Şimdi Ara

KOMBİ VE PETEK TESİSAT TEMİZLİĞİ, BAKIMI ve ONARIMI Hk. (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
261
Cevap
19
Favori
31.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: radko

Petek temizliği için verilen para tamamen çöpe atılan para

https://www.instagram.com/p/B470HiWnHzN/?igshid=hr3l2drm54kf
    Petek temizliğine karşı değilim gerekiyor ise elbette yapılmalı, kimyasal temizlik her tesisat için uygun olmayıp risk içermektedir.
  • Merhaba arkadaşlar;

Kombimizi ilk olarak geçen kış kullandık. Bu kış 2 yıl olacak.
    Yeni olduğu için bakım yaptırmadım.

Kombi bakımını ilk ne zaman yaptırmalıyız?

Şimdiden teşekkürler
  • musti35 kullanıcısına yanıt
    3-5 yıl sonra yapılabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ebu abdillah E kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim
  • Yaklaşık 7 yıl önce yapılmış mobil sistem bi tesisat kullanıyorum tesisat 2 yıl kullanılmadı. 5 yıldır aktif olarak kullanıyoruz.
    Bu sene borulardan gördüğüm simsiyah su var ve peteklerin alt kısımları ısınmamaya başladı.
    Petek temizliği yapmak yada yaptırmak istiyorum.
    Bir usta 200 tl dedi makine ile temizlik (ilaçlı) fakat bu forumda kesinlikle ilaç yada kimyasal kullanmayın yönünde bi algı var.
    Sizce ne yapmalıyım nasıl yapmalıyım?
    Not:kombi ve petekler eca marka.

• garcia1905 G kullanıcısına yanıt
    https://www.instagram.com/p/B5xll5vnfic/?igshid=17r8k2l2zzp4n

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • radko kullanıcısına yanıt
    Tasarruf için değilde ısınmak için ihtiyacım var benim ısınamıyorum:)
    Bu adam tasarruf ettirmez dio ki bence haklı olabilir..
    Ama birşey pisse temizlenmeli değilmi?

• Merhaba, kullandığım kombi yaklaşık 5 yıllık hermatik kombi.

geçen sene peteklerin bazı kısımlarının ısınmadığı fark ettim. hava yapmıştır dediler.

Ankara için ne kadar tutar acaba peteklerin havasını aldırmak? kimyasal temizlik vs istemiyorum. kombi bakımında tam olarak ne yaptırılıyor? gerekli mi? o ne kadar tutar acaba?

çok teşekkürler

• ms365 M kullanıcısına yanıt

selam,

genelde 5 yılı dolan kombiler için bakım zamanı gelmiş oluyor, bu durumda sizin kombinin ve tesisatın ilk bakım zamanı gelmiş sayılır ...

bundan sonrasında 2-3 yılda bir yaptırmak iyi olur ...

2 yıl önce petek temizliği + kombi bakımı için 150+150 toplam 300 lira vermiştim ... fiyatlar biraz artmıştır 350-400 civarına komple yaptırılabilir ...

petekler isteğe bağlı olarak ilaçlı veya sadece su kullanılarak makineyle temizleniyor, seçim sizin ...

kombi bakımında içinin temizliği ve dışında filtre temizliği yapılıyor, kombinin havasına da bakılıyor ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bayberty -- 7 Ekim 2020; 20:52:9 >
  • Bayberty kullanıcısına yanıt

teşekkürler

• garcia1905 G kullanıcısına yanıt
    Kendinizde yapabilirsiniz. tessatınızda tahliye var ise kombiyi 60 derece bir müddet çalıştırın tessat içindeki su ısınarak peteklerde ki tortu vs çözsün sonra kombiyi kapatın kombi dönüş vanasını kapatıp tahliye vanasını açın bir taraftan da kombiye su basın bu şekilde tesisat içimdeki kirl sıcak su ile temizlersiniz .

• quote:

Orijinalden alıntı: talipb

Kendinizde yapabilirsiniz. tessatınızda tahliye var ise kombiyi 60 derece bir müddet çalıştırın tessat içindeki su ısınarak peteklerde ki tortu vs çözsün sonra kombiyi kapatın kombi dönüş vanasını kapatıp tahliye vanasını açın bir taraftan da kombiye su basın bu şekilde tesisat içimdeki kirl sıcak su ile temizlersiniz .

selam,

açıkçası ben daha önce vanayı kapatmadan su basmıştım tahliyeden hayli siyah su çıkmıştı ama kombi dönüş vanasını kapatmadığım için petekler ve tesisat boruları yeterince temizlenmedi mi, tekrar mı yapmalıyım ?..

• Bayberty kullanıcısına yanıt
    Dönüş kapatıp tahliye açılacak ve bir taraftanda su basılacak. , Bu işlem tahliye den çıkan suyun rengine göre devam edersiniz .Isıt su basarak tahliye bu kadar Su basarak eski duyu çıkarıyoruz sistem bu kadar basit uygulama kişiye göre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talipb -- 13 Ekim 2020; 16:20:23 >
  • Herkese merhabalar.

Yaz başında duvarları boyatırken petekleri de söktürüp arkalarını boyattım. Sonra petekleri kendim taktım, somunları da güzelce sıktım ama aklıma gelen başıma geldi, bugün her şey yolunda mı diye kombiyi çalıştırdığımda iki odanın peteğinden su sızdığını gördüm.

Somunları tekrar iyice, son gücüme kadar sıktım. Çok da zorlamak istemedim ama somunların dışındaki kaplamayı aşındıracak kadar sıktım diyebilirim. Fakat akıntı devam ediyor.

Sormadan önce çözümünü aradım fakat genelde hep vanadan su sızması sorunu konuşulmuş ve vananın üzerindeki kapağı kaldırıp vanayı yerinden çıkartarak, altındaki vidanın sıkılması yöntemiyle gerçekleşen çözüm anlatılmış.

Somunları ilk açarken altlarında teflon bant yoktu, ben de tekrar montaj yaparken bant uygulamadım. Sonuçta sökmeden önce akıtmıyordu diye düşündüm. Ama sanırım sök-tak yapınca dişler aşındı.

Peteklerin bağlantısını tekrar söküp, teflon bant uygulayarak somunları sıkacağım. Fakat sisteme su verdiğim için sökme işlemi zahmetli olacak haliyle.

İki sorum var;

bulduğum çözüm doğru mudur?

daha zahmetsiz başka bir çözüm var mıdır?

Suyun aktığı yer zaten anlaşılmıştır ama yine de bir fotoğraf koyuyorum.

Şimdiden teşekkürler.

KOMBİ VE PETEK TESİSAT TEMİZLİĞİ, BAKIMI ve ONARIMI Hk.

• Pluchart P kullanıcısına yanıt

teflon olmaz. sadece beden gücü ile sıkılacak. boru anahtarı ile vana tutulacak, kurbağacık ile rakor tam güçle sıkılacak, tek çözümü bu. kırılacak diye korkma

• ebu abdillah E kullanıcısına yanıt

Gerçekten çok teşekkür ederim. Ben bugün tek anahtar ile sıktım, muhtemelen o yüzden başaramadım. Yarın ilk iş dediğiniz şekilde tekrar deniyorum.

• Tekrar merhaba. Elimdeki aletlerle rakorları sıktım fakat yeterli olmadı sanırım. Şimdi ayarlı kurbağacık alacağım bu sıkma işlemi için. 10 inç'lik kurbağacık almalıyım sanırım doğru mudur? Biraz araştırınca genelde bu işlem için 10'luk kullanılması gerekli demişler. 10 inç sanırım maksimum değer, ayarla birlikte aşağıya doğru olan ölçüleri kapsıyor diye anlıyorum.

• herhangi bir nalburdan kendir alın. saç gibi bişeydir. su yiyince şişer.onu sarıp sıkarsanız en ufak bir sızıntı yaşamazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Salih -- 27 Ekim 2020; 21:32:13 >
  • Petek temizliği yapan servislere bakıyorum internetten hepsinde bi makina hortumlar şarıl şarıl kara su akıtıyor.
    Doğru olan temizleme yöntemi bu mudur? Bana o kadar kara su çıkması garip geldi de,birde temizlik için servis çağırıp daha da berbat edip bozma etme ihtimalleri varmıdır?

Servisçilerden hep korkmuşumdur zarar verip daha çok sorun çıkarırlar diye

• quote:

Orijinalden alıntı: radko

Petek temizliği yapan servislere bakıyorum internetten hepsinde bi makina hortumlar şarıl şarıl kara su akıtıyor.
    Doğru olan temizleme yöntemi bu mudur? Bana o kadar kara su çıkması garip geldi de,birde temizlik için servis çağırıp daha da berbat edip bozma etme ihtimalleri varmıdır?

Servisçilerden hep korkmuşumdur zarar verip daha çok sorun çıkarırlar diye

fatihbank videolarini arada izledigimde siyah su dan değil camurlu sari sudan korkun demiişlerdi genelde 3 yil arayla temizlik yapin ilaç temizliğini tavsiye etmiyor ve tek tek petekleri temizlemek şart diyolar ilaç olursa kombide ve peteklerde kalmasi cürümesine sebebiyet veriyomuş,flitreyide temizledin mi tmmdir..

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.