Şimdi Ara

...KLIPSCH club... (56. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.388
Cevap
23
Favori
89.607
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    evet haklisiniz, guzel bir secim olmus ve bilginize 100 saat kullanimi gectikten sonra gercek performansa ulasacaktir .gule gule kullanin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 19 Ocak 2018; 6:55:58 >
  • Burakay2015 kullanıcısına yanıt
    Koltuk tvden 7 metre uzaklıkta arka kolonlar da duvarın dibinde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam aşağıda yazacağoçım hoparlörlerime avr üzerinden (audyssey) manuel crossover bölümünden hangi Hz ayarlarını seçmeliyim?

Rp260

Rp450

Rp150

R14s

Hocam selamlar bende klipsch sistemimi tamamladım. Kuruluma geçeceğim ama bir sorum olacak kablo olarak 4 mm kablo aldım ama baya kalınmış. Bunu kullanmamın bir sakıncası olur mu ? Performans kaybı veya herhangi bir zararı olur mu ? Kablo zor kesiliyor 2,5 la değiştirsem daha mı iyi olur ?
  • kaandeniz13 K kullanıcısına yanıt
    Ilerde Kule ile degistirmeniz durumunda Rp-440c iyi bir secenek olacaktir.
  • Merhabalar Gunaydin

Front Hoparlorleri Large olarak ayarlayin bu durumda crossover devre disi olacaktir, Biz buna Full Range diyoruz onun icin Audyssey'in verdigi degerlere guvenebilirsiniz.

Sisteminizde Subwoofer olmadigi icin otamatik kalibre ettiginizde Audyssey 'den Avr 'nin hoparlorlere kac Hz verdigine bakin ,eger Avr 80hz olarak ayarlamissa oyle birakabilirsiniz.daha da asagi indirmeyin cunku asagi indirdiginizde filtrelenmis frekanslara sahip olursunuz.

Merkez Large veya Small ,ayarlayip dinleyin hangisi kulaginiza daha iyi gelirse. Small 80hz olmasi tavsiyemdir . Dyn Eq ve Dynamic Vol Acik Kapali olarak karsilastirin

Surroundlar Small olarak ayarlanmasi durumunda daha cok detay duyarsiniz. Crossoveri 80 hz olarak birakabilirsiniz.
  • Selamlar Gunaydin Murat Bey

-Kalin tel, akima daha az direnc gosterir ama kisa mesafelerde (15 metreden daha az) 8 ohm hoparlorlerde, 16 telli kablo genellikle daha iyi sonuç verir.
    On Hoparlorleriniz icin 16 telli kablo uygundur .on kule hoparlorler 3 metre icin 2MM kullanilmasi yeterlidir.

-sizin aldiginiz 4mm kablo 6 gauge kabloya denk geliyor bu Hi End sistemler icin kullanilan kablo cesidi ve kesilmesi tabiki zordur ve gerekli degildir lutfen 2 veya 2.5MM ile degistirin

...KLIPSCH club... ...KLIPSCH club...

ideal olarak, 25 metreden daha kisa bir kabloya ihtiyacınız varsa, satin alabileceginiz en iyi hoparlor kablolari size 16-gauge (1.2MM) teldir.

Umarim bu cizelge yardimci olur lutfen inceleyiniz bu olmasi gerekendir

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 22 Ocak 2018; 7:2:55 >

• O tablo en uzun ideal icin degil, kablo kalinligina gorr kullanilabilecek en uzun mesafe, zira ince kablolarda mesafe uzadikca direnc arttigindan bilgilendirme amacli yapilmis bir tablo hoparlor ohm degerine gore

En iyi kablo diye bisiy yoktur, ince iyi veya kalin iyi diyede( kalin genellikle iyi olarak kabul edilir az dirence sahip oldugu icin ama hersey direnc degil, induktance ve capacitance da onemli, kablo alasimi vs)

Kablo isi sizin sisteminize gore en iyi calan kablo dunyadaki rn iyi kablodur, genel onerilen markalarin kablolarini almaya calisin, en kotu bakir olsun, cogu noname bakir desede alimunyum uzeri bakirdir onun icin bilindik markalara yonelin.

• hozes H kullanıcısına yanıt
    Dediklerinizde haklısınız ve biliyorum bu işte çok detay var ama para tuzağı olayıda belirgin fazla detay veripte kullanıcınin kafasını karıştırmak istemedim, hi end bir sistemden bahsetmiyorum, hi end bir profesyonel sistemde kablo çok fark eder ama empadansi 8 ohm olan Klipsch hoparlörleri için konuşursak bu konuda genel olarak kablo standartları ile paylaşimim olan tablo uzman Audioholics sitesine Aittir. Blue Jeans kablolari ve Impact Acoustics kabloları oldukça kaliteli tavsiye edilen. yılan derisi (snake oil) tarzı gibi yapılan kablolardan uzak durun derim, para tuzağı. sizin de bu konuda bilginiz var, lütfen murat beye daha çok yardımcı olun, çoğunlukla sinema için kullanacak

Selam ve saygılar

• Kablo tavsiyesinde fizik ve kimya bir yere kadar, her kablo markasının kendine has ses karakteristiği vardır.

Kablo konusu çok su kaldırır. Kablonun bakırı var,gümüşü var, gümüş kaplı bakırı var vs vs.

Kablo var sesi parlatan, kablo var midleri öne çıkaran, kablo var bassları öne çıkaran, kablo var natürel ve detaylı vs vs.

Birde bu 16 telli kablo ne oluyor onu anlamadım.

Kabloda kesit değeri verilir 16 AWG 1.31 mm2 dir. Bu kadar ince kablo tavsiye edilmez yada ben etmem en az 2-2.5mm2 yani 13-14 AWG olmalı.

@muratakbulak 4mm2 kablonun zor kesilmesi onu kötü yapmaz denemek lazım. Amfi girişlerinde zorlanacaksanız banana alabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Asefik -- 22 Ocak 2018; 11:0:38 >
    Teşekkürler yardımcı olduğunuz için.

• Ben teşekkür ederim, vakit buldukça elimden geleni yaparım.

• Hocam sub ım var r112sw.

Frontlar full range

Center large

Surroundlar small ayarlı.

İnvidual seçmil avr.

Rp150 surround 60

R14s rear 80

Ayarlamıştı avr.

Fakat bir korku filminde bir sahnede surround rp150m ler

Distorsiyona sebep oldu.

Aynı sahnede sesi yüzde 80 den 70 e düşürdüm distorsiyon kalmadı.

Rp150m lerin crossover ını 80 hz e çıkarıp aynı sahneyi yüzde 80 sesle dinledim.distorsiyon olmadı.

Durum böyle karışık

• Hocam ben r14s leri 100de kullanıyorum. Seste bozulma yapıyor yüksek seslerde en iyi 100de buldum sonucu. Ben de sizin sistemin aynısını toplamaya çalışıyorum ama sub düşünmüyorum şimdilik olsa da sw110 alırım apartman dairesi malum.

• Tabiki olur!!! Subwooferiniz oldugunu bilmiyordum ,cok onemli bir ayrinti

Simdi hersey degisir,Eger Subwoofer varsa zaten hepsinin kucuk olarak ayarlanmasi gerekir.

Front, centre , surround (small)

Front 80 hz

Centre 80hz

Surround Rp-150m 80hz

R14s ler 90hz'den asagi olmamalıdır! 100hz uygun

Gelelim Subwoofer R112sw ler low passlarda cok iyi oldugu icin ve diger hoparlorlerin crossoverlari hoparlör özelliklerine göre 80hz ve üzerinde olması gerekir.

Gelelim Subwoofer / Bass bölümüne

LFE 120hz olması uygundur

Not; oda durumuna ve sistemde 2, 3, 4 subwoofer olma durumuna göre ayarlar kesinlikle değişir. Buradaki amaç bütün bass'i subwoofer'a göndermek böylece mid ve detaylarda diğer hoparlörler kendini daha iyi gösterecek, tabiki burda subwoofer kaliteside önemli bir etkendir

Ayrıca hoparlör mesafesi çok önemli eğer mesafede bir yanlışlık olursa bütün ayarların hiç bir önemi yok, onun için önler ve center dinleme konumuna aynı anda ses göndermelidir ve ulaşmaladir, Audyssey den sonra mesafeyi birde siz mutlaka ölçünüz lütfen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 23 Ocak 2018; 8:43:5 >

• kaandeniz13 K kullanıcısına yanıt
    Tabiki bozulma olur Kaan Bey
    R14s ler 83Hz - 24kHz frekans araligi tepkimesine sahipken siz bunu 83 hz altina cekerseniz cok tehlikeli bir durumdur en az 90hz olmalıdır bu durumda 100hz yapmanız uyumlu. Subwooferiniz olmama durumunda önleri Large yapmanız gerekir. Subwoofer olma durumunda crossover gerçekten Subwofer'in gücünü ortaya çıkaracaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 23 Ocak 2018; 7:24:35 >
  • Hocam eğer front ve center small yapacaksam neden kule tipi front ve kule gibi center sahibi oldum ki?

R14s ler de bu zamana kadar bozulma olmadı.keza rp150 ler de hiç bozulma yapmadı.

Sadece bir.filmdeki bir sahnede ses yüzde 80 ayarında iken kısa süreli distorsiyon duyunca sesi kıstım hemen.

Zaten audysy her hoparlörü - lerde tutuyor

Front -5

Center -6

Surround -3

Rear -1

Sub -6

Lfe+main 120 hz..gayet başarılı ses alıyorum.

Audysy dynamic eq ve dynamic vol kapalı..

Bu ayarlarda marantz 7010 yüzde 70 de izliyorum filmi.

Front full range ve large

Keza centerda large.

Ama rp150 leri 80 e çıkardım yinede.

• Ayrıca hoparlör içerisinde bulunan crossover devresi

Hoparlörün kendi yapısına göre kaldıramayacağı frekansları önlemiyor mu?

• Hoparlörün büyük veya küçük alınmasıyla bunun hiç bir alakası yok zaten bizim yanıldığımız,ön yargılı olduğumuz nokta burası.

Crossover dediğimiz olay trafik ısıklarına benzer
    Herhangi bir Crossover ( geçiş )noktasının, pasif veya aktif olsun, analog veya dijital olmasının temel işlevi,
    20 Hz'den 20 kHz'e kadar uzanan ses sinyalini alıp 2, 3 veya bazen daha fazla banta bölmektir; böylece hoparlör bant genişliğiyle gelen gereksiz frekanslari çalmaz ,
    yani bu ne anlama gelir bırakın Bass işini subwoofer yapsın.Bırakın diğer hoparlorler diger gorevleri yapsin.zaten subwoofer in görevi düşük frekansları çalmak olduğuna göre niçin ona daha fazla yük vermiyoruz??? bass'ları en iyi çalan subwooferlardır.

İlk olarak, çoğu durumda, tüm hoparlörleri "büyük" değil "küçük" olarak ayarlamanız gerekir. Büyük olarak ayarlandığında, bir hoparlör tüm frekansları çalar, hatta düşük bass, çoğunlukla sizin subwoofer'larınız için ayrılmıştır. Bir subwooferınız yoksa veya hoparlörünüz subwoofer'a sahipse, ana ön sol / sağ kanallar için büyük ayarı kullanabilirsiniz.

Alıcınız ön veya arka yükseklik kanal hoparlörlü Dolby Atmos veya DTS: X'e sahipse, otomatik kurulum programları her zaman ses sinyallerini doğru olarak ayarlamaz

Onun için Kontrol edilecek bir sonraki nokta Crossover; bu, düşük frekansların diğer hoparlörleriniz yerine subwoofer'ınıza yönlendirildiği noktadır. 80 Hz yaygın olarak önerilen bir geçit ayarıdır, çünkü bu, insanlar için bir sesin yerleşimini zorlaştırdığı genel kabul gören bir noktadır. Bununla birlikte, büyük bass üretmek için büyük bir sürücü ya da çok sayıda daha küçük sürücü gerekiyor. Hoparlörleriniz dinleme seviyesinde 80Hz'e kadar frekansları üretemezlerse, Crossover frekansını yükseltmeniz gerekebilir.

Eger sistemde 2 tane subwoofer varsa o zaman büyük seçebilirsiniz 1 tane olmasi durumunda kulelerin küçük ayarlanması uygundur büyük olma durumunda zaten tam bant genişliğince butun frekanslar için güç harcar

Burda bütün amaç bass trafigini kontrol etmek ve subwooferi nicin aliyoruz? Bass vermesi için ve memnun olmayıp hemen satıyoruz değil mi? pekela Crossover ile ilgili bilmediğimiz işte bu.

Hoparlörünüzdeki en büyük sürücünün çapına dayalı olarak tahmin yapabilirsiniz. 6 "veya daha büyük bir sürücü için 80Hz kullanın. 4-6 "için, 100-120Hz kullanın ve 4" ten daha küçükse, 150-200Hz kullanın. bu ortalama degerler.

Lfe+main 120 hz 2 tane Subwoofer kullanımında LFE + main 120hz olarak ayarlanır . bu 2 tane veya daha fazla subwooferlar için kullanılır, yani seçtiğiniz Crossover noktasının altındaki bütün basslar Avr'yi rahatlatmak için 2 ayri Subwoofer a gider . sizde sadece 1 tane var! için olması gereken budur

Ayrıca hoparlör içerisinde bulunan crossover devresi
    Hoparlörün kendi yapısına göre kaldıramayacağı frekansları önlemiyor mu? diye sordunuz
    önlese koni yırtılması dedigimiz olay olmazdı

bu olması gerekendir ama crossover ayarlarıyla oynayıp daha başarılı bir sonuç elde etmek çok gayet mümkündür.
    dediğim gibi sub kalitesi ve oda yalıtımı etkiler sesi size en iyi gelecek şekilde ayarlayın

Ve bundan sonraki ayar Subwoofer'nizin arkasindaki Low Pass Crossover butonunu en sona dogru cevirin boylece Avr'nizin bass trafigini kontrol etmesine imkan vermis olacaksiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 23 Ocak 2018; 14:58:0 >

• Teşekkürler deneyip bakacağım :)

• 
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.