Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
57.182
Cevap
701
Favori
4.427.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Tüm anlı-şanlı markalar da aletleri orada imal ettiriyorlar,
    marka meraklısı enayilere benzerlerinin 2-3 misli fiyata satıyorlar.

Laflarınıza dikkat edin Kimseyi itham edemezsiniz...

Ben de o zaman
    "parası olmadığı için ucuz malları övmek zorunda kalan zavallı, fakir, gariban insanlar" mı diyeyim

Bazı ürünlerin aynı fabrika çıkışı olmasına rağmen farklı fiyattan satıldığı doğru,
    ancak bazı ürünlerin yüksek fiyatları sonuna kadar hakettiği durumlar da var.

Herkes kendi görüşünü ifade edecek muhakkak, ancak saygı sınırlarını aşmayınız...

Tanınmış markaların Uzakdoğu'da üretim yapması ile ilgili olarak
    Örneğin bir bilgisayar üreticisi, Uzakdoğu'daki kurduğu fabrikada Avrupa/Amerika menşeili
    üretim hatları kullanıyorsa, kalifiye mühendisler çalıştırıyorsa, malzemeleri yüksek kaliteli ise
    bunun Amerika'da üretilen bir üründen ne farkı olur ? Hiçbir farkı olmaz...

Şunu karıştırmayın, Uzakdoğu'lu firmaların ucuza mal edeceğiz diye kalitesiz malzeme kullanması ayrı olay,
    tanınmış markaların kendi üretim hatları ile düşük işçilik, düşük girdi maliyetleri ve diğer avantajlar
    dolayısıyla Uzakdoğu'da üretim yapması ayrı olay.

Bunun yanısıra, tanınmış markalardan Uzakdoğu'da düşük kaliteli model üretenlerin de olduğu biliniyor.

Özetle oturduğunuz yerden kahve ağzıyla konuşarak, berber muhabbeti yaparak bu olayları yorumlayamazsınız...
    Tüketici olarak ulaşabileceğimiz bilgiler var, firmaların bünyesine girmeden çözemeyeceğiniz durumlar var...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 2 Haziran 2006; 16:55:49 >

• multi split klimalar hakkında ne düşünüyorsunuz...acep bizde klima alıcaz fakat tek motorla iki odaya birden hava vermek istiyoruz.toshiba ya da alarko almak istiyoruz fakat bu markaların multi split klimalarını bulamadım.vestel ve lg-beko nun multi split klimalarını buldum.siz ne önerirsiniz.kullanan varsa izlenimlerini yazar bilir mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Line

multi split klimalar hakkında ne düşünüyorsunuz...acep bizde klima alıcaz fakat tek motorla iki odaya birden hava vermek istiyoruz.toshiba ya da alarko almak istiyoruz fakat bu markaların multi split klimalarını bulamadım.vestel ve lg-beko nun multi split klimalarını buldum.siz ne önerirsiniz.kullanan varsa izlenimlerini yazar bilir mi?

neden multı istiyorsun dış ünite koyacak yer sorununmu var yada elektrik az yakar diyemi düşünüyorsun ben aslında multıleri çok önermiyorum nedeni dış ünitede herhangi bir sorun yaşadıgın zaman her iki tarafıda çalıştıramazsın buda seni madur eder diger bir nedeni alım maliyetini araştırdınmı bilmiyorum ama çok pahalı elektrik açısından düşünüyorsan eger bence yanlış bir seçim ilk aldıgındaki verecegin farkı 5 sende çıkaramazsın tek tek almak bence daha akıllıca olur tabi bu benim düşüncem.

• Sonunda karar verdim ve geçen hafta klimayı aldım. Ertesi gün taktılar. LG Beko 7601D modelinden aldım. Eğer değerler doğruysa 13000BTU soğutma, 14000BTU ısıtma. COP derğerleri ise: 3,2 soğutma, 3,4 ısıtma.
    Fiyatı da 650-670 YTL. arasında. Montaj dahil.

Bunu tercih etmemdeki nedenler:
    1-Fiyatı uygun.
    2-Daha önce aldığım Baxi12000 BTU klimaya (350YTL+72YTL montaj) göre çok daha verimli. Baxi 18000BTU (625YTL+72YTL montaj) ile eşdeğer. (baymak yetkililerinin neden 30m2 yere 12000lik takmadığını daha iyi anlıyorum.)
    3-Satış sonrası hizmetine güvenilecek bir marka.

Benim gördüğüm eksiler:
    1-Montaja gelen kişiler çok iyi, efendi insanlar ama, kasap gibiler. Duvarları elleriyle kirlettiler. Klimayı yağlı elleriyle tuttular, simsiyah oldu. Haldur huldur iş yapıyorlar. Dağıldı dağılacak diye korkuyorsun. Ama, artık ülkemizde iş yapan insanlar mesleğini sırf para için yaptıkları için her hizmet sektörü bu hale gelmiş durumda.
    2-Klimanın ambalajı parçalanmış durumdaydı. Hem ambalaj kalitesiz, hem de taşıyan ve saklayan kişiler umursamaz kişiler herhalde.
    3-Biraz da olsa sesli. 36dB yazısı uydurma bence. 42-43dB vardır bence.
    4-Kuran kişiler gittikten 5 dakika sonra su akıtmaya başladı. Hemen haber verdim. Geldiler. Borusu çıkmış iç birimin içinden. Takıp gitiler.
    5-Çıkan belgelerde, yetkili kişilerin test yapması ve verileri yazması gerektiği yazıyor. Sadece çalıştırıp 2-3 dakika beklediler ve gittiler. İkinci kez geldiklerinde bunu hatırlattım. "O, birimler arasında uzun mesafe olan kurumlar için geçerli" dediler. Hiçbir test yapılmadı yani. Ben şu an klimanın gerçekten 1200W çekip, 3800W soğutma yapıp yapmadığını bilmiyorum. Arada kayıp, kaçak varsa çöpe gidiyor paralar.

Tüm bu eksilere ve artılarla sonuç:
    İyi ki 350-400 YTL'lik 12000BTU klima almadım.
    İyi ki %20-30 tasarruf için 2000-2500YTL'lik bir inverter klima almadım.
    Tek sorun keşke biraz daha sessiz çalışsaydı.

Önerim: KEsinlikle fazla para vermeyin, en ucuzlarından da almayın. İki katı vereceğiniz para ile yapacağınız tasarruf birbirini ancak 5-6 yıl sonra götürür. Bu da her zaman, fiyatı düşen ve daha iyileri çıkan bir teknoloji ürünü olduğundan ve de ömürleri ortalama 7 yıl olduğundan, kesinlikle fazla paraya değmez.

Saygılar.

• Önce signore nikli arkadaşa cevap:
    *Öncelikle kimseyi itham etmiyorum, sadece milleti kazıklayanları teşhir etmeye çalışıyorum.
    Bu şekilde "kafa marka" olup ta çok eski teknolojiyle milleti kazıklayanları burada yazmaya hakkımız var. İsteyene yer ve olay da gösterebilirim, marka da verebilirim. 2004 yılında alınmış Arçelik-Vestel, hatta Daikin klimalar var, 1.5 COP değerli. Yani bunları teşhir etmeyecek miyiz?

*"Ucuz malları övmek" ve "fiyat/kalite karşılaştırması" birbirinden farklı şeyler. Lütfen okuduğumuzu iyi anlamaya çalışalım.
    Tabii ki "aynı" özellikteki malı daha ucuza almaya çalışmalı insan.

*Biraz daha fazla ödeyip son teknoloji isteyenlere bir tavsiye:Fuji.
    http://www.aksa.com.tr/_index/klima.asp
    Gerçek inverter. 3,5-4 arası COP.
    Fiyatlar da pek uçmuyor.
    Hesabı iyi yapılırsa, normal 3 COP'lu "ucuz" klimalardan daha pahalı, ancak 3-5 yıllık kullanım sonunda enerji tüketimi farkıyla aynı kapıya gelir. (Ama o zamana kadar zaten garantisi neyin biter,piyasaya 5 COP değerli daha neler çıkar denebilir tabii)
    Tabii ilk yatırım maliyeti falan hesabı yapılıp yapılmaması da işi değiştirir.
    Fuji'nin başka bir artısı, güç devamlı değişebildiği için daha sessiz veya daha performanslı kullanım seçeneği sözkonusu.

• sanırım herkes burda klimacı arkadaşlar klimacıların konuşma sına gerek yok sanırım arkadaşlar cop diosunuz ya cop nedir gerçekte ne yapar neleri etkiler bilen varmı herkes bir cop deyip duruyor bence bir işi sadece nette araştırmakla bilgi sahibi olunmuyor ne kadar biliyorum derseniz deyin işi yapanlar kadar bilemezsiniz işin içerisinde olmanız lazım ben şimdi iddia ediyorum panasonıc,mıtsubıshı electrıc,daiken bunların üzerine klima yok fiyatları mutlaka pahalı olacak ucuz klima alarak tam anlamıyla servis kalitesi yada klimada kalite arayamazsınız 3 yıldızlı otel ile 5 yıldızlı otel arasında fark vardır tşk ederim
  • arkadaşlar , Arçelik'in 3910 AA model kliması var.bu klimayı almayı düşünüyorum.
    Özelliklerine baktığımda bazı noktalar bu klimada karar kılmamı sağladı
    1. iç unitesi 26db ses çıkarıyor.. benim için sessiz olması çok onemli
    2. neoplazma var.
    3. Cop nedir anlamam ama ısıtmada 780w , soğutmada 850 w güç.. iyi bir rakam sanırım
    4. fiyatı 603 ytl...

ne dersiniz , iyimidir sizce?

http://www.arcelik.com.tr/Cultures/tr-TR/ArcelikUrunler/8917120100.htm?productCode=8917120100&LANGUAGE=tr-TR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi overlord -- 7 Haziran 2006; 11:07:27 >

• 1- iç ünitesi 26 db çıkarıyor ama hangi kademede ve nasıl çalışmada düşük kademedemi yüksektemi uyku modundamı bir incele derim 26 db çıkaracagını sanmıyorum.32 db aşagı değildir normal modda çalışmada
    2 - neoplazma nedir ?? filtrelerin rengini değiştiriyorlar bio filtre oluyor dış görünümünü biraz estetik yapıyorlar plazma oluyor bence saçmalıktan başka bişey değil düşünsenize klimanın hava alacagı yani havayı içeriye çektiği yer nerden baksanız 30 cm falan geliyor ve içerisinde 5 cm lik bir filtre ortamı tamamen temizlediğine inandırılıyoruz. odadaki bulunan havanın %5 ini bile temizlemez ve çalıştırmaya başladıgınız ilk hafta filtre kirlenir temizlememeye başlar tıkanır yani haftada bir temizlemeniz gerekir (kullanıma baglı olarak)
    3 - diger seçenekler klimanın kaç btu olduguna ve sizin nerede kaç metrekarelik yerde kullanacagına baglı olarak değişir 30 mt2 lik yerde (benim izolasyonum çok iyi,pencerelerim pimapen,güney cephem var diyerek)siz 12 btu çalıştıtırsanız bu klima atıyorum 1 saat çalışır termostad yapar aynı yerde 18000 btu çalıştırırsanız 30 dakikada bir termostad yapar işin çok çok incesine kaçmazsanız eger ki bu çok farketmez zaten aynı elektriği harcamış olursunuz.
    quote:

Orjinalden alıntı: overlord

arkadaşlar , Arçelik'in 3910 AA model kliması var.bu klimayı almayı düşünüyorum.
    Özelliklerine baktığımda bazı noktalar bu klimada karar kılmamı sağladı
    1. iç unitesi 26db ses çıkarıyor.. benim için sessiz olması çok onemli
    2. neoplazma var.
    3. Cop nedir anlamam ama ısıtmada 780w , soğutmada 850 w güç.. iyi bir rakam sanırım
    4. fiyatı 603 ytl...

ne dersiniz , iyimidir sizce?

http://www.arcelik.com.tr/Cultures/tr-TR/ArcelikUrunler/8917120100.htm?productCode=8917120100&LANGUAGE=tr-TR

• selamlar
    portatif klimalara hakkında bilgisi olan var mı? nerede bulabilirim, verimlilikleri nasıl gibi. Evim kiralık ve yaz sonu taşınacağım bu sebeple montaj işiyle uğraşmak ve duvarada zarar vermek istemiyorum. Bir arkadaşım bunlardan bahsetti ama nette 1-2 model dışında bulamadım onlar hakkında fazla bir bilgi yok zaten. İlgilenenlere şimdiden teşekkürler
  • portatif klşima olarak çok seçenegin yok ve onlarında sadece 9000 ve 12000 btu su var ve tahmin ettiğin gibi portatif bir klima değil evin her tarafına taşıyamazsın iç ünitesi tekerlekli fakat dışarıya 12 cm çapında bir baca yardımıyla baglantı yapılıyor yani o klima da sabit kalıyor bence split al
  • Slm arkadaşlar tavsiyeler ve fikirler çok iyi bende izmirde 18-19 metrekarelik (dikdörtgenimsi ve uzun olan birduvarı, dış duvar zift kaplı + güneşe karşı )pencere olan duvarın 4 metrekare penceresi var(pimapen değil normal ahşap pncr) (batı yönlü) bir odaya 500 - 600 ytl civarı bir klima düşünüyorum bu fiyata en uygun arçelik 3910 AA/3911 AA ve lg/beko - 7500 D gibi her iki makinede 9500 btu, a enerji, neo plasma, uyku modu gibi özelliklere sahip

2-3 saat akşam güneşini direk alan yaz aylarında ortama 35 derecelik bir ısıya sahip odada ağırlıklı soğutma amaçlı olarak kullanıcağım, aralık- ocak ta dahi +10 un altını zor görür bunun için mitsubishi fazla gelir diyorum şimdiden fikirleriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim

Not: odada 2 tanede pc var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi as_hasan -- 23 Haziran 2006; 16:21:16 >

• quote:

Orjinalden alıntı: as_hasan

Slm arkadaşlar tavsiyeler ve fikirler çok iyi bende izmirde 18-19 metrekarelik (dikdörtgenimsi ve uzun olan birduvarı, dış duvar zift kaplı + güneşe karşı )pencere olan duvarın 4 metrekare penceresi var(pimapen değil normal ahşap pncr) (batı yönlü) bir odaya 500 - 600 ytl civarı bir klima düşünüyorum bu fiyata en uygun arçelik 3910 AA/3911 AA ve lg/beko - 7500 D gibi her iki makinede 9500 btu, a enerji, neo plasma, uyku modu gibi özelliklere sahip

2-3 saat akşam güneşini direk alan yaz aylarında ortama 35 derecelik bir ısıya sahip odada ağırlıklı soğutma amaçlı olarak kullanıcağım, aralık- ocak ta dahi +10 un altını zor görür bunun için mitsubishi fazla gelir diyorum şimdiden fikirleriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim

Not: odada 2 tanede pc var

18-19 mtkare 35 derecelik bir odada hangi 9000 klimayı koyarsan koy uygun ortamı elde edersin yeterli gelir mıtsubıshı alırsan 10 dakikada bu işi yapar termostad yapar diger ucuz klimalar 30 dakikada yapar umarım anlamışsındır 9000 btu luk klimaların hepsinde aynı motor(kompresör) yok ucuz olan cihazlarda daha düşük kapasiteli motorlar koyuyorlar ucuz olmasının bir nedenide bu aslında

• alacağınız klima

Keşif yaptırınız.

1 A Class 1 (sınıf enerji tüketimi) % 40 -50 enerji tasarrufu
    2 INVERTER (paranız boşun gitmez)
    3 EER DEĞERLERİ (SOĞUTMA)
    4 COP DEĞERLERİ (ISITMADA)
    5 Çektiği Akım

Not :bu değerler yüksek olacak. klimada bu değerleri mutlaka sorunuz
    diğer seçenekler extra şeyler salon büyüklüğü btu gibi antibakteriyal filtre koku filtresi

Mitsubishi veya Şharp vb markalardan alın diğer yerlilerin hiçbirine kanmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi computeron -- 24 Haziran 2006; 18:55:27 >
  • yok ben derdimi anlatamadım sanırım

ben herhangi bi markayı savunmuyorum tavisye etmiyorum tam aksine 500-600 ytl tavsiyenizi istiyorum

ismini verdiğim iki klimada yazdığım tüm özellikler var arçelik 603 ytl beko 591 ytl
    ancak mesajlarda her iki firmada klima olarak yerin dibine sokulmuş

ben sadece bu fiyat aralığında ne tavsiye edersiniz tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim onu söylemek istedim

yoksa izmir, antalya gibi şehirlerde parası bol olan mitsubishi alsın toplam iki makinanın fiyatına eşittir tanesi, ancak bende de para olsa mitsubishi tercih ederim

mitsubishi fazladan kastım sadece soğutma amaçlı olarak 3- 4 ay kullanılacak bi makine nadiren kışın, ki ayrıca 10 dk soğutmuş 30 dk da soğutmuş bence önemli değil diğer özelliklerden bahsettik zaten sonuçta bilinen yaygın servis ağına sahip bi markanın 500- 600 ytl lik 9500 btu luk bir makinesi bu durumda arçelikten ve bekodan iyisi yoktur diyorlar ben sizinde fikirlerinizi almak istedim şimdiden ilginiz için tşkr ..

bu arçlk a sınıfı 3910 genel özellikleri
    Plasma Özelliği : Neo Plasma

Soğutma Kapasitesi (BTU/h) : 9500

Isıtma Kapasitesi (BTU/h) : 10000

Isıtma Tipi : Heat-Pump

Jet Cool ( Hızlı Soğutma ) : Var

Korozyona dayanıklı Gold Fin dış ünite : Var

Elektrik kesintilerinden sonra tekrar çalışma : Var

Sağlıklı Nem Alma : Var

Yıkanabilir Anti-Bakteri Filtresi : Var

Çoklu Programlama Özelliği (Timer) : 24 saat

İç Ünite ( GxYxD ) mm : 840x270x155 mm

Dış Ünite (GxYxD) mm : 575x540x262mm
    603 ytl

model ile ilgili detaylı bilgi

buda lgbeko
    Soğutma Kapasitesi: 9.500 Btu/h
    Isıtma Kapasitesi: 10.000 Btu/h
    GxYxD: 840x270x155 mm (İç Ünite)
    GxYxD: 575x540x262 mm (Dış Ünite)
    A enerji sınıfı*
    Yeni iç ünite tasarımı
    Neo PlasmaTM hava temizleme sistemi
    Akıllı çalışma sistemi
    Plasma HXTM iç ünite fin teknolojisi
    Otomatik iç ünite kurutma fonksiyonu
    Doğal rüzgar etkili hava sirkülasyonu (Chaos SwingTM)
    Korozyona dayanıklı Gold FinTM kaplı dış üniteJet CoolTMUyku modu3 Kademeli evaporatörle verimli çalışmaSağlıklı nem almaYıkanabilir antibakteriyel filtre24 saat çoklu programlamaÖzel dijital göstergeLCD uzaktan kumandaRotary kompresörle sessiz çalışmaElektrik kesintilerinden sonra tekrar çalışma özelliğiOtomatik sıcaklık kontrolüOtomatik 4 yönlü hava yönlendirmeIsıtma konumunda dış ünite
    model ile ilgili detaylı bilgi
    591 ytl

(arçeliğin tüm özelliklerini yazınca uzun olur eklemedim) ekonomik imkanlar kısıtlı bu modeller nasıl sizce? yardımcı olursanız sevinirim

• saol kardeş baktım airfel in sitesine de açıkçası ben kararveremedim bana hangisinin uygun olduğunu senin 600 ytl civarı 9500 btu tavsiyen yada tavsiyelerin nedir ilk mesajımda kullanacağım mekanı ve kullanma amacımı yazdım ilgilendiğin için tşkr..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi as_hasan -- 25 Haziran 2006; 3:16:10 >
  • aırfelin turkuaz serisi var onun 9000 btu sunu alabilirsin iyi klimadır bence yok neo plazma yok bio plazma bence bunların çok etkisi yok bence sade olanı daha iyi
    quote:

saol kardeş baktım airfel in sitesine de açıkçası ben kararveremedim bana hangisinin uygun olduğunu senin 600 ytl civarı 9500 btu tavsiyen yada tavsiyelerin nedir ilk mesajımda kullanacağım mekanı ve kullanma amacımı yazdım ilgilendiğin için tşkr..
  • kesinlikle mitsubishi derim airvell de çok iyi arçelik berbat içerdeki havayı üflüyor ve çok ses yapıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: art_SRY

aırfelin turkuaz serisi var onun 9000 btu sunu alabilirsin iyi klimadır bence yok neo plazma yok bio plazma bence bunların çok etkisi yok bence sade olanı daha iyi
    quote:

saol kardeş baktım airfel in sitesine de açıkçası ben kararveremedim bana hangisinin uygun olduğunu senin 600 ytl civarı 9500 btu tavsiyen yada tavsiyelerin nedir ilk mesajımda kullanacağım mekanı ve kullanma amacımı yazdım ilgilendiğin için tşkr..

ok dostlar 600ytl civarı airfel, arçelik arasındayım (art_sry mailine göz atarsan sevinirim) bu arada yanlış anlaşılmıyım arçelikten çoktan vazgeçmiştim ama işin içine bir tv meselesi girdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi as_hasan -- 27 Haziran 2006; 20:03:48 >

• arkadaşlar klia alacağım iki tane 9000-14000 max. bugün alarkodan geldiler bir kaç tane klia önerdiler.

toshiba ras inverter li ve invertersiz. ben sharpada baktım sharp ın elektirik harcaması 2 kw ( kw oluyor sanırım) toshibanın inverterli ras serisi klima 1,04 invertersiz ras serisi 1,24 gerisini siz düşünün. hitachiler falan var onlarda gayet iyi fiyat ve elektirik sarfiyatı açısından ama teknik servis sıkıntısı var gibi.

bakmadığımız bilmediğimiz klima markaları var ise fiyat konusundada uygun yerler varsa yardımcı olursanız sevinirim.

not: arçelik-vestel-airfel vesaire düşünmüyorum
  • Arkadaslar Airfel gibi ne oldugu belirsiz bir marka ile Arceligi nasil ayni kefeye koyabiliyorsunuz?

A sınıfı bir ürün ortaya cıkarabilmek icin malzeme ve isciligin kaliteli olması gerekmektedir.
    İlk başta kompresör kalitesi göze carpar, tüketimdeki ana sarfiyatı bu belirler.
    Daha sonra mekanik dizayn ve işçilik geliyor.
    Bircok filtreleme (anti bakteriyel, ionize filtre vs)
    ve akiskan teknolojisi gelistiren
    konusunda Sharp ve Daikin
    gibi markalara sozum yok.
    Ama bu urunlerin bile
    CE normunda
    A sınıfına girebilecek urunler oldugu konusunda supheliyim.

Arcelik A sınıfını yabana atmayın bence.

Not: Sikayetvar.com da ısıtmanın problemli oldugu yazılmıs.
    Isıtma konusunda Arcelik tercih edilmemeli ama sogutma icin alinabilkir bence,
    en azında airfel vs. gibi yerden fiskiran fason markalar ile karsılastırılmamalı.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.