Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (774. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir (1 Mobil) - 9 Masaüstü1 Mobil
5 sn
30.138
Cevap
530
Favori
1.260.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 772773774775776
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    28kW sıcak su gücü olan bir kombi litre/dakika olarak 24kW sıcak su gücünda olan bir kombiye göre daha kısa sürede ve daha fazla su hazırlayıp musluğa gönderiyor
  • Çok teşekkür ederim, size kolay gelsin.
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Hocam son bir soru sorsam size. GB12 yarı yoğuşmalı kombi alsam premix gibi baca borusunun açısını ayarlattırma ve yoğuşma tahliye borusu olayı olacak mı, yoksa hermetik gibimi bunlar? Zamanını aldım çok teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Yardımlarınız için çok teşekkürler. Daha öncede başka bir tanıdığım için sizden fikir almıştım. Ne yazık ki ne yarım yoğuşmalı kombiden vazgeçirebildim ne de cam elyaf borudan. Aliağa Yenişakran'dayım. Doğalgaz bu sene geldi. Benimde 4 kıştır kullandığım pellet kazan var. Sıcak suyumuda güneşten karşılıyorum. Doğalgaza geçmeyi düşünmesemde yinede tam emin değilim. Değerli önerileriniz ve katkılarınız için tekrar çok teşekkürler.

• spedermen S kullanıcısına yanıt
    evet gb12'de alsanız baca eğimini ayarlatma ve yoğ tahliye borusu olacak ama bence almayın hem plakalı eşanjörü yok hemde piyasadan kaldırılacak bütçeniz düşük ise premix yoğ kombilerde 3000lira civarı seçenekler var: warmhaus ewa,baymak lambert lpy,sanica java şu yazdığım 3 kombide çelik premix eşanjörlü+modülasyonlu fan+modülasyonlu pompa+hidroblok grubu pirinçtir+ana bağlantı boruları bakırdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARCadaS

20 yıllık su akıtan isitmayan hermetik kombiyi atıp
    Yogusmali kombi aldım.
    Petek temizliği yaptırdım.
    Oda termostatı taktım.

Eskiye göre çalışma saati olarak %40 artırdım.
    Faturam %120 arttı.

180-200 tl gelirdi, 430 geldi. Bu ayda hesabıma gore 450 gelecek.

Oda termostatını 24 derece olarak ayarladım.
    Kombi derecesini 50 derece tuttum.

Kombi petek teknoloji vs. en yeni imkanları kullanmama rağmen artış olmasını zamlara baglayabiliriz. Ama bu kadar artış olması zamla ilgili mi bilmiyorum.
    merhaba, sizin adınıza üzüldüm, geçmiş olsun.

farkında mısınız sizinki gibi durumlar yaşandığında sorunuza cevaben sus pus kapı duvar oluyor forum.

neden ! çünkü o pırıltılı cümlelerle süsledikleri, kağıt üstünde über manyak % bir milyon verimli cihazlar uygulamada cortluyor, (mevcut sistem/eve upgrade yapılmadığı müddetçe)

insanların da kolayına geliyor, parayı bastırıp bir kombi yenilemeyle 3000/5000 tl artık neyse yatırımla, tasarruf edeceğini düşünüyor, keşke gerçekten olabilseydi.

20 yıllık su akıtan göstergeleri çalışmayan vaillant hermetik kombim var (harbi baba kombi), kalorifer sistemimde kollektörlü mobil DEĞİL, klasik atlamalı sistem, ve petek vanaları alt/üst bağlı. ne kadar saçma bir sistem bilinsin diye yazıyorum. ev net 150 m2 4+1, ve uzak üç peteğe normalde su pompası zorlanıyor, halbuki gelen fatura 350TL (ocak 2020) tüketilen miktar 180 m3.(ocak/banyo dahil) ve ısınıyor kısa kol tişört geziyoruz. ne kadar tuhaf değil mi!

sırrı ne biliyor musunuz, doğru reglaj ayarı, ısı yalıtımı NOKTA

yoksa yakılan yakıt belli, ortaya çıkan enerji belli, bir kombi ekstra nasıl bir değer katabilir ki sonuç değişsin. herkes bunu düşünsün..

kombi değiştirmek işin sonunun sonudur, yani tamamen keyfe keder harcamadır, öyle olması gerekir.

işin özü kombiye yapacağınız harcama ısı yalıtımına yapılmalı, dıştan varsa içtende yapılmalı, kapı/pencereler elden geçirilmeli varsa mermer denizlikler çıkarılmalı, tesisat olumsuzlukları giderilmeli, mümkünse sonradan kanallı yerden ısıtmaya geçilmeli. gördünüz mü kombiye daha sıra gelmedi.

umarım birilerinin işine yarar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McManamann -- 11 Şubat 2020; 10:53:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: McManamann

merhaba, sizin adınıza üzüldüm, geçmiş olsun.

farkında mısınız sizinki gibi durumlar yaşandığında sorunuza cevaben sus pus kapı duvar oluyor forum.

neden ! çünkü o pırıltılı cümlelerle süsledikleri, kağıt üstünde über manyak % bir milyon verimli cihazlar uygulamada cortluyor, (mevcut sistem/eve upgrade yapılmadığı müddetçe)

insanların da kolayına geliyor, parayı bastırıp bir kombi yenilemeyle 3000/5000 tl artık neyse yatırımla, tasarruf edeceğini düşünüyor, keşke gerçekten olabilseydi.

20 yıllık su akıtan göstergeleri çalışmayan vaillant hermetik kombim var (harbi baba kombi), kalorifer sistemimde kollektörlü mobil DEĞİL, klasik atlamalı sistem, ve petek vanaları alt/üst bağlı. ne kadar saçma bir sistem bilinsin diye yazıyorum. ev net 150 m2 4+1, ve uzak üç peteğe normalde su pompası zorlanıyor, halbuki gelen fatura 350TL (ocak 2020) tüketilen miktar 180 m3.(ocak/banyo dahil) ve ısınıyor kısa kol tişört geziyoruz. ne kadar tuhaf değil mi!

sırrı ne biliyor musunuz, doğru reglaj ayarı, ısı yalıtımı NOKTA

yoksa yakılan yakıt belli, ortaya çıkan enerji belli, bir kombi ekstra nasıl bir değer katabilir ki sonuç değişsin. herkes bunu düşünsün..

kombi değiştirmek işin sonunun sonudur, yani tamamen keyfe keder harcamadır, öyle olması gerekir.

işin özü kombiye yapacağınız harcama ısı yalıtımına yapılmalı, dıştan varsa içtende yapılmalı, kapı/pencereler elden geçirilmeli varsa mermer denizlikler çıkarılmalı, tesisat olumsuzlukları giderilmeli, mümkünse sonradan kanallı yerden ısıtmaya geçilmeli. gördünüz mü kombiye daha sıra gelmedi.

umarım birilerinin işine yarar.

Alıntıları Göster
    Eski kombinin miadı dolmuştu. Su akitiyor ve gostergeler bozuktu.
    Evde yalıtım var.
    Gelen faturanın çok olması degil sıkıntı. Karsilastirmali oldugu için dogru kıyas oluyor.

Oda Termostatından kaynaklandığını düşünüyorum. Neden?
    24 derece ayarlı , 23.8 olunca hemen yanıyor kombi. .2 için yanıyor sönüyor muhtemelen.

Kombi derecesini 50de tutuyorum. 60 vs yaptığımda birden yüksek ısı ile oda sicakligini firlatir diye düşünüyorum. Yanacak 24.4 yapacak. Sonra bir anda devreden çıkıyor kombi kapanıyor kirmiziya geçiyor.

Bu durumda hem daha fazla sarfiyat demek hemde oda sicakligi arası mesela 23.8 - 24.4 olacak.

O yüzden 50de tutuyorum. 5 dakikada bir 1 dakika kadar yanıyor sönüyor.

• Öncelikle disintegration başta olmak üzere bildikleri bilgileri ve deneyimleri paylaşan her kullanıcıya teşekkür etmek istiyorum. Kombi ile ilgili hiç bi bilgim yok şimdiden yardımınız için teşekkür ederim 😇 😇
    Ankara'da 4+2 (2.salon küçük) bir dublex satın aldım. Dairede doğalgaz altyapısı var ancak dairede yaklaşık 5-6 yıl oturan olmamış. Petekler ve kombi yok. Daire toplam 150 m2 ve yazmış olduğum ev bölümlerinde bir tane petek konulacak şekilde tesisat çekilmiş. Dış cephe yalıtımı ve çatı yalıtımı mevcut binada.
    -Alt kat-
    salon=20.70 m2
    Oda1=10 m2
    Oda2=9.70 m2
    Mutfak=9.50 m2
    Banyo=3.50 m2
    Kolidor=6.30 m2
    -Üst kat-
    Salon=12 m2
    Banyo=2.80 m2
    Oda1=17 m2
    Oda2=9 m2
    Kolidor=6.50 m2

=Sorularım şunlar=
    1-)Öncelikle bu büyüklükte bir daire için hangi tür ve güçte kombi (Yoğuşmalı en tasarruflu ve verimli olduğunu sayenizde öğrendim 😇😇) önerirsiniz?
    2-)Malesef kombi özelliklerini bilmediğim için bu daire için önerebileceğiniz kombi marka ve modelleri var mı acaba?
    3-)Toplam kaç m2 petek kullanılmalıdır. Evin bölümlerinde hangi tür petek kullanılmalıdır?

Tekrardan cevaplarınız için çok teşekkür ederim...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

@ İlk mesajım:
    İyi forumlar. İzmir Aliağa'da tek katlı eski tip ateş tuğlalı 25 cm duvar kalınlığı olan 120m2 net kullanım alanı olan müstakil evin üstüne 2 adet dublex yapılıyor. Onlarda 120m2 olsa toplam yaklaşık 360m2 alan ısıtılacak. Aile apartmanı olacak. Özel durumdan ötürü dublexlere abonelik alınamıyor. Diğer evler 25cm lik izotugladan yapılıyor ve çatı sandviç panel altına 10 cm kanuf çatı sitesi ve altına alçıpan olacak. Bütün camlar winsa 4-16-4 ve Isıcam Konfor olacak. Bu şartlar altında tek abonelikle tek kombi ile bu 3 evi isitabilir miyiz? Hangi kombiyi seçmeliyiz? Önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler.
    Not: Yeterli kapasite tek kombi olmazsa alt kat için 24kw lık üstteki 2 dublex için 30 veya 33kw lık 2 kombiyi tek doğalgaz hattına yan yana bağlayabilir miyiz?

@Sizin Cevabınız:
    daha önce sormuştunuz sanırım.120m2 eve 24kW yeter
    120+120 toplam 240m2'lik alana en az 30kW mümkünse 35kW civarı kombi lazım
    ayrıca kalorifer tesisatını da mümkünse mobil sistem yaptırın, pex oksijen bariyerli borularla
    eğer buna imkan yoksa 32mm pprc borularla tesisat yaptırın
    tek aboneliğe 3 eve izmirgaz izin veriyor mu bilmiyorum teknik şartnameler sürekli güncelleniyor en son olmuyor diye biliyordum.

@ Son Sorum:
    Üstad bu ev ve daha önceki sorduğum ev farklı evler. İkisi içinde yardımlarınız oldu. Çok teşekkürler. Üstad birde şu iki kombiyi buldum. Baymak Lectus 65kw ve Eca Felis 65kw. Duvar tipi yoğuşmalı kombi ikiside. 2 ayrı kombi kullanmaktansa bu kombilerden biri olur mu? Sizin tercihiniz hangisi olurdu?

https://www.baymak.com.tr/urunler/merkezi-sistemler/baymak-lectus-duvar-tipi-yogusmali-kazan

https://www.eca.com.tr/isitma-sogutma/merkezi-isitma-sistemleri/duvar-tipi-yogusmali-kazanlar/e-c-a-felis-serisi-duvar-tipi-yogusmali-kazanlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 12 Şubat 2020; 5:34:14 >

• Jokeroyuncuk J kullanıcısına yanıt
    evin ısıtılacak toplam alanı 107 m2 çıkıyor, bu durumda 10 m petek+ banyolar için 2 havlupan yeterli olur, ancak banyolar dış cepheye bakıyorsa havlupan yerine petek öneririm, çünkü havlupanlar çok da iyi ısıtmıyor. kabaca odaların her 10 m2 sine 1 m petek olacak şekilde ddplus petek çok iyi olacaktır, Kombi konusunda disintegration hocamın konunun ilk sayfasındaki kombilerden herhangi biri olur, 24 KW kombi yeterlidir. tesisat kurulurken mutlaka termostatik vana ve bütçenize uygun, hassasiyeti yğüksek, programlanabilir bir OT almanızı öneririm.
  • kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim. Evimin yakınında bir kaç kombi çalışanı ile görüştüğümde 33 kw özellikli kombiden düşük seviyelisi dairemi ısıtmaz demişlerdi. İyi ki bu forumdan bilgi alabiliyoruz. Bir tavsiyeye daha ihtiyacım olacak.
    Odalarda 1 petek çıkışlı sistem mevcut 20 m2 ve 17 m2 lik iki bölüm için nasıl bi sistem önerirsiniz? Çift bağlantılı petek sistemi okumuştum forumda ya da daha uzun petek (2 metrelik uzunlukta petek var mı bilmiyorum) mi takılmalı?

• Jokeroyuncuk J kullanıcısına yanıt
    salon:140+140
    oda1:100cm
    oda2:100cm
    mutfak:50cm
    banyo:havlupan
    koridor:80cm
    --üstkat--
    salon:140cm
    banyo:havlupan
    oda1:170-180cm
    oda2:100cm
    koridor:100cm

eviniz 100m2 civarında,24kW kombi yeterlidir,toplam 10 mt tül civarı petek yeter. petek metrajını optimum şekilde yazdım. bu eve 28kW kombi de alınabilir hiçbir sakıncası yok dubleks kat faktöründen dolayı
    24kW kapasite alırsanız ilk sayfadaki kombiler 28kW isterseniz: 28kW baymak duo tec,28kw eca proteus premix,30kW airfel digifel premix öneririm.bu konunun ilk sayfasındaki kombileri öneririm.
    petek markası: demirdöküm plus tercih edin,pkkp tip 22/60 standart petek lazım.kombinin altına plastik değil metal/pirinç tam geçişli vana ve filtreler öneririm
    bir de ankara da iş yapan birine denk geldim tanımam etmem ama montajları güzel bakabilirsiniz

• Uriel kullanıcısına yanıt
    360m2 alan ısıtılabilir bunun için kalorifer borularının kalın da olması lazım,kalorifer tesisatını yaptırmadıysanız 32mm pprc çap tercih edin
    yazdığınız kombiler, kazan olarak geçer,kaskad sistemi kurulabilir yani 2 veya 3 tane kazanı yanyana dizip merkezi sistem gibi bir tesisat kurulabiliyor ama 360m2 alan için 3 kazan fazla, bu tip tesisatlar profesyonel destek ister
    harici boyler+denge kabı+ek pompa+açık genleşme tankı ile bu sistem tamamlanır

alternatif olarak 45kW baymak duo tec + denge kabı + ek pompa+ açık genleşme tankı ile de olabilir.tabii bu durumda musluklar açılacağı için ısıtma duracak ve 3 daire etkilenecek,baymak duo tec 45 için de boyler taktırabilirsiniz.böylece 3 evin sıcak su ihtiyacı harici boyler den karşılanır
    özetlemek gerekirse
    45kW baymak duo tec + ek pompa+ harici boyler + denge kabı+açık genleşme tankı ile 360m2'lik 3 ev rahatlıkla ısınıp sıcak su ihtiyacı karşılanabilir. kalorifer tesisatı:32mm pprc, ayrıca havlupanlar hariç tüm peteklere danfoss termostatik vanalar taktırmanızı da öneririm
    baymak lectus kazandır,baymak duo tec45 ise bildiğimiz bir kombidir, 65kW baymak lectus'ta işinizi görür ama şahsen tek kazan ile ısıtma görmedim.yapanlar mutlaka vardır ama izmir karşıyaka'da 3 katlı bir anaokula 45kW baymak duo tec takıldı sorunsuz çalışıyor.
    ben baymak duo tec yazdım ama aynı tesisat baymak lectus üzerinden yapılabiliyorsa baymak lectus tercih edilebilir komponentleri çok kalitelidir
    ek pompa+denge kabı+açık genleşme tankı nedir?

baymak duo tec 45 + harici boyler

Hocam yardımınız için çok teşekkür ederim çok açıklayıcı ve yararlı bilgiler veriyorsunuz 😇😇
    Metal/prinç tam geçişli vanalar ve filtreler için ayrıca not aldım. Petek ve kombi tavsiyeniz ayrıca teşekkür ederim 😇😇

• 24/25 boru ile 30 boru arasinda isitmada fark yaratir mi.? Tesisat cektikde 24-25 tam hatirliyamadifim borudan cektiler oysaki 1 metre ilerde 30 boru varmiş deger mi sizce Fayanslari yeniden kazmaya.?

• quote:

Orijinalden alıntı: Jokeroyuncuk

Cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim. Evimin yakınında bir kaç kombi çalışanı ile görüştüğümde 33 kw özellikli kombiden düşük seviyelisi dairemi ısıtmaz demişlerdi. İyi ki bu forumdan bilgi alabiliyoruz. Bir tavsiyeye daha ihtiyacım olacak.
    Odalarda 1 petek çıkışlı sistem mevcut 20 m2 ve 17 m2 lik iki bölüm için nasıl bi sistem önerirsiniz? Çift bağlantılı petek sistemi okumuştum forumda ya da daha uzun petek (2 metrelik uzunlukta petek var mı bilmiyorum) mi takılmalı?
    33 KW kombi ile 24 KW kombi arasında sizin ısı ihtiyacınız arasından hiçbir fark yok, zaten saatlik ısı ihtiyacınzı bırakın 24 KW yı 18 Kw kombi bile karşılar, ancak kombi küçüldükçe devirdaim pompa gücü azalıyor daha rahat sirkülasyon için 24 KW almalısınız. Daha büyük olmaz mı olur, modulasyon oranı yüksek olduktan sonra o da düşük güçte çalışabilir. Ancak Eskişehir'de 3,5 cephesi açık, garaj üstü, 150 m2 net ısıtılan alanı bulunan bir evde 3 yıldır oturuyorum, en soğuk havalarda bile günlük 18 m3 den fazla gaz tüketmiyorum, bu da şu anlama geliyor geceleri -15/-20 derece gündüz 0 derece üstune çıkmayan çoğunlukla -4/-5 gibi sıcaklıklarda 18 m3 gaz tüketiyorum. 1 m3 gaz kayıpsız hesaplansa bile 10 kw ısı verebildiğine göre benim ısı ihtiyacım 180/24:7,5 kw , yani demek oluyor ki aslında 10 KW kombi olsa full yansa ben ısınacağım. Birde olaya şöyle bakın, kombi tam kapasite yandığında KW kapasitesinin 1/10 u kadar saatlik gaz tüketir, yani size 24 KW kombi full yanarak yetmeyecekse saatte 2,4 m3, günlük 58 m3 gaz tüketmelidir ki bu kadar gaz tüketsek evin yolunu bulamayız. Aralık ayı tüketimim 245 m3, ocak ayı tüketimim 265 m3 ki ocak ayında en az 10-15 gün 0 derece civarlarında gündüz sıcaklığı vardı. Tesisatçıların hemen hiç biri bu teknik hesaplamaları bilmez veya bilse bile kullanmaz, 33 KW kombi koyup 7 m petek koyan tesisatcılar var bu piyasada.

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Çok haklısınız hocam bu kadar kafa karışıklığı yaşadıktan sonra iyi ki size danışabildim. Tavsiyeleriniz için tekrardan teşekkür ederim 😇 😇 😇

• Merhaba dostlar uzun araştırmalarım sonucu ve @disintegration hocamın tavsiyeleriyle Baymak Duotec Compact model kombi aldım. Oda termostatı için yine Baymak marka kablosuz modülasyonlu oda termostatı seçtim. Bu forumda belki çok aktif değildim ama yazılanları okuyarak hiç bilgimin olmadığı bir konuda çok şey öğrendim. Umarım kombiden memnun kalırım, kullandıkça deneyimlerimi paylaşmaya çalışcam.

• Sayfalarca paylaşımı okuduktan sonra başta disintegration olmak üzere kir-pi ve diğer arkadaşlarımıza çok teşekkür ederi. Hakkınızı helal edin çok şey öğrendim.

Sormak istediğim konu;
    1–karasal iklimin hakimin olduğu bir iklimde net 80-85 m2 ev için Vaillant Ecotec intro 18/24 kaloriferdeki 18 olması sorun olur mu?
    2–
    baymak lambert lpy 24 -3000 (uygun fiyat)
    baymak dolcevita dpy 24-3000 (uygun fiyat)
    eca proteus premix -3700 (5 yıl garanti)
    bosch condens 2500 -3500
    bosch condens 2200 -3650
    Vaillant Ecotec intro 18/24 -4000 (sorunsuzluk hissi)

Bulduğum en uygun fiyatlar bu şekilde. Bu fiyatlara göre sizin öneriniz hangisi olurdu?

3–genelde bir oda kullanılacağını düşünürsek bosch yerine baymak+petek boyunu uzatmak daha mantıklı olur mu? (Tabi bu yakıt tüketimini arttırmayacaksa)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi u_g_o_189 -- 13 Şubat 2020; 23:56:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: u_g_o_189

Sayfalarca paylaşımı okuduktan sonra başta disintegration olmak üzere kir-pi ve diğer arkadaşlarımıza çok teşekkür ederi. Hakkınızı helal edin çok şey öğrendim.

Sormak istediğim konu;
    1–karasal iklimin hakimin olduğu bir iklimde net 80-85 m2 ev için Vaillant Ecotec intro 18/24 kaloriferdeki 18 olması sorun olur mu?
    2–
    baymak lambert lpy 24 -3000 (uygun fiyat)
    baymak dolcevita dpy 24-3000 (uygun fiyat)
    eca proteus premix -3700 (5 yıl garanti)
    bosch condens 2500 -3500
    bosch condens 2200 -3650
    Vaillant Ecotec intro 18/24 -4000 (sorunsuzluk hissi)

Bulduğum en uygun fiyatlar bu şekilde. Bu fiyatlara göre sizin öneriniz hangisi olurdu?

3–genelde bir oda kullanılacağını düşünürsek bosch yerine baymak+petek boyunu uzatmak daha mantıklı olur mu? (Tabi bu yakıt tüketimini arttırmayacaksa)
    Vaillant ecotec intro 18 24 model kombiyi dün taktırdım, disintegration a sonsuz teşekkürler, kombi 3900, şu anlık memnunum, O.T kullanmadan, kalorifer 45 su 45 olarak kullanıyorum, ev 23 derecede... 80m2 evim, kutu gibi, o yüzden yeterli geldi.
    Bu kombiyi seçmemde 2 ana etken vardı, 1. Vaillant adı, çünkü piyasadaki akranı markalardan yaklaşık 400-500 daha pahalı...
    2. Etkeni ise boyutu, yüksekliği sadece 62 cm. Ben banyoda kullandığım için kombiyi, altına dolap yapmayı düşünüyorum, o yüzden diğer kombilerden yaklaşık 8-10 santim küçük olması diğer tercih sebebimdi. Ama bunu almasaydım Muhtemelen Baymak duotec Compact 24 alırdım...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 772773774775776
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.