Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (707. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.040
Cevap
696
Favori
4.411.527
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 705706707708709
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: alptuğ56

bu sene bir ilginçlik daha var ,hatırlayacaksınız geçen sene hep yüksek voltajdan yakınıyorduk artık ne tedbir aldılarsa voltaj 238 leri geçmiyor hatta şuan 210 lara düşüyor

bu ne gibi bir olumsuzluk oluşturuyor derseniz tabiki ısı da az oluyor ,biz en iyisimi dilekçe verip voltajları yine 240-250 arasına çıkarttıralım,bu arada kart yanarsa da bahtımıza deriz

sorma bende başlarının etini yiye yie düzelttirdiydim zamanında. birol hatta bana hiç oynama klima için faydası var zararı yok demişti. 9000 kliman 240-250yi görse 12000lik gibi güzel ısıtır soğutur diyordu gerçi 220den aşağı düşmüyor ama aynen 238-240tan yukarıda çıkmıyor

• Kardeşim, titreşim ve bunun türevi rezonans denen şeyin her türlü hareketli alete verdiği zarar konusu tartışılmaz.
    Haa, adam takozu beğenmiyor olabilir (ne dandik takozlar da var hani, dönüşüm malzemesinden imal edilmiş harbiden taş gibi ve birkaç ayda parçalanan), o zaman düzgün kauçuğu güzel malzeme taksın.
    Ama o metal kutu ve içindeki kompresörü titreşim yalıtımı olmadan bırakmak resmen cinayettir, aletin ömrü açısından.
  • quote:

bu sene bir ilginçlik daha var ,hatırlayacaksınız geçen sene hep yüksek voltajdan yakınıyorduk artık ne tedbir aldılarsa voltaj 238 leri geçmiyor hatta şuan 210 lara düşüyor

bu ne gibi bir olumsuzluk oluşturuyor derseniz tabiki ısı da az oluyor ,biz en iyisimi dilekçe verip voltajları yine 240-250 arasına çıkarttıralım,bu arada kart yanarsa da bahtımıza deriz

Bide bana dersin "çok hesabisin" diye.
    Senin bu dediğin ise biraz daha verimlilik için aleti riske etmek değilmi hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

Kardeşim, titreşim ve bunun türevi rezonans denen şeyin her türlü hareketli alete verdiği zarar konusu tartışılmaz.
    Haa, adam takozu beğenmiyor olabilir (ne dandik takozlar da var hani, dönüşüm malzemesinden imal edilmiş harbiden taş gibi ve birkaç ayda parçalanan), o zaman düzgün kauçuğu güzel malzeme taksın.
    Ama o metal kutu ve içindeki kompresörü titreşim yalıtımı olmadan bırakmak resmen cinayettir, aletin ömrü açısından.

güzel net bilgi hocam. didikleme meselem bu zaten.

ozaman zanaks dostum. dikkatlice aleti ayarlatmanın yolunu aramak gerekli kocustanın dediği gibi. çarae olmazsa son noktada düzgünce gaz toplanıp. dış ünite biraz aşağı alınıp tekrar vakum yapılması şart.

• quote:

quote:

yok hocam ya benimkisi ucuz olsun cinsinden değil sadece daha iyi ısıtıyordu onun için istiyorum

geçen sene 23-24 derece ve en düşük fan hıznda hem sessiz hemde gayet yeterli geliyordu şimdi 25-26 derece ve en yüksek fan hızında çalıştırıyorum ancak evi fırın gibi yapabiliyor

tabi birde bu sene geçen seneye göre daha soğuk ama benim için süpriz değil ben daha fazlasını bile bekliyorum

• kocausta işin mantığını anladım. Yani ilk etapta ısınana kadar son kademede ısındıktan sonra da düşük kademede çalıştırmak güzel olacak. Ya Aydemir abi klima güzel isitiyor allah için. Fakat dış üniteden boruya değdiği için zırıltı geliyor kombiyi titretiyor. Bir de fandan balans varmış gibi ses de geliyor devamlı sabit bir ses değil de saniyede iki kere artan azalan bir ses. Çok soğuk olduğu için mi acaba. Yalnız bu forumun muhabeti iyiymiş:) eski arabam vardı stilo forumu vardı stilo forever orası da böyleydi:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

yok hocam ya benimkisi ucuz olsun cinsinden değil sadece daha iyi ısıtıyordu onun için istiyorum

geçen sene 23-24 derece ve en düşük fan hıznda hem sessiz hemde gayet yeterli geliyordu şimdi 25-26 derece ve en yüksek fan hızında çalıştırıyorum ancak evi fırın gibi yapabiliyor

tabi birde bu sene geçen seneye göre daha soğuk ama benim için süpriz değil ben daha fazlasını bile bekliyorum

Kolay birader.
    Trafoya bakan vatandaşa ufak bi hediye ver, ayar anahtarını bi kademe yukarı alsın.
    Bizim burdakiler manuel, oradakiler de öyledir.

• quote:

Orijinalden alıntı: zanaks

kocausta işin mantığını anladım. Yani ilk etapta ısınana kadar son kademede ısındıktan sonra da düşük kademede çalıştırmak güzel olacak. Ya Aydemir abi klima güzel isitiyor allah için. Fakat dış üniteden boruya değdiği için zırıltı geliyor kombiyi titretiyor. Bir de fandan balans varmış gibi ses de geliyor devamlı sabit bir ses değil de saniyede iki kere artan azalan bir ses. Çok soğuk olduğu için mi acaba. Yalnız bu forumun muhabeti iyiymiş:) eski arabam vardı stilo forumu vardı stilo forever orası da böyleydi:)

Yok hocam, dışardaki o temas olayının iç üniteye tesir etmesi çook uzak bir olasılık.
    İç ünite montajında sakatlık olabilir, ya montaj sacı tam stabil monte edilmemiş olabilir, ya da iç ünite saca tam geçirilmemiş olabilir...
    İç üniteyi bi zorlayın, sağa-sola-yukarı-aşağı, ses kesilebilir/azalabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Kardeşim, titreşim ve bunun türevi rezonans denen şeyin her türlü hareketli alete verdiği zarar konusu tartışılmaz.

ozaman zanaks dostum. dikkatlice aleti ayarlatmanın yolunu aramak gerekli kocustanın dediği gibi. çarae olmazsa son noktada düzgünce gaz toplanıp. dış ünite biraz aşağı alınıp tekrar vakum yapılması şart.

La oolum naaptın....
    Ne gaz toplaması, iş çıkarmasana şimdi
    Adam gelicek, birkaç santim öteye yeni dübel çakıp dış üniteyi ayaklarıyla beraber kenara alacak.
    Niye gaz sökülüyo, vakum yapılıyo?

• usta zırıltı iç üniteden gelmiyor dış ünite kombinin çıkış borusuna temas ettiği için mutfaktaki kombiyi titretiyor kombiden zırıltı geliyor. Iç üniteden gelen ses üfleme sesi. Dış üniteden ayrıca balans varmış gibi vinn vinn vinn gibi bir ses geliyor

• quote:

usta zırıltı iç üniteden gelmiyor dış ünite kombinin çıkış borusuna temas ettiği için mutfaktaki kombiyi titretiyor kombiden zırıltı geliyor. Iç üniteden gelen ses üfleme sesi. Dış üniteden ayrıca balans varmış gibi vinn vinn vinn gibi bir ses geliyor

Yarın sabah hemen çağırın montaj yapan adamı, komple dış ünite ile o kombi borusunun temasını kessin.
    Ne kör adamlar montaj yapıyor yaa...

O dediğiniz frakanslı/periyodik olarak gelen aptal ses, "rezonans" dediğimiz olay işte.
    Her türlü hareketli aleti kanser eden şey
  • kocausta ne diyeyim teknik tabir söyle bana

• quote:

kocausta ne diyeyim teknik tabir söyle bana

"titreşimin titreşimi" diyeyim hocam

Madem bide herife bahşiş verdiydin, fırça atmaya da hakkın vardır; eşşoğlunu bi haşla ki başkalarına montaj yaparken de aynı hatayı yapmasın.
  • quote:

kocausta işin mantığını anladım. Yani ilk etapta ısınana kadar son kademede ısındıktan sonra da düşük kademede çalıştırmak güzel olacak. Ya Aydemir abi klima güzel isitiyor allah için. Fakat dış üniteden boruya değdiği için zırıltı geliyor kombiyi titretiyor. Bir de fandan balans varmış gibi ses de geliyor devamlı sabit bir ses değil de saniyede iki kere artan azalan bir ses. Çok soğuk olduğu için mi acaba. Yalnız bu forumun muhabeti iyiymiş:) eski arabam vardı stilo forumu vardı stilo forever orası da böyleydi:)

hocam siz asıl benim dediğim cihazlardan bir tane taktıracaktınız asıl konforu o zaman yaşayacaktınız ve şimdiki klimayı asla kabullenemezdiniz

bizim artık bir klimadan olan beklentimiz sadece ısıtsın soğutsun değil aynı zamanda konforlu olsun istiyoruz ,yani düşük ses +inverter teknolojisi+tasarruf+kısa defrosrt süresi gibi beklentilerimiz var ,ama birileri çıkıyor yok şöyle filtresi var,yok negatif iyon falan filan bunlar sadece satışta iyi süs oluşturuyor sonrasında başa dert oluyor,çünkü kirlenen filtreler sıklıkla temizlenmezse,değişmesi gerekenler değişmezse çok fazla randıman düşüklüğüne neden oluyor

geçen hafta bir akrabama misafirliğe gittim klima 27 derece ve son fan ayarında ama içerisi buz gibi hemen klimanın kapağını kaldırdım bir baktım ki toz filtresinde hava alacak yer kalmamış , filtreyi bir güzel yıkadık taktık daha 23 derecede şahane sıcaklık veriyor yani anlayacağınız bizim insanımız toz filtresini bile temizlemeye üşenirken siz birde başka filtreler koyarsanız o cihaz bir müddet sonra vantilatör gibi boşa çalışır durur

bu forumda muhabbet iyidir hele arada katılıp bize habire giydiren birileri gelsin siz o zaman görün

• quote:

quote:

quote:

La oolum naaptın....
    Adam gelicek, birkaç santim öteye yeni dübel çakıp dış üniteyi ayaklarıyla beraber kenara alacak.

adam ya kazmaysa abi. bide kolaymı o üniteyi yeni dübellere konsolla taşımak. hele bu soğukta uğraşmak isetemezse adam işte ozaman mok eder işi sen usta adamsın ama biz diliz malesef

• quote:

quote:

hocam siz asıl benim dediğim cihazlardan bir tane taktıracaktınız asıl konforu o zaman yaşayacaktınız ve şimdiki klimayı asla kabullenemezdiniz

bizim artık bir klimadan olan beklentimiz sadece ısıtsın soğutsun değil aynı zamanda konforlu olsun istiyoruz ,yani düşük ses +inverter teknolojisi+tasarruf+kısa defrosrt süresi gibi beklentilerimiz var ,ama birileri çıkıyor yok şöyle filtresi var,yok negatif iyon falan filan bunlar sadece satışta iyi süs oluşturuyor sonrasında başa dert oluyor,çünkü kirlenen filtreler sıklıkla temizlenmezse,değişmesi gerekenler değişmezse çok fazla randıman düşüklüğüne neden oluyor

geçen hafta bir akrabama misafirliğe gittim klima 27 derece ve son fan ayarında ama içerisi buz gibi hemen klimanın kapağını kaldırdım bir baktım ki toz filtresinde hava alacak yer kalmamış , filtreyi bir güzel yıkadık taktık daha 23 derecede şahane sıcaklık veriyor yani anlayacağınız bizim insanımız toz filtresini bile temizlemeye üşenirken siz birde başka filtreler koyarsanız o cihaz bir müddet sonra vantilatör gibi boşa çalışır durur

bu forumda muhabbet iyidir hele arada katılıp bize habire giydiren birileri gelsin siz o zaman görün

"İti an, değneği eline al" lafını bilirsin birader.

Bugün sanki değneği elime alsam mı dedim ve dusty'ye de söyledim.
    Mutlaka odur, birkaç gün içinde patlar

• eyvallah usta usulünce anlatırım bik bik ederse airfeli ararım şikayet ederim yeni servis isterim

• quote:

quote:

kocausta ne diyeyim teknik tabir söyle bana

"titreşimin titreşimi" diyeyim hocam

Madem bide herife bahşiş verdiydin, fırça atmaya da hakkın vardır; eşşoğlunu bi haşla ki başkalarına montaj yaparken de aynı hatayı yapmasın.

sakın ha kocustaya uyma o kendini kurtarmasını bilir basar kalayı adamı kovar kendi yaparda. onun için ona konuşması kolay o sanayi adamı eli sopalı eski ustalardan.

hocam ne örüyon ya. şimdi dükkan açsan çırak bulup yetiştirilmiycek devre girdik ok nerden baksan sanırım benden 10 yaş büyüksiündür bende az çok senin gibi ustaların içinde büyüdüm ama bitti o devir. alptuğ hoca diyon bide. bak oda usturuklu kavga ve kazık yöntemlerini öğrenmişte son mecerasını anlatmıyo tefe korsunuz diye

• quote:

quote:

quote:

quote:

La oolum naaptın....

adam ya kazmaysa abi. bide kolaymı o üniteyi yeni dübellere konsolla taşımak. hele bu soğukta uğraşmak isetemezse adam işte ozaman mok eder işi sen usta adamsın ama biz diliz malesef

30 kiloluk bir üniteyi, kenara birkaç yeni dübel çakarak yer değiştiremiyecekse niye bu işi yapmaya çalışıyor ki anam?
    Memlekette koyun güdecek çoban kalmadı, eline bir sopa alıp o işi yapsın köyüne dönüp.
    Kesinlikle köyde çobanlık yapan adam klima montajı yapandan çok daha fazla para kazanıyor.
    Ama köyde birahane ve "cıbıl karı-kız" yok, bütün hikaye bu.

Ahanda bir sosyolojik tesbit daha yaptık, vatana millete hayırlı olsun

• quote:

balans varsa fanda onada baksın siz bu arada airfelede bildirin durumu.

muhabbat iyidir işte görüyosun. çağırıyolar birilerini bizimkilerde rahat durmuyoki.

• 
Sayfa: önceki 705706707708709
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.