüz yaptıramadık (yaklaşık 30 senelik evimiz) bir kış yalıtımsız kullanacağız,şu an kullanımda olan alan 80 m2 yalnız yaklaşık bir 40 m2 de üst kat (doublex vari) mevcut ama daha orayı kullanmıyoruz ama ileriki zamanlarda yaptırıp kullanmayı düşünüyoruz,ara boşluk mevcut evin içinde yani üst kata geçiş.
    kombi için arkadaşımın eve takmayı düşündüğü marka BOSCH CLASİC SİLVER, bu modeli bizim için yeterli olacak mı?ve bu modelin yakıt tüketimi hakkında bilginiz var mı?
    şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum,kolay gelsin

yakıttan tasarruf yapmak istiyorsanız bosch classic silver yerine fiyat/perfomans 1500lira civarında premix yoğuşmalı kombi almanızı öneririm

• meraba arkadaşlar, kat kaloriferinden doğal gaza geçiş yapıcaz.

izmirde oturuyorum. daire net 135m2, kuzey cepheye bakıyor, 25 yıllık bir bina, camlar eski tip ahşap ve tek cam.2. kattayım. alt kat boş üst katta oturan var.
    10,5 metre petek var.İlk sorum Kombi yoğuşmalı mı almalıyım yoksa yoğuşmasız mı?
    ikinci sorum:kombiyi oturma odası balkonuda taktırıcam.kalorifer bağlantısı için iki seçenek var.ilki oturma odasındaki peteğe bağlamak, oturma odasında ki peteğin borusu için 20lik büyük ihtimalle
    ikincisi ise holde ki 32lik ana boruya mı bağlatmalıyım, holdaki demir boruya bağlatırsam, bölünmüş hat şeklinde olucak tesisat yani iki yöne birden su dağılıcak.Ben devirdaimin daha rahat ve verimli olması açısından ikinci seçeneği tercih etmeyi düşünüyorum.

önerileriniz paylaşırsanız sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ksk_tmy

meraba arkadaşlar, kat kaloriferinden doğal gaza geçiş yapıcaz.

izmirde oturuyorum. daire net 135m2, kuzey cepheye bakıyor, 25 yıllık bir bina, camlar eski tip ahşap ve tek cam.2. kattayım. alt kat boş üst katta oturan var.
    10,5 metre petek var.İlk sorum Kombi yoğuşmalı mı almalıyım yoksa yoğuşmasız mı?
    ikinci sorum:kombiyi oturma odası balkonuda taktırıcam.kalorifer bağlantısı için iki seçenek var.ilki oturma odasındaki peteğe bağlamak, oturma odasında ki peteğin borusu için 20lik büyük ihtimalle
    ikincisi ise holde ki 32lik ana boruya mı bağlatmalıyım, holdaki demir boruya bağlatırsam, bölünmüş hat şeklinde olucak tesisat yani iki yöne birden su dağılıcak.Ben devirdaimin daha rahat ve verimli olması açısından ikinci seçeneği tercih etmeyi düşünüyorum.

önerileriniz paylaşırsanız sevinirim.

sanırım karşıyakalısınız

bende karşıyakalıyım,zamanında evimde kat kaloriferinden kalma tesisata+radyatörlere kombi bağlatmıştım

anlattığınız durum benim için de geçerliydi.koridorda hattım ikiye bölünüyordu.kombi bağlantısını burdaki büyük borudan yaptırdım

hattın bir kısmi evin diğer bölümüne diğer kısmı salona gidiyor,bütün radyatörleri açtığım zaman radyatörlerin tamamı çok iyi ısınıyor

100cm'den büyük ve kombiye uzak bütün radyatörlerim çapraz bağlantılı,kombiye en uzakta bulunan yatak odasındaki radyatör çapraz bağlantılı ve çok iyi ısınıyor

ikinci seçeneği deneyin ve kombiyi buraya bağlatın,
    kombiyi premix yoğuşmalı öneririm.evinize gelecek firmalar size masallar anlatabilir,evinize yoğuşmalı kombiye gerek yok diyeceklerdir

bu masallara sakın inanmayın.

fiyat/performans (1400lira-1500lira-1600lira-1700lira) premix (tam yoğuşmalı) kombi öneririm. marka model olarak bu başlıkta geriye dönük 3 sayfa okusanız

önerdiğimiz kombilere ulaşabilirsiniz

zaten fiyat/performans premix yoğuşmalı kombilerle piyasada alınabilecek orta düzeyde donanımlı kombiler arasında fiyat farkı azdır

bazı markalı modellerde ise aynıdır.izmir ikliminde premix yoğuşmadan maximum verim alırsınız

kombiyi balkona monte edince dandik kombi dolabı önermem.kombiye ya çift cam ısıcam pvc den muhafaza yaptırın.veya kombiyi tam kapatacak dolaplardan alın

• piyasaya yeni bir premix yoğuşmalı kombi daha çıktı

ariston egis premium

http://www.ariston.com/tr/media/files/482_EgisPremiumBrosurWebVersiyonu.pdf

minimum ısıl güç tüketimi ve modülasyon aralığında iddialı görünüyor

50c - 30c işletmede 4,4kw

modülasyon aralığı %19 - %100

ürün broşürüne bakıldığında ariston'un diğer premix yoğuşmalı kombileri gibi oda sıcaklığına göre modülasyon (3 tam modülasyon) yapamıyor

ürün gamında modülasyonlu termostat seçeneği yok

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.