Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ANA KONU)

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
16.707
Cevap
285
Favori
697.431
Tıklama
Giriş
    11193 Mesaj

Hocam merhaba;

Yaklaşık 1 yıl önce doğalgaz tesisatı için yardım istemiştim ve istediğimiz şekilde yapıldı. Doğalgaz da bu hafta açılacağı için bir iki sorum olacak.

Şu an evde kimse oturmuyor sadece test etmek için bir hafta kadar yakacağız.

3 oda ve mutfakta termostatik vana, salonda ise oda termostatı var. (Oturum yeri salon) Kombi Bosch condense 2500, oda termostatı cr10.

Evde 1 oda (yatak odası), salon ve mutfak aktif olarak kullanılacak ama diğer 2 oda kullanılmayacak.

1- Bizim kombiyi kaç dereceye, termostatik vanaları (eca) kaç dereceye ve oda termostatını kaç dereceye almamız lazım ?

2- Evin sıcaklığını arttırıp azaltacağımız zaman kombideki dereceye dokunmadan termostatik vana ve oda termostatını mı kullanmamız gerekiyor ?
    |
    |
    Bahsedilenler: disintegration

Hocam cevabınız için teşekkür ederim fakat şöyle bir durum dikkatimi çekti kombiye yakın ve oda da bulunan 1 buçuk metrelik peteklerin altı kabul edilebilir seviyede lakin uzakta yani salonda bulunan 2 mt lik peteği alt tarafları kabul edilebilir seviyede değil. Acaba biraz suyunu alsam burjör anahtarıyla bu durum değişirmi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    disintegration kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

En yakın 2 peteğe reglaj ayarı yapın sorununuz çözülür.
    |
    |
    Efsunger hissi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

büyük peteklerde bu fark biraz daha fazla olur,reglaj ayarı yapın
    |
    |
    Efsunger hissi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

"Türklerin yaşadıkları her yer misak-i milli hudutları içindedir". Mustafa Kemal Atatürk
  • Kurmay Yarbay
    22046 Mesaj

merhaba
    1)bosch cr10 modülasyonludur. kombiden kazan sıcaklığını 60c olarak ayarlayın.bunu bir defa yapacaksınız bir daha dokunmayın.çünkü cr10 kombinin kazan sıcaklığını evin sıcaklık durumuna göre 55 50 45 40c civarı düşürüp yükseltecek.ev ısındıkça kombiden kazan sıcaklığını kontrol edin sıcaklığın düşeceğini göreceksiniz
    modülasyonlu oda termostatlarında kombi kazan sıcaklığı değişmez ayarı 1 defa yapılır
    2)oda termostatı ve termostatik vanaların senkron halinde uyumlu çalışması için her iki ekipmanın sıcaklıklarının birbirine yakın olması gerekir. termostatik vanalar mekanik aletler old için haliyle çalışması oda termostatı kadar muntazam olmaz illaki sıcaklık dalgalanmaları buna bağlı olarak açmalar kapamalar olabilir
    her evin sıcaklık konforu farklıdır bana 23c yeter ama başkasına 25c iç ortam sıcaklığı anca yetiyordur
    sizde durum nedir bilmiyorum
    ama örnek olması açısından 23-24c'yi baz alalım: termostatik vanaların ayarını 3.5numaraya ayarlayın:23.5c (+ -) yapar
    oda termostatını ise 24c olarak ayarlayın
    eğer bu yetersiz gelirse termostatik vanalar...> 4numara, bosch cr10:25c ayarlayın. geceleri bosch cr10 2c düşebilir ama termostatik vanaların ayarı günlük kurcalamaya uygun değildir ayarını bir defa yapın,
    günlük değişimleri bosch cr10 dan ayarlayın
    eca termostatik vanaların malzemesi iyi değildir sürekli kurcalanırsa kafaları yalama oluyor
    |
    |
    RevivaL kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

"Türklerin yaşadıkları her yer misak-i milli hudutları içindedir". Mustafa Kemal Atatürk

• Emekli Yönetici
    11193 Mesaj

Biz de o zaman danfoss alacaktık ama firma hesap yaparken termostatik vanaları fiyat cetveline yazmadığını gördüm. Daha sonra da 4 tane t.v. hediye olsun diyince bir şey demedim.

Teşekkürler ederim tekrar.
    |
    |

4 yıldır ECA TRV kullanıyorum, zaten istediğiniz ayarı tutturdunuz mu bir daha unutuyorsunuz o nedenle çok da önemli değil, adam da hediye etmiş daha sonra bozulan olursa danfoss ile değiştirirsiniz. şu an takılacak bişey yok bence.
    |
    |
    RevivaL kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Yok hocam takmıyorum zaten; dediğiniz gibi bir şey olursa ilerde danfoss ile değiştiririz.
    |
    |
    kir-pi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: disintegration

baymak duo tec + baymak idee modülasyonlu o.t
    eca proteus premix + eca lago fb modülasyonlu o.t
    warmhaus priwa veya enerwaplus + warmhaus wt-08 modülasyonlu o.t
    bosch condens 2500 veya 2200 veya 2300 + bosch cr10 veya cr50 modülasyonlu o.t
    buderus gb22 veya gb62 + buderus rc 100 veya rc150 modülasyonlu o.t
    hocam şöyle bir history baktımda bu işin kompedanısın. öneriler için eyw

malumunuz piyasada ustayım diye dolanan çok tip var ..

şöyle bir kombin yaptım

kombi : https://www.trendyol.com/baymak/duotec-compact-24-kw-20-000-kcal-tam-yogusmali-kombi-p-12696509

O/T : https://www.genisreyon.com/urun/baymak-idee-kablosuz-programlanabilir-dijital-oda-termostati?gclid=Cj0KCQiAuefvBRDXARIsAFEOQ9E2I5eHmtHEeRLS63HxOx1R8Tbjk0tuJc5LAHl7RkupS7SF1a1niYoaAtbYEALw_wcB

sorular : 1- O/T infoda modülasyonlı ibaresine rastlamadım . hakikaten kombi ile yukarıda seçtiğim OT tam uyumlu oda sıcaklığına göre modülasyon yaparmı?
    2- bu ürünleri güvenli uygun fiyata nereden alabilirim (motaj dahil olursa iyi)
    3- daire yeni daha igdaş aboneğim yok nelere dikkat etmem lazım . öncelikle abonelik sürecinimi tamamlayım yoksa kombiyi alıp montajını yaptırayım?

• Yarbay
    2283 Mesaj

Çok teşekkür ederim deneyeceğim umarım çözülür.

|
    |
    Bahsedilenler: disintegration , kir-pi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

baymak idee kablosuz modülasyonlu o.t opentherm iletişim protokolü üzerinden oda sıcaklığına göre modülasyon yapıyor
    linkte baymak resmi sitesinde de yazıyor bakabilirsiniz ve de baymak duo tec compact ile uyumlu çalışır bağlayınca kombinin ekranında RC ibaresi çıkar remote control forumda kullanan arkadaşlar var baymak duo tec compact konusunu ben açtım
    igdaş aboneliği ve projeden önce kombi montajı olmalı eşzamanlı da olabilir proje için gazı açmaya geldiklerinde kombi evde monte edilmiş olması gerekir
    igdaş gazı açar size belge verir o belge ile baymak servisini çağırırsınız yetkili servis hem kombiyi hem o.t yi işletmeye alır bu esnada o.t nin istasyonunun elektrik bağlantısı yapılmış olması gerekir kombinin anakartına bağlanacak kablo uçları hazır olacak takılmayacak servis garantiyi başlatırken o.t kablolarını bağlayacak işletmeye açacak ve size o.t nasıl çalışır anlatması lazım ama bu o.t detay isteyen bir cihaz eve gelen servis bilmeyebilir
    kombinin altına plastik kombi bağlantı seti yerine metal/pirinç tam geçişli vana+filtreler öneririm

https://www.baymak.com.tr/urunler/kontrol-ekipmanlari/oda-termostatlari/baymak-idee-kablosuz-programlanabilir-oda-termostati

|
    |
    umitlik kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    634 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

baymak idee kablosuz modülasyonlu o.t opentherm iletişim protokolü üzerinden oda sıcaklığına göre modülasyon yapıyor
    linkte baymak resmi sitesinde de yazıyor bakabilirsiniz ve de baymak duo tec compact ile uyumlu çalışır bağlayınca kombinin ekranında RC ibaresi çıkar remote control forumda kullanan arkadaşlar var baymak duo tec compact konusunu ben açtım
    igdaş aboneliği ve projeden önce kombi montajı olmalı eşzamanlı da olabilir proje için gazı açmaya geldiklerinde kombi evde monte edilmiş olması gerekir
    igdaş gazı açar size belge verir o belge ile baymak servisini çağırırsınız yetkili servis hem kombiyi hem o.t yi işletmeye alır bu esnada o.t nin istasyonunun elektrik bağlantısı yapılmış olması gerekir kombinin anakartına bağlanacak kablo uçları hazır olacak takılmayacak servis garantiyi başlatırken o.t kablolarını bağlayacak işletmeye açacak ve size o.t nasıl çalışır anlatması lazım ama bu o.t detay isteyen bir cihaz eve gelen servis bilmeyebilir
    kombinin altına plastik kombi bağlantı seti yerine metal/pirinç tam geçişli vana+filtreler öneririm

https://www.baymak.com.tr/urunler/kontrol-ekipmanlari/oda-termostatlari/baymak-idee-kablosuz-programlanabilir-oda-termostati
    hocam 24 kw model bana uyar dimi 2+1 120 m² cıvarı ev için.

bide hocam ben meraklı adamım opentherm bağlantı noktası neresi

sarı olan on/of galiba..?

• Kurmay Yarbay
    22046 Mesaj

2+1 eve 24kW yeter.bildiğim kadarıyla on-off bağlantı yerine monte ediliyor
    opentherm bağlantısı köprü yapılmış on-off oda termostatının yanıdır

|
    |
    umitlik kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Onbaşı
    32 Mesaj
    @disintegration
    hocam merhaba
    izmir bornova ozkanlar migrosta eski bina, dukkan ustu 1.kat, 80 m2, 2+1 oda, tek banyolu bir eve d.gaz tesisat ve kombi tesisati yapilacak.
    binada yalitim yok, siva alti tesisat dosenecek, kombi camlama ile kapali balkona takilacak.
    yazinizdaki gibi petekler yeterince uzun, danfoss (gaz veya sivi arasindaki farki anlamadim) gibi malzemeleri kullanmayi dusunuyorum.
    izmir bolgesinde oldugunuzu yazilarinizdan okudum, sorularimi cevaplarsaniz ve onerileriniz varsa sevinirim.

1- fiyati uygun onerebileceginiz usta ve magaza varmi

2- kombi olarak (viessmann vitodens 50w, bosch condens 2300i, baymak duotec compact) kablolu/kablosuz o.t. ile almayi dusunuyorum f/p oneriniz nedir

tesekkurler

@disintegration

• Kurmay Yarbay
    22046 Mesaj

merhaba
    maalesef firma önermiyorum çünkü hiçbirinin işçiliğine güvenmiyorum çoğu taşeron çalıştırıyor evinizde yanlış birşey yaparlar sorumluluk almak istemem
    ama önereceklerim var:
    kalorifer tesisatı sıva altı olacaksa: dizayn oksi plus gibi ortadan folyolu pprc borular tercih edin çünkü bu boru türü oksijen bariyerlidir.ama esnaflar cam elyaf takviyeli pprc kullanır
    boru çapını 32mm seçin,kalın boru iyidir.balkonda ise kombinin bağlanacağı yerde 4 boru da sıva altı yaptırın açıkta birşey kalmasın bu noktalar önemli balkonda kombi demek yakıtın artması demektir ama balkonda kombinin boruları sıva altı olursa yine de yakıtın azalır.
    sıvı ve gaz sensörlü termostatik vanalar, hissedicinin gaz veya sıvı olmasıdır
    piyasadaki tüm termo vanalar sıvı hissedicilidir, bir tek danfoss'un gaz sensörlüdür tabii danfoss un da sıvılı var
    gıda çarşısında akteknik veya tesa vana'da danfoss termostatik vanaları bulursunuz orada satılır
    ayrıca tesa vana'da metal/pirinç tam geçişli vana ve filtreler de satılır ordan da alabilirsiniz plastik kombi bağlantı seti önermemhttp://www.tesaltd.com/iletisim.html
    http://www.tesaltd.com/pdf/UrunGruplari/2.pdf
    petek markası demirdöküm plus öneririm. 10m2'ye 1mt pkkp tip 22 60 olacak şekilde metrajlayın,kombiye uzak ve çift cepheli soğuk odalarda+yaşam odalarında metraj %10-20 artabilir

kombide her marka kombi başka marka o.t kullanımında sorun çıkartırlar illaki kendi markalarını isterler
    viessmann'da kablosuz o.t olarak 7784189 modeli varhttps://urun.n11.com/termostat/viessmann-kablosuz-programlanabilir-oda-termostati-P310833204?gclid=EAIaIQobChMIpq-6r7i_5gIVx4XVCh1LYw3mEAYYAiABEgLjXvD_BwE&gclsrc=aw.ds

bosch condens 2300 için bosch tr 24 rf veya bosch tr 36 rf modelleri var .

36rf'de program yapabiliyorsunuz

kablolu olarak bosch cr 10 veya cr50 modülasyonlu oda termostatı
    https://www.bosch-thermotechnology.com/tr/tr/ocs/residential/cr-50-754598-p/https://www.bosch-thermotechnology.com/tr/tr/ocs/residential/tr36rf-754603-p/

baymak duo tec için on-off özellikli baymak logi kablosuz oda termostatı var bir de kablosuz modülasyonlu o.t olarak baymak idee var ikiside olur,kablolu olarak baymak idee kablolu o.t bu da modülasyonludur

on-off.https://www.baymak.com.tr/urunler/kontrol-ekipmanlari/baymak-logi-kablosuz-oda-termostati
    kablolu modülasyonlu:https://www.baymak.com.tr/urunler/kontrol-ekipmanlari/oda-termostatlari/baymak-idee-programlanabilir-oda-termostati
    kablosuz modülasyonlu:https://www.baymak.com.tr/urunler/kontrol-ekipmanlari/oda-termostatlari/baymak-idee-kablosuz-programlanabilir-oda-termostati

bence baymak veya bosch al. kablolu ve kablosuz o.t seçenekleri fazla özellikle baymak'ta kablosuz on-off ta var kablolu modülasyonlu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 18 Aralık 2019; 17:56:16 >
    |
    |
    atacanatakan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Onbaşı
    32 Mesaj
    Çok teşekkürler

|
    |
    İyi akşamlar. 137 m2 net kullanım alanı olan,çift banyolu,dublex ve 9 petekli toplam petek uzunluğu 8,5metre olan ve 2 de havlupan takılı,Kuzey doğu,ve güney doğu cepheli ev için airfel 30 kw kombi büyük mü? Ya da önerebileceğiniz başka değerde bir başka marka kombi olabilir mi? Teşekkürler. Oda termostatı önerisi de olabilirse sevinirim. 24 ya da 28 kw konusunda çok kararsızım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ccecy -- 18 Aralık 2019; 19:30:24 >

Evin ısınmasına 8,5 m petek yetecekse ki hesabı öyle yapmışlar, o zaman 24 KW kombi yeterlidir, 70 derecede bile yaksanız 8,5 m peteğin aktarabileceği ısı 17 kW çünkü. Ana dublex faktörü nedeniyle 28 KW da olabilir ancak o zaman modulasyon oranı yüksek bir kombi seçmelisiniz.
    |
    |
    ccecy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Killanici_Adi

2 pencereli tek petekli odaya 2. petek taktırmayı düşünüyorum 2.pencere altında yatak var oraya 300x1400 mm 11 pk petek taktırsam olurmu
    300x1400 mm daha kalın
    600x1400 mm 11 pkmı
    |
    |
    Ryzen 5 3600 Gigabyte B450 Aorus PRO Predator 16 GB RAM 3000 Mhz 2x8GB (hynix) Adata 16 GB RAM 3000 Mhz 2x8GB (samsung) Sapphire Vega 56 8 GB 2048 Bit Transcend 220S 512 GB PCI SSD NVME Kingston A2000 500 GB PCI SSD NVME Samsung 750 Evo 250 GB WD 2 TB HDD WD 8 TB HDD Samsung LC24F390FHMXUF 23.5" 4ms (Analog+HDMI) Full HD FreeSync Curved Monitör 700 Watt FSP Güç Kaynağı Zalman Z3+ Kasa FSP Windale 6 CPU Soğutucu SilverStone 12cm 5 Adet Fan Miras değil alınteri maaş asgari ücret

Sincan Telekom Müdürlüğü 6 Aydır Fiberi Tamamlayamadı | Konum
  • Kurmay Yarbay
    22046 Mesaj

ikisi de 11 pk mı? pkkp 40, takma şansın var mı? (tip22, 40cm yükseklik

|
    |
    Killanici_Adi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Reklamlar
Sohbet
Media Sözlük
Canlı Tv izle
kolayoto.com
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,719
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.