Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (708. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.076
Cevap
697
Favori
4.415.508
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
89. Sırada  bugün en iyi #6
Sayfa: önceki 706707708709710
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: zanaks

eyvallah usta usulünce anlatırım bik bik ederse airfeli ararım şikayet ederim yeni servis isterim

Airfel servisleri (pardon, ana firma diyecektim) 2003 yılında harikaydı.

O zamanlar Kipa'dan 550 liraya (benzeri Arçeliğin yarı parasına) ilk klimayı almıştım.
    Servis denen zibidi gelip iğrenç bir montaj yapmış, tabii vakum da yapmamıştır.
    Eve bi geldim, klimadan değirmen gibi ses geliyor.
    Ertesi gün servisi aradım, "biz gerekeni yaptık, bu iş böyle olur" dedi.
    Hemen Sanko ile temas kurdum, durumu anlattım.
    Ordaki kız önce özür diledi, (tatlı sesli bir kızcağızdı:)), sonra "mümkünse evinizde bekleyin" dedi.
    10 dakka sonra o zibidi servis "yaa abi niye şikayet ettiniz, hallederdik..." diye aradı, ve yarım saat içinde evde olduydu.
    Herif geldi, dış üniteye lastik takoz takıyor, kız da telefonda benimle konuşuyor.
    Servisin işi bitene kadar telefon açık kaldı (hem de o aramıştı:)) operasyonun sonunu bekledi, benden "tamam iş olmuştur" şeklinde teyit aldıktan sonra servisi telefona istedi.
    Servisçinin hazırolda durup "evet-sepet..." tarzı cevaplarından fena fırça yediği belliydi.

O olaydan sonra Airfel-Sanko bende sağlam/güvenilir imajı bıraktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 19 Ocak 2012; 1:46:12 >
  • :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

quote:

quote:

Kardeşim, titreşim ve bunun türevi rezonans denen şeyin her türlü hareketli alete verdiği zarar konusu tartışılmaz.
    Haa, adam takozu beğenmiyor olabilir (ne dandik takozlar da var hani, dönüşüm malzemesinden imal edilmiş harbiden taş gibi ve birkaç ayda parçalanan), o zaman düzgün kauçuğu güzel malzeme taksın.
    Ama o metal kutu ve içindeki kompresörü titreşim yalıtımı olmadan bırakmak resmen cinayettir, aletin ömrü açısından.

güzel net bilgi hocam. didikleme meselem bu zaten.

ozaman zanaks dostum. dikkatlice aleti ayarlatmanın yolunu aramak gerekli kocustanın dediği gibi. çarae olmazsa son noktada düzgünce gaz toplanıp. dış ünite biraz aşağı alınıp tekrar vakum yapılması şart.

La oolum naaptın....
    Ne gaz toplaması, iş çıkarmasana şimdi
    Adam gelicek, birkaç santim öteye yeni dübel çakıp dış üniteyi ayaklarıyla beraber kenara alacak.
    Niye gaz sökülüyo, vakum yapılıyo?

adam ya kazmaysa abi. bide kolaymı o üniteyi yeni dübellere konsolla taşımak. hele bu soğukta uğraşmak isetemezse adam işte ozaman mok eder işi sen usta adamsın ama biz diliz malesef

30 kiloluk bir üniteyi, kenara birkaç yeni dübel çakarak yer değiştiremiyecekse niye bu işi yapmaya çalışıyor ki anam?
    Memlekette koyun güdecek çoban kalmadı, eline bir sopa alıp o işi yapsın köyüne dönüp.
    Kesinlikle köyde çobanlık yapan adam klima montajı yapandan çok daha fazla para kazanıyor.
    Ama köyde birahane ve "cıbıl karı-kız" yok, bütün hikaye bu.

Ahanda bir sosyolojik tesbit daha yaptık, vatana millete hayırlı olsun

alemsin abi ya. evet hala aklımız oralarda. ama neörelim türküz işte

bu konuda çok komik bişe anlatim yurt dışında çalışıyoruz ben gene rahat durmadım. konsolosluğa gittim şirketi şikayete. sıra bekliyorum bankoda güzel bir hatun arasıra gözüm takılıyor ama tövbe kesmiyorum sadece arasıra göz göze geliyoruz. ben sağda bir kapı var şikayet için oraya giriliyor oraya bakıyorum bakışlar denk geliyor yani. neyse sıra bana geldi kalktı hatında benle odaya geldi ben masadaki kişyle konuşmaya başladım. oda bayan.

bana diyoki nebiçim şirket burası orda nebiçim arkadaşlarınız var türklük onurları yokmu bunların. koskoca şirketten 10-15 kişi geldi önemli bir sayı ama. diğerlerinin anlattıkarınıza göre hep birlikte kazan kaldırmanız gerekir dedi. bende dedimk kazan maza kaldırmazlar çünkü memleket görmemiş afedersiniz kadın görmemiş insanlar burası onalr için cennet dedim. tam dediğim anda gzö göze geldiğim kadın nedese iyi gülmeye başladı ben neden odaya geldim biliyomusun dedi. hayır dedim. sizi şikayete gelmiştim. ama yanlış anlamışım sizi dedi bana. ben şaşırdım yaşcada benden büyüktü çünkü. masadaki bayanda güldü. ben istifimi bozmadım dedim anlamadım. meğer bizim kazmalar şikayete geldiklerinde bile kazmalıklarını yapıyolarmış. bayan çıktı odadan bende dilekçemi imzaladım işlem bitti çıktım güldüm gene bayana dedim her kapı açılışında sıra bana gelmesinin yakınlaşması sevinciyle kapıya bakıyordum.

tövbe ya kadın neler dedi işaret için girermiş hep içeri fazlada durmazmış. çünkü konsoloslukta boşuna her şikayeti değerlendirmek istemiyor adamına göre kaşeliyormuş bana ayrı bir telefon daha verdiler yanlış durumda ara dediler kesinlikle sizin dileçenizi dikkate aldırcaz dediler. itoğlusu şirkete aynende öyle oldu.

bizimkiler arasınlar hala bulurlar dengini
  • quote:

quote:

kocausta işin mantığını anladım. Yani ilk etapta ısınana kadar son kademede ısındıktan sonra da düşük kademede çalıştırmak güzel olacak. Ya Aydemir abi klima güzel isitiyor allah için. Fakat dış üniteden boruya değdiği için zırıltı geliyor kombiyi titretiyor. Bir de fandan balans varmış gibi ses de geliyor devamlı sabit bir ses değil de saniyede iki kere artan azalan bir ses. Çok soğuk olduğu için mi acaba. Yalnız bu forumun muhabeti iyiymiş:) eski arabam vardı stilo forumu vardı stilo forever orası da böyleydi:)

balans varsa fanda onada baksın siz bu arada airfelede bildirin durumu.

muhabbat iyidir işte görüyosun. çağırıyolar birilerini bizimkilerde rahat durmuyoki.

ne diyonuz yahu hocam sanki uzay mekiği montajını anlatıyorsunuz

aldırdınız arkadaşa cihazı şimdi yok rezonans yok balans sanki helkopter pallerini ayarlıyorsunuz

klima dediğin nedirki birkaç pervane birkaç boru vs. getirin malzemeleri size bir günde yenisini yapayım

tam laf yiyecek kelimeleri seçtim,yazdım haydi şimdi bekliyorum

oh ben bunları yazarken millet çapkınlık anılarına başlamış,dur bakalım klima tavsiyeden daha nerelere gidilecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 19 Ocak 2012; 1:54:24 >
  • Yaw ne çapkınlığı.

Servis ve ana firmanın destek servisinin durumunu anlattık, olay nerelere çekildi.

İşalla RTÜK falan el koymaz burdaki mesajlara.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

quote:

kocausta işin mantığını anladım. Yani ilk etapta ısınana kadar son kademede ısındıktan sonra da düşük kademede çalıştırmak güzel olacak. Ya Aydemir abi klima güzel isitiyor allah için. Fakat dış üniteden boruya değdiği için zırıltı geliyor kombiyi titretiyor. Bir de fandan balans varmış gibi ses de geliyor devamlı sabit bir ses değil de saniyede iki kere artan azalan bir ses. Çok soğuk olduğu için mi acaba. Yalnız bu forumun muhabeti iyiymiş:) eski arabam vardı stilo forumu vardı stilo forever orası da böyleydi:)

muhabbat iyidir işte görüyosun. çağırıyolar birilerini bizimkilerde rahat durmuyoki.

aldırdınız arkadaşa cihazı şimdi yok rezonans yok balans sanki helkopter pallerini ayarlıyorsunuz

klima dediğin nedirki birkaç pervane birkaç boru vs. getirin malzemeleri size bir günde yenisini yapayım

oh ben bunları yazarken millet çapkınlık anılarına başlamış,dur bakalım klima tavsiyeden daha nerelere gidilecek

/>
  • quote:

Yaw ne çapkınlığı.

Servis ve ana firmanın destek servisinin durumunu anlattık, olay nerelere çekildi.

İşalla RTÜK falan el koymaz burdaki mesajlara.

sen bu konuyu sosyo kro lojik tespitine eklersin diye yazdıydım yani çobanlık bahane demiştin ya abi
  • quote:

quote:

quote:

quote:

/>

/>
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

/>

/>

benimki daha komikti
  • ya beyler inanamıyorum dışarısı eksi 20 ye yakın kombiyle ısıtamadigim salon kombi kapalı ama sicacik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: zirfak

Merhaba arkadaşlar
    Yeni yapılan bir eve nisan ayında gireceğiz inşallah. Müteahhidin 3 tane vestel ecoplus kliması var. Geri almıyor. bende mecburen en küçük odalara onu taktıracağım(2 tane 8500btu / 1 tane 10500 btu) Salonuma klima taktıracağım salon 7,5 metreye 3,5 metre Güneyde 1 pencere batıda 1 pencere 1 kapı var (cepheler full açık) doğu iç duvar kuzey iç duvar+içe açılan kapı. Buraya 2000 tlye kadar bir klima taktırmak istiyorum önerilerinizi bekliyorum.

26 m2 civarı oluyor ve cephelerden de ısı kaybı olacağına göre, oraya 18 bin BTU bir makina konursa rahat edersiniz.
    Düz tip te işinizi görür ama inverter alırsanız konfor yönünden de daha iyi, aleti alınca 10-15 yıl kullanacağınız için sonradan pişmanlık duymamalısınız.

O bütçeyi biraz esnetip şu makinaları (mümkünse ilk ikisinden birini) düşünün derim:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-mitsubishi-srk50zjp-s-klima-fiyati,436066.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv050m-x-power-gold-klima-fiyati,449082.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-samsung-maldives-aqv18pslnand-klima-fiyati,444698.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as18-0933-inv-klima-fiyati,448040.html

Ustam önerilerin arasında şöyle düşündüm belki kombi kullanımı olacağını da varsayarak airfel daha mantıklı geliyor gibi soğutmayı zaten her halükarda yapar. ısıtma da problem olmaz herhalde salon komple güneş alıyor çünkü.
    Aşağıda yüklediğim resim kat planı salonda cihazı nerede kullanalım?
    Müteahhid 2 taneVestel ecoplus9 (http://www.simdial.com/store/ProductDetails.aspx?productid=26179) 1 tane vestel eco plus 12 (http://www.aynigunkargo.com/store/ProductDetails.aspx?productid=85703) veriyor. Şimdi oturduğum evdende 1 tane lgbeko 5605d (http://www.teknoestore.com/?urun-3054.html) var. Diğer odalara kullanacağım(16 m2 , 14 m2 , 12 m2 , 8 m2 )
    Saygılar

• zanaks arkadaşın aldığı klima neydi? Ben de sizin muhabbeti dışardan izliyorum :)

Ankara koşullarında kombiden daha iyi ısıtıyor deyince merak ettim.

Bu arada Mersin Çok Soğuk. Termometre ne gösteriyor bilmiyorum ama sanki ankaranın soğuğu gelmiş buraya. Bir de esinti olunca iliklerimiz dondu.

Evdeki Klimalarımız ısıtıyor ısıtmasınada Okulda üşüyorum. Birtane Baxi var odada, kaloriferde çalışıyor. Klimanın çalıştığı belli değil çalışmadığı belli değil. Sabah 7:30 da açılıyor klima öğleden sonra birazcık ısındığımı hissediyorum.

Bende evden söktürdüğüm LGBEKO LGBKE-8650 D Active Plasma Plus Klimayı mı taktırsam diye düşünüyorum. Yazın satarım diyordum ama satsam kaça satacağım bilemiyorum. En azından kendime bir faydası olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaya727 -- 19 Ocak 2012; 12:33:40 >
  • quote:

quote:

quote:

burdaki değiştirmeyi görmeden alıntı yapmışım saniyen saniyene uymuyo daldan dala atlıyosun ya helal ossun. aslında kocausta bir tezde senin için açmalı lpg de nasıl tasarruf sağlanır vs
  • quote:

ya beyler inanamıyorum dışarısı eksi 20 ye yakın kombiyle ısıtamadigim salon kombi kapalı ama sicacik

NEYY!!!!!!!!!!!!! http://youtu.be/m1sf1bVqxAw

ben demiyorum. NALPTUĞ nhoca diyordur şimdi
  • Beyler selamlar

-Klimalar bu günlerde su koyvermeye başladı anlaşılan
    Antalya da ilk defa dün Gece 3-4 gibi gördüm(son 4 senede)en düşük 5 görmüştüm
    ama bu gece 2-3 gibi olmuş olabilir sabaha karşı!
    ülen bende bu cihazlar neden böyle ısıtamıyor dedim,bir baktım gece saat 01.00 de
    ve ısı 4 idi 03.00 de ise 3 idi
    Acaip bir Poyraz var burada ve nem %12-14lere kadar indi,Basınç ise yüksek 1020
    Sanırım soğuk bugün İzmiri terketti ama burayı henüz terketmedi
    Amcaoğlunda Daikin var salonda 12lik klasik,o bile bugün görüştüğümde,gece
    klima iyi ısıtamadı dedi,yer Karşıyaka/Bostanlı,Denize çok yakın!

-Bunlar Antalya/Mersin v.s yerler için ekstrem soğuklar ve bir kaç güne geçer,boşuna klima değiştirmeyi
    filan düşünmesin bazıları!

++
    Sn.zirfak
    Bana geçen gün eMail atmıştın,ama ben o gün msg ları yalnışlıkla sildim,hatta sana cevap yazdım ama sonra
    unutup onuda sildim telefon çaldı ve dışarı çıktım acilen!

Ayrıca o sordukların için,bu işin asıl Doktorları buradadır!
    SAna güzel bir proje çizerler

Ama bana sorarsan sen şimdiden Klima filan alma ve o Müteahhidin taktıklarını kullan ve performanslarına
    bakarsın sonrası Allah kerim,o zaman gerekiyorsa değiştirirsin!

Önce kullan elindekileri+Kombi kullanıyorsun ve yer ANKARA!!!
    Klima ile ısıtma filan olmaz Ankarada!

Evin sanırım 3+1??? ve en büyük mekan da 16m2 ve 12lik cihaz oraya yeter>>daha doğrusu Ankara gibi bir yerde en fazla "takviye" yapar ki
    buda sana yeter,şimdiden haybeye klimalara para verme!
  • quote:

Orijinalden alıntı: albani

Beyler selamlar

ülen bende bu cihazlar neden böyle ısıtamıyor dedim,bir baktım gece saat 01.00 de

-Bunlar Antalya/Mersin v.s yerler için ekstrem soğuklar ve bir kaç güne geçer,boşuna klima değiştirmeyi

++
    Sn.zirfak
    Bana geçen gün eMail atmıştın,ama ben o gün msg ları yalnışlıkla sildim,hatta sana cevap yazdım ama sonra

Ama bana sorarsan sen şimdiden Klima filan alma ve o Müteahhidin taktıklarını kullan ve performanslarına

Evin sanırım 3+1??? ve en büyük mekan da 16m2 ve 12lik cihaz oraya yeter>>daha doğrusu Ankara gibi bir yerde en fazla "takviye" yapar ki

Evet usta Mersin de çok soğuk. Ben böyle soğuk görmedim böyle üşümedim.

19 Ocak Perşembe, 15:00 itibariyle 8,4 decere gösteriyor. Bu akşam 1 derece gösteriyor. Güneşte çıksa donuyoruz. Ama hissedilen sıcaklık bu derecelerin çok çok altında.

ne oluyoruz kar mı yağacak yoksa diyorum.
  • bütün mesajlardan tek tek alıntı yapıp daha fazla kirlilik oluşturmak istemediğim için tüm arkadaşlara buradan cevap vereceğim

özellikle 9 köy hocam benim sözlerimi ters düz edip geri bana yolluyorsun ya helal olsun

arkadaşlar biz 40 defa söyledik " ISINMA VAR ,ILINMA VAR "

bu nasıl olur derseniz cevap insan yapısında gizlidir ve benim tam olarak anlatamayacağım ,ilmim dışında bir olay

kimi insan vardır 20 derecede boğulma hisseder , kimi insana 25-26 derece az gelir

işte bu nedenlerden ötürü bazen çok yanıltıcı bilgilendirmeler olabilir

ben hesabımı 25-26 dereceye göre yaparım çünkü karşımda ki kişi bu ısıya ihtiyaç duyabileceğini düşünürüm ,ha 20 derece ona yetiyorsa hiç sorun olmaz hatta çok faydasını enerji tasarrufu olarak görür

zanaks arkadaşın sıcacık demesi bir şey ifade etmiyor bize klimayla ısındığı odanın en uzak noktasında ki derecenin kaçı gösterdiğini bildirmesi gerekir ki bizde bir değerlendirme yapabilelim ,aynı zamanda daha hiç fatura eline geçmemişken ,yoksa bu sözleri duyup gidip aynı makinadan alıpta hüsrana uğrama tehlikesi vardır

her seferinde söylemekten dilimizde tüy biten bazı konular hep atlanıyor ,bunlar ;

bulunan bölge ,dairenin konumu ,evin korunaklı (mantolama) olup olmadığı ,tavan yüksekliği ,alt katta ve üst katta oturan hatta ısı kaynaklarını çok veya az kullanma ,çok kapı açılması gibi bir yığın faktör ısıya etki eder ve bu nedenle bir kişiye önerilen cihaz diğerine hiç uymayabilir

yine defalarca yazdığımız bir durumda ; biz sadece ısıtma ve soğutma istemiyoruz , konfor + enerji tasarrufu + servis imkanları vs. faktörler o cihazı tavsiye niteliğindedir yoksa herkes gider bir klima satıcısına en ucuzunu alır takar

ve en sevmediğim durum ise yazın klima alanlar sanki hava hiç soğumayacakmış gibi ,kışın alanlarda hiç sıcak olmayacakmış gibi yorum yapıp veya o cihazı aldıktan sonra veryansın etmesi

bu arada bu ay ki faturam geldi onu söylemeyi unutmuşum,ne hikmetse bu ay 4 gün önce geldi

toplam 124 tl. ,bunun 50 tl.sini diğer kullanımlar olarak düşünürsek 74 tl. klimanın harcadığı görülüyor ,yani öyle 25-30 tl.ye ısınmak hayalden öteye geçmiyor ,bu ancak eylül-ekim aylarında ve nisan mayıs aylarında mevsim normalleri ve üzerinde olursa bir ihtimal ama bunun dışında zor yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 19 Ocak 2012; 16:52:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: albani

Beyler selamlar

++
    Sn.zirfak

eyvallah hocam ilgin için sağol
    Sanırım ufak bir yanlış anlama olmuş ben ankara da değil mersinde oturuyorum
    Doğalgaz 2013 de gelecek onun için bir yaz bir kış klimayla geçecek
    müteahidin verdiklerini kullanacam yalnız salon(28m2) için bir klima alamam şart ustalar sağolsun birkaç klima önerdi ben de onlarada bakıyorum. forumda birara gözüme ilişti şu vestelin midea ya yaptırdığı inverterplus(vertu) modele sen de bakıyordun herhalde bir gelişme varmı?
    Uzmanını bulmuşken bir soru daha sorayım. bana oturma odası(3,5m-4,5m) ve salon(7,5m-3,5m) için 2 tane f/p ürünü televizyon önerir misin?
    Saygılar
  • bizde rubenıs marka klima kullanıyoruz oldukçada memnunuz tavsiye edebilirim sizlere
  • 
Sayfa: önceki 706707708709710
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.