Şimdi Ara

Kolum Çıkıkmış, Sizce ameliyat Olmalı mıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
74
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • son 3 senedir falan sol kolumda eklem yerinde 90 dereceden fazla açıp kapadığımda kat kıt sesler gelirdi.

Bugün doktora gittim.İlk önce doktor ya eklem sıvısı olabilir ya da başka bir şey olabilir röntgen çekelim dedi ve malesef eklem sıvısı sorunu çıkmadı

onun yerine kolum çıkıkmış.Oradaki 2 eklemden biri yıllar önce falan çıkmış(sol koluma öyle bir şeyler olmuştu zamanında bilek kısmına çatlak falan vardı ama hiç ekleme dikkat etmedi herhalde doktor bilemiyoruz) ve hala öyle çıkık duruyormuş yıllardır yani yaklaşık 7-8 yıldır.

Doktor buna ameliyat gerekir dedi? 2 seçeneğin var ya ciddi bir ameliyat olursun ki şuan ağrın sızın yok hareket kısıtlanman yok ama ameliyattan sonra hareket kısıtlamadan olabilir öyle bir risk var dedi ya da bununla yaşarsın ama ileride kireçlenme ve ağrı problemi olur dedi

Şuan benim hiç bir ağrım şikayetim vs yok. Sanırım dumbell yapmayı bırakacağım hayatıma tek değişikliği bu olacak gibi.Siz de fikir verir misiniz???

• Hocam öncelikle geçmiş olsun. Şikayetinizi daha açık bir şekilde yazabilir misiniz? Çıkık hangi eklemde? Hangi harekette ses geliyor? Elinizde röntgenin fotoğrafı varsa onu yükleyebilir misiniz? Düzenli spor yapıyor muydunuz? Bunları yazarsanız daha doğru yorumlamaya çalışırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yaasink

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Şikayetinizi daha açık bir şekilde yazabilir misiniz? Çıkık hangi eklemde? Hangi harekette ses geliyor? Elinizde röntgenin fotoğrafı varsa onu yükleyebilir misiniz? Düzenli spor yapıyor muydunuz? Bunları yazarsanız daha doğru yorumlamaya çalışırım.

şikayet olarak hiç bir sorunum yok.Yani hareket kapasitem de herhangi bir sınırlama yok. Sadece kolumu 90 dereceden fazla kendime doğru kapatırsam kıt kıt ses geliyor eklemden baya belli ve sesli bir şekilde.Ayrıca çok fazla tekrarlarsam bu hareketi bir ağrı geliyor o bölgeye.Spor düzenli olarak geçen sene 2 ay ondan önceki sene de 2 ay civarı gitmiştim.Şimdi spor yapmaya çekinirim zaten fırsatım olsa kolumu sürekli zorlamak istemem.Eskiden öyle ses çıkmasına rağmen sporuma devam ederdim bu şeyi pek takmazdım

Şimdi merak edip doktora gidince öğrendim çıkık olduğunu.Ben belki eklem sıvısı falan azalmıştır diye düşünürken böyle bir şey çıkması beni şaşırttı.Ve şuan kolumun ne zaman çıktığına dair bir fikrim de yok taaa 7 sene önce sol kolumun üzerine düşmüştüm bileğimde çatlak olmuştu 15 gün alçıda gezmiştim o zaman çıktı da doktorlar orayı farketmedi sadece bileği mi gördü veya sonrasında bu kol çıktı da hiç haberim olmadı mı tam bilmiyorum

elimde röntgen yok şuanda.Doktor ama radius ulna tarzı bir şeyler demişti kolumu kontrol ederken , açıklama yaparken de o bölgede 2 eklem var dedi sizde bunlardan biri çıkık dedi.Hangisin kastetti bilmiyorum.

• BlackLead kullanıcısına yanıt
    Hocam muhtemelen çıkığın humeroradial eklemde. 7 sene önce çıkık olmuş ve sonraki süreçte radius, humerusu aşındırarak kendine yeni bir eklem yüzeyi oluşturmuş. Ameliyat olmadan egzersiz ile tolere edebilirsiniz diye tahmin ediyorum açıkçası. Ama düz dumbell kaldırmak sıkıntınızı daha da arttırabilir. Yani ameliyat olmayacaksanız bile bilinçli birinin yanında çalışmanızı öneririm.

Tabi burada sizin hikayeniz doğrultusunda anladığımı yorumladım. Doktorunuz röntgeninizi görmüş, benden daha tecrübeli biridir. Yine de bence işinizi garantiye almak adına başka bir hekime daha muayene olun. Çünkü ameliyatı kolay bir ameliyat sayılmaz. Sonrasında yine kaslarınız zayıflayacak. Ağrılı bir süreç yaşayacaksınız muhtemelen. Ve doktorunuzun da dediği gibi hareket kaybı yaşayabilirsiniz.

Tekrardan geçmiş olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yaasink

Hocam muhtemelen çıkığın humeroradial eklemde. 7 sene önce çıkık olmuş ve sonraki süreçte radius, humerusu aşındırarak kendine yeni bir eklem yüzeyi oluşturmuş. Ameliyat olmadan egzersiz ile tolere edebilirsiniz diye tahmin ediyorum açıkçası. Ama düz dumbell kaldırmak sıkıntınızı daha da arttırabilir. Yani ameliyat olmayacaksanız bile bilinçli birinin yanında çalışmanızı öneririm.

Tabi burada sizin hikayeniz doğrultusunda anladığımı yorumladım. Doktorunuz röntgeninizi görmüş, benden daha tecrübeli biridir. Yine de bence işinizi garantiye almak adına başka bir hekime daha muayene olun. Çünkü ameliyatı kolay bir ameliyat sayılmaz. Sonrasında yine kaslarınız zayıflayacak. Ağrılı bir süreç yaşayacaksınız muhtemelen. Ve doktorunuzun da dediği gibi hareket kaybı yaşayabilirsiniz.

Tekrardan geçmiş olsun.

evet bu gittiğim doktor yardımcı doçentti ve özel bir hastaneye gitmiştim.Artık para için mi yoksa gerçekten durumumu düşünerek mi direk ameliyat önerdi bilemiyorum ama bir de profesöre göstericem bu durumu.Bakalım o ne diyecek? Dumbell falan bıraktım şimdilik zaten durum belli olana kadar.

Teşekkür ederim yorumunuz için.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.