Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (896. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
19 Misafir (1 Mobil) - 18 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.229
Cevap
702
Favori
4.431.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
49. Sırada  bugün en iyi #8
Sayfa: önceki 894895896897898
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: newforest

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

newforest,

ve son olarak arkadaslar delinecek olan son duvar fayans acaba bu seervis delik acarken fayansi tamamen catlarmi yoksa sadece delik acacagi yerimi catlatir arkadaslar genel olarak tabiki iscilige bagli diyebilirsiniz ama tecrubelere dayanarak fayanslari nasil en az zararla delebilir arkadaslar demek ictedigim 20cmm*20cm fayansi tamamen catlatmayip 5cm deligi nasil acarlar varmidir bir inceligi arkadaslar ve nelere dikkat etmeliyim vakum haricinde

elektrik işinden anlamam vkum vs işini kavramışsınız. duvar delinirken fayansın arkasından elinizi bastırırsanız fayans atmaz. delici aletin adı panç olması lazım bğir ismi daha vardı ama yanılabilirim unuttum. çok düzgün açar duvarı usta onunla. isterseniz ilk önce fayansı çürütüp delsin çürtmek derken borunun geçeceği kadar tek tek matkapla işaret alsın manasına diyorum fayans yüzeyine direkt pançı vurusa cam yüzey gibidir fayansa kayma yapabilir. hatırlatırsınız ustalara ozaman fayansın atma problemi ortadan kalkar. ama uzamandırlar onalr korkmayın . klimada çok güzel hayırlı olsun.

üstadim tesekkurler vakum konusundada dikkat edilecek husus vakumlamaya basladi ve en sonunda vakum isi bittiginde kapanacak olan vanalar dan ilki klimanin dis unitesindeki devre mi olmali sonrasindami vakum cihazi kapatilmali yoksa tam tersimi olmali tahminim illk once dis unite vanasi kapatilmali sonrasinda vakum cihazi yoksa yanlismi biliyorum aciklayabilirmisiniz

birde sordugum sigorta c tipi yada b tipi cok farketermi dedigim gibi inverterler icin b tipi olurmus fazla akim cekmedigi icin dogrumudur b tipi sikinti olurmu? 16a yeterli olurmu bu alarko x power gold 18btu icin ?
    buattan kaplo icin 2,5mm2 kablo olucak iyidir degilmi ?

klima vakumu hakkında herşey sayfasına bakınız önce.

şimdi samimi olarak bu sayfanın sonlarında baya bir karmaşa oldu kaç gündür bende girmiyorum oraya.

benim vakum hakkındaki bilgim. büyük vanaya vakum motoru bağlanıyor. vakum motorunun çıkışı var oraya manifold bağlanıyor vakum çalıştırılıp manifodl açılıyor. 15-20 dk vakum sonrası. önce mainfold vanası kapatılıyor. sonra vakum moatoru kapatılıyor. bir süre bekleniyor kaçak olup olmadığı kaçak olursa 0dan aşağı düşen ibere yüksliyor sonra gaz açılıyor. ana boru sonra dönüş borusu açılıyor ve vakum bitiyor çok serişekilde vakum küçük tapadaki hortum sökülüyor. 2.3.sayfadan itibaren tartışmalardan çok kafam karıştı sizde izleyin o videoayu bir yere varırısınız. kesinlikle benim şuan iyice duruda kafam

lektrik gecikmeli sigorta konusunu okumuştum ama inanın aklımda kalmadı. ama servis size e gerkiyorsa onu aldırır gönüllerini biraz hoş tutarsanız belki bağlarlarda tesisatı

• quote:

Orijinalden alıntı: cgty89

antalya bauhaus açılışa özel baymak c sınıfı 18 lik klima 799 tl idi.c sınıfı diye vazgeçtik.sizce fiyat nasıl?a ile c sınıfı arasında sarfiyatta ne kadar fark olur?

Bu enerji sınıfı olayı hesapsızca abartılıyor.

C sınıfında cop 3 gibidir, A sınıfında 3.61.

Yani birisi ısıtmada elektrik sobasına oranla 3 misli verimli, diğeri 3.61 misli.

Siz 18'lik klimayı 799 liraya alıyorsanız, A sınıfı olanla aradaki fark en az 700 liradır.
    Birisi ayda 80 lira yakarsa diğeri 95 lira yakar; ayda 15 lira fark, full kullanımda.
    700/15=46 ay

Yani A sınıfı alınsa, 46 ay sonra C sınıfından daha az yaktığı için farkı amorti edecek.
    Yılda ortalama 6 ay full kullanılsa 7-8 sene sürer.
    Bu da neredeyse "piyasa malı" klimanın ömrüne yakın.

O zamana kadar zaten diğer A sınıfı da battal kalacaktır, bu arada A+++ sınıflar standart olur.

Şimdi sakın "çevreye saygı", "doğamızı koruyalım" gibi şeylerden bahsetmeyin; bu ülkede devletin otobüsleri 3 metre kara duman atarak gezerken, millet 5 litre motorlu 300 beygirlik araçlar kullanırken...

• arkadaşlar merhbalar 24.000 lik duvar tipi iyi bir klima almak istiyoruz iş yerine ne tavsiye edersnizi hangi model ?

btcem 2000 tl civarı
  • quote:

Orijinalden alıntı: PES_21_Murat

arkadaşlar merhbalar 24.000 lik duvar tipi iyi bir klima almak istiyoruz iş yerine ne tavsiye edersnizi hangi model ?

btcem 2000 tl civarı

beko-arçelik olabilir . midea , airfel , gree

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klima5505 -- 2 Ağustos 2012; 8:08:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: Ykaraca

quote:

Bence yanlış yapıyorsunuz

Hocam peki Airfel Inverter önersem nasıl olur? Airfel'ler nasıldır? 3200'e geliyor çünkü. Beko'dan iyi midir?

Tabii ki.

Çok sağolasın hocam.

• Merhaba üstadlar

40 m2 lik bir alana Toshiba RAS 18 SKV INVERTER 18.00 BTU klima ideal olur mu ne dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cthun -- 2 Ağustos 2012; 9:41:56 >

• Arkadaşlar bende Baymak 12.000 Elite model klima aldım, şimdilik gayet memnunum. Cihaza, ne kadar elektrik tükettiğini görmek için wattmetre taktım. Cihaz 26 derece sıcaklık için 9 saat 3 dakikada 4,503 kwh elektrik harcamış. (almak isteyenlere fikir sahibi olmaları için)
  • quote:

quote:

antalya bauhaus açılışa özel baymak c sınıfı 18 lik klima 799 tl idi.c sınıfı diye vazgeçtik.sizce fiyat nasıl?a ile c sınıfı arasında sarfiyatta ne kadar fark olur?

Yani birisi ısıtmada elektrik sobasına oranla 3 misli verimli, diğeri 3.61 misli.

Siz 18'lik klimayı 799 liraya alıyorsanız, A sınıfı olanla aradaki fark en az 700 liradır.
    Birisi ayda 80 lira yakarsa diğeri 95 lira yakar; ayda 15 lira fark, full kullanımda.
    700/15=46 ay

Yani A sınıfı alınsa, 46 ay sonra C sınıfından daha az yaktığı için farkı amorti edecek.

O zamana kadar zaten diğer A sınıfı da battal kalacaktır, bu arada A+++ sınıflar standart olur.

Şimdi sakın "çevreye saygı", "doğamızı koruyalım" gibi şeylerden bahsetmeyin; bu ülkede devletin otobüsleri 3 metre kara duman atarak gezerken, millet 5 litre motorlu 300 beygirlik araçlar kullanırken...

çevreye saygısında değilim ben zaten.dediğiniz gibi bizim kullandığımız klimaya gelene kadar neler neler var çevreye zararlı.benim için sarfiyat önemli.esasında salon için klima düşünmüyorduk artık ama 799 tl görünce acabamı dedim.

• koçtaşdan 3 sene önce işyerine aldıgımız yaklaşık 800 tl olan 24.000 btu klima 8. aydan itibaren sorun çıkarmaya başladı, servis gelgit öyle böyle çalıştı ama şu an servis bile artık çöp diyor yapılacak hiçbir şey yok.
  • quote:

quote:

quote:

700/15=46 ay

çevreye saygısında değilim ben zaten.dediğiniz gibi bizim kullandığımız klimaya gelene kadar neler neler var çevreye zararlı.benim için sarfiyat önemli.esasında salon için klima düşünmüyorduk artık ama 799 tl görünce acabamı dedim.

Montaj dahil mi hariç mi mutlaka sorun. Katalogda bu fiyat olduğunda +120tl montaj demişlerdi. Hemen söylemiyorlar, sormazsanız hiç söylemiyorlar.

• Orijinalden alıntı: ozgur1907

inverter mitsubishi al kardeş klasik tercih etme. gece gündüz kullnıcam diyorsunuz..

daikin enjoya bulaşma dökülme başlamış bile. 9 luklar ve 18liklerin dış ünitesi çok sesli şikayetleri artmış. 12000 btu ise aşırı uyduruk değerlere sahip aradaki fark 1000 tl olsa bile vermeye değer mitsubishi electric invertere.

o sizin yazdığınız ısıtmada 12600 lük değer max btu. bu gerizekalı klimanın nominali 9600 dür msz ge inverter in ise nominal btu 10918 max btu ise 15354 tür. eer 4,59 cop 4,57 dir. dikkat ederseniz klsaik bile enjoydan güzel değerlere sahip. ama siz devamlı kullnıcam diyorsunuz. iyi düşünün.

Anladım aslında çok haklısınız inverter herzaman için avantaj sağlar, ama bütçem malesef invertere müsait değil ısıtma için zaten kullanmayı düşünmüyorum, sadece yazları soğutma amaçlı , yapacak birşey yok ozaman tercihimi aşağıdaki modelden yana kullanacağım , ya allah deyip yola çıkacağız.

1- Mitsubishi elec. MSH-GE25 KLASİK SERİSİ KLİMA 9000.BTU 1550 TL
    SOGUTMADA 9042.BTU ISITMADA 10236 BTU
    EER- 3.23 COP- 3.66

Şuan itibariyle almış bulunuyorum yarın takılacak kısmetse bakalım. teşekkür ederim herkeze.

EER- 3.23 COP- 3.66

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur1907 -- 2 Ağustos 2012; 12:02:20 >

• Sayın kocausta,

Klima araştırması yaparken buradaki yorumlarınıza denk geldim. Özverili paylaşımınız için öncelikle teşekkür etmek isterim.

Başlığın bir kısmını okuyarak bir miktar bilgi edindim. Ama tamamını okuma şansım olmadı. Onun için ihtiyacım olan bilgi bir yerlerde zaten yazılı mı bilemeden, affınıza sığınarak sormak istiyorum.

Ben 15 m2 yatak odası ve 22 m2 salon için, bütçe sınırı olmadan sessizlik, performans, teknoloji v.s. açısından en iyi olarak değerlendirebileceğiniz model önerilerinizi almak isterim.

Ayıracağınız zaman için şimdiden teşekkür ederim.

-Jale
  • Orijinalden alıntı: ozgur1907

Orijinalden alıntı: ozgur1907

inverter mitsubishi al kardeş klasik tercih etme. gece gündüz kullnıcam diyorsunuz..

daikin enjoya bulaşma dökülme başlamış bile. 9 luklar ve 18liklerin dış ünitesi çok sesli şikayetleri artmış. 12000 btu ise aşırı uyduruk değerlere sahip aradaki fark 1000 tl olsa bile vermeye değer mitsubishi electric invertere.

o sizin yazdığınız ısıtmada 12600 lük değer max btu. bu gerizekalı klimanın nominali 9600 dür msz ge inverter in ise nominal btu 10918 max btu ise 15354 tür. eer 4,59 cop 4,57 dir. dikkat ederseniz klsaik bile enjoydan güzel değerlere sahip. ama siz devamlı kullnıcam diyorsunuz. iyi düşünün.

Anladım aslında çok haklısınız inverter herzaman için avantaj sağlar, ama bütçem malesef invertere müsait değil ısıtma için zaten kullanmayı düşünmüyorum, sadece yazları soğutma amaçlı , yapacak birşey yok ozaman tercihimi aşağıdaki modelden yana kullanacağım , ya allah deyip yola çıkacağız.

EER- 3.23 COP- 3.66

Şuan itibariyle almış bulunuyorum yarın takılacak kısmetse bakalım. teşekkür ederim herkeze.

EER- 3.23 COP- 3.66

haydi hayırlı olsun güle güle kullanın

• Arkadaşlar merhaba
    Birkaç senedir yaz ayları aşırı sıcaklar başladı mı klima almaya karar verip araştırmaya başlıyorum. Ama beğendiğm klimaya param yetmiyor, paramın yettiğine de forumdan okuduğum bilgiler yüzünden almaya cesaret edemiyorum. Sonun da klimasız 2-3 seneyi böyle geçirmiş oldum. Yine birkaç haftadır klima bakıyorum. Sadece soğutma ile ilgileniyorum. Yazın 1 ay günde 8-10 saat, diğer 1 ay da da günde 3-4 saat kullanımım sözkınusu olacak. Baktığım markalar daha çok Daikin, ME, MHI, Sharp, Toshiba. Bunlardan Daikin'i gereksiz pahalı gördüğüm için eledim. İnverter lü modellerin çoğu pahalı gelince düz modellere yöneldim. Aşağıda seçtiğim modellerden sadece Toshiba inverter lü diye biliyorum.

Toshiba : RAS13SKV ( 2.030 TL nakit fiyatı )
    ( Toshiba'nın bayisi bulunduğum ilde yok, komşu ilden alıp getirmem gerekecek. Montaj ve servis için sürekli yönlendirdikleri bir yer var. )

Mitsubishi E. : MSH-GE35VB ( 1.865 TL nakit fiyatı )
    ( ME in merkezi de komşu ilde, fakat bulunduğum ilde de bir irtibat bürosu var. Montaj ve servis hizmeti veriyorlar. )

Mitsubishi H.I. : SRK 40 HG-S ( 1.750 TL nakit fiyatı )
    SHARP : AYAP 12 FHR/KR ( 1.850 TL nakit fiyatı )
    (Bulunduğum ilde İklimsa merkezi var. İklimsa için forumda olumsuz yorumlar okumama rağmen buradaki firma için olumlu referans aldım. Ancak seçtiğim marka için genelde forumdaki yorumlara göre MHI yerine ME için daha olumlu yorumlar okudum ne kadar gerçekçi bilemiyorum.)

Bu modellerden ME VE Sharp a daha sıcak bakıyorum.

Sizlerden de yorumlarınızı bekliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: xraytr

quote:

quote:

quote:

700/15=46 ay

Montaj dahil mi hariç mi mutlaka sorun. Katalogda bu fiyat olduğunda +120tl montaj demişlerdi. Hemen söylemiyorlar, sormazsanız hiç söylemiyorlar.

montaj dahil değil ama garantisi sorgusuz sualsiz 7 yıl yazıyordu.dediğiniz gibi montaj 120 tl idi.

salona klima işinden vazgeçtiğimiz için almayı düşünmüyorum zaten şuan.hem kiradayız kendi evimiz değil hemde salona malum büyük klima olcağı için sarfiyatıda daha fazla olacağından vazgeçtim.kış dönemi için küçük odaya geçmeyi düşünüyoruz.alırsam oraya 7lik yada 9 luk klima alıcam yada elektrik sobası alıcam.antalyadayım zaten.salon çok büyük 35-40 metrekare ısıtması sorun oluyor camlar falanda pimapen değil.diğer oda ise 10-12metrekare falan.kışın en azından 2-3 ay orda otururuz soğuklarda.

• Arkadaşlar 48000 btu salon tipi klima almayı düşünüyoruz Mitsubishi 9000 TL civarı ama diğer markalar genelde 3500 TL civarı sanırım. Bu fiyat farkının nedeni nedir Mitsubishi'ye iki katından fazla vermeye değer mi acaba?
  • Arkadaşlar Mitsubishi SRK50ZJX-S modelini almaya karar verdim. Fakat yaklaşık 1 aydır bulmayı basaramadım.
    Acikcasi iklimsa'dan almaktan yanada degilim. Daha birkac ay oncesinde Airfel bayilerinde 3-3,5 lira olan klimaya 5 bin lira fiyat cekiyorlar.
    18000 lik olup COP degeri 4,40 olan baska marka klimada bulamadım.
    Elinde bu model olan iklimsa disinda bir yer var mı bildiginiz?
    Ben izmir deyim ve kargo falan işlerine girmeden bulabilirsem direk gidip pesin paraya alıcam.
    Yardımcı olursanız gercekten minnettar olurum, bıktım klima aramaktan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheMechanic

Arkadaşlar 48000 btu salon tipi klima almayı düşünüyoruz Mitsubishi 9000 TL civarı ama diğer markalar genelde 3500 TL civarı sanırım. Bu fiyat farkının nedeni nedir Mitsubishi'ye iki katından fazla vermeye değer mi acaba?

amaç ısıtma ise değer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheMechanic

Arkadaşlar 48000 btu salon tipi klima almayı düşünüyoruz Mitsubishi 9000 TL civarı ama diğer markalar genelde 3500 TL civarı sanırım. Bu fiyat farkının nedeni nedir Mitsubishi'ye iki katından fazla vermeye değer mi acaba?

Airfel, Electra, Midea.
    Bunlar daha makul fiyatlı ve düzgün de çalışıyorlar.
  • 
Sayfa: önceki 894895896897898
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.