Şimdi Ara

Kombi ve Tesisat Öneri-eski- (123. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.288
Cevap
16
Favori
377.001
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 121122123124125
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Samsun'da oturuyorum. Bu kış malum sert geçti. Evim net 115 metrekare. Aktif olara 7.5 metre petek kullanıyorum.
    Salonum kapalı, çok az açtım (misafir için) Kombim DD Nitron 20 binlik. Ocak-225, Şubat 265, Mart-215 TL ödedim. Toplamda kısşı 1000 TL gibi bir rakama çıkardım sayılır. 24 saat 40-45 derece kazan ıcaklığında yaktım. Kombiye en uzak odam 22-22 dereceden aşağı düşmedi. Oturma odası 23 den aşağı düşmedi. Üstelik ev kuzey cephe. Kombiden memnunum. Geçen sene montaj dahil peşin 1150 TL ye almıştım. Kombiye fazla para vermeye gerek yok. Önemli olan evin konumu ve alt- üst katların dolu olması. Sorunlu kombiler dışında her kombi işini yapar. Servisi de yaygınsa kafanız ağrımaz. Saygılarımla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mastor1

quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

quote:

Orijinalden alıntı: xraytr

Kombi değiştiren arkadaşlar, gaz firması veya servis tarafından tadilat projesi zorunluluğunu nasıl aşıyorlar?. Almayı düşündüğüm kombi markasının servisini aradım tadilat projesi olmadan servisi başlatmayız dedi. Tadilat projesi de maliyetli 250 tl civarında.

Garantisi başka bir yerde başlatılmış cihazı alıp kendi yerimizde kullansak aynı garanti şartları devam eder mi?

Hangi ildesiniz. İstanbulda bu ücret genelde alınmıyor ve ihdas için cihaz degisim formu yeterli oluyor ama bazı illerde yeni bastan proje istiyorlar ve o parayı alıyorlar

Genelde derken bir kesinlik yok mu?

Servisler ve satıcılar yoğuşmasızdan - yoğuşmalıya geçişte İgdaşın mutlaka proje tadilatı istediklerini söylüyor,

ama yoğuşmasız - yoğuşmasız geçişte sadece değişim formu yeterli deniyor

bu doğru değil mi?

Bu ücret aracı tarafından yani bayii yada servis tarafından alındığı için bir kesinlik yok bazıları almıyor. Kesin olan şu aynı tür cihazlarda İgdaş'a degisim formu yeterli oluyor ama bazı illerde proje degisimi zorunlu olarak isteniyor

• quote:

quote:

quote:

Kombi değiştiren arkadaşlar, gaz firması veya servis tarafından tadilat projesi zorunluluğunu nasıl aşıyorlar?. Almayı düşündüğüm kombi markasının servisini aradım tadilat projesi olmadan servisi başlatmayız dedi. Tadilat projesi de maliyetli 250 tl civarında.

Garantisi başka bir yerde başlatılmış cihazı alıp kendi yerimizde kullansak aynı garanti şartları devam eder mi?

Hangi ildesiniz. İstanbulda bu ücret genelde alınmıyor ve ihdas için cihaz degisim formu yeterli oluyor ama bazı illerde yeni bastan proje istiyorlar ve o parayı alıyorlar

Genelde derken bir kesinlik yok mu?

Servisler ve satıcılar yoğuşmasızdan - yoğuşmalıya geçişte İgdaşın mutlaka proje tadilatı istediklerini söylüyor,

ama yoğuşmasız - yoğuşmasız geçişte sadece değişim formu yeterli deniyor

bu doğru değil mi?

bu dogru benim bir arkadaşım şöyle bişi yaptı yoguşmasız tesisata yoguşmalı bağlattı ve açılışını yaptırdı nasıl yaptırdığını sorunca igdaştan değişim formu aldım onaylattım onaydan sonra yoguşmalı çentiğini kendim koydum dedi :)

• @emelayhan Öncelikle gecmis olsun diyorum. Marka elbette bir bütündür bütün branşlarda aynı özen gösterilmelidir,böyle olması gerekir. Biz burda bosch termoteknik ile ilgili konuşabiliriz,arkasında Buderus mühendisliği ve Isisan servisi olan bu bölümde çok fazla sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Elbette sorunlar ve mağduriyetler olacaktır,çünkü kanunlarımız tüketiciden değil satıcıdan yana,bu bütün markalar için geçerli bir durum. Umarım tüketiciler olarak daha az sorun yasarız. İyi günler.
  • quote:

quote:

Aslında il farketmemesi gerekiyor. Çünkü EPDK nın iç tesisat yönetmeliğine göre bu işlemin zorunlu olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla farklı iller için farklı yönetmelik yok. Uygulama farklı tabiki de. Bursagaz 'ın yaptığı işlem bu yönde ve kombinin hermetikden yoğuşmalıya geçmesi yada yoğuşmalıdan yoğuşmalıya geçmesi arasında prosedür farkı yok. Değişim yapacaksan bu şekilde yol izlemen gerekli diyorlar.

Kombiyi değişim seçeneğine yönlendirende servis. ECA nın üretimi ve çalışmasında sorunlar vardı. ECA servisi gereken herşeyi yaptık yapılacak işlem kalmadı kart arızalı değişmesi gerekir , oldukça masraf çıkar sen en iyisi kombiyi değiştir dedi. Kaç gündür araştırdım yeni markada karar kıldım ancak böyle extra bir masraf daha çıkacağını öğrenince kombinin iç etiketinden gerçek üretici firmayı buldum. BOSCH. Sonra Bosch servisini aradım geldiler kontrolleri yaptılar, biraz fan temizliği birazda genleşme tankının havasını tamamlama derken cihaz düzgün çalışmaya başladı.

Hiç bir sorun yok , değiştirmene de gerek yok dediler. Tahmini masraf 1800 kombi + 250 proje bedeli + 250 tesisat ilaveleri toplamda 2300 yerine 50 tl bakım ücreti. Burası Türkiye!!!!

ECA istesem de almam artık.

• quote:

quote:

quote:

Aslında il farketmemesi gerekiyor. Çünkü EPDK nın iç tesisat yönetmeliğine göre bu işlemin zorunlu olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla farklı iller için farklı yönetmelik yok. Uygulama farklı tabiki de. Bursagaz 'ın yaptığı işlem bu yönde ve kombinin hermetikden yoğuşmalıya geçmesi yada yoğuşmalıdan yoğuşmalıya geçmesi arasında prosedür farkı yok. Değişim yapacaksan bu şekilde yol izlemen gerekli diyorlar.

Kombiyi değişim seçeneğine yönlendirende servis. ECA nın üretimi ve çalışmasında sorunlar vardı. ECA servisi gereken herşeyi yaptık yapılacak işlem kalmadı kart arızalı değişmesi gerekir , oldukça masraf çıkar sen en iyisi kombiyi değiştir dedi. Kaç gündür araştırdım yeni markada karar kıldım ancak böyle extra bir masraf daha çıkacağını öğrenince kombinin iç etiketinden gerçek üretici firmayı buldum. BOSCH. Sonra Bosch servisini aradım geldiler kontrolleri yaptılar, biraz fan temizliği birazda genleşme tankının havasını tamamlama derken cihaz düzgün çalışmaya başladı.

Hiç bir sorun yok , değiştirmene de gerek yok dediler. Tahmini masraf 1800 kombi + 250 proje bedeli + 250 tesisat ilaveleri toplamda 2300 yerine 50 tl bakım ücreti. Burası Türkiye!!!!

Hangi model ?

bosch Un eca ya üretim yaptığını hiç duymamıştık ama bir zamanlar eca nın bosch için fason üretim yaptığı biliniyordu.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hangi model ?

bosch Un eca ya üretim yaptığını hiç duymamıştık ama bir zamanlar eca nın bosch için fason üretim yaptığı biliniyordu.

Kombi tercihi bana ait değil, servisin dediğine göre Bosch taki karşılığı eurosmart mış.

• baymak novadens extra ile uyumlu sıemens QAC34 model dış hava sensörünü nereden temin edebiliriz ? bilen varsa yardımcı olabilirmi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakan_alkan

baymak novadens extra ile uyumlu sıemens QAC34 model dış hava sensörünü nereden temin edebiliriz ? bilen varsa yardımcı olabilirmi ?

hava sensörünün faydası çokmu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gprsnedir

quote:

Orijinalden alıntı: hakan_alkan

baymak novadens extra ile uyumlu sıemens QAC34 model dış hava sensörünü nereden temin edebiliriz ? bilen varsa yardımcı olabilirmi ?

hava sensörünün faydası çokmu?

- Dış hava sensörü sayesinde yoğuşmalı kombi oda sıcaklığının sabit sıcaklık değerinde kalmasını sağlar.
    - Merkezi ısıtma suyu sıcaklığıdış hava sıcaklığına göreayarlanır.
    - Maksimum yoğuşma sağlamak için minumum ısıtma suyusıcaklığı gereksinimi.
    - Havadaki ani sıcaklık değişikliklerine hızlı tepki verir.
    - Düşük sıcaklık sayesinde tesisata minumum ısı kaybı sağlar.

Novadens Extra broşuründe QAC34 dış hava sensörü için bunlar yazıyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: samot

quote:

tadilat projesi yaptırmak zorundasın. bir yetkili doğalgaz firması ile anlaşacaksın. projeni çizecek ve gaz firmasına gönderecek. gaz firması gelip doğalgazı kesecek anlaştığın doğalgaz firması kombini takacak. kontroller yapılacak. sonra gaz tekrar verilecek. kurtulmanın şansı yok. ama merak ettim kombinin markası ne?

Gazı kesmeden hallediliyor, kombiyi aldığınız yere montaj yaptırın onlar kombiyi değiştirip projeyi de çizdirip igdaşa onaylatıyor. Bu arada gazı birkaç gün kullanıyorsunuz.

Igdaş onayından sonra Servis gelip kontrolunu yapıp garantiyi başlatıyor, normal hermetik kombiden yoğuşmalıya geçerken bu şekilde proje tadilatı oluyor, yine yoğuşmasız tip alacaksanız proje değişikliğine gerek olmuyor.

Montaj 170 TL proje tadilat ve onaylatma 200 TL ye yapılıyor

Istanbulda bu şekilde oluyor ben bu şekilde yaptırdım

ben değişik biliyordum. çünkü biz o şekilde yapmıştık. demek ki sistem değişmiş. öğrenmiş olduk.

• Arkadaşlar kombi bağlantı seti olarak ne tavsiye edersiniz.İnternette şöyle bir şey var hangisi daha iyi acaba?
    http://www.kombi.com/index.php?cat=Kombi-Baglanti-Seti--67

Bir de baymak falke condanseye uyan modülasyonlu,kablolu programlanabilir siemens QAA73 (225 tl) oda termostadı düşünmüştüm ama Türkçe menü değilmiş. Baymak falke condanseye uygun modülasyonlu,kablolu programlanabilir oda termostadı tavsiye edebilir misiniz.?
  • quote:

Orijinalden alıntı: jack33

Arkadaşlar kombi bağlantı seti olarak ne tavsiye edersiniz.İnternette şöyle bir şey var hangisi daha iyi acaba?

Bir de baymak falke condanseye uyan modülasyonlu,kablolu programlanabilir siemens QAA73 (225 tl) oda termostadı düşünmüştüm ama Türkçe menü değilmiş. Baymak falke condanseye uygun modülasyonlu,kablolu programlanabilir oda termostadı tavsiye edebilir misiniz.?

okadar takılma bağlatı setine ben çok takıldım gittim en kalitelisini aldım ne oldu biliyormusun soğusu süzgecinin kör tıpası kaçırdı ne yaptıyak olmadı bende gittim bitane dandik aldım onun yerine kullandım bir sorun yok çok şükür :)

bençe modülasyonlu olanlar çok pahalı onun yerine modülasyonsuz kablosuzda kullana bilirsin hem hesaplı olur hemde kablosuz :( benim fikrim modülasyonlu ile modülasyonsuz arasında oooo aman aman bir fark olacağını sanmam

• quote:

quote:

Arkadaşlar kombi bağlantı seti olarak ne tavsiye edersiniz.İnternette şöyle bir şey var hangisi daha iyi acaba?

okadar takılma bağlatı setine ben çok takıldım gittim en kalitelisini aldım ne oldu biliyormusun soğusu süzgecinin kör tıpası kaçırdı ne yaptıyak olmadı bende gittim bitane dandik aldım onun yerine kullandım bir sorun yok çok şükür :)

bençe modülasyonlu olanlar çok pahalı onun yerine modülasyonsuz kablosuzda kullana bilirsin hem hesaplı olur hemde kablosuz :( benim fikrim modülasyonlu ile modülasyonsuz arasında oooo aman aman bir fark olacağını sanmam

Keşke novadens extra yoğuşmalı alsaydım onun üzerindeki paneli koridora çektirirdim.Neyse artık aldık bir kere.Sana bir kaç soru daha sormak istiyorum; Kombi bugün gelecek ve kargo görevlisini göndermeden hemen kutuyu açıp bakacağım kırık parça falan varsa tutanak tutturacağım.
    Sen kombiyi kombi dolabına mı koydun içerde mi?İnternette duvardaki bağlantı borularını da içine alabilecek yalıtımlı kombi dolapları var (Falke condanse 763*450*345 mm boyutlarında) ama monte ederken dolap boyutlarını tam kestiremiyorum,onlardan düşünüyorum da.
    Adına faturalı mı geliyor kombi?
    Bir de sendeki rt500-rf demiştin geçenlerde onda Türkçe menü var mı memnun musun.

• quote:

quote:

quote:

Keşke novadens extra yoğuşmalı alsaydım onun üzerindeki paneli koridora çektirirdim.Neyse artık aldık bir kere.Sana bir kaç soru daha sormak istiyorum; Kombi bugün gelecek ve kargo görevlisini göndermeden hemen kutuyu açıp bakacağım kırık parça falan varsa tutanak tutturacağım.
    Sen kombiyi kombi dolabına mı koydun içerde mi?İnternette duvardaki bağlantı borularını da içine alabilecek yalıtımlı kombi dolapları var (Falke condanse 763*450*345 mm boyutlarında) ama monte ederken dolap boyutlarını tam kestiremiyorum,onlardan düşünüyorum da.
    Adına faturalı mı geliyor kombi?
    Bir de sendeki rt500-rf demiştin geçenlerde onda Türkçe menü var mı memnun musun.

Sevgili Kardeşim

Ben kesinlikle piyasada satılan kıytırık kombi dolaplarını tavsiye etmem benim dolabım pimapenden sanada pimapenden dolap yaptırmanı tavsiye ederim eger kombin balkonda ise. kutunu kargo görevlisi yanında aç ve kontrol et. Kombinin faturası adına kesilmiş geliyor.

bendeki termotatta türkçe menü yok ingilizce zaten birkere ayarlıyorsun sonra birdaha dokunmuyorsun. hem okadar türkçesine inğilizcesine takılma ayar denilen şey birkere yapılıyor sonra bırakıyorsun aletleri kendi başına onlar kumanda ediyor kombiyi taktıralı 13 metreküp gaz yaktı ve evimin içi hep 21 derece sabit kaldı şuan bana yetiyor hiç bir şikayetim yok fakat kombinin fiyatı internette biraz düşmüş gibi gördüm 1570tl yazıyor bakalım yazın nerelere kadar inecek gerçi ben menunum önemli olan menun olmak paranın önemi yok iyiki almışım diyorum

• quote:

kalde kombi bağlantı seti en çok tutulan setlerden biridir
    ama pirinç setleri tercih te edebilirsiniz
    benim evde kalde seti var
    2yıl oldu sorun olmadı

ama uzmanlar filtreleri pirinç olanları öneriyor

baymak servisine sormadan termostat takmayın
    servisler çekilen elektrik tesisatından dolayı bazen sorun cıkartıp kombiyi garanti dışı bırakabiliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

2yıl oldu sorun olmadı

servisler çekilen elektrik tesisatından dolayı bazen sorun cıkartıp kombiyi garanti dışı bırakabiliyor

Baymak sevisine sordum adam hepsi olur dedi şaşırdımBunun üzsizesorduğumda hepsi olmaz dediniz ben de Baymak müşteri hizmetlerrini aradım ve bana pek de güven vermeyen tereddütlü bir ses bir yerlere baktıktan sonra Siemens ve Honeywell olur dedi.Sormak istediğim programlanabilir şart ama modülasyon özelliğinden vazgeçsem ne kaybederim ,ben de forumdaki Gprsnedir nickli arkadaş gibi sanal pazardan falke condanse aldım ve onun kullandığı ve falke condanseye uyan Salus rt500-rf oda termostatının kablolu olanından almayı düşünebilrim ama yine de aklım QAA73'te onda da Türkçe menü yokmuş

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

2yıl oldu sorun olmadı

Baymak sevisine sordum adam hepsi olur dedi şaşırdımBunun üzsizesorduğumda hepsi olmaz dediniz ben de Baymak müşteri hizmetlerrini aradım ve bana pek de güven vermeyen tereddütlü bir ses bir yerlere baktıktan sonra Siemens ve Honeywell olur dedi.Sormak istediğim programlanabilir şart ama modülasyon özelliğinden vazgeçsem ne kaybederim ,ben de forumdaki Gprsnedir nickli arkadaş gibi sanal pazardan falke condanse aldım ve onun kullandığı ve falke condanseye uyan Salus rt500-rf oda termostatının kablolu olanından almayı düşünebilrim ama yine de aklım QAA73'te onda da Türkçe menü yokmuş

oda sıcaklığına göre modülasyondan çok fazla tasarruf olmuyor
    ortalama %2-3-4 civarında

servis sorun cıkartmadıysa o zaman istediğiniz termostatı takın
    ben ferroli tg 44 kullanıyorum. honeywell in bir ürünü

bir günü 6 ya bölüyor.istediğiniz zaman kombi açılır veya kapanır
    buna benzer bir ürün kullanabilirsiniz

• Merhaba;

Ankara'da, çok detaylı görme şansımın olmadığı bir daire için kombi seçmem gerekiyor. Kombi mutfakta olacak ve proje-tesisata uygun olarak istenen yoğuşmasız 24000lik.

Forumda her bir ürünü araştırma fırsatım olmadı.

Seçenekler;
    Demirdöküm Nitron
    Baymak Falke HC
    ECA Confeo Plus

Bu kombilerden hangisini tercih etmem gerektiği konusunda yardımcı olacak yada farklı bir öneride bulunacaklara şimdiden teşekkür ederim.
  • merhabalar;
    mevcut kombimizi (vailant marka)yoğuşmalı kombi ile değiştirerek daha iyi ısınmayı planlıyoruz
    internette araştırdığım kadarı ile koridor kısmına koyacağımız petek bunda önemli etkene sahip,( koridor kısmı için 120 cm dd plus düşünüyoruz)
    forumdan araştırdığım kadarı ile eca premix,baymak ve ferroli öneriliyor mühendis arkadaşa eca modelini istediğimi belirttim fakat özellikle viesmann almamı tavsiye ediyor...
    öncelikle eca nın alev boyutunun daha büyük olduğunu ve böylelikle daha fazla yakacağını viesmann modelinin daha az yakacağını ve alman malı olduğunu belirtti kesinlikle viesmann almamı tavsiye ediyor eca dan 500 tl daha fazla ödüyeceğim sizce değer mi
  • 
Sayfa: önceki 121122123124125
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.