Şimdi Ara

Koku alamama sorunsalı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
1
Favori
4.597
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar semptomsuz atlatan var mı? Üşütmüştüm burnum tıkalı koku alamıyordum ama burnum açıldı hala koku yok. 5-6 gündür böyle. Korona olup koku alamama durumunuz kaç gün sürdü ansızın geldi mi yoksa bir sabah uyanınca mı koku almaya başladınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Koku alamamanın sebebi günboyu maske takmaktan kaynaklıdır, virüsten değil. Atmosfere verilmesi gereken CO2 ve diger atık maddeler maske engeliyle tekrar vücudunuza alındığından, burun mukozası reaksiyon verir, şişler ve koku alma dokuları kapanır, o yüzden koku alamazsınız.

Koku alamamak tehlikeli bir durumdur. Örneğin sokakta araçlardan gelen dizel duman kokusunu duyamadığınız için o zehirli dumanı maske takılı olsa bile bol bol içinize cekersiniz ve bu da birbirini güçlendiren negatif etkenler sonucu cok daha ileri başka hastalıklara yol açar.
    Vücut kendi dinamikleri ile, koku alma dokularının bulunduğu bölgeyi tekrar açacaktır. Bu esnada yapabileceğiniz en önemli şey, vucuda yardımcı olmaktır. bunun için takıyorsanız maskeyi çıkarıp temiz oksijen almak, işlenmiş / kuru gıdalardan uzak durup, doğal protein yağ ve vitamin almaktır. Bol yağlı ve kıkırdaklı et söğüş yapıp et suyunu içmek iyi gelir. Burun olduğu gibi kıkırdaktır, yumuşak ettir ve onu yine kıkırdak ve et destekler. Cay olayından özellikle zencefil, zerdeçal gibi burun boğaza iyi geldiği söylenen şeylerden uzak durun, onlar mikro toz yapısı ile burun bogaz dahil tüm vücudu irrite eder, bağırsaklardan geçip vucuda girdiği takdirde vücut tarafından zehirli madde olarak reaksiyon yapar cunku hiçbir besleyiciliği yoktur. Çay, kahve, alkol gibi keyif verici maddeler, gazoz, zencefili gazoz (bu da cıktı) kola vs gibi içeceklerden uzak durmalısınız. Sigara/nargileden hiç bahsetmiyorum bile cunku sanırım bahsetmeme gerek yok. Tüm bunları uyguladıktan 2-3 gün sonra ancak koku tekrar almaya başlayabilirsiniz. Vücudun doğal bir ritmi vardır, onun dahilinde.

Yukardaki şeylerin hiçbirini yapmasanız bile vücut zorlu koşullara uyum sağlayarak yine de iyileşir. 2-3 gün değil belki 4-5 belki daha cok gün sonra ama. Fakat birşeyi hiç yapmamalısınız: Doktorların verdiği ilaç, anitbiyotik, sprey, vs bunları kullanmamalısınız. cunku bunlar vücudunuzda doğal olmayan ve kalıcı deişikliklere ve onlar da orta uzun vadede yeni hastalık ve sorunlara yol açar. yeni yaşadığım bir örnekle sonlandırayım: geçtiğimiz Ocak yani medyada hükümetlerde ve hastanelerde bu Corona yaygarası henüz kopmamışken işyerinden arkadaş tam aynı sorunu yaşadı: Burnum akıyor ve koku alamıyorum diyordu. Ona da yukarda saydığım şeyleri anlattım ve ekledim: Vücudun kendi dinamikleri ile iylleşir, o burun akıntısı vücudun iyileşme mekanizmasının bi parçası, vucuttaki artık maddeleri o sıvı ile atıyor vücut dedim. Fakat arkadaş pek ikna olmadı. "Otorite" birinden şifa bulmaya gitti . Neydi o otorite? evet bildiniz. Doktor. Benim doktora gitme dememi dinlemedi, doktora gitti. Doktor buna bi poşet dolusu ilaç, sprey vs yazmıştı. Birkaç gün geçti. İlaçlar masasında duruyor. İlaçlardan birinin kutusu dikkatimi cekti. Kutuda "nazobec" yazıyordu. Ben değişik kelimeleri severim, onlardan espri yapan biriyimdir. Nazobec 'i görünce Naza Bak, Nazan Şoray gibi şeyler aklıma geldi. Sonra prospektüsüne bakayım dedim. Biraz tıbbi jargon görmek istedim. Sonra yan etkiler kısmına geldim. Fakat o da ne! Bu burun spreyi, göz içi basınç artışı (glokom) ve göz merceğinin protein yapısının bozulması / grileşmesi (katarakt) a yol açabilir diyordu! Bilmeyenler için glokom gözü kalıcı şekilde kör bırakır, katarakt ise göze perde inmesidir, net görmenizi engeller. Arkadaşa bunları söyledim. Bana ilk olarak "spreyi iyi ki burnuma cok cekmemişim" dedi. Tabi ki spreyi kullanmayı anında bıraktı. Doktora sorsa sprey bitene kadar kullan burnuna iyice çek der. göz hastanelerine yeni müşteri sağlayacak cunku, heheh. arkadaş sonra "bu doktor onca yıldır gittiğim güvendiğiim biriydi bana bunu yapmayacaktı" dedi. Fakat "güvenilir doktor" diye birşey yoktur. Doktor kendisine sunulan ilaçları size vermek zorunda. Sistem böyle işliyor. Doktor ilaçların zehirli olduğunu, vüc udu kalıcı tahrip ettiğini, orta uzun vadede başka hastalıklara yol açtığını söylemez. Söylese bile taktik gereği yapar, yani sizi düşünüyormuş gibi sizin yanınızda biri ayağı için yapar. Sağlığınızı doktora, hastanelere, hükümetlere bırakmadan önce cok iyi düşünmelisiniz.
  • Pandemi hastanesinde çalışan bir hemşire tanıdığım sadece bu semptonla geçirdi. Temizlik yaparken çamaşır suyunun kokmadığını farketmiş. Sonra başka şeylerin de kokusunu almadığını farkedince karantinaya almışlar 14 gün. Başka bir sempton da göstermemiş. Öksürük ateş vs.
  • Koku ve tat gitmesi korona belirtisi, başka belirti olabilir de olmayabilir de.

• Koku alamamanın sebebi günboyu maske takmaktan kaynaklıdır, virüsten değil. Atmosfere verilmesi gereken CO2 ve diger atık maddeler maske engeliyle tekrar vücudunuza alındığından, burun mukozası reaksiyon verir, şişler ve koku alma dokuları kapanır, o yüzden koku alamazsınız.

Koku alamamak tehlikeli bir durumdur. Örneğin sokakta araçlardan gelen dizel duman kokusunu duyamadığınız için o zehirli dumanı maske takılı olsa bile bol bol içinize cekersiniz ve bu da birbirini güçlendiren negatif etkenler sonucu cok daha ileri başka hastalıklara yol açar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocalarım merak ettiğim bu sorunu yaşayıp atlatan kaç günde atlattı insan 5-6 gündür koku alamayınca da bir tuhaf hissediyor

• Koku reseptörlerini tuzlu suyla gargara yaparak uyarmak mümkün. Ona rağmen koku alamıyorsan doktora gitmen gerekir.
  • ben de hastalık belirtilerini gösterdim şimdi iyi hissediyorum ama 2-3 gündür koku alamama sıkıntısı var ve boğazımda kaşıntı var biraz öksürüyorum.nefes alınca burnumun içi yanıyor baya kuru hissediyorum burnumun içini.yorgunluk ateş vs yaklaşık 1 hafta sürdü.koku alamama başta yoktu 2-3 gündür var.geçiren arkadaşlar kaç günde düzeldi merak ediyorum
  • .mpower kullanıcısına yanıt
    Vücut kendi dinamikleri ile, koku alma dokularının bulunduğu bölgeyi tekrar açacaktır. Bu esnada yapabileceğiniz en önemli şey, vucuda yardımcı olmaktır. bunun için takıyorsanız maskeyi çıkarıp temiz oksijen almak, işlenmiş / kuru gıdalardan uzak durup, doğal protein yağ ve vitamin almaktır. Bol yağlı ve kıkırdaklı et söğüş yapıp et suyunu içmek iyi gelir. Burun olduğu gibi kıkırdaktır, yumuşak ettir ve onu yine kıkırdak ve et destekler. Cay olayından özellikle zencefil, zerdeçal gibi burun boğaza iyi geldiği söylenen şeylerden uzak durun, onlar mikro toz yapısı ile burun bogaz dahil tüm vücudu irrite eder, bağırsaklardan geçip vucuda girdiği takdirde vücut tarafından zehirli madde olarak reaksiyon yapar cunku hiçbir besleyiciliği yoktur. Çay, kahve, alkol gibi keyif verici maddeler, gazoz, zencefili gazoz (bu da cıktı) kola vs gibi içeceklerden uzak durmalısınız. Sigara/nargileden hiç bahsetmiyorum bile cunku sanırım bahsetmeme gerek yok. Tüm bunları uyguladıktan 2-3 gün sonra ancak koku tekrar almaya başlayabilirsiniz. Vücudun doğal bir ritmi vardır, onun dahilinde.

Yukardaki şeylerin hiçbirini yapmasanız bile vücut zorlu koşullara uyum sağlayarak yine de iyileşir. 2-3 gün değil belki 4-5 belki daha cok gün sonra ama. Fakat birşeyi hiç yapmamalısınız: Doktorların verdiği ilaç, anitbiyotik, sprey, vs bunları kullanmamalısınız. cunku bunlar vücudunuzda doğal olmayan ve kalıcı deişikliklere ve onlar da orta uzun vadede yeni hastalık ve sorunlara yol açar. yeni yaşadığım bir örnekle sonlandırayım: geçtiğimiz Ocak yani medyada hükümetlerde ve hastanelerde bu Corona yaygarası henüz kopmamışken işyerinden arkadaş tam aynı sorunu yaşadı: Burnum akıyor ve koku alamıyorum diyordu. Ona da yukarda saydığım şeyleri anlattım ve ekledim: Vücudun kendi dinamikleri ile iylleşir, o burun akıntısı vücudun iyileşme mekanizmasının bi parçası, vucuttaki artık maddeleri o sıvı ile atıyor vücut dedim. Fakat arkadaş pek ikna olmadı. "Otorite" birinden şifa bulmaya gitti . Neydi o otorite? evet bildiniz. Doktor. Benim doktora gitme dememi dinlemedi, doktora gitti. Doktor buna bi poşet dolusu ilaç, sprey vs yazmıştı. Birkaç gün geçti. İlaçlar masasında duruyor. İlaçlardan birinin kutusu dikkatimi cekti. Kutuda "nazobec" yazıyordu. Ben değişik kelimeleri severim, onlardan espri yapan biriyimdir. Nazobec 'i görünce Naza Bak, Nazan Şoray gibi şeyler aklıma geldi. Sonra prospektüsüne bakayım dedim. Biraz tıbbi jargon görmek istedim. Sonra yan etkiler kısmına geldim. Fakat o da ne! Bu burun spreyi, göz içi basınç artışı (glokom) ve göz merceğinin protein yapısının bozulması / grileşmesi (katarakt) a yol açabilir diyordu! Bilmeyenler için glokom gözü kalıcı şekilde kör bırakır, katarakt ise göze perde inmesidir, net görmenizi engeller. Arkadaşa bunları söyledim. Bana ilk olarak "spreyi iyi ki burnuma cok cekmemişim" dedi. Tabi ki spreyi kullanmayı anında bıraktı. Doktora sorsa sprey bitene kadar kullan burnuna iyice çek der. göz hastanelerine yeni müşteri sağlayacak cunku, heheh. arkadaş sonra "bu doktor onca yıldır gittiğim güvendiğiim biriydi bana bunu yapmayacaktı" dedi. Fakat "güvenilir doktor" diye birşey yoktur. Doktor kendisine sunulan ilaçları size vermek zorunda. Sistem böyle işliyor. Doktor ilaçların zehirli olduğunu, vüc udu kalıcı tahrip ettiğini, orta uzun vadede başka hastalıklara yol açtığını söylemez. Söylese bile taktik gereği yapar, yani sizi düşünüyormuş gibi sizin yanınızda biri ayağı için yapar. Sağlığınızı doktora, hastanelere, hükümetlere bırakmadan önce cok iyi düşünmelisiniz.

• maske takmaktan da olabiliyor. ben maske takınca koku alamıyorum.

• kolonya kokla

• Hasta olupta İyileşen yok heralde... bende merak ettim kaç günde düzelir diye ama yazan olmamış

• Umarım 5-6 gündür diğer insanlara temastan kaçınıp kendinizi izole etmişsinizdir geçmiş olsun umarım bir şeyiniz yoktur
  • Bende 10 gün sonra yavaş yavaş geldi, koku ve tat alma durumum sıfırdı 10 gün sonra kolonyanın kokusunu çok az almaya başladım günler geçtikçe düzeldi şuan 2 ay oldu hastalığı geçireli ama halen eskisi gibi tat ve koku alamıyorum sanki %40 ını kaybetmiş gibiyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tamacti Jun

Umarım 5-6 gündür diğer insanlara temastan kaçınıp kendinizi izole etmişsinizdir geçmiş olsun umarım bir şeyiniz yoktur
    Tabiki evde odamız ayri izole şekilde herşey.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Çok teşekkürler hocam. Aynen öyle hastaneye gidenlere baktim hep eve geri gidiyorlar bu süreçte birçok kişiyle iletişime geçiyorlar. Ben ise kimse ile görüşmeden odada izole yaşıyorum kovid mi bilmiyorum bence değil ama tedbir sonuçta.

• Bende 4-5 gün sanırım sürdü koku gelmesi biranda denedim artık koku geliyordu

• mrsavas02 kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba

5 gündür koku alamıyorum akşamları biraz ateşim çıkıyor Tad almada sorun yok. Boğazım 2 gündür biraz şişik.

siz ne yaptınız ben hastaneye gitmedim evde tek takılıyorum

• .mpower kullanıcısına yanıt
    Genelde hangi tür su içiyorsunuz:
    1- Damacana su veya markette 5lt - 10lt pet şişede satılan su
    2- Ters Ozmos / RO aygıtı ile arıtılmış su (alkali ve mineral işlemden geçmemiş)
    3- Üsttekinin aynısı fakat alkali ve mineral işlemden geçmiş
    4- Şebeke suyu

• bymadak B kullanıcısına yanıt
    Ben covid19 pozitifim benim büyük ihtimalle geçti bi şikayetim kalmadı çünkü ilk belirtimden itibaren 14 günü geçti bende

Yüksek ateş olmadı genelde 36 derece
    Öksürük olmadı
    Baş ağrısı vardı uzun bi süre geçmedi
    4.5 günlere doğru derin nefes alırken zorlanıyordum
    Baya bi zamandır ishalim halada öyle
    Pozitif vaka ile aynı arabada bulununca zorla test yaptırdım yoksa yapmıyorlar akşam pozitif diye aradılar

Evde karantinadayım

İşin saçmalığı şu ben iyileştim diyorum yeniden test yapmak istiyorum ama 184 2 gündür telefona cevap vermiyor bugün verdi diyor ki aile hekimi test istemese karantina süreci bitiminde iyi iseniz test yapmıyorlar böyle saçma bişey olur mu ya test yapmadan nerden bilecez belki hala covid19 pozitif

Ben ilaçları kullandım

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Genelde hangi tür su içiyorsunuz:
    1- Damacana su veya markette 5lt - 10lt pet şişede satılan su
    2- Ters Ozmos / RO aygıtı ile arıtılmış su (alkali ve mineral işlemden geçmemiş)
    3- Üsttekinin aynısı fakat alkali ve mineral işlemden geçmiş
    4- Şebeke suyu
    Şebeke suyu hocam, bazen tatlı su kaynaklari var oradan dolduruyoruz ama şu süreçte şebeke suyu.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.