Şimdi Ara

Kombi ve Tesisat Öneri-eski- (96. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.288
Cevap
16
Favori
377.014
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9495969798
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ayhanjan

quote:

Orijinalden alıntı: mors

Isısan merkezindeki teknik arkadaşın dün itibari son açıklaması.
    Bosch classic plus combilerin bekleme süresi (yani soğuma anındaki bekleme) maksimum 3 dakikadır. Daha fazla hiç bir şekilde olamaz çünkü bu şekilde tasarlanmışlardır. (Alt katımdaki bosch classic plus ne hikmetse 7 dakikaya kadar beklemeye inatla devam ediyor) Bu kombi en verimli programlanabilir oda termostatı ile birlikte kullanılır...(üç aydır fabrikada bile olmayan termostat trz 125) Başka türlü istediğiniz verimi hiç bir zaman alamazsınız...

Yeniden yineliyorum lütfen alacağınız kombinin markasından çok kullanılabilirliğine ve servislerinin kalitesine çok çok dikkat edin. Bir çok kullanıcı eminim farkında bile değildir kombisinin verimsiz ve fazla yaktığının.

Umarım şansınız benden çok daha iyi olur kombi konusunda...

1-istanbulda demirdöküm yetkili servisine bakım yaptırdım kombiyi bozdular.Garantili olduğu halde zor yaptırdım.

2-ankarada ariston genus aldım.
    montaj sonrası ilk çalıştırmada gelen yetkili servis TERMOSTATIN nereye takıldığını BİLMİYOR...
    Telefonla yardım aldı öyle taktı..

3-HEPSİ AYNI KARDEŞ ELLERİNE DÜŞTÜMÜ ÇÖZÜM YOK...

Valla ısısan adına şunu diyebilirim. Servislerinin çok çok iyi eğitimden geçirilip sınavlara tabii tutlduğunu anlata anlata bir hal olan bir firma. Ama sonuç ortada. Teknik bilgisi sıfır olup da (allahtan hasbel kader vardır teknik tarafımız az buçuk her ne kadar mekanikçi olmasak da) uzun zamandır kombi kullanan bir ev kullanıcısı bile bu acayip süreleri fark ediyor iken adamlar inatla normal deyip bir sürü hikaye anlatıyorlar. Keşke bana da gelen servisler bir yerlere sorup da sorunumu çözseler. Oda yok.
    Teşekkürler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mors -- 18 Ocak 2012; 0:37:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: procaptain

quote:

Isısan merkezindeki teknik arkadaşın dün itibari son açıklaması.
    Bosch classic plus combilerin bekleme süresi (yani soğuma anındaki bekleme) maksimum 3 dakikadır. Daha fazla hiç bir şekilde olamaz çünkü bu şekilde tasarlanmışlardır. (Alt katımdaki bosch classic plus ne hikmetse 7 dakikaya kadar beklemeye inatla devam ediyor) Bu kombi en verimli programlanabilir oda termostatı ile birlikte kullanılır...(üç aydır fabrikada bile olmayan termostat trz 125) Başka türlü istediğiniz verimi hiç bir zaman alamazsınız...

Yeniden yineliyorum lütfen alacağınız kombinin markasından çok kullanılabilirliğine ve servislerinin kalitesine çok çok dikkat edin. Bir çok kullanıcı eminim farkında bile değildir kombisinin verimsiz ve fazla yaktığının.

Umarım şansınız benden çok daha iyi olur kombi konusunda...

Büyük ihtimalle ürününüzde sorun var zaten söylediğiniz gibi alt katta böyle bir sorun yokmuş.
    Bende bosh classic condense kullanıyorum, benzer bir sorun yok.
    Bosch bölge müdürlüğünü falan arayıp isyan edin derim.

Şikayetver.com la başladım dediğinize. Artık gözüm karardı ya 1 hafta içinde tümden kombin değişir yada iade alınır yoksa anayasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım. İşi gücü serdik aylardır özellikle de son 1 haftadır bu saçmalıklarla uğraşıyorum. Biraz önce binadaki bir komşuma gittim. Adamda 10 yıllık bir bosch kombi var. Ne oda termostatı nede termostatik vana var tesisatında. Geçtim karşısına onunda sürelerine baktım. Oda benim gibi 1. kademede yakıyor devamlı. Allahtan sinir krizi geçirmeden ayrıldım kombinin başından.
    Teşekkürler,

• quote:

Orijinalden alıntı: DURUTAY

quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: DURUTAY

quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: ykayan

Arkadaşlar bosch cc ye fr10 montajını yaptırdım dün oda sıcaklığını 23 e ayarladım maksimum gidiş suyu sıcaklığı 55 derece kombiyi de 3 e ayarladım kombiden gidiş suyu sıcaklığı maksimum 51 e çıkıyor görünüyor ve uzun süre yanıyor.Oda sıcaklığı ölçtüğüm diğer termometreyle maksimum 22.4 dereceyi gördü. Termostad 22.5 derece görünürken termometre 21.5 görünüyordu ona göre de termostadın sıcaklık kalibrasyonunu 6A p den -1.0 yaptım ve uyum sağladım. yalnız yakıt eskiye göre baya bi arttı.önceki kullanımımda disiş suyu maksşmum 48 deyken 22 derce sıcaklığı sağlayıp 9-10 m3 yakıyordum 24 saatte şimdi ise akşam 6 dan bu yana 14 m3 yaktım. Bu termostad ayarlarında yer alan 5b p ısıtma devresi konfigürasyonu var bu şu anda 1 e ayarlı görünüyor. 1 in açıklaması ise IPM bulunmayan üç yollu vanasız (karışımsız) ısıtma devresi 2'nin açıklaması IPM li üç yollu vanasız (karışımsız) ısıtma devresi 3'ün açıklaması üç yollu vanalı (karışımlı) ısıtma devresi olarak yazıyor. Bosch cc ler için bu ayarın 1 de mi olması gerekiyor? Bunlarda üç yollu vana var sonuçta IPM olayını ise bilmiyorum?
    ayrıca termostadı 22.5 e ayarlasam istediğim sıcaklık olarak, kombinin bu sıcaklığı geçip durması yani 23 e çıkıp durması ve 22.0 a düştüğünde tekrar çalışması geremşyor mu? bu konularda ve daha az gaz yakmam için değiştirilmesi gereken ayar var mıdır acaba ?

Size en iyi bilgiyi FR10 deneyimini kendileri yaparak güzel sonuçlara ulaşan @drezin ve @anestos123 arkadaşlarımız verebilir. PM ile ulaşabilirsiniz.
    Hayırlı olsun ve kolay gelsin...

Arkadaşlar Merhaba,

Benim evde de aynı kombinasyon var. (bosch cc ve fr10) İzmir'de yaşıyorum. Kombi 3 ile 4 arasında yanıyor. Sabah evden çıkarken oda termostatını 21 ayarlıyorum. Akşam eve geldiğimde termostatı 23'e-23.5 çıkardığımda bir problem olmadan oda sıcaklığı buderecelere çıkıyordu. Fakat havaların soğuk gittiği son bir hafatadır termostat 24-25 olsa dahi oda sıcaklığı 22'den yukarı çıkamıyor. Oda sıcaklığı istediğim seviyeye ulaşmadığı halde kombinin zaman zaman durduğunu görüyorum bu normal midir?

Evin konumu, oda ve petek büyüklükleri aşağıdaki gibidir.

Ev 4. ara kat, 3 cepheli ve 13- 14 yıllık, doğramalar ısıcamlı PVC, kalorifer tesisatı demir boru, ve petekler Demirdöküm marka.

Oda ve petek m2'leri şöyle;

Salon: 31,66 m2 (60 cm yüksekliğinde 1 tane 100cm 1 tane de 90 cm'lik petek birde 30 cm yüksekliğinde 2 m'lik petek) (Kuzey cepheli)
    Oda1: 11,00 m2 (60 cm yüksekliğinde 80 cm) (Güney cepheli)
    Oda2: 11,16 m2 (60 cm yüksekliğinde 110 cm) (Güney ve Batı cepheli)
    Oda3:10,11 m2 (60 cm yüksekliğinde 80 cm) (Güney Cepheli)
    Mutfak: 8,60 m2 (60 cm yüksekliğinde 50 cm) (Batı Cepheli)
    Banyo: 6,81 m2 (50*120 havlupan)
    WC :1,70 m2 (Petek yok)
    Giriş + Koridor 10 m2 (Petek Yok)

Kolay gelsin.

Petek metrajları eviniz yalıtımlıysa yetersiz değil ama 10 m2 giriş + koridora da 90x60 petek koymanız kombinizi rahatlatır ve 24 derece sıcaklığa ulaştırmasını kolaylaştırır.
    Dış cephe yalıtımınız yoksa yaptırmanızı öneririm, değilse ısınma tercihleriniz için petekleri büyütmeniz iyi olur.
    Mevcut durumda 24-25C gibi ortalama tercihlerin üstünde bir oda sıcaklığı için kombinizi en az 4.kademede (60C) kullanmanız gerekir. Bu da yoğuşmalı kombinin getireceği ek ısı kazancını azaltır.
    Tercih sizin...

Cevap için Teşekkürler. Sanırım Koridor'a petek koyacağım.

Sayın Memint,

Sizden bir tavsiye almak isterim. Şubat tatili nedeniyle 1 hafta evde olmayacağım. Bu durumda evden çıkarken termostatı kaç dereceye ayarlayıp çıkmalıyım. Sarfiyat açısından düşük ısıda bırakmak mı yoksa normal 18-20 derecelerde mi avabtajlı olur.

Kolay gelsin.

• Tatil için bazı termostatlarda seçenek var tatil boyunca kombi off oluyor (sadece donma koruması) siz dönmeden birkaç saat önce odayı normal sıcaklığa çıkarıyor, varsa onu kullanın.

tatil modu yoksa 1 hafta uzun süre siz de ona göre karar verin ya tam kapalı veya 15-16 ya ayarlı olabilir, İzmirde kapatsanız bile içerisi 15 in altına düşmez gibi geliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: kaiser şoze

150 M2

3. kat, güney batı cepheli , yalıtımı iyi yerden ısıtmalı tokat taki daire için nasıl bir kombi önerirsiniz.

sanırım yoğuşmalı olması daha iyi. yerden ısıtmada özellikle dikkat edeceğim bir şey varmı birde ev plan olarak uzunlamasına .bu sıkıntı yaratırmı.kendi evim ama 2-3 yıl sonra taşınacağım başka bir ile.fazladan vereceğim parayı 2 yılda çıkarabilirmiyim.

yerden ısıtmalı sistemlerde yoğuşmalı kombi daha da faydalı olur
    tam yoğuşmalı (premix) kombi öneririm

f/p yani 1500-2000lira fiyat dilimindeki premix yoğuşmalı kombilerden birini alırsanız

1-2yılda parasını çıkartırsınız

bu gün piyasada donanımlı bir kombi 1250liradan başlıyor

250-300lira daha ekleyin premix yoğuşmalı kombi alın

nihayet apartmana gaz geldi.

bu sıcak suda dalgalanma olmaması için duşta vs çift eşanjör gerekiyormuş sanırım.

evde çocuk olduğundan 24 saat çalışacak kombi.

E.C.A. Confeo Premix CP 24 HM ve 30 hm modellerinden hangisi daha uygun olur acaba.

i

• iyi günler arkadaşlar, bu kış bitiminde bina olarak şehrimize(Gaziantep) yeni gelen doğalgaza geçmeyi düşünüyoruz . 8 daire olduğu için büyük ihtimal merkezi değil bireysel sistem olacak. (bu konu hakkında da görüş belirtebilirsiniz).

evin durumu,

- evin toplam kullanılabilir alanı(duvarlar, balkonlar hariç) net 117 m2 (brüt 155m2) (3+1)

- ev üç cepheli ve güneş almıyor denecek kadar az alıyor, etrafında binalar var

- ev yüksek giriş, altı garaj. şu an merkezi sistem ve evin sıcaklığından memnunuz, diğer garaj üstü dairelere göre ve üst katlara göre evimiz çok iyi ısınıyor. izolasyon var mı bilmiyorum. pencereler pimapen ve lastikleri kamyon tekeri gibi, hiç bir sızıntı yok

- şu an 2.5 ton kömür aldık ama yetmeyecek. normalde 2.75 ton kömür gidiyor ( ortalama 1800tl + yakan görevli parası var)

1-bireysel sistem döşenirken ne gibi tavsiyeleriniz olacak?

2-evin büyüklüğü ve durumuna göre hangi tür kombi kullanmalıyım?(yoğuşmalı vs. yoğuşmasız) (marka?) (kombiyle ilgili başka ne gibi özellikler var bilmiyorum?)

3-kombi olunca eski tip petekleri değiştirmemin avantajları ve dezavantajları nedir?

4-kombi olunca salonun peteklerini kapatıp, kapısını kaparsam nasıl olur?

5-kömürlüyken senede toplam 1900-2000 tl gibi bir rakama ısınıyoruz. kombi olunca ne kadar fatura gelir tahminen?

6-antre ve koridora petek atmak istemiyorum görüntü bozulur diye. bunun faydası zararı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cLk -- 21 Ocak 2012; 10:29:43 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

150 M2

3. kat, güney batı cepheli , yalıtımı iyi yerden ısıtmalı tokat taki daire için nasıl bir kombi önerirsiniz.

sanırım yoğuşmalı olması daha iyi. yerden ısıtmada özellikle dikkat edeceğim bir şey varmı birde ev plan olarak uzunlamasına .bu sıkıntı yaratırmı.kendi evim ama 2-3 yıl sonra taşınacağım başka bir ile.fazladan vereceğim parayı 2 yılda çıkarabilirmiyim.

yerden ısıtmalı sistemlerde yoğuşmalı kombi daha da faydalı olur
    tam yoğuşmalı (premix) kombi öneririm

f/p yani 1500-2000lira fiyat dilimindeki premix yoğuşmalı kombilerden birini alırsanız

1-2yılda parasını çıkartırsınız

bu gün piyasada donanımlı bir kombi 1250liradan başlıyor

250-300lira daha ekleyin premix yoğuşmalı kombi alın

nihayet apartmana gaz geldi.

bu sıcak suda dalgalanma olmaması için duşta vs çift eşanjör gerekiyormuş sanırım.

evde çocuk olduğundan 24 saat çalışacak kombi.

E.C.A. Confeo Premix CP 24 HM ve 30 hm modellerinden hangisi daha uygun olur acaba.

i

E.C.A. Confeo Premix CP 24 HM

• quote:

Orijinalden alıntı: cLk

iyi günler arkadaşlar, bu kış bitiminde bina olarak şehrimize(Gaziantep) yeni gelen doğalgaza geçmeyi düşünüyoruz . 8 daire olduğu için büyük ihtimal merkezi değil bireysel sistem olacak. (bu konu hakkında da görüş belirtebilirsiniz).

evin durumu,

- evin toplam kullanılabilir alanı(duvarlar, balkonlar hariç) net 117 m2 (brüt 155m2) (3+1)

- ev üç cepheli ve güneş almıyor denecek kadar az alıyor, etrafında binalar var

- ev yüksek giriş, altı garaj. şu an merkezi sistem ve evin sıcaklığından memnunuz, diğer garaj üstü dairelere göre ve üst katlara göre evimiz çok iyi ısınıyor. izolasyon var mı bilmiyorum. pencereler pimapen ve lastikleri kamyon tekeri gibi, hiç bir sızıntı yok

- şu an 2.5 ton kömür aldık ama yetmeyecek. normalde 2.75 ton kömür gidiyor ( ortalama 1800tl + yakan görevli parası var)

şu anki petek durumu

oturma odası(14,5m2) - eski tip 21 dilimlik petek
    salon(31,6m2) - eski tip 21 dilimden daha fazla olan 2 tane petek
    mutfak(12,5m2) - eski tip 21 dilimli petek

çocuk odası(12m2) - 1mlik airfel petek
    yatak odası(17m2) - 1m+70cm lik airfel petek (diğer odalara göre soğuk olduğu için 70lik ekstra petek attırmıştım. şimdi iyi ısınıyor) (+küçük banyo(3m2) var petek yok kapısı kapalı duruyor.)
    banyo(5,5m2) - boyler mevcut

antre(8,3m2) + kiler(1,7m2)
    koridor(7,6m2) + tuvalet(3,2m2) kapısı kapalı
    buralarda petek yok, petek atmak istemiyorum görüntü bozulur

1-bireysel sistem döşenirken ne gibi tavsiyeleriniz olacak?

2-evin büyüklüğü ve durumuna göre hangi tür kombi kullanmalıyım?(yoğuşmalı vs. yoğuşmasız) (marka?) (kombiyle ilgili başka ne gibi özellikler var bilmiyorum?)

3-kombi olunca eski tip petekleri değiştirmemin avantajları ve dezavantajları nedir?

4-kombi olunca salonun peteklerini kapatıp, kapısını kaparsam nasıl olur?

5-kömürlüyken senede toplam 1900-2000 tl gibi bir rakama ısınıyoruz. kombi olunca ne kadar fatura gelir tahminen?

tam yoğuşmalı kombi taktırın:premix yoğuşmalı
    marka olarak:
    1500-1900lira arası

ariston clas premium
    demirdöküm nitromix
    eca confeo premix s
    bosch classic condense

2250-2300lira arasında
    ferroli econcept tech öneririm

normal kombi taktırmayın
    g.antep te yoğuşmalı kombiye gerek yok diyebilirler
    doğalgazı yeni gelen her şehirde bu masalı okurlar
    masallara inanmayın
    devir,yoğuşmalı kombi devri
    yoğuşmalı kombi alırsanız kombiyi en fazla 55c ve altında kazan sıcaklığında kullanmanız gerekir

eski petekleri kullanabilirsiniz
    salonu kullanmıyorsanız vanalarını kapatın veya termostatik vana taktırın,en düşük derecesine getirin salon ılık dursun.tercih sizin

• eca confeo premix s bu cihazın 24kw ve 30kw lık modelleri var. benim evime hangisi uyar? bu kw lar ne işe yarar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cLk

eca confeo premix s bu cihazın 24kw ve 30kw lık modelleri var. benim evime hangisi uyar? bu kw lar ne işe yarar?

24 kw olanı evinize uyar
    30kw daha büyük evler için
  • KAÇINILMAZ SONUÇ:
    1) Bosch classic plus kombilerde modülasyon aralığı ayarlanmıyor.(Maalesef Buderuslar da ki gibi değilmiş...)
    2) İki farklı servis çözüm bulamadı. Son gelen servis biraz daha bilgiliydi. Ama sonuç değişmedi. Sadece daha önceki servisin 3kez kurcalayıp bozduğu gaz basıncı ayarlarını fabrika ayarlarına getirdi.
    3) ısasan merkezdeki çok bilmiş arkadaşın dediği gibi öyle petek boyutuna göre kalori ayarı diye bir şeyde yok bu alette...!!!
    4) Isısan çözümün olmadığını bildiğinden beni arayamıyor. İlk servisimi arayıp bir ara meydana gelen EA hatasının düzelip düzelmediğini sorguluyor sadece. (Alev boyutu hatası)
    5) Çözüm olarak karşıma yine oda termostatı çıkarılıyor. Ama uygun programlı termostat 3.5 aydır fabrikada bile yokmuş...!!!
    5) Şikayetvar.com daki şikayetim yayınlandı ama yine arayan yok.
    6) Hala alt katımdaki bosch classic plus 5-6 dakika modülasyon periyodlarıyla çalışırken bendeki süreler 25 sn ye 2 dakika...Hiç bir şey olmasa bile bu periyodlar yüzünden zaten alet bir gün bozulacak...

Kısacası alet budur, dümdüz bir alettir bu. Öyle ekonomi özellik filan beklemeyin. Sorun çıkarsa da ancak ana sorunlara bakarız. Yok böyle çok sık modülasyon yapıyormuş, yok çok yakıyormuş bizi bağlamaz demeye getiriyorlar... Kısacası on paralık kombilerden hiç bir farkı yokmuş. Gidip gak marka servisi bile olmayan bir kombiyi 2 kuruşa alsaydım bundan daha fazla başım ağrımazdı...(En kötüsü servis alamazdım bende sokaktaki kombiciye yaptırırdım tamamen bozulsa da verdiğim paraya acımazdım)

Aldığım son bosch marka üründür bu. (Tüm beyaz eşyalarım ve küçük el aletlerim bosch-siemens, fazlasından bir takım ölçüm ve el aletlerim de...) Tüketici mahkemesi yolunu deneyeceğim. Tüketici memnuniyetsizliği hakkımı kullanmaya çalışacağım...

Yineliyorum arkadaşlar, markayı umursamayın kullanılabilirliğe, ekonomisine ve servis kalitesine bakın. Dünya devi markalar bile Türkiyeye gelince umursamaz, bilgisiz, sorumsuz firmalar haline geliyor ne hikmetse...(Yurt dışında bir dostumla dertleştim, Almanya da mimar kendisi. Durumumu, neyle uğraştığımı anlattım. Şok oldu bosch deyince. Bana dediği "Bu anlattıklarını burada yaşasaydın bu mağduriyetin sayesinde çok güzel bir tazminat kesin kazanırdın...)

Biz iade alsınlar da kurtulalım markadan da üründen de derdindeyiz...

• quote:

Yineliyorum arkadaşlar, markayı umursamayın kullanılabilirliğe, ekonomisine ve servis kalitesine bakın. Dünya devi markalar bile Türkiyeye gelince umursamaz, bilgisiz, sorumsuz firmalar haline geliyor ne hikmetse...

Üstte yazdığınıza kesinlikle katılıyorum ve malesef tüm markaların servisleri zaman zaman böyle problemler yaratabiliyorlar.İşiniz tamamen şansmış gördüğüm kadarıyla gözle görülen bir arıza olmadığı için değişimde yapmıyorlar, tüketici mahkemesi iadeye karar verebilir.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.4077&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
    Buradan Madde 4 ayıplı mal ve madde 13 garanti belgesi "garanti süresi içerisinde sık arızalanması nedeniyle maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi " geçen satırları okuyarak ciddi bir dilekçe yazarsanız kısa sürede sonuçlanır diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: procaptain

quote:

Yineliyorum arkadaşlar, markayı umursamayın kullanılabilirliğe, ekonomisine ve servis kalitesine bakın. Dünya devi markalar bile Türkiyeye gelince umursamaz, bilgisiz, sorumsuz firmalar haline geliyor ne hikmetse...

Üstte yazdığınıza kesinlikle katılıyorum ve malesef tüm markaların servisleri zaman zaman böyle problemler yaratabiliyorlar.İşiniz tamamen şansmış gördüğüm kadarıyla gözle görülen bir arıza olmadığı için değişimde yapmıyorlar, tüketici mahkemesi iadeye karar verebilir.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.4077&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
    Buradan Madde 4 ayıplı mal ve madde 13 garanti belgesi "garanti süresi içerisinde sık arızalanması nedeniyle maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi " geçen satırları okuyarak ciddi bir dilekçe yazarsanız kısa sürede sonuçlanır diye düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim. Kesinlikle dikkate alacağım verdiğiniz örneği ve linki.

• quote:

KAÇINILMAZ SONUÇ:
    1) Bosch classic plus kombilerde modülasyon aralığı ayarlanmıyor.(Maalesef Buderuslar da ki gibi değilmiş...)
    2) İki farklı servis çözüm bulamadı. Son gelen servis biraz daha bilgiliydi. Ama sonuç değişmedi. Sadece daha önceki servisin 3kez kurcalayıp bozduğu gaz basıncı ayarlarını fabrika ayarlarına getirdi.
    3) ısasan merkezdeki çok bilmiş arkadaşın dediği gibi öyle petek boyutuna göre kalori ayarı diye bir şeyde yok bu alette...!!!
    4) Isısan çözümün olmadığını bildiğinden beni arayamıyor. İlk servisimi arayıp bir ara meydana gelen EA hatasının düzelip düzelmediğini sorguluyor sadece. (Alev boyutu hatası)
    5) Çözüm olarak karşıma yine oda termostatı çıkarılıyor. Ama uygun programlı termostat 3.5 aydır fabrikada bile yokmuş...!!!
    5) Şikayetvar.com daki şikayetim yayınlandı ama yine arayan yok.
    6) Hala alt katımdaki bosch classic plus 5-6 dakika modülasyon periyodlarıyla çalışırken bendeki süreler 25 sn ye 2 dakika...Hiç bir şey olmasa bile bu periyodlar yüzünden zaten alet bir gün bozulacak...

Kısacası alet budur, dümdüz bir alettir bu. Öyle ekonomi özellik filan beklemeyin. Sorun çıkarsa da ancak ana sorunlara bakarız. Yok böyle çok sık modülasyon yapıyormuş, yok çok yakıyormuş bizi bağlamaz demeye getiriyorlar... Kısacası on paralık kombilerden hiç bir farkı yokmuş. Gidip gak marka servisi bile olmayan bir kombiyi 2 kuruşa alsaydım bundan daha fazla başım ağrımazdı...(En kötüsü servis alamazdım bende sokaktaki kombiciye yaptırırdım tamamen bozulsa da verdiğim paraya acımazdım)

Aldığım son bosch marka üründür bu. (Tüm beyaz eşyalarım ve küçük el aletlerim bosch-siemens, fazlasından bir takım ölçüm ve el aletlerim de...) Tüketici mahkemesi yolunu deneyeceğim. Tüketici memnuniyetsizliği hakkımı kullanmaya çalışacağım...

Yineliyorum arkadaşlar, markayı umursamayın kullanılabilirliğe, ekonomisine ve servis kalitesine bakın. Dünya devi markalar bile Türkiyeye gelince umursamaz, bilgisiz, sorumsuz firmalar haline geliyor ne hikmetse...(Yurt dışında bir dostumla dertleştim, Almanya da mimar kendisi. Durumumu, neyle uğraştığımı anlattım. Şok oldu bosch deyince. Bana dediği "Bu anlattıklarını burada yaşasaydın bu mağduriyetin sayesinde çok güzel bir tazminat kesin kazanırdın...)

bende bosh almam parçalarıda acayip pahalı bozulmaya görsün...

• arkadaşlar evime yeni doğalgaz geldi.
    Doğalgaz mühendisi ariston önerdiği için Aristonun egis modelini getirdi montajını yaptı.
    Evde 3 adet petek yakıyorum.
    Giriş katında toprak üstünde evin 3 cephesi acık ve yalıtım yok.
    2 haftadır kombiyi kullanıyorum.
    İlk başlarda 3 gün boyunca kombinin suyu eksildi ve 3 kere kombiye su ilave ettim.
    Şimdi bir haftadır suda eksilme yok.
    Ama bugün babam doğalgaz saatini kontrol etmiş.
    Babamdada bendede aynı kombi var binamız 3 katlı babam 3 katta oturuyor ve yalıtım var 3 kat sonradan yapıldığı için çift tuğla arasında köpük var.
    Ve babam bana kendi katında 60 m küp benim saatimdede 260 m küp yazdığını söyledi buda bana cok geldi.
    Sizce bu normalmi ewde doğazgaz sürekli yanıyor.
    Bende eşimde çalışıyoruz.
    Kombiyi hiç kapatmıyorum.
    Acaba kapatıp akşamları ewe geldiğimde açsam daha tasarruflu olurmuyum..
    Tavsiyeleriniz nelerdir arkadaşlar.
    Veya bu kombiyi geri verip yeni daha iyi bir kombi alabilirmiyim..
    Tavsiye ve önerileriniz nelerdir arkadaşlar..

• http://www.warmup.com.tr/tr-yerden-isitma-kullanim-maliyeti.phtml

sıfır eve döşetecek olanlar bunuda değerlendirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: quote:

Orijinalden alıntı: dalga01_792

kastamonu merkezde yaşamaktayım . 150 metrekare evim var. evim güney batı ve kuzey cepheli. 3 cepphesi açık 1 cephesi apartman boşluğuna bakıyor.mantolamam iyi ve evim ara kat. eve toplam 6.5 metre petek konulmuş. bende yoğuşmalı bir kombi ve haftalık proğram saati taktırmak itiyorum. önerilerinizi bekliyorum. (vitodens 100 üzerinde çok durdum.)

ev net 150m2 ise yani ısıtılacak odaların toplamı eğer 150m2 ise 6,5mt petek her durumda az
    vitodens tercih edilebilir

quote:

Orijinalden alıntı: dalga01_792

kastamonu merkezde yaşamaktayım . 150 metrekare evim var. evim güney batı ve kuzey cepheli. 3 cepphesi açık 1 cephesi apartman boşluğuna bakıyor.mantolamam iyi ve evim ara kat. eve toplam 6.5 metre petek konulmuş. bende yoğuşmalı bir kombi ve haftalık proğram saati taktırmak itiyorum. önerilerinizi bekliyorum. (vitodens 100 üzerinde çok durdum.)

ev net 150m2 ise yani ısıtılacak odaların toplamı eğer 150m2 ise 6,5mt petek her durumda az
    vitodens tercih edilebilir

evimin odaları ve peteklerin son hali şöyle

salon 37.5 metrekare------900x1000 1 adet 600x1500 1 adet

oturma odası 17.25 mkare----- 600x1500 1 adet

yatak odası 15.6mkare--------900x1000 1adet

çoçuk adası 13.11m kare------600x900 1 adet

mutfak 12.25 m kare-----900x600 1 adet

antre 15.25 m kare -----600x900 1 adet

banyo 4.75 mkare-------500x1200 havlupan

tuvalet 3.6 mkare-------- petek yok

önerileriz dorultusunA petekleri büyüttüm kombi olark vitodens 100 26 kw düşünüyorum acaba farklı bir öneriniz varmı kombi ve petekler hususunda varsa niçin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dalga01_792 -- 22 Ocak 2012; 15:54:50 >

• Değerli üstadlar, ben Bosch Condense marka kombiyi trz125 oda termostatı ile kullanıyorum. Termostatla ilgili sorunlarım vardı. Termostatı aldığım yer ile görüşüm trz200 model oda termostatını ile değiştirecekler ancak bölge bayisininde elinde trz200 olmadığı için mecburen şuan için trz125 modeli oda termostatı ile idare ediyorum. Trz 125 modeli servis nasıl bir bağlantı yaptıysa sadece ay işareti olan yerde (tasarruf modu) çalışıyordu, normal kullanım veya otomatik kullanımda kombi devreye girmiyordu, ya da nadiren devreye giriyordu. Ben de servisi aradım, servis geldi baktı o da kombiyi çalıştıramadı ve bana oda termostatınız doğru yerde değil ondan çalışmıyor dedi, adamla biraz sert konuştuk, sonunda trz125'i açtı ve kabloların yerini değiştirdi. Bu sefer kombi normal kullanımda alev aldı ve çalıştı ve mahçup oldu. Servis, iki uçlu kablonun beyaz olan kısmını Q14 nolu girişe, beyazkırmızı olan ucu ise Q11 nolu girişe bağladı. Kombi devreye girdi ve çalıştı. Ancak oda istenilen ısıya gelince bu sefer kombi kendisini kapatmaya başladı ve petekler soğudu, oda ısısı düşünce devreye girdi ve petekler tekrar ısındı. Benim sormak istediğim, bu kabloları oda termostatı içerisindeki hangi girişlere bağlayalım ki, hem kombi devreye girsin hem de oda istenilen ısıya gelince petekler soğumasın.
    Şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yen@l

Değerli üstadlar, ben Bosch Condense marka kombiyi trz125 oda termostatı ile kullanıyorum. Termostatla ilgili sorunlarım vardı. Termostatı aldığım yer ile görüşüm trz200 model oda termostatını ile değiştirecekler ancak bölge bayisininde elinde trz200 olmadığı için mecburen şuan için trz125 modeli oda termostatı ile idare ediyorum. Trz 125 modeli servis nasıl bir bağlantı yaptıysa sadece ay işareti olan yerde (tasarruf modu) çalışıyordu, normal kullanım veya otomatik kullanımda kombi devreye girmiyordu, ya da nadiren devreye giriyordu. Ben de servisi aradım, servis geldi baktı o da kombiyi çalıştıramadı ve bana oda termostatınız doğru yerde değil ondan çalışmıyor dedi, adamla biraz sert konuştuk, sonunda trz125'i açtı ve kabloların yerini değiştirdi. Bu sefer kombi normal kullanımda alev aldı ve çalıştı ve mahçup oldu. Servis, iki uçlu kablonun beyaz olan kısmını Q14 nolu girişe, beyazkırmızı olan ucu ise Q11 nolu girişe bağladı. Kombi devreye girdi ve çalıştı. Ancak oda istenilen ısıya gelince bu sefer kombi kendisini kapatmaya başladı ve petekler soğudu, oda ısısı düşünce devreye girdi ve petekler tekrar ısındı. Benim sormak istediğim, bu kabloları oda termostatı içerisindeki hangi girişlere bağlayalım ki, hem kombi devreye girsin hem de oda istenilen ısıya gelince petekler soğumasın.
    Şimdiden teşekkürler.

Üstat filan değilim ama son zamanlarda sorun yaşadığım bosch klasik plus modelim sayesinde bayağı bir bilgi ve tecrübe kazanmış biri olarak şu anda kombiniz doğru çalışıyor oda termostatınız da. Oda sıcaklığı istenen seviyeye gelince termostat kombiye dur komutu gönderir. Kombide kapanınca tesisattaki su devir daimide durur. Doğal olarak da petekler soğumaya başlar. Sanki kombi tamamen kapatılmış gibi. Ne zaman oda sıcaklığı istenen derecenin altına düşer kombi tekrar devreye girer, suyu ısıtır, tesisata gönderir, o zaman yeniden petekleri ısıtır. Eğer evde ısı kaybınız çok düşükse petekler soğuyana kadar kombinin tekrar devreye girmemesi gayet doğal. Eğer termostatın bulunduğu yerde ısı kaybı çok olsaydı daha petekler soğumaya fırsat bulamadan kombi hemen devreye girerdi. Açıkçası bu birazda evdeki ısı kaybıyla doğru orantılı.

kısacası bence gayet normal şekilde çalışıyor kombide oda termostatı da.

Düzeltme: ha modülasyonlu bir kombi olduğu için sizin kombi modülasyonlu bir kumandayla kendini hiç kapamadan pilotta beklemeye devam eder mi onu bilemiyorum. Ama her şartta oda sıcaklığı ayarlanan derecenin üst sınırına geldiğinde kombi ısıtmayı durduracaktır ve eğer eviniz geç soğuyorsa yeniden kombi ısıtmaya başlayana kadar petekleriniz soğumuş olacaktır. Döküm peteklerde bu soğuma biraz daha uzun sürer ama soğuma yine olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mors -- 25 Ocak 2012; 14:35:36 >

• Bugün; 21:31:20
    Seçtiğiniz mesajın linkini aşağıdaki kutudan kopyalayabilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=57218796

--------------------------------------------------------------------------------

Saygıdeğer Arkadaşlarım;

İzmirdeki net 140 m2 3+1 evimize kombi almak istiyoruz.Şuan mazotlu kat kaloriferi ile ısınıyoruz.Ancak doğalgaz bağlatıp kombi almak istiyoruz.

Tüm odalarda tesisat ve petek mevcut.

Konuya çok uzağız ama duyumlarımdan Viessmann markasının iyi olduğunu duydum.Sanırım yoğuşmalı olanlar iyi.

Bu şekilde bir daireye uygun olacak servis sıkıntısı parça desteği sıkıntısı yaratmayacak fiyat/performansı iyi bir kombi tavsiyesi rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler,

Saygılar,

• 
Sayfa: önceki 9495969798
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.