Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (472. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
30.147
Cevap
529
Favori
1.261.588
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 470471472473474
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet hocam sağ olun, bu arada kombi siparişini de istanbul bilişimden yapmıştım, site sanırım kötü zamanlar geçiriyor şu sıralar ürünü bir türlü yollayamadılar farklı bahanelerle ertelediler siparişi iptal ettim, para iadesi için de aynı şekilde oyalama politikalarını sürdürdüler. Bu sırada aristondan da hevesim kaçtı burdaki firmalardan almaya karar verdim, buderus gb062 modelini araştırmaya başladım fakat bir şey dikkatimi çekti Antalya, İzmir, Mersin, Adana gibi şehirlerde 370-380 lira hatta 500 küsür fatura ödeyenlerin yorumlarına denk geldim bu kadar faturayı ödeyip ısınamadıklarını da okuyunca da inanın ağzım açık kaldı, kombide mi bir sıkıntı var yoksa kullanıcılarda mı anlayamadım. Biz sivasta baymak falke yoğuşmalı kombi ile kışın evde tshirt giyebilecek düzeyde ısınırken en soğuk geçen ocak ve şubat ayında dahi 370₺ fatura ödemedik. Kullanım şeklimizi de tarif edecek olursam, hiç kombiyi kapatmıyorduk ve hiç dereceyle oynamıyorduk. Oda termostatı ve termostatik vana da kullanmıyorduk ev kira olduğu için gerek de duymadık. Ev 3+1 85-90m2 civarıydı sadece hiç kullanmadığımız bir oda hep kapalıydı ve banyo sıcak olduğu için havlupan kapalıydı. Kazan sıcaklığı olarak da havalar soğuyup evde üşümeye başladığımızda yakmaya başlıyorduk 36-37 derecede ev çok güzel ısınıyordu havalar iyice soğudukça dereceyi kademe kademe 38-39-40 şeklinde arttırıyorduk ki en soğuk aylarda kazan sıcaklığı 50 nin üstüne hiç çıkmamıştır. Bu şekilde biz iki aydan fazla 300₺ üzerinde fatura ödemiyorduk. Şimdi insanlar termostat alıyorlar son model kombi alıyorlar haliyle tasarruflu ısınmak istiyorlar ama buderus ile yapamadıklarını belirtiyorlar. Kombi mi sıkıntılı yoksa kullanıcılar mı ben anlayamadım hocam. Bir hevesle buderusa yöneldim onda da hevesim kursağımda kaldı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• batu25 kullanıcısına yanıt
    eğer bu başlığın ilk sayfasında yazdıklarımı okuduysan tasarruflu ısınmada kombinin en son sırada olduğunu göreceksin.önem sırasına göre yalıtım,tesisat,petek metrajı,sıcaklık kontrol aksesuarları,evin bulunduğu şehir bunun gibi en az 10tane daha madde sıralayabilirim bunlar tasarrufu doğrudan etkiliyor.sadece iyi bir kombi almakla faturaların az gelmez
  • İyi akşamlar bir doğalgaz firmasından tam geçişli vana istedim ama yukarıdaki arkadaşın paylaştığı resimler kadar geniş gelmedi bana.

http://konsantesisat.com/urun.asp?urun=118&knt=47

Rica etsem inceleyip fikir verebilir misiniz.

[simage]ht
    tps://img.donanimhaber.com/upfiles/2167522/92391e93-950b-413d-8258-04663ba6d2e9.jpg[/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HappyCyber -- 23 Ekim 2017; 12:7:42 >

• Arkadaslar selamlar.

Demirdokum atron mu bosch class 2000 mi daha iyi? Arada çok fark varmı hangisini tercih etmek daha doğru olur?

• İstanbul da yeni aldığımız 12 yıllık binadaki 130m2 dairenin haziranda başladığım tadilatı sonunda tamamlandı.Taşındık ve 1 aydır oturmaya başladık
    Salon kısmı kuzey cepheye bakan evin , radyatör dağılım planını ekte paylaştım
    Yaz başında size danışmıştım. Önerileriniz doğrultusunda salon ve oturma odasını içten mantolama yaptırdım
    Nishleri yutong ile doldurup son olarak sert strafor koydurup sonra sıva yaptırdım ve radyatorleri bu şekilde montajlattım
    10 radyatorlu sistemi bire bir oksijen bariyerli boru ile kollektörlü-mobil sisteme dönüştürdüm
    Tüm rayatörleri çapraz bağlantı yaptırdım
    B. banyo daki havlupan yerine ve koridorda olmayan (ve ihtiyaç olarak hissettiğim için) her ikisine de DG Vision Asteria en40xboy120 Aluminyum radyator bağlattım
    Eşimin uzun perde alışkanlığı sebebiyle verim alamayacağımı düşünerek termostatik vana taktırmadım
    Ayrıca bir arkadaşımın kullanmadığı COSA akıllı oda termostatını da satın aldım Kurdum.
    Geçen sene 3 yollu değişimi yapılan Baxi 240 Fi tadilattan önce de pompa değişimini yaptırdım
    Buna rağmen kombi arada sorun çıkarmaya devam ediyor Gelen kombici arkadaşla daha önceden bir samimiyetimiz vardı
    Bana bu samimiyetle kombinin bu sistem için yeterli olmayabileceğini Aslında kapasitesi daha yüksek bir kombiye ihtiyacım oldugunu söyledi

Şu an yeni bir kombi konusunda kararsınız Gerekirse alacağım Kombi tesisatı yenilendiği ve radyatorler temizlendiği halde kombi alt kısımları bir hayli soğuk kalıyor
    Kış ortasında kombinin teklemesi veya ısınamama sorunu yaşamak istemedğimden gerekirse yeni kombi almaya da hazırım
    Bu aşamada ne yapmam gerektiği konusunda değerli birlilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim

• onur1971 kullanıcısına yanıt
    kombinin kapasitesi yeterli 24kW kapasitede,radyatörlerin üst ve alt kısımları arasında sıcaklık farkı olması normaldir.
    aslında birkaç petekte termostatik vanalar kullansaydınız iyi olurdu.kombi marka model önerileri bu başlığın ilk sayfasındadır petek metrajınız odalara göre güzel bütçeniz varsa premix yoğ kombi alabilirsiniz
  • HappyCyber H kullanıcısına yanıt
    resimdekiler filtreli küresel vana tam geçişlidir sıkıntı yok
  • -Antonio- - kullanıcısına yanıt
    iki kombi arasında kayda değer fark yok bence bölgenizde dd ve bosch servislerini araştırın hangisi evinize yakınsa daha iyiyse o kombiye yönelin iki cihazda alınabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 24 Ekim 2017; 10:42:4 >
  • Merhaba. Öncelikli olarak konuyu açıp yardım eden herkese teşekkür ederim. Binaya doğal gaz çekileceği için bir araştırmaya girmiş bulunmaktayım.Yaklaşık 100 sayfa okudum ve bayağı şey öğrenmedim desem yalan olur. Sizlerden tesisat ve kombi önerisi istemekteyim. Evimiz Antalya merkezde, 2 yaşında, dubleks (4. kat + Çatı katı), katta tek daire, boru tesisatı inşaat aşamasında çekilmiş ve kombi yeri balkon olarak belirlenmiş durumda. Oda ve petek koyulabilecek alanı aşağıda belirtiyorum;

Alt Kat:
    Salon; 26,30 m2, GKB cephe, 2 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 400 cm.
    -> Petek 2 alanı 185 cm.
    Mutfak; 11,50 m2, GB cephe, 1 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 160 cm.
    Oda 1; 12,50 m2, G cephe, 1 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 140 cm.
    Oda 2; 7 m2, G cephe, 1 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 120 cm.
    Oda 3; 20 m2, GKD cephe, 2 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 100 cm.
    -> Petek 2 alanı 150 cm.
    Banyo; 7 m2, K cephe
    -> Havlupan boyu 120 cm.

Üst Kat:
    Oda 4; 10 m2, G cephe, 1 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 200 cm.
    Oda 5; 22 m2, GB cephe, 2 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 400 cm.
    -> Petek 2 alanı 400 cm.
    Banyo; 7 m2, K cephe
    -> Havlupan boyu 120 cm.

Fotoğraflarda kırmızı ile belirtilen alanlara petek, havlupan ve kombi koyulacaktır. Kombinin koyulacağı balkon kapalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uAbesni -- 23 Ekim 2017; 16:21:36 >

• uAbesni U kullanıcısına yanıt
    salonda 400cm 185cm yazmışsınız bu petek metrajı fazla,üst katta 10m2 odada 200cm
    oda5 400cm+400cm petekler de fazla
  • Hocam önerilerinizden olan konvansiyonel Buderus U072 aldım. Yalnız cihazın sıcak su çıkış değeri 35C'ye ayarlı iken banyodaki musluğu tam açtığımda suyun sıcaklığı 35C civarında oluyor. Musluğu yarım açtığımda ise su ısınıyor ve 43C oluyor. Ölçümleri hassas termometreyle yaptım. Bu durum sizce normal midir? Minimum ısıl güçle alakalı bir şey mi acaba? Değilse arayayım servisi. Teşekkürler.
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Evet onları konuya hiç yazmadan önce okumuştum hocam ama eski değiştirdikleri kombiden bile fazla yakmaya başladıklarını yazınca sormak istedim aklımdaki bir model çünkü, bir de kafama takılan kullanım suyu sıcaklığının en düşük 40 derece olması bunu hiçbir şekilde düşüremiyor muyuz ( servis menüsü gibi) çünkü 40 derece yüksek bir sıcaklık gündelik kullanım ihtiyacı için özellikle de yaz aylarında.

Mesajda belirttiğim cm ler petek duvarının boyu. Yani 400 cm lik duvara sizin önerinizle kaç cm lik petek koyabilirim? (Ben büyük odalar için 150 cm lik düşünüyorum.)

• nofearkartal N kullanıcısına yanıt
    normal
  • batu25 kullanıcısına yanıt
    bazı kombilerde sıcak su minimum 40c evet,düşüremiyorsunuz anakart üzerinden belki uzman ayarıyla parametre değişiklikleri ile olabilir.yazın 40c fazla geliyor en ideali sıcak su minimum 35c olan kombiler çünkü yazın 3-4ay 35-36c de çok rahatlıkla duş yapılabiliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: uAbesni

Merhaba. Öncelikli olarak konuyu açıp yardım eden herkese teşekkür ederim. Binaya doğal gaz çekileceği için bir araştırmaya girmiş bulunmaktayım.Yaklaşık 100 sayfa okudum ve bayağı şey öğrenmedim desem yalan olur. Sizlerden tesisat ve kombi önerisi istemekteyim. Evimiz Antalya merkezde, 2 yaşında, dubleks (4. kat + Çatı katı), katta tek daire, boru tesisatı inşaat aşamasında çekilmiş ve kombi yeri balkon olarak belirlenmiş durumda. Oda ve petek koyulabilecek alanı aşağıda belirtiyorum;

Alt Kat:
    Salon; 26,30 m2, GKB cephe, 2 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 400 cm.
    -> Petek 2 alanı 185 cm.
    Mutfak; 11,50 m2, GB cephe, 1 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 160 cm.
    Oda 1; 12,50 m2, G cephe, 1 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 140 cm.
    Oda 2; 7 m2, G cephe, 1 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 120 cm.
    Oda 3; 20 m2, GKD cephe, 2 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 100 cm.
    -> Petek 2 alanı 150 cm.
    Banyo; 7 m2, K cephe
    -> Havlupan boyu 120 cm.

Üst Kat:
    Oda 4; 10 m2, G cephe, 1 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 200 cm.
    Oda 5; 22 m2, GB cephe, 2 petek alanı.
    -> Petek 1 alanı 400 cm.
    -> Petek 2 alanı 400 cm.
    Banyo; 7 m2, K cephe
    -> Havlupan boyu 120 cm.

Fotoğraflarda kırmızı ile belirtilen alanlara petek, havlupan ve kombi koyulacaktır. Kombinin koyulacağı balkon kapalıdır.

salon :140cm+140cm
    mutfak:80cm
    oda1: 120cm
    oda2:60cm
    oda3:100cm+120cm
    banyo: 100-120cm havlupan

üst kat:
    oda4:120cm
    oda5:120cm+140cm
    banyo:100-120cm havlupan

• Çok teşekkürler. Kombi Baymak duotec düşünüyorum. Termostatlı vana ve Oda termostatı hakkında da öneri alamam mümkün mü? Petekiçin demir döküm plus 60'lık almayı planlıyorum ve bulunduğum şehirde bakmaya başladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uAbesni -- 24 Ekim 2017; 10:57:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nofearkartal

Hocam önerilerinizden olan konvansiyonel Buderus U072 aldım. Yalnız cihazın sıcak su çıkış değeri 35C'ye ayarlı iken banyodaki musluğu tam açtığımda suyun sıcaklığı 35C civarında oluyor. Musluğu yarım açtığımda ise su ısınıyor ve 43C oluyor. Ölçümleri hassas termometreyle yaptım. Bu durum sizce normal midir? Minimum ısıl güçle alakalı bir şey mi acaba? Değilse arayayım servisi. Teşekkürler.

35 dereceye nasıl ayarladınız? En düşük 40 olacağı bilgisi var kullanma kılavuzunda. Parametre ayarlarından mı düşürdünüz ?

• uAbesni U kullanıcısına yanıt
    koridordaki petek+ 2 havlupan hariç kalan peteklerin hepsine danfoss termostatik vanalar alabilirsiniz
    alabiliyorsanız kablosuz kaliteli bir oda termostatı alın dubleks evde referans noktasını bulmak daha rahat olur
    siemens rev 24,honeywell cm727,danfoss tp 5001 rf, intherm mrl 300 rf
    Evet 40 derece çok fazla neden bunu 5 derece daha düşük yapmamışlar anlamadım, yazın ılık su güzel oluyor hatta kışın da tasarruf açısından duş alınacağı zaman 38-39 yapmak, el yüz yıkama için de sadece şebeke suyunun soğuğunu kıracak 36-37 derecelere ayarlansa mükemmel tasarruf olurdu. Bu konuyu servise danışıcam çünkü kombide araştırdığım kadarıyla değiştirilebilen bir çok parametre var.

Bu gb062 ile uyumlu olan dış hava sensörü şuan piyasada yok mu hocam bir de içerinin ısınma ve soğuma hızına bakarak dış hava sensörüyle de bu bilgileri birleştirip kazan sıcaklığını ayarlaması mümkün mü ? Ve kafama takılan şey ısı kaybı olmadığında bu evde kombi ateşi kesecek ( kesmese de kıssa keşke) beklemeye geceçek evin soğuma hızına bağlı olarak belki tüm petekler buz gibi olacak, 1-2 saat sonra kombi tekrar çalışınca ilk önce kazan sıcaklığını yükseltmek için enerji harcayacak sonra evin ısısını yükseltmek için bir süre daha çalışıp kapanacak bu durumun faturaya yansıması nasıl olacak ? Kapat aç şeklinde daha çok enerji tüketeceği bilgisi her yerde var çünkü. Bu şekilde çalışınca oda termostatı da bizim yerimize aslında yanlış olan aç kapa işlemini kendi yapıyor. Modülasyonlu bir termostatta kapat aç olmayacağı bilgisi veriliyordu ama buderusta modülasyonlu kullananlar, modülasyonu başka şekilde tarif etmişler. İlk çalışmada 55 e ayarlıysa kazan ilk ısıtmada 55 e kadar çıkar sonra kapanır, bir sonraki ısıtmada ise 40-45-50 hangi derece yeterliyse o ısıda çalışıp kapandığını söylemişler. Modülasyon bu mu? Benim istediğim dış havaya ve evin ısı ihtiyacına göre kazanı en düşük dereceye ayarlaması ve kombinin hiç sönmeden sürekli çalışması. Modülasyonlu kombide dur kalk prensibi hoşuma gitmedi ve tasarruflu gibi gelmiyor bana ama burada kombinin en düşük güçte saatte kaç m3 gaz harcağının da önemi var. Buderusta bu bilgiye ulaşamadım, ya da gözümden kaçtı.

• 
Sayfa: önceki 470471472473474
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.