Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (737. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: okou99 , rzafcc Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 13 Misafir - 14 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
57.221
Cevap
701
Favori
4.430.313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
84. Sırada  bugün en iyi #24
Sayfa: önceki 735736737738739
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • özür dilerim benim evin tavan ın resimleri sayfa 245 teymiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: dargmen

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: dargmen

arkadaşlar benim 1ay önce taktrdıgım general elektrik klma vardı 12000btu 2 gündür iç ünitenin altında damlacıklar oluşuyor bayaya damla oluyor içreden su akıyor sag tarafında bu damllalar terazi ile baktım klima o tarafı az bişey düşük teraziden bu terazisizlikden mi oluyor acaba yaniklima 1 santimden fazala sag tarafa egik bu sebeb den olurmu yoksa başka dert mi var acaba

Alet defrost yaptıkça içerde biriken suyu tahliye edememiştir, tıkanıklık veya yetersiz eğim nedeniyle.

Başka dert aramadan önce orada biriken suyun dışarıya gidebilmesini sağlayın bir şekilde.

teraziye getersem düzelirmi birde defrost a neden giiryor kardeş defrost un sebbe yetersiz gelişimi cıhazın

Teraziye tam getirmeyin, hatta su gidiş tarafına çok hafif meyil verin ki birikim olmadan kolayca aksın.

Dışarısı çok soğuk veya çok rutubetli olduğunda dış peteklerde buzlanma olur, buzlanma da ısı transfer verimini düşürür.
    İyi bir klima buzlanma başlangıcında daha durup ters çalışarak buzu eritir, çabucak tekrar normal ısıtmasına döner.
    Bu ters çalışma (defrost) evresinde iç peteklerde buzlanma olur.
    Defrost sonrası iç peteklerdeki buzun erimesi sonucu da, iç ünitenin kasasında sizin içeriye akmasından şikayetçi olduğunuz su birikintisi oluşur.

Defrost olayı, çok soğuk ve nemli havalarda klimanın dışardan ısı toplamak için ZORLANMASI durumunda oluyor.
    Yani kurulmuş alet, mekana göre daha küçük kapasitede ise, alet daha çok zorlanacağı için daha çok defrost yapacaktır.

saol usta zaten adam boruların duvardan ckış tarafını aşagı meyilli yapmış sag tarfa meyilli olmuş biraz oazaman elletmeyyim ben bunu bu zaten 12000 btu general elektirk bu zaten yeersiz diye ben 18000btu düşünüyorum ev benim kapılar acık 70 m2 falan yani bu oazaman defrost agiiryor sürekli o yüzden bu su damlartıyor ben bunun yanına 18000btu düşünüyorum diger odaya 65- 70 m2 ev zaten oazaman yeterli gelir degilmi buraya ben bunu şimdi hic elletmeyeyeim degilmi usta

• MERHABALAR KLİMALAR HAKKINDA PEK FAZLA BİŞİY BİLMİYORUM AMA 1 ODAM VAR YAN TARAFIM ACIK YANI YAN TARAFIMIZDA BİNA YOK KIŞIN SOĞUK YAZINDA GÜNEŞ EMİYOR HER TÜRLÜ ZARARDAYIZ :) BANA NORMAL Bİ BÜTÇELİ 1,000 TL OLABİLİR 1 ODAMA TAKTIRCAM ÖNEREBİLCEĞİNİZ Bİ MARKA MODEL VARSA YAZABİLİRSENİZ SEVİNİRİM YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM ABİLERİM...
  • dargmen, birader şu evin bir krokisini koysana.

Ev kapılar açık falan, orda klimadan randıman almak zor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shiptar1992

MERHABALAR KLİMALAR HAKKINDA PEK FAZLA BİŞİY BİLMİYORUM AMA 1 ODAM VAR YAN TARAFIM ACIK YANI YAN TARAFIMIZDA BİNA YOK KIŞIN SOĞUK YAZINDA GÜNEŞ EMİYOR HER TÜRLÜ ZARARDAYIZ :) BANA NORMAL Bİ BÜTÇELİ 1,000 TL OLABİLİR 1 ODAMA TAKTIRCAM ÖNEREBİLCEĞİNİZ Bİ MARKA MODEL VARSA YAZABİLİRSENİZ SEVİNİRİM YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM ABİLERİM...

En azından odanın büyüklüğünü bilseydik...
  • normal bi oda abi bi yatağım var tv ses sistemım dolabım felan normal yatak odası büyüklüğünde standart odalardan :=)
  • quote:

normal bi oda abi bi yatağım var tv ses sistemım dolabım felan normal yatak odası büyüklüğünde standart odalardan :=)

Ölçerek söylerseniz ustalara daha iyi yanıt alırsınız, mesela arkadaşımın salon dediği yer 10 metre kare başka bir arkadaşamın salon dediği yer 45 metre kare gibi, normal bir oda diyerek doğru tahmin olmaz.
  • quote:

normal bi oda abi bi yatağım var tv ses sistemım dolabım felan normal yatak odası büyüklüğünde standart odalardan :=)

Sen de o zaman "normal bir klima" alıcan birader, ne diyelim ki...

Ülen biz burada müneccim miyiz ki
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

quote:

Orijinalden alıntı: Dilocrom

Merhabalar. Bende salonumda ME MSZ GE50VA kullanıyorum. Klimadan çok memnunum. Fakat en üst katta oturuyorum ve çatı yok. Salonum dışında diğer odalar, mutfak, banyo, hol üzeri teras yani tamamiyle açık. Çok şükür rutubet, akıntı problemimiz yok. Lakin yazın çok sıcak kışınsa kalorifer kullandığım halde serin oluyor. Salonumun üstü açık değil, oda var salonda ısıtma sıkıntımız yok ama diğer yerler sıkıntılı. Salon 23-24 derece iken diğer bölümler 14-15 dereceye düşüyor.

Resimde görünen bu malzemeyi tavanlara uygularsam ne derece rahatlarım? Balıkesir ili Edremit ilçesindeyim. Yaz ve kış için çözüm olurmu? Çünkü yazında delirecek kadar sıcak çöküyor evin içine!

sv:Dilocrom resimdeki malzeme nin aynısını bir önceki sayfaya bakarsan göreceksin hatta desen seçimi dahi senin gösterdiğin resimdekiyle aynı ben kendim uyguladım...

sana işin püf noktasını söyliyeyim ilk önce tavana normal düz xps sert poliüretan köpük uygula mümkünse en az 4 cm kalınlığında olsun onun üzerine senin resimdeki gibi 1 cm kalınlığındaki desenli köpüğü uygula

sana şu kadarını söyliyeyim .. ilk taşındığım sene 5-6 ton kömür yaktım o zamanlar doğalgaz yoktu o kışı zor bela atlattım ve ilk baharda ilk işim evin tavanlarını 4+1 5 cm (4 cm sert köpük 1cm desenli köpük) kapladım ısınma masrafım en az %70 azaldı diyebilirim ...

benim evde müstakil ve seninki gibi tavan ın üzeri düz teras yani üzerinden yağmur kar soğuk herşey geçiyor bu uygulamayı yaptıktan sonra rahata ulaştım şimdi bütün evi 1 tane klima ile ısıtıyorum çok rahatım ev 120 metrekare klimanın hitab ettiği alan yaklaşık 70--80 metrekare civarı

şiddetle tavsiye ederim izolasyon yaptığında kemiklerinin ısındığını hissediceksin

kolay gelsin...

Öncelikle teşekkür ederim.

Evet xps kullanarak yapmak daha akılcı. Kış için büyük ölçüde önlem olabilir lakin yazın sıcaklarında ne derece fayda sağlar? Siz yazı nasıl geçirdiniz? Benim evime çok aşırı sıcak çöküyor terastan, çıldırtıyor bizi

Uygulamayı nasıl yaptınız, kesim, yapıştırma ve kenarlarda süpürgelik kullanımı gibi? Benim kapatılması gereken alan 80 m2 civarında. Xps ve dekor köpük kullanarak maliyeti 800 tl olarak hesaplıyorum.

• quote:

quote:

quote:

Merhabalar. Bende salonumda ME MSZ GE50VA kullanıyorum. Klimadan çok memnunum. Fakat en üst katta oturuyorum ve çatı yok. Salonum dışında diğer odalar, mutfak, banyo, hol üzeri teras yani tamamiyle açık. Çok şükür rutubet, akıntı problemimiz yok. Lakin yazın çok sıcak kışınsa kalorifer kullandığım halde serin oluyor. Salonumun üstü açık değil, oda var salonda ısıtma sıkıntımız yok ama diğer yerler sıkıntılı. Salon 23-24 derece iken diğer bölümler 14-15 dereceye düşüyor.

Resimde görünen bu malzemeyi tavanlara uygularsam ne derece rahatlarım? Balıkesir ili Edremit ilçesindeyim. Yaz ve kış için çözüm olurmu? Çünkü yazında delirecek kadar sıcak çöküyor evin içine!

sv:Dilocrom resimdeki malzeme nin aynısını bir önceki sayfaya bakarsan göreceksin hatta desen seçimi dahi senin gösterdiğin resimdekiyle aynı ben kendim uyguladım...

sana işin püf noktasını söyliyeyim ilk önce tavana normal düz xps sert poliüretan köpük uygula mümkünse en az 4 cm kalınlığında olsun onun üzerine senin resimdeki gibi 1 cm kalınlığındaki desenli köpüğü uygula

sana şu kadarını söyliyeyim .. ilk taşındığım sene 5-6 ton kömür yaktım o zamanlar doğalgaz yoktu o kışı zor bela atlattım ve ilk baharda ilk işim evin tavanlarını 4+1 5 cm (4 cm sert köpük 1cm desenli köpük) kapladım ısınma masrafım en az %70 azaldı diyebilirim ...

benim evde müstakil ve seninki gibi tavan ın üzeri düz teras yani üzerinden yağmur kar soğuk herşey geçiyor bu uygulamayı yaptıktan sonra rahata ulaştım şimdi bütün evi 1 tane klima ile ısıtıyorum çok rahatım ev 120 metrekare klimanın hitab ettiği alan yaklaşık 70--80 metrekare civarı

şiddetle tavsiye ederim izolasyon yaptığında kemiklerinin ısındığını hissediceksin

kolay gelsin...

Evet xps kullanarak yapmak daha akılcı. Kış için büyük ölçüde önlem olabilir lakin yazın sıcaklarında ne derece fayda sağlar? Siz yazı nasıl geçirdiniz? Benim evime çok aşırı sıcak çöküyor terastan, çıldırtıyor bizi

Uygulamayı nasıl yaptınız, kesim, yapıştırma ve kenarlarda süpürgelik kullanımı gibi? Benim kapatılması gereken alan 80 m2 civarında. Xps ve dekor köpük kullanarak maliyeti 800 tl olarak hesaplıyorum.

şu kadarını söyliyeyim yazın klimayı çalıştırma ihtiyacım toplamda 15--20 gün belki en kötü sıcaklarda 1 ayı geçmedi 1996 yılından beri de evde klima kullanıcısıyım bu toplam 1 aylık kullanımda şu şekilde gece pek gerek olmuyor evdekiler çocuklar bazan gündüz açıyorlarmış ..

hatta bende sana bi şey itiraf edeyim senin salonun üzerinde bir olduğunu söylüyorsun benimde seninki gibi bir derme çatma 4x4 metrekare ölçülerinde kamelya gibi bi şey yaptım yazın oraya çıkıyorum bir tanede 37 ekran tv de koydum yazın orada açık havada vakit geçiriyorum hatta orda birde çekyatım var yazın gece orda kaldığım uyuduğumda çok olmuştur.. açık havada uyumak beni dinlendiriyor...

emin ol yazın sıcaklardan da seni koruyacaktır..izolasyon sadece kış için değil yaz içinde çok güzel bir uygulama soğuğu geçirmediği gibi sıcağıda içeri almıyor yazları evin içi oldukça serin oluyor.. dış hava ile evin içinde yaklaşık 12 ---14 derece gibi bir fark oluyor ...

sana birde tüyo veriyim kesinlikle izolasyona başlama yerin köşe olmasın herhangi düz bir duvar tavan bitiminin orta yerinden başla

• Bende işyerim için benzer uygulama düşünüyorum. Eğer iyi netice alırsam (Büyük ihtimalle alırım) evimin belli yerlerini 3cm Sert Strafor+ Bu kaplamayı düşünüyorum.

http://www.kartonpiyer.gen.tr/wp-content/uploads/2009/08/tavan-montaji.jpg?9d7bd4
  • uygulama için maliyet ne olur bilemem ben yaptıralı çok zaman oldu falçata bıcağı ile kolayca kesiliyor.. süpürgelik diye bi şey kullanmadım aynı malzemeden eps köpük kartonpiyerlerdende mevcut yapı marketlerde satılıyor mesela tekzende var yapıştırma harcıda mevcut
  • quote:

uygulama için maliyet ne olur bilemem ben yaptıralı çok zaman oldu falçata bıcağı ile kolayca kesiliyor.. süpürgelik diye bi şey kullanmadım aynı malzemeden eps köpük kartonpiyerlerdende mevcut yapı marketlerde satılıyor mesela tekzende var yapıştırma harcıda mevcut

Hocam sert straforu ne ile yapıştırdınız tavana , vida vesaire attınızmı.
  • quote:

uygulama için maliyet ne olur bilemem ben yaptıralı çok zaman oldu falçata bıcağı ile kolayca kesiliyor.. süpürgelik diye bi şey kullanmadım aynı malzemeden eps köpük kartonpiyerlerdende mevcut yapı marketlerde satılıyor mesela tekzende var yapıştırma harcıda mevcut

Merhaba, Bir şey soracağım bu konu ile ilgili tavana bu uygulamayı yaptırınca acaba tavan kirlenme durumu nasıl oluyor veya kirlendi diyelim boya badana işini nasıl çözüyorsunuz, badana olmuyorda yoksa siliniyormu, kısacası bunların temizlik konusu nasıl.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

kolay gelsin...

şu kadarını söyliyeyim yazın klimayı çalıştırma ihtiyacım toplamda 15--20 gün belki en kötü sıcaklarda 1 ayı geçmedi 1996 yılından beri de evde klima kullanıcısıyım bu toplam 1 aylık kullanımda şu şekilde gece pek gerek olmuyor evdekiler çocuklar bazan gündüz açıyorlarmış ..

hatta bende sana bi şey itiraf edeyim senin salonun üzerinde bir olduğunu söylüyorsun benimde seninki gibi bir derme çatma 4x4 metrekare ölçülerinde kamelya gibi bi şey yaptım yazın oraya çıkıyorum bir tanede 37 ekran tv de koydum yazın orada açık havada vakit geçiriyorum hatta orda birde çekyatım var yazın gece orda kaldığım uyuduğumda çok olmuştur.. açık havada uyumak beni dinlendiriyor...

emin ol yazın sıcaklardan da seni koruyacaktır..izolasyon sadece kış için değil yaz içinde çok güzel bir uygulama soğuğu geçirmediği gibi sıcağıda içeri almıyor yazları evin içi oldukça serin oluyor.. dış hava ile evin içinde yaklaşık 12 ---14 derece gibi bir fark oluyor ...

sana birde tüyo veriyim kesinlikle izolasyona başlama yerin köşe olmasın herhangi düz bir duvar tavan bitiminin orta yerinden başla

Tekrar teşekkürler...

İşte kirada oturduğum için doğru kararı vermek istiyorum, 1 klima daha alıp hole taktırıp çözüm getirebilirim. Toshiba RAS10-SKVR Inverter Daiseikai Split Klima düşünüyorum, onunda fiyatı 2.000 TL. İzolasyon yaptırırsam cebimden çıkan para kirada oturduğum evde kalacak, klima alırsam kendi malım olacak. Klima alırsam maliyet artacak.

Bu neden peki amacı nedir?

Süpürgelikten kastım çıtaydı, tavanda kenarları ve köşeleri dönüşlerde gizlemek için, resimlerinizde gördüm sizde kullanmışsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Am@deus

quote:

Hocam sert straforu ne ile yapıştırdınız tavana , vida vesaire attınızmı.

kendi tutkalı var harç gibi bi şey kalekime benziyor ama beyaz renkli filli boyada var izolasyon harcı diye söyleyince verirler sanırım
  • Anladım hocam teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

quote:

Merhaba, Bir şey soracağım bu konu ile ilgili tavana bu uygulamayı yaptırınca acaba tavan kirlenme durumu nasıl oluyor veya kirlendi diyelim boya badana işini nasıl çözüyorsunuz, badana olmuyorda yoksa siliniyormu, kısacası bunların temizlik konusu nasıl.

tavsiye evde sigara içmeyin ve içilmesine müsade etmeyin... doğal olaarak uzun zaman kullanımında sararma yapabilir yada tam sararma demiyelim grileşiyor... ve 3 basamaklı bir merdiven vasıtası ile çamaşır suyu ve ılık su karışımı ile koayca temizleniyor ben 15 yılda 3 sefer sildim ortalama 5 yılda bir ayrıca en son geçen sene beyaz tavan boyası ile boyamayı denedim mükemmel sonuç aldım artık silmiyorum tavan boyası ile boyuyorum...

• sana birde tüyo veriyim kesinlikle izolasyona başlama yerin köşe olmasın herhangi düz bir duvar tavan bitiminin orta yerinden başla
    Bu neden peki amacı nedir?

bunun amacı düzgün bir şekilde yapılmasını sağlamaktır...köşeden başlarsan bi süre ilerledikten sonra üst üste biniyor ben de ilk önce köşeden başladım sonra çakışma oldu üst üste bindi yada aralık kalıyor

bunu önlemek için duvar 7 metreyse 4. metreden başla köşeye geldiğinde düzgün bir kesim çıkacak ortaya daha sonra geri kalan diğer köşeyede aynı şekilde yapınca ortada güzel şekil çıkıyor ortaya köşeden başlarsan orta yerlerde üst üste binme riski var

birde şu açıdan riskli duvarlar cam gibi tam gönye değil yani tam düz değil çarpıklığı alabilmek için ortadan başlayıp ilerlemek en mantıklısıdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: teacher47

toshiba ras 18 skv kumanda klavuzunu nerden bulabilirm?

Toshıba skv serisi suzumiler için geçerli kullanım klavuzuna buradan erişebilir elinizde bulunsun diye daha sonra yazdırabilirsiniz.

http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/Kulkilavuzu/ToshibaSKV_KK.pdf

aynı üründen bende de var 26 m2 de kullanıyoruz tam bir ısıtma canavarı..

aldıktan sonra bana da skvr serisi alsaydın diyenler oldu ama bu böyleyse skvr nasıldır görmek lazım..

özellikle fiyat performans açısından bakıldığında alabileceğiniz en iyi klimalardan birtanesini almışsınız 18 lik inverter serilerinde ..ayrıca yeterince filtresi var ben ilk aldığımda filtre daha fazla olsaydı diye düşünmüştüm ama kesinlikle ek özellikllerindense ısıtma performansının daha önemli olduğunu kullanınca anladım.benim için de zaten önemli olan da bu..öyle klimada çok fazla ek özelliklere takılmak bana göre değil..bu klima işini harbiden iyi yapıyor .kullanınca daha da iyi anlarsınız..

havaların -8 ve -10 lara kadar düştüğü şu günlerde canavar gibi ısıttı bizi nemli bir bölge olmasına rağmen öyle çok sık defrost olayı da olmadı.günde en fazla iki ya da üç kez anca olmuştur..
    şu an bile minimum kapasitede çalışıyor 25 derece öyle ses filan da yok kendini unutturuyor makina..
    güle güle kullanın cihazınızı kesinlikle memnun kalacağınız kesin..

• 
Sayfa: önceki 735736737738739
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.