Şimdi Ara

Kombi ve Tesisat Öneri-eski- (86. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.288
Cevap
16
Favori
376.975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kosturdurma

tekrar merhaba,

net 150 m2. cati yalıtımını da yaptırdık. Ayrica tabana da şap atılmadan once mantolama malzemesi koyduk. tesisat ve petek var. petekler alurad / meltem marka .

detaylar icin : www.alurad.com/alurad-meltem .

2 havlupan haric toplam 211 dilim var. her bir dilim 40 mm. kalinligi 30 mm. yuksekligi 525mm. toplam 8440 mm .

model ME 525

Yukseklik : 525 mm
    Eksenler arasi olcum : 500 mm
    Dilim başına ısı gucu : 73 watt
    Dilim başına ısı gucu : 63 kcal/h
    m2/dilim : 0.113
    Ağırlık : 0.437 kg/dilim

Yaklaşık bir hesaplamayla İstanbul Beykoz'da 2 katlı müstakil, çatı ve dış cephe izolasyonu olan net 150 m2 evinizin maksimum ısı ihtiyacının ( tavan yüksekliği h=2,7m ve m3 hacim başına ısı kaybı 35 kcal/h alınarak) Q=150m2 x 2,7m x 35kcal/h.m3=14175kcal/h olacağını söylemek mümkün. Maksimum ısı ihtiyacı, uzun yıllar içinde gerçekleşen en düşük ortalama dış sıcaklıkta evinizi ısıtmak için gerekli ısı düzeyidir. Hesapladığım değer son yıllardaki iklim değişikliği dikkate alındığında fazla görünebilir, ama İstanbul'da -3C'nin altında dış sıcaklıkların yaşanabileceğini unutmamak lazım.
    Size bu ısıyı, düşündüğünüz markaların en düşük kapasiteli yoğuşmalı kombileri rahatlıkla sağlar.
    Mevcut alüminyum peteklerle ortama alabileceğiniz ısıyı hesaplamak gerekiyor:
    1 dilim----->63kcal/h (90/70 işletmede)--->48kcal/h (75/65 işletmede)--->38kcal/h (70/55 işletmede)
    211dilim--->13293kcal/h (90/70)--->10128kcal/h (75/65)--->8018kcal/h (70/55)
    Yani, dış sıcaklıktaki düşmeye bağlı olarak ısı ihtiyacınız artacağı için, mevcut peteklerle t=20C oda sıcaklığında ısınabilmek için, soğuk gecelerde 70/55 işletmeden daha büyük, diğer bir ifadeyle tesisat dönüş suyunun 55C'nin üstünde olacağı bir çalışma rejimine ihtiyacınız olabilir. İşte bu durumda ısınma uğruna yoğuşma veriminden ve tasarrufundan vazgeçmeniz gerekir. Zira kombiye dönen su sıcaklığı 55C'nin üstünde olursa yoğuşma gerçekleşmeyecektir. Petekleriniz makul bir yoğuşma işletmesini gerçekleştirmek için sınır miktarda olduğunu düşünmekle birlikte, yetkin bir firmadan detaylı keşif ve hesaplama yapmalarını isteyerek durumu netleştirmenizi öneririm.
    Kombi olarak şöyle bir sıralama dahilinde, servisin size yakınlığını da mutlaka önemseyip gerekirse sıralamayı kişiselleştirerek seçim yapmanızı öneririm.
    1. Buderus GB042 (22Kw),
    2. Vaillant ecotec plus 296/3-5 (25Kw),
    3. Viessmann vitodens 100 (26Kw)
    Kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Yaklaşık bir hesaplamayla İstanbul Beykoz'da 2 katlı müstakil, çatı ve dış cephe izolasyonu olan net 150 m2 evinizin maksimum ısı ihtiyacının ( tavan yüksekliği h=2,7m ve m3 hacim başına ısı kaybı 35 kcal/h alınarak) Q=150m2 x 2,7m x 35kcal/h.m3=14175kcal/h olacağını söylemek mümkün. Maksimum ısı ihtiyacı, uzun yıllar içinde gerçekleşen en düşük ortalama dış sıcaklıkta evinizi ısıtmak için gerekli ısı düzeyidir. Hesapladığım değer son yıllardaki iklim değişikliği dikkate alındığında fazla görünebilir, ama İstanbul'da -3C'nin altında dış sıcaklıkların yaşanabileceğini unutmamak lazım.
    Size bu ısıyı, düşündüğünüz markaların en düşük kapasiteli yoğuşmalı kombileri rahatlıkla sağlar.
    1 dilim----->63kcal/h (90/70 işletmede)--->48kcal/h (75/65 işletmede)--->38kcal/h (70/55 işletmede)
    Yani, dış sıcaklıktaki düşmeye bağlı olarak ısı ihtiyacınız artacağı için, mevcut peteklerle t=20C oda sıcaklığında ısınabilmek için, soğuk gecelerde 70/55 işletmeden daha büyük, diğer bir ifadeyle tesisat dönüş suyunun 55C'nin üstünde olacağı bir çalışma rejimine ihtiyacınız olabilir. İşte bu durumda ısınma uğruna yoğuşma veriminden ve tasarrufundan vazgeçmeniz gerekir. Zira kombiye dönen su sıcaklığı 55C'nin üstünde olursa yoğuşma gerçekleşmeyecektir. Petekleriniz makul bir yoğuşma işletmesini gerçekleştirmek için sınır miktarda olduğunu düşünmekle birlikte, yetkin bir firmadan detaylı keşif ve hesaplama yapmalarını isteyerek durumu netleştirmenizi öneririm.
    Kombi olarak şöyle bir sıralama dahilinde, servisin size yakınlığını da mutlaka önemseyip gerekirse sıralamayı kişiselleştirerek seçim yapmanızı öneririm.
    1. Buderus GB042 (22Kw),
    Kolay gelsin...

Mehmet bey,

Detayli ve anlasilir aciklamalariniz icin cok tesekkur ederim. Bahsettiginiz servis yakınlığı konusu da gozden kacirdigim cok onemli bir faktor. Tavsiyelerinize gore rahatlikla bir secim yapabilirim.

tekrar tesekkur ederim.
  • Merhaba arkadaşlar,

önceki mesajlarımdan bakabilirsiniz bende kombi seçiminde çok uzun süre forumda araştırdım ve sonunda Ferroli e concept 35 almaya karar vermiştim. Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum ve ilk kışımı da şuan yaşıyorum. Evim 200 m2'nin üzerinde olduğu için çok çekincelerim olmuştu o yüzden de sıkı bir araştırma girişmiştim acaba ısınabilir miyim diye ancak Ferroli ihtiyaçlarıma fazlasıyla cevap verdi. Sizlere söyleyebileceğim tek şey alırsanız pişman olmazsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kosturdurma

quote:

1. Buderus GB042 (22Kw),
    Kolay gelsin...

Mehmet bey,

Detayli ve anlasilir aciklamalariniz icin cok tesekkur ederim. Bahsettiginiz servis yakınlığı konusu da gozden kacirdigim cok onemli bir faktor. Tavsiyelerinize gore rahatlikla bir secim yapabilirim.

tekrar tesekkur ederim.

Yardımcı olabildiysem mutluluk duyarım.
    Mevcut peteklerinizin yoğuşmalı işletme (70/55C) için yeterli olup olmayacağı konusunu tecrübeli mühendislere danışmanızı tekrar hatırlatarak kolaylıklar dilerim...
  • Selamünaleyküm
    Birkaç gündür Bekonun tek eanjörlü yoğuşmalı kombisini inceliyorum: Beko BKY 20 lcd Tek eşanjörlü ,üç yollu vana arızas diye bir şey yok. Yeniçeri'nin tavsiye ettiği Ferroli Domitech'i Adana'da bir tane servisi var diye beğenmeme rağmen alamamıştım.Disintegration verdiği tabloya göre bu kombinin boyutları ve bütün değerleri ferroli domicondens ile aynı.Tek fark ferroli yazısının yerine Beko yazıyor. Genel müdürlüğü aradım. Orada bilgili olduğu konuşmasından belli olan bir arkadaş da bu kombinin Ferroli fabrikasına yaptırıldığını kaliteli bir kombi olduğunu detaylı bir şekilde anlattı. Sorularıma sabırla cevap verdi. Hatta evimdeki peteklerin 3.6 metre olduğunu söyleyince bu kadar masraf yapmama gerek olmadğını 1100 liraya alınacak yoğuşmasız bir kombinin de işimi gayet iyi göreceğini söyledi. Ama benim bu beko olmazsa almayı düşündüğüm cihaz ECA Confeo Plus.
    ECA Confeo Plus kombi +montaj+ modülasyonlu oda termostadı ile 1750-1800'e geliyor.
    Beko BKY ise kombi +montaj ( ücretsiz)+ferroli modülasyolu oval termostad ile 1600 tl.

Yani yoğuşmalı ilk alımda da daha ekonomik.İşte asıl soru aşağıda özelliklerini vereceğim daire için hangisi daha uygun?

1. Bu koşullarda yoğuşmadan faydalanabilir miyim? Yoksa petekleri muhakkak değiştirmeli miyim?Eğer değiştirmem gerekiyorsa tavsiyeniz nedir?

2. Önceden bu peteklerle sınıyorduk.( Merkezi sistem-kömür) Ama eğer kazan 70- 80 derecede yanıyorsa bu ısınma normal. Ama kombide bu yanılmıyosam tüketimi çok arttırır. Ayrıca merkezi sistemde her dairenin her odasını yanıyor. Kombide bu olmayacak.

3. Eğer yoğuşmalıyı tavsiye ederseniz % 3'lük birbaca eğimisözkonusuydu herhalde.Bunu servise hatırlatmalı mıyız?birde kombini takılacağ yerde atık su gideri yok. Ama kombiyle balkondaki gider arasında bir duvar var. Çok sorun olmaz herhalde, değil mi?

Birkaç gün içinde almayı düşünüyorum. Önerilerinizi bekliyorum. Dairenin özellikleri şöyle:

Adana'da TOKİ'lerde oturuyorum. Brüt 146 m2 ama balkon - banyo çıktığında net 100-110 m2 civarı oturum alanı var. Petek uzunluğu 3,6 metre. Petek markası baymak, 6 cm eninde tek ızgaralı. Evim 8 katlı binanın 7.katı. Arada kalıyor. Yani sağ-sol-alt-üst dolu. Petek boyları 60 cm .

Salon: 28m2
    mutfak: 13 m2
    oda: 12m2
    oda:13m2
    oda:13m2
    banyo:6 m2
    tuvalet: 3m2
  • İyi akşamlar,
    Evim İzmirde, net 110-120 m2 kullanım alanlı, çok yeterli izolasyonu olmayan bir ev , 8 m2 civarı yerden döşemeli radyatör kullanmayı düşünüyorum. Forumdaki bilgiler ışığında yoğuşmalı bir kombi tercih edecekmişim gibi görünüyor. Sorum şu: Bosc condense 22016 kal. kombi ile Bosch klasik Condense arasındaki fark nedir. Hangisini tercih etmem daha akılcı olur? Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: oymaci64

İyi akşamlar,
    Evim İzmirde, net 110-120 m2 kullanım alanlı, çok yeterli izolasyonu olmayan bir ev , 8 m2 civarı yerden döşemeli radyatör kullanmayı düşünüyorum. Forumdaki bilgiler ışığında yoğuşmalı bir kombi tercih edecekmişim gibi görünüyor. Sorum şu: Bosc condense 22016 kal. kombi ile Bosch klasik Condense arasındaki fark nedir. Hangisini tercih etmem daha akılcı olur? Teşekkürler

İyi akşamlar,
    Bosch Classic Condens, adındaki klasik kelimesiyle tezat, yeni nesil premiks yoğuşmalı bir cihaz olup konvansiyonel kombilere göre % 15 civarı daha tasarrufludur. Condens 2000 ise ara nesil bir yoğuşmalı kombi olup konvansiyonellere göre % 10 daha tasarrufludur.
    Tabi ki bütçeniz uygunsa son teknolojiye sahip Bosch C.Condens tercih etmeniz daha akılcı olur.
    Kolay gelsin!...
  • quote:

quote:

İyi akşamlar,

İyi akşamlar,
    Bosch Classic Condens, adındaki klasik kelimesiyle tezat, yeni nesil premiks yoğuşmalı bir cihaz olup konvansiyonel kombilere göre % 15 civarı daha tasarrufludur. Condens 2000 ise ara nesil bir yoğuşmalı kombi olup konvansiyonellere göre % 10 daha tasarrufludur.
    Tabi ki bütçeniz uygunsa son teknolojiye sahip Bosch C.Condens tercih etmeniz daha akılcı olur.
    Kolay gelsin!...

Memint üstadın sözlerine aynen katılmakla beraber; premix (tam) yoğuşmalı Bosch Classic Condense 22 kW = 18.750 kcal/h, condense (yarım) yoğuşmalı Bosch Condense 2000 W 24 kW = 20.600 kcal/h ısıtma gücüne sahiptir. Size 22016 kal. diyerek kullanım suyu temin etme gücünü vermiş olabilirler. Ancak bu durumda bile 150 m2 net alanı ısıtır, 12 m. ye kadar petek bağlanabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

quote:

İyi akşamlar,

İyi akşamlar,
    Kolay gelsin!...

Memint üstadın sözlerine aynen katılmakla beraber; premix (tam) yoğuşmalı Bosch Classic Condense 22 kW = 18.750 kcal/h, condense (yarım) yoğuşmalı Bosch Condense 2000 W 24 kW = 20.600 kcal/h ısıtma gücüne sahiptir. Size 22016 kal. diyerek kullanım suyu temin etme gücünü vermiş olabilirler. Ancak bu durumda bile 150 m2 net alanı ısıtır, 12 m. ye kadar petek bağlanabilir.

Üstat Condens 2000 ile ilgili Bosch internet sitesinde çelişkili bilgiler var.
    Özet bilgilerin olduğu sayfada 24Kw (20600 kcal/h)(50/30C) olarak geçerken,
    ürün broşüründe 25,6Kw (22000 kcal/h)(50/30C) olarak geçiyor.
    Bosch firması yetkililerinin bunu düzeltmesi gerekiyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

quote:

İyi akşamlar,

İyi akşamlar,
    Kolay gelsin!...

Üstat Condens 2000 ile ilgili Bosch internet sitesinde çelişkili bilgiler var.
    Özet bilgilerin olduğu sayfada 24Kw (20600 kcal/h)(50/30C) olarak geçerken,
    ürün broşüründe 25,6Kw (22000 kcal/h)(50/30C) olarak geçiyor.
    Bosch firması yetkililerinin bunu düzeltmesi gerekiyor.

Kesinlikle düzeltmeleri gerekir, doğru. Hatta Bosch Classic Condense max 22 kW gücündeki kombisi için, broşürünün 2. sayfasının başlığında Bosch Classic Condense Yoğuşmalı Kombi (28 kW) şeklinde yanlış yada yanıltıcı bilgi veriyor. Oysa ki 28 kW gücü kullanım suyu max ısıl gücüdür.
  • merhaba
    buradaki tavsiyelere uyarak buderus yoğuşmalı kombi aldım
    evim dubleks yaklaşık 200 metrekare mantolamalı yeni bir bina
    kombiden çok memnunum
    kombiyi ekimde açıp mayıs gibi kapatıyorum kablosuz termostat çok güzel bişeymiş :)
    yakıt geçen sene en fazla 140 tl geldi bu sene zamlardan sonra görücez 200 ü aşmaz diye düşünüyorum
    kombiyi almamda yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim hiç bilmediğim bir konuda burada bilgi sahibi olup isabetli bir seçim yaptım
    kombi alacak arkadaşlar üşenmeden tüm yazıları okuyun evinize bütçenize uygun kombiyi rahatlıkla seçebilecek duruma gelirsiniz
    tekrar hepinize çok teşekkürler :)
  • Arkadaşlar merhaba.
    Elimde vitawolf GG- 2EK-S kombi var. 25 nolu hata kodu verdi. Servis çağırdım kombinin anakartı bozuk dediler. bende değiştirmedim.(480 tl dediler). Yerine Eca confeo plus aldım. Cihaz çok iyi görünüyor. Kullanma suyu sıcaklığı şimdilik çok kalite. İnşallah Nazar Değmez. Kataloğunda 17 güvenlik özelliği olduğunu yazıyor. Bunlardan biri de çalışma voltaj aralığınının 160-250 olması.( anakart yanma nedenini önler ve düşük voltajda kombinin çalışmasını sağlar).

Sözün özü elimdeki vitawolf kombinin anakartıda dahil, fan(modülasyonlu), eşanjör, sensör, hava basınç anahtarı gibi tüm parçaları ( kombi gödesine kadar çok temiz ve güzeldir.) işine yarayacak birine uygun fiyata verebilirim. Cihaz 3 sene kullanıldı.

İlgilenen arkadaşlar cevap yazarsa iletişime geçeriz.
  • Arkadaşlar Euro 2600 de iken kombi alınırmı beklemede mi olsak ) yoksa
  • quote:

Orijinalden alıntı: naneliseker

Arkadaşlar Euro 2600 de iken kombi alınırmı beklemede mi olsak ) yoksa

euro kolay kolay düşmez. düşme olsa da bunun fiyatlara yansıması bir süre alır
    bütün kombi fiyatlarında bu yılın başına göre artış var
    özellikle dışardan gelen kombilerde
  • quote:

Orijinalden alıntı: dodem

merhaba
    kombiden çok memnunum
    kombiyi ekimde açıp mayıs gibi kapatıyorum kablosuz termostat çok güzel bişeymiş :)
    yakıt geçen sene en fazla 140 tl geldi bu sene zamlardan sonra görücez 200 ü aşmaz diye düşünüyorum
    kombiyi almamda yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim hiç bilmediğim bir konuda burada bilgi sahibi olup isabetli bir seçim yaptım
    kombi alacak arkadaşlar üşenmeden tüm yazıları okuyun evinize bütçenize uygun kombiyi rahatlıkla seçebilecek duruma gelirsiniz

hayırlı olsun
    buderus un hangi modelini aldınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: dodem

merhaba
    kombiden çok memnunum

hayırlı olsun
    buderus un hangi modelini aldınız?

Buderus gb022 24k birde yanında kampanyayla modulink oda kumanda verdiler ondan çok memnunum
    tekrar buradan yardımcı olan herkese teşekkürler onlar olmasa bilmeden rastgele bir model alacaktım başıma ne gelirdi bilmiyorum :)
  • arkadaşlar kiradaki evimize kombi yaptıracağız.

1.kat altı market güney cephe
    110 m2 civarında
    4 oda pencelerin pimapen

bana servisi çok iyi parçaları ucuz olan kalite bir model önerseniz.Kiracı kullanacak ,kendim kullanmıyacam orta kalite olursa iyi olur.birde sürekli bozulmasın.
  • quote:

arkadaşlar kiradaki evimize kombi yaptıracağız.

110 m2 civarında
    4 oda pencelerin pimapen

bana servisi çok iyi parçaları ucuz olan kalite bir model önerseniz.Kiracı kullanacak ,kendim kullanmıyacam orta kalite olursa iyi olur.birde sürekli bozulmasın.

bu markaların servisi kentinizde varsa

fiyatları ekonomik,sorunsuz,ekonomik,fiyatına göre kaliteli kombilerdir

1200lira ve altında:
    ferroli fer easy
    bosch classic plus
    immgergas eolo star
    ariston egis
  • quote:

quote:

110 m2 civarında
    4 oda pencelerin pimapen

1200lira ve altında:
    ferroli fer easy
    bosch classic plus
    immgergas eolo star
    ariston egis

hocam adam airfel takalım dedi her şey dahil 3,600 para çıkarttı memnun kalın dedi. 5 petek havlupan vs.
  • quote:

quote:

quote:

110 m2 civarında
    4 oda pencelerin pimapen

1200lira ve altında:
    ferroli fer easy
    bosch classic plus
    immgergas eolo star
    ariston egis

hocam adam airfel takalım dedi her şey dahil 3,600 para çıkarttı memnun kalın dedi. 5 petek havlupan vs.

ben olsam ferroli fer easy taktırırdım
    %30-%100 geniş modülasyon aralığında
    ferroli patentli bitermik eşanjörlü:sıcak su konforu mükemmel ve kesintisizdir.

ayrıca bu kombide 3 yollu vana olmadığı için ;uzun vadede 3 yollu vana arızası bu kombide olmaz. fiyatı ucuz olan çift eşanjörlü kombilerin en büyük belası “3yollu vana arızası”;tamiri pahalıdır
    “kireç oluşumunu engelleyen sistemi” sayesinde tek eşanjörlü kombilerde olan kireçlenme sorunu bu kombide olmaz..
    1 dakikada 13,7 litre sıcak su hazırlar
    3 tam modülasyon yapar: tesisat suyuna göre+kullanım suyuna göre+oda sıcaklığına göre(modülasyonlu termostatla)

en önemlisi de diğer markalar gibi üste para vermeden direkt:5yıl garanti
    çevremde bütçesi az olupta bana soran arkadaşlarıma,büyüklerime önermediğim kimse kalmadı

geçen yıl kendime de bu kombiyi alacaktım.sonra vazgeçip ferroli nin yoğuşmalı kombisini aldım

ikinci seçenek olarak "bosch classic plus" derim

illaki airfel diyorsanız

airfel in tek eşanjörlü olanlarını taktırabilirsiniz

airfel ecofel
    airfel digifel gibi modellerini düşünün
    airfel kombiler 2 tam modülasyon yapar
    çift eşanjörlü airfel taktırmayın. 5-6yıl sonra 3 yollu vana arızası verir. bu parçanın tamiratı da pahalıdır

uzun vadeli düşünün..petek markasında: en başta demirdöküm plus öneririm en kaliteli dd plus tır
    sonra ,baymak lux,eca,ferroli gibi petek markalarını düşünün

para ve tercih sizin..
  • 
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.