Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (733. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30.149
Cevap
529
Favori
1.261.714
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
100. Sırada  bugün en iyi #20
Sayfa: önceki 731732733734735
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    petek metrajı az değilmiş. 13m2 odaya 120cm petek konmuş
    hole petek şart.sizin sorun kombi ve borularının yalıtımsız olması mutlaka boruları duvara gömdürün ve kombinin içine straforlarla yalıtım uygulayın.balkonda kombi dımdızlak dolabın
    içinde kaldığı sürece altındaki borular açıktan gittiği sürece yakıtın artar.
    hole petek ekletirseniz holdeki petek+banyodaki havlupan hariç kalan peteklerin hepsine danfoss termostatik vanalar taktırın.hole 80-100cm petek yeter
    termostatik vanalar gıda çarşısında satılır tesa vana, akteknik te bulursunuz. ayrıca almak istediğiniz akıllı oda termostatı da olur
    yapabilecekleriniz bu kadar. daha fazlası içten yalıtım ama maliyetli bir iştir ama benim söylediklerim çok maliyetli bir iş değildir fakat işe yarar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • naver N kullanıcısına yanıt
    merhaba mevcut kombiniz eski baba kombilerden biridir
    petek metrajınız bazı odalarda az yalıtımsız 18m2 odada 120cm petek olmaz en az 160cm olmalı
    oda 3, 160 170cm olmalı,koridorda büyük petek olmalı
    salonda 2 adet 120-140cm civarı petek olmalı,bunlar yuvarlak ortalama rakamlar. mesela odalardaki 120cm peteklerin birini koridora taktırabilirsiniz böylece değerlendirmiş olursunuz
    kombi kapasitesi olarak 24kw yeter ama bazı kombiler çok geniş aralıkta modülasyon yapabildiği için 24 ve 28 kw arasında kayda değer fark olmuyor hatta yalıtımsız ve büyük petek metrajlı evlerde 28kw alınabilir de bu kombilerin başında sizin almak istediğiniz baymak duo tec te var bu tanıma baymak giriyor.
    yani 24 veya 28 alınabilir daha fazlasına gerek yok.33kw gereksiz.güncel tüm kombiler erp lidir yani pompaları modülasyonludur ama piyasada eski mallar kalmış olabilir alırken dikkatli olun
    bazı satıcılar iteliyor
    bence petek metrajını odaların ikisinde koridorda ve salonda arttırın odalardaki 120cm peteğin biri salona takılabilir bence tüm petekleriniz değerlendirilir odalarda değiş tokuş yapılır
    petek metrajını arttırırsanız ısınmayan en uzaktaki 2 oda hariç kalan peteklerin hepsine danfoss termostatik vanalar taktırın isteğe göre de kablolu veya kablosuz oda termostatı taktırabilirsiniz

yani sadece kombi alarak dediklerimi yapmazsanız bir sihirbaz edasıyla hoppp diye faturalarınız düşmez yoğ kombiler mucize yaratmaz. evde odalar ısınmaz konforunuz artmaz
    evinizse yalıtım yok en büyük dezavantaj bu ama petek metrajını arttırma+termostatik vanalar+ o.t kullanarak durumu düzeltebilirsiniz
    kombinin altına plastik değil metal/pirinç tam geçişli vana filtreler öneririm
    kombi olarak ta bu konunun ilk sayfasındaki kombileri öneririm mesela baymal duo tec yazdınız kesinlikle öneririm baymak duo tec 24 veya 28 olur hatta baymak duo tec 28 daha güzel olur ama petek metrajını artırırsanız.
    vaillant olarak vaillant ecotec intro 28 öneririm bu kombinin kalorifer devresi 24kw sıcak su gücü 28kw ama ismi intro 28. 28 yazdığına bakmayın o kombinin sıcak su yani musluk suyu gücüdür kalorifer değil

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.

• disintegration kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim bilgi için siz tesisat yapıyor musunuz. Seneye alt kata doğalgaz tesisatı yaptırmayı düşünüyoruz. Eğer siz yapıyorsanız yaptırmak isterim. Yapmıyorsanız izmirde önereceğiniz kaliteli işçilik yapan tanıdığınız usta varmı
    Yalıtım yaptırmadan petek metrajını da arttırsanız, kombiyi de yenileseniz istediğiniz konfora ulaşmanız yine ekonomik olmayacak maalesef.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • canertufan1 C kullanıcısına yanıt
    hayır yapmıyorum

çok çok teşekkür ederim hocam...
    Tamamdır bilgiler için çok teşekkür ederim.
  • from_anatolia kullanıcısına yanıt
    Ben yalıtımı çok istesem de apartman istemiyor. Bu sebeple yalıtımsız ısınmak için ne çözüm bulabiliriz ve ne kadar tasarruf edebiliriz diye düşünüp duruyoruz maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naver -- 5 Aralık 2019; 22:3:16 >
  • Tüm sorularıma verdiğiniz yararlı cevaplar için çok teşekkür ederim. Cevabınıza göre ilerleyeceğim. Petekleri başka odalarda kullanma fikri maliyetten oldukça tasarruf sağlayacaktır. Duotec Premix’i zaten sizin yazılarınızdan keşfettim. Duotec Compact’ın da 30’unu piyasada göremediğim için eledim. Vaillant Ecotec İntro 28 yerine Duotec Premix 28 güç ve maliyet açısından daha iyi bir seçim gibi duruyor. Kalite olarak kesin bir fikrim yok. Zira benim kombim aslında Baxi ve sizin de söylediğiniz gibi eskinin babalarındanmış. Baymak şikayetlerinin çokluğunu internetten okuyunca gözüm korkmadı değil ama ülkemizdeki satış sayılarından da olabilir diye düşündüm. Ancak Vaillant-Baymak arasında yine de sizin fikrinizi almak isterim.

Kombi altı söylediğiniz gibi sadece plastik borulardan oluşmuyor. Filtre vs metal. Sanırım tesisatta tek doğru şey bu olmuş. 😊

Ayrıca başka bir konudaydı sanırım, yalıtımsız evlerde soğuk günlerde ot işe yaramaz ancak kombiye yakın peteklere termostatik vanalar taktırın şeklinde bir yazınız vardı. Benim ev her zaman soğuk olduğu için ot öncelikli gerekli midir?
    En uzak 2 petek hariç termostatik vana ilavesinde, büyük küçük petek farkeder mi? En uzak ve en az ısınan yer salon. İlave peteklerle birlikte toplam petek boyunun yaklaşık yarısı salonda olacak. Burası devamlı yanıyor olacak. Tasarruf yeterince sağlanabilir mi?

baymak ve vaillant ikiside olur. baymak duo tec 28'de yedek parça servis te fiyat uygunluğu var. parça kalitesi için hiç düşünmeyin komponentleri kalitelidir hidroblok grubu plastik değil pirinçtir diğer komponentler iyidir
    yalıtımsız evlerde termostatik vanalar daha çok işe yarar çünkü ev dengesiz ısınır bunu termo vana bunu dengeler ama o.t kombiyi aç kapa yapar ve mevsim geçişlerinde işe yarar bir de siz petek metrajını arttıracaksınız konfor artacak bunu hissedeceksiniz ama petek metrajı arttığı için termo vanalarla bunu kontrol altına alacaksınız
    evinize gelme şansım olmadığı için yazılanlara göre bazen ortalama bilgiler aktarıyorum petek metrajını artırınca belki en uzaktaki salon da iyi ısınacak bu durumda termostatik vana takılmaması gereken petek koridor peteği ve havlupan
    böyle bir sistemde yapabilirsiniz koridor peteği+havlupan hariç kalan peteklerin hepsine danfoss termostatik vanalar ve iyi bir kablosuz oda termostatı
    mesela baymak duo tec 28 yanında baymak idee kablosuz modülasyonlu veya on/off çalışan baymak logi kablosuz oda termostatı da olur veya istiyorsanız baymak connect akıllı oda termostatı
    vericiyi koridora takarsınız petek te var iyi ölçüm yapar

https://www.baymak.com.tr/urunler/kontrol-ekipmanlari/oda-termostatlari/baymak-idee-kablosuz-programlanabilir-oda-termostati

• baymak eco 24 fi modele modülasyonlu termostat olurmu? Kullanım kitapçığında opentherm bağlantı klemensi belirtmiş

• kerem3474 K kullanıcısına yanıt
    anakartların hepsine opentherm veya e-bus klemens girişleri vardır ama buna uyumlu modülasyonlu oda termostatı lazım
    baymak en güncel kombilerini, baymak idee modülasyonlu oda termostatlarına uyumlandırdı yani artık baymak duo tec,duo tec compact,novadens modellerine de opentherm iletişim protokolü sayesinde baymak idee oda termostatı bağkanarak oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğinde çalışıyor bu dediğim güncel 1 yıllık modeller için geçerli
    baymak eco 24 fi nin en yeni versiyonu 2 yıl ve öncesi
    çok net konuşmak istemiyorum ama baymak idee oda termostatı uyumlu değil diye biliyorum
    emin olmak için kombinin garanti belgesindeki barkot seri numarasını baymak'a mail olarak atabilirsiniz
    baymak fabrikasındaki ürün mühendislerine yönlendiriyorlar ordan kesin cevap gelir

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
    Keşke evi görme şansınız olsaydı ama sanırım İzmirdesiniz. Ancak sizin evi görmeden bile aktardığınız bilgiler bizim gibi bu işten pek anlamayan kişiler için oldukça yararlı. Tavsiyeleriniz doğrultusunda ben de Duotec 28’i alacağım. Banyoda havlupan yerine tavana yakın normal petek koyulmuş olduğu için termostatik vanaları da sizin önerdiğinize yakın şekilde yapmaya çalışacağım.
    Bahsettiğim önceki yazınızı görünce hiç ot incelememiştim. O konuda önerdiklerinize ve yazdıklarınıza bakayım.
    Tekrar teşekkürler ve iyi akşamlar...

• ATAG Blauwe Engel II Anlayan birileri var mı ? Bunun eknomik ayarları nasıl yapılıyor. Birde kalifer peteklerini temizlemek istiyorum. Hangi vanayı kapatmam gerekiyor kombiye gitmemesi için. Bu ürün biraz beni aştı.
  • Herkese selamlar nereye soracağımı bilemedim burda çok yardımcı olan arkadaş var o yüzden buraya yazıyorum şimdiden teşekkürler. İmmergas marka kombimiz var, memnunuz, oturma odasında oda termostatı var ve kombi 55 derecede, oda termostatı 22 derece hiç ellemiyorum. Yalnız şöyle bir sıkıntımız var, termostatın olduğu oturma odasında babam kalıyor, geceleri kapıyı kapatıyor ve o oda 22 olunca tabi kombi duruyor fakat kardeşimin kaldığı oda tam diğer cephede ve büyük bir oda, oturma odası 22 olunca durduğu için o oda sürekli soğuk kalıyor, hatta baya soğuk kalıyor 17-18 derecelerde ancadır.

Kablosuz termostat alıp salona koymayı düşündüm fakat bu seferde kardeşimin oda 22 olana kadar diğer odalar hamam olacak. Ne yapmam gerekiyor, yardımcı olursanız sevinirim :)
  • Sıcak olan odaların petegine termostatik vana takacaksin termostadı babanın odasından sok koridora veya antreye tak
  • Opentherm protokolünü araştırdığımda hemen her kaynakta marka bağımsız bir protokol olduğunu görmekteyim. Emin olmamakla beraber anladığım şey şu; bir kombinin opentherm sertifikası varsa termostat farketmiyor oluşu. Zaten farklı cihazların aynı işlevde kullanmaları icin geliştirilmiş bi protokol. Tabi öğrenemedigim farklı birsey varmı bilmiyorum. Yabancı kaynaklar marka bağımsız olduğuna işaret etmis. Dediğiniz gibi en garantisi baymak firmasına e posta atmak.

• Merhaba arkadaşlar.. Bir sorum olacakk
    Buderus gb062 kombi rc100 oda termostatı ve 8.1m petek var evimde adanada ve son katta yaşıyorumbina yalıtımı çok iyi değil..

Dün akşam 17 de eve vardım ot 20 c ayarlıydı.. 22 c ye çıkardım kombi 50c ayarlı ve sabah saat 7.00 da baktıgımda ev 21.5c yani 22c olmamış bu normalmi yoksa bir sıkıntımı var acaba.. Adanada yaşıyorum aşırı soğuk da değil ev 130m2..yardımlar için şimdiden teşekkürler..

Bu surede 8m3 gaz harcamışım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ersinsen30 -- 6 Aralık 2019; 8:38:45 >
  • ersinsen30 E kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen kombi kazan set sıcaklığına ulaştığı için termostadın değil kendi parametrelerine göre dur/kalk yapmış, bu nedenle de istenilen değere getirememiş, yoksa 10 saat tam gaz çalışmış olsa çok daha fazla yakardı.
  • 
Sayfa: önceki 731732733734735
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.