Şimdi Ara

KOMBİ ARIZALARI BURAYA (616. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir (1 Mobil) - 12 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16.251
Cevap
313
Favori
1.446.133
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 614615616617618
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ortadaki ışık alev algılandı anlamı, sağdaki ışık kullanım suyu devreye girme işareti o kayboluyorsa kullanım suyu sensörü devreden çıkıyor demek yani kullanım suyunu kapattın algılıyor. o esnada kombi altındaki en soldaki boru ısınmıyorsa o motorda sorun yoktur. sesine aldanma nadiren çok ses çıkarabiliyor veya gaz valfinin sesiyle karıştırıyorsundur.
  • ebu abdillah E kullanıcısına yanıt
    düzeltiyorum sağdaki ışık yanıp sönüyorsa kullanım suyu devrede demek, sabit yanıyorsa kaloriferi konumunda demek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ebu abdillah -- 10 Aralık 2018; 1:9:28 >
    hocam bende elektronik mezunuyum ama kombi ile hiç bir bilgim yok yarın ne diyeyim ustaya
  • MbayeDiagne M kullanıcısına yanıt
    ustayı yönlendirmek olmaz. onun gözüyle gördüğü kulağıyla duyduğu eliyle dokunduğu şeye burdan müdahale olmaz. biz görmüyoz duymuyoz hissetmiyoz,
  • mavi_des kullanıcısına yanıt
    Aynı kombi Aynı problem bizde de var daha önce ana eşanjör arızalı dediler ana eşanjör değiştirdik eskisi gerçekten çürümüş vaziyette idi Şimdi yine ustanın dediği gibi yaptım 2,5 bara çıkarttım tahliye hortumundan su akmaya devam ediyor yoğuşma eşanjör dedikleri parça muhtemelen arızalı diye düşünüyorum ustalarım yorumlarsa sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • centrinopol C kullanıcısına yanıt
    Kombinin emniyet valfi ile yoğuşma sifonun hortumlarını ayırdım gördüm ki emniyet valfinden su geliyor yoğuşma sifonundan değil. Emniyet valfini değiştirdim şimdilik basınç kaybı veya su eksiltme yok.

Bu arada baca (yoğuşma) eşanjörüne servis 850₺ parça fiyatı istiyordu. Buderus müşteri hizmetlerini aradım onlar parça fiyatının 455+KDV olarak söyledi.

Emniyet valfini piyasadan 30₺ aldım kendim taktım.

servisten yıldım artık nerdeyse telefonla aramamıza bile ücret isteyecekler

• quote:

Orijinalden alıntı: ebu abdillah

ustayı yönlendirmek olmaz. onun gözüyle gördüğü kulağıyla duyduğu eliyle dokunduğu şeye burdan müdahale olmaz. biz görmüyoz duymuyoz hissetmiyoz,
    usta geldi baktı baktı sonra içinde su şalteri mi bişey dedi o atıyormuş onu yukarımı çektim dedi tam hatırlamıyorum uykuluydum sonra banyoya girdim 5 dk sıcak aktı sonra yine soğudu
  • MbayeDiagne M kullanıcısına yanıt
    En sağdaki ışık yanıp sönüyorsa musluk çalışıyor demek Yanıp sönmüyorsa zaten akış anahtarı problemi var. Temizlemeyle ve itelemeyle düzelsede dikiş tutmaz değişmesi şart.

O eşanjör bakırdır ve çürümez ama pres yerlerinden açılabilir(delinme). Bi yerlerden su sızdığı için kireçlenmeyi çörüme olarak algılamışsındır. Yada eşanjörün plastik kasa içindeki dış yüzeyini gördüysen, orada yoğuşmadan doğayı biraz kirecimsi bi tortu olur normaldir. Bu eşanjörde 2 arıza olur.

1. Kalorifer tesisatının sürekli basıncının yükselmesi(içten delik)

2. Kalorifer basıncının sürekli basıncının düşmesi. (dıştan delik.)(su kaçağı gözle görünmez yoğuşma hotumundan gider)

Bu arızaların tespiti aslında çok kolaydır test aparatı olana

• İyi akşamlar arkadaşlar. Komşuda ve bende Buderus U072 kombi var, servise alınalı daha 1 ay olmadı. Komşu Buderus'un kablosuz RT24RF termostatını taktırdı, bugün daha fazla sarfiyata neden oluyor kapanınca petekler de buz gibi oluyor diyerek termostatın bağlantısını kombiden sökmüş.

Akşam beni aradı kombi 42'ye ayarlı ama alev işareti hiç sönmüyor devamlı yanıyor dedi, gittim baktım hakikaten öyle, ama sıcaklık 5 derece artıp yanmayı kesmiyor sabit 42 civarında tutuyor devamlı yanıyor. O şekilde birkaç saattir yanıyormuş.

Sessizliği farkettim, sorunca devirdaim kademesini 3'ten 1'e düşürdük dediler, 1. pompa kademesinde bütün eve yetiştiremeyebilir büyük ihtimal ondandır dedim. Elektriği kestik kademeyi 2'ye aldık, geri açınca yanıp sönen bir işaret çıktı montaj kılavuzuna göre hava alma fonksiyonuymuş, o işaret daha önce de çıkıp gitmiş sonra kombi o şekilde yanmmış. Peteklerde ise hava yok.

Şimdi kombi şöyle davranıyor, elektriği kesip açınca önce o fonksiyon işareti çıkıyor devirdaim devreye girip çıkıyor kombi yanmıyor kullanım suyu da vermiyor. Birkaç dakika sonra onu kesiyor kalorifer açılıyor ateşleyip 4-5 saniye sonra kombinin sol tarafından orta şiddetli tak diye bir atma sesi gelip alev işareti sönüyor ve bu döngüyü sürekli tekrarlıyor, ateşleme sesi de biraz uzun sürüyor başta. Kaloriferi yaz konumuna alınca sıcak kullanım suyunu ısıtıyor ve sönmüyor bunda sıkıntı yok. Servis çağıralım dedi ben de garantiye belki sıkıntı olur bi araştıralım dedim. O verdiği ses sıcak su açılıp kapandığında verdiği tıklama sesi değil daha şiddetli ve farklı.

Ustam kombi yordu beni bu aralar ne olursa olsun diyerek yoğuşma eşanjörünü baca fan motorunu ara bakır boruları söktüm temizledim eşanjör ve boruların kaçak veya delik konusunda kontrol ettim kendimce sonra hepsini tekrar yerlerine taktım. İçlerinden bol bol kireç tortusu çıktı. En son emniyet valfinin hattını sifon ile birleşim yerinden ayrıp gözlemledim benim kombideki su eksilmesi basınç kaybının emniyet valfinden olduğunu anladım parçayı kendim değiştim şuan da sıfır sorun sessiz çalışma ve basınç stabil forumdan ve intertten bulduğum videolardan araştıra araştıra kendi kendime bu kadar yapabildim.

Mecburi hizmet bölgesindeyiz kışlar sert çoluk çocuk var ama işten anlayan ne servis nede usta Yok gibi buralarda@ebu abdillah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi centrinopol -- 10 Aralık 2018; 22:33:1 >
    valla iyi iş çıkarmışsınız, elinize sağlık
  • Eca Proteis Plus kombimiz F4 hatası veriyor. Bilgisi olan var mı arkadaşlar ?
  • exclbr kullanıcısına yanıt
    gaz kesik,gaz valfi arızalı ,veya eşanjör yanma odasına su akıtmış oringlerden
  • quote:

Orijinalden alıntı: kombiustası

gaz kesik,gaz valfi arızalı ,veya eşanjör yanma odasına su akıtmış oringlerden
    Gaz da sorun yok hocam,bugün usta geldi anakart sornu falan dedi.Sizce ne olabilir ?
  • exclbr kullanıcısına yanıt
    teşhiş şart kartın bozulması valfi açmaması iyon görmemeside mevcut
  • Merhaba arkadaşlar,
    Ailemin kullandığı markası Bosch Condens 2000W olan kombinin kış öncesi genel bakımı yapıldıktan sonra performansı düştü. Kalorifer ısınmasında bir problem yokken; sıcak su basıncında azalma oldu. Duş esnasında aniden kaynar veya soğuk oluyor. Tekrar servis çağırdık kombide sorun olmadığını su tesisatında tıkanıklık olabilir dedi fakat çok mantıklı gelmedi. Kombinin derecesini arttırdığımızda bazen çalışıp suyu ısıtabiliyor fakat eskiden o derecede ısıttığı kadar değil. Konu ile ilgili tavsiyesi olan var mı? Bu arada İzmirde ailem.
  • Sabahları kombiyi ilk kez açarken sarı lamba uzun yanıp sönüyor kırmızı lamba seri yanıp sönüyor. Sıcak suyu açıp tekrar petekleri açınca çalışıyor. Bazen de düğmeler off konumunda kapalıyken kendi kendine çalışıyor kırmızı lamba yanıp sönüyor. O yüzden kapatırken sürekli şartelden kapatıyor. Sorun ne olabilir ?

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

• Öncelikle kombi şuan servis konumunda duruyor yani kullanıcının hiç kullanmayacağı konumdasın. Merdiven resminin yanında adam resmi olan konumda kombi tam gaz petekleri ısıtmaya başlar. Önce konumunu düzelt. Bu kombinin arıza kodları ve hangi konumda ve hangi durumda(yaz, kış, musluk bekleme, musluk aktif, kalorifer ateşledi, kalorifer beklemede) veya arızasının ne olduğunu bu 3 ledin kombinasyonlu yanması veya yanmaması belirler. Konumunu düzelt sonra eğer arıza varsa; soldan başlayarak birinci ikinci üçüncü lede göre arızasının anlamını internetten bulursun.

• quote:

Orijinalden alıntı: hangontight

Merhaba arkadaşlar,
    Ailemin kullandığı markası Bosch Condens 2000W olan kombinin kış öncesi genel bakımı yapıldıktan sonra performansı düştü. Kalorifer ısınmasında bir problem yokken; sıcak su basıncında azalma oldu. Duş esnasında aniden kaynar veya soğuk oluyor. Tekrar servis çağırdık kombide sorun olmadığını su tesisatında tıkanıklık olabilir dedi fakat çok mantıklı gelmedi. Kombinin derecesini arttırdığımızda bazen çalışıp suyu ısıtabiliyor fakat eskiden o derecede ısıttığı kadar değil. Konu ile ilgili tavsiyesi olan var mı? Bu arada İzmirde ailem.
    Var mı bir tavsiyesi olan konu sorun ile ilgili? Veya izmirde teknik servis tavsiyesi?
  • 
Sayfa: önceki 614615616617618
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.