Şimdi Ara

Klipsch RF 7-II test (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
0
Favori
8.040
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

P.W Klipsch'ın felsefesi anlayışları bugune kadar geldi. JBL Everest kabin hesabı.
    bir terslik var diyorum ben ne bekliyorduk_ ki? ortalığı devasa vantilatorlerin uflemesi gibi
    darmadağın ve depreme etkisi yapan bir sistem mi idi beklenti acaba? attım kafadan. yani iki gundur diyoruz ya bir terslik var. :)))
    güçlü, abartılı bas isteniyorsa şöyle diyeyim rf3 tekbaşına 2x300mm woofer lik Infinity kappa 100 ü darmadağın ediyordu. bir yanda bas ve tizleri iyileştirilmiş bir RF7mkII var...

quote:

Orijinalden alıntı: alaaddinay

Arkadaşlar RF7 II 'yi harman kardon hk 990 ile kullanıyorum. Sanki bass'lar yetersiz gibi geliyor. Klipsch kendi sitesinde bu hoparlörü sw-115 subwoofer ile kullandığını gördüm. Amfide 2 tane subwoofer çıkışı var. Sw-115 almayı düşünüyorum ama Türkiye'de yok. Başka öneri yapabilir misiniz?

• nakamichi PA-7 ve PA-5 bir dönem kullanmıştım. Güzel cihazlar. Hele Dragon deck ile makara sistemlere bile
    kafa tutardım yaptığı kayıtlarla...
    Piyasadan elini eteğini çeken bu kaliteli markalara üzülmekten başka birşey gelmiyor elden.
    Satmayıp elde tutmak tek teselli.
    Bass seslerdeki azlık kavramını sorunu yazan daha net yazarsa durumu anlarız.
    Hassasiyetteki ve güçdeki yüksekliğin duyumda yarattığı negatif ve ya yorucu bir his oluşmadı bende.
    Operanın rus şefleri geçen hafta bendeydi birisi orkestra şefi diğeri koristlerin şefi. imzamdakileri sırayla dinlettim.
    Teknik verileri rafa kaldırdığınızda türkiyenin en gelişmiş kulakları devreye giriyor.
    onlarda ikiye bölündüler Birisi klasik diğeri resmen acoustic... Aynı markanın farklı dokularını, duyumlarını bariz yaşıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.Togay -- 1 Aralık 2012; 12:46:13 >

• @S.Togay

http://www.hear-it.org/Classical-musicians-at-extreme-risk-for-hearing-loss

(linki rastgele arama ile buldum, orkestrada çalışan müzisyenlerin maruz kaldığı genel bir durumdur.. Benzer şekilde duyma yetisi zarar görmüş ses mühendislerinin gürültülü kayıt ürettikleri de rivayet edilir.. )

Deneyim ve yetenek müzisyenler için duyma hassasiyetinin önüne mutlaka geçiyordur... biz sadece dinleyici olduğumuzdan linkte yazanları iyi değerlendirmek lazım. Sigara içmeyin gibi bir yorum oldu ama yüksek sesle de dinliyorsak en azından dinletiyi zaman olarak sınırlamak lazım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dustdevil -- 1 Aralık 2012; 13:37:45 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bass'lardaki yetersizlik kısık ve orta volümde müzik dinlerden bass'lar kuvvetli değil demek istedim.Ayarları değiştirmeme rağmen. Zaten piyasadaki bütün cihazların son sesini açsanız bas bas bağıracaklardır. Ev kullanıcısı olduğum için yüksek seslerde dinlemem mümkün değil. Üstelik biamping bağlantı yaptım. Ama yinede bendeki rf7 ıı de 2 bass hoparlör var. Önceki rf7 de 3 bass hoparlör vardı. Bu yüzden olduğunu düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 woofer lı klipsch rf83 bilirim. Onceki rf7 de 2 woofer sürücü var.

• Aşağıdaki sitede ayrıntıların türkçesini çözdükten sonra daha net bilgi verebileceğim.
    http://www.avsforum.com/t/1295829/klipsch-rf-7-versus-rf-7iis

• quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

3 woofer lı klipsch rf83 bilirim. Onceki rf7 de 2 woofer sürücü var.

Doğru bigi

• quote:

Orijinalden alıntı: S.Togay

rf83 de 3 bass vardı. rf7 ve ya rf7_II de çift bass sürücü. Zaten iki yollu sistemde bass sürücü bolluğu sinema sistemi için belki iyi ama stereo için ayrıntıların önde koşan bass ağırlığı ile süpürülmesinden başka bir işe yaramayacağını düşünüyorum.

Bu konuda düşüncem sabit. kaldıki klipsch form sitesinde rf82-II yi rf83 ile kıyaslamışlar. Rf7-II kıyasına hiç girilmemiş.
    Heritage serilerinde sese dokundukça tat verirken rf7-II de kısık seste daha acoustic ve yumuşak bass var.

http://www.avsforum.com/t/1295829/klipsch-rf-7-versus-rf-7iis

Yukarıda verdiğiniz linkte kullanıcı ve dinleyenlerin yorumlarına baktımda memnuniyet var dinamikliği ve ses detayı hususunda, eleştiri yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.Togay -- 1 Aralık 2012; 18:45:18 >

• İyiymiş..
  • @alaaddinay,
    kısık seste loudness(bu iş için birebir) ve bass'ı açınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alaaddinay

Bass'lardaki yetersizlik kısık ve orta volümde müzik dinlerden bass'lar kuvvetli değil demek istedim.Ayarları değiştirmeme rağmen. Zaten piyasadaki bütün cihazların son sesini açsanız bas bas bağıracaklardır. Ev kullanıcısı olduğum için yüksek seslerde dinlemem mümkün değil. Üstelik biamping bağlantı yaptım. Ama yinede bendeki rf7 ıı de 2 bass hoparlör var. Önceki rf7 de 3 bass hoparlör vardı. Bu yüzden olduğunu düşünüyorum.

Amfideki EZSet/EQ özelliği ile deneme yaptınız mı? Bunu devre dışı bırakma ve ayarları değiştirme nasıl etki yapyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dustdevil -- 4 Aralık 2012; 9:10:37 >
  • Ayarları kontrol edince değişiklik olmadı mı acaba!
    Onkyo da eskilerde en kaliteli emektar m-5570 p-304 iken
     Klipsch RF 7-II test

Tahtını yeni nesilde m-5000 e mi devretti dersiniz.
     Klipsch RF 7-II test

Onkyo da hoşuma giden başka model yok.

• Linkte birisi La Scala'nın kasasını sıfırdan yapıyor:

http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?PHPSESSID=p64squa2oa1k3cfb2hmmfr5n22&topic=9873.0

ABD'den bu hoparlörü ithal etsek hacim ve vergi yüzünden çok pahalıya gelir herhalde, Türkiye fiyatı da malum... içindeki komponentler alınsa Türkiye'de kaliteli bir kasa yapılsa biz de alsak ne güzel olurdu :)

• La scala yı efsane olarak halen üretmeye devam ediyorlar ve her versiyonun tüm parçaları
    muzaffer şahin beyde mevcut (tek ana klipsch ithalatçısı).
    Fakat sürücüleri tek tek alıp üretmek cazip bir ucuzluğa gelmiyor.
    Sürücüleride dışardan parti parti getirmek lazım. Hoparlörün doğru kullanıldığında yıllara meydan okuduğunu
    düşünerek temiz ikinci elini almak daha sağlıklı bence. Özellikle tüm La scala kullanıcıları yerli yabancı lambalı amfi ile sürüyor.
    Şu haşimatoyu üretirsem bende bu işlere havlu atacağım az kaldı.
  • ABD fiyatı+kdv gibi satılabilse keşke, bu 0 fiyat politikası yüzünden bir üst segment olup normal fiyata satılan hoparlörlerin fiyat aralığına giriyorlar, sadece la scala değil diğer heritage serisi de....eminim rakam olarak 2-3 satılıyor ise bu rahat 10-15 olurdu.

• Doğru. Amerikada çifti 6.000-7.000 dolar civarı satılırken Tr de %50 kadar daha pahalı.
    Nede olsa zengin milletiz, vergilerden başka devlette kazanç kapısı kalmadı.
    Her yıl zarar etmese 2.dünya savaşında Almanların yaptığı demir yolları da satılırdı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: S.Togay

Paul W. Klipsch mükemmel ses için temel olarak dört ilkeye inanıyor.
    Düşük distorsiyon, kontrollü direktivite, düz frekans tepkisi, geniş dinamik aralığı ve
    her zaman şaşırtıcı güçlü, hassas bir sesi temel alıyor.

Yine bir alman dergisinin yapmış olduğu testte, Mcintosh MC275 ile
    klipsch rf7-II sürülmüş.
    Desibel aralıklarında frekens ölçümlemesi yapılmış. Kırmızı eksen çizgisinde
    ani ve dik düşüşlerin oluşmaması sesteki istikrarın habercisidir.
     Klipsch RF 7-II test

Kırmızı renkte eksen çizgisi 18 kHz de yüksek frekansı ortaya koymuş ki
    12-18 kHz arası rezonans tavan yapmış, bu değerin 101 db fabrika değeri
    baz alınırsa rf7-II de tıkanıklık yaşama ihtimalini ortadan kaldırıyor.
    Paul W. Klipsch in horn
    seçimi ve yarattığı crossover da haklı seçimini burada kulağın dışında
    matematiksel olarak ta doğruluyor.
    Emsal markaların alt ve orta sınıflarında, ölçüme değer
    görülmüş modellerini bulur ve ya görürsem başka bir paylaşımda
    kıyaslamalara yönelik başlıklar açmak niyetindeyim.

İlk mesajımda yapmış olduğum test çevrisinde şahsi düşüncem;
    test yapanların parça seçimleri,ortam seçimleri ve cihaz eşlenikleri
    doğrudur. Ulaştıkları sonuçlar da gerçekçidir. Bir üst mesjımdaki
    teknik test bu bulguları doğrular nitelikte.
    Almanların bu işi hakkıyla yaptıkları kesin...

hocam RF 7-II'yi jadis orchestra reference veya jadis orchestra ile rahat ve hakkını vererek sürebilirmiyiz acaba ?

• Selam; mesajınızı bir hafta kadar gecikmeli gördüm kusura bakmayın.
    Elimde oturaklı bir lambalı amfi henüz yok ama yapım aşaması devam ediyor.
    Dolayısıyla lambalı ile sürmediğim için tahmini yorum yapmam doğru olmaz.
    Resimdekini yapıyoruz bitirince teknik detay ve videoları ile paylaşırım.
     Klipsch RF 7-II test

• genelde 5000 dolar seviyesine çıkımadıkca lambalı amplilerden sert sıkı, tonu hoş ama kontrollü ses almak zordur. ya da ampli ile hop. güç ve uyum dengesini yakalamaya çalışmak gerekir. hasılı kelam lambalı ampli her zaman favorimdir. hibrid yapıda ise pre katı SS, çıkışı Vacuum Tube olan ampliler tercihim. neyse.
    bu işte biz lamba kadar trafonun sesini dinleriz. trafo önemli ve trafo deyip geçmemeli.
    6L6 ve serisinde ki lambalar (KT88, 66, 90 vb.) sesleri analitik, SS vari ses olarak yazılır. ki bencede öyledir. 6L6, EL84 daha organik ve retro mu diyim naturel mi diyeyim bilemedim sesiyle beni daha çok cezbeder. işim gücüm hiçde iyi lamba olmayan EL34...
    Murpan Audio'da Tsakiridis Achilles 300B ve Union fullrange hop. ile aklımı başımdan aldı.
    gerçi ben 2A3 cüyüm ama neyse ne yeri ne zamanı.
  • Degerli ustad cantan bir cift rf7-ii de sen al da aramizda senide gorelim isterim. Bu arada forumda rf7 alan arkadaslar yorum ve deneyimlerinizi buraya yazarsaniz urunu tanimak isteyenlere bir nebze faydamiz olur dusuncesindeyim.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.