Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (486. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
30.138
Cevap
530
Favori
1.260.776
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 484485486487488
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    evinizde premix yoğuşmalı kombi varsa denemeyi kendin yapabilirsin.60c de kombiyi açar 1 saatte kaç litre asitik su üretmiş bakarsın aynı denemeyi 40c de denemeni öneririm
    @osenemoğlu kaynak olayına girersek buraya yüzlerce kaynak eklerim ama buna gerek yok hemde zamanım da yok
    Sadece 5 dakikalık bir google araştırmasında çıkan sonuçlar,dediğim gibi kendin de deneyebilirsin

premix yoğ bir kombi zorunlu olmadıkça 60c-65c de kullanılmamalı ne kadar düşük kazan sıcaklığında kullanırsan yoğ verimi o kadar artar çünkü dönüş suyu sıcaklığı düşer 40c çalışan bir kombi 50c de çalışan bir yoğ kombiye göre daha çok yoğ yapar
    konuyu uzatmaya gerek yok

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

iyi forumlar

BUDERUS

videoda 00:44 saniye (buderus ürün mühendisi)

videoda 00:33 saniye

ALARKO:
    https://www.alarko-carrier.com.tr/eBulten/TekBulten/images_58/e_TekBulten58_print.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 23 Kasım 2017; 16:43:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: turusan

quote:

Orijinalden alıntı: turusan

İyi akşamlar evimizin brüt metre karesi 95 baykan marka kombi var veristirmeye başladı değiştirmek istiyoruz ne önerirsiniz demirdöküm atron dusunuyoruz ama kombi konusunda bilgimiz yok programlama falan yapmayız çok sade kullanıyoruz önerilerinizi buna göre yaparsanız sevinirim.

Guncel

bu başlığın ilk sayfasında kombi marka/model önerileri mevcut,şahsen dd atron da önerdiğim bir model,baymak eco 24fi,bosch class 6000,airfel digifel duo,eca confeo plus,warmhaus lawaplus,daylux plus bu yazdığım cihazların hepsi tercih edilebilir yeter ki servisi evinize uzakta bir yerde olmasın
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahsin75

Abi kayseride bir çok markanın servisliği var, yedek parçası yaygın olan yani sadece servise mahkum olmayacağımız, parçası nispeten uygun olsun desem hangi marka olurdu.Birde malzemeleri internetten almayı düşünüyorum hangi steyi önerirsiniz.

Gaz borusu hariç hangi malzemeleri almalıyım kollektöre yok 8 ağızlı olacak.

kollektör için dediklerini anlamadım, 8ağızlı 2 tane kollektör alacaksın ve kollektörler kombinin altında duvara monte edilecek.kombi ve kollektör arasında kombi bağlantı seti plastik değil,metal/pirinç kombi bağlantı seti olmalı
    kombi marka modellere karışmıyorum yazdığım kombilerin hepsi yerli üretimdir fabrikaları burada türkiyede,
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Sayın @disintegration sen farklı ben farklı şey söylemiyorum ki, ikimiz de aynı şeyi farklı dil ile kullanıyoruz.

Sen "premix yoğ bir kombi zorunlu olmadıkça 60c-65c de kullanılmamalı ne kadar düşük kazan sıcaklığında kullanırsan yoğ verimi o kadar artar çünkü dönüş suyu sıcaklığı düşer 40c çalışan bir kombi 50c de çalışan bir yoğ kombiye göre daha çok yoğ yapar" diyorsun...

Bak ben ne demişim...

"Yoğuşmalı Kombiler kullanılan her sıcaklıkta yoğuşma yapmaktalar ama yaptıkları yoğuşmaya bağlı tasarruf, radyatör geliş su sıcaklığına göre değişiklik göstermektedir.
    Aslında Yoğuşmalı Kombilerin çalışma mantığı, radyatör gidiş su sıcaklığı ile geliş su sıcaklığı arasındaki ısı farkı ne kadar fazla olur ise yoğuşma da o derece fazla olur."

Tekrar etmem gerekir ise ben kendi tecrübelerim ve üretici firmaların kullanım kılavuzlarındakileri kaynak gösteriyorum kimseye bir şeyi dikte etmek, kabullettirmek veya ispat etmek için uğraş, çaba ve vakit harcama amacında değilim ve olamam da...

Sonuçta ben mühendis değilim ama bu işi yapan yüzlerce mühendis bu sektörde çalışıyor, emek ve vakit harcıyor ve pek çok Yoğuşmalı Kombi kullanım kılavuzunda böyle bir bilgiyi de paylaşıyorlar ise görmezden gelmek, değerlendirmemek yanlış olur kanısındayım.

Bu konu hakkında sizin ile gereksiz polemiğe de girmek istemiyorum.

Konuyu okuyan kullanıcıları yanıltmadan kaynak göstererek bilgilendirme amacındayım.

Sizin de bilgilendirmeniz için teşekkürler (NokTa)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 23 Kasım 2017; 17:17:57 >

• Arkadaşım aynı dili konuşmuyoruz

İyi forumlar

NOKTA

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Cevap için teşekkürler.

Abi,

Kollektörde vana üzerinde press baskılı olan mı iyi mini vana takılı olan mı

Kombi bağlantı setinde plastik olanlarda, vana filtre nipel var

Metal tercih ettiğimizde sadece vana filtre kısmının metal olması yeterli mi bazı görsellerde bakır borularda var

Diğer sorum, abi peteklerden gelen borular zeminden 60 cm dışarda duvarda toplu halde duruyor; kombi bu toplu duran boruların hemen üzerine değil yaklaşık 60-70 cm sol tarafa monte edilecek bu durum sıkıntı olur mu?

Teşekkürler

• disintegration hocam merhaba,

Evimizde ana banyonun bitişik duvarında ebeveyn banyosu yer alıyor. Ana banyoda havlupan mevcut ancak ebeveyn banyosunda maalesef yok. Ana banyodan duvarı deldirerek ebeveyn banyosuna mevcut havlupandan bir hat alıp oraya da bir havlupan taktırmak istiyorum. Tesisatımız mobil sistem, ana banyodaki havlupana su giriş çıkışı yerden yaklaşık 1,5 metre yükseklikte. Bu durumda bana tavsiyeniz ne olur, nasıl bir yol izlemek sağlıklı olur sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mstolunay -- 23 Kasım 2017; 23:14:58 >

• tahsin75 T kullanıcısına yanıt
    kollektörde press baskılı
    her metal vana ve filtre olmaz,bazıları mini küresel vanadır içinde daraltıcı redüksiyon vardır alma
    metal filtre,bu standarttır,hepsinde aynıdır. bir de tam geçişli kelebek vana alacaksın,resim aşağıda
    yani mini küresel vana almayacaksın kelebek tam geçişli vana alacaksın

ayrıca ikisinin birleştirilmiş olanı da satılıyor
    filtreli küresel vana olarak ta satılır istersen ondan da alabilirsin,resim aşağıda

kombiyi 60-70cm solda monte edebilirsin.ama görmeden yorum yapmak zor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 24 Kasım 2017; 11:10:4 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mstolunay

disintegration hocam merhaba,

Evimizde ana banyonun bitişik duvarında ebeveyn banyosu yer alıyor. Ana banyoda havlupan mevcut ancak ebeveyn banyosunda maalesef yok. Ana banyodan duvarı deldirerek ebeveyn banyosuna mevcut havlupandan bir hat alıp oraya da bir havlupan taktırmak istiyorum. Tesisatımız mobil sistem, ana banyodaki havlupana su giriş çıkışı yerden yaklaşık 1,5 metre yükseklikte. Bu durumda bana tavsiyeniz ne olur, nasıl bir yol izlemek sağlıklı olur sizce?

resimdeki gibi ana banyodaki havlupanın giriş ve çıkış vanalarından ek hat alıp,duvarı delip diğer banyoya çok rahatlıkla havlupan taktırılabilir.tesisat mobil sistem diye ek hat yapılmayacak diye birşey yok ustanız bu mobil sistem olmaz derse inanmayın

• Modülasyon aralığı en geniş konvansiyonel (yoğuşmasız hermetik) kombi hangisidir.

Örneğin,
    Eolo STAR 24 5 E Modülasyon aralığı %28 - %100
    https://www.immergas.com.tr/eolo-star-24-5-e-urunu/

bitermik tek eşanjörlüdür. tek eşanjörlü olması dezavantajmıdır.

modülasyon aralığı Bu kombiden daha geniş çift eşanjörlü konvansiyonel/klasik kombi varmıdır

https://forum.donanimhaber.com/modulasyor-araligi-en-genis-konvansiyonel-yogusmasiz-hermetik-kombi--122239398#122239398

@ disintegration
    kombi öneri listesinde neden immergas kombi yoktur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 25 Kasım 2017; 0:42:41 >

• @disintegration

Hocam Buderus GB062 için kablosuz oda termostatı önerebilir misiniz? Ben araştırırken RT36RF modeli ile karşılaştım ama 900 liraya kadar fiyatı olan OT de var. Süslü olmayıp işini en verimli şekilde yapacak olanlarda bakmamız gereken temel özellikler nelerdir? Söylediğim modeli tavsiye eder misiniz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • konvansiyonel kombilerde modülasyon aralığı cihaz pek yok,vaillant eco tec 202-5-3 (20kW, vaillant 240-5-3,vaillant 242-5-3, eca confeo plus,eca proteus plus blue,şu sıralar piyasada pek bulunmayan ferroli kombiler divatech,maktek epsilon,piyasadan kaldırılan dd nitron, hepsi %30 - %100 civarında + -
    genelde yerli üretim fabrikası ülkemizde olan cihazları öneriyorum,bölgesinde immergas servisi olan arkadaşlar cihazlarını alabilir sorunsuzdur
  • eyilmaz93 kullanıcısına yanıt
    söylediğiniz model piyasaya yeni çıktı,açıkçası kullanan pek yok bir de rt24rf var,aynı oda termostatları bosch logosuyla bosch kombilerde kullanılıyor,genellikle siemens tabanlı oda termostatlarıdır sorun çıkaracağını sanmıyorum
    Abi öncelikle sagolasin,

Kendinden vanalı 8 li kollektör alamacağım (Bazı kollektörlerde kendinden vanalı değilde mini küçük vana takılı olanlar var, ondan dolayı sormak istedim, kendinden vanalı kollektör mü iyi, üzerinde mini vana olan mı iyi diye)

Tam geçişli kelebek vana ve filtre alacağım.Birde bu vana ve filtreden sonra kombi ile bağlantiyı sağlayan bakır esli borular var.Şimdi vana ile kombi arasında bakır yada metal boru mu olmalı yoksa plastik olması yeterli mi.

• tahsin75 T kullanıcısına yanıt
    (S) boru da olabilir plastik bağlantı da olabilir (S) borular görsel açıdan daha iyi görünüyor ama bu metal boruları bulmak zor tercih senin
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

konvansiyonel kombilerde modülasyon aralığı cihaz pek yok,vaillant eco tec 202-5-3 (20kW, vaillant 240-5-3,vaillant 242-5-3, eca confeo plus,eca proteus plus blue,şu sıralar piyasada pek bulunmayan ferroli kombiler divatech,maktek epsilon,piyasadan kaldırılan dd nitron, hepsi %30 - %100 civarında + -
    genelde yerli üretim fabrikası ülkemizde olan cihazları öneriyorum,bölgesinde immergas servisi olan arkadaşlar cihazlarını alabilir sorunsuzdur

teşekkür ederim

hocam bu çift / tek eşanjör olması önemli mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 25 Kasım 2017; 11:14:1 >
  • Kombi değişimi için başvurumuzu yapmış bulunuyoruz (yeni kombimiz Bosch Class 6000W olacak). Bir kaç güne montajımız yapılacak.
    Sormak istediğim şu; malum kombiyi bağlamaya gelecek olan ustalar, kombi alt bağlantısını, plastik vana/filtre olarak yapacaklarını söylediler. Bunu, metal/bakır tam geçişli vana/filtre ile değiştirmek için ısrarcı olmalımıyız yoksa arasında bariz fark olmayacağı için plastiğe razı mı olmalıyız? Ustalar, plastik veya bakır olması performans olarak çok birşey değiştirmez, önemli olan bağlantı kalitesinin iyi yapılması diyorlar. Teknik olarak çok fazla bilgi sahibi olmadığım için sizlere danışmak istedim. Bakır olanlar için ekstra 100 tl fark istiyorlar (yada kendim dışarıdan temin edeceğim).
    Şimdiden teşekkürler.
  • önemli,tek eşanjör bir şekilde deliniyor.türkiyedeki tesisatlar oksijen bariyersiz tesisata bol bol oksijen giriyor hatta oksijen bariyer bile bazen işe yaramıyor,bakırdan oluşan bitermik eşanjör 3-5 yılda deliniyor masraf minimum 500-600lira
    servisin durumuna göre 700-800 lira bile olabiliyor.çift eşanjör şart
  • ersinzf E kullanıcısına yanıt
    metal tam geçişli vanave filtreler hem iç çapı geniştir hemde tamamen metal/pirinçten oluştuğu için ilerde buradan plastik parça kopup kombinin içine kaçmasının önüne geçiyor
    bence plastik kombi bağlantı seti yaptırmayın ben daha geçen haftalarda yeni kombime tam geçişli filtreli küresel vana taktırdım,izmirde toptancıdan 1/2 ve 3/4 ikisini 35liraya aldım neden sizden 100liraya aldılar,maximum 50-60lira olmalı
  • 
Sayfa: önceki 484485486487488
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.