Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (828. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: _Maxximum_ Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 13 Misafir (1 Mobil) - 13 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.214
Cevap
701
Favori
4.429.550
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 826827828829830
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: WereRabbit

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

quote:

quote:

Bitişik 3 oda (9m2, 12m2 ve 15m2) için klima bakıyoruz, yer Ankara, genelde soğutma için, kışın ısıtma için takviye olacak ve inverter düşünüyoruz. Alternatifleri incelerken multi inverterlar karşımıza çıktı ve hem marka-model seçimi hem de multi ya da tekli seçimi iyice kafamızı karıştırdı. Şu anda alternatifler şu şekilde:

- Alarko Carrier xpower gold (3 adet 9000BTU) fiyat almadım ancak yaklaşık 4800TL
    - Airfel AS09-0933-INV 3 adet - yaklaşık 4000TL
    - Daikin multi - 2 adet FTXS20J, 1 adet FTXS25J iç ünite, 1 adet 4MX68F dış ünite - yaklaşık 6000TL
    - Daikin Enjoy - 3 adet 9000BTU - yaklaşık 5000TL
    - Arçelik multi 2 adet 7000BTU, 1 adet 9000BTU, dış ünite, işçilik dahil 4300TL
    - Arçelik tekli 3 adet 9000BTU 3780TL

Forumda daha önceki bilgilerin de ışığında bunlardan benim en aklıma yatanı AC xpower gold.
    * Airfel için satışından sonra ne olacağının belirsiz olduğu söyleniyor, açıkçası bayi de Airfel pek satmak istemiyor gibi bir havadaydı.
    * Multi ne kadar mantıklı? Tek bir dış ünitenin olması güzel ama ayrı ayrı almaktan daha ucuza gelmiyor. Hem de ev taşıma gibi bir durum olursa yeni evde kullanılabilmesi daha güç olur diye düşünüyorum.
    * Daikin Enjoy için gerçek Daikin değil gibi bir yaklaşım var sanırım.
    * Daha önceki deneyimlerimizden (fırın ve şofben) sonra bir daha Arçelik almayız demiştik, servis açısından oldukça iyi ancak ürünlerden memnun kalmamıştık. Bunlara da mesafeli yaklaşarak doğru mu yapıyoruz acaba?
    * Yukarıdakilerin dışında önerebileceğiniz alternatif var mı?

Bu konulardaki yorumlar çok faydalı olacaktır, Pazartesi gününe kadar düşünüp kararımızı vereceğiz.

*Airfel yerine asıl markaları olan Daikin'i satmak istiyorlar, ki onlar özelliklerine ve kalitesine oranla çok pahalı.

*Multi mantıklı olmaz, daha doğrusu evler için satılan bu multiler sorun çıkarıyor ve beklenen randıman alınamıyor.
    Tek tek sistem alın.

*Arçelik grubunun klimaları vasat kalitede, o paralara Airfel almak daha mantıklı.
    Ama promosyon yaptıkları ürünler takip edilmeli.

Listenizdeki ilk iki tanesine yoğunlaşın derim.

Hızlı cevap ve bilgiler için çok teşekkürler. Gittikçe Alarko Carrier üzerine daha çok yoğunlaşıyorum.
    Broşürleri incelerken kafama şu takıldı:
    53NQV025 modelinde ısıtma için minimum dış sıcaklık -10C
    53NQV035 ve daha üst modellerde -15C olarak verilmiş.
    Ankara'da çok soğuk günlerde merkezi ısıtmaya takviye için kullanılacağı düşünülürse bu sıkıntı yaratır mı?
    Öyleyse Airfel'e geri dönüyoruz, orada da garanti-parça sorunu olma ihtimali var mı acaba?

Evet, Suzumi'lerde 25'lik klima öyle.
    AC ve Toshiba'larda propektüste "sallama" alışkanlığı yok, neyse o.
    Diğerleri için birşey diyemem tabii.

Verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu kocausta, çok teşekkürler. Tam da AC xpower'a karar vermişken bugün gazetede İklimsa'nın Mitsubishi (Heavy Industries) DXK 09 Z3/4-S modeli için indirim yaptığını ve 1750TL olduğunu gördüm. Böyle olunca bu da bütçeyi biraz esneterek alınabilir. Bunun hakkında fikriniz nedir AC xpower mı yoksa 100-150TL daha fazla verip MHI mi? Karar vermeye yaklaştıkça kafam da karışıyor, bir de Toshiba RAS 10 SKV var, yine 1700TL civarı.
    Son liste şöyle oldu:
    AC xpower gold 53 NQV 025M 1600TL
    MHI DXK 09 Z3/4-S 1750TL
    Toshiba RAS 10 SKV 1700TL

Ben olsam İklimSA'ya bulaşmazdım.
    Başka bir firmadan başka birşey alın, bu işin yarını da var, ve klima denen şey arıza yapabiliyor; İklimSA bu durumlarda müşteriyi pek adam yerine koymuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: .BURAK.

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: saseryu

merhaba üstadlar,

30-35 m2 salon ve oturma odası (açık mutfak) için klima alacağım, ev sıfır, yalıtım olarak güzel, eve kombide taktıracağım, klimayı daha çok soğutma amaçlı kullanacağım, oturma odası için inverter koku giderici filtreli olmasını daha doğru buluyorum, salonu daha çok misafir vs geldiğinde kullanacağımız için inverter gerekirmi emin değilim, sizinde tavsiyeniz üzerine carrier, toshiba ürünlerini inceledim, bir de arçeliğe baktım, aşağıdaki klimalardan hangisini tercih etmeliym sizce,

hepsi 18000btu
    - Alarko Carrier Xpower Gold 2300 tl
    - Toshiba Suzumi 2500 tl
    - Arçelik 2100 tl

Teşekkürler.

Ben de XPOWER GOLD'u 30-35 m2'lik salonum için kullanıyorum.050M serisini.Gayet memnunum fakat memnuniyet göreceli bir kavramdır klimadan ne beklediğinize bağlı.Yaz, kış deneme fırsatım oldu.Kocausta da sanırım bu ürünler arasından bunu önerecektir. Tabi onun adına konuşmak istemem

Koku giderici filtre olayına gelirsek bilmiyorum sadece benim klimamda mı oluyor emin değilim ama ilk açtığınızda dış komprsör hemen devreye girmediği için biraz rutubet kokusu geliyor.Ama daha sonra o kokuyu temizliyor klima içeride hissedilmiyor yani.Ve yetkili servis konusu çok önemli bu tür cihazlarda.Arayıp bir konuşun, vakumlama konusunu sorun nasıl yapıyorlarmış kısaca anlatmalarını isteyin.Kuruluma başlamadan bu bilgileri edinmekte fayda var bazıları kafalarına göre vakumlama yapıyor yakmayın başınızı

İnşallah sizi memnun edecek doğru cihazı seçersiniz, iyi forumlar..

Bahsettiğin ilk çalıştırmadaki rutubet olayı için şimdi klimalarda kurutma fonksiyonu eklendi.

Soğutmada çalışan klima durdurulduğunda iç ünite biraz nemli kalabilir, bu nem aslında orada mantar üremesine de neden olur.
    Kurutma fonksiyonu olmayan klimaları kapatmadan önce 3-5 dakika sadece fan üflemesi konumunda çalıştırıp iç ünitenin kurutulması sağlanmalı.

Şu "Lejyoner hastalığı" denen hikaye yani.

Ben klimayı sadece ısıtma için kullandığımdan böyle sorunlarım yok

Doğru diyorsun ustam ama şimdi içerisi soğumuşken fan modunda açınca zaten dış ünite çalışmadığı için içeriye değişik bir koku veriyor.Bu koku da diğer odalardan buraya girildiğinde rahatsız ediyor insanı

Bu mantar olayını klimayı temiz tutarak sanırım çözebiliriz ama iç üniteyi nasıl sökeceğimi hala tam olarak anlamış değilim . 70 lira da boşu boşuna servise vermeyi uygun görmüyorum.Zaten birşeyden çaktıkları yok, daha vakumlamayı adam akıllı yapamadılar biliyorsun . Sizin öneriniz ne olur temizleme konusunda? Sökme işlemine nereden başlamam gerek ?

Başına iş alıcan gibi geliyor bana

Yılda bir 70 lira ver düzgün bir servise artık.

Biz temizliği kendimiz yapıyoruz, orası ayrı.
    Migros veya benzeri yerden klima temizliği için satılan ilaçtan al ve üstünde yazan biçimde kullan.
    Sadece çerçeveyi çıkarıcan, ama elin yatkın değilse onu da çıkarma, kapağı aç, filtreleri çıkar, ilacı peteklere sık.
    Belirtilen süre kadar bekleyip petekleri iyice yıka, tabii taşırmadan.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

merhaba üstadlar,

30-35 m2 salon ve oturma odası (açık mutfak) için klima alacağım, ev sıfır, yalıtım olarak güzel, eve kombide taktıracağım, klimayı daha çok soğutma amaçlı kullanacağım, oturma odası için inverter koku giderici filtreli olmasını daha doğru buluyorum, salonu daha çok misafir vs geldiğinde kullanacağımız için inverter gerekirmi emin değilim, sizinde tavsiyeniz üzerine carrier, toshiba ürünlerini inceledim, bir de arçeliğe baktım, aşağıdaki klimalardan hangisini tercih etmeliym sizce,

hepsi 18000btu
    - Toshiba Suzumi 2500 tl
    - Arçelik 2100 tl

Teşekkürler.

Ben de XPOWER GOLD'u 30-35 m2'lik salonum için kullanıyorum.050M serisini.Gayet memnunum fakat memnuniyet göreceli bir kavramdır klimadan ne beklediğinize bağlı.Yaz, kış deneme fırsatım oldu.Kocausta da sanırım bu ürünler arasından bunu önerecektir. Tabi onun adına konuşmak istemem

Koku giderici filtre olayına gelirsek bilmiyorum sadece benim klimamda mı oluyor emin değilim ama ilk açtığınızda dış komprsör hemen devreye girmediği için biraz rutubet kokusu geliyor.Ama daha sonra o kokuyu temizliyor klima içeride hissedilmiyor yani.Ve yetkili servis konusu çok önemli bu tür cihazlarda.Arayıp bir konuşun, vakumlama konusunu sorun nasıl yapıyorlarmış kısaca anlatmalarını isteyin.Kuruluma başlamadan bu bilgileri edinmekte fayda var bazıları kafalarına göre vakumlama yapıyor yakmayın başınızı

Bahsettiğin ilk çalıştırmadaki rutubet olayı için şimdi klimalarda kurutma fonksiyonu eklendi.

Soğutmada çalışan klima durdurulduğunda iç ünite biraz nemli kalabilir, bu nem aslında orada mantar üremesine de neden olur.
    Kurutma fonksiyonu olmayan klimaları kapatmadan önce 3-5 dakika sadece fan üflemesi konumunda çalıştırıp iç ünitenin kurutulması sağlanmalı.

Doğru diyorsun ustam ama şimdi içerisi soğumuşken fan modunda açınca zaten dış ünite çalışmadığı için içeriye değişik bir koku veriyor.Bu koku da diğer odalardan buraya girildiğinde rahatsız ediyor insanı

Bu mantar olayını klimayı temiz tutarak sanırım çözebiliriz ama iç üniteyi nasıl sökeceğimi hala tam olarak anlamış değilim . 70 lira da boşu boşuna servise vermeyi uygun görmüyorum.Zaten birşeyden çaktıkları yok, daha vakumlamayı adam akıllı yapamadılar biliyorsun . Sizin öneriniz ne olur temizleme konusunda? Sökme işlemine nereden başlamam gerek ?

Migros veya benzeri yerden klima temizliği için satılan ilaçtan al ve üstünde yazan biçimde kullan.
    Sadece çerçeveyi çıkarıcan, ama elin yatkın değilse onu da çıkarma, kapağı aç, filtreleri çıkar, ilacı peteklere sık.

Haklısın ama başka bir klimamanın servisine de yaptırabilir miyim acaba bu bakımı ? Balıkesir'de bir tane yetkili servis var hocam İzmir gibi değil burası Onlar da 2 tane etkisiz eleman bulmuşlar tek anladıkları şey klima montajı.Asıl yetkili arkadaş yani sorumlusu bu işlerden anlıyor biraz.Ancak onu çağırmam gerekecek bakım için.
    Siz ne diyorsunuz bu duruma

• quote:

Orijinalden alıntı: qusx

Merhaba,

10m2 oda için soğutma/ısıtma amaçlı, A sınıfı enerji ve iç Ünite 31(dBA), geniş servis ağı olarak bu işimi görürmü?

http://www.beko.com.tr/urun_detay.aspx?kat=704&urn=2361&lang=tr-TR

730TL

enerji sarfiyatı ve sessizlik özellikleri bakımından bu fiyat civarı daha iyi bir seçenek varmıdır?

Saygılar

kasım ayında koçtaş balçova mağazasından 9m2http://www.beko.com.tr/urun_detay.aspx?kat=710&urn=2197&lang=tr-TR aldım kışın kar yağdığı gün inanki odayı çok güzel ısıttı defroza bile girmedi hatta elektrik sobasını yedekte tutum pek gerek olmadı
    şimdi izmir çok sıcak yarın 40 dereceymiş inanırmısın saat 15'de güneş odanın içinde klima 24 derece çalışıyor oda buz gibi
    kasım ayında koçtaş kampanya yapmıştı klima bana 720 tl.ye gelmişti, bonus karta 12 ay taksit 3 ay erteleme
    ayrıca klimanın fanını 2. derecede çok sesiz çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efem-35 -- 17 Haziran 2012; 19:56:46 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Orijinalden alıntı: stornado

Merhaba zibro 1735 modeli için 1300tl lik fiyatı nereden almıştınız ?

bende merak ediyorum bu fiyat nereden?

O fiyata 1735 versinler, 10 m2 odaya ben 65xx serisi alacağıma bundan bir tane daha hemen alırım :d

Hatta bırak 1735 i 1731 olur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hunter87 -- 17 Haziran 2012; 20:26:05 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

merhaba üstadlar,

hepsi 18000btu
    - Toshiba Suzumi 2500 tl
    - Arçelik 2100 tl

Teşekkürler.

Haklısın ama başka bir klimamanın servisine de yaptırabilir miyim acaba bu bakımı ? Balıkesir'de bir tane yetkili servis var hocam İzmir gibi değil burası Onlar da 2 tane etkisiz eleman bulmuşlar tek anladıkları şey klima montajı.Asıl yetkili arkadaş yani sorumlusu bu işlerden anlıyor biraz.Ancak onu çağırmam gerekecek bakım için.
    Siz ne diyorsunuz bu duruma

kardeş klima bakımı hakkında herşey denen topipiğe bir gözatın çok kirli değilse kendinizde kocustanın dediği gibi yapabilirsiniz.

hem öyle pahalı klima ilacı felan almanıza gerek yok. en ucuzundan mutfak yağ çözücü alın sulandırmadan kullanın sonra bol su ile durulayın. bakın sayfaya dolu resim var.

• 30mt2 ' lik bir oda için 18 000 btu luk ucuz bir klima arıyorum . Bu konuyu okudum bütçeme uygun olan Airfel AS18-0930/R2 Green ürün bu . Bu bütçe aralığında başka tavsiyeniz var mı ? Ek olarak İzmir'de bu ürünü en ucuz nereden bulabilirim ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Orijinalden alıntı: yesilsy

quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba arkadaşlar,

Benim sormak istediğim konu; kaç btu'luk klima almam gerekir. Kullanacağım yeri ve özelliklerini aşağıda belirttim.

30-32 metrekare
    Kuzey cephesi
    öğlene kadar bir camdan güneş alıyor, saat 16:00'dan sonra diğer camdan güneş alıyor.
    1. kattayım(Üst kat) Çatı yok.. Bütün gün tavandan güneş alıyor. Çok sıcak oluyor.
    Sadece soğutma için kullanacağım.

12000 btu alsam yeterli olur mu?
    inventer almam şart mıdır?

Bu özelliklere uygun olarak önerebileceğiniz markalar var mı?

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Serkan Yiğit
    Mimar sinan mah. Tuzla İST

Sadece soğutma ise inverterin tasarruf özelliğinden çok farklı faydalanamazsınız, sessizliği tamam.

Oraya 12 binlik küçük gelir, 18 binlik bakın.
    Yakınızdaki servisi iyi olan, ses durumundan rahatsız olmayacağınız birşey alın.

hocam affına sığınarak. sözünüze girmiş oluyorum ama kendi fikrimi belirtmek istiyorum. inverter kendi deneyimlerime göre soğutmada çok daha başarılı.

bende önceleri çok inanmıyordum invertere ama geçen yıldan itibarende defalarca yazdım bu durumu hatta cengizumur arkadaşın en büyük destekçilerindendim:))

şuan 53m2 me 12000 inverterle hükmediyorum 24C çalışıyor. çektiği watt 310 tam kızgın güneşte gece ise 200 lere düşüyor. bende çatı katıyım ok izolasyon var ama. ben izolasyona izolasyon demem şuanki malzemede çatıda en az 14cm olması lazım çünkü. ve çatıda kesinlikle ısı köprüsü olmaması lazım. izocam kendi cam yünü şiltelerinin 20cm den aşağı olmaması lazım diyor.

ben bu açıdan belirtmek istedim gerçekten yazın gördüğüm faydayı kışın göremiyorum. bu yüzden kesinlikle inverter öneriyorum soğutma için.

Köylü, zaten senin her işin standart dışı
    Tabii 12 binlik kliman da 53 m2 yeri şartlayacaktır.

Ama ben burada bu hesapla alet önerirsem, adam alıp ta çuvalladıktan sonra bana fena söver

Sn. kocausta, Sn. Köylü,

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Kafam çok karışık. Şuan inanın çıplak oturuyorum yani ev o kadar sıcak. 18000 lik klimalar çok pahalı. 12000 lik inverter alsam bide yetmez diye korkuyorum.

kardeş vaktim yok dün yazdığım yazılara inanın çoğuna bile giremeyeceğim belki bugün. şimdi kocausta hocamız yazmış bana her şeyin standart dışı demiş:)) alınmasın. sizde yanlış anlamayın.

evet biraz standart dışıyımdır ama inanın kimseye denemdiğim bir ürünü önermem. siz sanırım uygun rakamlı bir cihaz bakıyorsunuz. arkadaşım kendisiniğ kalite olarak ıspatlamış kullnıcıların memnun oldukları cihazlar var.

ille kocustanında belirttiği gibi herkeze en kalite ürünü al diyemeyiz yanlış olur. mesela burada ac kullnıp çok memnun olan arkadaşlar. ben 12000 liğinin yeteceğini düşünüyorum. ok benim kullandığım me cihaz oldukça kalite ve çok zor bir alanı tam olmasada şartlandırabiliyor. (çünkü işin aslı her alan ayrı klima şarttır. ama maalesef hepimiz aşağı yukarı zoraki şartlarda kendimizi zorlayan insanlarız. ben bu cihazla tam karşı alanında bulunan banyo sol tarafta mutfak ve oturma odamızı gayet rahat kırdırabiliyorum mesela şuan oturma odası 25,5C gayette iyi. klimanın bulunduğu ortam 23-24C lerde omuz yüksekliğinde mutfak ve banyoda 25,5 lerde. klima 24C çalışıyor. şuan çektiği watt 230)

ben bu açıdan sadece 30m2 alanda kullanacaksanız size 12000 btu bir klimanın yeteceğine inanıyorum. ok ustalarda dediklerime karşı çıkabilrler haklıdırlarda. ama bende çatı katında oturan bir vatandaş olduğumu belirttim üstelik çatıda daha evvel hiç iozlayon yokken çatı çökükkende kullandım ben bu klimayı.

diyebilirisiniz klimanız iyi klima. ok, fakat daha düşük kaliteli inverter klimamda var ve inanın cam açık kullanıp sıcaklar bastırmadan denedim. hiçte fena değil. markası zibro (midea üretimi bir ürün) yani ben genel olarak deneyimlerimi yazıyorum.

burda dolu klimacı arkadaşım var zaman zaman çekişip şakalaşsakta inanın doğru bildiğimi söylerim. biroluda severim. şuan daikin markasını taşa tuttuğum daikinci eina kardeşimide çok severim. ama ben biraz inatçılığımdan bu arkadaşlarla zaman zaman kafa kafaya gelebiliyorum aflarına sığınarak.

kesinliklede marka takıntım yok aslında forumda denenip kullnıcı arkdaşlarınönerdikleri her klima alınabilir.

bana soranlara bende kocausta gibi aynen söylüyorum. ve daha ziyada kalite klima öneriyorum. şayet bir klimadaki 3-500 tl ilerki yıllarda ona memnuniyet olark dönecekse. hele şayet ve kendininse alacağı klima kalıcı olacaksa arkadaşlar iyi makine bir kez alınır 1000 tl fazlada vermekte kimse zarar etmez. orta segmentteki ürünleri kocausta çok iyi biliyor. soranlar diyorum kocaustaya sorun bir dolu uygun link önerir size. yani kardeşim alternatif çok bu forumda. herkez sağolsun vakti olduğunca bilgisini paylaşıyor. uzattım biraz ama. durumunuz varsa alın bir toshiba yetmiyorsa gücünüz carrier. keyfinize bakın dahada yetmiyorsa gücünüz bendeki zibronun 12 liğnden alın. zibro s3025 bendeki 9 luk aynı modelin sitesindeki 3032 lik modeli alın. daha olmadı çok daha ucuz koçklima volkan arkadaş benzer bir ürün var demirdöküm hiç tavsiye etmedim ama rakam çok uygun garanti alın. onu alın. (not bu son dediğim cihazları kesinlikle önermeyceklerdir kendileride.. bir boy büyük önereceklerdir olabilir onlarda ucuzdur dah agaranti olur. bence klasik bir cihaz almaktansa inverter bir cihaz almak her durumda sizin için daha karlı olacaktır. merak etmeyin alan büyük olsada inverter kendisini kısa sürede kısıyor. birol ustanın bile beğenmediği zibronun en alt kalit einverteri benim gözlemlerimde iş görüyorsa korkmayın)

Sn. Kocausta, Sn. Köylü,

Değerli yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Kardeşimin aklına uyup 12000'lik İnverter Arçelik 12062 modelini aldım. İnşallah memnun kalırım. Bu arada salonu ölçtüm, tam 27 metrekare. Kullandıkça bilgileri paylaşacağım.

Sn. Kocausta,

Bir kaç mesajınızda montaj esnasında en az 15 dkk. vakumlama yaptırın demişsiniz. Bunu biraz açar mısınız? Vakumlama nedir, ne işe yarar. Yaptırmazsak ne olur. Ve servis bunu yapmak zorunda mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar..

Serkan Yiğit

• quote:

arkadaşlar 15.5 metrekare+dogu cephe+3 kişi+1 tv+1 pc+pimapen+kapı kapalı kullanacagım+balkona kapı ve pencere var ama panjurla kapalı.cok fazla gunes almıyor.çoğunlukla sogutmada kulllanacagım nadir ısıtmada kullanabilirim.

samsung boracay klimaya sıcak bakıyorum.lakin 9000 ile 12000 arasında cok kaldım.gereğinden fazla büyük btu alınca enerji tüketiminin cok fazla olacağını düşünüyorum.lakin 9000 btulularda yetmezse de geri dönüşüde yok diye korkuyorum.buyukte de ınverter olmuyacagı içinde fazla gelırsede cok fazla dur kalk yapabileceğini düşünüyorum.

birde tüketim değerleri düz tiplere göre nasıl.ayrıca saatte su kadar dye verdikleri tüketim değerleri hangi hız ve derecede çalıştırıken hesaplanıyor ve verdikleri değerler maxıxmum tüketim değerlerimi?ayrıca bir klima da fan hıozı tüketimi ne kadar etkiliyor.bunu sormamım amacı 9000 yerıne 12000 alsam ve fanı 1.derecede çalıştırsam enerjı tuketımı aynıya gelırmı ?

klimadan anlayan ustalarımızn çok acele yorumlarını beklıyorum.kendilerine alacak gibi yorum yapacaklarına eminim.
    acele etmem de ki amac suan 9000 lik 800 tl.12000 900 tl ye var.biraz daha beklersem fıyatlar dahada gıder doye dusunuyorum.

saygılar...

ayrıca bu fiyatlara başka marka tavsiyelerinizi deduymak isterim.

kardeş bütçenize göre bu cihazı alabilirsiniz son zamanlarda biraz memnuniyet belirtileri var. kalite bir klima 15,5m2 kesinlikle yeter. fakat samsung cihazı tanımıyorum. bu yüzden çok kati surette tavsiye etmekten çekiniyorum. çünkü birçok klimayı naylona çevirdiler maalesef. 12000 lik deyip 11000 btu klima satıyorlar. bu gibi durumlarda ben şahsen vabal almamk için tavisyeden kaçıyorum.

şimdi size kesin 9000 yeter diyorum ve piyasada 9000 btu klimalar var henüz onlara 8000 demediler daha. ama ne malum bu yalanıda gizlemedikleri.

koc samsung markasıyla fason mal ürettirip avrupaya sunduğu klimalrdan hariç buraya klima gönderiyor. soruncada cevap bile vermiyorlar boracay bölümüne yazışmamı kopyalamıştım sildim. adamlara sağırım konuşamam diyorum gene siz arayın bizi diyorlar. nedenir bu insanlara.

eğer gücünüz varsa nete değer veren büyük markalardan birini alın. yoksa şayet. klasiklerini hiç tavsiye etmediğim demirdökümün klimalar var hemde inverter forumdaki koçklima satıyor galeri beyaz diye aratın. 9000 liği 900 tl arayın konuşun korkmayın derse alın gitsin en azından inverter bir klimanız olur. ama ben diyeceğim demiş oldum size. mesela size gree veya zass vs klimalarda önerebilirdim gücünüze göre. ithalatçısı airfeldir. fakat boru setini alüminyuma çevirdiler. ne kadar bişe olmaz densede forumda ben güvenmiyorum şahsen. yani kardeş affet herşeyi bok ettiler. şayet ev kendinizinse ben sizin yerinizde olsam biraz bütçeyi zorlarım olmadımıda bekler bir kez alırım o klimayı.

buarada sormadım sadece soğutma ihtiyacını ziçinse arçeliğin en ucuz modellerindende alabilirsiniz. airfel greeleri ile ile çokta fark olcağını sanmam soğutmada. en azından servisi sağlam. birde koçtaşta rubenis var mideadı aslı oda olabilir hem onun boru seti belki bakırda olabilir. her ne alırsanız alın almadan önce merkez servisiniz arayın şu modeliniz alıcam vakum yapcaksınız şartı koyun hatta vakum olayını videoya alcam deyin. çünkü basit markalar daha beter sahtekarlık yapıyorlar vakum durumunda.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba arkadaşlar,

Benim sormak istediğim konu; kaç btu'luk klima almam gerekir. Kullanacağım yeri ve özelliklerini aşağıda belirttim.

30-32 metrekare
    Kuzey cephesi
    öğlene kadar bir camdan güneş alıyor, saat 16:00'dan sonra diğer camdan güneş alıyor.
    1. kattayım(Üst kat) Çatı yok.. Bütün gün tavandan güneş alıyor. Çok sıcak oluyor.
    Sadece soğutma için kullanacağım.

12000 btu alsam yeterli olur mu?
    inventer almam şart mıdır?

Bu özelliklere uygun olarak önerebileceğiniz markalar var mı?

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Serkan Yiğit
    Mimar sinan mah. Tuzla İST

Sadece soğutma ise inverterin tasarruf özelliğinden çok farklı faydalanamazsınız, sessizliği tamam.

Oraya 12 binlik küçük gelir, 18 binlik bakın.
    Yakınızdaki servisi iyi olan, ses durumundan rahatsız olmayacağınız birşey alın.

hocam affına sığınarak. sözünüze girmiş oluyorum ama kendi fikrimi belirtmek istiyorum. inverter kendi deneyimlerime göre soğutmada çok daha başarılı.

bende önceleri çok inanmıyordum invertere ama geçen yıldan itibarende defalarca yazdım bu durumu hatta cengizumur arkadaşın en büyük destekçilerindendim:))

şuan 53m2 me 12000 inverterle hükmediyorum 24C çalışıyor. çektiği watt 310 tam kızgın güneşte gece ise 200 lere düşüyor. bende çatı katıyım ok izolasyon var ama. ben izolasyona izolasyon demem şuanki malzemede çatıda en az 14cm olması lazım çünkü. ve çatıda kesinlikle ısı köprüsü olmaması lazım. izocam kendi cam yünü şiltelerinin 20cm den aşağı olmaması lazım diyor.

ben bu açıdan belirtmek istedim gerçekten yazın gördüğüm faydayı kışın göremiyorum. bu yüzden kesinlikle inverter öneriyorum soğutma için.

Köylü, zaten senin her işin standart dışı
    Tabii 12 binlik kliman da 53 m2 yeri şartlayacaktır.

Ama ben burada bu hesapla alet önerirsem, adam alıp ta çuvalladıktan sonra bana fena söver

Sn. kocausta, Sn. Köylü,

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Kafam çok karışık. Şuan inanın çıplak oturuyorum yani ev o kadar sıcak. 18000 lik klimalar çok pahalı. 12000 lik inverter alsam bide yetmez diye korkuyorum.

kardeş vaktim yok dün yazdığım yazılara inanın çoğuna bile giremeyeceğim belki bugün. şimdi kocausta hocamız yazmış bana her şeyin standart dışı demiş:)) alınmasın. sizde yanlış anlamayın.

evet biraz standart dışıyımdır ama inanın kimseye denemdiğim bir ürünü önermem. siz sanırım uygun rakamlı bir cihaz bakıyorsunuz. arkadaşım kendisiniğ kalite olarak ıspatlamış kullnıcıların memnun oldukları cihazlar var.

ille kocustanında belirttiği gibi herkeze en kalite ürünü al diyemeyiz yanlış olur. mesela burada ac kullnıp çok memnun olan arkadaşlar. ben 12000 liğinin yeteceğini düşünüyorum. ok benim kullandığım me cihaz oldukça kalite ve çok zor bir alanı tam olmasada şartlandırabiliyor. (çünkü işin aslı her alan ayrı klima şarttır. ama maalesef hepimiz aşağı yukarı zoraki şartlarda kendimizi zorlayan insanlarız. ben bu cihazla tam karşı alanında bulunan banyo sol tarafta mutfak ve oturma odamızı gayet rahat kırdırabiliyorum mesela şuan oturma odası 25,5C gayette iyi. klimanın bulunduğu ortam 23-24C lerde omuz yüksekliğinde mutfak ve banyoda 25,5 lerde. klima 24C çalışıyor. şuan çektiği watt 230)

ben bu açıdan sadece 30m2 alanda kullanacaksanız size 12000 btu bir klimanın yeteceğine inanıyorum. ok ustalarda dediklerime karşı çıkabilrler haklıdırlarda. ama bende çatı katında oturan bir vatandaş olduğumu belirttim üstelik çatıda daha evvel hiç iozlayon yokken çatı çökükkende kullandım ben bu klimayı.

diyebilirisiniz klimanız iyi klima. ok, fakat daha düşük kaliteli inverter klimamda var ve inanın cam açık kullanıp sıcaklar bastırmadan denedim. hiçte fena değil. markası zibro (midea üretimi bir ürün) yani ben genel olarak deneyimlerimi yazıyorum.

burda dolu klimacı arkadaşım var zaman zaman çekişip şakalaşsakta inanın doğru bildiğimi söylerim. biroluda severim. şuan daikin markasını taşa tuttuğum daikinci eina kardeşimide çok severim. ama ben biraz inatçılığımdan bu arkadaşlarla zaman zaman kafa kafaya gelebiliyorum aflarına sığınarak.

kesinliklede marka takıntım yok aslında forumda denenip kullnıcı arkdaşlarınönerdikleri her klima alınabilir.

bana soranlara bende kocausta gibi aynen söylüyorum. ve daha ziyada kalite klima öneriyorum. şayet bir klimadaki 3-500 tl ilerki yıllarda ona memnuniyet olark dönecekse. hele şayet ve kendininse alacağı klima kalıcı olacaksa arkadaşlar iyi makine bir kez alınır 1000 tl fazlada vermekte kimse zarar etmez. orta segmentteki ürünleri kocausta çok iyi biliyor. soranlar diyorum kocaustaya sorun bir dolu uygun link önerir size. yani kardeşim alternatif çok bu forumda. herkez sağolsun vakti olduğunca bilgisini paylaşıyor. uzattım biraz ama. durumunuz varsa alın bir toshiba yetmiyorsa gücünüz carrier. keyfinize bakın dahada yetmiyorsa gücünüz bendeki zibronun 12 liğnden alın. zibro s3025 bendeki 9 luk aynı modelin sitesindeki 3032 lik modeli alın. daha olmadı çok daha ucuz koçklima volkan arkadaş benzer bir ürün var demirdöküm hiç tavsiye etmedim ama rakam çok uygun garanti alın. onu alın. (not bu son dediğim cihazları kesinlikle önermeyceklerdir kendileride.. bir boy büyük önereceklerdir olabilir onlarda ucuzdur dah agaranti olur. bence klasik bir cihaz almaktansa inverter bir cihaz almak her durumda sizin için daha karlı olacaktır. merak etmeyin alan büyük olsada inverter kendisini kısa sürede kısıyor. birol ustanın bile beğenmediği zibronun en alt kalit einverteri benim gözlemlerimde iş görüyorsa korkmayın)

Sn. Kocausta, Sn. Köylü,

Değerli yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Kardeşimin aklına uyup 12000'lik İnverter Arçelik 12062 modelini aldım. İnşallah memnun kalırım. Bu arada salonu ölçtüm, tam 27 metrekare. Kullandıkça bilgileri paylaşacağım.

Sn. Kocausta,

Bir kaç mesajınızda montaj esnasında en az 15 dkk. vakumlama yaptırın demişsiniz. Bunu biraz açar mısınız? Vakumlama nedir, ne işe yarar. Yaptırmazsak ne olur. Ve servis bunu yapmak zorunda mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar..

Serkan Yiğit

hayırlı olsun güle güle kullanın vakum içinhttp://forum.donanimhaber.com/m_61165488/tm.htm

artık bir karar verirsiniz:))

• quote:

Orijinalden alıntı: efem-35

quote:

Merhaba,

10m2 oda için soğutma/ısıtma amaçlı, A sınıfı enerji ve iç Ünite 31(dBA), geniş servis ağı olarak bu işimi görürmü?

730TL

enerji sarfiyatı ve sessizlik özellikleri bakımından bu fiyat civarı daha iyi bir seçenek varmıdır?

Saygılar

kasım ayında koçtaş balçova mağazasından 9m2http://www.beko.com.tr/urun_detay.aspx?kat=710&urn=2197&lang=tr-TR aldım kışın kar yağdığı gün inanki odayı çok güzel ısıttı defroza bile girmedi hatta elektrik sobasını yedekte tutum pek gerek olmadı
    şimdi izmir çok sıcak yarın 40 dereceymiş inanırmısın saat 15'de güneş odanın içinde klima 24 derece çalışıyor oda buz gibi
    kasım ayında koçtaş kampanya yapmıştı klima bana 720 tl.ye gelmişti, bonus karta 12 ay taksit 3 ay erteleme

Güzel makinaya benziyor Beko 7505 D ,ayrıca sanırım bundan daha sessizi (Ses Seviyesi - iç Ünite (dBA) 26) pek yoktur?

yazın hergün çalıştığında aylık elektrik faturasına ek ne geliyor acaba ortalama ve kışın?

şu anki fiyatı 942TL Beko'nun sitesinde, uygun bir yer önerisi olan varmıdır bu cihaz için?

• Ustalar, herkese selamlar.Evime multi sistem klima taktırmak istiyorum.Yeni bir Site içi apartman dairesi evimiz.Yapılırken 4 odaya tesisatı yapılmış.Yerleri hazır.Bakır boru,tahliye,kablo vs. hazır.Dış ünitenin koyulacağı yer hazır.Tüm borular ve kablolar orada.Elektrik beslemesi dış üniteden.Binada yalıtım iyi.Senede en fazla 3 ay soğutmada kullanılacak onun haricinde süs olarak duracak.

İç ünitelerin takılacağı mekanlar şöyle ;
    Salon= 36 m2
    Mutfak =18 m2
    Yatak odası =20 m2
    O.odası = 14 m2 (maliyet çok artarsa bu üniteden vazgeçilebilir,3 lü multi yapabiliriz)

Bu bilgiler ışığında çok pahalı olmayan ama benim işimi görecek düzeyde bir multi sistem klima önerisine iihtiyacım var.Mümkünse 5-6 bin TL.yi aşmayacak şekilde düşünüyorum.
    Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
  • quote:

quote:

arkadaşlar 15.5 metrekare+dogu cephe+3 kişi+1 tv+1 pc+pimapen+kapı kapalı kullanacagım+balkona kapı ve pencere var ama panjurla kapalı.cok fazla gunes almıyor.çoğunlukla sogutmada kulllanacagım nadir ısıtmada kullanabilirim.

samsung boracay klimaya sıcak bakıyorum.lakin 9000 ile 12000 arasında cok kaldım.gereğinden fazla büyük btu alınca enerji tüketiminin cok fazla olacağını düşünüyorum.lakin 9000 btulularda yetmezse de geri dönüşüde yok diye korkuyorum.buyukte de ınverter olmuyacagı içinde fazla gelırsede cok fazla dur kalk yapabileceğini düşünüyorum.

birde tüketim değerleri düz tiplere göre nasıl.ayrıca saatte su kadar dye verdikleri tüketim değerleri hangi hız ve derecede çalıştırıken hesaplanıyor ve verdikleri değerler maxıxmum tüketim değerlerimi?ayrıca bir klima da fan hıozı tüketimi ne kadar etkiliyor.bunu sormamım amacı 9000 yerıne 12000 alsam ve fanı 1.derecede çalıştırsam enerjı tuketımı aynıya gelırmı ?

klimadan anlayan ustalarımızn çok acele yorumlarını beklıyorum.kendilerine alacak gibi yorum yapacaklarına eminim.
    acele etmem de ki amac suan 9000 lik 800 tl.12000 900 tl ye var.biraz daha beklersem fıyatlar dahada gıder doye dusunuyorum.

saygılar...

ayrıca bu fiyatlara başka marka tavsiyelerinizi deduymak isterim.

kardeş bütçenize göre bu cihazı alabilirsiniz son zamanlarda biraz memnuniyet belirtileri var. kalite bir klima 15,5m2 kesinlikle yeter. fakat samsung cihazı tanımıyorum. bu yüzden çok kati surette tavsiye etmekten çekiniyorum. çünkü birçok klimayı naylona çevirdiler maalesef. 12000 lik deyip 11000 btu klima satıyorlar. bu gibi durumlarda ben şahsen vabal almamk için tavisyeden kaçıyorum.

şimdi size kesin 9000 yeter diyorum ve piyasada 9000 btu klimalar var henüz onlara 8000 demediler daha. ama ne malum bu yalanıda gizlemedikleri.

koc samsung markasıyla fason mal ürettirip avrupaya sunduğu klimalrdan hariç buraya klima gönderiyor. soruncada cevap bile vermiyorlar boracay bölümüne yazışmamı kopyalamıştım sildim. adamlara sağırım konuşamam diyorum gene siz arayın bizi diyorlar. nedenir bu insanlara.

eğer gücünüz varsa nete değer veren büyük markalardan birini alın. yoksa şayet. klasiklerini hiç tavsiye etmediğim demirdökümün klimalar var hemde inverter forumdaki koçklima satıyor galeri beyaz diye aratın. 9000 liği 900 tl arayın konuşun korkmayın derse alın gitsin en azından inverter bir klimanız olur. ama ben diyeceğim demiş oldum size. mesela size gree veya zass vs klimalarda önerebilirdim gücünüze göre. ithalatçısı airfeldir. fakat boru setini alüminyuma çevirdiler. ne kadar bişe olmaz densede forumda ben güvenmiyorum şahsen. yani kardeş affet herşeyi bok ettiler. şayet ev kendinizinse ben sizin yerinizde olsam biraz bütçeyi zorlarım olmadımıda bekler bir kez alırım o klimayı.

buarada sormadım sadece soğutma ihtiyacını ziçinse arçeliğin en ucuz modellerindende alabilirsiniz. airfel greeleri ile ile çokta fark olcağını sanmam soğutmada. en azından servisi sağlam. birde koçtaşta rubenis var mideadı aslı oda olabilir hem onun boru seti belki bakırda olabilir. her ne alırsanız alın almadan önce merkez servisiniz arayın şu modeliniz alıcam vakum yapcaksınız şartı koyun hatta vakum olayını videoya alcam deyin. çünkü basit markalar daha beter sahtekarlık yapıyorlar vakum durumunda.

ilginizden dolayı çok teşekkürler.galeribeyaz.com u görmüştüm fiyatları fena değil.zaten adres olarakta yakınız.

ayrıca tespitleriniz hep bende ki soru işaretleri.
    kendi kendime 9000 alacaksam eğer inverterlara da bakayım dedım ve demırdokumun 9000 lık olanı fiyat acısından kafamı karıstırmıstı.

ayrıca arcelıkte yaygın servis ve yedek parça olayı ve büyük şirket ozellıgı,müşteri hizmetkeri gibi artılarından dolayı kafamı karıstırmıstı.ayrıca forumdada arcelıgın 90030 modelı ıcın ıyı yorumlar var sanırım.

samsung takı soru işaretı de btu ile ilgili soru sormka ıcın musterı hızmetlerın aradım.soğudum.once 444 numrayı aradım.benden 50 tane bılgı aldı.sonunda size bayı numarası vereyım dedım sorum karsısında.ya sabır dedım.sonra iki bayi aradım.btu konusunda.1.si ucretsız kesıf yokmus 2.side btu konusunda zorlamamla bıorlıkte p.tesi aaryın teknık servıstekıler bılgı versın dedıler.ayrıca samsungun musterı hızmetlerı ucretsız kesıf varmı sorumu bıle cevaplayamadılar.
    sonra dedım kendı kendıme allah muhafaza klımaya bısey olsa ne olacak halım.yoksa en cok kafama yatan f/p acısından samsung boracay modelı.

ev benım hocam.daha dogrusu yenı aldım.bende 12 lik mıtsubıshı electrıc ınverter klima var.ama ev benım dıye yatak odasına kurdurdum.çünkü yazın gecelerı süreklikullanıyoruz.2 klimayıda pahalı almayı düşünmediğim ve ısıtma amaclıda kullanmıyacagım için sessiz ve az elektrık faturası ozellıgınden dolayı klimayı oraya kurdurdum.
    yanıbu alacagım sadece soğutma için kullanacagım.ısıtma içinde cok nadır ve 1-2 saatı gecmez.zaten evımızde cok soguk olmuyor acıkcası.

şimdi netlik kazanan o zaman % 100 garantı vermesenızde en dandıkten de olsa 9000 btu luk klima benım işimi görür.

demırdokum ses olayı bs. kotuymus ama ınverter ???

pekı arcelıgın 90030 modelını nasıl bılırsınız hocam.

• quote:

quote:

quote:

Merhaba,

730TL

Saygılar

Güzel makinaya benziyor Beko 7505 D ,ayrıca sanırım bundan daha sessizi (Ses Seviyesi - iç Ünite (dBA) 26) pek yoktur?

yazın hergün çalıştığında aylık elektrik faturasına ek ne geliyor acaba ortalama ve kışın?

şu anki fiyatı 942TL Beko'nun sitesinde, uygun bir yer önerisi olan varmıdır bu cihaz için?

arkadasım o cıhazın arcelıkte karsılıgı sanırım bu 90030

http://www.arcelik.com.tr/klimalar-activepower-serisi-90030.html

bende her an takipe alabilirim.uygun yollu olursa haberleselım buradan ve pm den

• bence bir mal alınırken her zaman satışı da düşünülmeli. Ben zamanı gelince evde ki bir çok eşyamı satıp update ediyorum. Mesela kısa süre önce eski klimamı sattım yenisini aldım.

9000 lik klimaların satışı her zaman zordur. Minimum 12000 lik klima almanızı tavsiye ederim.
  • Selamlar,
    İzmir' de, 26 m² lik, son kat(üstte kirmit çatı), iyi yalıtımlı(pvc çift cam+ duvar+ çatı), doğu cephesine bakan ve öğlene kadar güneş alan, günde ortalama 8 saat ısıtma/soğutma yapacak, 4 kişinin yaşadığı salona 2000-2500 TL arası fiyatlı inverter klima arıyorum.
    1) Isıtma ve soğutma düşünüldüğünde kaç btu' luk klima almak daha uygundur. 12.000 - 18.000 ?
    2) Toshiba, mitsubishi electrik ve alarko- carrier için olumlu görüşler alıyorum çevremden ancak bu markalar nasıldır, özellikle servisler yarı yolda bırakır mı?
    3) İzmir'de klima (çeşidi bol) nereden alınabilir? :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: nonvolume

Selamlar,
    İzmir' de, 26 m² lik, son kat(üstte kirmit çatı), iyi yalıtımlı(pvc çift cam+ duvar+ çatı), doğu cephesine bakan ve öğlene kadar güneş alan, günde ortalama 8 saat ısıtma/soğutma yapacak, 4 kişinin yaşadığı salona 2000-2500 TL arası fiyatlı inverter klima arıyorum.
    1) Isıtma ve soğutma düşünüldüğünde kaç btu' luk klima almak daha uygundur. 12.000 - 18.000 ?
    2) Toshiba, mitsubishi electrik ve alarko- carrier için olumlu görüşler alıyorum çevremden ancak bu markalar nasıldır, özellikle servisler yarı yolda bırakır mı?

İzmir'de ideal eşya'ya bakabilirsiniz. Geçen yıl AC klimayı birebir gidip kendilerinden almıştım. Diğer marka klimalarıda bulabilirsiniz. Bu arada bende AC den memnun kalanlardanım tavsiye ederim.

http://www.idealesya.com/KMDefault.aspx?cntid=1065

• quote:

Orijinalden alıntı: nonvolume

Selamlar,

* 18 binlik almalısınız.

*Tümünün de servisleri ülkenin en iyilerindendir.

*İnternet dükkanları daha avantajlı.

İzmir'li idealeşya, galeribeyaz gibi internet siteleri gayet iyi dükkanlar.
    Birkaç tane daha vardı, şimdi unuttum, gerideki sayfalarda görebilirsiniz onları da.

• quote:

quote:

quote:

Merhaba,

730TL

Saygılar

kışın 780W
    yazın 850w tüketimi var...
    koçtaşta 899 tl görmüştüm eğer bitirmediylerse
    alırken yakın bir arkadaş tavsiyesi ile gittim gözüm kapalı bu modeli aldım
    şunu unutmayın beko veya arçelikte her model iyi çıkmıyor arada bir kaç model performansı iyi olanlar var onları yakaldınızmı çok rahat edersiniz
    bu klimayı izmir antalya gibi illerde oturanlara tavsiye ederim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba,

730TL

Saygılar

kışın 780W
    yazın 850w tüketimi var...
    koçtaşta 899 tl görmüştüm eğer bitirmediylerse
    alırken yakın bir arkadaş tavsiyesi ile gittim gözüm kapalı bu modeli aldım
    şunu unutmayın beko veya arçelikte her model iyi çıkmıyor arada bir kaç model performansı iyi olanlar var onları yakaldınızmı çok rahat edersiniz
    bu klimayı izmir antalya gibi illerde oturanlara tavsiye ederim

İşi yakalamışsın birader.

Gerçekten de, Arçelik grubunda birçok işe yaramaz/gereksiz pahalı klimanın yanında arada bir hesaplı mallar olabiliyor.
    Bir de promosyona girerse, Arçelik te olsa alınır duruma geliyor.

Birkaç yıl önce ben de öyle bir şey yapmıştım

• 
Sayfa: önceki 826827828829830
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.