Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (719. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir (1 Mobil) - 8 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.179
Cevap
701
Favori
4.426.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 717718719720721
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Eğer salondaki büyük klimayi şimdi olduğu gibi "kapı açık" kullanmaya devam ederseniz gene yüksek tüketim yapacaktır.
    Burada inverterin bilmediğiniz bir özelliği sizi yakıyor:
    İnverter, kapasitesinden küçük bir yere konursa daha verimli çalışır.
    Tersine olarak, sizde olduğu gibi kullanıldığında ise düz tip klimadan DAHA FAZLA yakar.

Sizin planınız klima kullanmak ise herşeyden önce kesinlikle salondaki inverteri "kendisini kısabilecek" şekilde çalıştırmak zorundasınız.
    Yani salon kapısı kapalı duracak, alet odanın ortasına üfleyecek, salon zemini kaplı olacak.
    Zaman zaman kapıyı açıp koridoru da ılıtırsınız.

Çocuk odasının bütün gün ısınması gerektiğini düşünmüştüm, tabii çocuğun kaç yaşında hep orada olup olmadığını bilmiyorum.

12 m2'lik yatak odasına da düzgün bir 12'lik inverter koyar, normalde kapısı kapalı tutup zaman zaman açabilirsiniz.
    Bu durumda koridorun zemininin ısı kaybını en aza indirmiş olursunuz.
    Mutfak her iki duvar nedeniyle biraz ılınır.

Burada tekrar belirteceğim husus, klimaların çıplak zemine üflememesi, tüm mekanların kış aylarında zeminlerinin bir şekilde halı benzeri şeylerle "kaplanması".

Marka olarak DD ve Arçelik-Beko lara güvenmeyin, hele sizin mekanda.

Sadece oraya bir klima koyacaksanız 12 m2'lik oda için şu aletler uygun olur:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv035m-x-power-gold-klima-fiyati,449070.html

http://www.beyazstore.com/detay-336-fujitsu-asyg-12leca-12-000-btuh-inverter-split-klima-yeni-!!!--ucretsiz-kargo-%29-fujitsu.htm

http://www.alisverisdukkani.com/default.asp?page=2&product=173&KatId=998

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 27 Ocak 2012; 12:19:41 >

• bosch'un standart klimalarının kalitesi iyi midir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tubul

bosch'un standart klimalarının kalitesi iyi midir ?

Orta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

Düzgün ve ekonomik bir arıtma cihazı düşünüyorum da, o "tuz tadı" olayı hoşuma gitmiyor.
    20 yıl kadar önce üç filtreli bir şey almıştım, reçinesi geberene kadar da kullanmıştık, ama o tad değişikliği olayı kötüydü.
    Yap önerini hocam, değerlendirelim

dostum msn de sana arıtma tavsiye ederim ama sen o zamana kadar bu rescineli arıtmayı kullanmayı bırak saglıgına daha cok zarar veriyorsun .. hep senmi bize yol gostercen dostum bizimde uzman oldugumuz dallar var :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: teacher47

quote:

Düzgün ve ekonomik bir arıtma cihazı düşünüyorum da, o "tuz tadı" olayı hoşuma gitmiyor.
    20 yıl kadar önce üç filtreli bir şey almıştım, reçinesi geberene kadar da kullanmıştık, ama o tad değişikliği olayı kötüydü.

dostum msn de sana arıtma tavsiye ederim ama sen o zamana kadar bu rescineli arıtmayı kullanmayı bırak saglıgına daha cok zarar veriyorsun .. hep senmi bize yol gostercen dostum bizimde uzman oldugumuz dallar var :)

Tamamdır. Ustanın sorununu Çöz hemen

Ustam Komutan kızdımı, küstümü? Hiç göremiyorum mesajını. Yoksa tatile mi çıktı?

• ya arkadaslar kendi 22 mt kare salonum icin toshibayı aadım adamlar abi 13 luk takarsan kafi bizce dediler diger 18 lik klimalarla aynı performansı veriyor dediler napsam risk alsammıki? evim ust katta ve gunes goruyor burası yazın 44 derecede geziniyor ha birde toshibaların bazılarına servis bakmıyorus varmı oyle bisey?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaya727

quote:

quote:

Ustam Komutan kızdımı, küstümü? Hiç göremiyorum mesajını. Yoksa tatile mi çıktı?

Komutan hiçbiryerde de görünmüyor.
    Evde-apartmanda işler var diyordu, herhalde ondandır.

• quote:

ya arkadaslar kendi 22 mt kare salonum icin toshibayı aadım adamlar abi 13 luk takarsan kafi bizce dediler diger 18 lik klimalarla aynı performansı veriyor dediler napsam risk alsammıki? evim ust katta ve gunes goruyor burası yazın 44 derecede geziniyor ha birde toshibaların bazılarına servis bakmıyorus varmı oyle bisey?

Hoca sen mersinde mi oturuyorsun? sen aynı şeyleri döndürüp dolaştırıp tekrar soruyorsun. Kararsızsın veya her duyduğun kafanı karıştırıyor. Markaya karar verdikten sonra uygun seri ve kapasitede ürünü seçersin.
  • quote:

quote:

hocam bende bişe sorim burdan yanıtlayınız. çünkü ısıtma ile ilgili. bende forumdaki birçok arkadaş gibi klima ile evi ısıtıyorum. fakat çok kötü ortamı kurutuyor mecburen soğuk nemlendirici kullnıyorum. konuyu detaylandırıcam daha iyi anlamanız için. anlarsınız zaten. piyasada bir soğuk birde sıcak nemlendirici cihazlar var. sıcak buhar üreten cihazlar çok iyi ama hem dayanıksız hemde çok cereya tüketiyorlar.

ben şuan mecburiyetten soğuk nemlendirici cihaz kullnıyorum ilk aldığım zamanlar piyasadaki en yumuşak suyu seçtim erikli ve nestle purlife gibi. fakat ne yaptımsa ortama kireç yayıyor bu cihazlar. en son musluk suyuna dayandım. tabiki daha beter kireç yayıyor musluk suyu. sanırım demek istediimi anladınız.

musluk suyundan sıfır kireçsiz su elde etmek mümkünmüdür. ben nette bunun mümkün olmayacağını öğrendim. ancak çeşitli kimyasal durumlarlarla sudaki kirecin alınabileceğini bu kimyasallarında suya karışacağı için solumanın zararlı olacağı bilgisini kendimce yanlış anlamadıysam öğrendim. en iyi kireçsiz su elde etmenin yöntemi suyu kaynatıp bekletip kireci dibe çökertmek. bu durumda uğraşılabilecek bir şey değil. söz gelimi devamlı bu klimalı evi kullnmıyoruz buraya gelip bikaç gün devamlı kaldıkmı. inanın günde 20 lt su buharlaştırmamız gerekiyor 3-4 saat olmadı 5lt su doldurdum. yarıya indi.

sizin bir öneriniz varmıdır. selamlarımla.

• quote:

ya arkadaslar kendi 22 mt kare salonum icin toshibayı aadım adamlar abi 13 luk takarsan kafi bizce dediler diger 18 lik klimalarla aynı performansı veriyor dediler napsam risk alsammıki? evim ust katta ve gunes goruyor burası yazın 44 derecede geziniyor ha birde toshibaların bazılarına servis bakmıyorus varmı oyle bisey?

13 lük denen seri sanırım 12000 btu dur. yeterli gelir bence hiç daha fazlasını almayın. toshibalarda 42 lik 15000 btu serileride olması lazım en fazla bu değere çıkn 18 lik gereksi bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

quote:

hocam bende bişe sorim burdan yanıtlayınız. çünkü ısıtma ile ilgili. bende forumdaki birçok arkadaş gibi klima ile evi ısıtıyorum. fakat çok kötü ortamı kurutuyor mecburen soğuk nemlendirici kullnıyorum. konuyu detaylandırıcam daha iyi anlamanız için. anlarsınız zaten. piyasada bir soğuk birde sıcak nemlendirici cihazlar var. sıcak buhar üreten cihazlar çok iyi ama hem dayanıksız hemde çok cereya tüketiyorlar.

ben şuan mecburiyetten soğuk nemlendirici cihaz kullnıyorum ilk aldığım zamanlar piyasadaki en yumuşak suyu seçtim erikli ve nestle purlife gibi. fakat ne yaptımsa ortama kireç yayıyor bu cihazlar. en son musluk suyuna dayandım. tabiki daha beter kireç yayıyor musluk suyu. sanırım demek istediimi anladınız.

musluk suyundan sıfır kireçsiz su elde etmek mümkünmüdür. ben nette bunun mümkün olmayacağını öğrendim. ancak çeşitli kimyasal durumlarlarla sudaki kirecin alınabileceğini bu kimyasallarında suya karışacağı için solumanın zararlı olacağı bilgisini kendimce yanlış anlamadıysam öğrendim. en iyi kireçsiz su elde etmenin yöntemi suyu kaynatıp bekletip kireci dibe çökertmek. bu durumda uğraşılabilecek bir şey değil. söz gelimi devamlı bu klimalı evi kullnmıyoruz buraya gelip bikaç gün devamlı kaldıkmı. inanın günde 20 lt su buharlaştırmamız gerekiyor 3-4 saat olmadı 5lt su doldurdum. yarıya indi.

klimanın ürettiği suyu atma biriktir ve o suyu kullan sv:dostum

yağmur suyu yeryüzünden buharlaşan suyun oluşturduğu bulutların yoğuşması sonucu oluşur ve su buharında katı bir madde olan kireç bulunmaz.

• quote:

quote:

quote:

yok hocam kızmadım -küsmedim ancak boyun ağrılarım çok fazla ve zannederim his kaybı gibi bir şeyler yapıyor ,çoğu kez konuları tekrar takrar okuduğum halde tam anlayamıyorum ve bu durumda bırakın bilgilendirmeyi kendim bile bilgilenemiyorum

hele ki şu sıralar sataşmak isteyeceklere cevap verecek hiç mecalim yok siz bensiz bir müddet devam edin biraz kendime geleyim sonra kaldığımız yerden devam ederiz

selamlar,saygılar

• geçmiş olsun alptuğ komutan dikkat et kendine
  • quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

quote:

quote:

yok hocam kızmadım -küsmedim ancak boyun ağrılarım çok fazla ve zannederim his kaybı gibi bir şeyler yapıyor ,çoğu kez konuları tekrar takrar okuduğum halde tam anlayamıyorum ve bu durumda bırakın bilgilendirmeyi kendim bile bilgilenemiyorum

hele ki şu sıralar sataşmak isteyeceklere cevap verecek hiç mecalim yok siz bensiz bir müddet devam edin biraz kendime geleyim sonra kaldığımız yerden devam ederiz

selamlar,saygılar

tövbe hocam Allah korusun aklına his kaybı vs kötü şeyler getirme dinlen istirahatine bak. ama iyi düşün hocam kötü şeyler getirma aklına. geçmiş olsun Allah şifa versin cümlesiyle.

• @tekirdağlı hocam sağolun

@9 köy hocam sizde sağolun ,gerçekten his kaybı var ,bazen yazarken bile ne yazacağımı unutuyorum , 1 tl. diyeceğime 1000 tl. diyorum vs.

galiba boyun bölgesinde bir sorun var (fıtık gibi) ve zannedersem bir sinire basıyor ve frekanslar biraz kayıyor ama henüz tam değil ,yani tam uçmadım ama hem ağrı hemde uyuşukluk yapıyor

ne diyelim Allah beterinden korusun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

quote:

quote:

quote:

klimanın ürettiği suyu atma biriktir ve o suyu kullan sv:dostum

yağmur suyu yeryüzünden buharlaşan suyun oluşturduğu bulutların yoğuşması sonucu oluşur ve su buharında katı bir madde olan kireç bulunmaz.

görmemişim hocam yazınızı teşekkür ederim bunu bir ara düşündüydüm. ama hem biriktirme sorunu var tanker olması lazım:)) birde bu forumdamıydı başka bir forumdamıydı bir cevap okudum klima suyu ileilgili kireçsiz doğru ama mikrop içerdiği bilgis vardı zaten yazın arasıra bakarım su sapsarı akar.

yağmur suyuda doğru ama malesef abi ondada biriktirme sorunu var.[b]
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

hocam ya siz yazmışken sizdende bir fikir alsam şimdi üstlerde mesajlar var bir kaç günden beride yazmak istediğim mesajlar var. hepsine tek tek hemen değinmiyimde öncelikle. şu klimaların kısma meselesine taktım. hatta dün akşam eve geldim malum teras ev devamlı bu gibi ve sağanak havalarda boş bırakılmıyor. zaten birkaç gündürde vakit buldukça diğer evden gelenleri biraz tahliye etmiştik ufak uafak bir temzileyelim diyoruz.

klimalar zaten sabahtan çalışıyordu harika bir hava vardı. hatta 12000btu inverter ME 76,5m2 ye üflüyordu 23C çalışıyordu. akşam üstü evden çıktık ben gece 9-10 gibi geldim. kar yağıyor ve acayip bir soğuk çıkmıştı. foruma bir baktım RS182 nickli arkadaşımıza birol usta ve kocausta yazmışlar. arkadaşımız 20m2 24000 btu klima takmış diğer odalarada fayda sağlama düşüncesi ile klimanın inverter olup olmadığına bakamadım. O arada ME nasıl çalışıyor diye bir baktım 508W çekiyor ve kısmış durumda kendisini. odaların sıcaklığı gayet iyi. salon ve odaların sıcaklığı gayet iyi 22C oturma odası ayrı zaten. saati saatine görüntüledim forum işliycektim ama tekrar diğer eve gitmem gerekti vs biradaha giremedim foruma.

size sormak istediğim yetersiz alanda çalışan klima kendisini kısarmı yazın ben diğer eve keşif için iklims servis getirdim adam her ne olursa olsun kısar inverter klima kendisini özelliği budur kompresörü yorucam diyede korkma dedi. yine bir daikin servisinin dükkanına gittim adamda 18000 btu daikin vardı 130m2 dükkanı yazkış ısıtıp soğutuyor dedi. aynı şeyleri söyledi. bende tabi durumları görünce yazın baya denedim büyük alanda Me yi gerçekten başarı elde ettim. şimdi de buz gibi havada deniyim dedim yine aynı durumu gördüm. ha durum şu yazınki gibi 200 düşürmesi mümkün değil ama 76,5m2 500 lerde çalışması süper çünkü zibrr-midea 15m2 550-570 lerden aşağı düşmüyor genelde 25lerde çalıştırıyorum onuda fena değil dış ünite sesi hariç gayet başarılı denebilir sonuçta Me değil o. Fakat Me kısmasına şaştım siz ne dersiniz bu duruma gerkirse bir başlık açıcam.

• quote:

@tekirdağlı hocam sağolun

@9 köy hocam sizde sağolun ,gerçekten his kaybı var ,bazen yazarken bile ne yazacağımı unutuyorum , 1 tl. diyeceğime 1000 tl. diyorum vs.

galiba boyun bölgesinde bir sorun var (fıtık gibi) ve zannedersem bir sinire basıyor ve frekanslar biraz kayıyor ama henüz tam değil ,yani tam uçmadım ama hem ağrı hemde uyuşukluk yapıyor

hocam Allah için hastaneye gitmem deme lütfen git bakıt kendine bazen çok basit kas gevşeticilerler çözülüyor bu durumlar. doktorlar mesela kortizon kullanmayı sevmezler ama mecbur kalınca bazen kullanıp çözemedikleri ağrıya kadar çözebiliyorlar. bir gidin hastaneye her hastalığın çaresi var. rakamları şaşırmanızdan korkmayın beni görseniz bende devamlı aynı şeyleri yaparım herkez güler:))

• quote:

quote:

quote:

arkadaslar sırf bu konu icin yani kireçli su klorlu su hafif tadı guzel hazı sudan bile daha yumusak ve guzel bir su elde etmek icinhangi arıtma cihazını kullanacağızve hangi arıtma cihazı tavsiyesiiçin forumda bi makale yazdım bu linkten makaleyi okuyabilir extra sorularınızı ordan yada ozelden yazabilirsiniz klima konusunda burdaki uzman arkadaslara sora sora az bucuk aydınlandım ama benimde uzman oldugum suarıtma konusunda da bende size vefa borcumu odemek isterim her turlu sorunuzu sorabilirsiniz suatçım sende benim seni soru yagmuruna tuttugum gibi sorabilirsin
    İlgili Makalenin Linki

• 9 köy arkadaşım invertır klima her ortam ve şartta kısar kendini bu kısma olayı tabiiki 500 metrekare bir alana 9000 lik bir invertır takarsan bu durumda kısma durumu söz konusu değil..

şöyle bir açıklama yapıcam 9000 veya 12 bin invertır bir klima kimse inanmıyacak belki ama yaklaşık 70-80 metrekare tahmin ettiğim bir alanda kendi evimde kullanıyorum en uç noktayı 20--21 derece gibi bir sıcaklığa ulaştırıyor... hali ile klimaya yakın olan yerlerde 25--27 derece arasında oluyor

klima havayı üflerken bir taraftanda emiyor doğal olarak üflediği havanın bir kısmı uzak noktalara ulaşamadan klima tarafından emiliyor bir kısmıda klimanın soğuk alanlarına doğru harekete geçip akıyor..

klima kendi üflediği şartlandırılmış iklimlendirilmiş ısısı değişmiş sıcak havayı yada havanın bir kısmını emdiği içinde sıcak hissi algıladığından dolayı kendini kısıyor zaten invertır klimalar çalışma prensibi gereği 18-20 derecelerde kendini kısmaya başlar...

aslında dünya üzerinde kabul edilen konfor sıcaklığı vücut için en sağlıklı gerekli olan santigrad derecesi 21 derecedir bu yüzden klimanın kendini 18 derecelerden itibaren kısması gayet sağlıklı ve normal bir durumdur...

geçende zibro alan bir arkadaş yanlış hatırlamıyorsam 25 metre yada 27 metre gibi bir odada ısıtmadığından şikayet eden bir arkadaş vardı ben ordada iddia etmiştim her halukarda ısıtır diye belki biraz zaman alır belki 3 yada 5 saat sonunda odayı çok rahat 23 -24 derecelere getirir diyede söylemiştim hatta o zamanlar dış ortam sıcaklığı sanırım 14 derecelerdeydi eğer klimada bir arıza yoksa her halukarda ısıtır bunun marka ile pek alakasıda yok tamamen montaj ile alakalı yada tamamen imalat hatalı olabiliyor bazan bu tür olaylar çevremizde hep olagelmiştir..

mesela geçende bir olaya şahit oldum bosch servisi arkadaşım ziyaretine gittim bir müşteri geldi soğutucu buzdolabının çalışmadığından ürünlerin (dondurucu kısmındaki ) bozulduğunu ve çöpe attığını söyledi dolap sıfır alınmış servis gitti baktı daha bir haftalık ama arızalı üretim hatalı termostatı bozukmuş değiştirildi..

servis işte bu gibi durumlar için var arızayı çözmek ve müşteriyi ikna etme yoluna gitmek her halukarda mutlak müşteri memnuniyeti

• quote:

@tekirdağlı hocam sağolun

Geçmiş olsun komutanım. Dinlen kendine gel sağlık ihmale gelmez.

Bu arada yazdıklarını görünce bende 2 kez garip duygular yaşadım. petrolde arabamın plakasının sonunu hatırlayamadım, alışveriş yaparken yıllardır kullandığım kredi kartı şifremi hatırlayamadım. neydi ya dedim :)

Olur böyle şeyler.. Fiziksel bir sorun yoksa biraz kafa dinleyince geçer diğerleri.

• 
Sayfa: önceki 717718719720721
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.