Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (889. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
15 Misafir - 15 Masaüstü
5 sn
57.227
Cevap
701
Favori
4.431.026
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
49. Sırada  bugün en iyi #8
Sayfa: önceki 887888889890891
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: x-calibur

Üstadlar , birşey aklıma takıldı.Bu klimalar kaç BTU luk olursa olsun aynı derecede mi soğuk hava üflüyorlar? Yada her BTU farklı derecede soğuk hava üflüyorsa bunlar nelerdir?

Mesela 9000 BTU klimam var oda sıcaklığı 35 derece ben 20 derece olsun istiyorum, 9000 btu klima ilk çalışmaya başladığında kaç derece soğuk hava üfler? 12000 -18000-24000 kaç derece üfler bunun bir değişimi varmı?

İnşallah sorum anlaşılır olmuştur.

Klima iç ünitesinin üflediği havanın sıcaklığı birçok parametreye bağlı:
    Aldığı havanın sıcaklığı, havanın nem derecesi, anlık hava basıncı, peteklerin temizlik durumu, ve tabii ki fan hızı.

Isıtma modundayken genellikle aldığı havayı 25-30C daha ısıtarak vermesi normal kabul edilir, orta fan hızında.
    Ama soğutma modunda durum çok değişkenlik gösterir, çünkü herşeyden önce bu modda iç ünitede rutubetlenme durumu sözkonusu.
    Düşük kaliteli klimalarda bu durum iyi kontrol edilemeyip düşük nem derecelerinde de peteklerde aşırı rutubetlenme olabiliyor, bu da ısı geçişine etki edebiliyor.

Kalite bir klima ise, orta fan hızında 30C alıp 10C verebilir.
    Ama yukarda belirttiğim gibi ortam faktörleri bunu çok değiştirebilir.

*Bu arada, soğutmada içerinin dışarıdan farkını 10C'den daha fazla yapmak hastalığa davetiye çıkarmaktır, bidaa "klima hasta ediyor" muhabbetine giriliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: OSİBAY

merhabalar arkadaşlar, tüm ustalarımızın önerdiği belli başlı klima markaları bulunmakta. mitsubishi, Toshiba, alarko gibi.bunların dışında beko, vestel ve arçelik gibi markalar önerilmiyor.ayrıca altus, regal, baymak ve demir döküm markaları da önerilmiyor forumda.peki size sorum şu.split ve inverter klimalarını karşılaştırırsak, Samsung, LG, Airfel markaları arasında hangisini önerirsiniz?performans ve enerji sarfiyatı konusunda soruyorum.sıkıntı çıkarmayacak ve parasını hakedecek bir klima...şu üçünden hangisini alırdınız?ilginizden dolayı tşkler.ustalarımdan yanıt bekliyorum.hayırlı günler.

Bu üçü içinden Airfel olan tercih edilmeli bence.
  • arkadaşlar bu iki klima arasında kaldım. oda 28m2 yerler laminant pencereler pimapen.kuzey cepheli. arakat.muhafaza iyi. kıışn dıaşrıya göre sıcak, yazın da serin oluyor. ama sıcaklar sonuçta boğuyor. toshibanın flitre özellikleri çok fazla. general de yok o kadar.btu da yüksek. generalin de tüketimi hepsinden düşük. iklimsa generale o odaya o muhafazaya, yeterli dedi.
    bu toshibayı kullanan var mı? fikirlerinizi alabilirmiyim arkadaşlar?

toshiba 13 skvr 2.480 TL

Teknik Özellikler
    Tip Inverter Daisekai
    Teknoloji DC Inverter Teknolojisi, Iyonizer Teknolojisi
    Soğutma Kapasitesi (BTU/h) 14000
    Isıtma Kapasitesi (BTU/h) 19800
    Güç Tüketimi (kW) 1,00 - 1,08
    EER (W/W) 3,5
    COP (W/W) 3,89
    Soğutma Sıcaklık Aralığı(Cº) -0,217391304
    Isıtma Sıcaklık Aralığı(Cº) -0,625
    İç Ünite
    Hava Debisi 614
    Yükseklik (mm) 205
    Genişlik (mm) 790
    Derinlik (mm) 275
    Ağırlık (kg) 9
    Ses Seviyesi (db(A)) 26
    Dış Ünite
    Yükseklik (mm) 550
    Genişlik (mm) 780
    Derinlik (mm) 290
    Ağırlık (kg) 35
    Ses Seviyesi (db(A)) 48
    Soğutucu Akışkan R-410-A
    Max. Borulama (m) 20
    Max. Yükseklik Farkı (m) 10

general electric ash 12.000 btu inv. 2.000 TL
    TEKNİK ÖZELLİKLER

Soğutma Kapasitesi: 11601 btu/h
    Isıtma Kapasitesi(btu/h): 13648 btu/h
    Soğutucu Akışkan: R410A
    Çalışma Akımı Soğutma/Isıtma: 43 A / 46 A
    Sarfiyat Soğutma/Isıtma: 090 kW / 09 kW
    EER(soğutma): 380 W/W
    COP(ısıtma): 412 W/W
    Ses Seviyesi İç/Dış: 43/38/33/21 db(A) / 48 db(A)
    Boyutlar(GxYxD) İç/Dış: 790x260x198 / 660x540x290
    Net Ağırlık İç/Dış: 750 kg / 3200 kg
    Bağlantı boru çapı: 1/4 - 3/8
    Maksimum yatay borulama mesafesi: 20 m
    Maksimum kod farkı: 15 m

• quote:

Orijinalden alıntı: abdullah09nazilli

arkadaşlar bu iki klima arasında kaldım. oda 28m2 yerler laminant pencereler pimapen.kuzey cepheli. arakat.muhafaza iyi. kıışn dıaşrıya göre sıcak, yazın da serin oluyor. ama sıcaklar sonuçta boğuyor. toshibanın flitre özellikleri çok fazla. general de yok o kadar.btu da yüksek. generalin de tüketimi hepsinden düşük. iklimsa generale o odaya o muhafazaya, yeterli dedi.
    bu toshibayı kullanan var mı? fikirlerinizi alabilirmiyim arkadaşlar?

toshiba 13 skvr 2.480 TL

Teknik Özellikler
    Tip Inverter Daisekai
    Teknoloji DC Inverter Teknolojisi, Iyonizer Teknolojisi
    Soğutma Kapasitesi (BTU/h) 14000
    Isıtma Kapasitesi (BTU/h) 19800
    Güç Tüketimi (kW) 1,00 - 1,08
    EER (W/W) 3,5
    COP (W/W) 3,89
    Soğutma Sıcaklık Aralığı(Cº) -0,217391304
    Isıtma Sıcaklık Aralığı(Cº) -0,625
    İç Ünite
    Hava Debisi 614
    Yükseklik (mm) 205
    Genişlik (mm) 790
    Derinlik (mm) 275
    Ağırlık (kg) 9
    Ses Seviyesi (db(A)) 26
    Dış Ünite
    Yükseklik (mm) 550
    Genişlik (mm) 780
    Derinlik (mm) 290
    Ağırlık (kg) 35
    Ses Seviyesi (db(A)) 48
    Soğutucu Akışkan R-410-A
    Max. Borulama (m) 20
    Max. Yükseklik Farkı (m) 10

general electric ash 12.000 btu inv. 2.000 TL
    TEKNİK ÖZELLİKLER

Soğutma Kapasitesi: 11601 btu/h
    Isıtma Kapasitesi(btu/h): 13648 btu/h
    Soğutucu Akışkan: R410A
    Çalışma Akımı Soğutma/Isıtma: 43 A / 46 A
    Sarfiyat Soğutma/Isıtma: 090 kW / 09 kW
    EER(soğutma): 380 W/W
    COP(ısıtma): 412 W/W
    Ses Seviyesi İç/Dış: 43/38/33/21 db(A) / 48 db(A)
    Boyutlar(GxYxD) İç/Dış: 790x260x198 / 660x540x290
    Net Ağırlık İç/Dış: 750 kg / 3200 kg
    Bağlantı boru çapı: 1/4 - 3/8
    Maksimum yatay borulama mesafesi: 20 m
    Maksimum kod farkı: 15 m

O Toshiba kalite olarak General ile kıyaslanmayacak kadar iyidir.
    Filtre özelliklerine çok takılmayın, ama iyonizer olması iyi.

Ayrıca aldığınız değerler hatalı, Toshiba'nınkliler nominal değil max. değerler.

Bu arada, her iki klima da bence o oda için küçük.
    Adamlar gelip mekanda keşif yaptılar mı, yoksa görmeden yeterlidir mi dediler?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

Genel anlamda carrier.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ykaraca -- 31 Temmuz 2012; 12:45:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xraytr

quote:

Orijinalden alıntı: savast

quote:

iklimsa dan 1750 tl ye dxk09z4-s modelini aldım.
    ilk önce içinde birçok özellik bulunduran invertersiz modelini düşünmüştüm onun fiyatı 1450 tl idi ama enzim filtreli iyonizerli koku giderici filtre gibi özellikleri vardı bunları ben iklimsa web sayfasından ögrendim.fakat bayi bana bu özeliklerin inverterli modellerede koyduklarını web sayfasının eski olduğunu idda etti zaten sayfada dxk09z3-modedlinden bahsediyordu bana vereceği z4 dü.bu gün klima geldi ben filtre falan göremedim sadece her klimada olan kare şeklinde toz filtresi var bayiyi aradım filtreler içerdeymiş acaba yanılıyor olabilirmi.

yardım ederseniz sevinirim içimi kurtlar yiyor...

mitsubishi klimadan anlayan biri bu konuda yardımcı olurmu.

Z4 lerde bahsedilen filtreler var. Portakal rengi. açık ve koyu 2 ad.

sayın xraytr,

bugün mitsubishi he. wep sayfasından aldığım klimanın özeliklerine baktım.seri olarak dxk09z4 olan ve benim taktırdığım klima da doğal enzim filtresi( iki adet) ve negatif iyon plaka gözüküyor.fakat benim klimamda bunların olmadığını 444 1 156 aradığımda z4 modelinde olmadığını bana telefondan söylediler.
    bende iklimsa yı aradım bayi bana katalogda olmasına rağmen bu senedeki ürünlerde filtrelerin çıkmadığını söyledi ve bunu soracağını bana döneceğini iletti.sonra aradığında iyonizer plakanın sonradan takılamayacağını ama doğal enzim filtresinin merkez bayide iki tanesinin fiyatının 30 dolar olduğunu söyledi ve bana ücretsiz vermeye çalışacağını belirtti.kendisi de bu durumdan yakındı normalde bu filtrelerin içinden çıkması gerektiğini belirtti.
    sonuçta ürün broşüründe yazdığı özellikleri firma sattığı ürünlere koymuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: valerie

Merhabalar,

LG Jet Cool ES-H1264SA3 almayı planlıyordum fakat bu başlık içerisinde uzman bir arkadaş tarafından yerine başka ürün alın denmiş,
    Ne önerebilirsiniz?

Yalnızca soğutma
    12000 btu
    Sessizlik ve enerji sarfiyatı öncelikli,
    Bütçe : ~1000 TL +-%10
    (montaj dahil)
    inventörsüz (bütçeden dolayı)

Şimdiden Tşkler.

arkadaşlar yardımcı olabilecek varmı?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: xraytr

quote:

quote:

iklimsa dan 1750 tl ye dxk09z4-s modelini aldım.
    ilk önce içinde birçok özellik bulunduran invertersiz modelini düşünmüştüm onun fiyatı 1450 tl idi ama enzim filtreli iyonizerli koku giderici filtre gibi özellikleri vardı bunları ben iklimsa web sayfasından ögrendim.fakat bayi bana bu özeliklerin inverterli modellerede koyduklarını web sayfasının eski olduğunu idda etti zaten sayfada dxk09z3-modedlinden bahsediyordu bana vereceği z4 dü.bu gün klima geldi ben filtre falan göremedim sadece her klimada olan kare şeklinde toz filtresi var bayiyi aradım filtreler içerdeymiş acaba yanılıyor olabilirmi.

yardım ederseniz sevinirim içimi kurtlar yiyor...

mitsubishi klimadan anlayan biri bu konuda yardımcı olurmu.

Z4 lerde bahsedilen filtreler var. Portakal rengi. açık ve koyu 2 ad.

sayın xraytr,

bugün mitsubishi he. wep sayfasından aldığım klimanın özeliklerine baktım.seri olarak dxk09z4 olan ve benim taktırdığım klima da doğal enzim filtresi( iki adet) ve negatif iyon plaka gözüküyor.fakat benim klimamda bunların olmadığını 444 1 156 aradığımda z4 modelinde olmadığını bana telefondan söylediler.
    bende iklimsa yı aradım bayi bana katalogda olmasına rağmen bu senedeki ürünlerde filtrelerin çıkmadığını söyledi ve bunu soracağını bana döneceğini iletti.sonra aradığında iyonizer plakanın sonradan takılamayacağını ama doğal enzim filtresinin merkez bayide iki tanesinin fiyatının 30 dolar olduğunu söyledi ve bana ücretsiz vermeye çalışacağını belirtti.kendisi de bu durumdan yakındı normalde bu filtrelerin içinden çıkması gerektiğini belirtti.
    sonuçta ürün broşüründe yazdığı özellikleri firma sattığı ürünlere koymuyor.

Yurtdışı katalaogdan bakıyorum bende, var görünüyor. Ancak iyonizer görünmüyor. Yinede siz haklısınız satılan ürün ayıplı mal. Belirtilen özelliklerde olmadığı için iade etme , değiştirme hakkınız var. Ancak burda işler çok uzuyor ve klima gibi sezonluk ürünlerde 6 ay sonra sonuç alsan nolacak kıvamına geliyorsun. Bence ya iade edin, yada değiştirin. 30 $ zaten onlardan ama iyonizer için ayıp oranında indirim olması gerekir. Yani üste parada almalısınız.

Broşürden çıktı alıp ve tüketici hakem heyeti başvuru formundanda doldurup birde o şekilde görüşün satıcıyla. Dediğim gibi iade etmeseniz bile ayıp oranında iade talep edin. Olmaz derlerse tüketici hakem heyetine verirsiniz , uzun sürsede bilirkişi falan derken "para" iade hakkı alırsınız , satıcı iade etmezse haciz yaptırırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xraytr -- 31 Temmuz 2012; 14:36:49 >

• birer hafta ara ile 2 adet genaral asha lkc 12.000 btu klima aldık. 15er m2 odalara. birinde yalıtım iyi birinde kötü.
    ikisinden de çok memnunuz yetiyor. o klima yalıtımı iyi olan salonumuza yetecek gibi görünüyor. ama toshiba dan herkes memnun gibi. ondan aklıma takıldı sormak istemiştim.birde flitreler ilgi çekiyor.
    Dr.Pm; klimalar hakkında çok bilgim yok karşılaştırma yaparken iyi kötü demek istemedim.

keşfi de evin durumunu anlattım bayide 12 yeter dediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdullah09nazilli -- 31 Temmuz 2012; 13:55:08 >
  • quote:

quote:

Merhabalar,

LG Jet Cool ES-H1264SA3 almayı planlıyordum fakat bu başlık içerisinde uzman bir arkadaş tarafından yerine başka ürün alın denmiş,
    Ne önerebilirsiniz?

Yalnızca soğutma
    12000 btu
    Sessizlik ve enerji sarfiyatı öncelikli,
    Bütçe : ~1000 TL +-%10
    (montaj dahil)
    inventörsüz (bütçeden dolayı)

Şimdiden Tşkler.

arkadaşlar yardımcı olabilecek varmı?

selamlar, ustalarımız varken bana söz düşmez ama yine de bir iki modeli yazayım.bu modellerle ilgili ustalarımız ne düşünür? merak içerisindeyim. her neyse umarım sizin için faydalı olur.
    1. Alarko Flair duvar tipi split klima (flr 12 AA) - 12000 BTU (1.180,00 TL)
    http://www.alarko-store.com/urun/alarko-flair-klima-flr-12-aa12000-btu_158.aspx?CatId=137
    2. Airfel R410 A Gazlı Duvar tipi split klima - A sınıfı Green AS12-0930/R2 - (807,12 TL)
    http://www.sanalreyonum.com/urun/airfel-r410-a-gazli-duvar-tipi-split-klima---a-sinifi-green-as12-0930/r2_929265.aspx?CatId=35728
    3. Airfel R410 A Gazlı Duvar tipi split klima - A sınıfı Turkuaz Gold AS12-0925/R2 - (1.118,64 TL)
    http://www.sanalreyonum.com/urun/airfel-r410-a-gazli-duvar-tipi-split-klima---a-sinifi-turkuaz-gold-as12-0925/r2_929269.aspx?CatId=35728

yukarıdaki modellerin dışında da öneriler gelebilir.ustalarımızın forumda önerdiği markalardan sizin bütçenize uygun olanları çıkardım.farklı sitelerden de ürünleri kontrol edebilirsiniz.umarım faydalı olur.hayırlı günler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

merhabalar arkadaşlar, tüm ustalarımızın önerdiği belli başlı klima markaları bulunmakta. mitsubishi, Toshiba, alarko gibi.bunların dışında beko, vestel ve arçelik gibi markalar önerilmiyor.ayrıca altus, regal, baymak ve demir döküm markaları da önerilmiyor forumda.peki size sorum şu.split ve inverter klimalarını karşılaştırırsak, Samsung, LG, Airfel markaları arasında hangisini önerirsiniz?performans ve enerji sarfiyatı konusunda soruyorum.sıkıntı çıkarmayacak ve parasını hakedecek bir klima...şu üçünden hangisini alırdınız?ilginizden dolayı tşkler.ustalarımdan yanıt bekliyorum.hayırlı günler.

sayın ustam, ilginden dolayı çok teşekkür ediyorum.o zaman üst segment klimaları alamayan arkadaşlar için Airfel, güzel bir seçim olmalı.hayırlı günler.selametle kalın hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• sn, savast.
    enzim filtresi nedir tam bilmiyorum. filtrelerde çok inanmadığım için inceleme ihtiyacı duymadım.. ama ionizerin plasma filtrenin çok sağlıklı şeyler olmadığını biliyorum. şayet bu enzim filtreside benzerleri gibi elektrk nerjisi ile çalıiıyorsa. oda iyi bir şey değildir..

çok üzüldüm yazmışsınız.. şayet klimanızdan memnunsanız kendinizi üzmeden uğraşın derim.. sonu idae çıksa bile bu süre zarfında serinlemiş olursunuz. ama şunuda unutmayın çok karışık tüketici kanunları var. ne kadar vatandaş lehine gözüksede aslında firmaları destekliyor. komik gelebilir ama firmada sizden üründen yararlanma payını isteyebilir:)) biz zamanlar benzer bir yazı okumuştum klima ile ilgili değil ama gene sökülmesi gereken bir eşya ile ilgili unuttum şimdi. firma ürünün sökülüp yedi emşne teslim edilmesini istemiş hakimde bunu kabul etmiş. iklimsada bu konularda tam şeytandır bilmiş olun.

hakkınız aramayın demiyorum. gene bir ceza yedirtin iklimsaya akılları başına gelsin ayıp oranında para talep edin kesinlikle kazanırsınız. ama bu süre zarfında kendinizi üzmeyin manasına söylüyorum.

ionizer konusunda linke bakınız. birdolu yararlı yazısı var arkadaşımızn. bizdede sharp var hiç kullanmıyoruz plsamacluster olayını

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=19354399

Orjinalden alıntı: mrtcakmak

Cengiz bey,
    Birde aşağıda verdiğm linke bakıp görüşlerinizi bizimla paylaşmanızı rica edebilirmiyim (kusura bakmayın bu konuda birkaç gündür çok kafa yoruyorum size sürekli sorular soruyorum ama etrafta bu konularda tecrübesi yada bilgisi olan çok insan yok )

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=6&soru_id=5172

Teşekkürler....

Ben daha once elktrodlu sicak buhar cihazi kullaniyordum simdi sinbonun 45 milyonluk soguk buhar cihazini kullaniyorum. Buharlasmayi saglamak ve daha homojen bir dagilim icin cihaz cikisini kalorifer petegine veriyorum.

Yukarida verdiginiz linkte bahsedilen ionizer olayi bir saticinin yanlis anladigi birseyin duzeltilmesi. Gereken aciklama yapilmis. Benim bahsettigim ise icinde ayrica ionizer cihazi olan nemlendiriciler. Ionizer konusunda bu forumdaki hava temizleme cihazlari basligi altinda yazilanlari okumanizi tavsiye ederim ayrica klima tavsiyesi basligi altindada bu konu zaman zaman konusuldu. Hava temizleme cihazlari basligi altinda verilen linkleri inceleyin isterseniz.

Chicco firmasi Amerika yani ABD'dede var onlarin sitesine baktim boyle ionizerli bir nemlendiriciyi orada satmiyorlar. Ayrica amazon.com'ada baktim.

http://www.amazon.com/s/ref=sr_pg_1?ie=UTF8&rs=&keywords=humidifier&rh=i%3Aaps%2Ck%3Ahumidifier&page=1

Burada sadece chicco degil baska herhangi bir firmaninda ionizerli nemlendiricisi yok, toplam 48 cihazdan hic biri ionizerli degil. Amerikada ionizer satmak yasak degil ama yalan, yanlis, desteksiz ve uydurma iddialarla mal satmak cok zorlastirilmis, hele birde maliniz tuketiciye zarar veriyorsa ve siz bu ihtimali elimine etmek icin caba gostermediyseniz vay halinize.

Hic bir markaninda buyuklugune ve guvenilirligine guvenmeyin. O buyuk adina guvenilir kalite timsali japon klima markalari Turkiyede iyonizerli klima satiyor Amerikada ise klimalarinda ionizer yok neden acaba ?

Amerikada ionizer satilmiyormu, satiliyor ama buradaki gibi desteksiz iddialari bol keseden atarak degil.

• quote:

Orijinalden alıntı: _png_

Arkadaşlar termometreye baktım şu an oda sıcaklığı 29 derece. Klima almaya karar verdim. Alırken iyi birşey alayım uzun ömürlü, performanslı ve yaktığı elektrikte tutumlu olsun diye düşünüyorum.

Tavsiye edebileceğiniz markalar nelerdir?

Klima alırken nelere dikkat edilmelidir?

Teşekkürler.

hocam şimdi hangi klimaya sahipsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: x-calibur

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy
    ben onun için fazla takma dedim emdiği hava ile ağız çıkış sıcaklığı değişir. mesela birol ustanın bir sözü var ortam nekadar sıcak olursa olsun bir klima ilk çalıştığında 10 dereceden aşağı üflemeli diyor. ama daha sonra bunun kıstas olmadığını değişkenlik gösterceğini kendiside söylüyor diğer ustalarda. o açıdan çok takmayın dedim size odanız soğuyorsa klimanız görevini yapıyordur.

Tamam ama oda soğuyorsa görevini yapıyordur demek biraz garip olmuyormu? Tam sağlıklı soğutma yani aldığı havayı aşağılara çekerek üflemesi başka saatlerce çalışıp odayı soğutması başka :)

Bunu neden sordum derseniz, şimdi bende yeni klima aldım 18000 lik , babamlarda da var emektar geçen gün temizliğini yaptığım.Bana sanki bu emektar daha soğuk hava üflüyor gibi geldi :) Buradan öğrendiğim bilgilere göre gidip ya cihazı iade edeceğim yada servise kızacağım( klimada problem yoksa servis vakumlama yapmadan taktığı içinmiki diye)

Bu işin bir stabdart bilgisi yokmudur yani? Cihazlar ilk çalışmaya başladığında aynı derecede bir odada 9000-12000-18000-24000 kaç derece soğutarak havayı dışarıya verir? Hepsi bir şekilde odayı soğutacak ama bu çıkış değelerinin farkları nedir?

9000 lik 5 derece düşürerek 12000 lik 8 derece düşürerek 18000 lik 10 derece düşürerek havayı soğutur gibi? Cihazları karşılaştırma amaçlı. Ben sağlık kurumunda çalışıyorum, klima santralleri var onlarda mesela Batarya büyüklüğüne göre değişiyor verdikleri hava derecesi bunlardada durum bu şekildemi? 24000 liklerin iç üniteleri büyük dolayısı ile içerisindeki bataryalarda büyüktür mantığı ile soruyorum.

ben zamanında bu konu ile çok uğraştım. dediğin şekilde bir klimam vardı 16-17 derece ağız çıkış sıcaklığı vardı.
    30-33 derece dış hava sıcaklığı vardı evin içide 30 dereceydi hatta günlerce evde olmadığımızdan. cam çerçeve kapalı dış havayla aynı dereceye gelmişti ev.

eve gelince şok bir soğutma yapmak için 3 klimayıda açtık. koridor ve oda soğurken mutfak soğumayınca ölçüm yaptım. diğer 2 klima ağız çıkış sıcaklıklarını 5-6 dereceye düşürürken iyi soğutmayan klima 16-17 derecelerde dolaşıyordu.

ben bu konulara defalarca değindim ama bunun bir kıstas olmayacağın söyledi klimacı arkadaşlar. vallahi kimse kusura bakmasın herkez kendi doktoru olmalı ben diğer 4 klimamın aynı ortam şartlarında (klimanın birisi diğer evimizde ve o ev dah beter sıcak olur) ağız çıkış sıcaklıklarını 4-5 derecelere kadar görebiliyorsam bir kullanıcı olarak bu benim için kıstastır (sizde bu durumu kendiniz tespit etseniz aynı yorumu yaparsınız).
    soğutmacılık litaretüründe olmasada.

ama soğutmacı arkadaşların yorumları doğrudur ona itiraz etmek yanlış. (ama kim nederse desin dediğim gibi insanı memnun etmeyen üründe vardır) ben yaşadığım durumda zor soğutan klimayı 7 saat 18 derecede çalıştırdım alanı zor soğuttum en son gördüğüm ağız çıkış sıcaklığı 13-14 lerdi. zaten klimada değişti.

be bu yüzden odanız soğuyorsa fazla takmayın dedim. ama vakum yaptırmadıysanız çok yanlış işlem olmuş. hele birde alüminyum boru ise boru setiniz. (kesinlikle o klimadan verim alacağınıza inanmıyorum kocausta ile gır gır etsekte tencere tava ayarında olmasda alüminyum boru ben gene inanmıyorum okadar alüminyum tozu nerde birikiyor. Allah korusun umarım bakır borudur setiniz ben markanıza bakmadım çünkü)

bataryanın büyük olması küçük olması fark etmez dah doğrusu etmemesi lazım her marka arasına sıcaklıklar 1-2 derece oynayabilir. kimi cihazın bataryası büyük olur vs ama bu durumun soüutma ile alakası olmaması lazım. mesela hitachi cihazlar vardır oldukça cüsselidir yapısı gereği birkaç derece fazla sıcak üflediğide söylenir ama esas olan o cihazın hava debisi çok güçlüdür. kocaustada biraz bahsetmiş bu durumlardan size.

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Orijinalden alıntı: _png_

Arkadaşlar termometreye baktım şu an oda sıcaklığı 29 derece. Klima almaya karar verdim. Alırken iyi birşey alayım uzun ömürlü, performanslı ve yaktığı elektrikte tutumlu olsun diye düşünüyorum.

Tavsiye edebileceğiniz markalar nelerdir?

Klima alırken nelere dikkat edilmelidir?

Teşekkürler.

hocam şimdi hangi klimaya sahipsiniz

ağaçkakanmısın oğlum ya güldürme adamı

• quote:

quote:

quote:

sayın ustam, ilginden dolayı çok teşekkür ediyorum.o zaman üst segment klimaları alamayan arkadaşlar için Airfel, güzel bir seçim olmalı.hayırlı günler.selametle kalın hocam.

bende airfeli düşünüyordum hem alimünyum boru kullanıyorlarmış hem biraz fiyatı da daha pahalı geldi onun yerini doldurabilecek http://www.alisverisyap.com/urun/ugur-uaci-9-i-duvar-tipi-inverter-klima----tum-istanbul-ici-ucretsiz-teslimat---_693663.aspx?CatId=17202&ref=akakce bunu önerdi üstadlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: shiptar1992

quote:

quote:

quote:

bende airfeli düşünüyordum hem alimünyum boru kullanıyorlarmış hem biraz fiyatı da daha pahalı geldi onun yerini doldurabilecek http://www.alisverisyap.com/urun/ugur-uaci-9-i-duvar-tipi-inverter-klima----tum-istanbul-ici-ucretsiz-teslimat---_693663.aspx?CatId=17202&ref=akakce bunu önerdi üstadlar.

şimdi sadece marka konusunda teredütüm var o kadar cok bilindik bi marka değil kullanan felan varsa bizi bir aydınlatırsa deneyimlerini güzel olur

• 17-18 metrekare odaya 900 lira limitli bir klima tavsiyesi yapacak kimse yok mudur bu memlekette ???
  • sparco_gs maili olan rakadş kim acaba sorusuna cevap verdim hata verdi. maili çalışmıyor.

cevabı burda

güzel kardeşim, limitiniz bu kadarsa koçtaştan 9000 btu gree alabilirsiniz ama baştan konuşun bakır boru seti ile kuracakalarsa alın. eğer olmaz derlerse deyin 50 tl fazla servise versem yardımcı olurmusunuz şeklinde birde koçtaşta rubenis var onu sorun bakır borumu alüminyummu kullanıyorlar montajda. rubeniste fena değildir. aslında arçelik alın derim size ama onlarla hiç bakır boru pazarlığı yapamazsınız. sizi gree ve rubenise yönelin iyidir onlar. ayrıca karfurda velena paraktikerde zass vardır. onlrda gree üretimidir onlarıda bakır boru şartı ie labilirsiniz. vakum yaptırmayı unutmayın. vakum neri derseniz klma vakumu ana konuyu okuyunuz..

birde hayret ediyorum hadi bu arkadaşa başka bir arkadaş vermiş mailimi. ben profilimi kilitlediğim halde forum üzerinden hala mail geliyor ona şaşıyorum.

• 
Sayfa: önceki 887888889890891
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.