Şimdi Ara

Kombi ve Tesisat Öneri-eski- (131. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.288
Cevap
16
Favori
377.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 129130131132133
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evdeki kombiye en uzak olan petekte alt kısmın ısınmaması gibi bir problem var. havasını aldım ama durum aynı üst taraf alev gibi iken alt kısım buz resmen. peteğin boyu 2 metre. bu durumdan nasıl kurtulabilirim acaba. var mıdır bir çözüm yolu. sirkulasyonu artırmak için ek pompa alsam çözebilir miyim bu durumu? kombiye gelen pislikleri süzen filtre tıkalı olabilir bu yapabilir demişlerdi ama. çok sinir bozucu bi durum? iyi akşamlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: askperisi61

Arkadaşlar mrb..

Evim Güney-Batı net kullanım alanı 120 m.kare 3+1 evim salon 21 m.kare ve 2 metre petek var , mutfak 19 m.kare ve 1 metre petek , antre 8,5 m.kare ve 1 metre petek, odalarım nekadar olduğunu hatırlamıyorum ama iki odada 1,5 metre petek diğer odada da 1 metre petek olmak üzere evde 8 metre eca petek var banyodaki havlupen hariç. Evim ısı yalıtımlı ve 3 kat yani arakat. Bende şuan ECA Whiteplus kombi takılı 24.000 KW. Ben taktırmadım evi aldığım kişi taktırmıştı. Kombi balkonda ve kombi bana fazla geliyo. Ev aslında 30-40 arasında bütün petekleri açtığım zaman yeter bana çünkü şuandaki kombim enaz çalışmaya başladığı derece 40 yani ben enazda açtığım anda 40 derecede çalışmaya başlıyor 50-51 dereceye çıkıp duruyor bu aralıklarda çalışıyo. Malum doğalgaza gelen zamlardan sonra arkadaşlarla fatura kıyaslaması yapıyoruz onlara 150-180 civarı fatura gelmiş benim fatura ise 250-300 arası buda bize fazlasıyla yük oluyo.Kombiyi değiştirmek istiyorum sizin tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ben birkaç kombi baktım ama sizinde görüşlerinizi almak istiyorum.Mahalle olarak elektrik konusunda sıkıntımız var çünkü elektirklerimiz gidip geliyo o nedenle dijital alıp almakta kararsızım.Daha önce benim kombinin ana kartı bu nedenle yanmış benimde başıma gelmesini istemiyorum. Teşekkürler
    Demirdöküm Nitromix
    Baymak Flake Condense
    Ariston Genus Premium

Merhabalar,
    Kombiyi kaç derecede yaktığınızdan başka günde kaç saat kullandığınız da önemli. Belki gündüz güneş olursa uzun bir süre hiç yakmanız gerekmeyebilir. En iyisi oda termometresinden iç sıcaklık takibi yaparak sizi üşütmeyecek sıcaklığı geçince kombiyi kapatmak. Genellikle 21-22C sıcaklıklar yeterli olur.
    Kombinin balkonda olması sarfiyatı önemli ölçüde arttırabilir. Öncelikle bu noktaları çözümlemeniz daha rasyonel olur. Sonuç alamamanız halinde kombiyi değiştirmeyi düşünün...

• Baymak reklam topiğine dönmüş burası..
  • Cevabınız için teşekkürler.Birkaç sorum daha olacak kombi balkonda ama dışı çevrili yani kutu içerisinde balkonu da kapattırmayı düşünüyorum yani mutfağa aldırmak için harcayacağım parayı balkonu kapattırmak için harcamayı tercih ederim. Yoğuşmalı kombi yada hermatik kombi bunlardan hangisi benim işimi daha iyi görür.Bazı okuduğum yorumlarda yada kombi satanlar 10 metreden azsa petekleriniz yoğuşmalı kombi almanıza gerek yok diyor hermatikler yeterli işinizi görür diye söylediler.Bir önceki mesajımdada belirtmiştim mahalle olarak ara sıra elektirik kesintisi oluyor bazente voltaj fazla geliyor galiba benim kombinin bu nedenle anakartı yanmıştı. Dijital kombi almak pek istemiyorum daha hasas oluyolar ve ayar yapmak mümkün olmuyo enazından benim kombi şimdilik öyle yani 30 derecede çalıştırmak istiyorum böyle bir seçeneğim yok enazı 40 derece. Eca kombiler gördüğüm kadarıyla performans ve verim olarak iyi pekte arıza vermiyolar dayanıklılar.Baymak kombilerde şikayet sayfalarından birçok şikayet gelmiş form sayfalarıda pek iç açıcı şeyler söylemiyolar. Baymak kombi alsam 7 yıl garanti veriyor ama bu garanti tam kapsamlımı acaba yani bir parçası 6 yıl sonra bozulsa ücretsiz gelip değişiyormu.Garanti kapsamı neleri içeriyo bilginiz varmı. Demirdöküm kullanan arkadaşlar var geneli memnun.Şuan tam olarak karar veremedim. Birde benim 120 metrekarelik evimi 8 metre peteğim için kaç kw yeterli olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: askperisi61

Cevabınız için teşekkürler.Birkaç sorum daha olacak kombi balkonda ama dışı çevrili yani kutu içerisinde balkonu da kapattırmayı düşünüyorum yani mutfağa aldırmak için harcayacağım parayı balkonu kapattırmak için harcamayı tercih ederim. Yoğuşmalı kombi yada hermatik kombi bunlardan hangisi benim işimi daha iyi görür.Bazı okuduğum yorumlarda yada kombi satanlar 10 metreden azsa petekleriniz yoğuşmalı kombi almanıza gerek yok diyor hermatikler yeterli işinizi görür diye söylediler.Bir önceki mesajımdada belirtmiştim mahalle olarak ara sıra elektirik kesintisi oluyor bazente voltaj fazla geliyor galiba benim kombinin bu nedenle anakartı yanmıştı. Dijital kombi almak pek istemiyorum daha hasas oluyolar ve ayar yapmak mümkün olmuyo enazından benim kombi şimdilik öyle yani 30 derecede çalıştırmak istiyorum böyle bir seçeneğim yok enazı 40 derece. Eca kombiler gördüğüm kadarıyla performans ve verim olarak iyi pekte arıza vermiyolar dayanıklılar.Baymak kombilerde şikayet sayfalarından birçok şikayet gelmiş form sayfalarıda pek iç açıcı şeyler söylemiyolar. Baymak kombi alsam 7 yıl garanti veriyor ama bu garanti tam kapsamlımı acaba yani bir parçası 6 yıl sonra bozulsa ücretsiz gelip değişiyormu.Garanti kapsamı neleri içeriyo bilginiz varmı. Demirdöküm kullanan arkadaşlar var geneli memnun.Şuan tam olarak karar veremedim. Birde benim 120 metrekarelik evimi 8 metre peteğim için kaç kw yeterli olur.

balkonu kapatırsanız verim az da olsa artar
    ama en önemlisi kombinizi dış faktörlerden korumuş olursunuz,yani yağmur suyundan,tozdan,pislikten kombinizi izole etmiş olursunuz
    toz ve su elektronik aletlerin,makinelerin en büyük düşmanıdır
    benimde kombim balkonda ve balkonumu çift cam pvc ile kapattım
    kombi bağlantı boruları da açıktan gitmiyor kombinin altından hemen evin içine giriyor.
    ayrıca kombi bağlantı borularını da kauçuk izole kılıflarla koruma altına aldım

kombinin kartını korumak için kombi regalütörü almanız gerekir

http://www.kombi.com/urun.php?prod=Kombi-Regulatoru-500-VA---Kombi-elektronik-kart-korumasi-0--10468

voltaj dalgalanmaları haricinde kombide oluşacak hasarlarda,kombinin garantisi devam ediyorsa
    firma kombiyi tamir etmek veya parça değişimi yapmak zorunda
    mesela eşanjör delinirse,
    kombinin 3yollu vanası bozulursa
    ntc sensörleri bozulursa

şikayet sitelerine göre hareket edecek olursanız hiçbir markayı alamazsınız.kafanız karışır
    piyasada 5-10model dandik kombi modeli var.bunların haricinde bir kombi alırsanız sorun çıkmaz
    ama sorunsuz bir kombi alırsınız.kombi 1 yılda bozulur.herşey olabilir.
    bu tip işler biraz da şans işi

eca kombilerin hepsi iyi değildir.eca proteus iyi bir model değildir.
    ama eca confeo premix yani premix yoğuşmalı modeli iyidir
    demirdöküm keza aynı.hem sorunlu hemde sorunsuz modelleri vardır

markadan ziyade o markanın modellerine yönelmeniz gerekir
    mesela demirdöküm neva dandiktir.ama demirdöküm nitron iyi bir modeldir

ben şahsen her zaman yoğuşmalı kombi öneririm
    mümkünse premix yoğuşmalı
    olmazsa condens yoğuşmalı
    kombi önerirken de garantisi uzun olan ama sorunsuz verimli modelleri ön planda tutarım

yoğuşmalı kombiler petek boyuna göre tercih edilmez.10metreden az bir eve bal gibi yoğuşmalı kombi olur
    kombi satıcılarının palavralarına yalanlarına inanmayın
    yıllardan beri bu başlıkta yoğuşmalı kombi öneriyoruz
    yoğuşmalı kombi alın
    tuzağa düşmeyin
    benden söylemesi

kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 18 Nisan 2012; 11:33:53 >

• ben anlamıyorum bu yoğuşmalı kombi ile petek boyunun alakasını..tamam diyelin 8metreden olmayacak dendi bizde 8mt petek koyduk..kombi yoğuşmalı diye tüm petekleri açık mı bırakıcaz belki 2tane odayı hiç kullanmıycam oranında peteğinin açık mı olması lazım..bana biraz anlamsız geliyor..
  • Ben kombimi balkona taktırıyorum ve cam balkon yapılacak. Yalnız Ankara'da EGO denetim yaparken mutlaka balkonda da menfez istiyor. Bu nedenle cam balkonun bir camına menfez takılıyor. Hermetik kombinin anlamı, yakacağı oksijeni aynı boru ile dışarıdan almak ve böylece iç ortam oksijenini kullanmamak değil mi? Kışın balkonda kimse de oturmuyor sonuçta. O menfezi kapatsak ne gibi zararı olur sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Egé

Baymak reklam topiğine dönmüş burası..

Haklısınız. İlk mesajda tanıtım olabilir. Ama alıntılarken özenli davranılması ve gereksiz tekrardan kaçınılması gerekir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: genckanat

Ben kombimi balkona taktırıyorum ve cam balkon yapılacak. Yalnız Ankara'da EGO denetim yaparken mutlaka balkonda da menfez istiyor. Bu nedenle cam balkonun bir camına menfez takılıyor. Hermetik kombinin anlamı, yakacağı oksijeni aynı boru ile dışarıdan almak ve böylece iç ortam oksijenini kullanmamak değil mi? Kışın balkonda kimse de oturmuyor sonuçta. O menfezi kapatsak ne gibi zararı olur sizce?

benim kombide balkonda ve balkon çift cam pvc ile kapalı
    kombi monte edildikten sonra doğalgaz firması balkon camına menfez taktı.
    ben menfezi kapatmadım
    ama şunu unutmayın menfez konmasının nedeni hava sirkülasyonu,menfezde az da olsa temiz hava giriyor.kışın az da olsa menfezden soğuk hava içeri giriyor
    balkonda kimse oturmuyorsa kapamayın.gerek yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 18 Nisan 2012; 14:55:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ysf87

ben anlamıyorum bu yoğuşmalı kombi ile petek boyunun alakasını..tamam diyelin 8metreden olmayacak dendi bizde 8mt petek koyduk..kombi yoğuşmalı diye tüm petekleri açık mı bırakıcaz belki 2tane odayı hiç kullanmıycam oranında peteğinin açık mı olması lazım..bana biraz anlamsız geliyor..

yoğuşmalı kombi petek boyu ile dolaylı ilgilidir
    ama kazan sıcaklığı ile doğrudan ilgilidir.evinizi bir kış mevsimi boyunca 55c ve altında bir (kazan sıcaklığı) derecede konforlu ısıtabildiğiniz sürece
    evinize yoğuşmalı kombi olur
    yoğuşmalı kombilerde ideal kazan sıcaklığı 40c,45c,50c dir
    55c doyum noktasıdır.
    evinizin bu kazan sıcaklıklarında ısınabilmesi:

evinizi bulunduğu şehir
    evin fiziksel yapısı
    evin yalıtımı
    evdeki toplam petek boyu ile doğrudan ilgilidir

petek boyunun uzun olması yoğuşmayı arttırır o kadar.sıcak su kombiye daha soğuk döner
    ben bile kışın bazen salonu kullanmıyorum.salon kapalı duruyor.petekleri de kapatıyorum
    yoğuşmalı kombi kullanıyorum
    petek boyu ile ilgili bilgiler kombi satıcılarının palavraları

1500liralık premix yoğuşmalı bir kombiyi 2000liraya 2500liraya satarlarsa tabii ki evinize yoğuşmalı kombi önermezler

ben bile bu yaz ailemin 1+1 amerikan mutfaklı daireli yeni ama küçük evlerine yoğuşmalı kombi taktıracağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 18 Nisan 2012; 15:01:33 >

• peki bana yoğuşmalı kombi önerirmisiniz yukarıda detayları yazdım 2 daireyi tek kombi ile ısıtıcaz tesisat boruları plastik boru...ana dagıtım yerine kadar 32lik daha sonra 25'lik kullanlmış..evin 4tarafı açık çatıda yalıtım var..peteklerin arkasına 0.5cm strafor yapıştırılmış..pencereler plastik.şehir kocaeli.
  • quote:

peki bana yoğuşmalı kombi önerirmisiniz yukarıda detayları yazdım 2 daireyi tek kombi ile ısıtıcaz tesisat boruları plastik boru...ana dagıtım yerine kadar 32lik daha sonra 25'lik kullanlmış..evin 4tarafı açık çatıda yalıtım var..peteklerin arkasına 0.5cm strafor yapıştırılmış..pencereler plastik.şehir kocaeli.

2 daire derken toplamda (brüt değil) net kaç m2 ısıtılacak?

kombi için bütçeniz ne kadar
    1500liraya da yoğuşmalı kombi var
    3000liraya da var
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

peki bana yoğuşmalı kombi önerirmisiniz yukarıda detayları yazdım 2 daireyi tek kombi ile ısıtıcaz tesisat boruları plastik boru...ana dagıtım yerine kadar 32lik daha sonra 25'lik kullanlmış..evin 4tarafı açık çatıda yalıtım var..peteklerin arkasına 0.5cm strafor yapıştırılmış..pencereler plastik.şehir kocaeli.

2 daire derken toplamda (brüt değil) net kaç m2 ısıtılacak?

kombi için bütçeniz ne kadar
    1500liraya da yoğuşmalı kombi var
    3000liraya da var

toplamda alt üst 2 daire net 190m2..petekler takılı değil o yuzden ne kadar petek takılması gerekirse takabiliriz..bütce olarak bişey belirlemedim ama zorlarsam 2.500tl ye kadar cıkabilirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ysf87 -- 18 Nisan 2012; 20:55:57 >

• Sayın disintegration yukarıdaki bir mesajınızda "kombinin kartını korumak için kombi regalütörü almanız gerekir" şeklinde ifade kullanmışsınız.

Benim şöyle bir sorum olacak regülatör yerine kesintisiz güç kaynağı(UPS) kullanılabilir mi?
    Tavsiyeleriniz üzerine Baymak alacağım ama çok kararsız kaldım. Kullanım konforu ve tassaruf açısından değerlendirecek olursak;
    Falke condens mi Novadens Extra mı? 200 TL fark ödemeye değer mi?

Şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emelayhan

Sayın disintegration yukarıdaki bir mesajınızda "kombinin kartını korumak için kombi regalütörü almanız gerekir" şeklinde ifade kullanmışsınız.

Benim şöyle bir sorum olacak regülatör yerine kesintisiz güç kaynağı(UPS) kullanılabilir mi?
    Tavsiyeleriniz üzerine Baymak alacağım ama çok kararsız kaldım. Kullanım konforu ve tassaruf açısından değerlendirecek olursak;
    Falke condens mi Novadens Extra mı? 200 TL fark ödemeye değer mi?

Şimdiden teşekkürler.

kombinin kartını korumak için kombi regalütörü almanız yeterli

2 kombi arasında teknik açıdan farkı yok,o yüzden tüketim değerleri aynıdır

sadece brötje novadens te ,çıkartılabilen kumanda paneli aynı zamanda oda termostatı görevi yaptığı için az da olsa tasarruf yapar

ama oda termostatında tasarruf olması için evdeki ısı kayıplarının az olması gerekir
    ev, bir dereceden ayarlanan set dereceye ulaşmada zorluk yaşıyorsa tasarruf değil yakıt tüketimi olur
    tecrübeyle sabittir

varsayalım ki ev 18c iken,siz oda termostatını 22c ye ayarladınız,ev yalıtımlı değilse 4c artış için kombi kısa aralıklarla çok çalışacaktır
    ama ev yalıtımlıysa veya ısı kayıpları az ise ev 4c artıştan sonra kombi kendini kapatır.yarım derece düşüklük old zaman tekrar çalışır

baymak falke condens italya'da
    baymak brötje novadens extra'nın bir kısmı italya da bir kısmı almanya da üretiliyor.zaten almanya kökenli bir kombi markasıdır

brötje novadens extra'nın görüntüsü daha güzel ve düğmeleri dokunmatik o kadar,başka fark yok

• bugun net ölçtüm ısıtılacak net kullanım alanı alt üst 2daire toplam 178m2..kaçlık nasıl bir kombi kullanmalıyız..
  • Yine kombi buraya yazdığımı duydu ve bozuldu :( servisi aradım acayip laubali konuşan bir bayan, buyurun ne istediniz dedi, kombim bozuldu dedim, siz nerden arıyorsunuz dedi.. tam yanlış cevirdiğimi düşünecektimki adresiniz şu şu şu mu diye saymaya başladı.. daha verdiği hizmette hayır yok. neyse... hemen servisi yollayacam dedi hiç yardım yok, 50 tl alıyorlar her gelişte, birde şu şu eklenmeli diyip sattıkları şeyler cabası..

disintegration baya baya konunun uzmanı gibisiniz.

emelayhan, söylediğiniz o markayı almayın benim gibi ağlamayın isterdim.

disintegration yoğuşmalı kullanıyorum dediniz bu yoğuşmalının altında bir boru oluyor, oraya ben pet şişe taktım doldukca boşaltıyorum, siz de böyle birşey var mı? kombi suyunu nereye akıtıyor? malesef benim kombim mutfakta ve mutfakta balkonumda yok :( işin kötü yanı akıttığı su çok zehirliymiş ve gecen hafta 1,5 yaşındaki kızımın elinde yakaladım pet şişeyi üstüne başına dökmüş ağzına götürüyordu, pet şişe birden dolup düşmüş, içtimi içmedimi bilmiyorum ama bütün günümüz hastanede geçti.. şükürki iyi..nadıl böyle bir boru acıkta bırakılabilir anlamadım, yani o boruyu ben uzatıp kombinin altında bidon mu tutmalıyım...?
    şuanda ısı göstergesi en kırmızı dibe vurmuş durumda, boşaltıyorum ama kombiyi acınca içinden sular akmaya, ısı göstergesi maximuma dayanmaya gidiyor hemen...
    o kadar üzgünümki umarım anlatabilmişimdir ..

• Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Elimde 600 VA değerinde UPS var UPS'ler besleme gerilimi kesildiğinde veya dalgalanma olduğunda devreye girerek dalgalanma ve ani elektrik kesintilerinde cihazı korumaktadır. Ekstradan regülatör yerine bu cihazı kullanamaz mıyım?

Bu arada Falke Condens aldım şu an yolda geliyor gelince montajını yaptıracağım.
  • Sn @emelayhan,

Diğer başlıkta eski sayfalarda kombi ups hakkında faydalı olacağını düşündüğüm bir alıntıyı paylaşayım.

quote:

Orijinalden alıntı: maxfocus

quote:

Orijinalden alıntı: Müverrih

quote:

Orijinalden alıntı: maxfocus

Selamlar,

Yanlız bu soruyu size geleni bırakın bir çok firmanın servis teknisyenin bilebileceğini zannetmiyorum.
    Ancak firma merkezinden tekniker veya müh. düzeyinde biri bunu cevaplar.
    On line (gerçek sinüs) bir ups kullanmalısınız, line interactiveler (modifiye sinüs) sirküle , fan ve 3 yollu vana motorunu çalıştırmaz. Ancak düşük gerilim kullanılan motorlar varsa bunların besleme üniteleri olduğu için sorun olmayacaktır.

Sigorta konusunda da 2 amp doğru ancak, bu tür sigortalar daha ziyade kısa devrede veya aşırı yük durumlarında gecikmeli olarak etkinler. Bence kombiler için olmazsa olmaz, gerilim ve akım korumalı bir regülatördür. Bu daha doğru bir uygulama olur. Eğer bütçesi uygun olan varsa kombi ups kullanmalı. Kesinlikle tavsiye ederim.

Bu konuda yaşadığım bir olayıda anlatmak isterim, geçtiğimiz mart ayında bir gece bizim çocuk rahatsızlanmış ve gece yarısı yatağa istifra etmiş. Sesine uyandık ve elektrik yok, kabus gibi. El feneri aldık, zaten çok korkmuş olan oğlumu (6 yaşında) yıkamamız gerekti. Dahası sıcak su böyle bir durumda şart. Kombi UPS si verdiğim bütün parayı sonuna kadar haketmişti. Sonradan da bir çok kez işe yaradı. 2 saat 10 dk. kombiyi çalıştırıyor.

Sn hocam line interaktive olup tam sinüs çıkış veren ups ler de var. Online ups ler tabiki daha izole daha güvenilirdir ancak hem ilk yatırım maliyeti hem işletme maliyeti line interaktive göre daha yüksektir.

Benim yaşadığım yerde elektirikler senede bir iki kez kesilir ancak geçenlerde sabah işe gitmeden evvel ihtiyaç hasıl olduğunda elektirikler yoktu ve eski yöntemlere başvurdum sıcak su için.. O zaman karar verdim kombi ups i almaya çünkü elektirik senede bir gün gitse bile, o gün sizin sıcak suya ihtiyacınız varsa sadece o bir gün için bile değer..

Ancak burada da ilk yatırım maliyeti ve işletme maliyetine bakmak lazım. Güncel araştırmama göre sanırım doların fiyatından ötürü tam sinüs kombi ups i 450 tl civarında..(4 X 12V 7 Amperlik akü grubu olan yani toplam 28 A kapasiteli) Ve bu sürekli faal olup sürekli fan çalıştırıyor.. Ben ise daha ucuza mal edebileceğim başka bir yol ile bu işi hem daha ekonomik daha çeşitli kullanımlara açık bir sistemle halledeceğim kısmetse.. Hem besleme süresi daha uzun olacak hem de sürekli çalışmayacağı için işletme maliyeti düşük olacak..

Selamlar,

On line ürününler tabi ki daha pahalılar. Bu normal bir durum.
    Ben şu an tunçmatik kombi ups kullanıyorum ve aldığımda 150$ +kdv ye aldım.Fiyatında bir değişiklik yok sayılır. Şu an 320 tl ye rahatlıkla alınır.
    Araştırılırsa daha altına bile bulmak söz konusu olabilir.
    Bu üründe fan yok ama içindeki trafonun sesi kesinti anında konumuna bağlı olarak rahatsız edici olabilir .
    Normal çalışma sırasında da aslında olmaması gereken hafif bir ses de var. Tabi ki konumlanacak yere bağlı olarak bu ses duyulmayabilir.

Daha önce 1 kva yine tunçmatik (pc kullanımı için olan) fanlı bir ürün kullandım bunda küçük tipte 4 akü vardı .
    4 lü gruplarde genelde 2 li seriyi , paralel bağlayarak çalıştırılıyorlar.

Sürekli çalışmayan bir ups de aküler kendiliğinden boşalırlar. Bence akü ömrünü daha çok kısaltırsınız. Uzun besleme süresi bildiğiniz gibi aslen akü kapasiteleri ile ilgili. Bir ups de en önemli işletme maliyeti akülerdir. Düzgün bir ups de akü ömrünü tayin eden en önemli faktörlerden biride ısıdır.

Ben evde elektronik cihazlarda (tv, uydu alıcı vb) bir tanede 2500 kva line interactive tunçmatik kullanıyorum. Alalı yaklaşık 4 sene oldu aküler gitti .İçindeki 12volt 7,2 ah aküleri aynı ebattaki yuasanın 9 ah ları ile değiştirdim. Şu an bekleme süresi uzadı ama tabi ki şarj süreside. Koruduğu ürünleri ve sağladığı (elektrik kesikken tv seyretmek gibi) konforu düşünürsek bugün olan kurla 150 tl akü bedeli 4 sene için bir şey değil.

Line interactive olup tam sinüs veren cihazı, ben duymadım. Örnek bir ürün varsa , marka model bakarım. Bu rün için sizden bilgi bekliyorum. E-mailde gönderebilirsiniz.

• Sayın memint verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim.

Benim UPS kullanmamdaki amaç elektrik kesintisinde kombiyi kullanmak değil sadece dalgalanma olduğunda kombi kartını korumak.
    Kendim elektronikçiyim (teknik öğretmen) yanlış biliyorsam lütfen düzeltin.

Amaç dalgalanmadan dolayı cihazı korumak ise uygun olan voltaj regülatörü (servo ve mikroişlemci kontrollü) kullanmak, ancak elektrik kesintilerinde cihazı kullanmak için ise uzun süreli kullanım için amper değeri yüksek akülerle tasarlanmış UPS kullanmak.
    Ama şunuda belirtmek gerekiyor UPS gücü uygun değil ise cihazı korumaz aksine daha çok zarar verir.

Benim kullanacağım ürün linkini veriyorum:http://www.tuncmatik.com/?page=/urunler/id/23/ecolite-600-va.html

Ama olmazsa mecburen regülatör alacağız.

• 
Sayfa: önceki 129130131132133
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.