Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: l3urak00, yasinnn3 Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 5 Misafir Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
39.179
Cevap
328
Favori
3.172.929
Tıklama
Giriş
      7 Mesaj
      28 Haziran 2012 12:42:03
      yakın zamnada evlenecegım ve yenı evıme tasınacagım ıcın 1 18bınlık 2 adet de 9bınlık klımaya ıhtıyacım var...
      daıkın mıtsıbıshı electrıc bosch arasıdna gıdıp gelıyorum
      18bın ıcın 3bın cıvarı maksımum
      9bın ıcınde 1500-2000 cıvarı maksımum bır butcem mevcut...
      tavsıyenız nelerdır???
      DAIKIN FTX25JV FTX50GV
      BOSCH B1ZMAI 18905 B1ZMAI 12905
      MITSUBİSHİ ELECTRİC MSZGE25VA MSZGE50 VA
      YORUMLARINIZ NELER
      28 Haziran 2012 13:39:13
      koca usta ,
      bugün arçelikten geldiler ,
      mutfak için 9 bin salaon için 15 bin dediler ,
      ama mutfakta dış üniteyi koyacak cephe yok, site izin vermiyor . boruları diğer cepheye taşıınak 9 metre kadar

mobil klimalar için tavsiyniz nedir? mesela bu ürün
      http://www.mobilklimalar.com/olimpia-splendid-unico-inverter-dis-unitesiz-klima.html
      28 Haziran 2012 14:13:55
      Merhaba arkadaslar esim hamile ve bu sicaklarda ozelliklede camlar kapaliyken uyumakta cok gucluk cekiyor,yatak odamiz 10 m2 civarinda ben 9000 btu luk bir klima isimizi cok rahat gorur diye dusunuyorum ama sizinde fikrinizi almak istedim,bize onerebileceginiz uygun yollu bir klima varmidir malum bebek icin epey bi para harcaniyor klima cok ekstra olacak :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

TAM DESTEK
    • Teğmen
      139 Mesaj
      28 Haziran 2012 18:37:02
      almışken iyi bişey al geçen sene amcam iş yerinde klima vardı hiç dışarı çıkmıyodu ramazanda sonra hasta oldu boğazında klimanın yaydığı mikroplar nedeniyle iltihaplanma oldu 1 ay filan konuşamadı sonrada baya bir iğne yedi kıçtan ona göre yani sende yeme diye dedim.
      |
      |
      28 Haziran 2012 19:05:57
      quote:

Orijinalden alıntı: bulentil

koca usta ,
      ama mutfakta dış üniteyi koyacak cephe yok, site izin vermiyor . boruları diğer cepheye taşıınak 9 metre kadar

http://www.mobilklimalar.com/olimpia-splendid-unico-inverter-dis-unitesiz-klima.html

airfelin mobil klimasını kullandım odayı vakumluyor bunda da aynı sorun olur mu bilemem ama zaten mutfakta kullanacaksınız sanırım çok sorun olmaz vakum olmaması için çift baca çıkışlı alın
      |
      |

• Yarbay
      3201 Mesaj
      28 Haziran 2012 23:19:34
      24bin btu, uygun fiyatlı, dayanıklı, inverter klima tavsiyeniz var mı? bölge iskenderun.
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      29 Haziran 2012 00:17:56
      quote:

Orijinalden alıntı: Nihatyc

Sevgili Kocausta 18.5/20 metre kare odama ISITMA/ SOĞUTMA amaçlı 12000 btu luk bir klima düşünüyorum.Adana ceyhanda oturuyorum.Odam güney güneydoğu cepheli.Yeni bina,yalıtımı yok., tuğla.
      Bu metre kareler için 12000 lik cihaz yeterli olur mu?
      Ceyhanda sadece iklimsa yetkili servisi var. iklimsalarda m.heavylerin DXK serileri indirimde ama axses kartım olmadığı için taksit yaptırıp alamadım.Heavy lerin 12000 lik birkaç tane cihazı var galiba Bütçem 2000/2200 arası.Hangisini önerirsiniz.
      Aklım birde Alarko carrier 53 NQV 035M cihazda.ama ceyhanda servisi yok.
      Sizden ricam MHİ lerin hangi modelini öneriirsiniz.(fiyat,performans, sessizlik vb.)Ya da AC 53 NQV 035M alırsam servis sorunu yaşarmıyım.Adana ceyhan arası 46 km.
      23.5 metre kare odamda bosch 18000 lik inv. kullanıyorum ama performansından pek memnun kalmadım.

MHI DXK 12Z3(4)-S ile ALAR. CARRIER 53 NQV 035M arasında kaldım hangisi tasarruflu cihazdır acaba.

Mekanınızın durumu hakkında ayrıntı bilmemekle beraber, o büyüklükteki yere 12 binlik yeter normal olarak.

MHI'nin o kapasitede başka cihazları da var, diğerleri daha yüksek teknolojili-verimli ve daha pahalı.
      Onları diğer satıcı olan Airfel getiriyordu, şimdi bu markayı bırakıyorlar.
      İklimsa da sadece bu seriyi getiriyor, ve Airfel'in getirmekte olduğu bir üst modelin fiyatına satıyordu
      İklimSA'da satılan DXK serisi aslında tüm dünyada ZJP-S diye bilineni.

AC ile bu MHI teknoloji olarak birbirine yakın, ama AC biraz daha ileri teknolojiye sahip.
      Her ikisi de kaliteli aletlerdir.

Servis olarak İklimSA satıştan sonra pek olumlu davranmıyor şeklinde çok şikayet duyuyoruz.
      Ama oradaki servisi ile kişisel temasınız varsa mesele yok.

Alarko klima işinde ülkenin en köklü ve ciddi kuruluşu denebilir.
      Merkez ile görüşürseniz servis konusunda yardımcı olacaklarını düşünüyorum.
      En kötü ihtimalle 5-10 lira yol farkı istenebilir.

İkisi de tasarruf olarak aynı seviyede.
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      29 Haziran 2012 00:29:41
      quote:

koca usta ,

Mobil klima kullanmışlığım yok, ama pek tavsiye edilmiyor.

Borular paralel (kot farkı olmadan) 9 metre olabilir, servis uygun görüyorsa ve aletin o mesafede çalışabilmesi sınırları dahilindeyse sorun olmaz.

• Yarbay
      3700 Mesaj
      29 Haziran 2012 00:30:51
      quote:

Orijinalden alıntı: klabsiella83

yakın zamnada evlenecegım ve yenı evıme tasınacagım ıcın 1 18bınlık 2 adet de 9bınlık klımaya ıhtıyacım var...
      daıkın mıtsıbıshı electrıc bosch arasıdna gıdıp gelıyorum
      18bın ıcın 3bın cıvarı maksımum
      9bın ıcınde 1500-2000 cıvarı maksımum bır butcem mevcut...
      tavsıyenız nelerdır???
      DAIKIN FTX25JV FTX50GV
      BOSCH B1ZMAI 18905 B1ZMAI 12905
      YORUMLARINIZ NELER

|
      |
      29 Haziran 2012 00:53:55
      quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

koca usta ,

Borular paralel (kot farkı olmadan) 9 metre olabilir, servis uygun görüyorsa ve aletin o mesafede çalışabilmesi sınırları dahilindeyse sorun olmaz.

Ustad aman ha sakin kimseye tavsiye edip basina bela alma gercekten cok sorunlu cihazlar evet serin hava ufluyor ama bir 7000 lik cihaz kadar bile performanslari yok

My Love its My Job

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      5 Not
      29 Haziran 2012 01:02:39
      quote:

Orijinalden alıntı: madstocker

Merhaba arkadaşlar

12 m2'lik yatak odası için klima almayı düşünüyorum. sadece soğutma amaçlı kullanacağım. ev istanbulda, oda öğleden sonra çok güneş gördüğü için geceleri sıcak oluyor.
      klimalara bakarken bosch klimalardan B1ZMA/I09910 super DC inverter modelinin EER değerinin 5,01 olduğunu gördüm. fiyatı da 2,279 tl.
      bu klima nasıldır? bunun yerine tavsiye edebileceğiniz başka inverter klima var mı? bütçe olarak max 2000 TL düşünüyorum ama 2200'e falan da çıkabilirim.

kardeş mail atmışsınız ama cevabım hata verdi size ulaşmadı. cevabımı aynen buraya yapıştıryorum.

sorunuz.

merhabalar,

12 m2'lik yatak odam için sadece yazları soğutma amaçlı kullanacağım bir klima almak istiyorum.
      inverter klima düşünüyorum ama çok fazla kullanılmayacağı için çok da para vermek istemiyorum.
      rica etsem bana 9000 btu bir inverter klima önerir misiniz?

örnek olarak düşündüklerim

panasonic-kit-ye-9-mkx-inverter

zibro-s-6534-inverter

midea optimum inverter msrı-dcı09

samsung maldives inverter

Kime: madstocker1
      kardeş, inverter almakta fayda var siz sadece soğutma diyorsunuz ama. aldınızmı mevsim geçişlerinde soğutmadada kullanırsınız.

pansonicide inanın tanımıyorum. kit serisinden çok etheria serisinin tutulduğu yazıyor.

marka olarak size kalite inverter mitsubishi electric ge serisi önerebilirm toshiba skvr önerebilirim bunlar uygun fiyatlı inverterler.

daha uygun olarak gene m.electric chc serisi önerebilirim. toshiba skv serisi ve carier önerebilirim. sizin evinize de 7000 btu yeter. selamlar.

7000 btu serileri m.electriclerde vardır. tosh ve carrierde olup olmadığını bilmiyorum.

panasonic içinde forumda antisekurit var ondan bilgi alabilirsiniz. sanırım mbirolda satıyor onada sorabilirsiniz.
      |
      |

5 Not
      29 Haziran 2012 01:05:43
      not mideayı unutmuşum model olarak bilmiyorum ama oda iyidir. tekirdağlı klimacı arkadaşa pm yapabilşrsiniz.. samsung hakkında bişe demek istemiyorum. aslında kökeni olan bir firma ama avrupada sattıkları cihazları hemen hemen buraya getirmiyorlar. aslında euroventte geçen bir markadır ama euroventteki cihazlar burda yok.
      29 Haziran 2012 01:52:03
      quote:

Orijinalden alıntı: Mellkor

quote:

quote:

koca usta ,

Ustad aman ha sakin kimseye tavsiye edip basina bela alma gercekten cok sorunlu cihazlar evet serin hava ufluyor ama bir 7000 lik cihaz kadar bile performanslari yok

Kullanmışlığım yok ama mantıken düşünüyorum da oyuncak misali şeyler olmalı.
      Zaten kullananlar da senin gibi diyorlar.

• Yarbay
      3700 Mesaj
      29 Haziran 2012 02:22:30
      quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

not mideayı unutmuşum model olarak bilmiyorum ama oda iyidir. tekirdağlı klimacı arkadaşa pm yapabilşrsiniz.. samsung hakkında bişe demek istemiyorum. aslında kökeni olan bir firma ama avrupada sattıkları cihazları hemen hemen buraya getirmiyorlar. aslında euroventte geçen bir markadır ama euroventteki cihazlar burda yok.

Köylü, gidicem Eurovent'e dandik bir klima yollayıp güzel bi de rapor alıcam sonunda.

Birader bu türden Avrupa kuruluşlarının kıymet-i harbiyesi o kadar da önemli değil.

Niye dersen, her sene ürün yollanacak, belli bir bedel yatırılacak, test sonucu da sadece o yıl geçerli olacak.

Artık kendini ispatlamış markalar orayı pek sallamıyor.

Başka bir durum, bunun gibi, NCAP gibi Avrupa kuruluşlarının aslında tarafsız-güvenilir yerler olmadığı; bazı ülke ve markaların kucağında olduğu da belli oldu.

Daha ileri gideyim, eskiden tarafsız-objektif-saygın bilinen birçok Avrupa audit kuruluşunun, gerek değerlendirme, gerekse tarafsızlık olarak fos olduğu da meydana çıkıyor.
      Şu son büyük ekonomik krizde nasıl ölçümler yapılıp ne puanlar verdikleri de ortada.

Bir de ipi-sapı belli bir firma değil de, "sivil toplum örgütü" tarzında kuruluşlarsa, yandı gülüm keten helva
      Üç-beş tane "gönüllü" çevreci serseri not verecek, ben de onlara inanıcam...
      O adamların bir kısmısı şimdi işi-gücü bırakmış, Karadeniz bölgesinde kurulan mini HES'leri durdurmaya çalışıyor, abuksabuk gerekçelerle. Neymiş, doğanın dengesi bozuluyormuş oralarda göletler oluştukça.
      Tabii ki öyle olacak, amaç bu zaten, tabiatı insanların kullanımı için şekillendirmek işin esası.
      Tabii hiçbirisi BP-Shell-Exxon dan beslendiğini söylemiyorlar, orası ayrı.
      Hatta RES'lere karşı bile kampanya yapıyorlar, "görüntü kirliliği" oluyormuş

Ama nedense Çin'deki müthiş miktarda kötü kömür kullanımı sonucu oluşan kirliliğe bakılmıyor, ABD'deki karbon salınımı miktarı "default" kabul edilip, oradakinin milyonda biri olan Gana'daki salınımın yüzde 20 arttığını afişe ediyorlar.
      Geçelim bunları...

Haa, diyecen ki "peki neyi ölçü alalım, neye inanalım"?

Sahaya bakıcaz.
      Kullanım tecrübelerine, firmaların ciddiyetine bakıcaz.
      Senin gibi-benim gibi aylak-manyaklar, nerede ne görürsek inceleyip ölçerek gerçek durumun ne olduğunu görmeye çalışıcaz.
      Şüphe durumunda firmaları sıkıştırıcaz, yetkili kuruluşlara şikayet edicez.

Hep yaptığımız şeyler yani.

5 Not
      29 Haziran 2012 03:41:54
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

Köylü, gidicem Eurovent'e dandik bir klima yollayıp güzel bi de rapor alıcam sonunda.

Birader bu türden Avrupa kuruluşlarının kıymet-i harbiyesi o kadar da önemli değil.

Niye dersen, her sene ürün yollanacak, belli bir bedel yatırılacak, test sonucu da sadece o yıl geçerli olacak.

Artık kendini ispatlamış markalar orayı pek sallamıyor.

Başka bir durum, bunun gibi, NCAP gibi Avrupa kuruluşlarının aslında tarafsız-güvenilir yerler olmadığı; bazı ülke ve markaların kucağında olduğu da belli oldu.

Daha ileri gideyim, eskiden tarafsız-objektif-saygın bilinen birçok Avrupa audit kuruluşunun, gerek değerlendirme, gerekse tarafsızlık olarak fos olduğu da meydana çıkıyor.
      Şu son büyük ekonomik krizde nasıl ölçümler yapılıp ne puanlar verdikleri de ortada.

Bir de ipi-sapı belli bir firma değil de, "sivil toplum örgütü" tarzında kuruluşlarsa, yandı gülüm keten helva
      Üç-beş tane "gönüllü" çevreci serseri not verecek, ben de onlara inanıcam...
      O adamların bir kısmısı şimdi işi-gücü bırakmış, Karadeniz bölgesinde kurulan mini HES'leri durdurmaya çalışıyor, abuksabuk gerekçelerle. Neymiş, doğanın dengesi bozuluyormuş oralarda göletler oluştukça.
      Tabii ki öyle olacak, amaç bu zaten, tabiatı insanların kullanımı için şekillendirmek işin esası.
      Tabii hiçbirisi BP-Shell-Exxon dan beslendiğini söylemiyorlar, orası ayrı.
      Hatta RES'lere karşı bile kampanya yapıyorlar, "görüntü kirliliği" oluyormuş

Ama nedense Çin'deki müthiş miktarda kötü kömür kullanımı sonucu oluşan kirliliğe bakılmıyor, ABD'deki karbon salınımı miktarı "default" kabul edilip, oradakinin milyonda biri olan Gana'daki salınımın yüzde 20 arttığını afişe ediyorlar.
      Geçelim bunları...

Haa, diyecen ki "peki neyi ölçü alalım, neye inanalım"?

Sahaya bakıcaz.
      Kullanım tecrübelerine, firmaların ciddiyetine bakıcaz.
      Senin gibi-benim gibi aylak-manyaklar, nerede ne görürsek inceleyip ölçerek gerçek durumun ne olduğunu görmeye çalışıcaz.
      Şüphe durumunda firmaları sıkıştırıcaz, yetkili kuruluşlara şikayet edicez.

Hep yaptığımız şeyler yani.

abi Allah aşkına ne yazdın şimdi bu yazıyı uyucaktık ne güzel:((
      yav saha şey en önemlisi tabide. euroventide ille şart koşanda yok bunlar bildiğimiz konular. birçok kuruluşta gösterişten ibaret. işler yapıyor aynen katılıyoprum.. fakat eurovente biz atsakta birol usta hala en güvenilir kuruluş demiş bak burda.

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=54452801

Arkadaşlar Eurovent bence en güvenilir kuruluşlardan biri ,bu konuda iki yorum yapabilirim.
      1. Tablolarda yazım hatası olabilir.
      2. yeni seri üretilen modelde ,ki kodlar farklı,farklı bir kompresör vs. bir değişiklik olmuşsa Eurovent hiç gözünün yaşına bakmaz neyse onu yazar.Eğer COP de düştüyse bu alemin kralıda olsan doğruyu yazar.Bence 2. şık daha yakın bu konuda.Ha ucundan A veya kenarından B bence hiç fark etmez önemli olan çalışma şartlarının iyi olması.

Bu arada bir marka Eurovent almak gibi bir zorunluluğuda yoktur.Eurovent yok diye kötü anlamınada gelmez.Bu tamamen firmanın tercihidir.Birde diyelimki Avrupada bir ihaleye gireceksiniz ihale şartında EUROVENT istenebilir.Siz bu tür iş takip ediyorsanız Eurovent almanız şart olur.Bir çok havalandırma ,fan vs. üreten Türk firmalarıda var Eurovent te.Buradaki amaç ihracat veya sizden fason isteyen Avrupa ülkesindeki alıcının istediği olabilir.

ya abi samsunga belli bir gıcığım felanda yok kullanan arkadaşlardan memnun olanda var. geçen gün volkanda yazdı airfel ayarında giriş klima dedi. ama sende servislerinde sorun olduğunu belirtiyorsun. bende eurovent konusundaki bilgimi ekledim. ayrıca A iel D arasında bile okadar çok fark olmadığını birol ust abile zamanında belirtti onada çok takmıyorum. alarkonun müdürü açıklama yaptı zaten türkiyede istediğin etiketi almakta mümkün. iskidci amcamlar sağolsun

sona biz manyakda delide olsak ki değiliz elhamdüllüllah bu lafı bizi yakıştıranların terbiyesizliğidir. senin benim gibi araştıran inasanları hemen etiketlerler. bülent deniz isismli tüketicilerbirliğinin kurucu eski başkanı vardı. en büyük tüketici kuruluşudur bu kruluş. çok evvelden telekomun bir yanlışını yakaladım. tvde prgram gördüm bu adamı yazdım. beni davet etti telekomla yaptığım ses kaydımı aldı dinledi süper dedi. seni gazetelere vs çıkarcam dedi bir doluda dolaştırdı şubeleir. gazete için zorla razı etti beni. sona bir gazete aradı bülent beyle görüşüp gü ayarlycaz siz şimdi derneği arayın sekretere görüştüğümüzü bildirin dedi.
      aradım bildirdim. sekreter başkanıda arayın ben not alıyorum dedi onuda aradım.. ve hoşuma gitmesede beklemeya başladım.

bülent bey bir güzel unutmuş dururmu. daha sonrada beni arayıp ne hatırlatmıyorsun diye bağırmaya çalıştı nediye sözünde durmuyorsun diyerek. benimde işime geldi gazete işine zor razı olmuştum. dedim sen bana bağıramazsın senin programını benmi yapıcam. kızdım yüzüne telefonu kapadım çok kızdım. sonra özür diledim büyüğüm olduğu için. dedim ben sizlerle olsun tüm tüketici dernekleriyle olsun çalışırım ama bu şekil olmaz gazete olayınada çıkmam size formülü verim başka birini bulun çıkarın dedim. ama hiç geri adım atarmı doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. bu ülkede ahlak budur işte abi. bir kişiye doğruyu söyle senden kötüsü olmaz. (iyikide olmadı o ara tam devir dönemiydi nerden baksan en az 5-6 kişi benim yüzümden ekmeğinden olacaktı herşeyde vardır bir hayır)

ve devlet tarafındanda hakkını arayan kimsede iplenmez maalesef. ben bu şikayetleri vs yaparken bir taraftanda hakaret ediyorum manyaksam tam olsun anasını satim. onlar haklı olsa beni süründürürler ama milleti maksa getiren adamlar kimseyi mahkemeye veremez.... bende haklı oldummu en yakınımın yanlışına bile ok demem. dersem iki gün sonrada bende küfür yerim çünkü. aman derler aç adamın gururu olur derler. tam bir kanıbozukluk örneğidir. evet aç bir köpeğim ama kuyruğumu dik tutarım.. öyle derler ya. öbürküler küfür yerken ben yemem anca yeri gelince küfrederim. neörim boşver. gene aşağılık komplikasyonuna girdim galiba. aman alçaklık olmasında

abi boşver böylesi daha iyi zaten herşeyede yetişemiyoruz yakında bu forumada yazmıycam artık uğraşılmıyor hiç bişeyle. balık baştan kokmuş işte.

şunuda diyim birolun dediğine göre eurovente klima gönderip A etiketi alamazsın bunun için klima 5505le irtibata geç. o klima imalatı yapıyor selamımı söyle size yardımcı olur
      |
      |

• Çavuş
      47 Mesaj
      29 Haziran 2012 11:44:37
      arkadaşlar son tercihim Baymak Elite 18 chs

30 m2 salon , soğutmada kullanılacak, çatı var , bi duvar oluğu gibi cam

ne dersiniz ,
      bugün alayım artk
      |
      |
      29 Haziran 2012 14:51:58
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mellkor

quote:

quote:

koca usta ,

Kullanmışlığım yok ama mantıken düşünüyorum da oyuncak misali şeyler olmalı.
      Zaten kullananlar da senin gibi diyorlar.

Ben gecen sene boyle bir hata yaptim sabahtan aldim geldim saat 11:00 sularinda calistirmaya basladim once tahliye sorunu yasadim dogru duzgun sogutmadi. Sonra bos bir yere vermeye karar verdim gene sonuc ayni. 12m2 Odayi 2 saat araliksiz calistirarak sadece 1 belki 2 derece sogutabildim klima calistigi bile belle degil fanda serinletiyor sonucta.

En son ben bilemedim herhalde dedim pencereden az aralik olucak sekilde ayarlama yapip havayi disari verdim. Sonuc bu alet kesinlikle klima degil. Oda serinleticisi, herseyi problem tahliyesi su bosaltmasi vs vs

7000btu luk bir cihaz alsaydim bundan daha iyidir diyip peket edip aynen ayni gunun aksami saat 18:00-19:00 sularinda aldigim yere geri iade ettim. Heleki Ankara gibi az nemli ve sahil seridine gore daha az sicak olan bir sehirde calimiyorsa diger cetin ortamlarda nasil calismiyordur merak ediyorum

Kimse bulasmasin bu mobil klima olayina. En azindan benim tecrubem gercekten cok beterdi
      |
      |

My Love its My Job

• Yarbay
      10836 Mesaj
      29 Haziran 2012 16:08:57
      Valla ben de 2 haftadır araştırıyor ve burayı okuyorum.

Belirli bir bilgi sahibi oldum diyebilirim. Kocausta falan da sağ olsun epey bilgilendirici şeyler yazıyorlar.

Benim oturduğum oda 9.7 yani yaklaşık 10 metrekare ve ben 9000 lik klima almayı düşünüyorum.
      Genelde biraz büyük alınması iyi oluyor sanıyorum. Normalde bana 9000 lik çok ama odamın yalıtımının iyi olmadığını ve
      klimanın biraz büyük olmasının daha az yakmasında faydası olduğunu düşünürsek iyi diye düşünüyorum.

Şimdi klima alırken iyice araştırdım. Fiyatlar olsun, servisler olsun. Benim verebileceğim bütçe maksimum 1250-1300 lira falan.
      Bu bağlamda önce Samsung Inverterli Maldives 9000 modelini alacaktım. Servisinin de iyi olduğunu duydum. Cihaz da sessiz cihaz.
      Fakat COP ve EER değerlerine baktığım zaman fiyatı 1200 lira olan Demirdöküm 9000 lik Inverter modelinin COP ve EER değerlerinin
      Samsung'unkinden daha iyi olduğunu gördüm. Fiyatı ise 1200 lira olarak baya uygun geldi.

Gerçi klimaları epey bir inceledim. Şu Daikin klimalarını üreten Gree adlı markayı da inceledim. Onun da 9000 lik modelinde dış ünite ağırlığı 40 kilo.
      Bu Demirdöküm'ün 9000 modelinde de aynı onun gibi 38 kilo. Dış ünitenin ağırlığının yüksek olması bana sanki iyi bir şey gibi geldi. Sonuçta içindeki dolaşım sisteminin
      yoğunluğunu gösteren bir şey olabilir. Veya onun gibi bir şey...

Fakat şimdi aklıma şu takılıyor. Yukarıdaki mesajlarda 9köy arkadaşımız etiketler konusunda istediklerini yazdırabildiklerini yazmış. Bu biraz rahatsız etti beni.
      Gerçi Demirdöküm'üm tüketim değerlerine baktığım zaman COP ve EER hariç klimanın tüketimi az görünüyor.

http://www.hizlial.com/u04.011.1902.0021/demirdokum-dd-a-410-09-hp-9000-btuh-duvar-tipi-inverter-klima-a-enerji-sinifi

adresindeki modelini beğendim.

Resimde görüldüğü üzere COP 4.26 ve EER 4.00 yazıyor. Hadi bunu istedikleri gibi yazdırdılar diyelim. Fakat tüketim de soğutma 650Watt, ısıtma 680Watt görünüyor.
      Yani bunları da uyduracaklarını veya yalan yazacaklarını sanmıyorum. Kaldı ki şirketler daha ucuz veya daha düşük kaliteye daha ucuz satış yapabilmek için yan markalar
      çıkartırlar. Tıpkı Asus'un ucuz anakart satabilmek için zamanında Asrock'u çıkartması gibi. Burada Demirdöküm de Demrad diye bir marka çıkarttı. Ben bunu yapmasının
      sebebini Demirdöküm ismine zarar veya leke gelmesini istemediği için çıkarttığını düşünüyorum. Fakat dediğim gibi Demirdöküm ismi altında yanlış değerler yazıp kötü
      bir ürün çıkartacağını düşünmüyorum. Bu yüzden de A 410 09 HP modeli 9000 lik Inverter'li modeli almayı düşünüyorum.

Evet ustalar. Ben notlarımı aldım. Servis takmaya gelince buradan ve başka yerlerden edindiğim bilgilere göre şunları yapacağım:

"Havşa,kaynak,vakum gaz,ölçü aleti sor.

R410a gazlı klimalarda kesinlikle VRF borusu kullanılmalıdır...kalın etli yaklaşık 1 mm kalınlığındadır... R410a gazlı klimaların basıncı yüksektir.. bilhassa sıcak kullanımda bazı sorunlar çıkabilir tesisatın aleminyum olması sonucu yarılmış tesisatları çok gördüm ben yada patlamış tesisatlar çıkmaya başladı görüyor duyuyoruz..

İç üniteyi tavandan min. 50 cm aşağıya monte ettirin. Setin içinden alüminyum boru çıkarsa kesilip kısaltılamaz. Bakır iste.
      Montaj sırasında dış ünite için lastik takoz kullanılsın, alet sessiz-titreşimsiz çalışıyor ama ilerde mutlaka tangırdıyacaktır.

Klimacılar geldikleri zaman önce gazı boşaltacaklar, Sonra en az 30 dakika vakumlama yapacaklar ve tüpü ters çevirip gaz bastılar. Basılan gaz değeri klimanın üzerinde yazılı olan ile aynı olacak ve terazi ile R410A gazını tartıp koyacaklar. Tartmadan koyarlarsa kabul etme. Bunları yaparken klimanın çalışmaması lazım.

1. Servis geldiğinde klimanın dış ünitesinin yanından ayrılmayıp dış üniteden gazı boşalttıklarına emin ol. Bu yaklaşık 10 dakka sürer... Gazın havada yüksek basınç altında boşaltılması bir traktör lastiğine sokulan çivi gibidir çok çabuk boşalmaz...
      2. Gaz boşaldıktan sonra en az 30 dakka vakum pompası ile (elektriğe bağlanmadan çalışmaz) vakum yapılması gerekir..
      3. R22'de kullanılan manifold (gaz vermek ve kontrol için kullanılan saat gurubu) ile R410 sistemde gaz şarjı için kullanılmamalı. Onu sor.
      4. Yanlarında dijital terazi olmasına dikkat et R410A gazı sadece dijital terazi ile verilir...
      5. Klimanın üzerindeki etikette ne kadar gram gaz aldığı yazar. O yazıyı bul, oku ve verilen gazın hesabını terazideki rakamdan düşerek hesabını yap ..
      6. R410a gazı tüpünün terazi üzerine koyulduğunu ve gramajın kendi gözünle gör atıyorum 11.800 gram
      7. R410 da mutlaka tüp ters durumda iken(tüp ters durumda iken likit gaz akışı olur), cihaz kapalı konumda ve mutlaka gerekli gramajında verilmelidir.Eğerki fazla gaz şarjı olursa geri dönüş yok.Gaz tamamen boşaltılıp yeniden gramajında şarj edilmeli.Birazını atarız olmaz.
      8. Servis vanasına klimanın parçası olan kör tapayı (kapak) taktır..
      9. Gaz kaçağı kontrolünü yaptır sabun köpüğü ile vanaların ve muhtemel kaçabilecek yerlerin üzerine sabun köpüğü ile baktır..
      Servisin işi bitti formu imzala gönder..(eğer bunlardan biri eksik olursa servis formuna el yazınla yaz ve imzala ve servis elemanına imzalat ilk nüshayı da sen al.
      -------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Montaj bittikten sonra klimanın ısıtma ve soğutmada ağız çıkış sıcaklık değerlerini mutlaka servis fişine yazdırın bunu keşif için geldiklerinde size verilen yazı ile birlikte saklayın ileride ihtiyacınız olabilir. Montaj sonrası ağız çıkış sıcaklığı (ortam 20C iken) 50C ve üstü olmalı, düşük ise gaz azdır, ilave edilmeli.
      "

Ek olarak Demirdöküm'ün servisi nasıldır. Demirdöküm ile veya benim beğendiğim modeli ile ilgili bir sıkıntı , duyum var mı, bilginiz varsa yazarsanız sevinirim....

• Yarbay
      2141 Mesaj
      29 Haziran 2012 16:48:54
      Arkadaşlar bauhaus'taki 9000 btu'luk baxi marka klimayı düşünürken, katalog fiyatında yazan 600 tl'nin yanında 100'tl montaj ücreti, 40 tl'de nakliye ücreti olduğunu öğrenince 600 tl'ye darty'den 9000 btu A enerji sınıflı Seg marka klima aldım. Umarım memnun kalırım...
      |
      |
      29 Haziran 2012 20:42:04
      quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Valla ben de 2 haftadır araştırıyor ve burayı okuyorum.

Belirli bir bilgi sahibi oldum diyebilirim. Kocausta falan da sağ olsun epey bilgilendirici şeyler yazıyorlar.

Benim oturduğum oda 9.7 yani yaklaşık 10 metrekare ve ben 9000 lik klima almayı düşünüyorum.
      Genelde biraz büyük alınması iyi oluyor sanıyorum. Normalde bana 9000 lik çok ama odamın yalıtımının iyi olmadığını ve
      klimanın biraz büyük olmasının daha az yakmasında faydası olduğunu düşünürsek iyi diye düşünüyorum.

Şimdi klima alırken iyice araştırdım. Fiyatlar olsun, servisler olsun. Benim verebileceğim bütçe maksimum 1250-1300 lira falan.
      Bu bağlamda önce Samsung Inverterli Maldives 9000 modelini alacaktım. Servisinin de iyi olduğunu duydum. Cihaz da sessiz cihaz.
      Fakat COP ve EER değerlerine baktığım zaman fiyatı 1200 lira olan Demirdöküm 9000 lik Inverter modelinin COP ve EER değerlerinin
      Samsung'unkinden daha iyi olduğunu gördüm. Fiyatı ise 1200 lira olarak baya uygun geldi.

Gerçi klimaları epey bir inceledim. Şu Daikin klimalarını üreten Gree adlı markayı da inceledim. Onun da 9000 lik modelinde dış ünite ağırlığı 40 kilo.
      Bu Demirdöküm'ün 9000 modelinde de aynı onun gibi 38 kilo. Dış ünitenin ağırlığının yüksek olması bana sanki iyi bir şey gibi geldi. Sonuçta içindeki dolaşım sisteminin
      yoğunluğunu gösteren bir şey olabilir. Veya onun gibi bir şey...

Fakat şimdi aklıma şu takılıyor. Yukarıdaki mesajlarda 9köy arkadaşımız etiketler konusunda istediklerini yazdırabildiklerini yazmış. Bu biraz rahatsız etti beni.
      Gerçi Demirdöküm'üm tüketim değerlerine baktığım zaman COP ve EER hariç klimanın tüketimi az görünüyor.

http://www.hizlial.com/u04.011.1902.0021/demirdokum-dd-a-410-09-hp-9000-btuh-duvar-tipi-inverter-klima-a-enerji-sinifi

adresindeki modelini beğendim.

Resimde görüldüğü üzere COP 4.26 ve EER 4.00 yazıyor. Hadi bunu istedikleri gibi yazdırdılar diyelim. Fakat tüketim de soğutma 650Watt, ısıtma 680Watt görünüyor.
      Yani bunları da uyduracaklarını veya yalan yazacaklarını sanmıyorum. Kaldı ki şirketler daha ucuz veya daha düşük kaliteye daha ucuz satış yapabilmek için yan markalar
      çıkartırlar. Tıpkı Asus'un ucuz anakart satabilmek için zamanında Asrock'u çıkartması gibi. Burada Demirdöküm de Demrad diye bir marka çıkarttı. Ben bunu yapmasının
      sebebini Demirdöküm ismine zarar veya leke gelmesini istemediği için çıkarttığını düşünüyorum. Fakat dediğim gibi Demirdöküm ismi altında yanlış değerler yazıp kötü
      bir ürün çıkartacağını düşünmüyorum. Bu yüzden de A 410 09 HP modeli 9000 lik Inverter'li modeli almayı düşünüyorum.

Evet ustalar. Ben notlarımı aldım. Servis takmaya gelince buradan ve başka yerlerden edindiğim bilgilere göre şunları yapacağım:

"Havşa,kaynak,vakum gaz,ölçü aleti sor.

R410a gazlı klimalarda kesinlikle VRF borusu kullanılmalıdır...kalın etli yaklaşık 1 mm kalınlığındadır... R410a gazlı klimaların basıncı yüksektir.. bilhassa sıcak kullanımda bazı sorunlar çıkabilir tesisatın aleminyum olması sonucu yarılmış tesisatları çok gördüm ben yada patlamış tesisatlar çıkmaya başladı görüyor duyuyoruz..

İç üniteyi tavandan min. 50 cm aşağıya monte ettirin. Setin içinden alüminyum boru çıkarsa kesilip kısaltılamaz. Bakır iste.
      Montaj sırasında dış ünite için lastik takoz kullanılsın, alet sessiz-titreşimsiz çalışıyor ama ilerde mutlaka tangırdıyacaktır.

Klimacılar geldikleri zaman önce gazı boşaltacaklar, Sonra en az 30 dakika vakumlama yapacaklar ve tüpü ters çevirip gaz bastılar. Basılan gaz değeri klimanın üzerinde yazılı olan ile aynı olacak ve terazi ile R410A gazını tartıp koyacaklar. Tartmadan koyarlarsa kabul etme. Bunları yaparken klimanın çalışmaması lazım.

1. Servis geldiğinde klimanın dış ünitesinin yanından ayrılmayıp dış üniteden gazı boşalttıklarına emin ol. Bu yaklaşık 10 dakka sürer... Gazın havada yüksek basınç altında boşaltılması bir traktör lastiğine sokulan çivi gibidir çok çabuk boşalmaz...
      2. Gaz boşaldıktan sonra en az 30 dakka vakum pompası ile (elektriğe bağlanmadan çalışmaz) vakum yapılması gerekir..
      3. R22'de kullanılan manifold (gaz vermek ve kontrol için kullanılan saat gurubu) ile R410 sistemde gaz şarjı için kullanılmamalı. Onu sor.
      4. Yanlarında dijital terazi olmasına dikkat et R410A gazı sadece dijital terazi ile verilir...
      5. Klimanın üzerindeki etikette ne kadar gram gaz aldığı yazar. O yazıyı bul, oku ve verilen gazın hesabını terazideki rakamdan düşerek hesabını yap ..
      6. R410a gazı tüpünün terazi üzerine koyulduğunu ve gramajın kendi gözünle gör atıyorum 11.800 gram
      7. R410 da mutlaka tüp ters durumda iken(tüp ters durumda iken likit gaz akışı olur), cihaz kapalı konumda ve mutlaka gerekli gramajında verilmelidir.Eğerki fazla gaz şarjı olursa geri dönüş yok.Gaz tamamen boşaltılıp yeniden gramajında şarj edilmeli.Birazını atarız olmaz.
      8. Servis vanasına klimanın parçası olan kör tapayı (kapak) taktır..
      9. Gaz kaçağı kontrolünü yaptır sabun köpüğü ile vanaların ve muhtemel kaçabilecek yerlerin üzerine sabun köpüğü ile baktır..
      Servisin işi bitti formu imzala gönder..(eğer bunlardan biri eksik olursa servis formuna el yazınla yaz ve imzala ve servis elemanına imzalat ilk nüshayı da sen al.
      -------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Montaj bittikten sonra klimanın ısıtma ve soğutmada ağız çıkış sıcaklık değerlerini mutlaka servis fişine yazdırın bunu keşif için geldiklerinde size verilen yazı ile birlikte saklayın ileride ihtiyacınız olabilir. Montaj sonrası ağız çıkış sıcaklığı (ortam 20C iken) 50C ve üstü olmalı, düşük ise gaz azdır, ilave edilmeli.
      "

Ek olarak Demirdöküm'ün servisi nasıldır. Demirdöküm ile veya benim beğendiğim modeli ile ilgili bir sıkıntı , duyum var mı, bilginiz varsa yazarsanız sevinirim....

son zamanlarda gördüğüm en sevimli ve araştırmacı yazı dikkatleriniz için tebrik ediyorum

sevgili kardeşim birkaç madde hakkında dikkat çekim.

gree daikinin sahibi gibi yazanlar çıkmaya başladı alakası yoktur. sadece sınrılı bir ortaklık vardır çinde daikin üretmek için. büyütülsede bana göre sanki bir bant kiralama gibi birşeydir. çünkü daikinin dolu fabrikası varken tüm klimalarını greeye ürettirmesi saçmalık olur. mesela acson mcquayda üretilen klimalar tüm dünyada daha yaygındır. ülkemizde olduğu gibi. gree ile yapılan anlaşma sanırım daha yakın ülkeleri kapsayan yol masfrafı vs durumlar için olabilir. ayrıca tekrar ifade edim daikin için gree nin ürünü denmesi son derece komik durumdur.)) gree de iyi bir markadır kendi klasmanında ve kendisini baya geliştirmektedir.. ama daikinle kıyası yanlıştır. zamanında daikinle yapmış olduğum konuşmada. daikinin gree ye ürettirdiği klimalar türkiyeye hiç girmedi 3. dünya ülkeleri için yapılmış üretimdiri cevaplarını almıştım. ne kadar doğru ise bilinmez. ama şimdi ülkemizde satılan enjoy seriside ondan aşağı değildir. oda ayrı mesele:))

şahsen ben daikin alana kadar gider ucuz acson alırım daha iyi. acson ithalatçısı contek klima delikanlıca konuşuyor iş ahlakı açısından daikinle aynı deyip ahlak dışına çıkmıyor. fabrika daikin in olsada daikin cihazlarla bizim cihazlarımız aynı değildir diyor. ama benim 6. hissim aynı diyor:)) bir dostuma sormuştum zamanında daikin daha acson mcquay ı yeni satın aldığında dahi acson ürünleri daikin diye etiketleyip sattı demişti. bu bile benim için sonuçtur. şuda var zaten birçok büyük markalar küçük markalar teknoloji satıyor. belki acsonun eski alt yapısıda daikin in olabilir. daikinde buna güvenmiş olabilir. yani uzarda uzar bu konu.

birde şunu demişsiniz yeni montajda gaz boşaltılacak. dostum bu tepitiniz yanlış. sadece düzgün vakum yeterli.

gaz boşaltma durumu şayet gaz eksilirse yapılır.

benim belirtmiş olduğum istenen değerlerin yazılması konusu. maalesef devletimizin bir ayıbı olup. budurumuda açıklayan ülkemizin duyen klima firmalrından alarko carrier müdürüdür. yani sadece benim sözüm değildir.

ama bu yolunda çözümü var. bir klima tüketimini yazıyorsa amper watt cinsinden. benim birçok mesajımda basmış olduğum watt metre resimleri var. bunlardan bir adet alıp 30-40 bilemedin 50 tldir. direkt prize takıp her daim tüketiminizi gözleyebilirsiniz. durun resim alim tekrar sizin için.

gördüğünüz gibi watt metrede kaç watt tüketim varsa gösteriyor. bu ölçümü klimanın vermiş olduğu amper akım değerine göre yapabilirsiniz. şayet bu değerleri geçerse değerler yalandır.

demirdöküm aslında beğenmedğim bir klima. özellikle klasikleri. fakat inverter makinelerinin aslında çokta kötü olmadığını koçklima nickli volkan usta burda ifade etti giriş seviyesi klimalarla (samsung airfel gree gibi) arasında çok fark olmadığınıhttp://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=62396357 Midea optimumda termodinamikten Samsung inverterdan arifenden kalır yani yok diyorum fiyatı iyi diyorum burdanda belli olduğu gibi fiyatına göre alınabileceğini söyledi. 9000 btu dd klimalrı koçklima volkan 900 e satıyor onunla görüşün telefonlaşın alın birtane. düzgün vakum güzel bir montajla kullanılmayacak klima değil diyor.

mesela siz güzel bir açıklama yapmışsınız asus yan marka çıkarıyor demişsiniz. ben şahsen arasında çok fark olacağını sanmam. birçok büyük firma yan markalar çıkarırlar kazık fiyattan satamadıkları markalarını alt markaları halinde satarlar. sırf fiyat düşürmedik diye bu yöntemleri azçok herkez bilir.. hatta outlet mağazaları açarlar. hepsi kötümüdür acaba outlette satılan ürünlerin. bence tamaman taktiktir bu durum.

demir döküm için volkan diyorki no name kompresör var. bu kompresörlerde ille kötü olcak diye bişey yok. ben zamanında sordum kendisine bendeki zibro midea klimada demirdöküğmle aynımıdır dedim hayır kompresörü markalıdır. ayrıca kışın dış ünite tavasında buzlanmayı önleyici resistans var. boru çaplarıda biraz daha geniştir demirdöküme göre demişti. ozaman dedim şöyle düşünebilirmiyiz. zibro midea 15 sene hizmet verirse. demirdöküm 10 sene hizmet veri diyebilirmiyiz dedim. hiç belli olmaz bir bakarsın d.d 20 sene giderken senin klima 3 sene sonra cortlayabilir dedi. montajın öneminden tekrar bahsetti. en ufak bir hata makinenin içine eder dedi. evet bizim öküz serviste gaz kaçırmıştı:(( yani bu noname kompresörlerde üstüne marka basılmamış kompresörler olabilir.

veya ille ben güvenemiyorum derseniz 100-150 fazla verip belki benim kullandığım zibro 305 veya midea da alabilirsiniz fiyatları afaki söylüyorum. yanlız.

artık durum size kalmış selamlarımla.
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
SEO
son dakika
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,547
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.