Şimdi Ara

Kombi ve Tesisat Öneri-eski- (126. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.288
Cevap
16
Favori
376.975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 124125126127128
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: serdar157

quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: altila

banyoya havlupan koyamıyorum,yatay bağlanmış ve yeri çok dar,60x50 petek ısınmam açısından daha iyi diye düşünüyorum.Bu durumda sizin verdiğiniz ölçülere göre dahi 9.00 m petek oluyor.

Evinizin yalıtımı iyiyse % 10-15 kadar küçültme yapabilirsiniz. Toplamda 7,5m civarına iner. 2 petek koyacağınız alanlardaki 1 peteğe termostatik vana taktırmanızı öneririm.

havlupan ile normal petek fiyatı çok farkedermi. Daha önceki evimde havlupan vardı şimdi ise petek konulmuş ben kullanım ve konfor açısından çok fark hissetmedim. Fiyat farkı varmı banyo ya havlupan tavsiye edermisiniz?

Fiyatları çok farketmez ama ısıl değer yönünden petek (PKKP tip panel) aynı boydaki havlupanın 2-3 katıdır. Küçük alana sahip banyolarda havlupanlar yeterlidir. Hatta iyi derecede yalıtımlı ve yeteri kadar peteğe sahip evlerde tüm banyolarda yeteri büyüklükte havlupanlar çözüm olabilir.
  • quote:

ARKADAŞLAR DÜN ŞÖYLE BİR TEKLİF ALDIM:

BAYMAK FALKE CONDENS 24 KW KOMBİ
    DD PLUS RADYATÖR TOPLAM 9.6m
    ECA 2 ADET TERMOSTATİK VANA
    ECA 14 ADET VANA
    KOMBİ UZATMA+BACA+KELEPÇE
    KOMBİ DOLABI
    İÇ TESİSAT+PROJE+GAZ AÇIMI+İŞÇİLİĞİ+KOMBİ MONTAJI+KOMBİNİN BALKONA KAYDIRILM

TOPLAM : 4680 TL

BENİM AYRICA ÖDEMEM GEREKEN ABONELİK ÜCRETİ VE BAZI EKSTRALAR ÇIKACAKTIR.

NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?

kalorifer tesisatı da dahil mi fiyata?
    dahilse,boru cinsi nedir?
    ayrıca kombi balkona mı monte edilecek?
  • quote:

EVDE İÇ TESİSAT VAR,YANİ KALORİFER YERLERİ HAZIR SADECE RADYATÖRLER TAKILACAK.BORULAR PLASTİK OLARAK GÖRÜNÜYOR,KOMBİNİN YERİ ASLINDA İÇERDE FAKAT YOĞUŞMALI TERCİH ETTİĞİMDEN DUVARIN ARKASINA YANİ BALKONA DÖNDÜRECEĞİM,AKSİ HALDE İÇERİDE SU GİDERİNE ULAŞMA İMKANIM YOK.KOMBİYİ İÇERİ TAKTIĞIMDA YOĞUŞMASIZ ALMAK ZORUNDA KALIYORUM.

kombiyi balkona koyunca da kombinin verimi biraz düşer.
    ayrıca kombi dolabın içinde kalınca dış etkenlere maruz kalacak:yağmur,toz...vs

kombiyi içeriye monte edince,kombinin yoğuşma borusunu balkon duvarından delip çıkartma olanağı yok mu?
  • ORTA YALITIM,ORTA KAT,ÇAPRAZ KONUMLU DAİRE-GÜNEYDOĞU-KUZEYBATI CEPHELİ,MUTFAK VE SALON GÜNEŞLİ VE HERZAMAN ILIK,YATAK ODASI VE ÇOCUK ODALARI KUZEY

PKKP 60 DAN

FİRMA MÜHENDİSİNİN HESABI BENİM HESABIM
    AÇIK MUTFAK:30 MKARE (2 petek yeri var) ...... 40X80 100X130
    SALON : 30 MKARE ........................................ 160 200
    KORİDOR : 12 MKARE ................................. 80 120
    BANYO : 6 MKARE ..........................................50 50
    WC : 3 MKARE (PETEK YOK)
    ÇOCUK 1 :11 MKARE .............................................80 100
    ÇOCUK 2 : 12 MKARE ............................................100 120
    YATAK OD.:16 MKARE ...........................................120 140
    YANİ NET KULLANIM ALANI :120 MKARE TOPLAM :7,10 9,60

BENİM HESABA GÖRE TEKLİF:

BAYMAK FALKE CONDENS 24 KW KOMBİ
    DD PLUS RADYATÖR TOPLAM 9.6m
    ECA 2 ADET TERMOSTATİK VANA
    ECA 14 ADET VANA
    KOMBİ UZATMA+BACA+KELEPÇE
    KOMBİ DOLABI
    İÇ TESİSAT+PROJE+GAZ AÇIMI+İŞÇİLİĞİ+KOMBİ MONTAJI+KOMBİNİN BALKONA KAYDIRILMASI

TOPLAM : 4680 TL

BENİM AYRICA ÖDEMEM GEREKEN ABONELİK ÜCRETİ VE BAZI EKSTRALAR ÇIKACAKTIR.

NASIL GÖRÜNÜYOR?

FARKLI TEKLİFLERE DE BAKMALIYIM DEĞİL Mİ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altila -- 5 Nisan 2012; 11:25:04 >
  • quote:

ASLINDA OLABİLİR,SADECE KÜÇÜK BİR DELİK AÇILARAK SU GİDERİNE UZATABİLİRİM.BALKONDA BİRAZ GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLABİLİR AMA OLSUN.ESAS SORUN EŞİM KOMBİNİN İÇERDE OLMASINDAN GEREKSİZ YERE KAÇINIYOR.SİTEDEKİ HERKES KOMBİSİNİ BALKONA ALDIRDI.ZEHİRLENME OLAYI VARMIŞ! DİYE KORKUYOR.KOMBİ DOLABI DIŞ ETKİLERDEN NİSPETEN KORUR DİYE DÜŞÜNÜYORDUM AMA BİLEMİYORUM.VERİME ETKİ EDECEĞİ KESİN ONU BİLİYORUM.ZATEN BALKON KAPISININ ALTINDAN DA 3M BORUYLA GİDERE BAĞLAMAM GEREKECEK O DA CANIMI SIKIYOR.AKIL DİYOR GİT YOĞUŞMASIZ AL.BU KADAR TAVSİYENİN ÜZERİNE ONU DA YAPMAM HERHALDE.
    UYDURUK KOMBİ DOLABI YERİNE KENDİM PVC DOLAP YAPTIRSAM MI ACABA DİYE DE DÜŞÜNÜYORUM.

kombiyi balkona koymak en son seçenek olmalı
    balkona monte edilcekse de çift cam pvc dolap yaptırılmalı.dolabın boyu da aşağıya kadar kombi bağlantı borularını da kapsayacak şekilde olmalıdır
    bu sayede az da olsa verimi artar.ama en önemlisi kombi dış etkenlerden korunmuş olur.kombinin ömrü uzar

yapacağınız en son şey yani

yapılmayacak şey:yoğuşmalı kombi alıp bunu dandik bir dolaba koyup balkona monte etmek.bunu yapmamanızı öneririm

ama ben olsam baymak falke condens alırdım.evin içine monte ederdim.yoğuşma borusunu da balkon duvarından delip dışarıya çektirirdim
    evin içindeki kombiye de mdf lam dan veya suntalam dan mobilya dolabı yaptırırdım
  • %100 haklısın disintegration.2 sorum var:

1-Kombi zehirlenmesi diye bişey var mı?Yani kombiyi içeri monte etsem bir zararı olur mu?Evde küçük çocuklar var.
    2-Kombi yoğuşma suyu zehirli mi?İçilmez,banyoda kullanılmaz bunları biliyorum.Balkona aksa sorun olr mu(sağlık açısından)
  • quote:

%100 haklısın disintegration.2 sorum var:

1-Kombi zehirlenmesi diye bişey var mı?Yani kombiyi içeri monte etsem bir zararı olur mu?Evde küçük çocuklar var.
    2-Kombi yoğuşma suyu zehirli mi?İçilmez,banyoda kullanılmaz bunları biliyorum.Balkona aksa sorun olr mu(sağlık açısından)

kombiler evlerin içinde
    başta mutfak olmak üzere atmosfere açılan ve gaz şirketlerinin onay verdiğin "atmosfere açılan" odalara monte ediliyor
    insanlar yemeklerini pişirdiği mutfaklara kombi konduğuna göre tehlike olmaz merak etmeyin

yoğuşma suyu asitik tir.içilmez
    o yüzden su giderine bağlanması gerekir
    balkonda yoğuşma borusunu yere suyu salacak şekilde bırakmayın.yoğuşma borusunu bir gidere bağlayın
  • quote:

ASLINDA OLABİLİR,SADECE KÜÇÜK BİR DELİK AÇILARAK SU GİDERİNE UZATABİLİRİM.BALKONDA BİRAZ GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLABİLİR AMA OLSUN.ESAS SORUN EŞİM KOMBİNİN İÇERDE OLMASINDAN GEREKSİZ YERE KAÇINIYOR.SİTEDEKİ HERKES KOMBİSİNİ BALKONA ALDIRDI.ZEHİRLENME OLAYI VARMIŞ! DİYE KORKUYOR.KOMBİ DOLABI DIŞ ETKİLERDEN NİSPETEN KORUR DİYE DÜŞÜNÜYORDUM AMA BİLEMİYORUM.VERİME ETKİ EDECEĞİ KESİN ONU BİLİYORUM.ZATEN BALKON KAPISININ ALTINDAN DA 3M BORUYLA GİDERE BAĞLAMAM GEREKECEK O DA CANIMI SIKIYOR.AKIL DİYOR GİT YOĞUŞMASIZ AL.BU KADAR TAVSİYENİN ÜZERİNE ONU DA YAPMAM HERHALDE.
    UYDURUK KOMBİ DOLABI YERİNE KENDİM PVC DOLAP YAPTIRSAM MI ACABA DİYE DE DÜŞÜNÜYORUM.

Aslında siz kombi yeri itibariyle çok şanslısınız;çünkü çukurovada mütahitlerin çoğu evde kombi yeri olarak balkonu tercihi etmiş.Benim de Mersin'de kombi yerim balkon düşünülmüş.Mutfağa koydurmak için çok kafa yordum,hem gaz borusu hiç evi dolanmayacaktı hem de tasarruflu olacaktı.Gelen firmalarla görüştüm kimisi olur dedi kimise de tabandan mutfak radyatörü için gelen boru ana boru değildir,incedir verim alamazsın dedi.Forumdaki bilen arkadaşlar da uygun bulmayınca iyi bir dolabın içinde balkona olacak mecburen.
  • BİZİM SİTEDEKİLER DE TAM TERSİNİ YAPIP AÇIK MUTFAKTA İÇERDEKİ KOMBİ MONTAZ BORULARINI DIŞA ALDIRIYOR.SORDUĞUMDA ZEHİRLENMEDEN KORKUYORUZ DİYORLAR.
  • Arkadaşlar bende Arçelik kombi(kampanyadan almıştım,hermetik,998 tl idi 6-7 ay önce),kardeşimde ise Demirdöküm nitron var ve her ikisinde de banyo esnasında sıcak su bir anda gidip soğuk su geliyor,sonra 10-15 litre suyu boşa akıtınca tekrar sıcak su geliyor ama sıcak su çok süre de kalmıyor yine gidiyor,bu böyle devam ediyor,yani banyo yapmak işkence oluyor.
    Sorum banyo sırasında devamlı sıcak suyun kesilmediği uygun fiyatlı kombiler var mıdır,varsa hangileridir yazarsanız çok sevinirim.(kardeşime hem ısıtma hem banyo için alıcaz,yoğuşmalı da olur)
    Bende ise binada merkezi ısıtma sistemi olduğundan sadece banyo ve mutfakta hermetik kombiyi kullanıyoruz,ama banyo işi zehir oldu,acaba doğalgaz şofbeni alsaydım kesintisiz devamlı sıcak su banyoya ve mutfağa gelir miydi?(hiç kombi almamalı mıydım acaba).Sadece banyo ve mutfak amaçlı(ısıtma değil)kesintisiz sıcak su sağlayan hermetik uygun fiyatlı kombilerde var mıdır,varsa hangileridir arkadaşlar? Cevaplarınıza göre 2 tane yeni kombi alıcam arkadaşlar(yada kendime kombi yerine Doğalgaz şofbeni alıcam o bana kombiden daha ideal ise).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi satem -- 5 Nisan 2012; 18:29:34 >
  • Merhabalar uzun zamandır kombi araştırması yapmaktayım.Forumdaki ustalar sayesinde az çok bilgilendim.Şimdi petek işlerine sıra geldi. Evi müteahitten aldık o sebepten kombi ve peteğini biz takalım tesisatını sen yap şeklinde anlaşıldı.-Kombi olarak Yoğuşmalı Demirdöküm nitromix ile baymak falke condense arasında kaldım. Ama şu an fiyat+garanti avantajı ile tercihim baymak yönünde olacak galiba. Evin altı ve üstünde kombi yanacak güney doğu cepheli 7 cm dışarıdan yalıtımlı 3+1 sıfır daire.Ankaranın kuzeyinde olup geçen kış oldukça sert geçti.Oturma odası güneye Salon un 1 camı güneye diğer camı doğuya mutfak ve diğer odalar ise doğu yönüne bakmakta.

HOL : 10,5 m2---->600*1.0M PETEK
    OTURMA ODASI : 19,5 m2---->500*1,4M PETEK
    SALON : 30 m2---->600*2,8M PETEK
    MUTFAK : 16,5 m2---->600*1,5M PETEK
    ÇOCUK ODASI : 14 m2 ---->600*1,1M PETEK
    YATAK ODASI : 16,5 m2 ---->600*1,4M PETEK
    BANYO 600*0,8M PETEK

Termostatik vana kullanmayı düşünmüyorum.Yukardaki ölçülerde petek önerildi. Banada uygun geldi. Bu petek ölçüleri sizce nasıl yukarda belirttiğim premix yoğuşmalı kombi ile uygun olurmu.
  • quote:

BİZİM SİTEDEKİLER DE TAM TERSİNİ YAPIP AÇIK MUTFAKTA İÇERDEKİ KOMBİ MONTAZ BORULARINI DIŞA ALDIRIYOR.SORDUĞUMDA ZEHİRLENMEDEN KORKUYORUZ DİYORLAR.

Bence hiç gerek yok dışarı aldırmaya hazır yer varsa ne güzel işte dolabın içinde durur mutfakta.Keşke bende de öyle olsa,benim de açık mutfak ve yaklaşık 30 m2 tam da uygun ama dediğim gibi kombi yeri diğer uç odaya düşünülmüş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jack33 -- 5 Nisan 2012; 18:50:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: satem

Arkadaşlar bende Arçelik kombi(kampanyadan almıştım,hermetik,998 tl idi 6-7 ay önce),kardeşimde ise Demirdöküm nitron var ve her ikisinde de banyo esnasında sıcak su bir anda gidip soğuk su geliyor,sonra 10-15 litre suyu boşa akıtınca tekrar sıcak su geliyor ama sıcak su çok süre de kalmıyor yine gidiyor,bu böyle devam ediyor,yani banyo yapmak işkence oluyor.
    Sorum banyo sırasında devamlı sıcak suyun kesilmediği uygun fiyatlı kombiler var mıdır,varsa hangileridir yazarsanız çok sevinirim.(kardeşime hem ısıtma hem banyo için alıcaz,yoğuşmalı da olur)
    Bende ise binada merkezi ısıtma sistemi olduğundan sadece banyo ve mutfakta hermetik kombiyi kullanıyoruz,ama banyo işi zehir oldu,acaba doğalgaz şofbeni alsaydım kesintisiz devamlı sıcak su banyoya ve mutfağa gelir miydi?(hiç kombi almamalı mıydım acaba).Sadece banyo ve mutfak amaçlı(ısıtma değil)kesintisiz sıcak su sağlayan hermetik uygun fiyatlı kombilerde var mıdır,varsa hangileridir arkadaşlar? Cevaplarınıza göre 2 tane yeni kombi alıcam arkadaşlar(yada kendime kombi yerine Doğalgaz şofbeni alıcam o bana kombiden daha ideal ise).

arçelik kombisini bilemem ama dd nitron'da böyle bir sorun olmaması gerekir
    nitron'u değiştireceğinize tamir ettirseniz,kombi almaktan daha ucuzdur

ama illaki kombi önerisi istiyorsanız konvansiyonel kombilerde:

ferroli domitech öneririm.internette 1250lira civarında bitermik eşanjörlüdür
    sıcak su verimi 3 yıldızdır.bu kombide "ferroli patentli bitermik eşanjör" vardır.sıcak su konforu mükemmeldir
    ayrıca ferroli kombiler 5 yıl garantilidir

1) dezavantaj:yalnız bitermik eşanjörlü olduğu için hem mutfak suyunu hem banyo suyunu aynı anda açarsanız sıcak su verimi düşer

2) avantaj:ama bunun yanında bu kombide 3 yollu vana olmadığı için (3 yollu vana çift eşanjörlü kombilerde bulunur)
    ilerde 3 yollu vana arızası gibi belalar bu kombinin başına gelmez

çift eşanjörlü kombilerde eca confeo plus tercih edilebilir.1200lira civarındadır

ayrıca 1000lira civarında baymak falke fx var.çift eşanjörlüdür.ama en önemli özelliği; bu kombi tam 7 yıl garantilidir

yoğuşmalılarda: internette 1500lira civarında baymak falke condens öneririm:premix yoğuşmalı ve 7 yıl garantilidir

mutfak ve banyo için hermetik şofben alabilirsiniz,kombilerden ucuz oluyor
  • quote:

Arkadaşlar bende Arçelik kombi(kampanyadan almıştım,hermetik,998 tl idi 6-7 ay önce),kardeşimde ise Demirdöküm nitron var ve her ikisinde de banyo esnasında sıcak su bir anda gidip soğuk su geliyor,sonra 10-15 litre suyu boşa akıtınca tekrar sıcak su geliyor ama sıcak su çok süre de kalmıyor yine gidiyor,bu böyle devam ediyor,yani banyo yapmak işkence oluyor.

Kombide sıcak su ayarını 35-40C gibi musluktan akarken soğuk suyla karıştırmaya gerek kalmayacak sıcaklığa ayarlayıp musluktan (duştan değil) parmak kalınlığında akıtın. Suyun debisini hiç değiştirmeden kullanın. Hem mutfak hem de banyoda ayrı ayrı deneyin. Sorun devam ediyorsa servis çağırın...
  • quote:

Merhabalar uzun zamandır kombi araştırması yapmaktayım.Forumdaki ustalar sayesinde az çok bilgilendim.Şimdi petek işlerine sıra geldi. Evi müteahitten aldık o sebepten kombi ve peteğini biz takalım tesisatını sen yap şeklinde anlaşıldı.-Kombi olarak Yoğuşmalı Demirdöküm nitromix ile baymak falke condense arasında kaldım. Ama şu an fiyat+garanti avantajı ile tercihim baymak yönünde olacak galiba. Evin altı ve üstünde kombi yanacak güney doğu cepheli 7 cm dışarıdan yalıtımlı 3+1 sıfır daire.Ankaranın kuzeyinde olup geçen kış oldukça sert geçti.Oturma odası güneye Salon un 1 camı güneye diğer camı doğuya mutfak ve diğer odalar ise doğu yönüne bakmakta.

HOL : 10,5 m2---->600*1.0M PETEK
    OTURMA ODASI : 19,5 m2---->500*1,4M PETEK
    SALON : 30 m2---->600*2,8M PETEK
    MUTFAK : 16,5 m2---->600*1,5M PETEK
    ÇOCUK ODASI : 14 m2 ---->600*1,1M PETEK
    YATAK ODASI : 16,5 m2 ---->600*1,4M PETEK
    BANYO 600*0,8M PETEK

Termostatik vana kullanmayı düşünmüyorum.Yukardaki ölçülerde petek önerildi. Banada uygun geldi. Bu petek ölçüleri sizce nasıl yukarda belirttiğim premix yoğuşmalı kombi ile uygun olurmu.

Müteahhitten tesisat borusu olarak oksijen geçirgenliği olmayan borulardan kullanmasını isteyin. Diğer borular suyun içine oksijen emilimini engellemezler ve zamanla eşanjör delinmesi riski oluşur.
    Petekleriniz yeterli görünüyor. Sadece 16,5 m2 mutfak için 1-1,2m yeterli olur. Mutfak, ocak kullanımı nedeniyle ev içinde en çok ısı kazancı olan alandır, üstelik sizdeki doğuya bakıyor. Yok aynı ölçüler olsun isterseniz mutfak peteğine termostatik vana taktırmanızı öneririm.
    Ayrıca salona 2.8*0,6m tek petek koyacağınıza, eğer çift pencere varsa 1,5m + 1,3m veya 1,4m + 1,4m olarak iki petek koyabilirsiniz. Böylelikle olası sirkülasyon sorunlarını da engellemiş olursunuz.
    Termostatik vana düşünmüyorum demişsiniz ama doğrudan güneş alan odanız varsa ve siz odanın çok ısınmasını istemiyorsanız sadece bu odanın peteğine takacağınız termo.vana sorunu çözer.
    Kolay gelsin...
  • quote:

Banyonuzda normal duş başlığımı, ayarlanabilir başlıkmı var.
    Ayarlanabilir başlıklarda su basınçındaki oynamalar nedeniyle bu sorunlar oluyor.
    Normal başlık takınca sorun kalmıyor.
    Eğer mutfakta sıcak suyu açınca sorun olmuyorsa, sadece banyoda oluyorsa duş başlığını bir kontrol edin derim.
    Kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

2) İYİ VE KALİTELİ BİR KALORİFER TESİSATI

mümkünse oksijen bariyerli pex-b boru ile mobil sistem:

http://www.firat.com/binaici-tesisat-boru-sistemleri/pex-mobil-sistemler?section=186

Kombi ve Tesisat Öneri-eski-

bu sistemde kollektör vasıtasıyla peteklere ayrı ayrı sıcak su gönderildiği için ve dirsek olmadığı için hem petekler daha çok ve çabuk ısınır.

tesisatta oksijen emilimi olmadığı için kombi ve peteklerin ömrü artar

Arkadaşlar bugün inşaata tesisatı çekmeye başlamışlar tesisat taki borular yukarda görülen şekilde kılıflı boru fakat bunun oksijen geçirgenliğini nerden anlarız. Tesisatı çeken vatandaşın oksijenin ne olduğundan haberi pek yok üzerinde marka falanda bulamadım başka şekilde anlaşılmaz heralde ama kılıflı olduğu için iyi gibi geldi bana?
  • buderus rc 10 oda termostatı farklı modülasyonda çalışabiliyormu mesela bir günü belirli saatlere bölebiliyormu saygılar
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

2) İYİ VE KALİTELİ BİR KALORİFER TESİSATI

mümkünse oksijen bariyerli pex-b boru ile mobil sistem:

http://www.firat.com/binaici-tesisat-boru-sistemleri/pex-mobil-sistemler?section=186

bu sistemde kollektör vasıtasıyla peteklere ayrı ayrı sıcak su gönderildiği için ve dirsek olmadığı için hem petekler daha çok ve çabuk ısınır.

tesisatta oksijen emilimi olmadığı için kombi ve peteklerin ömrü artar

Arkadaşlar bugün inşaata tesisatı çekmeye başlamışlar tesisat taki borular yukarda görülen şekilde kılıflı boru fakat bunun oksijen geçirgenliğini nerden anlarız. Tesisatı çeken vatandaşın oksijenin ne olduğundan haberi pek yok üzerinde marka falanda bulamadım başka şekilde anlaşılmaz heralde ama kılıflı olduğu için iyi gibi geldi bana?

fıratpen de kılıfın içinde yazıyor
    sizdeki hangi marka
  • doğalgaza geçenlerde büyük bir zam geldi
    fiyat-performans olması koşuluyla
    yoğuşmalı kombi kullanmak yine her durumda avantaj
  • 
Sayfa: önceki 124125126127128
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.