Şimdi Ara

KOMBİ ARIZALARI BURAYA (29. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
16.251
Cevap
313
Favori
1.446.161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bacalar çift cidarlıdırç dış kısımdan kombi ateşleme için temiz hava çeker iç kısımdan yanmış atık gazları atar, yani kelepçe ile alakası yok. fakat iç baca çıktı ise kesinlikle kombi üfleme yapar ve söner çok kısa süre yanar. sorununuzu tam anlamak adına sorularımı cevaplarsanız yardımcı olurum. cihaz bir sürede olsa yanıyor mu? yanmayı deniyor çiğ gaz kokusu geliyor fakat alev oluşmuyor mu? yoksa alev oluşuyor ateşleme elektrod sesi geliyor cihaz yandığı halde elektrodlar ateşlemeye devam mı ediyor? yani şunu diyorum dikkatli bir gözlem yapıp yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
  • kombinizde basınç sürekli yükseliyor mu peki? çünkü şayet plakalı eşanjör delik olsa cihaz basıncı sürekli yükselir ve emniyet ventilinden su atar. eğer basınç yükselmesi yoksa. tesisatınız demir boru ise korozyon oluşumu yüzünden olabilir. kesinlikle plaka eşanjör delik diyemeyiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kombiustası

önce su giriş filtrenizi temizleyin tekrar sorun devam ederse plakalı eşanjör sökülüp asite atılacak veya deyişecek

komple kombiyi asite atsak ya da değiştirsek ustam olur mu? yada kombinin yüzüne kezzap atalım bizden başkası bakmasın:) uzun süredir yoktum kafana göre at koşturuyorsun burda dur bakalım işin uzmanına danışınlar birazda:)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: canop

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar merhaba...Demirdöküm nitromix kombimi yeni taktırdım daha önceden şofben vardı...Kombi herşeyi ile harika çalışıyor ısıtma ve sicak suyu gayet başarılı...Ancak evde diyelimki kombi beklemede iken soguk su muslugunu tuvalet yada banydan açılınca su akınca yani kombide çalışma sesine yakın bir ses oluyor.Ancak alev yani ateşleme olmuyor tabi ..sanki sicak usu istemi gibi bunu anlayamadım bununla ilgili neler yapabilirim.Soguk su muslukları ile kombi arasındaki alaka sizce nedir neler yapmam gerekir saygılar...

bazı bina ev evlerdeki basınç sorunu tesisatınıza basınç düşürücü taktırın bu çalışma cihazın akış şalterindeki basınç değişikliği ile start stop yapmasına neden olur (KOÇ VURUŞUŞU) halk dilinde çözüm basınç düşürücü
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

Cevabınız için çok teşekkür ederim peki bu şekilde çalışmasında her hangi bir sorun yaratırmı birde basıç düşürücüyü Kombi soguk su girişinemi taktırmam gerekir...

Arkadaşlar Basınç düşürücüyü daire girişine uygun olarak taktırmama ragmen evet stabil bir su basıncı eldettim fakat kombim hala başka muslukları özellikle yogun kan tuvalet bası gibi açınca çalışır gibi oluyor.Bununla ilgili nasıl bir çözüm yolu aramalıyım.Acaba kombi soguk su girişine uygun bir çekvalfmi taktırayım ne dersiniz saygılar..Acil yardımlarınız bekliyorum

birde bundan çek valf tak sorun düzelir
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

kombinin sıcak su çıkış tarafına bir çek valf atarsanız hiç bir sorun kalmaz. baymak novadens (eski yeşil kapaklı) bu kombiyi herkese tavsiye ederim kendinden çek valfli.. bu da dipnot niyetine..

• Orijinalden alıntı: Dark Territory

Orijinalden alıntı: Dark Territory

Demirdöküm Vinto HK24 model kombinin basıncı çalışırken 6-7 saniyede bir artıyo. 4 bar'a ulaşınca kırmızı ışık yanıp sönüyo. Bu sırada peteklerden ve kombinin altından suyu akıtıp 1.5 bar'a getiriyoruz ama yine kendi kendine artıyo. En sonunda kombiyi kapattık(enerjisini kestik tamamen) ve mutfaktan ayrıldık 2-3 saat sonra mutfağa girdiğimizde mutfak su içinde kalmıştı halılar falan ıslanmış. Kombi kapalıyken nasıl böyle bişey olmuş olabilir?? Suyun aktığı yer fotoda işaretlediğim yer. Fotoda görülen plastik uzun borudan tahliye ediyoduk normalde suyu.. Sorun nedir acaba arkadaşlar?

bu arızanın iki sebebi olur %10 ihtimal musluk kaçırıyor %90 ihtimal plakalı eşanjör delinmiş sisteme su sızdıyor maliyet 220 ist içi
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

Teşekkürler hocam, peki basınç düşürücüde arıza varmıdır?

plaka eşanjör internette 80tl civarı alın iki vidası var kendiniz değiştirin çok basit:) 14o tlye 4 vida söküp sıkmak çok karlı iş biz böyle usta olamadık ya bedava çalışıyoruz bedava:(((

• kombiklima nickli arkadaş belden aşşağı vurma şu an demirdökümde 233tl vaillantta 240+işçilik baymakta 180 immergasda 320 buderusta 320 tl plakalı eşanjör deyişim fiyatları 1 sene garantili fiyatları konuşacak laf söylecek bir fikrin yok konuşuyorsun klima gazı tüpü 13.5 kg r22 135tl tüpü siz 100 tl ye gaz veriyorsunuz 200 gram
  • quote:

kombiklima nickli arkadaş belden aşşağı vurma şu an demirdökümde 233tl vaillantta 240+işçilik baymakta 180 immergasda 320 buderusta 320 tl plakalı eşanjör deyişim fiyatları 1 sene garantili fiyatları konuşacak laf söylecek bir fikrin yok konuşuyorsun klima gazı tüpü 13.5 kg r22 135tl tüpü siz 100 tl ye gaz veriyorsunuz 200 gram

en düşük gaz alan klima 800-900 gram arası alır canımcım. 200 gram gaz alan klima yok. ben 70tlye gaz veriyorum. ki klima gaz şarjı 2 vida sökmekten çok öte önemli bir olay. forumun amacı ticaret değil lütfen ücret bildiren mesajlarını özelden at rica ediyorum senden. burdan müşteri toplanmaz. :) seninle tartışmayı özlemişim yawww

• quote:

Orijinalden alıntı: klimavekombi

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar merhaba...Demirdöküm nitromix kombimi yeni taktırdım daha önceden şofben vardı...Kombi herşeyi ile harika çalışıyor ısıtma ve sicak suyu gayet başarılı...Ancak evde diyelimki kombi beklemede iken soguk su muslugunu tuvalet yada banydan açılınca su akınca yani kombide çalışma sesine yakın bir ses oluyor.Ancak alev yani ateşleme olmuyor tabi ..sanki sicak usu istemi gibi bunu anlayamadım bununla ilgili neler yapabilirim.Soguk su muslukları ile kombi arasındaki alaka sizce nedir neler yapmam gerekir saygılar...

bazı bina ev evlerdeki basınç sorunu tesisatınıza basınç düşürücü taktırın bu çalışma cihazın akış şalterindeki basınç değişikliği ile start stop yapmasına neden olur (KOÇ VURUŞUŞU) halk dilinde çözüm basınç düşürücü
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

Cevabınız için çok teşekkür ederim peki bu şekilde çalışmasında her hangi bir sorun yaratırmı birde basıç düşürücüyü Kombi soguk su girişinemi taktırmam gerekir...

Arkadaşlar Basınç düşürücüyü daire girişine uygun olarak taktırmama ragmen evet stabil bir su basıncı eldettim fakat kombim hala başka muslukları özellikle yogun kan tuvalet bası gibi açınca çalışır gibi oluyor.Bununla ilgili nasıl bir çözüm yolu aramalıyım.Acaba kombi soguk su girişine uygun bir çekvalfmi taktırayım ne dersiniz saygılar..Acil yardımlarınız bekliyorum

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

kombinin sıcak su çıkış tarafına bir çek valf atarsanız hiç bir sorun kalmaz. baymak novadens (eski yeşil kapaklı) bu kombiyi herkese tavsiye ederim kendinden çek valfli.. bu da dipnot niyetine..

bu mesajdaki yazışmalrı çok önemli görüyorum. 2 günden beri yazı hazırlamaya çalıyorum işi gücü bıraktım. belki bugün sorarım sorularımı. resimdeki basınç düşürücüyü yıllardır kullnıyorum. klima ustası sizle konuştum biliyorsunuz.

iş iyice sarpa sardı en son klimakombi arkadaşı aradım itidalli olarak iki kalite ustadanda görüş almak niyetindeyim ama yazım çooook uzun olacak şimdiden selamalar sizlere tüm ustalar ve forumumuza.

• quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

bu mesajdaki yazışmalrı çok önemli görüyorum. 2 günden beri yazı hazırlamaya çalıyorum işi gücü bıraktım. belki bugün sorarım sorularımı. resimdeki basınç düşürücüyü yıllardır kullnıyorum. klima ustası sizle konuştum biliyorsunuz.

iş iyice sarpa sardı en son klimakombi arkadaşı aradım itidalli olarak iki kalite ustadanda görüş almak niyetindeyim ama yazım çooook uzun olacak şimdiden selamalar sizlere tüm ustalar ve forumumuza.

şebeke basıncı 3barın üzerinde ise basınç düşürücü taktırmak tesisat için yararlı olacaktır. fakat koç vuruşu işin içine girince boru çaplarıda önemli olduğundan sadece basınç düşürücü işinizi görmeyebilir. tek çözüm çek valf tir bilginize.

• koç vuruşu nedir hocam.
  • basınç tepmesi sistemin üstüne bir manometre takın suyu açtığınızda 1.5 bara iner aniden kapatınca 8 9 bara fırlar onada bazı bölgelerde (koç vuruşu ) denir
  • quote:

basınç tepmesi sistemin üstüne bir manometre takın suyu açtığınızda 1.5 bara iner aniden kapatınca 8 9 bara fırlar onada bazı bölgelerde (koç vuruşu ) denir

hımm, hocam o yok şuan sistemin üstündede manometre var. 3,5 barda çalıştırıyorum dışlardada aynı basınç sistemin üstündede.. sırf servisin isteği üzerine 3,5 barda çalıiıyor suyu kapayınca yükselme yok.

yıllarca 2 barda çalıştırdım ben bu kombiyi baymak marka biliyorsunuz. yetiştirebilirisem mesajı basıcam yarımsaat bir saat içinde. şuan kendi evimde ariston var. oda 2 barda çalışıyor. servis bana 4-4,5 barad açalışsın diyor bende olmaz öyle şey dedim tabi:))
  • quote:

bacalar çift cidarlıdırç dış kısımdan kombi ateşleme için temiz hava çeker iç kısımdan yanmış atık gazları atar, yani kelepçe ile alakası yok. fakat iç baca çıktı ise kesinlikle kombi üfleme yapar ve söner çok kısa süre yanar. sorununuzu tam anlamak adına sorularımı cevaplarsanız yardımcı olurum. cihaz bir sürede olsa yanıyor mu? yanmayı deniyor çiğ gaz kokusu geliyor fakat alev oluşmuyor mu? yoksa alev oluşuyor ateşleme elektrod sesi geliyor cihaz yandığı halde elektrodlar ateşlemeye devam mı ediyor? yani şunu diyorum dikkatli bir gözlem yapıp yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

hocam sıcak su çeşmesini şimdi gene açtım sadece 3 sn de bardağı doldurup kapattım.bardağı içi simsiyah kül parçalarıyla doluyor.musluğu ilk açtığımda sıcak su kısmını elektrod ateşleme sesi dediğiniz o ses geliyor 3 sn akıtıp kapattıkdan sonra kombinin alevi görünmüyor çünkü alaevini görmem zor altı kapalı ama yandığına dair sesi duyuyorum 40-50 sn bu şekilde devam edıyor yani alevin yandığına dair sesi duyuyorum sonra kapanıyor. çiğ gaz kokusu falan gelmiyor.

Bakımını yaptırdım gecen sene ama bakımını yapan usta sadece kıreç bağlayabılcek yerlerını elındekı tel fırcayla 2 dk sürtüyor ve alt haznedekı kısmı cıkarıp biriken kirec varsa döküyor ve bakım bıtıyor toplasan 7 dk ancak suruyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: aksaray1

quote:

bacalar çift cidarlıdırç dış kısımdan kombi ateşleme için temiz hava çeker iç kısımdan yanmış atık gazları atar, yani kelepçe ile alakası yok. fakat iç baca çıktı ise kesinlikle kombi üfleme yapar ve söner çok kısa süre yanar. sorununuzu tam anlamak adına sorularımı cevaplarsanız yardımcı olurum. cihaz bir sürede olsa yanıyor mu? yanmayı deniyor çiğ gaz kokusu geliyor fakat alev oluşmuyor mu? yoksa alev oluşuyor ateşleme elektrod sesi geliyor cihaz yandığı halde elektrodlar ateşlemeye devam mı ediyor? yani şunu diyorum dikkatli bir gözlem yapıp yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

hocam sıcak su çeşmesini şimdi gene açtım sadece 3 sn de bardağı doldurup kapattım.bardağı içi simsiyah kül parçalarıyla doluyor.musluğu ilk açtığımda sıcak su kısmını elektrod ateşleme sesi dediğiniz o ses geliyor 3 sn akıtıp kapattıkdan sonra kombinin alevi görünmüyor çünkü alaevini görmem zor altı kapalı ama yandığına dair sesi duyuyorum 40-50 sn bu şekilde devam edıyor yani alevin yandığına dair sesi duyuyorum sonra kapanıyor. çiğ gaz kokusu falan gelmiyor.

Bakımını yaptırdım gecen sene ama bakımını yapan usta sadece kıreç bağlayabılcek yerlerını elındekı tel fırcayla 2 dk sürtüyor ve alt haznedekı kısmı cıkarıp biriken kirec varsa döküyor ve bakım bıtıyor toplasan 7 dk ancak suruyor.

bir dakika ortalık karıştı sizin sorununuz sadece kirli su gelmesi değil mi ? alev oluşumu arızasını başkasına yazmıştım.

size şunu sorayım tesisatınız plastik boru mu? metal boru mu? kombinizin markası ve modeli rica etsem yazar mısınız?

• quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

koç vuruşu nedir hocam.

şebek basıncından yüksek basınçta çeşmeyi açıp ani kapattığınızda su hızla çarpar ve tesisat içinde dalgalar yaratır yani su geri dönmeye çalışır çarpmanın etkisiyle bu koç vuruşudur. geri dönen su kombi sensörünü harekete geçirir fakat bu etki çok kısa süreli olduğundan cihaz sadece 30sn kadar ön süpürme yapar sadece fan çalışır yani. kombi suyun açıldığını zanneder kısaca. bunu engellemenin yolu çekvalftir. bu kadar basit. hiç başka şeyle uğraşmaya gerek yok. fakat sizin sorununuz başka gibi geliyor bana tam olarakta anlayamıyorum keşke görme imkanım olsaydı.
  • quote:

quote:

quote:

bir dakika ortalık karıştı sizin sorununuz sadece kirli su gelmesi değil mi ? alev oluşumu arızasını başkasına yazmıştım.

size şunu sorayım tesisatınız plastik boru mu? metal boru mu? kombinizin markası ve modeli rica etsem yazar mısınız?

evet tesisatım beyaz plastık boru...kombımın markası BUDERUS GB022 -24K yoğuşmalı kombi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksaray1 -- 15 Ekim 2012; 23:30:36 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

evet tesisatım beyaz plastık boru...kombımın markası BUDERUS GB022 -24K yoğuşmalı kombi

yani bataryadan kaynaklanıyor olabilir mi? çünkü kombide plaka eşanjör bakır alaşımlı siyah kül yapmaz. plaka eşanjör delik desen kalorifer suyu karışıyor desen buda imkansız çünkü şebeke basıncı kombi basıncından yüksek olduğu için temiz su öte tarafa geçer oda basınç yükseltir emniyet ventilinden kombi su atar baya su atar hemde. bence sorunu başka yerde arayın kombide böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. mutfak ve banyodan açtığınızda hep gelir mu bu küllü su? şöyle birşeyde olaibilr o cihazda kompozit malzemeler kullanılıyor cihaz susuz çalışıp aşırı ısı yaptıysa bu kompozit parçalar bozulmuş olailbir. örnek vereyim bulaşık makinasında yıkanan tencere kapaklarının plastiklerinin bir süre sonra un gibi parçalanması. aklıma ancak bunlar geliyor söküp görmek lazım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

yani bataryadan kaynaklanıyor olabilir mi? çünkü kombide plaka eşanjör bakır alaşımlı siyah kül yapmaz. plaka eşanjör delik desen kalorifer suyu karışıyor desen buda imkansız çünkü şebeke basıncı kombi basıncından yüksek olduğu için temiz su öte tarafa geçer oda basınç yükseltir emniyet ventilinden kombi su atar baya su atar hemde. bence sorunu başka yerde arayın kombide böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. mutfak ve banyodan açtığınızda hep gelir mu bu küllü su? şöyle birşeyde olaibilr o cihazda kompozit malzemeler kullanılıyor cihaz susuz çalışıp aşırı ısı yaptıysa bu kompozit parçalar bozulmuş olailbir. örnek vereyim bulaşık makinasında yıkanan tencere kapaklarının plastiklerinin bir süre sonra un gibi parçalanması. aklıma ancak bunlar geliyor söküp görmek lazım.

hocam elime alıyorum kokusuda kömür kokusu gibi ve elıme alınca kül elımı kapkara edıyor. ılk sıcak suda gelıyor bellı bır sure aktıkdan sonra gelmıyor. 1 senedır yasıyorum bu sorunu kendımce suyu bıraz akıtıp sonra sıcak su alıyorum çeşmeden. 4.senesı kombımın.bende olayı çözemedım ınternetden araştırdım ama başına böle bir olay gelen kımseyı bulamadım.bataryadan yapsa soğuk tarafı acıncada yapması lazım ama sadece sıcak suyu açtığımızda ılk akan suda yapıyor ve sonra 1 dk sonra küller kayboluyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

hocam elime alıyorum kokusuda kömür kokusu gibi ve elıme alınca kül elımı kapkara edıyor. ılk sıcak suda gelıyor bellı bır sure aktıkdan sonra gelmıyor. 1 senedır yasıyorum bu sorunu kendımce suyu bıraz akıtıp sonra sıcak su alıyorum çeşmeden. 4.senesı kombımın.bende olayı çözemedım ınternetden araştırdım ama başına böle bir olay gelen kımseyı bulamadım.bataryadan yapsa soğuk tarafı acıncada yapması lazım ama sadece sıcak suyu açtığımızda ılk akan suda yapıyor ve sonra 1 dk sonra küller kayboluyor.

açtın ve kirli su anında geliyorsa kesinlikle kombiden değil ama 5-6 sn sonra geliyorsa kesin kombiden. yani bataryadaki yada kombideki contalar yada kompozit parçalar deforme olmuş olabilir. kombide değil ama tüplü şofbende gördüm diyafram sıcaktan çürüyünce siyah tortu yapıyor. söküp bakmak lazım.

• tüm değerli ustalarıma merhaba.

sizlerle daha evvel yapmış olduğum görüşmede. klimakombi hocam kombiyi tanıyamadığınızı söylemiştiniz.

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

kombimiz baymak eco20fi ocean grupmu desem fabrikasımı desem.

bu kombi 1998 de alınmış biz eve 1999 yazında da giridiğimiz de 1 yıllık devam eden garantisi vardı kışa doğru bitti. sıcak kullanın suyunda felan her hangi bir sorun yoktu yaz boyunca. fakat kışın ileri petekleri ve banyo peteği ısınmadı ev 138m2 toplam 7m petek takılmıştı. 1 yıl içindede 7 adet resmi servis makbuzu birikti tabi 99 sonuna doğruda garantimiz bitmişti biz öyle servis çağırmaya başlamıştık. gündüz işte olduğumdan makbuzları kontrol bile etmiyordum. servis geldi yaptı düzeldi diyorlardlı 20 tl alıyorlardı her defasında.. çevredende baymak işte ya yerli ürün diyorlardı vaillant olsa yapmaz bunu diyorlardı. çok takmıyordum o yüzden.

zar zor o kışı bitirdik. 2000 yılında kış başladı ilk etapta havalar normal olduğu için baya bir sorun yaşamadık şubat sonunda bir durdu kombi servis gelip bir parça değiştirmiş 45 tl. peşi sıra birde mart ayında durunce gene servis geldi o tamirattan para almamışlar. o kışıda kör topal atlattık o parça ve ücretsiz sevisten sonra.. bu arada makbuz 8 adet oldu kış kullanımında olduğu için 2 seneyi toplasak 5 aylık kıştan gene 1 sene etmez. hadi 1 sene de anca olur. 2001 kışında gene bir durdu şansa evdeyim. servis geldi kombi altındaki tezgahı çekip sadece filtreyi daha ilk kez öğreniyorum yıkadı iğrenç kirlenmişti topak topak demir gibi kirler vardı kireçti tabi bunlar.. birde hava tankına hava bastı. onlar imbisat yazmışlar makbuza tank için. servis gitti. evdekiler bu defa baya uğraştı dediler. sonra eski makbuzlara baktım sadece filtre temizliği yazıyor. dedim ben varım diye demek uğraştı. gene 20 tl ödedik etti 10 makbuz.

1-2 ay geçmedi gene arıza açtım telefonu dedim kardeşim hep aynı durum adam gibi yapıcaksanız yapın şu kombiyi canızı okutmayın. kendinizi tüketici mahekemesine verdirtmeyin daha ozamanlar thd (tük hakem heyetleri) yeni yeni açılıyordu sadece bir tükoder vardı halkın bildiği.

baymağı sıkıştırdım iyice bukezde olmazsa iade alıcaksınız diyerek servis makbuzları ile ben bu kombiyi iade etmeyi bilirim garantisi bitsede dedim. onlar olayı sakinleştirmeyi seçerek bana 2 yıldan fazla ücretsiz servis verdiler. 2000de ben yokken evdekiler bir ustayı kovmuşlar 2001ve 2002 kışında toplam 4 ustalarını evden kovduk servise telefon ile küfrettim en sonunda ustaları ilede küfür yolladım çok affedin.

2003 yazında artık benden bıktılar. (halbuki deselerdi kardeşim haklısınız biz sizden boş yere para aldık ama esas sorununuz tesisatınızda. hiçte uğraşmazdım evde küçükçocuk var yaşlı annem var. ama onlar hata yaptıkları için kısa sürede kombi güme çıktığından dolayı kesin iade edeceğimi anladıkları için durumu zamana yaydılar. sanırım tesisattaki problemi kombi yeni olduğu için ispat edemeyiz adamın elindede tonlarca makbuz var dediler.) 2003 yazında benimle görüşmek istediler. görüştük düzgünce izah ettiler durumu. plastik tesisatların genelde sorunlu olduklarını ustaların düzgün kaynak yapmadıklarını daralma yaşanabildiğinden dolayı su diğer peteklere ulaşmadığını bir örnekle sunup anlattılar. (hatta aslında eve plastik tesisatı hiç sokmamak gerektiğini kaynakları doğru yapılsa dahi isterse al.folyo vs olsun oksijen ürettiğinden dolayı kombilerde korozyona yol açtığını düzgünce anlattılar.) bakır tesisat önerdiler. bizde tesisatımızı değiştirdik sonunda.

tabi artık kombi elden çıkmıştı pompası tesisat yüzünden bozulmuştu. eşanjörler tıkanmıştı. bana dünyanın masarafını söylediler inanın 2003 yılında belki 600 tl istediler. birde tesisat durumundada sizin yönlendireceğiniz bir firma varmı demiştim. bir firma ile görüştürdüler firma geldi ozamanın parasıyla 2,5m petek eklemek şartı ile 1750 tl istedi. midem bulandı aynı tesisatı 850 tl ye 3,5 m petek ekleterek yaptırdım. perşembe pazarından daha kaliteli bir boy büyük metal grundfos pompa aldım sizlerinde tanıyabileceğini düşündüğüm as teknik kadir bey ve candan ticaret sait candan sait bey isimli parçacı firmalarla irtibat kurdum. zaten baymağın tüm çıkarabileceği sorunları ordaki esnaflar biliyor.

bana dendi bir boy büyük pompa alıcaksınız zaten esas hakkı budur bu kombinin. 3-4 yer dolaşıp durumu onayladım. (135 tl ye aldım ozamanın parasıyla 10 tleye takarız dedi bir servis bahşişle beraber 15 verdim monte edildi.) satın aldığım as ticaret bir deneyin ısıtmama sorunu olursa büyük ihtimal olabilir siz bir deneyin devam ederse bu kez temizlenecek kombiniz servisin demiş olduğu gibi dendi. evet biraz değil baya faydası oldu. ama sık sık durmaya başladı. yani dolmui içi.

baymaktan emekli olmuş bir usta söktü kombiyi 150 tl ye yaptı getirdi 300 tl kar ettim ozamanlar kombiler ucuz değildi en basit kombi 1500 den aşağı değildi hemen ertesi yıl acayip fiyatlar düşmeye başladı. inanın tarihi net hatırlmasamda sanırım 2011 son baharına kadar gık demedi o revizyondan sonra kombi.

2011 de birkaç gün sıcak suda dalgalanma yapıp aniden durdu aynı ustayı çağırdım aslında çağırmak istemiyordum kısmet ya zamanında o ustayı evden kovmuştum:)) kardeşiyle rast gele tanış çıktık. öylelikle o tamir etmişti 2003te e 7-8 yılda arızasız çalışınca. çağırmak istemesemde çağırdım. çünkü çok sinirliydi ve isyankardı baymağa haramzade felan diyordu. onlar kazanıyor ben kazanamıyorum diyordu. baymak servisin kazıkçılığı konusunda haklıydı. ama aynısını kendiside kazanmak istediği için isyan etmesi haksızdı. çağırdık geldi kombiye baktı dedi kartta problem var ben bunu sökim hemen yaptırim gelim yenisi pahalıdır bunun dedi. ok dedim yahu 15-20 dk sürmedi 150 kahıt istedi sadece 2003 egüvenerek verdim.

ama sıcak suda dalgalanma sürüyor aradım git bak dedim eve gelmiş ya contadanmış kusura bakmayın hat benim demiş. değişip gitmiş. 30 tl ama gene olmadı. gene su dalgalanıyor dedim aradım sen delirdinmi ya ne yapıyorsun. bana dedi ya o kombi sökülüp yıkanması lazım deyince tamam bakarız dedim çünkü en son peteğe kadar harika ısıtıyordu. tıkalı kombi ısıtırmı? işyerindeki teknik ekibe ve anlaşmalı olduğumuz firmaya sordum durumu anlattım bir gün bir elektronikçi arkadaşla geldim eve kartı söküp baktı hiç bir işlem yok. öğrendimki ondan. usta 15-20 dk içinde dolaşmış bir çay içimiş o süre zarfında ters düz akım verip dirençleri boşaltmaktan başka bişe yapmamış ulan yvş dedim. birde sağa soal haramzade dersin.

gevezelik yapıyorum teşhisi tam koymak için. topiklerde bile defalarca anlattım bu konuyu gene söylüyorum kusuruma bakmayınız.

sonrasında kendim tespit ettimki sudaki dalgalanma hidrofordan. hidrofor tamir edildi ama sorun bitmedi. peşi sıra başka bir tamirci getirdim adam geldi durumu anlattım dedim usta durum bu adam gerçekten çok iyi bir ustaydı ban göre. elinde envai çeşit test aleti vardı yani bu işe kendisini adamış bir insandı.

ustaya dedim usta 7-8 yıl hiç arıza yapmadan çalıştı conta bile değişmediğine ilk revizyonu yapan usta şaşırdı dedim. bana cevabı şu oldu basınç düşürücünün faydası dedi. çünkü ta 2000 yılında sudaki dalgalanmayı keser diye markette görüp karşı piyasadan yarı fiyatındanda düşüğe almıştım. o aralar hidrofor gene arızalı idi geri zekalı yönetim. 2650 tl ye canavar gibi baymak hidrofor almadılar. motora 2 tank eklediler olmadı sona motoru büyüttüler. star pompamıydı neydi şirket anında 1500 tl.

okadar araştırdım piston pompalı hidroforlar ölümsüzmüş. gerçektende öyel ben şuan oturduğum evde belki 20 yıllık adı sanı belli olmayan bir pistonlu hidrofor var. şuan yazıdğım evde ise 2000 den beri Allah yemin olsun. 5000 tyi geçti tamirat parası enson geçen yık gene tank değişti. olmadı motora gene bir el değmişler 1000 tl bilmiyorum belkide 5000 tl yide geçmiştir. benim oturduğum binada öyel bir masraf çıksa adam öldürürler inanaın:))

neyse usta hemen bazı yerleri söktü cihazlarla felan test etti kombi süper ısıtmaya başladı. banyo duşu ve tüm sıcak su musluklarını denedik. 30 tl aldı gitti. kesinlikle revizyona gerek yok dedi.

ertesi gün evden aradılar gene suyu ısıtmıyor geç ısıtıyor. alo dedim usta gene geldi arızayı gördü ben arabaya inim bir conta alim dedi. contayı söktü bana dedi bakın conta yeni ama kalitesiz sert siyah bir conta forumda kombi ustasının işlediği bir conta resmi var aynı onun gibi. kendi getirdiği contayı cebinden çıkardı contanın rengi griyimtrak resmen kauçuk conta. özel yaptıryoruz hepi topu kalitesizden %25 pahalı dedi. monte etti contayı tekrar denedik. gayet güzel bu kez üstelik tüm soğuk su musluklarınıda açtık denedik. kesinlikle kombi kendini kapatmadı. yani bunun adı tesisatta problem yoktur. 30 daha verdim. tesisatta problem yok diyorum ama....

ama dedim ya.. ertesi gün gene evden telefon geldi kombi geç devreye giriyor. ustayı aradım geldi bu kez iyice dağıttı kombiyi Allah Allah dedi. o arada basınç ani bir düştü hemenyükseldi. sonra gidip basınç regülatörünü söktü ya dedi bu çok eski buda yapabilir bunu değiştirmekte fayda var yanlış gösteriyor olabilri dedi. ama dedim ya bunu devamlı yapmıyorki .ben ilk kez görüyorum ama değiştireyim dedim. ustada zaten az önceki alçalma hidrofordandı oda devamlı olmaz kesin motor tank değişimi yaptı gibi birşey söyledi tam anlamadım. neyse basıncı yükselttik ve 2 ntc sensörünü değiştirdi usta. deneylim birdaha dedi.

o arada ben eca merkezi aradım bozulurmu bu dedim çünkü alırken fitreyi taktırdınmı ömürlük bu cihaz denmişti.

aslında bu cihaz çok güzel bir cihaz ama pazarlaması yanlış. inanın ben belli maddeleri sildirttim satış kutusundan. 50 kez şiakyet ettim. dalagalanmaları kesmiyor bu cihaz kadlrın dedim o yazıları itiraf ettiler yanlış baskı dediler. 1-1,5 yıl sonra yeni baskılar çıkatı ama içindeki kullnım kılavuzu yine aynı. şimdi basmıyim onları buraya. ama ahrika su tasarrufu yapar.

eca merkezdeki kişi bana değiştirin dedi ok dedim .

sensörlerde iş görmedi

ertesi gün gene aynı adam geldi eski sensörleri taktı gene güzel ayar yaptı çıktı. 3 yolluyu felan söktü içinden olink gibi birşeyler değişti eşanjöre kadar uzandı felan.

gene sağlam teslim etti çıktı.

saatlerce kullanıyoruz problem yok ama gece su kullanılmadığı için.

ertesi gün su kullanılmaya başlayınca durum bozuluyor bunu tespit ettim.

ve o arada basınç düşürücünün gittim yenisini aldım takıldı. (gene aynı hataya düştüm.) bir güzel çalışıyor birde ustaya ulaşamayınca sesli teşekkür mesajı attım. 1 barda bile çalışıyordu kombi normal 3 bar su ayarı yapılması gerekir. bizse yıllardır 2 barda çalıştırdık bu kombiyi.

ertesi gün gene hiç bir şeyin değişmediğni gördüm dedim salak kafam aynı çukura düştün. aradım ustayı artık gelmedi gelcem dediği halde bir kez daha aradım yok cevap.sıkmadım bende.

sonrasında kombici usta hocam sizi aradım gelmenizi istedim. başka servis gönderebileceğinizi bölgenin farklı olduğunu ve çok yoğun olduğunuzu söylediniz haklı olarak. bende dedim siz gelin felan. siz bakarız olmazsa bir ara dediniz.

ben durumu anlatınca dediniz aynı ustayı çağırın mantık olarak işini bitirsin. ve bence 3 yollu değişecek ben ona anlatayım. kesin beni tanır dersanelerden felan dediniz. bir video çekmiştim onuda ilettim size. bana 3 yollunun videosunu çek dediniz tam anlayamadım. direkt 3 yollunun ön görünüş vdeosunu istemişsiniz sonradan analadım:)). fakat daha sonra kendiminde anlayacağım faydalı bir bir video çektiğimi. anladım. gönderdim ama bana artık dönmediniz hocam . sanrım ya sıkışıktınız veya ordan hatayı gördünüz 3 yollu sıcak suda kalorifere su kaçırıyordu. incelik yaparak dediniz galiba şimdi hatayı söylersem diğer kombiciye ayıp olur vs.)) sanırım baştan anladığınız gibiydi durum zaten söyledim kendi çözsün demiştiniz:)) tabi sonradan sizide sıkmak istemedim yönler ters olduğu için.

daha ozamanlar klimakombi ustayı tanımıyordum hiç klima topiğine gelince tanıştık:))

ama ben tabi ne anlarım videodan sizin anladığınızı. peşinden karşıdan parça aldığım yerlerden birisini aradım bana o zaman dert yandığımda kombim bozukken bir pompayı 300 tlye satmaya çalışanların olduğunu söylemiştim halbuki en kaliteli pompayı ordan 135 tl ye almıştım. nedri bu piyasa günah ya demiştim. bana demişlerdi usta sorunu olunca arayın biz usta göndeririz.

aradım bana telefon verildi anlattım onlarda kesin 3 yollu arızalı kombiyi kesinlikle değiştirmeyin aynı kalitede kombi yok artık dediler. ertesi gün geldi servis. çalıştırdı kombiyi durumu gördü 3 yollu değişecek dedi ve benim sonradan anlamış olduğum dediğim videoyu ozaman öğrendim aynı zamandada kalorifere su kaçırıyordu kombi. ve ön mil den önce kaloriferi ateşliyordu sıcak su modunda olduğu halde.

revizyonlu parça ile değişildi kontrol edildi çalıştı tabiki gayet iyi çalıştı. 120 tl verdim eski parçayıda aldı. zaten sıfır parça bulunmuyor şeklinde söyledi bana. ben gerçi birkaç sitede sıfır gördümüm ama onlarda revizyonlu olup sıfır diye satılıyormuş. mamaül eski olduğu için bana mantıklı geldi. zaten bize gelen vanada gıcır gıcır parlatılmıştı. aynen hurdacılardan toplanıp tamirle parçacılara gidiyor baymakta bile yoktur dedi elaman günahı boynuna artık.

haydee ertesi gün gene aynı gene geç ateşliyor birde kolunu sakatlamıştı usta sıcak su konik rakoru sıkamadı tam. elamanıda çocuktu ne kuvveti olacakki. ordanda su kaçırdı. tek düzelen kalorifere su kaçırmıyordu.

aradım gene geldi gene söktü uğraştı gene aynı. dediki abi çok sağlam öelümsüz kombi bunlar ama yeni kombilerde motorlu 3 yolluvana var onalr daha çabuk hissdip suyu açar açmaz ateşler dedi. yahu kardeşim yoktu böyle birşey deme öyle. bir taraftanda düşünüyorum yahu bendeki ariston motorlu vana kullanıyor anındada ateşleme yapıyor diyorum acaba atıp bu kombiyi yenisinimi alsam diyorum. sonra aklım başıma geliyor ulen diyorum nediye şimdiye kadar yapmıyordu..

inceliyoruz. daha servis gitmedi yanlız.

]ben durumu anlatıyorum ya herkez bir yerlerden bir suçlu çıkarıyor. aslında çok fazla değil hemen kısa özet geçiceksin.(hiç bişe demezsende alimAllah heryerini söküp para almaya çalışan ustalarıda gördüğüm için çok affedin sağmal inek lafı vardı forumda. oduruma düşmemek için hiçte anlatmamak olmaz.) tamiri yaptırcaksın senet yapılcak sözleşme ile denilecek 1 ay kullanım sonucu aynı hata yı yapmazsa para ödenecek diyerek. ama nerde o hakkaniyet olmadıysa ve paramı geride desen kavga çıkar. Allah korkusu kalmamışki.

adama durumu anlattım diye bana dedi basınç düşük. yahu dedim ben ağzımla söylüyorum 8 yıl conta değişmedi bu kombide 2 barda kullandığımız için. neden biz servis çağırmdakık ozaman. ve şuanda basınç 3 barda gittik yükselttik bak dedim az sonrada basıncı 1,5 bara düşürcez gene çalışcak.aynende denedik 1,5 barda dahi çalışıyor kombi. dedim bunun sorunu bu değil. kombi uzun süre kullnılmadımı bu huyu yapıyor şimdi yakalamanızda şans.

bana birde eca dan bir servis gelsin belki bu basınç düşürücüde arızalıdır dedi. dedim kardeşim az önce dedim size ben yıllarca 2 barda kullandım bu kombiyi bu basınç düşürcüde boşa değişti sizin patron bile ilk konuştuğumuzda o cihazlar kolay kolay bozulmaz demişti. genede hemen yanında eca merkezi aradım acil servis talep ettim. tabi saat veremediler. usta bana dedi ben ayar yapim tekrar gidim eca gelsin sonra tekrar ararsınız servisten sonra geliriz adamalr gitti kahretsin yarım saat sonra eca geldi.

genç 2 çocuk hemen teharat musluğuna manometre takıp ölçmeye çalıştılar basıncı. dedim gerek yok kullanılmayan sıcak su musluğu var çamaşır makinesinin oraya kendim manometre taktım yani okadar ileri gittim. klima bölümündeki birol usta okusa kıl der bana halbuki kendisi kıl işine gelmez :)) çocuklar demezmi abi bize verilen eğitimde basınç 4-4,5 barda olsun. dedim sen bırak orayı sana yanlış eğitim vermişler yada sen yanlış biliyorsun. türkiyenin genel olarak daire su basıncı 3 bardır. bu cihazlardada aynıdır.. şimdi yeni yeni 6 bar meselesi çıktı yüksek binalardan dolayı. sizin cihaz en fazla 5,5 bar su verir. sen birkez basınç ayaralamayı bilmiyorsun diğer elemana suyu açtırmış çeviriyor alyen anahtarı. normalde su kapalı olacak ayar yükseltilecek. sonra su bir kez birkaç sn açılıp kapandımı manaometre harekete geçer ani bir tık yapıp durdumu verdiği değer gelen suyun bar değeridir. ustalarda bilir bunu zaten. 3 bara ayarlatıp gönderdim zaten dedim sen suyu kapt şuan tam 3 barda duracak çünkü tamirci 2 barda bırakıp gitti. çocukalrda baktı kombiye dedile abi bu kombi normal. sizin cihaz normalmi dedim oda normal dediler. teşekkür ettim gittiler. eca merkez bana 3 litre suyu kaç saniyede doldurma testi bile yaptırdı video çektim ilettim 26-27sn doluyordu su.

ertesi gün tabi gene aynı sorunsal.

durumu patronun anlattım bana demezmi 4,5-5 barda çalışsın yahu dedim abi dün 2 barda 1,5 barda denedik bunu. sabah çalışmayınca ben şuan zaten 3,5 bara aldım ben bu cihazı 3 bardan fazla kullnmak zorunda değilim. tamam dedik geldi elaman

denedik tekrar hayret kombide hiç bişe yok:)) abi dedi şimdi ne yapalım. dedim sen düzeldiğini sanıyorumusun güldü hayır abi dedi.. zaten konik rakor için malzeme getiremedim macun vs biz bu kombiye uzunca bir gün ayarlıyalım hem kolum iyileşir rakoruda düzgün yaparım. ben komple dağıtcam bunu taktım çünkü bir kombi beni uğraştırmamalı bu şekilde hiç bir cihaz dedi. ok dedim gitti.

o arada zaten hastaneye götürüyorum annemi. annem ameliyat oldu hastane şurası burası sonrası başka rahatsızlıklar. bende rahatsızlandım vs. geçenlerde aradım geldi servis yeni bir eleman var eski eleman ayrılmış.

yeni arkadaş. 3 yollunun kapağını değiştirdi olmadı banyo lavabo sıcak musluğu açınca mutfak eviye sıcak musluğu ile birlikte zırıltı yapıyordu. hatta su damlatıyordu musluk. sanki birşey geri basınç yapıyordu. o zırıltı kombidende geliyordu. çocuğa dedim ya bana hep basınç düşük dediler bak kapıya gör ayrıca bu zırıltıyı yaparmı basınç düşük olsa arkadaşta bunu biliyordu dedim. bana abi bu ses eşanjöre ait gidik abi eşanjör. değişicem sorun kalmıycak dedi. sonra plakalı sıcaksu ejanörünü değişti. çalıştı gayet normal zaten ayrılan elemandan sonra banyo duşu hariç problem kalmamıştı:)) sadece banyo suyu ılıştırmayı açınca bir ısınıp bir soğuyordu. orayıda denedik hiç problem yok.

Allah büyükya. sadece mutfaktaki muslukta gene aynı ses bu kez dediki mutfak bataryası bozuk o problem değil göbek değiştirisiniz o ses ondandır düzelir o. derken kombi banyo duşunu denerken durdu su 3,5 barda. çocuk dedi abi sıcak su basıncı düşük. gittik iyice yükselttik gene aynı e dedim artık heralde basınca kusur bulmazsınız. bana duş bataryasına kadar değiştirttiniz. şuan soğuğu açtığımızda durup çalışan kombi. ben bataryayı özellikle söktüğümde 5 dk suyu akıttım canavar gibi çalıştı ılıştırma sorunu olsa çalışırmıydı bana kombiden ayar yapın öyle kullanın diyordu. banyoyu ıslattım hep. bu süre zarfında pislik mislik çıkmadı küvetin tıkacını taktım. ve kombi hem soğuk hemde sıcak aktığı halde hiç durmadı dediğim gibi.

e batarya takılıykende aynı hızı görüyordum zaten. çocuk genede tesisatta bişe var abi benim yapabileceğim başka bişe yok boşu boaşuna başka kombide alma isterse merkez servis gelsin komple içini değiştir gene aynı olur tesisatına baktır dedi. eşanjörün arka tarafında kalaın lastikler felan hep değiştirdi Allah var. yanlız inat etti ban dedi dakikada 11 litre su vermezse bu kombi sizin banyo duşunda sorun yaşarsınız. dedim onun testinide yaptık eca ile normal. sonra 11 litre şartı yok okuduğum kadarıyla bu ancak dakikada 11lt su verebilir hatırlıyorum kullanım kılavuzundan dedim. ı ı ıhh dedi..

dün akşamda burda 7 lt ile ilgili bişe gördüm. zaten bu mesaja daha bir dolu ekleyeceklerim var ama kesicem ekleyemiycem.

sadece konik rakor tesisatçı işi dedi onada kızdım e eski elemandan önce ordan kaçak yoktuki:(( tesisatçıda getirdim abi bişe yok dedi o esnada hatta denedik hemde yetinmeyip sadece sıcakta denedik hiç ılıştırma yapmadan gene bir durup bir çalıştı duş bataryası. gelde delirme. adam diyor yeni kombi bile alma inanın şaşırdım plastik su tesisatı güneş görmüyor içinde pislik çıkmıyor ama bu mokluğu yapıyor sadece duşta. e bu tıkalı olsa yıllardır kendini belli etmezmiydi bişede diyemiyorum mantıken adam diypor işt eburalar geliyor evet haklsızn burayada aynı debide su geliyor ama burası ani olarak ısınıp soğuyorsa ne yapabilirim diyor nediyimki adama. şimdi oralrı kırdırsak dünyanın parası.aynı fayanslar zaten bulunmaz.

vallahi onlar desede basınçtan daha yeni bir kombi tamircisini aradım dedim en düşük kaçta su basıncında çalışır kombi. abi 2 barda çalışır dedi. teşekkür ettim çünkü kendi evimdeki kombide 2 barda çalışıyor ariston en dandik kombi uno hemde ama sıcak suyunu hiç bir kombiye değişmem sadece kışın fazla yakıyor.

burda kestim gerekirse daha sonra mesajımı düzeltirim. hatam olursa affola.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9köy -- 18 Ekim 2012; 17:51:22 >

• 
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.