Şimdi Ara

Klipsli Ets Ameliyatı oldum (el terlemesi için). (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
843
Cevap
38
Favori
371.937
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Aaron Paul

quote:

Orijinalden alıntı: marsium

Kardeş eğer botoks düşünüyorsan tereddüt etme git yaptır. Kimde faydası olacağı belli olmaz. Fayda etmezse bile en azından geri dönüşü olan bir işlem. İontoforez dene olmazsa. Ama şu ameliyat işini en son çare olarak gör. Hatta çare de değil, elim yüzüm mü terlesin yoksa vücudumun geri kalanı en ufak bi sıcakta ter içinde mi kalsın şeklinde seçim gerektiren bi işlem(herkeste aynı şekilde aşırı terleme olacak diye bir şey yok ama birçok kişide oldu. Bu da böyle bir ihtimal var demektir). Bunun kararını ver öyle ameliyatı düşün.

Sağolasın bilgilendirme için... Şimdi ben ameliyata karar verdim. Fakat; refleks terlemeden çok korkuyorum. Ya ameliyat yada iyontoforez. Çünkü botox da kaslarda güçsüzlük oluyormuş. Ayrıca 6 ay sonra yeniden başliyor.. bu konuda bi fikriniz. var mı ? kas güçsüzlüğü etkisi ?

Alıntıları Göster
    arkadaşlar el ve ayak icin aranizda driclor kullanan var midir

• ivenrec kullanıcısına yanıt
    Ben defalarca gittim bir sürü test tahlil yaptırdım. Her seferinde herşey normal çıktı. Ama bu terlemenin sebebine bir türlü ulaşamadım. Mantıklı olan çözümleri dene ve ameliyatı en sona bırak. Çünkü ameliyat olsan bir dert olmasan ayrı bir dert. Sonucu her insan kaldıramıyor. Çünkü şu an ben ameliyattan sonra su içinde geziyorum sanki adeta balık adam olmuşum yani. El ve koltuk altı hariç kalan her yer terliyor. Ameliyat zaten bir çözüm değil alternatif tedavi yöntemi demek daha mantıklı bir tabir olur bence...
  • hocam ben ilk ameliyatımı yapan doktorla görüştüm. 2.ameliyatı önermedi zaten. şuan refleks terleme minimal düzeyde, dert edilecek tarzda değil. 2. ameliyatı olursam refleks artabilirmiş. tasvip etmiyorum dedi.
  • ameliyat olanlar tavsiye eder misiniz? elim ayagim terliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: ivenrec

Hocam bn kullanıyorum ciddi manada faydalı
  • quote:

Orijinalden alıntı: kara155

quote:

Gerçekten el ve ayaklarda faydalı mı ? Ve uyumadan önce mi kullanıyorsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: emre510

quote:

quote:

Bn koltuk altı için kullanıyorum. El ve ayak için kullanmak baya zor çünkü terleyen bölgeleri tam tespit etmek ve oralara uygulamak gerekiyor.zaten fiyatı 30-40 tl arası bişey, miktarıda az o yüzden el ve ayaga uygulamıyorum ama koltuk altına çok etkili benim teri kontrol altına alıyorsa sizinkileri de rahatlıkla alır. Gece yatmadan sürüp yatıyorum sabah kalkınca duş alıyorum bu kadar

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bn koltuk altı için kullanıyorum. El ve ayak için kullanmak baya zor çünkü terleyen bölgeleri tam tespit etmek ve oralara uygulamak gerekiyor.zaten fiyatı 30-40 tl arası bişey, miktarıda az o yüzden el ve ayaga uygulamıyorum ama koltuk altına çok etkili benim teri kontrol altına alıyorsa sizinkileri de rahatlıkla alır. Gece yatmadan sürüp yatıyorum sabah kalkınca duş alıyorum bu kadar

Koltuk altına kesin etki ediyor orası öyle de el ve ayak için bende etki etmedi acaba sizde etki etti mi diye merak ettim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Koltuk altına kesin etki ediyor orası öyle de el ve ayak için bende etki etmedi acaba sizde etki etti mi diye merak ettim.

Hocam ayak için hiç kullanmayı denemedim, el için denedim ancak tam verim vermedi, terliyen noktaları bulup oralara uygulamak lazım bide elini sürekli yıkıcagın için uygun olmuyor.

• Gençler tereson diye bi urun de var. Driclor benzeri ama roll on şeklinde değil.fıs fıs şeklinde . Uygulaması daha kolay olur el için kanımca. Parası olan deneybilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tamirci çiraği

Gençler tereson diye bi urun de var. Driclor benzeri ama roll on şeklinde değil.fıs fıs şeklinde . Uygulaması daha kolay olur el için kanımca. Parası olan deneybilir.
    tereson alıp vücudunuza aliminyum sokacağınıza bakırköye gidin türkan saylan'ın kurduğu lepra devlet hastanesinde 2bin$'lık gelişmiş iyontoferez cihazı var 13 seansta terleme falan kalmıyor.
  • Seansı kaç lira _?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aaron Paul -- 26 Eylül 2015; 21:18:29 >
  • quote:

Seansı kaç lira _?
    Sizinde bu terlemeden nefret ettiğiniz çok açık... Sosyal anlamda ne gibi sıkıntılar çekiyorsunuz ? / Bu hastalık insanı sinir ediyor... bi tavsiyeniz yok mu ?
  • quote:

Seansı kaç lira _?

ücretsiz, devlet hastanesi yazdım
  • ets ameliyat olanlar varsa yazabilir mi? bende olmayi dusunuyom
  • quote:

Orijinalden alıntı: duman42

ets ameliyat olanlar varsa yazabilir mi? bende olmayi dusunuyom
    Önümüzdeki haftaya randevu aldım ben de. Hoca uygun görürse ben de olacağım. Benim el terlemesi değil. Yüzdeki kızarıklıklar. Son 1 senede baya arttı. Muayene olalım bakalım neyi uygun görecek hoca.
  • olanlar, bir açıklayın size zahmet. sonuçlarını...
  • quote:

olanlar, bir açıklayın size zahmet. sonuçlarını...
    Ben de ameliyat olmayı düşünüyordum ama sinir sistemine yaptığı zarar ve kalpte aritmi yapma olasılığı yüzünden vazgeçtim, kompansatuar terleme felan önemli değil elin terleyeceğine karnın terlesin ne olacak.

edit:http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22422931 şu makaleye bakabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre510 -- 14 Aralık 2015; 8:00:42 >
  • Ameliyat üzerinden 6ay geçti. Kış ayındayız ve Mersin gibi ılık bir kış geçiren şehirde şu anki durumum şöyle. Aşırı bir soğuk olmamasına rağmen ellerim kurudu avuç içi deri kabuk kabuk oldu mecburen krem kullanıyorum. En ufak bir terleme başladığında hemen hemen eskisi gibi vücudum titriyor. Ama kolay kolay terlemede yok ellerin terlediği gibi. Yani serin ve soğuk havalarda kendinizi zorlamadığınız sürece normal herşey. Doktorun belirttiği süre olan 8–10 ayın geçmesini bekliyorum. Refleks terleme devam ederse ilaç yazacak. Hangi bölgeler diye soracak olursanız sırt ve karında, yoğun efor halinde bacaklarda dahil. Ellerim terlerken doğru düzgün su içme isteği olmaz iken ameliyat sonrası susama durumu arttı. Sanki su içmemişim gibi tekrar tekrar su içesim geliyor...
  • BlueDagger kullanıcısına yanıt
    -----ÖZET EN ALTTA-----

Arkadaşlar merhaba.

Uzun bir araştırma ve karar sürecinden sonra 15 ocak 2016 tarihinde el terlemesi (hiperhidrozis) ameliyatı oldum ve deneyim ve izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Bu rahatsızlıktan muzdarip olanlar mutlaka internette araştırma yapmıştır/yapacaktır. Bana da daha önce bu operasyonu geçirenlerin yazdıkları, tavsiye ve önerileri çok fayda sağladı.

Bu sebeple literatüre katkı sağlamak ve istatistik olması açısından ben de yazmak istedim.

Bilenler bilir, bu rahatsızlık genetik olarak aktarılır ve genellikle doğumla birlikte başlar. Bendeki terleme düzeyi orta/ortanın üzeri diyebilirim. Terlemeyi stres, heyecan,psikoloji, hormonlar tetikliyor. Yani genellikle ellerinizin nerede terlemesi İSTEMİYORSANIZ orada terlemeye başlıyor . Bazı zamanlar neredeyse unutacak düzeyle azaldığı dönemler oldu. Ancak öyle anlarda aniden bir başlıyordu ki, adeta ellerimden damlayan terler masada bir göl oluşturuyordu. Bu sebeple bir tane telefon bozdum. bilgisayar mouse u tutarken mouse ve masa sırılsıklam oluyordu,hele de öğrenciyseniz sınavlarda tam bir kabus sizi bekliyor demektir.

Neyse teorik kısımları geçip operasyonu anlatayım.

Ben Kayseri de üniversite okuduğum için Erciyes Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi bölümüne 6 ay önce muayene olmuştum. Gerekli bilgiyi aldıktan sonra ben biraz daha düşüneyim deyip çıkmıştım. Ameliyat kapalı olarak yapılıyor, ancak eğer akciğerler göğüs kafesine yapışıksa açık yapılacağını ve bunun da yatış ve iyileşme süresini uzatacağını falan söylediler. Bunları duyunca biraz tereddüt ettim. İlginçtir , muayenelerden sonra sanırım psikolojik nedenlerden dolayı terleme hissedilir derecede azalmıştı.

Ama şunu belirtmek isterim ki benim terleme seviyem normalde hiç de az değildi, mesela bazı anlarda saniyede bir damla düşecek hale bile geliyordu.

Sonra istanbula ailemin yanına döndüm. burada da yaptığım gözlemlerden sonra ameliyat olmaya karar verdim. İstanbulda Çapa tıp fakültesinde de muayene oldum.En erken randevunun 3 ay sonra verileceğini söylediler. Ben de hem bazı işlerim olduğundan hem de daha önce hemen alabiliriz dedikleri için ve operasyonu profesör ve tecrübeli hocalar yaptığı için Kayseri'ye giderek Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine yattım.

Operasyondan bir gün önce öğlen giriş yaptım. servise çıktım. yatışım yapıldı. bazı testler yaptılar. solunum tesi , EKG , Kan sayımı yapıldı. Ertesi gün saat 9:30 gibi kendimi Türk hekimlerine emanet ettim. Muayenemi Prof. Dr . Leyla Hasdıraz ve ekibi yaptı. Ameliyathane baya kalabalıktı. sanırım asistanlar vs da vardı. ( tam emin değilim, daha gençtiler ve beni sedyede hazırlayan onlardı. )

neyse uyumadan hemen önce leyla hanım geldi ve son kez ameliyatın kapalı olacağını ve aksi bir durum olursa açık yapılacağını ve hortumla(dren) uyanabileceğimi söyledi. başımla onayladım ve böyle bir durumun olmaması için dua ettim.

kafamı kaldırıp içeriye bir kaç kez göz attım. bir tane doçent ekibe bir monitörden izleyecekleri yöntemi falan anlatıyordu. Kamerayla izlemek için mobil tv cihazını getirdiler. Söylemeyi unuttum, bloke edilecek sinir (sempatik sinir ağı ) omuriliğin iki yanından uzandığı için sinire ulaşmak için akciğerleri söndürmek gerekiyormuş. sonra bi kişi daha geldi (bölüm başkanıydı galiba). önce bir tarafı söndürüp işlemi yapıp akciğeri şişirip sonra diğer tarafa aynı işlemin yapılacağını söyledi ekibe.

bir kaç dakika sonra birisi burnuma maskeyi yaklaştırdı ve "uyuyacaksın" dedi ve gözümü açtığımda işlem bitmişti.

uyandıktan sonra sersemlikle ilk sorduğum şey tüp takılı olup olmadığıydı. "yok" dediler. derin bir oh çektim. servise götürüp yatağıma yatırdılar. çok aşırı bir ağrı sızı yoktu.

sağdan ve soldan yaklaşık 2 cm lik kesilerle işlemi halletmişler. normalde 1 gün hastanede yatış olması gerekiyordu ancak göğüs kafesime hava kaçtığı için akciğerler yeterince şişmemiş. bunun için 3 gün daha yattım. toplamda 6 gün 5 gece hastanede kaldım. pnömotoraks için oksijen tedavisi uyguladılar ve her sabah film çekimi oldu. ameliyattan sonraki ilk 3 gün ellerim kupkuru idi ancak 3.günden sonra hafif nemlenme oldu. ayaklarımdaki terleme ise neredeyse yüzde 50 azalmıştı. hocalar bu hafif terlemeyi 6 aydan sonra beklediklerini , bu durumun kişiden kişiye göre değiştiğini söylediler. refleks terlemeler olabileceğini ve ayrıca yan sinirlerle ellerin beslenebileceğini söylediler.

2 gün hafif nemlenme şeklinde terlemeden sonra tekrar kupkuru haline döndü. bugün 9 gün oldu ve şu an kuru ellerle bu yazıyı yazıyorum. rabbime çok şükür. 10 gün sonra kontrole gel dediler. ona gideceğim işte.

sol kolumun dirsek bölgesinde morluk oluştu. ve sol koltuk altı bölgemde kasılma ve ağrı var. sağ tarafta bir sıkıntı yok. pazartesi istanbul da kontrole gideceğim ve morluğu soracağım. inşallah geçici bir durumdur.

benim hikayem de böyle arkadaşlar.

operasyonu gerçekleştiren değerli hocalara ve ekibe teşekkür ederim.

ALLAH HERKESE ŞİFA VERSİN.

Ekleme: Arkadaşlar tekrar merhaba. Kolumdaki morluğu gösterdim. Geçiciymiş. Zaten şu an çok azaldı. bir kaç güne tamamen kaybolur sanırım. kolumdaki kasılma da azaldı ve geçti gibi. 13.gün ve ellerim dün hafif nemlendi. yani tahminime göre eskiden olduğu gibi terleyeceği zaman çok aşırı miktarda değil, böyle belli belirsiz çok hafif nem şeklinde oluşuyor. takibe devam edeceğiz. ama genel olarak memnuniyet düzeyi çok iyi. şu an ameliyat olduğuma memnunum.

bir de belirtmek istediğim bir konu daha var ki en önemli hususlardan birisi. operasyon biter bitmez refleks terleme denilen olay başlıyor. benim sırtımda ortaya çıktı. yani öyle her an sürekli değil. örneğin daha önce belli bir sıcaklığın üzerinde terlemeye başlayan vücut (sırt ) artık daha erken ter atıyor diyebiliriz. önceden 500 adım yokuş yukarı çıkınca ıslaklığı hissediyorsanız bundan sonra 300 adımda belki. kesin bir ölçüsü yok. ama bunları şuan kesin konuşmak için çok erken. istatistik ve sağlıklı bilgi için biraz gözlem ve üzerinden zaman geçmesi gerekiyor. ama buna rağmen ellerdeki kuruluğun verdiği mutluluk ve psikolojik rahatlık paha biçilmez.

ÖZET

Uzun araştırmalardan sonra Erciyes Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Bölümünde ameliyatı oldum. Kapalı oldu. sempatektomi Başarılı geçti. Komplikasyon oluşmadı. Şu an durumdan memnunum. Olmak isteyenlere tavsiye ederim.

İşlemi daha iyi anlamanız için bazı fotoğraflar koyuyorum. görünen sağlı sollu hat sempatik zincir. T2 T3 T4 düzeylerinden yakılarak veya klips ile bloke ediliyor.

Klipsli Ets Ameliyatı oldum (el terlemesi için). Klipsli Ets Ameliyatı oldum (el terlemesi için). Klipsli Ets Ameliyatı oldum (el terlemesi için).

1 ay sonra izlenimlerim

Arkadaşlar merhaba. Ameliyatın üzerinden 1 aydan fazla bir zaman geçti. Kısaca olanları paylaşmak istiyorum.

Halen genel memnuniyet düzeyi çok iyi. Gerçekten gözle görülür ve bariz şekilde hissedilir derecede yaşam kalitem arttı. Telefonu ,bilgisayarı artık çok daha rahat bir şekilde kullanabiliyorum.

İnsanlarla el sıkışırken yaşadığım tedirginlik bitti.

Ellerimdeki terleme tamamen bitti diyebilirim. Sadece çok nadir olmak üzere ara sıra hafif nemlenme oluyor. Yani daha önce damlayacak kadar terlediği anlarda şimdi belli belirsiz nemlilik.

Ancak asıl sorun bu değil. Refleks terleme. Beklenildiği gibi bende de ekseriyetle sırt ve karın, göğüs bölgelerinde terleme ortaya çıktı. Yine her zaman olmamakla birlikte çok hafif bir efor sarf ettiğimde atlet su içinde kalıyor. Terleme başlayınca da uzun bir süre durmuyor. Haliyle çok rahatsız edici bir durum bu. Bu ameliyatı olmak isteyenler kesinlikle bu durumu değerlendirsinler. Çünkü sonradan telafisi yok. Gerçi bu sorun için ilaçlar varmış ama daha detaylı bir araştırmam olmadı. Eğer çok rahatsız etmeye başlarsa bunun için de ayrıca muayeneye gideceğim.

Genel bir değerlendirme yapacak olursak;

El terlemesi bitti,

Yokuş çıkarken, uzun merdiven çıkarken, efor harcarken, kapalı ve sıcak ortamlarda aniden sırt, bel, karın, göğüs bölgesinde terleme ortaya çıktı.

Vücudun normal bir rejime kavuşması ilk etapda 6 ayı, sonra 2 yılı bulabiliyormuş. İnşallah başka yerlerden terleme sorunu da azalır ve biter.

Buna rağmen ameliyatı olmaya değer.

Görüşmek üzere. Herkese acil şifalar dilerim.

3 yıl sonra güncelleme (16.08.2019) : Arkadaşlar refleks terleme de bitti. Şu an her şey yoluna girdi. Bazen, çok nadir olarak el ve ayakta nemlenme olabiliyor. Daha çok ayaklarda. Ellerde ise daha önceden böyle bir sorunum olduğunu unuttum.

Sağlıcakla Kalın.

YAKLAŞIK 8 YIL SONRA GÜNCELLEME (5.09.2023) : Herkese selamlar, ameliyatı olmamın üzerinden yaklaşık 8 yıl geçmiş. Arkadaşlar şu anda hayatımdan çok memnunum. Ellerimde terleme olayı bitti gibi bir şey. Sadece bazen ufak nemlenmeler olabiliyor. Onun haricinde ellerimden memnunum. Ayaklara gelince ayaklarım hala terliyor. Hatta damlalar boncuk boncuk oluyor. Zaten yapılan müdahale ellereydi. Refleks terlemeyi soracak olursanız ki bence bu yazıyı okuyanların en merak ettikleri ve en önemli kısım o, sırt kısmında refleks terleme kalmadı. Belki bazen sayısını ve zamanını hatırlayamayacağım şekilde olabiliyordur. ama bunun normal terleme mi yoksa refleks terleme mi olduğunu söylemek zor. yani sık sık sırt terlemesi olayı yok. GENEL OLARAK BEN BU AMELİYATI İYİ Kİ OLMUŞUM DİYOR MUYUM? KESİNLİKLE EVET. Şunu sakın unutmayın bu el terlemesi ameliyatının sonuçları herkeste farklıdır. Her bedende farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Benim yaşadıklarım size referans oluşturmaz. Şu an bu yazıyı kuru ellerle yazıyorum. Bunun ne kadar paha biçilemez olduğunu sizlere anlatmaya gerek görmüyorum. Peki şu anda ellerime baktığımda KUPKURU mu? hayır. çok çok hafif nemli. hissedilmeyecek kadar belki. ama eğer ben bu ameliyatı olmasaydım nasıl olacaktı. ellerimden klavyeye sular damlıyor olacaktı. anladınız mı? Bu yazının amacı sadece ve sadece yaşanılan bir tecrübeyi aktarmaktır. yoksa kimseyi bu ameliyata ikna etmek veya uzaklaştırmak değildir. tekrar ediyorum çok iyi araştırma yapılıp, ameliyatın sonuçları, riskleri göz önünde bulundurulup bunları kabul edip iyi bir ekibe ameliyatın yaptırılması gerekmektedir. Ameliyattan sonra vücudun normale dönmesi 2-3 yılı bulabiliyor. İlk başlarda refleks terleme ortaya çıkıp daha sonra geçebiliyor. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar sormak istediğiniz bir şeyler olursa mail adresimi bırakıyorum. kenancal@yandex.com.tr

Klipsli Ets Ameliyatı oldum (el terlemesi için). Klipsli Ets Ameliyatı oldum (el terlemesi için). Klipsli Ets Ameliyatı oldum (el terlemesi için).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_maske -- 5 Eylül 2023; 15:6:20 >

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.