Şimdi Ara

KOMBİ ARIZALARI BURAYA (595. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
16.248
Cevap
313
Favori
1.445.658
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 593594595596597
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle iyi günler. 2008 model vaillant 242/5-3 turbotec plus kombimde iki ayrı sorun yaşıyorum. Kombi soğukken sıcak su açıldığında 35 dereceye geliyor ve f28 arızası veriyor. Devamında resetlediğimde ise ısı yükseliyor ve suyu ısıtmaya başlayor. Diğer sorun ise bacaya bağlı fan ısınınca arı vızıltısı gibi yüksek bir ses çıkarıyor, fanın üzerindeki üç vida tam yerine vidalanmamış gibi, ancak zorladığımda da dönmüyorlar. F28 arızası da bu fanın vibrasyonundan kaynaklanıyor olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.
  • karıştırılmış cihaz bakmadan teşhis zor
  • condorcondor C kullanıcısına yanıt
    f28 gaz yokluğu veya iyon hatasıdır fan ile ilgisi yok bakılması lazım fanda arızalı ses ve vibrasyon yapıyorsa
  • kombiustası kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, Bursa'da tavsiye edebileceğiniz usta var mı ya da hiç masraf yapmadan yeni bir kombiye mi yönelmeli.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bosch condense 2000 kombinin üstündeki 4 adet tuş çalışmıyor. Sorun nedir ustad

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • condorcondor C kullanıcısına yanıt
    yaptır kullan iyibir cihaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemcagdas

Bosch condense 2000 kombinin üstündeki 4 adet tuş çalışmıyor. Sorun nedir ustad
    + ve - tuşlaırna aynı anda bas tuş kilidini aç düzelir
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA
  • kombiustası kullanıcısına yanıt
    Ustad yapmıştım çalışmıyor

• ilk yapılacak iki şey plakalı eşanjör temizliği(değişse daha iyi olur çünkü en iyi temizlense dahi sıfır gibi olmuyor) ve gaz ayarı. baymak kombilerin sıcak su konforu rezalet ötesidir. ürettiği kombilerin tamamına yakını böyledir, sıcak su konforu için eve sokulmayacak cihaz baymak. su debisinin hızını tutturursan biraz konforu yakalarsın yoksa sıcak su çok dalgalanır.
    kombi kartlarının yan sanayisi yoktur 5-6 yıl boyunca üretilmiş kombidir . bu yıllar içinde kombinin bikaç değişik kart modeli olsada birbirine uyar. içeriğinde çok az farklılıklar vardır. f3 diye gösterdiğin soket bazı kartlarda farklı yerdedir sarı-yeşil kabloların bağlandığı yere bağlıysa sorun yok çalışmasında bişey değiştirmez kartın topraklamasıdır.
    gaz ayarının zararı yoktur. tecrübe ile ölçülmesede mantıken daha çok yakabilir. gaz ayarı sayesinde uzak peteklerindeki ısınmama problemi varsa şimdi daha az olur artık.
    kombici parça değişimde iş bilmediğinden veya hatasından dolayı parçayı geri almıyorsa, diyecek bişey bulamıyorum. 70-100 liralık bi ustalık işi için bu fiyat çok. 3 yollu vananın arızasını tesbit bu kadar zormu.
    ses, yüksek ihtimal gaz valfinden geliyordur. gaz valfinin içinde değiştirilmeyen susturucu oring eziliyor. çıkardığı sesden başka bi sıkıntı yaratmaz.
    bu sıkıntıların kaynağı BAYMAK.

• modülasyon bobinin sağdaki yada soldaki soket sökmek farketmez aynı. soketin birini söktükten sonra gaz valfi modülasyon yapıyor demen çok tuhaf. çünkü kartın içinde bu modülasyon yapacak tek şey modülasyon bobinin soketine giden voltaj. diğer ana sokete ise direk şebeke voltajı 220v gider. soketi takınca gazın aniden yükselmesi normal, çünkü hepsinde olur, bazen soketi sökünce gaz ayarı çok kısıksa alevde söner. bunun sebebi modülasyon bobinin içinin yaylanmasıdır sonra kendine gelir toparlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebu abdillah

ilk yapılacak iki şey plakalı eşanjör temizliği(değişse daha iyi olur çünkü en iyi temizlense dahi sıfır gibi olmuyor) ve gaz ayarı. baymak kombilerin sıcak su konforu rezalet ötesidir. ürettiği kombilerin tamamına yakını böyledir, sıcak su konforu için eve sokulmayacak cihaz baymak. su debisinin hızını tutturursan biraz konforu yakalarsın yoksa sıcak su çok dalgalanır.
    kombi kartlarının yan sanayisi yoktur 5-6 yıl boyunca üretilmiş kombidir . bu yıllar içinde kombinin bikaç değişik kart modeli olsada birbirine uyar. içeriğinde çok az farklılıklar vardır. f3 diye gösterdiğin soket bazı kartlarda farklı yerdedir sarı-yeşil kabloların bağlandığı yere bağlıysa sorun yok çalışmasında bişey değiştirmez kartın topraklamasıdır.
    gaz ayarının zararı yoktur. tecrübe ile ölçülmesede mantıken daha çok yakabilir. gaz ayarı sayesinde uzak peteklerindeki ısınmama problemi varsa şimdi daha az olur artık.
    kombici parça değişimde iş bilmediğinden veya hatasından dolayı parçayı geri almıyorsa, diyecek bişey bulamıyorum. 70-100 liralık bi ustalık işi için bu fiyat çok. 3 yollu vananın arızasını tesbit bu kadar zormu.
    ses, yüksek ihtimal gaz valfinden geliyordur. gaz valfinin içinde değiştirilmeyen susturucu oring eziliyor. çıkardığı sesden başka bi sıkıntı yaratmaz.
    bu sıkıntıların kaynağı BAYMAK.
    Detayli cevap icin sagolun. Esanjor dedigim gibi temizlendi, guclu kimyasal banyo temizleyicisini camasir suyuyla karistirip oyle temizledi gelen servis. Gaz ayarini da denediler degisen bir sey olmadi.

2 elektronik kart ile kombinin calismasinda da farklar var. O yan sanayi dedigim kartla kombi dururken yuksek bir gum sesi geliyordu. Bu yeni taktigim kartta o gum sesi daha dusuk. Pompadan geliyor sanirim bu ses de. Diger bir fark ise mesela eski kartta suyu kapatir kapatmaz kombi duruyordu, bu yeni kartla fan birkac saniye daha calismaya devam ediyor. Genel olarak calisma ve durma asamalarinda kombi daha sessiz ve rahat calisiyor gibi.

F3'un resimlerdeki gibi sari yesil bir kablo ile bagli olmasi gerekiyor. F1 ve F3 baglantilari sari yesil kablolarla bagli, elektronik kartin ustunde resimde F1'de goruldugu gibi F3'te de daire icinde ust uste 3 cizgi var. Klavuzdan devre semasina baktim, F1 icin Gound Connection Terminal Block demis, yani topraklama terminal baglanti blogu heralde. Semada bu da Boiler Frame'e bagli, kaynama, isitma ile ilgili bir sey olmali. F2 ise Flame Sensing Electrode, yani alev algilama elektrodu. F3 ile ilgili bir madde yok semada ama bu da belki sicaklik algilamayla ilgili olabilir?

Gaz ayari derken kombinin icinde gaz valfi uzerinden ayarlama yapildi ama sorun duzelmedi. Servis ben daha fazla masraf etmek istemiyorum deyince gaz vanasini kisti, dogal gaz sayacindan gelen borunun kombiye gelen ucundaki vana. Bunu kisik kullanmanin bir zarari olur mu?

Valla bunu ben de soyledim, surekli parca degistiriyorsun ama sorun hala devam ediyor, demek ki benim o degisen parcalarda sorun yokmus, o zaman niye surekli para harciyorum dedim. Arizasi olmayan parcalari geri takalim dedim. E sirayla deniyoruz aslinda hepsi bozuk gibi sacma sapan bir sey soyledi. Zaten her seferinde eski bu kombi bunu at yeni al deyip duruyor. Ben de diyorum ki sayende sifirladik kombiyi, eski parcasi kalmadi, niye atayim?

Sorun gaz valfinden olabilir mi sizce? Kis modunda kaloriferlere ayarlanan sicaklikta dur kalk yapmadan calisiyor kombi. Gaz valfinde sorun olsa kis modunda da dur kalk yapmasi gerekmez mi?

Ek olarak sunu sorayim, gecen yil mahallede gaz bakim calismasi yapmisti gaz dagitim sirketi. Kimsede gaz yokken bizde vardi, mutfakta ocak calisiyor, kaloriferler de calisiyordu. Mahalledeki gorevliye sordum bu nasil oluyor diye sizin sayacin yanindaki regulator kesme yapmamis demek ki dedi. Regulator arizaliysa veya gaz basincini dusurmeden hatta veriyorsa kombideki gaz valfini bozabilir demisti kombi servisi. Eger regulator gaz basincini dusurmuyorsa mutfaktaki ocaktan da alevler yukseliyor olmaz miydi?

Ek: Guclu kimyasal banyo temizleyicisini soran olmus (ozel mesaj atamiyorum), profesyonel bir temizlik degildi bahsettigim, Mr Muscle, Mark veya Cilit Bang Banyo urunlerinden birini goz karari esanjorun icine doktu servis elemani, kesmemis olacak ki ustune bir de camasir suyu ilave etti. Sagliginiz icin bu tur asit iceren kimyasallari karistirmamaniz ve kullanilacak ortamin mutlaka havadar bir yer, mumkunse acik hava olmasina dikkat edin. Ben orada biraz da ihmalkarliktan bahsetmek istedim aslinda. Bir de esanjor denilen parcanin icinden geciyor musluga gelen su, yani bu parcayi temizleyecegim diye ne kadar kimyasal kirlenmesine neden olursaniz sonra musluklarinizdan akan su da size zarar verebilir. Bu tur bir temizlik urununun arkasindaki uyarilari bir okuyun, durumun ciddiyeti orada belirtiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi archangelic -- 23 Ekim 2018; 9:5:53 >

• Herkese merhabalar.

Protherm leopart kombi kullanıyorum. Petek temizliğinden sonra f3 hatası meydana geldi. Yapılan kontrol de devir daim pompasında arıza var dendi. Sıcak suda sıkıntı yok ama petekler çalışınca sıcaklık birden 80-90 a çıkıyor kombi hata veriyor. Parçanın değişmesi için 700 tl istendi bu fiyat normal mi? Protherm in servisini aramadım temizleyen adamlar kendi hatalarını olmadığını göstermek için baktılar.

Şimdi gerçekten hata devir daim pompasındamıdır fiyatı o kadar pahalı midir.

Şimdiden teşekkürler

• İyi günler apartmanımızda merkezi sistem ısıtma içi bir control panele bağlı iki adet Viessmann vitodens 300 çalışmakta idi. 3 gün önce 2 numaralı kazan anakart arızası yaptı. Bizde araştırdık. İlk önce onarım yaptırmaya karar verdik. Ancak onarımdan sonra bu kombi anakartının tanımlanması yapılması gerekiyormuş bunu nasıl yapmalıyım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Resimleri yüklenmiştir
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestfrht -- 23 Ekim 2018; 7:49:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: archangelic

Detayli cevap icin sagolun. Esanjor dedigim gibi temizlendi, guclu kimyasal banyo temizleyicisini camasir suyuyla karistirip oyle temizledi gelen servis. Gaz ayarini da denediler degisen bir sey olmadi.

2 elektronik kart ile kombinin calismasinda da farklar var. O yan sanayi dedigim kartla kombi dururken yuksek bir gum sesi geliyordu. Bu yeni taktigim kartta o gum sesi daha dusuk. Pompadan geliyor sanirim bu ses de. Diger bir fark ise mesela eski kartta suyu kapatir kapatmaz kombi duruyordu, bu yeni kartla fan birkac saniye daha calismaya devam ediyor. Genel olarak calisma ve durma asamalarinda kombi daha sessiz ve rahat calisiyor gibi.

F3'un resimlerdeki gibi sari yesil bir kablo ile bagli olmasi gerekiyor. F1 ve F3 baglantilari sari yesil kablolarla bagli, elektronik kartin ustunde resimde F1'de goruldugu gibi F3'te de daire icinde ust uste 3 cizgi var. Klavuzdan devre semasina baktim, F1 icin Gound Connection Terminal Block demis, yani topraklama terminal baglanti blogu heralde. Semada bu da Boiler Frame'e bagli, kaynama, isitma ile ilgili bir sey olmali. F2 ise Flame Sensing Electrode, yani alev algilama elektrodu. F3 ile ilgili bir madde yok semada ama bu da belki sicaklik algilamayla ilgili olabilir?

Gaz ayari derken kombinin icinde gaz valfi uzerinden ayarlama yapildi ama sorun duzelmedi. Servis ben daha fazla masraf etmek istemiyorum deyince gaz vanasini kisti, dogal gaz sayacindan gelen borunun kombiye gelen ucundaki vana. Bunu kisik kullanmanin bir zarari olur mu?

Valla bunu ben de soyledim, surekli parca degistiriyorsun ama sorun hala devam ediyor, demek ki benim o degisen parcalarda sorun yokmus, o zaman niye surekli para harciyorum dedim. Arizasi olmayan parcalari geri takalim dedim. E sirayla deniyoruz aslinda hepsi bozuk gibi sacma sapan bir sey soyledi. Zaten her seferinde eski bu kombi bunu at yeni al deyip duruyor. Ben de diyorum ki sayende sifirladik kombiyi, eski parcasi kalmadi, niye atayim?

Sorun gaz valfinden olabilir mi sizce? Kis modunda kaloriferlere ayarlanan sicaklikta dur kalk yapmadan calisiyor kombi. Gaz valfinde sorun olsa kis modunda da dur kalk yapmasi gerekmez mi?

Ek olarak sunu sorayim, gecen yil mahallede gaz bakim calismasi yapmisti gaz dagitim sirketi. Kimsede gaz yokken bizde vardi, mutfakta ocak calisiyor, kaloriferler de calisiyordu. Mahalledeki gorevliye sordum bu nasil oluyor diye sizin sayacin yanindaki regulator kesme yapmamis demek ki dedi. Regulator arizaliysa veya gaz basincini dusurmeden hatta veriyorsa kombideki gaz valfini bozabilir demisti kombi servisi. Eger regulator gaz basincini dusurmuyorsa mutfaktaki ocaktan da alevler yukseliyor olmaz miydi?

Ek: Guclu kimyasal banyo temizleyicisini soran olmus (ozel mesaj atamiyorum), profesyonel bir temizlik degildi bahsettigim, Mr Muscle, Mark veya Cilit Bang Banyo urunlerinden birini goz karari esanjorun icine doktu servis elemani, kesmemis olacak ki ustune bir de camasir suyu ilave etti. Sagliginiz icin bu tur asit iceren kimyasallari karistirmamaniz ve kullanilacak ortamin mutlaka havadar bir yer, mumkunse acik hava olmasina dikkat edin. Ben orada biraz da ihmalkarliktan bahsetmek istedim aslinda. Bir de esanjor denilen parcanin icinden geciyor musluga gelen su, yani bu parcayi temizleyecegim diye ne kadar kimyasal kirlenmesine neden olursaniz sonra musluklarinizdan akan su da size zarar verebilir. Bu tur bir temizlik urununun arkasindaki uyarilari bir okuyun, durumun ciddiyeti orada belirtiliyor.

Alıntıları Göster
    Bu yazdığın temizleyiciler hiçbir işe yaramaz eşanjörü temizlemez. Eşanjörün içindeki kireci HCL(tuz ruhu) ve HNO3(nitrik asit-kezzap., halk dilinde porçöz) içerikli ürünler temizler. Uzun süre bekletmelerde (10dk) eşanjörü delebilir.

Dediğim gibi kartların modeline göre az bi fark var. Kablo grubunun bağlantısında bi terslik yok. Bırak f1 f2 f3 yerinde kalsın karıştırma. Zaten soketlerin kalınlığı farklı, başka yere takamazsın. 3 çizgi topraklama sarı-yeşil kablodur.

Pompa ile bi sorun kesinlikle değil, eğer ölye olsa kombi su kaynatıp takır tukur sesler çıkarır zaten suyu biderece bil ısıtmaz. 40 (ünlem) arızasına geçer.

Gaz basıncı yüksekliğinden yapabilir ama ocakta belli olur, gürültülü ve yüksek alev yanar. Zaten gaz ayarı yaptıysa yüksek basınçtaki gaza göre yapmış olur bişey değişmez yani. Gaz valfinde arız olsa ya hiç gazı açmaz yada alev olusunca alevde kesik kesik gözle görülür titremeler yapar.

Kombicini değiştir. Burdan gaz ayrı nasıl yapılacağını tarif edemem.

Plakalı eşanjör temizlenecek/değişecek, gaz ayarı yapılacak, ntcler ölçülecek/değişecek. Bütün bunlardan sonra birazda sen gayret edip kullanım suyunu çok kısmayacaksın

• quote:

Orijinalden alıntı: erol.star

Herkese merhabalar.

Protherm leopart kombi kullanıyorum. Petek temizliğinden sonra f3 hatası meydana geldi. Yapılan kontrol de devir daim pompasında arıza var dendi. Sıcak suda sıkıntı yok ama petekler çalışınca sıcaklık birden 80-90 a çıkıyor kombi hata veriyor. Parçanın değişmesi için 700 tl istendi bu fiyat normal mi? Protherm in servisini aramadım temizleyen adamlar kendi hatalarını olmadığını göstermek için baktılar.

Şimdi gerçekten hata devir daim pompasındamıdır fiyatı o kadar pahalı midir.

Şimdiden teşekkürler
    Fiyat konusunda bişey diyemem. Kombinin pompsı temizlik sonrası bozulması zor. Tek eşanjörlü modelse yaz boyunca pompa çalışmadığı için yüksek ihtimal sıkışmıştır. Bazen söküp güzelce temizlenmezse sıkışması geçmez. Söküp temiizlemeden direk değişim demesine itibar etme

• quote:

Orijinalden alıntı: bestfrht

İyi günler apartmanımızda merkezi sistem ısıtma içi bir control panele bağlı iki adet Viessmann vitodens 300 çalışmakta idi. 3 gün önce 2 numaralı kazan anakart arızası yaptı. Bizde araştırdık. İlk önce onarım yaptırmaya karar verdik. Ancak onarımdan sonra bu kombi anakartının tanımlanması yapılması gerekiyormuş bunu nasıl yapmalıyım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Resimleri yüklenmiştir

Eğer öyle bişey varsa kartı tamir ettireceğin yere sor.

• ebu abdillah E kullanıcısına yanıt
    Tamirciler bu konuyu bilmiyor bunu bilen de kombiciler genelde

• quote:

Orijinalden alıntı: bestfrht

Tamirciler bu konuyu bilmiyor bunu bilen de kombiciler genelde
    Tamirden sonra tanıtılması gerektiğini bilmiyorum. Kontrol paneli ilk montajda kombi sayısı bi kere tanımlanır bağlantısı yapılır sonradan tanıtma olduğunu bilmiyom. Elektrklerin her gittiğinde tanımlama yapılması gerekiyormu. Eğer kartta arıza kodu ile kalmışsa kartı takınca reset atarsın o kadar

• Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim ancak bu modelleri resetlenmesi ile ilgili hiçbir bilgim yok elimizde kullanım kitapçığı Yok, videosunda göremedim yardımcı olabilir misin, Bu model için resetle nasıl olur

• quote:

Orijinalden alıntı: ebu abdillah

Fiyat konusunda bişey diyemem. Kombinin pompsı temizlik sonrası bozulması zor. Tek eşanjörlü modelse yaz boyunca pompa çalışmadığı için yüksek ihtimal sıkışmıştır. Bazen söküp güzelce temizlenmezse sıkışması geçmez. Söküp temiizlemeden direk değişim demesine itibar etme

Alıntıları Göster
    Bilgi için sağol üstat. Evet dediğin gibi eşanjöriü. Gelen arkadaş çözüm bulamayınca söktü temizledi ama dönünce takılıyor düzelmedi maalesef.

Her pompa her markaya olur mu kendi markasını mı bulmak lazım

• 
Sayfa: önceki 593594595596597
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.