Şimdi Ara

Km düşürmeye 2-7 yıl hapis (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
11.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Akhilleus

Normal vatandaşta korkudan 50 bin km arttırıp satar garanti olsun diye

değişik bir düşünce ama doğru
  • quote:

Orijinalden alıntı: Caipirinha

Bunuda şike yasası gibi düşürürler eğer arkası sağlam birine karşı dava açılırsa

WELCOME TO TURKEY

Aylardır okuduğum en çarpık mesaj
    devam...
     Km düşürmeye 2-7 yıl hapis
  • hadi hayırlısı
  • Yetkili serviste direkt tespit edilebileceğine de emin değilim de en azından önüne gelen km düşüremeyecek artık. Tabi düşüren de fazla düşürecek paraya kıymışken.
  • İyi olmuş.Vatandaşı kandırmasınlar artık.
  • Başlığı bir an küme düşürmeye 2-7 yıl hapis gibi okudum
  • Anlaşılan federasyon çalışanlarından biri veya akrabası böyle bir dolandırıcılık yaşamış da federasyon anca böyle bir olaya el atmış. Bir yerde çok kaza olur ama biri öldü mü kırmızı ışık konur. Federasyondan birinin canı yanmış olmalı ki yeni yeni durumu bildirdiler.
  • Daha dün sanayideydim,
    Gezerken 3.4 dükkanda 'km ayarlanır , Km düzeltme' diye adamlar levha koymuşlar.
    Ama yinede bu km düşürme meselesinde alıcalarında suçlu olduğunu düşünüyorum.
    ÇÜnkü; aaa 100 bini geçmiş dizel alınırmı hiç... ee o adam da gider 60 bine aldırır.
  • 2008 yılında aldıgım 88500 km dekı aracımın 4 gun sonra bı sıtede satılık ilanını gördüm 175.000 km maalesef ve aracın sinyal kolundakı yag kartına baktıgımda 168.000 de degişmiş kadran 88.500 geçenlerde gittigim bi 'oto elektrikci ustası' na laf olsun diye km düşürüyormusun ve fiyatı ne kadar diye sordum sözüm ona usta kasıla kasıla ben burda ne bmv ne mercedeslerin km sini düşürdüm diye cevapladı fiyat sordum arabaya göre dedi 50 ila 300 tl arası bu alçaklıgın önüne geçmenin tek yolu hakkı hukuku bilen içinde Allah korkusu olan insanlarla ticaret yapmak...
  • Satıcının ilk sahibi olması gerekiyor yoksa herkes ben aldığımda böyleydi der
  • bu ötv kalkacak çözüm bu.

2. el diye bişi olmayacak .kimse yüzüne bakmayacak .dolayısı ile km düşürme , pertten toplama , kazalar sonrası değer kaybı davaları , 1 yılda 2 den fazla araç satanlara vergi mükellefi yapma vs saçma salak işlerle uğraşmayacağız.

bir sorun varsa hep nedenine bakmak lazım.

2. elde bu tür düzenbazlıkların nedeni 2. el araçların aşırı değerli olması.

2. el araçların değerlenmesinin nedeni sıfır araçların pahalı olması.

sıfır araçların pahalı olmasının nedeni yüksek vergi yükü.

yüksek verginin nedeni doğru düzgün vergi vermeyen bizler ve en önemlisi işini doğru düzgün yapmayan devlet .

sorunun kaynağını görmek istemezseniz saçma sapan konularla uğraşırız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi INTRUDERTR -- 21 Aralık 2011; 11:46:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: INTRUDERTR

bu ötv kalkacak çözüm bu.

2. el diye bişi olmayacak .kimse yüzüne bakmayacak .dolayısı ile km düşürme , pertten toplama , kazalar sonrası değer kaybı davaları , 1 yılda 2 den fazla araç satanlara vergi mükellefi yapma vs saçma salak işlerle uğraşmayacağız.

yüksek verginin nedeni doğru düzgün vergi vermeyen bizler ve en önemlisi işini doğru düzgün yapmayan devlet .

2. el diye birşey olmayacak mı dostum şaka mı yapıyorsun ya

• quote:

Orijinalden alıntı: silverado

quote:

araç satışının % 70 i 2. el şuanda .

bu oran eğerki vergiler indirilirse %10 lara kadar düşer diye tahmin ediyorum.kimse sıfır uygun araçlar varken 2. el araçlarla uğraşmaz.illaki sıfır almak varken gidipte sırf lüks yada zengin arabasına binmeye çalışan tipler olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: fabrikaayarlari

Merhaba
    Km düşürmeye ceza vereceklerine, bunu engelleseler, daha once bir arkadaşatan söyle bir öneri gelmişti, araba her muayeneye girdiğinde/alınıp-satıldğında/servise girdiğinde/trafik cezası yediğinde/trafik kontrolüne girdiğinde kmsi ruhsat işlense ya da emniyette veri tabanına eklense kimse km düşürmeye çalışmaz... Bu tip bir çözüm olmalı, diğer türlü ceza ile bu işin sadece bedeli artar yani bugün 50 tl ye yapılan iş 500 Tl olur.
    saygılar...

Ayrıca şu da ilave edilebilir;

Biliyorsunuz akaryakıt faturaları araç plakasına kesiliyor. Plaka bazında akaryakıt faturalarının kaydı tutulacak, araç km. sayacı ile karşılaştırılacak.

Akaryakıt, km. ye göre az ise kaçak yakıt kullandığı yada kullandığı yakıtın başka bir araç için (örneğin şirket aracı) alındı, gösterildiği ortaya çıkar.

Akaryakıt, km. göre çok ise de, ya km.düşürülmüş olduğu ya da, akaryakıt alınırken, şirket aracı plakasına fatura kesildiği ortaya çıkar.

Tüm bu işlemler taksi, dolmuş, minibüs, halk otobüsü kamyon, tır vb. taşıtlarda uygulandığında akaryakıt kaçakçılığının da önüne geçilmiş olur, tabii istenirse...

Bu işlemler muayene istasyonunda yapılmalı, araç alım-satımında aracın satıcı tarafından muayeneden geçirilmesi zorunlu olmalı.

Saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Yetkili servis sahibinin, aracın gerçek km'si anlaşılır demesi de çok ilginç. Bugüne kadar hep anlaşılmaz dendi bize. Kanun çıkarsa geriye dönük yetkili servislere de dava açılabilir heralde.

Kanun değişikliği ile ortaya çıkan cezai durumlar, geriye doğru işletilemez.

Araç alım-satımı öncesi, satıcı tarafından aracın muayene ettirilmesi zorunlu hale getirilirse, uygunsuz bir durumun sonradan ortaya çıkması halinde alıcı, satıcıyı ve muayene istasyonunu dava edebilir.

Tabii bu söylediklerim farazi, halkın lehine. Halkın lehine olduğu için yapılma olasılığı yok denecek kadar az.

Saygılar.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: silverado

quote:

araç satışının % 70 i 2. el şuanda .

bu oran eğerki vergiler indirilirse %10 lara kadar düşer diye tahmin ediyorum.kimse sıfır uygun araçlar varken 2. el araçlarla uğraşmaz.illaki sıfır almak varken gidipte sırf lüks yada zengin arabasına binmeye çalışan tipler olacaktır.

Sayın @INTRUDERTR, konunun asıl kaynağını işaret etmiş.

Elinizin altında bilgisayar var, her hangi bir avrupa ülkesinin 2. el araç satışı ile ilgili bir sitesini açın ve araç km. lerine bir bakın. Bizim ticari araçlarda olmayan km. ler, adamların binek araçlarında var. :)

Saygılar.

• memlekette, her gün binlerce araç el değiştiriyor.hiç bir kuruş gelir vergisi ödeyen yok.
    satışlar servislerde yapılsa,bu sorunda kendiliğinden çözülür.
    otomobil tacirleri,
    emlak tacirleri,
    kaçak yap-satçılar,
    pazarcılar...
    bu konuları kayıt altına alsalar,devletin kasası dolar-taşar.kimsede km indirmeye kalkmaz...
    bezinde ucuzlar,vergilerde.ama hani o cesur ve temiz meclis?
  • Umarım gerçekleşir bu kanun
  • galerici cakallarla yargi basedemez meslekleri sahtekarlik oldugu icin onunda altindan kalkarlar.
  • Bu kanunu hemen çıkarsınlar..
    Gerçekten geç bile kalınmı....
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.