Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (742. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
30.149
Cevap
529
Favori
1.261.730
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 740741742743744
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    genel merkez arattırıyor.bence bir kombi 3 veya 4.cü yıldan sonra anca kirleniyor özellikle de kombi evin içindeyse ve tesisat çok eski değilse.ayrıca birçoğu yüzeysel bakım yapıyor
    fan'ı söküp yıkamaları veya kompresör tutmaları gerekir.brülör aynı şekilde,genleşme tankının havasını kontrol etmeleri gerekir bunun gibi birkaç işlem daha var ama çoğu yapmaz filtreleri temizlerler.kombinin içini bezle silerler o kadar hemde zamanla yarışarak şip şak 5 10dk içinde..
    youtube ta ideal kombi bakımları var bakabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 17 Aralık 2019; 22:16:29 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Efsunger hissi kullanıcısına yanıt
    peteğin alt ve üstü aynı sıcaklıkta olmaz alt kısım % 20 30 daha az ısınır her tesisatta böyledir
    durum normal

• umitlik U kullanıcısına yanıt
    baymak duo tec + baymak idee modülasyonlu o.t
    eca proteus premix + eca lago fb modülasyonlu o.t
    warmhaus priwa veya enerwaplus + warmhaus wt-08 modülasyonlu o.t
    bosch condens 2500 veya 2200 veya 2300 + bosch cr10 veya cr50 modülasyonlu o.t
    buderus gb22 veya gb62 + buderus rc 100 veya rc150 modülasyonlu o.t

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

genel merkez arattırıyor.bence bir kombi 3 veya 4.cü yıldan sonra anca kirleniyor özellikle de kombi evin içindeyse ve tesisat çok eski değilse.ayrıca birçoğu yüzeysel bakım yapıyor
    fan'ı söküp yıkamaları veya kompresör tutmaları gerekir.brülör aynı şekilde,genleşme tankının havasını kontrol etmeleri gerekir bunun gibi birkaç işlem daha var ama çoğu yapmaz filtreleri temizlerler.kombinin içini bezle silerler o kadar hemde zamanla yarışarak şip şak 5 10dk içinde..
    youtube ta ideal kombi bakımları var bakabilirsiniz
    Tesekkurler cevap icin. Su an garantisi var diye kafam biraz rahat zaten. Kombi kapali balkon icinde. Tesisat da yeni. Tekrar tesekkurler.

• Hocam merhaba;

Yaklaşık 1 yıl önce doğalgaz tesisatı için yardım istemiştim ve istediğimiz şekilde yapıldı. Doğalgaz da bu hafta açılacağı için bir iki sorum olacak.

Şu an evde kimse oturmuyor sadece test etmek için bir hafta kadar yakacağız.

3 oda ve mutfakta termostatik vana, salonda ise oda termostatı var. (Oturum yeri salon) Kombi Bosch condense 2500, oda termostatı cr10.

Evde 1 oda (yatak odası), salon ve mutfak aktif olarak kullanılacak ama diğer 2 oda kullanılmayacak.

1- Bizim kombiyi kaç dereceye, termostatik vanaları (eca) kaç dereceye ve oda termostatını kaç dereceye almamız lazım ?

2- Evin sıcaklığını arttırıp azaltacağımız zaman kombideki dereceye dokunmadan termostatik vana ve oda termostatını mı kullanmamız gerekiyor ?
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Hocam cevabınız için teşekkür ederim fakat şöyle bir durum dikkatimi çekti kombiye yakın ve oda da bulunan 1 buçuk metrelik peteklerin altı kabul edilebilir seviyede lakin uzakta yani salonda bulunan 2 mt lik peteği alt tarafları kabul edilebilir seviyede değil. Acaba biraz suyunu alsam burjör anahtarıyla bu durum değişirmi?

En yakın 2 peteğe reglaj ayarı yapın sorununuz çözülür.
    büyük peteklerde bu fark biraz daha fazla olur,reglaj ayarı yapın
  • RevivaL kullanıcısına yanıt
    merhaba
    1)bosch cr10 modülasyonludur. kombiden kazan sıcaklığını 60c olarak ayarlayın.bunu bir defa yapacaksınız bir daha dokunmayın.çünkü cr10 kombinin kazan sıcaklığını evin sıcaklık durumuna göre 55 50 45 40c civarı düşürüp yükseltecek.ev ısındıkça kombiden kazan sıcaklığını kontrol edin sıcaklığın düşeceğini göreceksiniz
    modülasyonlu oda termostatlarında kombi kazan sıcaklığı değişmez ayarı 1 defa yapılır
    2)oda termostatı ve termostatik vanaların senkron halinde uyumlu çalışması için her iki ekipmanın sıcaklıklarının birbirine yakın olması gerekir. termostatik vanalar mekanik aletler old için haliyle çalışması oda termostatı kadar muntazam olmaz illaki sıcaklık dalgalanmaları buna bağlı olarak açmalar kapamalar olabilir
    her evin sıcaklık konforu farklıdır bana 23c yeter ama başkasına 25c iç ortam sıcaklığı anca yetiyordur
    sizde durum nedir bilmiyorum
    ama örnek olması açısından 23-24c'yi baz alalım: termostatik vanaların ayarını 3.5numaraya ayarlayın:23.5c (+ -) yapar
    oda termostatını ise 24c olarak ayarlayın
    eğer bu yetersiz gelirse termostatik vanalar...> 4numara, bosch cr10:25c ayarlayın. geceleri bosch cr10 2c düşebilir ama termostatik vanaların ayarı günlük kurcalamaya uygun değildir ayarını bir defa yapın,
    günlük değişimleri bosch cr10 dan ayarlayın
    eca termostatik vanaların malzemesi iyi değildir sürekli kurcalanırsa kafaları yalama oluyor

• disintegration kullanıcısına yanıt
    Biz de o zaman danfoss alacaktık ama firma hesap yaparken termostatik vanaları fiyat cetveline yazmadığını gördüm. Daha sonra da 4 tane t.v. hediye olsun diyince bir şey demedim.

Teşekkürler ederim tekrar.
  • RevivaL kullanıcısına yanıt
    4 yıldır ECA TRV kullanıyorum, zaten istediğiniz ayarı tutturdunuz mu bir daha unutuyorsunuz o nedenle çok da önemli değil, adam da hediye etmiş daha sonra bozulan olursa danfoss ile değiştirirsiniz. şu an takılacak bişey yok bence.
  • kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Yok hocam takmıyorum zaten; dediğiniz gibi bir şey olursa ilerde danfoss ile değiştiririz.
  • quote:

baymak duo tec + baymak idee modülasyonlu o.t
    eca proteus premix + eca lago fb modülasyonlu o.t
    warmhaus priwa veya enerwaplus + warmhaus wt-08 modülasyonlu o.t
    bosch condens 2500 veya 2200 veya 2300 + bosch cr10 veya cr50 modülasyonlu o.t
    buderus gb22 veya gb62 + buderus rc 100 veya rc150 modülasyonlu o.t
    hocam şöyle bir history baktımda bu işin kompedanısın. öneriler için eyw

malumunuz piyasada ustayım diye dolanan çok tip var ..

şöyle bir kombin yaptım

kombi : https://www.trendyol.com/baymak/duotec-compact-24-kw-20-000-kcal-tam-yogusmali-kombi-p-12696509

O/T : https://www.genisreyon.com/urun/baymak-idee-kablosuz-programlanabilir-dijital-oda-termostati?gclid=Cj0KCQiAuefvBRDXARIsAFEOQ9E2I5eHmtHEeRLS63HxOx1R8Tbjk0tuJc5LAHl7RkupS7SF1a1niYoaAtbYEALw_wcB

sorular : 1- O/T infoda modülasyonlı ibaresine rastlamadım . hakikaten kombi ile yukarıda seçtiğim OT tam uyumlu oda sıcaklığına göre modülasyon yaparmı?
    2- bu ürünleri güvenli uygun fiyata nereden alabilirim (motaj dahil olursa iyi)
    3- daire yeni daha igdaş aboneğim yok nelere dikkat etmem lazım . öncelikle abonelik sürecinimi tamamlayım yoksa kombiyi alıp montajını yaptırayım?

• Çok teşekkür ederim deneyeceğim umarım çözülür.

baymak idee kablosuz modülasyonlu o.t opentherm iletişim protokolü üzerinden oda sıcaklığına göre modülasyon yapıyor
    linkte baymak resmi sitesinde de yazıyor bakabilirsiniz ve de baymak duo tec compact ile uyumlu çalışır bağlayınca kombinin ekranında RC ibaresi çıkar remote control forumda kullanan arkadaşlar var baymak duo tec compact konusunu ben açtım
    igdaş aboneliği ve projeden önce kombi montajı olmalı eşzamanlı da olabilir proje için gazı açmaya geldiklerinde kombi evde monte edilmiş olması gerekir
    igdaş gazı açar size belge verir o belge ile baymak servisini çağırırsınız yetkili servis hem kombiyi hem o.t yi işletmeye alır bu esnada o.t nin istasyonunun elektrik bağlantısı yapılmış olması gerekir kombinin anakartına bağlanacak kablo uçları hazır olacak takılmayacak servis garantiyi başlatırken o.t kablolarını bağlayacak işletmeye açacak ve size o.t nasıl çalışır anlatması lazım ama bu o.t detay isteyen bir cihaz eve gelen servis bilmeyebilir
    kombinin altına plastik kombi bağlantı seti yerine metal/pirinç tam geçişli vana+filtreler öneririm

https://www.baymak.com.tr/urunler/kontrol-ekipmanlari/oda-termostatlari/baymak-idee-kablosuz-programlanabilir-oda-termostati

• quote:

baymak idee kablosuz modülasyonlu o.t opentherm iletişim protokolü üzerinden oda sıcaklığına göre modülasyon yapıyor
    linkte baymak resmi sitesinde de yazıyor bakabilirsiniz ve de baymak duo tec compact ile uyumlu çalışır bağlayınca kombinin ekranında RC ibaresi çıkar remote control forumda kullanan arkadaşlar var baymak duo tec compact konusunu ben açtım
    igdaş aboneliği ve projeden önce kombi montajı olmalı eşzamanlı da olabilir proje için gazı açmaya geldiklerinde kombi evde monte edilmiş olması gerekir
    igdaş gazı açar size belge verir o belge ile baymak servisini çağırırsınız yetkili servis hem kombiyi hem o.t yi işletmeye alır bu esnada o.t nin istasyonunun elektrik bağlantısı yapılmış olması gerekir kombinin anakartına bağlanacak kablo uçları hazır olacak takılmayacak servis garantiyi başlatırken o.t kablolarını bağlayacak işletmeye açacak ve size o.t nasıl çalışır anlatması lazım ama bu o.t detay isteyen bir cihaz eve gelen servis bilmeyebilir
    kombinin altına plastik kombi bağlantı seti yerine metal/pirinç tam geçişli vana+filtreler öneririm

https://www.baymak.com.tr/urunler/kontrol-ekipmanlari/oda-termostatlari/baymak-idee-kablosuz-programlanabilir-oda-termostati
    hocam 24 kw model bana uyar dimi 2+1 120 m² cıvarı ev için.

bide hocam ben meraklı adamım opentherm bağlantı noktası neresi

sarı olan on/of galiba..?

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

2+1 eve 24kW yeter.bildiğim kadarıyla on-off bağlantı yerine monte ediliyor
    opentherm bağlantısı köprü yapılmış on-off oda termostatının yanıdır

• @disintegration
    hocam merhaba
    izmir bornova ozkanlar migrosta eski bina, dukkan ustu 1.kat, 80 m2, 2+1 oda, tek banyolu bir eve d.gaz tesisat ve kombi tesisati yapilacak.
    binada yalitim yok, siva alti tesisat dosenecek, kombi camlama ile kapali balkona takilacak.
    yazinizdaki gibi petekler yeterince uzun, danfoss (gaz veya sivi arasindaki farki anlamadim) gibi malzemeleri kullanmayi dusunuyorum.
    izmir bolgesinde oldugunuzu yazilarinizdan okudum, sorularimi cevaplarsaniz ve onerileriniz varsa sevinirim.

1- fiyati uygun onerebileceginiz usta ve magaza varmi

2- kombi olarak (viessmann vitodens 50w, bosch condens 2300i, baymak duotec compact) kablolu/kablosuz o.t. ile almayi dusunuyorum f/p oneriniz nedir

tesekkurler

@disintegration

• merhaba
    maalesef firma önermiyorum çünkü hiçbirinin işçiliğine güvenmiyorum çoğu taşeron çalıştırıyor evinizde yanlış birşey yaparlar sorumluluk almak istemem
    ama önereceklerim var:
    kalorifer tesisatı sıva altı olacaksa: dizayn oksi plus gibi ortadan folyolu pprc borular tercih edin çünkü bu boru türü oksijen bariyerlidir.ama esnaflar cam elyaf takviyeli pprc kullanır
    boru çapını 32mm seçin,kalın boru iyidir.balkonda ise kombinin bağlanacağı yerde 4 boru da sıva altı yaptırın açıkta birşey kalmasın bu noktalar önemli balkonda kombi demek yakıtın artması demektir ama balkonda kombinin boruları sıva altı olursa yine de yakıtın azalır.
    sıvı ve gaz sensörlü termostatik vanalar, hissedicinin gaz veya sıvı olmasıdır
    piyasadaki tüm termo vanalar sıvı hissedicilidir, bir tek danfoss'un gaz sensörlüdür tabii danfoss un da sıvılı var
    gıda çarşısında akteknik veya tesa vana'da danfoss termostatik vanaları bulursunuz orada satılır
    ayrıca tesa vana'da metal/pirinç tam geçişli vana ve filtreler de satılır ordan da alabilirsiniz plastik kombi bağlantı seti önermemhttp://www.tesaltd.com/iletisim.html
    http://www.tesaltd.com/pdf/UrunGruplari/2.pdf
    petek markası demirdöküm plus öneririm. 10m2'ye 1mt pkkp tip 22 60 olacak şekilde metrajlayın,kombiye uzak ve çift cepheli soğuk odalarda+yaşam odalarında metraj %10-20 artabilir

kombide her marka kombi başka marka o.t kullanımında sorun çıkartırlar illaki kendi markalarını isterler
    viessmann'da kablosuz o.t olarak 7784189 modeli varhttps://urun.n11.com/termostat/viessmann-kablosuz-programlanabilir-oda-termostati-P310833204?gclid=EAIaIQobChMIpq-6r7i_5gIVx4XVCh1LYw3mEAYYAiABEgLjXvD_BwE&gclsrc=aw.ds

bosch condens 2300 için bosch tr 24 rf veya bosch tr 36 rf modelleri var .

36rf'de program yapabiliyorsunuz

kablolu olarak bosch cr 10 veya cr50 modülasyonlu oda termostatı
    https://www.bosch-thermotechnology.com/tr/tr/ocs/residential/cr-50-754598-p/https://www.bosch-thermotechnology.com/tr/tr/ocs/residential/tr36rf-754603-p/

baymak duo tec için on-off özellikli baymak logi kablosuz oda termostatı var bir de kablosuz modülasyonlu o.t olarak baymak idee var ikiside olur,kablolu olarak baymak idee kablolu o.t bu da modülasyonludur

on-off.https://www.baymak.com.tr/urunler/kontrol-ekipmanlari/baymak-logi-kablosuz-oda-termostati
    kablolu modülasyonlu:https://www.baymak.com.tr/urunler/kontrol-ekipmanlari/oda-termostatlari/baymak-idee-programlanabilir-oda-termostati
    kablosuz modülasyonlu:https://www.baymak.com.tr/urunler/kontrol-ekipmanlari/oda-termostatlari/baymak-idee-kablosuz-programlanabilir-oda-termostati

bence baymak veya bosch al. kablolu ve kablosuz o.t seçenekleri fazla özellikle baymak'ta kablosuz on-off ta var kablolu modülasyonlu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 18 Aralık 2019; 17:56:16 >

• Çok teşekkürler

• 
Sayfa: önceki 740741742743744
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.