Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (412. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
30.145
Cevap
529
Favori
1.261.350
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 410411412413414
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İki kombi arasında muazzam fark yok daylux premix daha iyi tercih üstelik fiyat farkı var

Daylux premix bu özelliklerle piyasada ben markayım diyen birçok kombiden daha özellikli bir cihaz

Tek eksiği pazar payını arttırmaları gerekir sonuçta yerli üretim bir cihaz sakarya hendek daikin fabrikasında üretiliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zyzapin kullanıcısına yanıt
    Kombi kollektör arası borular zemin altından gidecekse 25mm kalmasında sakınca yok çünkü zemin altında minimum dirsekle hat gider ama zemin üstünden gidecekse 32mm olabilir

• Merhaba baymak eco 3 240 fi kombi kullanıyorum ev 2+1 85 m2 ancak kombinin 11 .ylı ve kalorifer ısı ayar düğmesi bozuk açıyoruz kısılıyor kısıtoruz ısı yükseliyor anlayacağınız değiştirme vakti geldi alırken yakarken ekonomik olsun birde mutfakta dolap içinde kullanacagım için sessiz olsun istiyorum.ist ikamet ediyorum ara kat yalıtımlı ev buna ragmen baymak kombiyle ocak ayında 387 tl ödedim geçen ay 215 geldi bir de oda termostatı işe yarar mı ekonmik olması açısından şimdiden teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • wibble W kullanıcısına yanıt
    Merhaba kombi için bütçeniz ne kadar?.

• Max 2500

baymak duo tec
    eca scot
    bosch condens 2500w
    buderus gb62
    daylux premix
    warmhaus enerwaplus

kaliteli bir oda termostatı alıp yaşam odasına monte edebilirsiniz,ilave olarak mutfak ve kombiye yakın birkaç peteğe kaliteli termostatik vanalar takılabilir:danfoss ra 2000
  • İlginize teşekkürler açıkçası yoğuşmalı kombiye ev metrekaresi düşük olduğu için gerek olmafığını düşünüyordum daha uygun model öneriniz var mıdır?

bosch class 6000w
    bosch class 2000w
  • Merhaba arkadaşlar bugün böyle bir fiyat aldım. Sizce nasıl fikir verirseniz çok sevinirim. Kullanılan malzemeler, kombi vb ? 5750 Tl fiyat verdi hepsine. Bu arada ev toplamda 140metre kare.

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akon -- 28 Mart 2017; 21:0:11 >
  • akon kullanıcısına yanıt
    Hocam malzemeler ve kombiden önce o evin metrekaresine göre kullanılacak petek metrajı çok düşük geldi bana tabiri caiz ise müteahhit işi olmuş biraz ve maalesef ısınamazsın veyahut da fatura çok fazla gelir. Ki yoğuşmalı kombilerde de mantık uzun metrajlı petekler ile düşük kombi sıcaklığında ısınmaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zyzapin

Hocam malzemeler ve kombiden önce o evin metrekaresine göre kullanılacak petek metrajı çok düşük geldi bana tabiri caiz ise müteahhit işi olmuş biraz ve maalesef ısınamazsın veyahut da fatura çok fazla gelir. Ki yoğuşmalı kombilerde de mantık uzun metrajlı petekler ile düşük kombi sıcaklığında ısınmaktır.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İskenderun'da yaşıyorum acaba aşırı soğuk görmediğimiz için mi böyle yazmış. Açıkçası hiç anlamadığım bir konu İskenderun'a yeni geldi doğal gaz.
  • Hocam işin uzmanı değilim sadece araştırmalarıma ve sorup öğrendiklerimden çıkartıklarıma göre cevap yazıyorum ama üstatlar da elbet cevap verecektir.

İskenderun'da olmanız çalışma prensibini değiştirmez hatta ılıman iklimde bulunmanız nedeni ile yoğuşma veriminden daha çok fayda alabilirsiniz. örneğin ben sakaryada yoğuşmalı kombiyi 50 derece çalıştırarak evi 20-21C de sabit tutabiliyorsam siz kombiyi 40 derecede çalıştırarak ev sıcklığını 20-21 C yaparsınız fakat yine de bu düşük ısıda evin ısınımı için daha uzun metraj gereklidir. ( Rakamlar örnek oluşturmak için sallanmıştır.)

tersine düşük metrajda aynı ısıyı yakalayabilmek için kombi ısısını 40C nin üzerinde yakmanız ve dolayısı ile daha çok fatura ödemeniz gerekecektir.

Eğer evin krokisini paint gibi bir programda çizerek oda metrajlarını belirtip kuzey -güney cepheleri gösterdikten sonra ısı kayıplarını görebilmek adına pencere boyutları ve yalıtım ile ilgili bilgi de eklerseniz özellikle @disintegration hocamın büyük yardımı olacaktır.

• @akon hocam bir de unutmadan belirtmek isterim ki evinize tesisat yapılırken muhakkak mobil sistem yaptırtın.

İlk aldığım evde mobil sistem yok ve 110 güney cepheli ara kat dairede bu kış için ortalama 300 lira fatura ödendi(şuanda kiracı oturuyor) şuanda oturduğum evimde ise mobil sistem var ve ev 165 m2 hem çatı dubleksi hem de kuzey cepheye baktığı halde ödediğim en yüksek fatura 1 ay için 320 lira oldu.

Bu örnek mobil sistemin avantajını görmeme yetiyor benim için. Bu nedenle de şuanda inşaat halinde ki evim için farkını vererek mobil sistem yaptırtıyorum ve bu yatırım maliyetini faturalarla amorti edeceğini biliyorum. Size de özellikle tavsiye ederim.

Şu anda yapılan inşatta başta müteahhit olmak üzere tesisat ustaları herkes gerek olmadığı konusunda beni ısrarla vazgeçirmeye çalışsa da bizzat karşılaştırma yapabildiğim için hiç birine inanmadım. Hatta kombi tesisat işi yapanların çoğu da aynı şeyi söylecektir. Kulaklarınızı bu tarz konuşmalara kapatıp kendi araştırmanızı yaparsanız mobil sistemi tercih edersiniz diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: zyzapin

Hocam işin uzmanı değilim sadece araştırmalarıma ve sorup öğrendiklerimden çıkartıklarıma göre cevap yazıyorum ama üstatlar da elbet cevap verecektir.

İskenderun'da olmanız çalışma prensibini değiştirmez hatta ılıman iklimde bulunmanız nedeni ile yoğuşma veriminden daha çok fayda alabilirsiniz. örneğin ben sakaryada yoğuşmalı kombiyi 50 derece çalıştırarak evi 20-21C de sabit tutabiliyorsam siz kombiyi 40 derecede çalıştırarak ev sıcklığını 20-21 C yaparsınız fakat yine de bu düşük ısıda evin ısınımı için daha uzun metraj gereklidir. ( Rakamlar örnek oluşturmak için sallanmıştır.)

tersine düşük metrajda aynı ısıyı yakalayabilmek için kombi ısısını 40C nin üzerinde yakmanız ve dolayısı ile daha çok fatura ödemeniz gerekecektir.

Eğer evin krokisini paint gibi bir programda çizerek oda metrajlarını belirtip kuzey -güney cepheleri gösterdikten sonra ısı kayıplarını görebilmek adına pencere boyutları ve yalıtım ile ilgili bilgi de eklerseniz özellikle @disintegration hocamın büyük yardımı olacaktır.

Zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Ben dediğiniz gibi bir çalışma yapayım ondan sonra tekrar paylaşayım burada. Ne zor işmiş bu doğalgaz bağlatmak falan :)

• akon kullanıcısına yanıt
    bosch condens 2000, 3eşanjörlü yarım yoğuşmalı bir kombidir ve yüksek fiyat çekmişler
    o paraya rahatlıkla premix yoğ kombi alınır
    thermokraft panel radyatör yerine demirdöküm plus tercih edin
    dikkat etmeniz gerekenler

kombiyi balkona değil evin içine monte edin
    kombiden itibaren kalorifer hattını 32mm çap ile başlatın evin sonlarında doğru hattı 25mm çap ile bitirin.arada branşman hatları varsa tek peteklik hat 20mm ppc ile yapılabilir ustalar genellikler 20mm çap ile tesisat yaparlar uzak durun
    pprc boru markasında dizayn oksi plus,sanica oxijen extra boru...vs gibi deliksiz alüminyum folyolu pprc boru isteyin
    ustalar cam elyaf takviyeli pprc ile tesisat yaparlar

32mm+25mm+dizayn oksi plus toplam fiyat olarak 25mm+20mm+herhangi bir markanın cam elyaf takviyeli pprc borusundan yüksek fiyat tutar o yüzden firmalar üç kuruş avanta ve folyolu borunun avantajını bilmediklerinden cahilikten dolayı hem cam elyaf kullanırlar,folyolu borular oksijen bariyerlidir
    kombinin altına plastik kombi bağlantı seti değil metal tam geçişli vana ve filtreler isteyin
    koridor/hol gibi yerlere mutlaka petek eklettirin
    10liralık radyatör vanasına 20lira yazmışlar peteklerin çoğuna 28liralık danfoss ras-c takıla bile daha iyi olur en azından petekleri kontrol etmiş olursunuz

https://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g5023-013g0143/detay/aH7W4P-9Duo=|

koridora petek eklettirirseniz ya koridora veya kışın kullandığınız yaşam odası oturma odası veya salon hangisiyse bu oda eğer kombiye çok yakın değilse bu odaya kaliteli bir oda termostatı taktırın,bu odaya termostatik vana taktırmayın
    havlupan hariç diğer peteklere danfoss termostatik vanalar taktırırsanız tasarrufunuz artar

teklifte bazı şişirme fiyatlar var
    kombi
    radyatör vanaları
    kombi bağlantı seti+baca
    gibi

örnek olması açısından ideal süpürgelik tesisatı nasıl yapılır

32mm....>25mm...20mm pprc sıva üstü

• Hocam Antalya'da annemlerin evine sonunda doğalgaz çektiriliyor. Annem bugün evimize de yakın olan Demirdökümcüleri çağırmış keşif yaptırmak için. Eve yapılırken doğalgaz petekleri için borular döşeliydi sadece kız kardeşimin odası için bir borular döşenecek.O oda da ev dublex olduğu için sonradan kapatılan çatı katının bir bölümü.Ev 10 senelik filan fakat pek de yalıtımı iyi değil. Ama oturanların pek de yalıtım için masraf yapmayı düşünmüyorlar Neyse gelen demirdökümcü arkadaşlar
    7,0-7,5 metretül demirdöküm plus petek(Ev güney cepe )
    7 adet eca radyatör vanası 5 adet eca termostatik vana
    1,5 metre baca uzatması
    Kardeşimin odasına uzatılacak borular (10-20)metre boru
    Demirdöküm Nitron Condense P24 kombi + işçilik

Olarak toplam 6000 tl gibi bir fiyat vermişler.

Şimdi bir kaç sorum olacak bu fiyat uygun mudur? Sizce değişmesini gereken parçalar var mıdır yada eklenebilecek ? Gün ısı ile uyumlu mudur bu kombi(Annem sormamış) ? Kombinin gün ısıyla uyumlu olması gerekiyor mu (Kombi girişinden önce karışım vanası(yada karışım kiti) ile kombi uyumsuz olsa da halledebilir miyiz? Gün ısı ile kombiyi bağlamak bu sistemde pahalı mıdır? Ne kadar bir tasarruf sağlamaktır bu sistemler?( Bu arada gün ısıda 10 senelik eski tip gün ısı) yardımcı olabilir misiniz ?biraz uzun oldu kusura bakmayın?

• oski32 O kullanıcısına yanıt
    nitron condense 3eşanjörlü yarım yoğuşmalı hermetik kombiden bozma bir kombidir tam yoğuşma yapamaz
    yoğuşmalı kombi düşünüyorsanız premix teknolojili yani tam yoğuşmalı kombi düşünün marka model için bu başlıkta son 2-3sayfaya bakabilirsiniz,eca termostatik vana vasattır danfoss ra 2000 öneririm pahalı gelirse danfoss ras-c öneririm
    fiyat bana yüksek geldi,kombinin güneş enerji sistemlerine uyumlu olması gerekir karışım vanası gerekir tabii bunları becerip sağlam montaj yapacak firma gerekir,genelde çekvalf taktırıp bağlıyorlar,nitron condense gün ısısına uyumlu değil diye biliyorum genel olarak dd kataloglarında buna benzer ibareler görmedim
  • Selamlar üstadım,birkaç sorum olacak.10 yıllık yazlık müstakil evimize kombi+petek taktırmaya karar verdik.Ev Darıca'da,mantolamalı,bodrum+giriş(salon-wc-mutfak)+1. kat(2 yatak odasıve geniş hol-banyo)+küçük çatı odası şeklinde yaklaşık 250 metrekare.Toplam 15 adet radyatör yeri ve tesisatı mevcut.Bodrumda kombi yeri ve toplu tesisat uçları bırakılmış(Ancak atık su gideri yok),buna rağmen biz kombiyi mutfağa taktırmak istiyoruz.Öncelikle bu mümkün mü?Yoksa bodruma mı taktıralım?Önceki yazılarınızdan anlayabildiğim kadar,radyatörleri Demirdöküm plus almalıyım,Kombi markası olarak ne önerirsiniz ve gücü,kapasitesi ne olmalı? (çatı katına su basabilmeli) Eve yakın Baymak bayisi ,yakın çevrede de Buderus-Vaillant-ECA-Demirdöküm servisleri mevcut.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  • hebulut H kullanıcısına yanıt
    merhaba
    250m2 yazmışsınız ama ısıtılacak net alan kaç m2? bodrumda kalorifer bağlantı yerleri var bu bağlantılar mobil sistem kollektör boruları uçları mı? yoksa sıva altı/sıva üstü plastik pprc mi)
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Merhaba,Isıtılacak net alan olarak,bodrumu kapıyla ayırmayı düşünüyoruz,bu nedenle 150 metrekare+belki çatı arası30 metrekarelik küçük oda.Bağlantılar sıva altı plastik pprc (kör tapalarla kapalı)
  • 
Sayfa: önceki 410411412413414
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.